%gÊL#e, Versterking zeedijk vanaf Zierikzee laatste grote werk Mr. A. Veenhoven nam afscheid van kantongerecht in Zierikzee nor De visserij DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stuurgroep Dijkversterkingen Oosterschelde TUINMANS VOORDEEL matrassen wooBsfssr- feeidgn 35.- korfing TUINMAN Tijdens bijzondere zitting L.A.ISTA ZIERIKZEESCHE H NIEUWSBODE Vrijdag 23 juni 1978 134ste jaargang Nr. 22324 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar f 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: Westhoek stoat voor toeristen piek ZIERIKZEE, 23-6. De versterking van de zeedijk van af de monding van het havenkanaal naar Zierikzee tot de Zuidbout Ou werker k, is het laatste omvangrijke werk dat op Schouwen-Duiveland nog moet worden uitgevoerd in het kader van de partiële dijkverster kingen Oosterschelde. Over een groot deel van het tra- jekt zal een binnendykse verzwaring moeten plaatsvinden als gevolg van de aanwezigheid van een dicht on der de oever lopende stroomgeul. Al leen by de polders Gouweveer en Vierbannen behoort een buitendijk se versterking tot de mogelijkheden. Tegen de plannen bestaan geen overwegende bezwaren bij de stich- Advertentie 1 persoons NU 89,- 80 breed NU 95,— 90 breed en op alle in alle maten ting natuur en milieu, zo is in een overleg gebleken. Dit werd meege deeld tijdens de vergadering van de stuurgroep Dijkversterkingen Oos terschelde deze week. Bij de uitvoering van de werken komt een direkt ten westen van de haven De Val gelegen woonwagen- terrein in het geding. Er is overleg gaande over de inrichting van een vervangend terrein in de onmiddel lijke omgeving (het stuk omsloten door oprit Zeelandbrug, haven en zeedijk), dat gedeeltelijk moet wor den opgehoogd, dit in afwachting van de totstandkoming op wat lan gere termijn van een streekwoon- wagenkamp bij de Clercksweg. lil <leii natte' interieurverzorging LUXEMBURG, 22-6. Nederlandse vissers die door beperkende maatre gelen van de EG gedwongen werden hun schepen in de haven te laten, zullen opnieuw geduld moeten to nen. Een oplossing is voor hen nog niet in zicht, want ook woensdag zijn de landbouwministers van de Europese Gemeenschap (bijeen in Luxemburg) niet toegekomen aan he bespreken van Europese struk- tuurmaatregelen voor de visserij. Vooral de Nederlandse haringvloot wacht op die Europese maatrege len. Op het gedeelte havenkanaal-ha- ven De Val kan „in den natte" wor den gewerkt (dit is goedkoper en ook wat eenvoudiger) zonder extra ruimte in beslag te nemen* êh' "zon der de inlagen al te zeer te versto ren. Op dit stuk ligt ook de kruising met de Zeelandbrug. Het dwarspro fiel van de dyk moet hier worden aangepast en enkele kleine voorzie ningen zijn nodig. Het aan de westzijde van De Val gelegen dijkvak zal binnenwaarts worden versterkt. Buitendijkse ver zwaring zou uitgebreide glooiïng- werken noodzakelijk maken waarbij de haveningang te smal zou worden. De verbeterde inlaagdijk van de Galgepolder (oostzijde) voldoet aan de gestelde norm. Alleen de duiker in de dijk moet worden verbeterd. Het beste is die op te ruimen en een nieuwe te bouwen (met afsluitmid- del) bij de oostelijke aansluiting op de zeedijk. De zeewering van de Zuider Nieuwlandpolder voldoet aan de normen en behoeft geen ver betering. Verzwaring Bij een buitendijkse verzwaring van de dijk van de Gouweveerpol- der zal een goede natuursteenglooi ing moeten worden opgebroken en opnieuw moeten worden aangelegd. Bij een binnendijkse versterking moet de op de binnenberm liggende weg door een nieuwe worden ver vangen. Een buitendijks werk is duurder en technisch moeilijker. By een binnendykse oplossing hoeft niet veel grond te worden aangekocht, tcnzy - zoals het water schap graag zou zien - de helling van het binnenbeloop van de dyk vloeiender wordt (1 op 3) en de weg bermen op een breedte van 3 meter worden gebracht om de rekreatieve druk op te vangen. Bij de dijkvei'sterking in de Pol der Vierbannen leven soortgelijke wensen in de kring van het water schap. Er hoeft hier echter geen grond te worden gekocht. Wat nodig zou zijn is wate'rsohapseigendom. Inlaag Zuidbout Bij een binnendijkse verzwaring ter plaatse van de inlaag Zuidbout Ouwerkerk kunnen de (beperkte) werken in den droge worden uitge voerd met een betrekkelijk klein beslag op de ruimte; in de direkte omgeving van de Zuidbout kan een depót worden ingericht. Voor het hele trajekt zal ten hoogste 1 ha landbouwgrond moeten worden aangekocht. De stuurgroep advi seerde tot een buitendijkse verzwa ring over de volle lengte. De bedoe ling is de werken dit najaar aan te besteden en ze in 1979 uit te voeren. Afscheid1 In deze vergadering van de stuurgroep werd afscheid genomen van de heren mr. J. F. G. Schlinge- mann en J. van den Bos, respektie- velijk voorzitter en vice-voorzitter van de stuurgroep, die hun funkties neerlegden in verhand met hun af treden als lid van het kollege van gedeputeerde staten. In het bijzon der namens de dijkgraven van de waterschappen rond de Oosterschel de betuigde de heer A. M. Geluk, dijkgraaf Schouwen-Duiveland, zijn dank voor de wijze waarop de heer Schlingemann aan de soms moeilij ke diskussies leiding had gegeven. ZIERIKZEE, 22-6. Mr. A. Veenhoven, kantonrechter in Zierikzee sinds 1967, heeft tijdens een bijzondere zitting van het Kantongerecht, afscheid genomen van degenen, de hem daar het naast hebben gestaan. Vertegenwoordigers van de advocatuur, de Zierikzeese notarissen en oud notarissen, de burgemeesters van Westerschouwen en Zierikzee, het perso neel van de griffie en leden van de Pachtkamer kregen hierna de gelegenheid om de heer en mevrouw Veenhoven de hand te schudden. Mr. A. Veenhoven, die donderdagmiddag afscheid nam ran het Kantonge recht te Zierikzee, in een voor hem typische houding. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Mr. Veenhoven, geflankeerd door de heren H. J. v. d. Zande en J. v. d. Stolpe van de Pachtkamer en grif fier M. M. de Raat, deelde aan het begin van de ziting mee, dat hy voor deze vorm van afscheid gekozen had', omdat hy niet - wat ook mogelijk is - met de stille trom wilde vertrekken. De heer Veenhoven heeft gekozen voor een pensionering op 65-jarige leeftijd, hoewel hij in zijn ambt had kunnen blijven tot hij zeventig jaar was. Wel is hij benoemd tot plaats vervangend kantonrechter. In het kort bekeek hij de door hem afgelegde weg. In 1938, nadat hij was afgestudeerd in Groningen, kwamen juristen moeilijk aan de slag en zo duurde het anderhalf jaar voor hij een salaris verdiende, dat gelijk stond aan het minimumloon. In 1941 werd hij ingeschreven als advocaat-procureur in Groningen, waar hij in 1942 waarnemend grif fier bij het kantongerecht werd. Na de oorlog werd hij substituut grif fier bij het bijzonder Gerechtshof in Leeuwarden en op 10 augustus 1951 verhuisde hij naar Zeeland waar hij in 1951 griffier en in 1952 plaatsvervangend kantonrechter werd. In 1956 werd mr. Veenhoven kan tonrechter in Emmen en in diezelfde funktic werd hy in Middelburg en Zierikzee in 1967 benoemd. Maximum-snelheid „Het ambt van kantonrechter heeft me altijd aangesproken", zo zei hij. „en ik heb dan ook nooit de aanvechting gehad om het hogerop te willen zoeken". In verband met zijn vele hobbies, speciaal op histo risch terrein, vond hij nu de tijd aangebroken om dit werk neer te leggen. Hij herinnerde eraan, dat hij in 1956 een pleidooi heeft gehouden voor het invoeren van de maxi mum-snelheid. „Ik ben blij dat ik dat gedaan heb en dat het is inge voerd. Het is een belangrijke bevor dering van de verkeersveiligheid". De verkeersrechtspraak, zo konsta- teerde hij, is een van de moeilijkste facetten van de rechtspraak. ,.Ik heb steeds getracht een gemoedelij ke sfeer te houden tijdens de straf zittingen". Wat de civiele zittingen betreft, zei hij dankbaar te zijn voor de manier waarop hij bij de grote en kleine balie tegemoet was getreden. „Ik was altijd blij wanneer een zaak tot een schikking kwam". Dankwoorden De zitting van de Pachtkamers in Tholen en Zierikzee hadden weel een heel ander karakter. Hier on dervond hij veel steun van de leden van de paohtkamer. Tijdens zijn ambtsperiode daalde het aantal no tarissen, waarnjee hij eveneens goe de kontakten onderhield, van vier naar twee op Schouwen-Duiveland. Het verheugde hem bijzonder dat niet alleen de notarissen, maar ook de oud-notarissen bij zijn afscheid aanwezig waren. Woorden van dank had hij voorts ook voor het perso neel van de griffie, deurwaarder Meijer en de pers, die de recht spraak dichter bij het publiek heeft gebracht. Dr. mr. H. P. Schaap sprak hierna namens zijn confrater Ligthart en deurwaarder Meijer, waarderende woox-den tot de scheidende kanton rechter, waarna ook hij wat gede tailleerder zijn curriculum vitae be lichtte. ..Het zijn feiten die u zelf wel kent. maar die misschien wel interessant zijn voor uw echtgenote on de gemeente hier", aldus de heer Schaap, die de heer Veenhoven al Advertentie AUTOMOBIELBEDR. W. C. ISTA ZOON Dealer voor Schouwen-Duiveland van: Mini - Allegro - Princess - Triumph - Marina Dealer voor geheel Zeeland van Land Rover en Range/Rover Sl Joostdijk 41 - Oosterland - Tel. (01114) 1495 ZIERIKZEE. Kijkje in de nieuwe behuizing van de Burgerlijke Stand in het Zierikzeese stadhuis. Voor heen was (voor de verhuizing) hier de Sociale Dienst gevestigd. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zelfs de onrechtvaardige vindt de onrechtvaardigheid iets verschrikkel ijks. Boileau vele jaren kent en met hem de lief de voor de gerechtelijke historie ge meen heeft. Verploerting In tegenstelling tot de waardering die hy voor de persoon van de kan tonrechter uitsprak, had hy weinig goede woorden over voor de manier waarop tegenwoordig de maatschap pij geregeld is. De uitspraken die hij daarover deed nam hij voor zijn persoonlijke rekening. „We ergeren ons aan de verploerting van goede omgangs vormen, de progressieve noviteiten, waartegen de overheid niet op durft treden uit angst als neo-fascist te worden uitgemaakt". Volgens de heer Schaap is deze tendens begon nen na de Eerste Wereldoorlog toen het algemeen kiesrecht werd inge voerd. „Ons land gaat ten gronde aan pacifisme en sociale bewogen heid, rekreatie, vakantie en voet bal". Hij herinnerde daarbij aan het, wat hij noemde „vlegelachtig" optreden „van een jonge advocaat elders in het land. „Ik heb hier nooit hoeven klagen over advocaten en ook niet over het publiek", merkte de scheidende kantonrechter later op. Beste rechter De heer H. J. v. d. Zande. lid van de Pachtkamer dankte Vervolgens de heer Veenhoven voor de plezieri ge manier, waarop altijd is samen gewerkt. Hij vond het een verstan dige beslissing, dat hij op 65-jarige leeftijd zijn funktie neerlegt en wenste hem vele jaren in goede ge zondheid, samen met zijn vrouw, toe. Griffier M. M. de Raat nam hier na officieel namens de griffie af scheid van „onze katonrechter". Hij (Vervolg pag. 2) In verband met de opening van de nieuwbouw, zullen de kantoren van de Drukke rij Lakenman Ochtman en die van de Zierikzeesehe Nieuwsbode op dinsdag 27 juni na 1 uur gesloten zijn. De Directie p£r Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend koel Wisselend bewolkt met enkele buien; matige, aan de kust af en toe krach tige zuidwestelijke wind; minimum- temperaturen rond 10 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks 16 gra den. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min-temperatuur: omstreeks 10 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 juni. Zon op 5.20. onder 22.04 Maan op 0.23, onder 10.03 25 juni. Zon op 5.21. onder 22.04 Maan op 0.52, onder 11.21 26 juni. Zon op 5.21, onder 22.04 Maan op 1.90. -onder 12.36 Laatste kwartier: 27 juni (13.44) HOOG. EN LAAGWATER 24 juni 25 juni 26 juni Hoogwater 6.50 19.08 7.39 19.55 8.28 20.42 Laagwater 001 12.11 0.50 13.04 1.36 14.05 Springtij: 23 juni.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1