NEDERLAND ZAL OP DEN DUUR NIET OM KERNCENTRALES HEEN KUNNEN De les van Soweto" Windsurfers de „Schelde" over Het wil nog niet tussen Israël en Egypte Midden-Zeeland brachl centen naar de banken 2 Afscheidsrede P.Z.E.M.-voorzitter Yerseke heeft veel geld nodig Gebundelde afzet Zeeuws fruit Verdere integratie vrouwen in krijgsmacht Hersenletsel bij kinderen Goedkoop over de oceaan Weer twee poliogevallen Studente bekent Haagse moord Twee doden bij botsing AGENDA MIDDELBURG, 16-4. ,,lk denk dat we de boot gaan missen", waren de laatste woorden van de afscheids rede die inr. J. F. G. Schlitigemann op 16 juni te Mid delburg hield als voorzitter van de algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Prov. Zeeuwse Energiemaatschappij. H\> doelde daarmee op de voor zichtigheid die Nederland betracht ten aanzien van de kernenergie. Mr. Schlingemann vindt dat Nederland in dit verband te hoge eisen stelt aan de veiligheid. W addenzee voor de schol AMSTERDAM, 17-6. De Waddenzee produceert grof weg de helft van de totale aanwas van alle in de Noord zee voorkomende schol. Op die manier kompenseert de Waddenzee steeds weer voor een groot deel van de vangst aan noordzeeschol. Vooral op de droogvallende platen ont wikkelt zich het voedsel, waarvan de jonge schol gedu rende drie groeiseizoenen serk profiteert. Tijdens de laagwaterperiode hoopt te jonge schol zich op in het on diepe water langs de randen van deplaten, om zich met vloed over de Wadvlakte te verspreiden. Tot deze konklusie komt drs. B. R. Kuipers in zijn proefschrift opnaine en ge bruik van voedsel door de jonge schol in een getijden- gebied", waarop hij woensdag, tot doctor in de biologie aan de universiteit van Amster dam hoopt te promoveren. Als voorbeeld haalde hij zijn eigen ondervindingen met de atoomcen trale te Borsele aan. De PZEM heeft namelijk dezo atoomcentrale in be heer en is daarmee de enige energie maatschappij die een kerncentrale voor kommerciële doeleinden exploi teert. De heer Schlingemann achtte de Borsele-ccntrale voor honderd procent veilig. Buitenland SOWETO. 17-6. De Zuidafrikaan- se regering heeft de „les van Sowe to'' niet geleerd, en blijft de Afri kaanse eis tot verandering negeren. Dat zei dr. Nthato Motlana, woord voerder van het „Comité van tien" in Soweto vrijdag tot een menigte van rond 6.000 Afrikanen, die in de katholieke Regina Mundi-kerk de meer dan 600 slachtoffers herdach ten die twee jaar geleden om het leven kwamen tijdens de bloedige opstand in de zwarte stad Soweto bij Johannesburg. De overwegend jeugdige aanwezigen ontvingen Mot lana, die pas onlangs uit hechtenis werd ontslagen, als een held. KERKWERVE. Een ernstig gewonde was het resultaat van een botsing in de nacht van zaterdag op zondag op de provinciale weg van Haamstede naar Zierikzee. Daar reed rond twee uur de Zierikzeeënaar R. W., toen ter hoogte van Pikgat plotseling een auto voor hem opdook. Hij stuurde snel naar rechts de berm in, raakte in een slip en kwam met de heus in de richting Haamstede op het linker weggedeelte terecht. Daar werd de auto van achteren aangereden door de uit Zierikzee komende T. v. H. uit Renesse. De naast W. zittende J. A. O. uit Dreischor werd vrij ernstig gewond én onder andere met een ge. broken nekwervel naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Beide auto's werden geheel vernield. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Frankrijk heeft momenteel 22 centrales in exploitatie of beheer en België heeft er vier. Wij zullen net zo lang wachten tot oris aardgas op is en we in een energiekrisis terecht komen", zo rperkte de afscheid ne mende voorzitter, die verder in be dekte termen pleitte voor de bouw van meer kerncentrales in ons land, wat spottend op. Alternatieven Toen de heer Schlingemann een uitweiding gaf over een getijdecen trale aan de Franse Kanaalkust, wil de hij daarmee kennelijk zeggen dal Nederland alleen de opwekking van energie via kerncentrales als moge lijkheid heeft en dat op alternatie ven niet behoeft te worden gerekend. Dc bedoelde getijcentrale verkrijgt zijn energie door het tweemaal per dag optredende getij verschil van 12 a 13 meter in Het Kanaal. Maar deze installatie - een prestige-objekt van wijlen generaal De Gaulle - werd eerst lonend toen de olieprijzen ste gen. Een soortgelijk gebeuren in de Oosterschelde, waarbij bijvoorbeeld gebruik zou moeten worden gemaakt van stroomsnelheden via de inlaat- werken in de Oosterscheldedam, zou - naar de spreker had kunnen na gaan- niet lonend zijn. Bestuur Mr. Schlingemann werd na zijn rede officieel bedankt door de heren J. B. Ventevogel en burgemeester H. P. Everwijn. YERSEKE, 17-6. De Zeeuwse ge meente Reimerswaal zal op korte termijn 20,5 miljoen gulden nodig hebben voor de ontwikkeling van een nieuw haven- en industriege bied in Yerseke. In deze plaats moe ten de dijken 'in het kader van de Déltawerken versterkt worden. In verband hiermee zullen de bestaan- dé industrieterreinen, waar mossel- verwerkende bedrijven zijn geves tigd, moeten verdwijnen. Daarvoor in de plaats komt een heel nieuw buitendijks industrieterrein en wor den de havens -uitgebreid. GOES, 17-6. Het staat thans vast dat van 1 januari 1979 af de afzet van Zeeuws fruit gebundeld zal worden in één centrale coöperatieve afzetorganisatie, die „Centrale Tuin bouwveiling Zeeland" (CVZ) gaat heten. De vier bestaande fruitvei lingen: Goes, Kapelle-Biezelinge, Krabbendijke en Terneuzen, gaan er in samen. De ledenvergadering van Terneuzen heeft donderdag als laat ste besloten mee te doen: de andere drie hadden dit besluit eerder deze maand reéds genomen. Als bestuursleden voor dc komende jaren werden gekozen: P. G. van den Bosse, W. Don, P. J. Ever- aert, D. Geuze, E. Ph. Nieuwkerk, N. Filius, J. Roodenburg, J. D. de Voogd, G. van den Berg en C. de Schipper. De heer W. Don zal het voorzitterschap van het nieuwe be stuur gaan waarnemen. Uitgebracht werden 2297 stemmen. DEN HAAG, 17-6. De vrouw als tankbestuurster? Of het zover komt moet worden afgewacht, maar er wordt in elk geval naar gestreefd om man en vrouw op 1 januari a.s. een geljjke rechtspositie binnen de Ne derlandse krijgsmacht te geven. Opleidingen laten man en vrouw toe, afzonderlijke vrouwenkorpsen en financiële verschillen verdwij nen. In hoeverre de gelijkschakeling er in de praktijk gaat uitzien, wordt op het ministerie van de fensie nog bekeken. De werkgroep „aanpassing- rechts positievoorschriften in verband met de gelijkberechtiging van dc vrouw" ressorterend onder het mi nisterie van defensie, 'heeft voor een verdergaande integratie van dc vrouw na een studie deze voorstel len gedaan. (Vervolg van pag. 1) een rustpauze maakten nam een aantal je.ugdige Stavenissenaren van de gelegenheid gebruik om het si*r,- feri ook onder de knie te krijgen. Al spoedig kwamen zij hierbij tot de ontdekking dat men hiervoor toch wat meer tijd nodig heeft als nu ter beschikking stond. Van het plan om ook met de windsurf deterugtocht te maken moest worden afgezien wegens de weersomstandigheden. De sterke noord-oosten wind, ruim windkracht 7, die recht op de haven van Stavenisse stond, maakte dit niet verantwoord. Na de geslaagde overtocht wilden de organisatoren wijselijk géén en kel risiko lopen. Besloten werd de terugtocht met de Bru 8 te maken naar de haven van Bruinisse. Daar men naast een onderlinge portofoon-verbinding tussen de volgboten ook verbinding had met de heer W. Bolijn in „De Vier bannen" vormde dit geen enkel probleem. Bij aankomst in de haven van Bruinisse stond de materiaal wagen reeds gereed om de wind- surf-attributen op te laden. Weer thuis Rond 16.00 uur was men weer te rug in „De Vierbannen", waar, bij een door de heer Bolijn aangeboden konsumptie nog uitvoerig werd na gepraat over deze eerste tocht over de Oosterschelde. Uit de gevoerde gesprekken viel duidelijk op te maken dat deze tocht in de toekomst nog wel door meer dere zal worden gevolgd. De deelnemers bleken allen bij zonder enthousiast le zijn al vonden zij het wel spijtig dat de weersom standigheden het niet toelieten om de oversteek vice versa te maken. Aan deze demonstratietocht werd deelgenomen door J. Dekker, H. J. Pracht, W. Voogt, K. Marijnessen, K. Romijn, H. Rebers, K. de Koning. H. Kosten, B. Goedegebuurc. K. Bolijn, Suzane Kok en Jariny Bolijn. Veel medewerking werd verleend door de zeilfabrikant „Primair" uit St. Maartensdijk en de mensen van de volgboten. ptt post CAIRO, 20-6. Egypte betreurt dat Israel geen positief antwoord heeft gegven op Amerikaanse vragen over de toekomst van de westelijke Jor- daanoevcr en de strook van Gaza, zo is maandag uit officiële bron verno men. „We betreuren de onverzette lijkheid van premier Begin", aldus deze zegsman. Ondanks het teleurstellende ant woord van Israël zal president Sa- dat van Egypte kontakt blijven houden met de Amerikaanse presi dent Carter om te pogen een oplos sing voor de kwestie te vinden. Egyptische funktionarissen hebben hun hoop nu gevestigd op> een ak- tievere rol van de Verenigde Staten om het vredesproces weer op gang te brengen. Het Egyptische dagblad Al Ach- ram verweet Israël vertragingstak- tieken en Aal Gomhouria betreurde UTRECHT, 17-6. Per jaar lopen ongeveer 65 kinderen bij verkeers ongelukken zeer ernstig hersenlet sel op. Zij hebben speciale medische en sociale begeleiding nodig. Dit blijkt uit een mededeling van het KNAC-jeugdfonds, dat dit jaar vijf jaar bestaat. Dit fonds finan ciert medisch onderzoek ten be hoeve van jeugdige verkeersslacht offers. SCHIPHOL, 17-6. Aanzienlijk minder vol dan op de heenreis van uit Boston, is de eerste opstapvlucht vanaf Schiphol van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Ameri can World Airways voor de retour vlucht naar Boston vertrokken. Drieënzestig reizigers maakten van vandaag van deze nieuwe dienst ge bruik tegen het lage tarief van 149 dollar voor een retourvlucht. Am sterdam-Boston-Amsterdam. Flitsen uit liet buitenland MAR DEL PLATA. Woensdag avond, tijdens de uitzending voor de televisie van de voetbalwedstrijd Argentinië-Polen, is gedurende en kele minuten een „subversieve" tekst voorgelezen. Een particulier persbureau in Argentinië heeft dit donderdag gemeld. JERUZALEM. Het Israëlische ka binet heeft zondag ztfn steun gege ven aan het standpunt van premier Mcnachem Begin over de Israëlische bedoelingen In aanzin van dc weste- Dit hbben funktionarissen in Jeruza lem bekendgemaakt. KOEWEIT. Directeur Ali Yassin van het bureau in Koeweit van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) is woensdag voor zijn huis in Koeweit doodgeschoten, zo werd uil Palestijnse kringen in het Emiraat Koeweit aan dc Perzische Golf ge meld. BELFAST. D B.K. priester die zon dagochtend door een para-militaire protestantse organisatie in Noord- Icrland werd ontvoerd; is later op dc dag vrijgelaten. I)e ontvoerders verklaarden dé 59-jarige pater Hugh Murphy op verzoek van- protestantse persoonlijkheden in vrijheid le heb ben gesteld. dat Israël geen opheldering heeft verschaft over de maatregelen die na de overgangsperiode van vijf jaar voor deze gebieden genomen zullen worden. FRANFURT. Bij de zwaarste bot sing sinds jaren tussen anfascistische demonstranten en de Westduitse po litie zijn zaterdag in Frankfort bijna 90 mensen gevVond geraakt. Vijf d'e- monstrantn werden in hechtenis ge nomen. UTRECHT, 17-6. Bij een 9-jarig meisje uit Stolwijk (tussen Gouda en Schoonhoven) en een 15-jarige jongen uit Sliedrecht is polio ge- konstateerd. Beide patiënten, die lichte verlammingsverschijnselen vertonen, zijn niet gevaccineerd. Ze behoren tot het kerkgenootschap dat om principiële redenen tegen inenting is. Het totaal aantal geval len van polio in Nederland bedraagt nu 35. DEN HAAG, 17-6. De 20-jarige studente S. K. aan dei universiteit uit dé Indiase hoofdstad New Delhi heeft de Haagse politie bekend, bij een ruzie in de keuken van een flat aan de Hengelolaan in Den Haag de 77-jarige mevrouw Clara van Engers uit wanhoop met een broodmes in de hals en het gezicht te hebben gesto ken. Volgens patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust is de vrouw daarna doodgebloed. Het meisje heeft ver klaard tot haar daad te zijn geko men dat de vrouw, die zij als een despo'te omschrijft, haar terroriseer de en sloeg. Als het meisje dat bij de vrouw logeerde, het huis uit was ge weest, werd zij gefouilleerd en „ver hoord". De weduwe van Engers wil de precies weten waar het meisje was geweest en wat zij had gedaan. HELVOIRT, 20-6. Bij een frontale botsing op de Nieuwkuikse-weg in de gemeente Helvoirt zijn zondag avond de bestuurders van de twee betrokken auto's, te weten de 31- jarige Chris Reuvers uit Echteld cn de 18-jarige H. van den Bosch uil Drunen, omgekomen. Eén van de inzittenden werd daarna zwaarge wond naar het ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. y Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Iedere vrijdag- en dinsdagavond Haamstede Natuur- en Vogelwacht. Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaan v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van dc zondagen Dreischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. 25 mei t/m 30 juni Zierikzee Galerie Nobel, dinsdag t/m zaterdag 10.00-18.00 uur. Iedere zaterdag tot 15 juli Renesse Vakantiepark „Schouwen", 20.00 uur, optreden Kwartet '67. Maandag 19 juni Haamstede Kermis.' Schrijfavond Amnesty International 19.30-21.30 uur, Geref. Kerk. Burgh Ring: Concert Kon. muziekvereni ging „Witte van Haemstede"; 19.30 uur. Kerkwcrve Kleuterschool: Filmvertoning; 20.00 uur. Dinsdag 20 juni Zierikzee Concertzaal-bioskoop, 20.00 uur, Star Wars. Haamstede Kermis. Renesse Bowlingcentrum, bowlen Bond voor Opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Brouwershaven Markt, vertrek reisje Plattelands vrouwen, 12.15 uur. Woensdag 21 juni Bruinisse Dorpshuis, algemene ledenvergade ring Groene Kruis Schouwen-Dui- veland, 19.30 uur. Sirjansland Bedrijf J. Poot, Open dag 14.00-22.00 uur. Donderdag 22 juni Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café „Bommenede", 20.00 uur, lezing over bijenteelt voor Plattelandsvrou wen Noordgouwe e.o. Café „Bommenede": Klaverjaswed- strijden; 20.00 uur. Vrijdag 23 juni Zierikzee Willibrordusschool, rommelmarkt en fancy-fair, 20.00 uur. Terrein B. I. Kloosterman, kleidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV, 19.00 uur. Hervormd verenigingsgebouw 20.00 uur. Afscheidsavond Theo Thijssen- school. Bar Mirabelle, 22.00 uur, dixieland- avond met .The Riverside Seven". Mondragon-foyer. Muziekavond Plattelandsvrouwenkoor. 20.00 uur. Burgh: Auto-rallye voor leden en donateurs S.V. D.F.S. Zaterdag 24 juni Zierikzee Willibrordusschool, rommelmarkt en fancy-fair, 14.00 uur. Hotel Van Oppen, koffieuurtje Bond voor Opzichzelfstaanden, 15.00 uur. Concertzaal, 21.00 uur, opening zcil- week met Conny van Rietschoten. VLISSINGKN. l)e Zeeuwse centen - spaarders zijn dc< inflatie deze weck enkele forse stappen voorgebleven. Ze gaven massaal gehoor aan dc op roep van de negentien Rabo-bankcn op Noord- én ZuirUBevcland m Wal cheren om gespaarde renloh te ko nten inleveren n»rf 50 prmient wMM. Dani hebben vooral bejaarden, kaurtklub en allerlei andere centcn- jpaardCTï driftig gehoor aan gege ven Mot f|r--4ën. do7en en potten vol werden de centen bij de ban ken binnengebracht. Sommigen moesten zelfs emmers achter de ba lie plaatsen om dc ccnlenstruom op te kunnen vangen. Vrijdagmiddag na het afsluiten van dc een week durende aktie waren er al ruim een miljoen centen getold. Een reusachtig sukses, zo om- schrecf do. beer J. FJlrnman vnn het didnkt kotftoor v;ju 'Ir in Goc r|«- aktie Wc 'dn in érn keer uit «lc centen zorgen. We kon den de laatste tijd maar met mond jesmaat centen verstrekken nan dc middonst nndors. Zaterdag 24 juni t/m zaterdag 29 juli Zierikzee Burgerweeshuis, Poststraat: Beelden tuin en klein antiek ;tijdens kantoor uren. Dinsdag 27 juni Zierikzee Kantine school: L.T.S.-diploma-uit- reiking: 19.30 uur. Vrijdag 30 juni Zierikzee Terrein B. I. Kloosterman, kleidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV, 19.00 uur. Zaterdag 1 juli Scharcndykc Dc Puimcel, 21.00 uur, Bingo-dans avond s.v. ZSC'62. Zondag 2 juli Brouwershaven St Nicolaaskcrk, Interkerkelijke zangavond, 19.00 uur. Dinsdag 11 juli Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, gemeente raadsvergadering Donderdag 13 juli Zierikzee Havenplein 21. Rechtswinkel: 19.00- 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zei Redaktio (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01110) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2