Hervormde Kerkvoogdij Haamstede komt weer met unieke dia-serie „Huisdienst" hervormde Jeugdkapel-Oosterland STREEKNIEUWS •*MW* MB Liefhebbers kunnen gaan schaken in De Beurs INTERKERKELIJKE SAMENWERKING LEIDT TOT SERIE FILMAVONDEN VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te Brouwershaven ,De banken zijn hard" ft in VB 1 Initiatief te Scharendijke 4 HAAMSTEDE, 15-6. Voor het vierde achtereenvol gende jaar zal de Kerkvoogdij van de INed. Herv. Ge meente in Haamstede, toerist en inwoner van de Westhoek van Schouwen in de gelegenheid stellen de dia-serie „De Banken zijn hard" te aanschouwen. Voor dit jaar hebben '/ij de heer C. de Goederen bereid gevonden zijn dia serie te vertonen en gezien de grote belangstelling in voorgaande jaren zal cok gedurende dit zomerseizoen de serie iedere dinsdagavond te zien zyn in de kerk aan de Ring te Haamstede. De eerste vertoning zal plaats vinden op 4 jili. De serie geel't vaak op kostelijke wijze het leven weer in en om de kerk gedurende de afgelopen 375 jaar. De oude acteboeken vanaf 1601) hebben bijgedragen tot een belang rijk deel van de Haamsteedse ge schiedenis, zelfs als een onmisbaar bestanddeel van het kerkelijk leven. Klachten Predikant cn ouderlingen moesten veelal de klachten, misschien nog meer de geruchten onderzoeken, die meestal uiterlijke zakën betroffen als: dronkenschap, vechtpartijen, schelden en lasteren, bedrog en diefstal, prostitutie en' echtbreuk en wanneer bleek, dat deze op waar heid berustte, dan werd hen de toe gang tot het Heilig Avondmaal.ont zegd, tot het moment dat men schuldbekentenis had gedaan en berouw en leedwezen had betuigd. Zeer interessant is dc uitleg van het houten schot, een schenking van Ko ning Lodewijk Napoleon, omdat de toenmalige predikant over koude en tocht in de kerk had geklaagd. Ook de opsomming van de vast gestelde boetes, wanneer predikant en kerkeraadsleden te laat of in het kwam. De predikant, die te laat kwam kreeg 75 cent boete. De tijd werd gerekend naar de dorpsklok en wanneer deze stil stond naar de zon cn wanneer er geen zon 'was naar het oordeel van de vergade ring. Sloi Haamstede De serie, verlevendigd door prach tige dia's van foto 'Berge en achter grondmuziek van Nick Jonker, leert verder veel over het Slot Haamste de. de kerkeraad en de diakonie met haar overdreven strenge hand. Unieke dia's zijn aanwezig over de kerstnaehtdienst 1975. De Nederlandse Hervormde Ge meente wil met deze bescheiden bij drage een herinnering aan Schou- wen-Duiveland voor dc toerist ver volmaken. Het antieke doopvont. geheel niet ter vergadering ver schenen liggen voor ons grappig in .hét gehoor 15 cent was de laag ste en 75 cent de hóógste boete en deze laatste was dan ook. bestemd voor iemand die 3'kwartier te laat Kerkdienst Met een z.g. „huisdienst" van de Ned. Herv. Jeugdkapel werd zondag middag 18 juni j.I. in tegenwoordig heid van ouders der leden en andere belangstellenden (samen ongeveer 60 personen) het seizoen besloten, on der leiding van de heer Jaap Schoof. Zulks aan de hand van een liturgie door de leden zelf voorbereid. Marco van 't Hoff sprak een welkomstwoord waarna Gillis van der Have voor ging in gebed. Hierna kwam het ge dicht: ,De Zevenarmige Kandelaar", waarbij Jan van den Bos, Jeanet Da lebout, Jan Dorst, Rianne van Dijk, Eleanne van Oeveren en Derk en Jaruüe Pepping ieder, een kaars ont staken als symbool van liefde, leven, licht, hoop, geloof, woord, en geest. Hierna werd Lied 23 gezongen Jaap Brekelmans refereerde over het onderwerp: „Wal is hoop"? Na het gezamenlijk zingen van Lied 87 volgde Schriftlezing door Henjo Ca- pelle van 1 Petrus 3 8-18. De leider, de heer Jaap Schoof, sprak vervol gens naar aanleiding van de vraag ZIERIKZEE. Het huwelijk van het bruidspaar Witn Tuitman en Janny van Dieren te Zierikzee, kreeg - naar buiten toe - een extra accent, door de funktie van de bruidegom: jeugdlei der korfbal van „All Ready". Het le verde het paar een ereboog „met slingers" op, als blijk van hulde en waardering. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)! van de. apostel Petrus naar de-reken schap van de hoop die in ons is, er van uitgaande dat de enige hoop Je zus aan het kruis is. Hierop werden een zestalkoupletten gezongen van het lied: „Ik.geloof".' Het dankgebed dat hierop volgde werd gedaan door André van Dijke. Tot slot nog het Lied no. 74: „Altijd op Gód vertrouwen". Tn de zaal was een aantal kollages opgehangen, dui dende op de hoop'die er bij de leden van de Jeugdkapel leeft.. Na afloop van deze sfeervolle afscheidsmiddag werd nog gezellig koffie, thee 'en li monade gedronken. HAAMSTEDE Radarinstallatie op vuurtoren Er bestaan plannen om in de vuur toren in Haamstede een radio radar- installatie cn vhf-ontvang- en zend- installatie te bouwen. Op het ogenblik worden de voor bereidende besprekingen daarover gevoerd. Hoe dezeinstallatie wordt ingebouwd is nog niet bekend. Vol gens het hoofd van de kustwacht, de heer R. Saman, kan door cicze installatie de veiligheid aanmerke lijk verhoogd worden vooral bij slechte weersomstandigheden zoals mist en bij duisternis. Wanneer de plannen worden uitgevoerd, en dat zou dan volgend jaar moeten gebeu ren, zal het personeel' van de vuur toren in hel najaar' moeten' worden bijgeschoold om de apparatuur te leren bedienen. Oorlogstuig gevonden Maandag i9 juni werd in de omgé ving van-het vliegveld te Haamstede een mortier-granaat gevonden. Het oorlogstuig wérd ontdekt door kinde- ren van de familie v. D. uit Haam stede, die op deze plaats aan het'spe len waren. De M.O.D. uit Vlissingen zal heden (dinsdag 20 juni) het pró- jékt ophalen. DUIVELAND Sportwedstrijden van zesde klas leerlingen Bij gunstig weer worden er op donderdag 22 juni sportwedstrijden gehouden voor de zesde klasserg van de openbare basisschölen 'ift de ge- mëente Duiveland, op het sportter rein te Nieuwerkerk, om 13.00 uur. Er zijn'in totaal 77 deelnemers én er zijn te winnen 2 bekers en 6 me dailles. De leiding berust bij de schoolhoofden van Ouwerkerk-, Sir- jansland, Nieuwerkerk en Ooster- land, zomede bij een aantal ouders. De organisatie is van de schoolhoof den. Het programma luidt als vólgt: •1. Van ééh uur tot halfdrie: Indivir dueel: verspringen, hoogspringen, hardlopen ,en ;balvvèrpen. 2. Van, half drie tot half vier: groeps c.q. klassen- verband Mjicrc-kórf balcompet jtie tussen de vier deelnemende scholen. 3. Van vier tot vijf uur of vijf uur dertig: Zwemwedstrijden - in het ge meentelijk instructijebad „De Dol fijn" te Nieuwerkerk. OOSTERLAND Geslaagde kampweek van basisschool Onder.leiding van het schoolhoofd, de heer-P. T, Bolkeribaas en'de vak- onderwijzeres, mevrouw A. Hage- Hage. hebben een. 26-tal leerlingen van de Openbare Basisschool in Oos- terland van 12 tot en met 16. juni .j.I. gekampeerd op de bekende kampeer boerderij: De Kleine Melané"" te Bergen op Zoom. Zoals gewoonlijk werd de tocht naar Bergen weer. per fiets- afgelegd. Op' de maandagmor gen vertrokken, ging men met dc pont over het Zijpe verder over de Philipsbrug, de'bl-ug bij Nieuw Vos- sómeer en de Thoolse brug. Half twaalf kwam men in Bergen op Zoom aan bij de kampeerboerderij. Na de middag werd er gezwommen te Halsteren en .werd ook nog het Canadese oorlogs-kerkhof bezocht, een herinnering aan de tweede we reldoorlog. In de avonduren was er een prettige avondwandeling. Dins dag ging men naar de sterrenwacht Simon Stevin" te Hoeven in Noord- Brabant, waar men veel te weten kwam over sterren en andere hemel-, lichamen. Hierna ging men naar Bos- bad Hoeven en de speeltuin daar. Woensdag, ging het over België naar het pompstation van de Watermij. Zeeland te Oè'sendrècht, waar eèn leerzame film over water-zuivering en de winning hiervan, werd vér- 'toond. In de avond volgde er optre den van kinderen rriet play-baek. Donderdag ging men per trein naar hét Limburgse Valkenburg voor een bezoek aan de grotten en een tochtje met de stoeltjeslift, wat bij zonder in de smaak viel. Hierna werd hog enige lijd vertoefd in'dè speeltuin: „De Valkenier". De laatste dag, vrijdag, wilde men de Bruijnzeelfobrieken bezoeken ïYiaar' dit kon geen doorgang vinden omdat er machines gerepareerd moesten worden. In plaats daarvan werd het V, én'D. warenhuis bezócht. In de middag werd nog' een bezoek gebracht aan h'ct beroemde Markie zenhof te Bergën op Zoom, thans museum, dat gebouwd werd tussen 1485 en 1511. Ih dit historische ge bouw is veel te zien dat -de 'moeite waard is. Hierna' werd de terugreis van Bergen naar Oósterlahd aan vaard. Bij de aankomst warén vele ouders aanwezig terverwelkoming e nom de leiding te bedanken. Het was' een alleszins geslaagde kam- peerweek met eenedukatiel' en re- kreatief karakter, mede dank zij de moeders, die vooraf voor eten zorg den, en de vaders! die'voor het ver voer van de bagage zorgdroegen. Eenzijdig ongeval Maandag 19 juni te 17.30 uur had te Oosterland een eenzijdig ongeval plaats. T. v. D. uit Zierikzee reed over dc 'Molenweg met. de auto. Het voertuig 'kwam 'tegen de' stoeprbnd aan waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor en te gen een lichtmast van de PZEM aan reed. De' auto en de lantaarn liepen beide schade op. De lichtmast is in middels gerepareerd door personeel van de PZÈM. Reisje ven de Nederlands Hervormde zondagsschool Onder leiding van de heer Peter Béije hebben de ongeveer zestig leer- lingën van' de Nederlandse Hervorm de zondagsschool zaterdagmiddag 17 juni een reisje over het eiland ge maakt. Met éêri aantalpartikuliere auto's van leiders 'en budérs vertrok ken de kinderen ongeveer 11.45 uur vanaf de Vootfkérk. De tocht ging binnendoor naar Scharendijke waar een dolfijnehshow-werd bezocht. Na een traktatie ging de reis verdër naar de Domeinen, waar een drie kilome ter tocht werd gemaakt. Na eerst een ijsje gegeten te hebben werd- de te rugreis weer aanvaard. Het was voor de kinderen zeker een-prettig uitje óp deze zonnige zaterdagmiddag. BRUINISSE Laatste bijeenkomst N.C.Y.B. dit seizoen De afdeling Bruinisse van de N.CiV.B. kwam afgelopen week voor de laatste maal -bijeen dit seizoen in het Nederlands Hérvormd Vereni gingsgebouw. De presidente mevrouw De Groot- Fluyt opende deze bijeenkomst met het'laten 'zingen' van gëzang 90 vers 3 en ging daarna voor in gebed. Vervolgens hield zij eeh meditatie naar aanleiding van het bijbelge deelte Handelingen 8 vers 26 tot 40. Nadat allen waren verwelkomd gaf de presidente- het woord aan de spreker de heer Vink van de afde ling voorlichting van de Nederland se Spoorwegen, die sprak over „Het avontuurvan een- reis". De Zeeuwse Dag van het Paard zal dit jaar een belangrijke plaats innemen tijdens de' ZLM-manifestatie, die morgenavond in Gors geopend wordt met een concert in de Grote Kerk. (Alen i'ie ook de voorpagina.) In zijn causerie bracht dc heer Vink duidelijk naar voren het ver schil van réizen vroeger of nu. Door allo tijden heen gingen mensen op reis. Eerst te voel, later met onacn- trekkelijkc vervoermiddelen. Thans heeft men maar een keus te maken uit de meest komfortabclc maniel- van'reizen, hetzij pel- 1 trein, vlieg tuig, auto enzovoort. Na dc pauze vertoonde de heer Vink dia's van treinen en stations uit verschillende Janden en tijden, waaronder het rijtuig van koningin Juliana, van Groot hertogin van Luxemburg en van Frans Jozef dc tweede. Tijdens de pauze was er gelegen heid mee te doen aan een kwis met als hoofdprijs een dagreis met de trein voor twee 'personen, waar en thousiast door de dames aan werd deelgenomen. Aan het einde bedankte de pre sidente de heer Vink voor de gezel lige avond. Hierna werd het bonds lied gezongen en de bijeenkomst, op de gebruikelijke wijze beëindigd. Zeskampploeg gaat spelen in Iwéede ronde De zeskamppioeg uil Bruinisse gaat zaterdag 24 juni naar Beest voor het spelen van de tweede ronde in de zeskampkompetitie. Variaf het dorps huis vertrekt het gezelschap om om streeks hall' negen. Supporters die riiec willen gaan zijn van harte wel kom maar worden verzocht kontakt op te nemen voor donderdag met Chrife Iléknïan. tel. 1235. Straten worden schoongeveegd door bezemwagen Woensdag 21 juni worden de stra ten van Bruinisse weer geveegd door de bezemwagen. Eigenaars van ge parkeerd staande auto's worden ver zocht deze tijdelijk op een andere plaats te zetten zodat de bezemwagen vrije doorgang heeft. ROSARIO. Argentinië. Vier offi cieren van de Argentijnse lucht macht zijn om het leven gekomen toen de helikopter waarin ze zaten zondagavond verongelukte in de- buurt van het voetbalstadion van Rosario, zo is maandag van officiële zijde bekendgemaakt. Kado van Sociëteit De Vereeniging ZIERIKZEE, 20-6. Het schaakmin- nend publiek zal in de maanden juli en augustus kunnen schaken met een open-luchtschaakspcl, dat in de Beurs aan het Havenpleïn in Zierikzee op gesteld staat. Eind vorig jaar bood de Sociëteit „De Vereeniging" in Zierikzee, ter gelegenheid van het 175-jarig be staan, de gemeente Zierikzee een open-luchtschaakspel aan. De ge meente droeg het beheer van dit spel over aan de schaakvereniging Zierik zee. Die wil op haar beurt hel publiek cv plezier Van laten beleven en daar om zal in de zomermaanden het spel op donderdagavonden in de Beurs staan opgesteld van 'zeven tot negen uur. In gebruik Op woensdagavond 28 juni wordt het schaakspel officieel in gebruik genomen. Eén van de sterkste Neder landse schakers en eerste bordspeler van de schaakvereniging Chatlois uit Rotterdam, de heer C. van Wijger- den, zal met de kampioen van de schaakvereniging Zierikzee, de heer J A. J. Seeleman. een korte partij van ongeveer twintig minuten spe len. De eerste zet van de witspcler zal worden verricht door burgemeester Th. H. dc Meester en die van de zwartspelcr door dc voorzitter van de Sociëteit, de heer C. G. Éangelaar. SjCB^HENDlJKp, 19,-g. Door een interkerkelijke sa menwerking hervormd gereformeerd, is het te Scha rendijke gekomen tot een initiatief, dal len doel heeft een op levensbeschouwelijke basis le geven ontspan- nhigsprograinma, 0111 tegemoet te komen aan de Men sen van de zomergasten. Gekozen is voor een filmpro- Ecu aantal filma\ouden zal worden georganiseerd in het hervormd verrni gingsgebouw. Dc eerste filmavond valt op donderdag 22 juni a.s. Het is dui- deljjk dat niet alleen gasten, maar alle geïnteresseerde» op deze - cn do an dere - filmavond(cn) welkom z\jn. van het systeem van dc ..Anti- Christ". Ze weigert haar merkteken in ontvangst te nemen en wordt ge vangen genomen. Het lukt haar te ontsnappen maar ze moet vluchten. Ze wordi opgeschrikt en voortge jaagd. Er blijft geen plaats over om zich te verbergen Een bange droom of harde werke lijkheid? Een heel bijzondere film. die zeker vragen cn discussies kan losmaken. Een film die diepe indruk maakt, niet gauw vergeten wordt. Naar wij vertrouwen con machtig hulpmiddel om mensen tc waarschu wen ernst te maken met dc dingen van God." De film voor donderdag is: „A thief in the night" (Als ccn dief in dc nacht), die als thema heeft de vraag: „Wat kan er gebeuren, voordat. Jezus terug komt op de aarde?" Vanuit dc interkerkelijke hoek, waar het filminiliaticf werd geboren, wordt het volgende bij deze film op gemerkt. ..Een film voor „futurologen"! Een film die ook Bijbelse waarheden, sottts lang vergeten, vlak bij huis brengt. Deze opwirfdende film con centreert zich rondom het gevecht tegen de tijd om het leven te redden van een jongen die door een grote cobra gebeten is en later rond zijn verloofde Patty, een mëisje dat ei genlijk alleen voor het heden leeft. Zij. met enkele vrienden en vrien dinnen makeh zich weinig zorgen over de toekomst, maar onverwachts komt zc in aanraking met het „Im perium". ccn wereldregering die ie dereen Idie niet 'kJoor hen geregi streerd is. als een Vijand van hef sy steem beschouwt. Ilct meisje begint Ic geloven dal dit „registratienummer" een begin is Dc dnurt 6 juli. Op komen we pvolgende filmavond is op de dan te vertonen film nog nader lerug. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar ot zeventien, in bezil van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan hef kanfoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, felefoon (01110) 2255, na 18.00 uur lel privc: (01119) 660.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4