Ernstige tegenstellingen in kabinet inzake ombuigingsoperatie Landbouw in de Derde Wereld Veel doden Politiewagen opgeblazen Israël beëindigt bezetting van Zuid-Libanon Heeft Israël A-bommen? Gesprek met ambtenaren BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Herten dood geschoten Stuk niet op tijd klaar Mr. A. B. Roosjen overleden Poging tot doodslag Inenting tegen polio Niet meer of minder dan een fenomeen .(Elsevier) HET HUIS IN DE PRAIRIE AGENDA 9 Niet weinige keren ziet men (tv) of leest men over de landbouwme thoden in de Derde Wereld. Het is aJtijd met uiterste verbazing, omdat ginds alles zo uiterst primitief gaat. Niemand behoeft zich te verwonde ren, dat de opbrengsten maar gering zyn en dat talrijke landen jaarlijks op de rand van de honger balanceren, zo niet erger, wordt tegen die achter grond van primitieve landbouw be drijven, begrijpelijk, zij het niet min der verdrietig. Wie dagelijks in eigen streek gekonfronteerd wordt, met geperfektioneerde landbouwmetho den, die een maximale opbrengst ga randeren, begrijpt de enorme kloof die bestaat tussen ginds en hier. Een enkele opmerking hier wordt mede ingegeven door een recente mi nisteriële kwalifikatie van diè land bouw in de Derde Wereld. Minister De Koning van ontwikkelinssamen- vverklng, sprak in dit verband van; „troosteloos en moeilijk te verande ren". Een feitelijk schokkende kwa lifikatie, want het houdt wel in dat de minder ontwikkelde landen ook in een verdere toekomst nog met het voedselprobleem zullen blijven wors telen. Het merendeel van de bevolking *in die landen is afhankelijk van de eigen voedselproduktie, met name de bevolking ten plattelande, hetgeen een grote afhankelijkheid van de (eigen) landbouw impliceert. Maar de uitgangspunten voor het bedrijven van landbouw op enig niveau zyn ronduit slecht. Er zijn geen hulpbron nen, geen goede materialen en er is te weinig goede kultuurgrond. Bo vendien wordt gewerkt met van ouder op ouder overgeleverde land bouwmethoden, die én ontoereikend én feitelijk totaal verouderd zijn. Een extra moeilijkheid is dat met name de kleine boer vrijwel niet open staat voor vernieuwingen, als voorlichting hierover van officiële zijde hem al bereikt, wat vaak niet het geval is. De kleine boer verkeert in een ge heel ondergeschikte positie ten aan zien van beheerders van grote pro- jekten en de nieuwe industriëlen in de ontwikkelingslanden. Ecu probleem apart vormen de op brengsten van de kleine boeren, die doorgaans geen konstante kwaliteit hebben en op wisselende tijdstippen werden afgeleverd. De handel kan daar dus slecht mee uit de voeten. De minister heeft ïn dit verband er ook nog eens op gewezen, dat de kleine boeren, geen vuist kunnen ma ken. Zij zijn niet of niet goed georga niseerd. AI die bezwaren en moeilijkheden zullen echter niet blijvend kunnen dien als exkuus voor het achterblij ven van de produktie. Enig heil wordt gezien om van het Westen uit vooral kleine projekten te stimule ren. Projekten, die in - aangepast zijn a&n de plaatselijke omstandigheden, maar perfekt worden opgezet. Klein schaligheid is daarby noodzaak. Het kleine projekt toont enerzijds aan, hoe het moet en kan en er gaat werf kracht van uit. Veel - heel veel - i kleine - projekten bij elkaar, kunnen de versukkelde landbouw mogelijk uiteindelijk toch de Impuls geven, waarop die slechts georganiseerde landbouw in de ontwikkelingslanden wacht. GUATEMALA, 14 - 6. Woensdag zijn zeventien Guatcmalaansè politic- mannen om het leven gekomen toen hun vrachtauto in de buurt van de hoofdstad in de lucht vloog. Volgens bradweerlieden die naar de plaats van de ontploffing waren gegaan, is een bom de oorzaak van de explosie. Een aantal politiemannen is ge wond. Hoeveel politiemannen de vrachtauto vervoerde is nog niet be kend. Een Gua'temalaanse krat is opge beld door iemand van ..het guerrilla- leger van de armen". Hij zei. dat de aanslag een vergelding is voor het doden vorige maand van boeren door militairen. WAALWIJK. 14-6 Onbekenden hebben in di nacht van woensdag op donderdag in een rekreatiepark in Waalwijk (bij Den Bósch) twéé herten doodgeschoten en een de^cle gewond. Volgens dé politie hebben /ij dat gedaan met een geweer met geluiddemper. Een eigenaar van een nabijgelegen uitspanning zag hen met zaklan taarns rond hot hertenpark sluipen en hoorde hén schieten. De politie onderzoekt nog óf ér herten zijd weggehaald. Van de daders ont breekt elk spoor. DEN HAAG, 14-6. Het kabinet heeft zich er woens dagavond opnieuw loe gezet te proberen het eens te worden over de bezuinigingsplannen. Er is opnieuw vertraging ontstaan door de weigering van enkele bewinds lieden om besnoeiingen die minister Andriessen van financiën had voorzien voor hun departementen. Volgens politieke kringen zijn het vooral V.V.D.-minister Pais van on derwijs en C.D.A.-minister Albeda van sociale zaken die problemen hebben gemaakt over de bijdrage die zij aan de bezuinigingen moeten leveren. In mindere mate zou dat tevens gegolden hebben voor minis ter Scholten van defensie. Doordal overleg nodig was tussen individue le ministers en minister Andriessen tè het beraad van het voltallige ka binet een aantal malen uitgesteld. De auto in Nederland RIJSWIJK, 14-6. Hel aan tal personenauto's in Neder land zal groeien van 3,7 mil joen eind 1977 tot 4,7 miljoen in 19S5. De gemiddelde les- vensduur in die periode zal waarschijnlijk, mede als ge volg van de invoering in het begin van de jaren tachtig van de verplichte periodieke autokeuring, stijgen van S,5 haar 10 jaar. De vervangings- vraag zal stijgen, doch de nieu w vraag, degenendie voor het eerst een nieuwe auto kopen) zal zich stabili seren rond 120 000 auto'sper jaar. In 19.85 zullen in totaal circa 530:000 niéuwe p>erso- nenauto's inons land wórden verkocht. De gemiddeldekilo- metra ge blijft stabiel op cir ca 14.000 km per jaar. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling van premier Van Agt de bezui nigingsnota half juni aan de Tweede Kamer te sturen. Dat lukt nu niet meer. In Den Haag verwacht men dat de Kamer de nota in de eerste helft van volgende week-krijgt. Voorzitter J. Dutman van de Al gemene Bond van Ambtenaren bleek woensdag weinig te spreken over de brief die de ambtenaren bonden van minister Wiegel hebben gehad. „De afspraken die wij vorige week donderdag met minister Wiegel van binnenlandse zaken hebben ge maakt zijn niet nagekomen. Summiere brief In plaats van de toegezegde nota over de bijdrage die de ambtenaren aan de bezuinigingsoperatie moeten leveren hebben wij uitsluitend een zeer summiere brief gekregen waar in slechts zeer oppervlakkig iets vermeld wordt. Maar diestukken hebben wij niet gekregen', aldus de AB VA-voorzit ter in het NOS-jour- naal. HILVERSUM. Op 83-jarige leeftijd is donderdagmorgen in zijn woning in Amsterdam overleden mr, A. B. Roosjen, oud-Kamerlid en oud-voor zitter van de NCRV. Donderdag komen de vijf amble- narenceritrales bijeen voor een tweede gesprek met minister Wiegel over de brief die zij ontvangen heb ben. „Het resultaat hangt af van wat de minister ous verder nog heeft mee te delen. Wanneer de regering de be zuinigingsplannen aanbiedt als een heilsplan ter bevordering van de werkgelegenheid, dan heeft Van Veen (VNO) ai een domper opgezet door te zeggen dat we daar weinig van moeten verwachten", aldus de heer Dutman. TEL AVIV, 14-6. Israël beschikt over een tiental atoombommen. Hiervan zijn drie Britse journalisten overtuigd die daarnaar een onder zoek hebben ingesteld. Zij hebben tweehonderd personen in zeventien landen ondervraagd en zeggen thans te beschikken over bewijzen, docu menten en foto's dat in 1968 twee ton uranium uit Europa naar Israël is verscheept, bestemd voor de kern reactor in Dimona. Zij zullen de vol ledige resultaten van hun onderzoek over een tweetal weken publiceren. De Israëlische radio en pers, die dit woensdag bekend maakten, leverden geen nader commentaar. EINDHOVEN, 15-6. De 29-jarige Léo K. uit Breughel is in de nacht van woensdag op donderdag aange houden nadat hij met zijn personen auto had geprobeerd een agent van de Eindhovense politie omver te rij den. De man wordt een poging tot doodslag ten laste gelegd. LAATSTE NIEUWS AMSTERDAM, 14-6. Amsterdam mers van 26 jaar en jonger die nog nooit tegen kinderverlamming zijn ingeënt, kunnen vanaf 16 juni .te recht bij de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst om zich alsnog gratis te laten vaccine ren. Volgens een mededeling van de gemeente moet de inenting na een maand gevolgd woi'den door een tweede en na een half jaar door een derde Irijektie. TEL AVIV/NEW YORK, 13-6. Is raël liceft dinsdag de bezetting van het zuiden van Libanon, die 91 dagen heeft geduurd, volledig beëindigd. Het heeft echter geen twijfel laten bestaan dat de Israëlische, troepen zullen terugkeren als de interim vredesmacht van de Verenigde Na ties (Unifil) er niet in slaagt een nieuwe infiltratie van Palestijnse guerrillastrijders in het gebied te voorkomen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken bracht dins dagavond de Verenigde -Naties van de volledige Israëlische teimgtrek- king op de hoogte. Hij sprak daarbij de beschuldiging uit dat nu reeds honderden Palestijnen naar het zui den van Libanon zijn teruggekeerd met oogluikende toestemming van de VN-vredesmacht. „De Israëlische regering houdt zich aan haar verplichting de christelijke minderheid in het zuiden van Liba non blijvend te beschermen", zei ge neraal Avigdor Ben-Gal, Israëls noordelijke bevelhebber. Advertentie Zaterdag 17 juni - zondag 18 juni - dinsdag 20 juni .nOtftMirpwiccvi'r* STAA MAPKHAMUl HAPPJSON FOÓO CAPP£ FbHUX PCTOt GJ5MTJG tv, Al£C GUNN65S v*i O, G€OOG€ LUCAS c* GAJTf KlXtTZ -w>X>WWllUAM$ /<J^\ TO*KCCrr Óe dubbel LP. 6641679 a,om ve'kfijgbaat. [70MM1 UUgebracht door City Film Aanvang 20.00 uur - Leeftijd 16 jaar Zaterdag 17 juni Zondag 18 juni 7 kinderen trotseren al het gevaar op zoek naar STEWART PETERSEN AIDO RAY ANN CALLINGS Aanvang 14.00 uur Alle leeftijden Verwachting tot vrijdagavond; Plaatselijk een bui Zonnige perioden en in de middag en avond plaatselijk een bui; meest matige oostelijke wind; minimum temperaturen circa 10 graden, maxi mumtemperaturen ongeveer 21 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon; 5 tot 16. Min.-temperatuur: omstreeks 9 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode, van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 juni. Zon op 5.19, onder 22.02 Maan op 16.3i, onder 2.46 Volle maan: 20 juni (22.31) HOOG- EN LAAGWATER Uonessc Centrum, na 14.00 uur, muziekkorps „Hermandad", mars. Rondgang politiekapel „Hermandad", 14.30 uur, jubileumviering Proeftuin Nieu werker k Sportveld 9.00 uur aanvang sportdag Bruinisse Restaurant t Punt, 19.00 uur Ge- zelligheidsrit. Bruinisse Muziektent, conceit Oosterlands fan fare, 20.00 uur. Zondag 18 juni Zierikzee Ccncertzaal-bioskoop, 15.00 uur, Het huis in de prairie; 20.00 uur Star Wars. Bar Mirabelle, 16.00 lot 20.00 uur, optreden Max Collie and the Rhythm Aces. Renesse Ned. Herv. Kerk,, 15.00 uur, con cert leerlingen Vladi Krejza. Brouwershaven Grevelingen, vaderdagzeilwedstrij den (vaders in jeugdboten). Maandag 19 juni Haamstede Kermis. Sch'rijfavond Amnesty International 19.30-21.30 uur, Geref. Kerk. Burgh Ring: Concert Kon. muziekvereni ging „Witte van Haemstede"; 19.30 uur. Hoogwater 16 juni 12.00 Doodtij: 15 juni. Laagwater 5.22 18.02 DEN HAAG, 15-6. Minister Wie gel van binnenlandse zaken heeft heden-donderdagmorgen, na afloop van het ongeveer drie kwartier du rende tweede gesprek met de vijf centrales van ambtenarenbonden, meegedeeld dat het een heel goed en plezierig gesprek was geweest. In dat gesprek heeft de minister de bonden meegedeeld dat zij over enkele dagen de paragraaf betrek king hebbende op de voorgenomen maatregelen met betrekking tot het overheidspersoneel van de minister zullen krijgen. De bonden krijgen niet van te voren de gehele ombui gingsnota. Die nota zal aan de Ka mer worden gestuurd en tegelijker tijd zullen de bonden die nota ont vangen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De middagtemperaturen ko men zeer geleidelijk elke dag wat hoger te liggen. Tegelijkertijd neemt echter ook de kans op plaatselijk een regen- of onweersbui toe. Een hogedrukgebied, dat de laat ste dagen het weer bij ons bepaalde is naar het noorden weggetrokken Een lagedrukgebied, dat nu nog ten westen van de Britse eilanden ligt koerst in de richting van Frankrijk, en zal de komende dagen het weer in Zuidwest-Europa gaan bepalen. In Zuidoost-Europa is woensdag op verschillende plaatsen regen geval len en lagen de middagtemperatu ren rond 17 graden. Alleen Grie kenland en Albanië hadden zonnig en droog weer met middagtempera turen van ongeveer 30 graden. Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110-- 4997. Iedere vrijdag- en dinsdagavond Haamstede Natuur- en Vogelwacht. Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaan v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Dreischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. 25 mei t/m 30 juni Zierikzee Galerie Nobel, dinsdag t/m zaterdag 10.00-18.00 uur. Iedere zaterdag lot 15 juli Renesse Vakantiepark „Schouwen", 20.00 uur. optreden Kwartet '67. Donderdag 15 juni Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, NCVB- bijeenkemst, 19.45 uur. Vrijdag 16 juni Zierikzee Terrein B. I. Kloosterman, kléidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV. 19.00 uur. Bosspel van „Brogum" in de Domei nen: 20.00 uur. Zaterdag 17 juni Zierikzee Concertzaaf-bioskoop, 15.00 uur. Het huis in de prairie: 20.00 uur. Star Wars. Burgh-Haamstede Rondgang Politiekapel „Hermandad'" 15.3Ö uur. jubileumviering Proeftuin. Haamstede Kermis. Beatrix wei de. 20.00 uur concert poli tiekapel „Hermandad". Dinsdag 20 juni Concertzaal-bioskoop, 20.00 uur, Star Wars. Haamstede Kermis. Bowlingcentrum, bowlen Bond voor Opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Brouwershaven Markt, vertrek reisje 'Plattelands- Vrouwen, 12.15 uur. Woensdag 21 juni Bruinisse Dorpshuis, algemene ledenvergade ring Groene Kruis Schouwen-Dui- veland, 19.30 uur. Donderdag 22 juni Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café „Bommenede", 20.00 uur, lezing over bijenteelt voor Plattelandsvrou wen Noordgouwe e.o. Café „Bommenede":' Klaverjaswed- strijden; 20.00 uur. Vrijdag 23 juni Zierikzee Willibroz'dusschool, Hoge Molenstr.: Fancy fair; vanaf 19.00 uur. Terrein B. I. Kloosterman, kleidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV, 18.00 uur. Hervormd verenigingsgebouw 20.00 uur. Afscheidsavond Theo Thijssen- school. Bar Mirabelle, 22.00 uur, dixieland- avond met ,The Riverside Seven". Mondragon-foyer. Muziekavond Plattelandsvrouwenkoor, 20.00 uur. Burgh: Auto-rallye voor leden en donateurs S.V. D.F.S. Zaterdag 24 juni Zierikzee Willibrordusschool, Hoge Molenstr.: Fancy fair; vanaf 13.30 uur. Hotel Van Oppen, koffieuurtje Bond voor Opzichzelfstaanden, 15.00 uur. Concertzaal, 21.00 uur, opening zeil- week met Conny van Rietschoten. Vrijdag 30 juni Zierikzee Terrein B. I. Kloosterman, kleidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV, 19.00 uur. Zaterdag 1 juli Scharendijke De Putmeet, 21.00 uur, Bingo-dans avond s.v. ZSC'62. Zondag 2 juli Brouwershaven St. Nicolaaskerk, Interkerkelijke zangavond. 19.00 uur. Donderdag 13 juli Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half /.et Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2