Eerste vakantiegolf valt te verwachten op 1 juli gratis op het postkantoor: vakantiekaarten-memo Film „Pastorale 1943" overtuigend beeld van bezet Nederland VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Scharendijke ERIC DE NOORMAN DE POLIO ptt post DEN DAAD. 28-6. De massale volksverhuizing, die vakantie >vordl genoemd, zal het komende weekeinde een eerste begin krijgen. Tienduizenden Nederlandse vakan tiegangers zullen <15n de wijde ver ten weer opzoeken, omdat dan de eerste scholen1 de cleüren sluiten en in bedrijven en kantoren het werk voor enige weken' wordt neergelegd. Een week daarna komt de tweede golf vakantiegangers, die auto, vliegtuig, bus of trein, pakken om eveneens een tijdje „weg te wezen" on als klap op de vuurpijl koml weer een week daarna - 15 juli - de derde groep vaderlanders aan dc beurt, onder wie onze bouwvakkers. De helft Ongeveer de helft van de Neder- Ijs en lucht DEN HAAG, 28-6. Lilcr- pakken ijs bestaan soms voor meer dan de helft uit lucht. Bijna de helft van de ijsfa- brikanten klopt opzettelijk hét ijs te veel op, zodat ze minder grondstoffen hoeven te gebruiken. Omdat verpakt ijs in literpakken verkocht wordt, kan de klant niet zien of hij te veel lucht koopt of niet. De ijsfabrikanten maken er tevens misbruik van dat ze op de verpakking geen ge wicht hoeven te vermelden. Dit schrijft Koopkracht maandblad van Konsumenten Kontakt K.Kna een onder zoek naar negen merken roomijs en vanille-ijs in liter- verpakking. SCHEEPVAART Acila: 26-6 660 noord Salinopolis naar Monrovia. Acmaea: 27-6 rede Stanlow. Acteon: 27-6 180 zuidwest Rangoon naar Chittagong. Phuket eil. naar Chittagong. Aludra; 26-6 206 zuidoost Suez naar Gibraltar. Amersfoort: 28-6 te Oranjestad. Diloma: 27-6 180 zuidoost Cayman naar St. James. Macoma: 27-6 175 noordoost Durban naar Mena Al Aahmadi. Mercurius: 30-6 te Morehead City verwacht. Ondina: 28-6 te Kanokawa. Onoba: 27-6 95 zuid-zuidoost Abid jan naar Gabon. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kamerik: A. van Brummelen, Huizen (N.-H.); te Streekgèmeente „Fivelland" (Leer mens, Oosterwij twerd, Loppersum, 't Zand en Godlinze): di's. M. E. Boersma, kand., Nijmegen; te Hil versum (toez.): J. van 't Kruis, Wijk bij Duurstede. Aangenomen naar Hoornaar (toez.): G. H. Fredrikze, kand., Stolwijk, die bedankte voor Babylo- niënbroek, 's Gravenmoer, Heteren, Kamperveen, Waardenburg en Nee rijnen (toez.); naar Schiermonnik oog: F. J. Brinkman, Surhuizem. Bedankt voor Beverwijk-Heems kerk (wijkgemeente Beverwijk) (toez.): J. A. van Leeuwen, Stegger- da; voor Katwijk aan de Rijn (toez.): W. A. Vlasblom, De Bilt; voor Drumpt: J. C. van Dongen, kand., Wageningen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amsterdam-West: F. dc Jonge, Dokkum. Aangenomen naar Middelburg: D. W. Dondorp. Dronten, die bedankte voor Haarlemmermeer-Oostzijde. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Uithuizen en te Lan- gerak in kombinatie met Gorin- chem: H. W. van Egmond, kand.. Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Beroepen te Groningen en Utrecht: M. R. v. d. Berg, Oegst- gcest. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Drogohum, Meppol, Onstwcdde en Wormervccr: C. van Atlcn, kand., Apeldoorn; tc Kcrk- werve en te Woerden: H. J. Th. Vc- lema. kand.. Apeldoorn; te Arnhem en Noordscheschut: J. Grocnlecr, kand., Apeldoorn. Twccjal tc Gorinchem: J. Grocn lecr. kand.. Apeldoorn; H. J. Th. Vc- icma, Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Enschede en te Am sterdam-Centrum: A. Hofman, Scheveningcn; te Poedcroijcn: A. Moerkerken, Nieuw-Bcijerland. Bedankt voor Apeldoorn: N. W. Schrbuder. Goes. Baptisten Gemeenten Beroepen te Lemmer: G. Bosveld, Muntendam. Evangelisch Lutherse Kerk Aangenomen naar Amsterdam, mevr. P. K. Akerboom-Roelofs. Haarlem. landse bevolking trekt er op uit. Van deze circa zeven miljoen men sen gaat een kleine vier miljoen de grens over en van hen gebruikt een kleine zeventig procent de auto om vreemde landen te verkennen. Hel .vliegtuig is vervoermiddel nummer twee (wellicht om en bij de veertien procent), naar de passagiers van de ze wijze van vervoer hebben het vooral op strand, zeeën en zon voorzien. ZWEMMEN Klubblad „Onderdak" In de laatst uitgekomen „Starter", klubblad van de Zierikzecse zwem vereniging „Onderdak", is - naast de interne kopy - veel te lezen over het landelijk gebeuren in en rond de zwemwereld. Zoals een artikel over bloedarmoede door ijzertekort, Plan- jcr's zwemherinneringen en de 100/ 200 m vlinderslag' jongens. De vlin1 derslag heeft een nog maar kort be staan. In het begin van de vijftiger jaren werd deze slag officieel in het wedstrijdprogramma opgenomen. Op het laatste blad de uitslagen en standen kring-kompetities tot en met 30 april 1978. Diplomazwemmen In zwembad Onderdak werd voor de laatste maal examen gezwom men voor de K.N.Z.B.-diploma's. Alle kandidaten slaagden. Diploma A: Jolanda 'Bon, Monique Bulte, Ka rin Geleynse, Evelien Heyboer, Co- ri'ne v. d'. 'Hoek, Ingrid Hop, Jean- nette Koelmans, Madeion Koopman, Nanda Krist afijn, Sara Lcschacoff, Jclanda de Munnik, Jenny Nuyens, Elaine <v. Oeveren, Miranda Peute, Petra Sohilperoord, Nancy Suyker, Marion Uyl, Carelien Verhagen, Ve- renique Westerburger, Sebastiaan Anders, Erwin Bos, Coen Brooshooft, Wim Brooshooft, Maurice de Bruin, Emile Dalebout, Leo Dailebout, Cor Fonteine, René Grevink, Nico v. d. Harten, Arno Keyzer, Robert de Jon ge, Eddy Klapwijk, Kees Kristalijn, Eric Lekker, Richard v. Luik, Rolf Nieuwland, Hans Schults, Marian v. Toledo, Jan v. d. Velde, Frans Ver- meirsen, Huig Verseput, Fred Wes- ter'beke, William Wesbveer, Mevr. Brandenburg, Mevr. H. v. d. Hark, De 'heer R. Mouwen. Diploma B: Annette Baerends, Ba'bs Beyn, Mir jam v. Denk, Inez Flameliing, Etly Grcenleer, Joke Hilleman, Marjo lein v. d'. Klooster, Judith Meyer, Janneke Mol, Wilma de Munk, Nini Schct, Liesbeth Verstteeg, Marleen Verwijs, Annie de Vlieger, Faizal Ajoub, Volkert Beekman, Ernesto Besling, Menno Borsbcom, Piet Jan v. Damme, Harry Dekkers, Peter v. Duyvendijk, Leo Goudswaard, Enno v. d. Graaf, Gert Groen, Lenz Hoo- gerhuis, Ryn de Jonge, Jan Megonck, Hans Moerman, Erik v. Nieuwenhui- ze, Theo Peute, Jurgen v. d. Sande, André v. Schouwen, Riohardi Seip, Jan Slager, Wim Verboom, Leo Ver ton, Anne Visscher. Het Turnblad In het laatst uitgekomen Turn blad niet alleen turnnieuws, maar ook andere belangrijke sportzaken. „Voeding en sport" is een artikel dat handelt over de manier van voeden als sportman of sportvrouw. De konstatering „voor het leveren van een topprestatie in de sport is geen extreme afwijkende voeding nodig, een normaal evenwichtig eet patroon moet voldoende zijn, als daarmee tenminste genoeg extra energie beschikbaar komt" is tevens de konklusie van het artikel. In de rubriek Topsport afwisselend sukses voor de Nederlandse teams op zowel nationaal als internationaal niveau. Onlangs hebben de Russische kam pioenschappen plaatsgevonden, waar bij Maria Filatova teleurstelde. Haar grote konkurrente Nadia Comaneci (Roemenie) liet het tegenovergestelde zien. In Italië turnde zij een voor treffelijke wedstrijd, waarbij hebtie- nen regende. De Nederlandse dames top is terug van weggeweest. Dat bleek duidelijk tijdens de interland tegen Roemenië. Sinds de Olympi sche Spelen van 1976 (Montreal) is het niveau enorm omhooggeschoten. Verder een interview met het be roemde sportechlpaar Ludmilla Tu- ristsjeva cn Valery Borzov en een verhaal over Bela Karoly (de vroe gere trainer van Nadia Comaneci). Boeken en brochures ,De Slanke Lijn" DUIVENSPORT P.V. „Dc Brusc Trekker" Uitslag van het eilanden-concours van St-Vincent van de Z.M.B. en N.B.V.Z.O. van 26 juni j.l. Aan dit zware concours namen 83 duiven deel. Aankomst eerste duif 10.15 uui\ Aankomst laatste duif 12.56 uur. De uitslag luidt als volgt: W. Blom 1 en 20; J. Steketee 2, 3, 10 en 13; W. N. Pankow 4, 6, 7 en 21; J. Verwijs 5 en 9; Comb. Linde-Bakker 8 en 11; M. de Koster 12; A. Romyn 14; L. Hage 15; Comb. Gieskes-Lokker 16, 17 en 19; Comb. Duivendijk-Schults 18. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Uitslag van de wedvlucht vanuit Beaumetz voor jonge duiven. Op 13 juni 197,8. Afstand 180 km. Aantal duiven in concours 36. Aankomst eerste prijsduif 10.31 (990 m/m). Aankomst laatste prijsduif 10.52 (884 m/m). L. v. d. Hoek 1, 3, 5, 7; Gieskes- Lokker 2; W. Blom en zn. 4; komb. Magie 6; komb. Linde-Bakker 8, 9. Uitslag van de wedvlucht vanuit Beaumetz voor oude duiven. Op 18 juni 1978. Afstand 180 km. Aantal duiven in concours 193. Aankomst eerste prijsduif 10.27 (1011 m/m). Aankomst laatste prijsduif 10.40 (942 m/m). o Komb. Feleus-Westenbrugge 1, 47; Abr. Stoutjesdijk 2, 9, 31, 32, 41, 42; A. C. Stoutjesdijk 3, 14, 23, 29; W. Biom en zn. 5, 6, 7, 10, II, 12, 22, 24, 28, 33, 43; N. Soherpenisse 8; komb. Koster-Winkels 13, 38, 48; L. J. Fonteine 16, 21, 37, 44, 46; komb. Gieskes-Lokker 17, 49; A. Romijn 18, 19, 35, 40; J. van IJsseldijk 20, 27; J. J. de Jonge 25; C. Berrevoets en zn. 26; J. Kaaysteker 30; komb. Magie 33. Uitslag van de wedvlucht, vanuit Bourges op 17 juni 1978. Afstand 523 km. Aantal duiven in concours 104. Aankomst eerste prijsduif 19.07 (821 m/m). Aankomst laatste prijsduif zondag 9.15 (475 m/m). C. M. Verwest 1, 6, 22; W. Blom enzn. 2, 4, 9, 12, 15, 18, 19; N. Soherpenisse 3, 7, 8, 11, 13, 14, 17; H. G. Merle 5; Jac. Dekker 10; A. Ro mijn 16; komb. Magie 20; komb. v. d. Linde-Bakker 21; komb. Gieskes- Lokker 23; L. Fonteine 24, 25; J. van IJsseldijk 26. Donderdag 20 juni inmanden voor (bonds en provinciaal concours) Chateauroux van 17.45 tot 19.00 uur. Vrijdag 30 juni inmanden voor Dourdan van 17.45 tot 19.15 uur. Oproep aan bevolking DEN HAAG, 28-6. In een open brief aan „dc ouders in Nederland en de jongeren en volwassenen tot 27 jaar", heeft staatssekretaris mevrouw E>. Veder-Smit woensdag aandacht gevraagd voor de polio-epidemie. Zy doet een dringend beroep op die groep die zich „om uiteenlopende re denen" nog niet heeft laten inenten, dat nu wel tc laten doen. er reeds rond zeventig slachtoffers „Het is u ongetwijfeld bekend dat zijn van de kinderverlamming, die zich gedurende de laatste weken in ons land voordoet. Gelukkig treedt bij de meesten, bij wie zich verlam mingsverschijnselen vertonen, weer langzamerhand beterschap in, maar het aantal dat door de ziekte wordt getroffen neemt nog steeds toe", zo schrijft de staatssekretaris. Zij wijst er op dat het polio-virus praktisch ongevaarlijk is voor men sen van 27 jaar en ouder", „en geheel ongevaarlijk voor hen die zich heb ben laten inenten". ZAALHANDBAL Internationaal toernooi Enige weken geleden ontving de zaalhandbalklub Delta Sport de eervolle uitnodiging van de Belgi sche h.v. Gr ember gen om deel te nemen aan een sterk bezet toernooi. De deelnemers aan dit internationale toernooi zijn: dc Franse kampioen Montgeront, het in Belgische titels grossierende Avanti Lebbeke en het Duitse Leichlinger. Zaterdag vertrekken de Delta Sporters naar België, waar zij uitkomen tegen Avantie Lebbeke en Montgeront. Nieuwe trainer/coach Het bestuur van Delta Sport is er in geslaagd een trainer/coach aan te trekken voor de dames. Het is de Goesenaar, de heer Cor Mol, oud speler en trainer van GSC. Met het aantrekken van de heer Mol be schikt Delta Sport over drie gedi plomeerde trainers. Sponsor Delta Sport en haar sponsor, het natuursteenbedrijf Van Dalen te Zierikzee en Goes, zijn overeenge komen om het kontrakt met een jaar te verlengen. Advertentie Aardigheidje van ptt post een „vakantiekaarten-memo"! Ligt voor u klaar op alle postkantoren. Nu kunt u - voor u met vakantie gaat - bedenken wie u een kaartje wilt sturen. Het „vakantiekaarten-memo" is een handig adressen- vouwblad dat u makkelijk op kunt bergen in agenda of portefeuille. Er is ruimte voor 12 adressen, mét postcode natuurlijk. En 't kost niets. ?e voAavuw p/ietye Gelukkig, het is dan weer een keertje zover, dat wc met opgeruimd gemoed 'ten bioskope kunnen tijgen: geen bejaarde film'van bedenkelijk nivo deze week in de Concertzaal-bi- oskoop. Maar' het enkele maanden geleden in landelijke premiere gega- nè „Pastorale 1943" van Wim Ver stappen. Kort na de bevrijding, in 1945, schreef wijlen Simon Vestdijk de ge lijknamige roman, die in eerste in stantie als feuilleton verscheen, en in 19-18 in een gebonden uitgave op de markt kwam. Twee jaar daarvoor werd het verhaal al bekroond met de Proza-prijs van de gemeenté mster- dam. Het is het verhaal over willekeuri ge Nederlanders in de bezettingstijd, dat wil zeggen gewone mensen. Men sen die niet al niet een zekere gla mour omgeven waren (Prins Bern- hard bijvoorbeeld) of zich op de één of andere manier'van hun omgeving onderscheidden (zoals notabelen, staatslieden), of zich na de oorlog alsnog van een dergelijke „Standing" voorzagen (Erik „Soldaat van Oran je" Hazelhoff Roelfzema!). Nee, de gewone mensen, die „gewoon" maar subversieve dan wel koloboratieve aktiviteiten gingen plegen, omdat' de omstandigheden er naar waren. Een verhaal met als thema: een klein volk dat eensklaps groot moet zijn. Een fascinerend, knap geschreven verhaal. "Wim Verstappen, die nu na jaren een film heeft gemaakt zonder „Prins" Pim de la Parra, heeft het verhaal nauwgezet gevolgd, zodat men - mét enige vrijheid - van ge visualiseerde roman zou kunnen spreken. Een film die, ook technisch gesproken, zeer de moeite waard is. Voor de junioren onder het bios- lcooppubliek is er „Herbie gaat naar Monte Carlo", een nieuw relaas over hetVolkswagentje met menselijke eigenschappen, dat zeer eigenmach tig kan optreden als het dat wil. En als niets menselijks een auto vreemd is. dan moet hij ook vroeg of laat verliefd worden. Welnu, dat gebeurt ook. Voorwerp van Herbies liefde is een glanzende, slanke Lancia die aan vankelijk maar beter als lijdend voorwerp aangeduid kan worden, want de Lancia komt door zijn avan ces behoorlijk in moeilijkheden; en, met'haar, haar bestuurder. Uileindelijk verloopt alles toch nog op „rolletjes" en kan ons volkswa gentje zijn geliefde tussen de wielen rijden, maar voor die tijd worden er toch nog door juwelendieven de no dige spaken in het wiel gestoken. Spannend is de film dus ook. Nouja, zie zelf maar Bij wijze van uitzondering draait deze „junioren-film" één van beide malen niet in de matinee, maar wordt hij 's avonds vertoond. Dat kan voo rdat ene keertje echter geen bezwaar zijn. Zeker niet als de kin deren om negen uur opde zaterdag avond weer thuis zijn. MARKTBERICHTEN GOES, 27-6. Goes. Vlas Beursbericht Markt Een moment uit de film Pastorale 1943"; goede vaderlanders, vermomd als Duitsers, willen het vonnis voltrekken tegen de NSB'er Poerstamper. „Pastorale 1943", die op 20 april in 27 bioskopen in premiere ging, draait deze week in de Concertzaal-bioskoop. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken ft, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur fel privé: (Of f 19) 660. Ongerepeld 25-30 cent per kg. Ex- klusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Luccr- nehooi f 225,weidehooi f 185, dijkhooi f 160,tarwestro f 80, gersteslro f 90,Exklusief b.t.w. Veemarkt Den Bosch DEN HAAG, 28-6. Aanvoer: to taal 6983, waaronder 1902 runderen, 168 graskalveren, 46 vette kalveren. 2116 nuchtere kalveren, 696 schapen, 1177 lammeren, 17 geiten, 861 slacht- varkens en 1095 slachtrundcren. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien f 1950-f 3050; guiste koeien f 1550-f 2425; kalfvaarzen roodbont f 2225-f 3075; zwartbont f 1725- f 2450; klam vaarzen f 1900-f 2300: guiste vaarzen f 1750-f 2025; pinken f 1400-f 1650; graskalveren 950- f 1250; nuchtere kalveren voor fok en mesterij roodbont f 360-f 575; zwartbont f 325-f 490;-weideschapen f 145-f 175; zuiglammeren f 140- f 185. Prijzen per kg: Stieren le f 7.15- f 7,70, 2e f 6,40-f 7,10; vaarzen le f 7.00-f 8,00, 2e f 6.45-f 6,90; koeien le f 6.70-f 7,90. 2e f 6,15-f 6,60. 3e f 5,80-f 6,05; worstkoeien f 5,00- f 6,00; vette kalveren lc f 5,55- f 5.70. 2e f 5,35-f 5.50, 3c f 5,20- f 5,30: nuchtere slachtkalveren f 1,45-f 1,65; slachtzeugen le f 2,55- f 2,60, 2e f 2.48-f 2.54, 3c f 2,40- f 2.46; slacht varkens f 2,62-f 2,72. Prijzen per stuk: Vette schapen f 180-f 230 en vette lammeren f 210- f 255. De verloren Viking Voor al diegenen, voor wie dc slan ke Jijn een eeuwigdurend onderwerp is om over na te denken of over tc pralen is cr nu een magazine op de markt gekomen. Hei. heet ..De Slan kelij n" en wordt uitgegeven door Slimming International, do grootste organisatie van afslankklubs in ons land. Het is echter geen klubblad van deze organisatie, maar een tijdschrift voor alle slankelijners. Hel magazine richt zich daarom uitsluitend tot mensen met overgewichtsproblemen. Het blad zal een keer per twee maanden gaan verschijnen en er worden onderwerpen van uiteenlo pende aard in behandeld zoals li chaamsbeweging en -verzorging, goede voeding, medische ativiezen, mode en/. Een abonnement kost ne gentien gulden per jaar en kan opge geven worden aan de Rie Cramer- straat 11. 1183 CP Amstelveen. 2. „Laten we nel doen alsof we nieis gezien hebben," gromt Svein Langtand argwanend. „Het is misschien wel een valstrik ofzo, om ons goud tc roven, maar Eric meent iets be kends in een der twee gestalten op te merken en geeft bevel de riemen uit te brengen. Als dc boot langzaam de oever nadert, blijkt de Noorman inderdaad gelijk te hebben, Een der krijgers is Nnhcnab? Lenig komen dc twee mannen aan boord en na een plechtige begroe ting zegt de öude woudloper: „Het volk van Mohaka is i:i oot gevaar, mijn broeder. Vreemde krijgslieden varen naar onze dorpen. Zij dreigen met onderwerping en vernietiging. Mohaka verzoekt het grote blan ke 'opperhoofd met zijn krijgers hom bij te slaan tegen deze onderdrukkers." Er is een ogcnbJik van stilte, dan besluit Nahenah ..Gij zijt de enige die ons helpen kan, mijn broeder". Eric kijkt de kling rond. „Heeft één van jul lie cr bezwaar legen terug te keren?" vraagt hij zijn mannen. Geen antwoord. ..Ik heb wel zin in een potje vechten." bromt Svein nadenkend, ..als er maar nik.- met mijn goud gebeurd." „In orde dan," besluit dc Noorman. „Wij komen, Nahenah."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5