Arts H. J. Simons dertig jaar verbonden aan Afd. Schouwen BLAREN VAN DE EERSTE DAG LIETEN ZICH TWEEMAAL GELDEN STREEKNIEUWS in Zeeland Gemeenteraad Midden- Schouwen Relatief weinig tandartsen Vrouwenkabaret in Gravensteen: Vinger in de pap Jubileum bij Rode Kruis INGEZONDEN STI KKEN 4 De Avondvierdaagse WESTERSCHOUWEN, 14-6. In de voormalige Béa- trivsehool vond een bijeenkomst plaats van de staf, koloime, ambulancepersoneel en enkele bestuursleden i.v.m. liet feit dat dokter H. J. Simons 30 jaar aan de afd. Schouwen van bel Rode Kruis was verbonden, lil. op 20 april jl., maar op dtze dag was hij niet aanwezig door vakantie. Dè presidente A. C. Houtman, re leveerde dat dokter Simons als be stuurslid werd benoemd door des tijds voorzitter J. Vriesendorp, jhr. Röèll en de heren A. van Citters, De Bruijn, De Jonge, Klompe, Haring man en Stenger. Ook zy zelf werd toen benoemd in het bestuur, t.w. als sekretaressc. In 1.953 werd in „Het Wapen van Zeeland" te Renesse een noodzieken huis ingericht i.v.m. de stormvloed ramp. Er was niets, doch door na vraag bij inwoners werden lakens etc. ingezameld. Later werd „De Schouwse Boer" als zodanig inge richt. Door bemiddeling van dokter Simons kon in ieder geval op Schou wen een noodziekenhuis blijven draaien. Dokter Simons is nog enige tijd voorzitter van de afdeling geweest, doch doordat hij kolonnekomman- dant werd, moest dit vervallen. Zijn rang is majoor. BROUWERSHAVEN Winnaar in kleurenwedstrijd Dè jeugdige Simon Schilperoort is een van de deelnemers aan de grote Dubrokleurenwedstrijd, die een hoofdprijs heeft gewonnen. Zaterdag 17 juni aanstaande mag hij met zijn ouders een feestdag meemaken in de Flevohof met onder meer een optre den van de t.v.-komieken Bassie en Adriaan. De twee laatst genoemden zullen ook de prijzen uitreiken. Naast koffie en gebak volgt een uitgebreid diner. DREISCHOR Aan de Gaanderseweg in Dreischor k in de slootkant etalagemateriaal gevonden, waarop de naam „Wal- hout" stond gedrukt. De politie kon- kludeert daaruit, dat de inbrekers, die in de nacht van maandag op dinsdag bij juwelier Walhout in In 1970 ondernam hij met dokter Van Fraassen een aktie voor een nieuwe ambulance, nadat ook hij ge zorgd had dat er in de drukke zo mermaanden een tweede hands wa gen in de Westhoek aanwezig was. In 1970 ontving hij de zilveren leg penning ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de afdeling. Stemhebbend bestuurslid In 1973 wer<J hij als kolonnekom- mandant. stemhebbend bestuurslid, hoewel dit al of niet stemhebbend zijn nooit enig verschil maakte in het bestuur. De kolonne groeide; de leden oefenden met de ambulance. Er werd een bcgeleidingsploeg ge formeerd, na een ambulance-oplei ding. Ook nam dokter Simons jeugd- EHBO-examens af. De bloedplasma- avonden hebben zijn bijzondere be langstelling. Dertig jaar zijn vlug verstreken en veel is veranderd. De kolonneleden bleven niet bij EHBO-opleiding al leen. Dat zou voor een goede uit oefening van het werk ook niet kun nen. Dit gelukt zeer goed. De kolonne bestaat thans uit: 6 leerling-helpers, 3 helpers oude stijl, 10 helpers 3e klas, 4 leerling-help sters, 18 helpsters 3e klas, 1 helpster 2e klas, 1 helpster le klas, 1 koni- rriandant, 1 plv- kommandant; totaal 45 personen. Al met al waard om dokter Simons te voorzien van de medaille voor der tig jaar trouwe dienst, met oorkonde, boekwerk en een geschenkenbon. Ook mevrouw Simons werd in deze dank betrokken. Zij kreeg bloemen Haamstede voor f 100.000 aan gou den sieraden hebben gestolen, daar in de buurt moeten zijn geweest.. Disco-avond Vrijdagavond 16 juni wordt te Nieuwerkerk in „Ons Dorpshuis" weer een disco-avond gehouden. De avond is voor iedereen toeganke lijk. aangeboden door mevrouw Van 't Hool'd. De heer Tuinman sprak als orga nisator van de kolonne dank uit voor de samenwerking met dokter Simons en de wijze waarop de besprekingen met de stal plaats vinden. Hij hoopte nog lange tijd samen te mogen wer ken. De bijeenkomst werd voortgezet met gezellige gesprekken, nadat dok ter Simons dank had gebracht voor het samenzijn, waarmee hij zeer vér- rast was. Hij dankte zijn medewerk sters en -werkers. Diverse anekdo tes werden opgehaald uit zijn „loop baan" bij het Rode Kruis. In het bij zonder ook de reizen met de „J. Hen ri Dunant", waarop hij diverse ma len als. scheepsarts fungeerde. Dat waren vóór hem zeer fijne tijden, hoewol slapen er haast niet bij was. Opbrengst kollekte van het N.C.A. De te Nieuwerkerk gehouden kol lekte ten bate van' het NCA (Natio nale kommissie tegen 't Alcoholisme en andere verslavingen) heeft in to taal f 312.43 opgebracht. Hartelijk dank wordt gebracht aan alle milde gevers en geefsters en aan de kollek- tanten. sirjansland Schoolreisje Vrijd'ag 23 juni zullen de leerlin gen van de klassen 1 tot en met 6 van de openbare bassisschool te Sir- jansland op schoolreisje gaan. Na een gezamenlijke rit richting Kaats heuvel zullen de leerlingen van de klassen. 1, 2 en 3 een bezoek brengen aan de Efteling terwijl de klassen 4, 5 en 6 het Autotron te Drünen zui len. bezoeken, 's Middags worden de klassen weer verenigd, waarna het Bosbad te Hoeven bezocht zal wor den. 's Avonds om 7 uur hoopt men weer terug te zijn in Sirjansland. Geslaagd Afgelopen week slaagde mejuf frouw H. op 't Hof voor het diploma van kleuterleidster. Zij is woonachtig te Sirjansland. Reisje bejaardensoos Afgelopen week maakte Sirjans- lands bejaardensociëteit haar jaar lijkse reis met een bus van de firma Van Oeveren. Ditmaal ging de tocht naar Giethoorn, waarvoor al om 7 uur uit Sirjansland vertrokken dien de te worden. Na de koffie bij Hoe velaken en een mooie tocht over de Veluwe kon men aangekomen in Giethoorn gelijk overstappen in de ZIERIKZEE, 14-6. De blaren die maandagavond (12 juni), de eerste avond valt de 33ste Zierilczeese Avondvierdaagse, aèhterwegè iijh gebleven hebben dinsdag- (is jdhi) en woensdagavond (14 juni) hun eer ste slachtoffers gemaakt. Om half tien woensdagavond wa ren veertien blaren behandeld in het Verenigingsgebouw aan 't Vrije en vier blaren onderweg. Het bleef niet alleen bij de blaren. Drie wandelaars moesten een enkel verband aan laten leggen. Daarnaast kwamen vele deel nemers en deelneemsters het Vereni gingsgebouw binnengelopen, al dan niet moeilijk lopend, strompelend, heel voorzichtig vodrtsehrijdend en met pijnlijke gezichten over do ge zwollen voeten wrijvend. Verschillend schoeisel Bij de Avondvierdaagse, waarvan de jongste deelnemer vijf jaar is en de oudste rond de zeventig werd op al het mogelijke schoeisel gelopen. Sportschoenen, gewone schoenen, sandalen, roots en klompen. Dat het minder koud was op de dinsdag- eri woensdagavond was duidelijk. De Avondvierdaagselopers waren aan merkelijk luchtiger gekleed. Het vraagteken rond de politie is opgelost. Op de dinsdag- en de woensdag avond was zij met twee man verte genwoordigd. Dinsdag was de avond van de traktatie. Elke wandelaar gereedliggende rondvaartboot, waar in driekwartier de belangrijkste be zienswaardigheden langsgevaren werden. Na de warme maaltijd in hotel Het Centrum genuttigd te héb ben, werden de bejaarden in de ge legenheid gesteld nog wat te winke len ter plekke. Via de Noordoostpol- del en de Flevopolder werd de reis hiernavoortgezét richting .Amster dam en Schiphol waar het komen en gaan van de vliegtuigen altijd weer een fascinerend gezicht is. Na iri. Lei derdorp gestopt te zijn voor de thee werd ,de reis 's avonds te Sirjansland besloten met een dankwo02*d van de presidente mevrouw S. op 't Hof-de Rijke, die in 'het bijzonder de chauf feur, de heer Manni bedan'kte voor zijn duidelijke uitleg bij alle onder weg gepasseerde bezienswaardighe den. BRUINISSE Gezelligheidsrit Watersportvereniging „Aquadelta" en motor en autoclub „Sparta" or ganiseren zaterdagavond 17 juni a.s. een gezelligheidsrit die start vanaf restaurant ,,'t Punt" in het centrum gebied van Aquadelta. Voor tijd zio agenda. De rit bestaat uit drie de len, namelijk een gedeelte kaartle zen, een gedeelte stripkaartlezen en een gedeelte routebeschrijving. Voor het kaartlezen wordt bij de start een fotokopie verstrekt van een ge kaart, waarop ingetekend een lijn welke de te rijden route aangeeft. Het gedeelte stripkaartlèzen zal voor velen iets nieuws zijn, en daarom zal dit maar kort en zeer eenvoudig gehouden worden. De start en de finisch zijn bij bow ling restaurant ,,'t Punt" waar vanaf zes uur ingeschreven kan worden. Rond de prijsuitreiking zal er in restaurant ,,'t Punt" een gezellige avond geboden worden met de mo gelijkheid van een koud buffet. Te vens kan er een dansje gemaakt worden op live-muziek van de door t.v. en radio bekende Ter Easten's Jazzband, met als speciale attraktie oud drummer van Louis Armstrong „Freddy Crump". Namen van nieuwe kleuterschool en basisschool zijn bekend De bouw van het nieuwe scholen- kompleks vordert gestadig, en wan neer de scholen in augustus aan staande hun intrek daar zullen ne men, zullen zij ook van een naam worden voorzien. De namen van de openbare kleuter en basisschool zijn inmiddels al bekend gemaakt. De kleuterschool gaat de naam dragen van „Het Kwetternest" en de basis school „De Meerpaal". Burgemeester T. C. Hekman maak- !e dit vrijdagavond tijdens de open bare raad bekend. Concert van Oosterlands Fanfare Zaterdag 17 juni a.s. zal de Oos- terlandse fanfare een concert geven in de muziektent te Bruinisse. Voor afgaand aan dit concert, zal er een rondgang gemaakt worden door de gemeente. Voor tijd zie agenda. YUSSINGEN. 14-6. Op Nootd- en Züid-Bevcland ligt het gemiddeld aantal inwriners per tandarts 93 pro cent hoger dan het landelijk gemid delde. Er zijn ongeveer 3700 praktiseren de tandartsen in Nederland, hetgeen gemiddeld neerkomt op 3600 a 3700 inwoners per tandarts. Maar zelfs in het gebied in Zeeland met relatief hel hoogste aantal tandartsen, na melijk Walcheren, is het gemiddelde aantal inwoners per tandarts nog kreeg van Zeelandia een milieu-be wuste spek zonder verpakking. Routebeschrijving De route voor heden- (donderdag) avond is als volgt: 15 km: 't Vrije - Dam Grachlweg Rotonde - Oude ZIERIKZEE/ST. ANNALAND Vrouw ge-elektrokuteerd Bij hét plaatsen van een koelkast in de woning van haar moeder te St. Annaland, is dinsdagavond de uit Zierikzee afkomstige mevrouw A. de Boer-Westdorp (52), door elektrokutie om het leven gekomen. Zij wildé dè koelkast installeren in de keuken van het huis te St. An naland, maar merkte dat het appa raat -niet funktioneerde. Bij hét in stellen van een onderzoek maakte zij een bukkende beweging en wérd de kennelijk onder stroom staande kast haar fataal. Een onjuiste aansluiting van de stroomdraden is - volgens de politie - oorzaak van het dodelijk ongeluk. (Vervolg van pag. 1) Aan de chr. nat. school te Scha- rendijke werd over 1977 een vergoe ding voor vakonderwijs toegekend van f 5.772,58 en aan de chr. nat. school te Kerkwerve van f. 4.478,95. De rondvraag Tijdens de rondvraag informeerde de heer L. C. Hart of het de bedoe ling geweest is, dat de waterpartij en groenaanleg in de Weel te Scharen- dijke een speelplaats voor kinderen zou zijn. Hierdoor is een broedplaats voor eenden verstoord. De voorzitter antwoordde, dat het kollege er niet bij stilgestaan heeft dat kinderen zich hier zouden ver maken. Het lijkt hem geen bezwaar, dat kinderen hier spelen. Of beide doeleinden kunnen worden gekombi- neerd is een vraag die hij niet kan beantwoorden. Misschien kunnen er broedmanden voor eenden worden geplaatst. Anderzijds doet hij een beroep op de jeugd om de natuur, in casu ook de vogels, te ontzien. Misschien is het goed om via de scholen hierop nog eens de aandacht te vestigen. Verder vestigde de heer Hart er de aandacht op, dat onlangs by een brand door de gemeente een rekening is gepresenteerd voor verteer van de brandweerlieden. Tot dusver was dit volgens hem niet eerder gebeurd. De voorzitter lichtte toe, dat het meestal gebeurt, dal de leden van de brandweerkorpsen door de gedu peerden van drank en spijs worden voorzien. Hij zegde toe het door de heer Hart gesignaleerde geval te zul len onderzoeken. Er moet volgens de voorzitter be grip voor bestaan, dat de bestrijding van branden de gemeente in het af gelopen jaar veel geld heeft gekost. duizend hoger dan het landelijk ge middelde. Op Tholen en St.-Philipsland is cr maai één tandarts op 13.976 inwo ners. Daarom is br een grote trek vanuit dc gebieden naar tandartsen in Brabant. Dc situatie in Zeeuwsch- Vlaandcrcn cn op Schouwen-Duive- land ligt tüsseh die op \Vnlcheron en dc tievclandcn fn. Landelijk g3at men uit van 363fi inwoners per tandarts. Als deze norm ook in Zeeland gehanteerd wordt, dan zouden er 92 tandartsen in Zeeland moeten zijn: er zijn er maar zestig. weg - Heuvelsweg - Kakkersweel- weg - Schouwsedijk Prov. weg - Lange Blokweg. 8 km: 't Vrije Dam - Schuurbec- que Boeyestraat - Van Veenlaan - Leverdijk - Prov. weg Lange Blok weg. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Koninklijke Ne- derlandse Redersvereniging (KNRV) in Den;Haag is zeer ingenomen met het initiatief van dé marine een diepgaand onderzoek ip te stellen naar de maritieme positie van Ne derland. - UTRECHT.. Het bouwpjafopd voor de ziekenhuissektor is voor 1978 de finitief vastgesteld op f 585 miljoen. Het gaat hier om de 'bouwproduktie, de werkelijke investeringen (ihklu- sief outillage e.d.) bedragen door gaans het dubbele. DEN HAAG. Minister Van der Stee (landbouw) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat de kosten voor de identifikalïe- en registratie regeling voor varkens voor overheid en bedrijfsleven gezamenlijk geschat woéden op ongeveer 5 miljoen gul den in het eerste jaar en vervolgens jaarlijks drie miljoen gulden. HAARLEM. De gemeenteraad van Haarlem wil 7,7 miljoen gulden uittrekken voor de restauratie van de Grote of Sint-Bavokerk. Dat kost totaal 25 miljoen gulden en zou ze ven jaar duren. Voorwaarde voor de gemeentelijke bijdrage is wel, dat provincie en rijk de rest voor hun rekening nemen. AMSTERDAM. De zes van kor- ruptie verdachte Amsterdamse poli tiemannen, die woensdagochtend werden ontslagen van rechtsvervol ging dan wel vrijspraak of een boe te kregen, blijven nog geschorst. DEN HAAG. Ongeveer 900 stu denten, docenten en bestuursleden uit het sociaal pedagogisch onder wijs (overwegend van sociale aca demies) demonstreerden woensdag middag in Den Haag voor behoud van het eigen toelatingsexamen van de sociale academies. LAND- EN TUINBOUW Eerste kóiide-gfrönd Rodekool NOORD-SCHARWOUDE, 14-6. Bij de groenteveiling Langedijk cn om streken in Noord-Scharwoude is de ze week de eerste vroege rodekool van de koude grond geveild: tien da gen eerder dan een jaar geleden. Tuinder N. Smit uit St. Pancras voerde de 280 kilo extra vroege kool aan, die werd verkocht aan hande laar E. Smit uit Broek op Langedijk. De kool die bestemd is voor de bin nenlandse konsumptie. ging voor f 1.69 per kilo van de hand. Zeilkufstis Zierikzee Ook dit jaar órganiseert de Wa tersportvereniging rZicrikzee weer ren zcilcursus in dc vakantie. De lessen worden gegeven bp de kre ken van Ouwcrkerk bij de Vier bannen. De cursus is bedoeld voor jóngens en meisjes in de leeftijd van 12 lm 18 jaar. De deelnemers moeten wel kunnen zwemmen. De cursus duurt ben week en wel van maandag l m vrijdag. We be ginnen 's morgens om 9.00 uur en eindigen om 17.00 uur. Tussen de middag kan je jé brood opetch ih on zé caravan, die op de campltiR staat. De cursussen zijn in dc volgode weken: De eerste is van 3 I'm 7 juli; dc tweede van 10 t m 14 juli; de der de van 17 t m 21 juli. De kosten bedragen voor leden I 50.00 eil voor niet leden f 80.00. .Te kunt je opgeven door onderstaande strook in te vullen en af te geVcn bij: P. Schneiders, Eendrnchtstraat 6 Zierikzee, tel. 01110-4719. W.S.V. „Zierikzee" Etalagemateriaai gevonden nieuwerkerk Familieleden en belangstellenden kijken toe hoe gymnastiek- en muziek vereniging Rust Roest" de lange rij wandelaars van de Avondvierdaagse voor hei eerst (maandag 12 juni) ZierikzeeUitleidt. Alleen vrouwen dinsdagavond in het Gravensteen. Voor vrouwenka baret „Vinger in de pap", als afslui ting van het eerste seizoen van het vrouwencafé Zierikzee. Een gelukkige keus getuige de uitverkochte „zaal" en het enthou siaste applaus na afloop. Men kan er over twisten of het juist was de mannen, deze avond te weren. Ik meen van vfrel. Ze zouden niet die schok van herkenning heb ben gehad en daarom wellicht de - soms ook wat wrange - humor niet hebben ontdekt. „Vinger in de pap" is een kompo sitie van scènes uit een doorsnee vrouwenleven. Met veel ander- vrouws of zelf beleefd leed. Zo op de plavuizenvloer van het Graven steen gebracht dinsdagavond, dat cr om te lachen viel. Mieke, Maria, Grace. Marijke en Louise mikten duidelijk op een stukje - of een groot stuk - bewust wording en ze bereiken dat ook. Vaak gaat al kijkend en luisterend een schok van herkenning door je heen. "„O ja óf daar heb ik nooit bij stilgestaan". Het kabaret is ontstaan in de Nij meegse schooltijd van de groep vrouwen. Ze hebben al pratend - erg veel - en luisterend - duidelijk ook veel - de ideeën opgedaan en zo tekenend mogelijk uitgebeeld. Met José achter de piano. Anja voor het gitaarspel en Mariëtte voor de lichteffekten, v/aarmee het gemis aan een toneel niet voelbaar was, werd voor een gebeuren met vaart gezorgd. Vaak met simpele teksten. En een boodschap: „Vrouwen zorg voor een eigen leven, in plaats van je steeds aan anderen te geven". Moedige tek sten ook. Over vrouwensex bijvoor beeld. Het is toch even durven. Een greep uit wat er te zien was: Lieve Lita - en hoe die begrijpende raadgeefsters uit de vrouwenbladen ook heten - het bezoek aan de dok ter - die geen tijd heeft om te luis teren, maar wel graag hormonen geeft - de werkende vrouw die moeizaam aandacht verdeelt tussen man, kind, baas en huishouding, on ze dromen - vanaf de droomprins tot aan de witte was - het eeuwig wachten op manlief. „Wachten jullie ook al zo lang? Nou, wij niet meer hoor!" - het open huwelijk, ver krachting en ga zo maar door. Onderwerpen om over na te den ken, om je bewust een mening te vormen en een poging daartoe werd na afloop gedaan in kleine ge spreksgroep j es waarin naar keus over een van de aangedragen pun ten gepraat kon worden. Waar di*uk gebruik van werd gemaakt. Overigens leende het Gravensteen zich uitstekend voor een dergelijke voorstelling. Het is erg verheugend dat dit gebouw hiervoor beschik baar werd gesteld. Zoiets mag vaker. I.v.L. ZIEPJKZEE. Scène uit Vrouioenka- baret Vinger in de Pap, dat dins dagavond in hel Gravensteen in Zierikzee te zien was. „Suja, suja kindje, je vader was niet m'n iirind- jc". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) .AW*-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4