vé Gé W aterzuiveringsinstallatie van Westerschouwen kan nu ook biologisch zuiveren Krat ONGEGRONDVERKLARING TWEEDE WONINGGEBRUIK PAND ZWAARDWEG 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Door ombouwen bezinkingstank Gemeenteraad Middenschouwen Ouders moeten betalen papier ïooo vei nu ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ac T4 "juni 1978 134stc jaargang Nr. 22319 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1P99) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING KOPABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes:pH|prjjS per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse R^awrur:M0J%^eVwt9.,,Agenda"' k^nummers 50 cent Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne-SHÉpdvertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes (t/m 4 regels) 4,40. wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee.KHfyraa9l onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Het Bureau Eerste Rechtshulp WESTERSCHOUWEN, 13-6. In één van de bezinkings- tanks van de zuiveringsinstallatie in Westerschouwen is een beluchtingssysteem voor biologische zuivering ingebouwd. Het is voor dc eerste keer dat deze methode zo werd toegepast en het betekent dat het verontreinigde water in plaats van voor dertig procent gezuiverd nu voor negentig procent gezuiverd naar dc Oosterschelde kan worden afgevoerd. Deze biologische manier van zui veren in een bezinkingstank werd ontwikkeld door de heer J. R. H. Scheele, waarnemend hoofd van de technische dienst van het water schap Schouwen-Duiveland. Hij maakte gebruik van de overkapaci- tei-t van de installatie, die werd ge bouwd voor het verwerken van 97.000 I.E.'s en die tot nu toe, in de vakantiepiek, slechts 40.000 I.E.'s kreeg toegevoerd. De methode bevindt zich sinds 10 maart van dit jaar nog in een experimenteel stadium. Afgewacht moet worden hoe de zuivering zal werken, wanneer in de maanden juli en augustus d.e aanvoer uit de rioleringen van Westerschouwen weer een topkapaciteit heeft bereikt. Verbetering Het waterschap Schouwen-Duive land, hoopt nu zo deelde dijkgraaf A. M. Geluk mee tijdens de algemene vergadering dinsdagochtend in 's Landskamer. dat door deze verbete ring de heffingen, die aan het rijk betaald moeten worden voor het verontreinigen van de Oosterschel de, aanmerkelijk lager zullen wor den. Ook zal onderzocht worden of deze zelfde verbetering kan worden aan gebracht in de installatie te Zierik zee. Rendement In de middaguren brachten de le den van het waterschap een bezoek aan de waterzuiveringsinstallatie in Westerschouwen om de verbetering zelf te kunnen bekijken. De heer Scheele gaf daar een toelichting. Tot voor enkele maanden werd al leen mechanisch gezuiverd in Wes- WESTERSCHOUWEN. Wie twijje- len zou. zij medegedeeld dat het (jonge) leven in de meeuxvenkolonie van de Boswachterij te Wester schouwen, rustig doorgaat, hetgeen o.m. de geboorte van heel wat klei ne meeuwtjes inhoudt. Hier een jonge vogel juist uit het ei. Gelijk bekend fcunueti de kolonies, onder deskundige leiding, worden bezocht door het vogelminnend publiek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) terschouwen. Dat betekende dat al leen hei grove vuil eruit werd ge haald. Voor de biologische methode, de zuivering met bakterieën, zou een installatie met een beluchtingscircuit moeten worden bijgebouwd. De bakteriën gaan namelijk aan het werk, wanneer zuurstof wordt toege voegd. In Westerschouwen, waar een van de bezinkingstanks voor de me chanische zuivering nog niet ge bruikt werd, werd gezocht naar een verbetering van het redement en dat kon worden bereikt door een van de tanks om te bouwen. Zuurstof en bacteriën In die tank werden 250 luchtkus sens gebouwd waarin via een leiding vanaf kompressortanks zuurstof wordt geblazen. Het vuile water, waaraan bacteriën zijn toegevoegd, blijft vier tot acht uur in het bassin waarna het, door overstort, via ver val naar het volgende bassin gaat. Daar blijft het weer vier tot acht uur en in die tijd bezinken de bak- terie-aelen naar de bodem. Die wor den opnieuw verzameld en gaan te rug in het cii'cuit, terwijl het nu voor negentig procent schone water via een chlocrkontaktbassin - nodig om dat dat rijksvoorschrift is in de Oosterschelde verdwijnt.. De slib gaat naar de mineralisatie ruimte waar het wordt herbelucht, naar indiktanks verdwijnt en vervol- gens in droogbedden komt. Nadat wind en zon hun werk hebben ge daan is deze substantie erg geschikt als meststof. Kosten De meerkosten van deze biologi sche zuivering zijn, behalve de om bouwkosten van een ton, ongeveer honderd tot honderd vijf tig gulden stroomkosten per dag. Het ombou wen werd gedaan door eigen perso- neel en daarbij konden ook door heel wat al aanwezige materialen te ge bruiken, de kosten laag worden ge houden. Hoeveel water volgens dit nieuwe systeem behandeld kan worden in Westerschouwen is nog de vraag. Daai-over zal deze zomer uitsluitsel moeten geven. Feit is wel dat bij voorbeeld nu al met de helft van het chloor kan worden volstaan. Lozen Mocht de capaciteit van de instal latie te laag zijn, dan kan die op een eenvoudige wijze, door het bijbou wen van enkele tanks, worden ver hoogd. Voor het waterschap kan deze me thode zoals gezegd - voordelen op leveren. Over 1978 moest aan het rijk f 220.000 vooxTopige heffing worden betaald. Die heffing zal ech ter waarschijnlijk nu heel wat lager worden. Een andere mogelijkheid otv er aan te ontkomen is het lozen op het polderwater en 'daaraan wordt zeker gedacht wanneer is gebleken dat het te lozen water - het effluent - schoon genoeg is. DEN HAAG. De Nederlandse niet-rokersvereniging C.A.N. heeft woensdag in een gesprek met de vaste kamerkommissie voor volks gezondheid en milieuhygiëne te Den Haag „veel begrip" ontinoet voor een aantal maatregelen, die de ver eniging voorstelt. SCHARENDIJKE. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemees ter E. Baerends, zijn nog verschillende zaken van uit eenlopende importantie aan de orde gekomen. Dc gemeenteraad kreeg opnieuw voorgelegd het beroepschrift van Ir. C. T. Hart uit Dorst tegen dc weige ring van burgemeester en wethou ders om hem ontheffing te verlenen van het verbod de woning Zwaard- weg 1 te Kerkwerve als tweede wo ning te mogen gebruiken. Een eerdere uitspraak van de gemeenteraad was door de afd. rechtspraak van de Raad van State om procedurele re denen vernietigd. Dc gemeenteraad diende daarom opnieuw uitspraak te doen. De heer Hart was door een hoor- kommissie uit de raad over zijn be- zwaarschrift gehoord. De kommissie had de raad medegedeeld, dat tij dens de hoorzitting geen nieuwe ge zichtspunten of argumenten naar voren zijn gekomen, zodat geadvi seerd wordt het eerder ingenomen standpunt om geen ontheffing te verlenen, te handhaven. De heer C. J. van Burg zei, dat het hem voorkwam, dat de leden van de kommissie op enigerlei wijze naar een oplossing hebben willen zoeken, maar deze niet gevonden hebben. Ook hij is van mening, dat de Raad van State afd. rechtspraak maar uit spraak over deze kwestie moet doen. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming tot ongegrondverklaring van het beroep van de heer Hart. Verkoop weeghuisjc Konform het voorstel van b. cn w. besloot de raad tot verkoop van het voormalig weeghuisje aan de haven Flaauwers aan de heer J. C. Snep vangers voor een bedrag van f 1000. De voorzitter had nog toegelicht, dat. het wceghuisje in zeer slechte toe stand verkeert. De gemeente kan ge bruik blijven maken van het kracht- stroompunt in het gebouwtje. De heer W. C. van den Bosse vroeg of b. cn w. ook overwogen hebben het gebouwtje te verhuren aan de heer Snepvangers. De voorzitter antwoordde, dat dc beer Snepvangers het voormalig wceghuisje en de haven reeds in huur heeft. Dc gemeente heeft het gebouwtje niet nodig, terwijl hel grondig dient te worden opgeknapt. B. en w. hadden de raad voorge steld een krediet van f 5.900 be schikbaar te stellen voor het plaat sen van een veiTichte bewegwijze ring op de splitsing Elkerzeeseweg- Boutlaan te Scharendijke. De heer L. C. Hart. was van me ning, dat het accentueren van deze splitsing door een verlichte wegwij zer in strijd was met een eerder in genomen standpunt het verkeer rich ting Delingsdijk te leiden. Hij vond het niet nodig om binnen de be bouwde kom zulke grote blikvangers te plaatsen. De voorzitter zei, dat hij zich niet kon herinneren wanneer aan de or de geweest was het verkeer richting Delingsdijk te dirigeren. Eerder is door hel gemeentebestuur aange voerd, dat de Boutlaan van bovenge- meentelijk belang is. Vandaar dat subsidie in de aanlegkosten is ver kregen. Realiteit De realiteit is, dat het autoverkeer uit Den Osse en Brouwershaven via de Boutlaan komt en terugkeert. Wat de vorm van de wegwijzer be treft, wees de voorzitter er op, dat b. en w. zich hebben laten adviseren door de A.N.W.B. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming het ge vraagde krediet te voteren. (Vervolg pag. 4) VLISSINGEN. 14-6. Dc gemeente Vlissingen wil bijna f 28.000 schade vergoeding van de ouders van acht Vlissingse jongens, die tussen 11 en 16 jaar oud zijn. Deze knapen heb ben begin juni vorig jaar een op dat moment leegstaande lagere school in Vlissingen volledig vernield. Ze wer den tijdens hun vernietigingswerk op heterdaad betrapt. Omdat de ouders von dc jongetjes zich niet aansprakelijk achten voor de schade, die door hun zonen werd aangericht, weigeren ze de rekening van de gemeente te betalen. Deze wil nu via de rechter vernemen of ouders wel of niet aansprakelijk zijn voor de wandaden van hun kinderen. Het beluchtingssysteem voor de bio logische zuivering in Westerschou wen in beeld. In een van de benzin- kingstanks werden door eigen men sen van het waterschap 250 lucht kussens aangebracht die - zie on derste foto - zorgen voor voldoende zuurstof in het vervuilde water. Die zuurstof is nodig om de bacteriën hun wrek te laten doen. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's Sommigen zijn dikwijls sterk uit zwakheid en stoutmoedig uit vreesachtigheid. Chesterfield 12 flesjes 0,3 liter, meeneemprijs NU 4 rollen. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft woensdagavond met een meer derheid van vflf stemmen het ver trouwen uitgesproken in de Britse regering. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1