Een illusie armer ALLEEN DIT JAAR NOG EEN SUBSIDIE VOOR DE STICHTING ZESKAMP Schoolverlaters in Zeeland IJzersterke barkruk 49- d e u r I o o melden zich De sprinkhanen plaag in Afrika I VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Bruinisse j i Gemeenteraad Bruinisse Weer nieuwe poliogevallen Echtpaar omgekomen Huren gaan per 1 juli omhoog ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 juni 1978 Nr. 22319 BRUINISSE. Op de jongste vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hekman, zijn nog talrijke zaken aan de orde ge komen, y>.o. een subsidie-aanvraag van de Stichting Zeskamp. Ook deze slichting verkeert in financiële moeilijkheden. De voorzitter was van mening dat te gemakkelijk b\j de gemeente aange klopt werd voor financiële steun en vond dat ook deze vereniging volgend jaar zelf zijn boontjes zal moeten doppen. Advertentie ptt post Zij moet dan de kas maar op peil zien te brengen met akties en derge lijke". aldus de voorzitter. Zeskamp zal ook dit jaar weer in Bruinisse plaats vinden en de presentatie hier van kost nogal veel geld. De raad stemde toe het gevraagde krediet van f 1000 beschikbaar te stellen voor Zeskamp, maar volgend jaar zal de stichting zichzelf moeten be druipen. Subsidie VVV Een garantiesubsidie van f 4300 werd toegezegd aan de plaatselijke VVV, waarvan een vorige raadsver gadering een subsidie verzoek werd afgewezenHet VVV heeft zijn be groting drastisch verminderd, waar voor de heer v. d. Bos (SGP) zijn be wondering uitsprak. Hij ging nu ak koord met het verlenen van een ga- ï-antie-subsidie, maar voegde daar aan toe dat dit wel een voorbeeld mag zijn voor de andere verenigin gen. De voorzitter onderstreepte nog maals dat men maar te gemakkelijk bij de gemeente aanklopt. Vastgesteld werd verder de zesde wijziging verplaatsingskosten veror dening en de eerste wijziging bezol digingsverordening 1978-1. Een re- daktionele wijziging in de verorde- ning regelende de openstelling van winkels werd eveneens goedgekeurd. Akkoord ging de raad ook met het op naam brengen van een perceel grond gelegen tussen Lange Ring en Pr. Margrietstraat van mevr. M. v. d. Berg-Padmos, dat bij de zuivering kadastrale tenaamstelling op naam bleek te staan van de gemeente ter wijl het eigendom is van bovenge noemde mevrouw. Een voorbereidingsbesluit voor een perceel gelegen aan de Deltastraat werd door de raad vastgesteld om de bouwplannen van de heer H. Aal- bregtse mogelijk te maken. Voorbcreicliiigs- besluit De raad drong ér cchtcr óp aan dat aan de rommelige toestand ter plaatse een eind komt en dat het er wat sierlijker op gaat worden. Voor 30 jaar HAAMSTEDE. Door de Indêntifi- catie- en bergingsdienst van het mi nisterie van oorlog, worden momen teel de 114 hier begraven Duitsers opgegraven en overgebracht naar het plaatsje IJsselstein, vlakbij de Duitse grens waar zij op de centra le begraafplaats opnieuw begraven worden. ZIER1KZEE. Donderdag is begin gemaakt met het opruimen van ver schillende souvenirs uit de tijd van de bezetting. Tot nu oe heeft de mijn-opruimingsdienst geen gele genheid gehad deze mijnen etc. op te ruimen. ADVERTENTIE. Marokkaansch rietwerk, ijzersterk en zeer lage prijzen. Boodschappentassen in di verse modellen en kleuren f 2,65. Broodmandjes in diverse kleuren f 2.10. ZIERIKZEE. Met ingang van 1 September zal het onderwijs aan de Ambachtsschool wanneer voldoende leerlingen zich melden, worden uitgebreid met een afdeling Elec- tro-techniek. Verder zal gelegen heid zijn tot het inschrijven van nieuwe leerlingen voor deze cursus. OUWERKERK. Door hel fonds Noodgebieden van het Nederlands Volksherstel zijn de volgende be dragen toegewezen aan de afdelin gen van het Groene Kruis f 200, de muziekvereniging f 200.Be waarschool f 250,en de Sportver eniging 250, BRUINISSE. Een kip van de heer J. H. V. alhier legde een ei met het respectabele gewicht van 147 gram. ADVERTENTIE. Ontvangen de eerste Hollandse nieuwe per stuk 20 cent. Aan de openbare basisschool werd mevr. Van Witzenburg-Huysse be noemd als part-time onderwijzeres. Zij is sedert 1 augustus 1975 werk zaam aan deze school in het kader van de taakverlichting van het hoofd Omdat haar werkzaamhedch sedert september twee schooltijden omvatte kon zij niet langer in tijdelijk dienst verband blijven, maar moest dit een part-time funktie worden, aldus een besluit van de minister van onder wijs. Om benoeming kleuterleidster De benoeming van een kleuter leidster aan de openbare kleuter school is tijdens deze vergadering niet uit. de bus gekomen. Dit agenda punt is na langdurige diskussie tus sen raadsleden en voorzitter terugge nomen. Voor deze funktie waren drie en vijftig sollicitaties binnenge komen. Een voordracht wordt hier uitgemaakt door het hoofd der school in overleg tussen b. en w. en de in- spekteur van het onderwijs. Drie kandidaten werden de raad voorge legd als de meest geschikte, maar de raad ging daarmee niet akkoord, om dat tussen de stapel sollicitanten een meisje uit Bruinisse was, dat een goede opleiding heeft genoten en nu geen kans kreeg ter plaatse. Vol gens de heer Meeuwsen had de hoofdleidster gesteld dat de kandida te jonger dan 23 jaar moest zijn, wat hij overigens een zwak argument vond. Andere raadsleden waren van mening dat de hoofdleidster bang was „ondergesneeuwd" te worden. Advertentie 80 cm hoog Meeneemprijs Alléén deze week meelstraat 31 zierikzee UTRECHT, 13-6. Het ministerie van volksgezondheid heeft vier nieuwe vermoedelijke gevallen van polio gemeld. Een jongen van zes jaar uit Gouda ligt met lichte ver lammingsverschijnselen thuis. Een meisje van zeven jaar uit Terneu- zen, een jongen van veertien jaar uit Valkenisse en een meisje van drie jaar uit Alblasserdam zijn met lichte verlammingsverschijnselen opgenomen in ziekenhuizen. Geen van de kinderen was ingeënt. Het totale aantal (zeker cn «ver moedelijke) gevallen van polio be draagt nu 33. Dc raad was unaniem van mening dat het Bruse meisje bjj de iyst van drie kandidaten gevoegd moest wor den, om haar ook een kans te geven. Burgemeester Hekman volgde lie ver de weg van de wet, en wilde hierover eerst onderhandelen met de inspekteur van het onderwijs. Leegkomende gebouwen Het kollege kreeg de machtiging van de raad het plan tot bestem ming van leegkomende gebouwen verder te gaan uitwerken. Eventuele bestemmingen die het kollege hier aan denkt te gaan geven komen te zijner tijd in de openbare raadsver gaderingen. Het voorstel de grenzen van de gemeente te wijzigen, zodat deze een meer logisch verloop krij gen, werd eveneens door de raad aangenomen. De voorgestelde grens wordt aan gegeven door een tonnenlyn door de Geul van Herkingen. De gemeente heeft er nu 700 ha (in het water) grond bygekregen. Verder werd de eerste herziening van het algemeen politieverordening 1978 vastgesteld. Naar aanleiding van vragen tijdens een vorige ver gadering aangaande het kruispunt Molenweg-Dr. de Kockstraat heeft de plaatselijke politie een rapport opgesteld waarin geadviseei-d wordt de situatie ter plaatse te laten zoals die is. De heer Meeuwse zou 'graag een algemeen gevarenteken op die plaats zien, wat door de overige raadsleden gesteund werd. De voor zitter zei hierover kontakt op te zul len nemen met de plaatselijke politie. Oudstraat Een tweede verkeerssituatie is de Oudestraat wat betreft de parkeer problemen. De raad diskussieetde uitvoerig of hier een parkeerverbod ingevoerd moet worden dat voor beide zijden wisselend werkt. "De voorzitter zei dat voorbereidend op de konstruktie van de Oudestraat door goed overleg met de plaatselijke politie een goed besluit zal moeten worden genomen. Voor de aanleg van een vóetpad naar het nieuwe scho- lenkomplex werd een krediet be schikbaar gesteld van f 5540. De heer G. E. Houtekamer (SGP) wees er op dat het kleuterbadje in plan West een gevaar vormt voor kleine kin deren. Afgelopen week is een kleu ter op het nippertje van de verdrinkingsdood gered. Oorzaak is dat grotere kleuters zand in het bad je slepen en de overloop1 dicht stóp pen zodat de stand van het water ho ger komt dan mag. Kleine kinderen verliezen dan hun evenwicht met al le nare gevolgen van dien, aldus de voorzitter. De zandbak die te dicht bij het badje ligt, zal nu verplaatst worden, en één der omwonenden heeft aangeboden wat toezicht te houden op en rond het badje. Het komt ook herhaaldelijk voor dat er tegels in het bad worden gegooid. Burgemeester Hekman vond dat het ook een taak is van de ouders er op toe te zien dat het badje van derge lijke rommel gevrijwaard blijft. DEN HAAG. Oppositieleider Den Uyl heeft in de Tweede Kamer op nieuw aangedrongen op duidelijk heid van de regering over de vraag of de Kamer nog voor het zomerre ces kan debatteren over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië cn de uitbreiding van de Ultracen- trifugefabriek in Almelo. DEN HAAG. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met de levering van acht marine-fregatten aan Iran. Een motie van het PSP-kamerlid Van der Spek om de exportvergun ning voor de levering in te trekken werd verworpen. Alleen PSP, CPN en PPR stemden voor. WASPIK (N.B.), 14-6. Bij een ver keersongeval in Waspik (N.B.) is in de nacht van dinsdag op woensdag het 30-jarig echtpaar Smits-de Haas- uit die plaats om het leven geko men. Zij raakten bekneld in hun auto die door nog onbekende oor zaak tegen een boom was gereden. R. D. Smits overleed ter plaatse, trwijl zijn vrouw C. Smits-de Haas in het ziekenhuis aan haar verwon dingen is overleden. DEN HAAG, 14-6. Als ook dc Eer ste Kamer ermee akkoord gaat zal dc ingangsdatum voor dc jaarlykse huurverhoging worden verschoven van 1 april naar 1 juli. Tijdens het debat over dc huur- pryzcnwcl woonruimte sloeg een ka mermeerderheid onder aanvoering van CDA en PvdA dc waarschuwin gen van staatssecretaris Brokx in de wind cn aanvaardde een wijzigings voorstel waarin dc datum - die aan vankelijk alleen voor 1978 van 1 april naar 1 juli was verschoven defini tief op 1 juli werd gesteld. MIDDELBURG, 14-6. De school verlaters in Zeeland hebben in grote getale gehoor gegeven aan de op roep van minister Albeda van sociale zaken om zich zo snel mogelijk bij de arbeidsbureaus te laten inschrij ven om daardoor op zo kort moge lijke termijn voor werk in aanmer king te komen. De meeste inschrijvingen van meisjes uit het lager en middelbaar nijverheidsonderwijs, de Mavo en de Havo. Bij de jongens zijn het vooral de LTS'ers die voor een baan in aan merking wensen te komen. Bij de Zeeuwse arbeidsbureaus staan nog 229 schoolverlaters van vorig jaar ingeschreven, die al een jaar werkloos zijn. Voedsel uit a f val J DEN HAAG, 12-6. Het on- J f derzoek, in een wereldwijd f f netwerk, naar het kweken f f van eiwitrijk voedsel uit af- f f vallen, zal vanuit Nederland F f worden gecoördineerd. Op 19 f f en 20 juni komt op het insti- f f tuut voor landbouiokundig F f onderzoek van Biochemische F f produkten (1LOB) te Wage- F f ningen een werkgroep van de F f universiteit der Verenigde F f NalU's, FAO en Unesco bijeen F f om regelingen te .treffen, voor F f de opzet, van sumenwerkings- F f verbanden in Zuidoost-Azië, F India, het Midden-Oosten en F f Midden-Amerika. Dit heeft F f het ILOB bekend gemaakt. F ROME, 14-6. De sprinkhanenplaag die op het ogenblik uitgestrekte ge bieden in de Hoorn van Afrika en Zuid-Arabië teistert dreigt zich uit te breiden naar het noorden tot in Marokko en naar het oosten tot over de Perzische Gollf in Iran en Pakis tan. Alle direkt betrokkenen dienen zich zo snel mogelijk op deze nood situatie voor te bereiden. Dit heeft de algemeen direkteur van de VN- organisatie voor voedsel en land bouw (FAO), Edouard Saouma, dins dag meegedeeld. Toch aarzelt Jossa nog. Het is als of ze intuïtief voorvoelt, dat er iets niet klopt. Al kan ze er helemaal geen definitie van geven. Want een week of drie na zijn aanzoek in de duinen bij Wassenaar vraagt Sam of ze al een verlovingsdatum in haar hoofd heeft. Ze antwoordt de man, dat ze er nog altijd over na denkt. Want er is nog iets, behalve haar angstige voorgevoel: zus Els heeft met haar voorstel „samenle ven" een angeltje in haar vlees ge prikt. Al heeft Jossa het in eerste instantie verontwaardigd van de hand gewezen, ze heeft er daarna gedurig over nagedacht. Want een van haar vroegere vriendinnen is ook eerst een poos met haar vriend gaan samenwonen. Jossa heeft het vriendenpaar een keer bezocht in hun woning. De jonge mensen heb ben toen rustig en zonder blikken of blozen gezegd, dat ze eerst een proefhuwelijk willen. Wederzijds vrijblijvend. „Voorlopig natuurlijk geen kinderen. Eerst onderzoeken of we voldoende van elkaar houden om te zijner tijd een huwelijk te sluiten, want dat moet dan ook blij vend zijn; scheiden is banaal, kost veel geld en geeft een nare nasleep. Als we elkaar blijven liefhebben cn niet irriteren, als we zeker weten, dat we elkaar altijd zullen kunnen verdragen, onder elke omstandig heid, dan is het nog vroeg genoeg om naar het stadhuis te gaan en daarna pas gaan we over kinderen denken, niet eerder. We zijn jong genoeg om eerst een jaar of twee. drie gewoon samen te wonen Ove rigens. maakt het veel verschil, met of zonder dat trouwboekje? We kunnen lichamelijk evengoed van elkaar genieten." Zeeland heeft, zo zei drs. J- Jansen hoofdinspekteur-direkteur van de arbeidsvoorziening in Zeeland, dins dagmiddag tijdens een perskonferen- tie in Middelburg, een overspannen bouwmarkt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DRUNEN. De voortdurende ver mindering van aktiviteit in de in ternationale scheepvaart en scheepsbouw veroorzaakt bij de scheepsschroevendivisie van Lips BV te Drunen een lage binnenkomst van orders en orderportefeuille. Daarom is overgegaan tot het aan vragen van werktijdverkorting voor 90 van de 1250 medewerkers. DEN HAAG. VNG-voorzitter Roe ien meent, dat de noodzaak van meer provinciale bemoeiing op het terrein van de ruimtelijke ordening sterk in twijfel moet worden ge trokken. DEN HAAG. In de eerste vijf maanden van dit jaar stonden er gemiddeld 142.200 werkloze mannen bij de arbeidsbureaus geregistreerd (niet voor seizoen gekorrigeerd). Een jaar geleden lag bij de mannen het gemiddelde van de eerste vijf maan den op het niveau van 152.500. UTRECHT. De gezondheidszorg moet bij de komende ombuigings operatie worden ontzien. De nieuw benoemde voorzitter van de Natio nale ziekenhuisraad, drs. F. A. Vis sers. zei dit woensdag in Utrecht op de algemene - vergadering van de ;nzr. .i DEM" HiAAÓ'. Bij-.'de' keuze vanfde Breguet Atlantic N.G. (Nouvelle Ge neration) als vervanger van dc ver ouderde Neptune-vliegtuigen van de marineluchtvaartdienst hecht de Franse regering haar instemming aan het door dé Franse industrie genoemde percentage van minimaal 50 procent aan kompensatieorders. EPE. Twee mannén hebben woensdagochtend (omstreeks tien uur) bij een gewapende roofoverval op het postagentschap in het Veluw- se dorp Ernst, gemeente Epe, 15 tot 17.000 gulden buit gemaakt. DEN HAAG. Staatssekretaris Van Eekelen van defensie heeft na de stemmingen in de Tweede Kamer over de defensiebestedingen de Amerikaanse regering telegrafisch bevestigd dat de Nederlandse over heid de optie voor 8 F 16 vliegtui gen zal opnemen, zo heeft een woordvoerder van de luchtmacht voorlichtingsdienst meegedeeld. Van dit alles blijft het nodige han gen, maar ze durft er niet met Sam over te praten. Natuurlijk mag ze hem en vindt ze het de laatste tijd zelfs prettig als hij met haar dolt en stoeit. Dan is het of ze pas geheel tot leven komt en groeit er bij haar een soort verlangen dat ze nooit ge kend heeft, maar wel zo ongeveer begrijpt wat het betekent. Een proef huwelijk met Sam zou misschien niet eens zo gek zijn. Pas dan zul je we ten of je werkelijk zoveel van elkaar houdt, dat je een band voor het le ven wilt. Er is trouwens nog een punt waar over ze nog mei geen woord gespro ken heeft met Sam: ze wil in de kerk trouwen. Oom Frans en tante Corrie doen nergens aan, maar zelf heeft ze met haar broer en zus een christe lijke opvoeding gehad; haar vader was immers twee perioden ouderling in do kerk. Na de dood van haar ouders, toen de kinderen uil elkaar gingen, bleef Jossa naar de kerk gaan, waartegen oom Frans en tan te Corrie niet het minste bezwaar hadden. Integendeel, ze moedigden die kerkgang zelfs aan.Later ging ze naar catechisatie en op een en twintigjarige leeftijd deed ze belij denis. De laatste tijd gaat ze weinig naai de kerk, ook al omdat Sam bijna el ke zondag beslag op haar legt. waartegen ze overigens geen be zwaar heeft, maar do kerkgang schiet er zodoende wel bij in. On danks haar ontrouw van dc laatste maanden, wil ze in de kerk trou wen. Haar broer is hoofd van een christelijke school in Utrecht cn zc zou hem zeker voor 't hoofd sloten als ze te kennen gaf niet kerkelijk te zullen trouwen. Voor haar staat 1 Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 16 JUNI NED. I: Na Tom en Jerry is het voor de paardenliefhebbers opletten geblazen met de Zwitserse natuur film Oliver en Baronne, twee paar den die in de prachtige Zwitserse Jura woonachtig zijn, die na hun werkdag getraind worden voor de jaarlijkse draverijen. Na afloop hiervan De Willem Ruis Show die vanavond in het teken staat van de Zonnebloem-aktie. Ad Langebent praat vervolgens met minister-pre sident Van Agt over aktuele zaken. Het IKON brengt daarna een ge filmd portret van Thomas van Aquino, van zijn leven en zijn werk. Thomas van Aquino was een van de filosofische grondleggers van hel katholicisme. De uitzending wordt besloten door de Algemene Loterij Nederland, de derde van het jaar. NED. II: Maarten van Rooijen presenteert een doldwaze aflevering van Toverlantaarn, gevolgd door Daar komen de schutters. De pa trouille rijdt in het holst van de nacht huiswaarts. Wilson heeft geen flauw idee van waar ze zich bevin den en kiest een schuur als nachte lijk verblijf. In Spdce 1999 is hel ruimtelaboratorium samen met de maan de ruimte ingeslingerd. Hun eerste ontmoeting is er een met een kolossaal ruimteschip van honderd kilometer lengte en vier kilometer breedte. Het enorme gevaarte vraagt ze om hulp. De opinierubriek Vara- visie wordt gevolgd door Theater thuis zonsondergang in een bad plaatsje. Het thema van de film is dat van de mensen, die hun pen sioengerechtigde leeftijd voorbijge streefd zijn en van de stad verhuisd naar het oord, waar ze gewoon wa ren hun vakantie door te brengen. Vereenzaamd keren vele van deze mensen later weer naar de stad te rug. VRIJDAG 16 JUNI NED. I: 18.20 Teleac; 18.50 De fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Tom en Jerry19.05 Olivier en Ba ronne; 19.30 De Willem Ruis show; 21.37 Journaal21.55 Interview met de minister-president; 22.05 Thomas van Aquino; 23.30 Alg. Loterij Ne derland; 23.40 Journaal. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 De toverlantaarn; 19.21 Daar komen de schutters; 20.00 Journaal; 20.27 Space 1999; 21.17 Vara-visie; 22.07 Theater thuis; Zonsondergang in een badplaatsje; 23.22 Journaal. Advertentie t I) i H het intussen vast, dal Sam nergens aan doet. Over godsdienst heeft ze nog nooit met hem gesproken. Ei genlijk deugt dit niet en Jossa vindt dan ook, dat het de hoogste tijd is geworden hierover klaarheid te scheppen. Sam van Slagen is enigszins ver baasd als Jossa vaststelt, dat ze ook een kerkelijk huwelijk wil. „Ik ben van huis uit Hervormd, gedoopt en belijdend lid." verduidelijkt de jon ge vrouw. „Wat ben jij eigenlijk? Jc doet nergens aan, he?" Schouderophalend antwoordt de man: „Mijn ouders waren katho liek. Voorzover ik weel is enkel mijn oudste zuster in Argentinië praktiserend. We hebben voorge steld elkander zoveel mogelijk vrij te laten, dus als jij een kerkelijk huwelijk wilt ik zou zeggen: ga je gang. Dan loop ik zo lang wel een straatje rond." Jossa proest het uit. „Ik zie me al alleen voor het altaar staan. Se rieus. Sam, wil je of wil je niet?" „O kind, als ik jou daarmee een plezier kan doen allicht. Maar verlang van mij niet, dat ik na ons huwelijk naar de kerk ga; ik heb over geloof 7.0 mijn eigen mening. Het kerkelijk huwelijk is dus geen bcZwaar. Tenslotte stemt Jos sa toe. Een verlovingsdatum wordt vastgesteld: begin juni. Dan is nog vrijwel niemand met vakantie en trouwen we in december. „Maken we een lange huwelijksreis, onder meer naar de wintersport," .stelt Sam voor. En Jossa vindt hel alle maal geweldig. Hoewel ze nog nooit naar de wintersport is geweest, want oom Frans vindt vakantie ne men in de winter waanzin. (wordt vervolgd) Advertentie Wij zoeken een slevige knaap van een jaar of zeventien, in bezil van fiets of bromfiets, als 5 5 Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van loon aan hei kantoor van de Zierikzeeschc Nieuwsbode, 5 Janncwckken ff, Zierikzee, telefoon (OfffO) 2255, na 18.00 Z uur tel privé: (01119) 660. door L.EIDA GRAAFLAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7