Een illusie armer BRITTEN GAAN IN KOMENDE HERFST NAAR DE STEMBUS Chaos met zomertijd Prinselijk paar in Nieuw-Zeeland Sprinkhanen in Afrika 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER HANDSCHOENEN Honden vergiftigd Klachten over Bijlmerbajes Polio bereikt Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsduf 13 Juni 18Jf Ifr. 2331? De Britten graan dit najaar naar de stembus; premier Callaghan moet al leen nog de precieze datum vaststel len. Dat is het recht van de Britse eerste minister die binnen zijn ambts periode altyd het moment kan kie zen dat hem de beste verkiezingsuit slag belooft. Maar ditmaal moet Callaghan wel - hij heeft een hele tijd alleen de Conservatieve oppositie van zich m} kunnen houden door de steun van de Liberalen. Distriktenstelsel Die hoopten hiermee wellicht te bereiken dat, zo niet voor alle Britse verkiezingen dan toch vo>or die van het Europese parlement, afgeweken zou worden van het distriktenstel sel. Het is de Liberale grief dat ze met een behoorlijk percentage stem men slechts weinig zetels in de wacht slepen - de stemmen voor de gekozen vertegenwoordiger van het distrikt tellen, de rest gaat eigenlijk verloren. Er waren ook wel enige algemeen politieke motieven gelukkig voor de Liberalen, anders was hun steun aan Labour helemaal voor niets geweest. Het blijft bij het distriktenstelsel. Maar bij een aantal tussentijdse verkiezingen hebben de Liberalen wel aan den lijve kunnen voelen dat hun kiezers het niet erg hebben gewaardeerd dat ze zo optrokken met Callaghan. De Liberale resulta ten waren weinig anders dan kata- strofaal. Eigen weg Vandaar dat de Liberalen beleefd aan de heer Callaghan hebben ge meld dat ze weer hun eigen weg gingen. Met als konsekwentie dat Labour nu met maar een klein beetje pech een stemming in het Advertentie Lederen £1^ /l/l/Jföo handschoenen in alle rx./}r modekleuren /V UTRECHT. 12-6. Vergiftigde ge haktbalion zijn het afgelopen week einde twee honden in Utrecht fataal geworden. De honden werden door hun bazen uitgelaten en nadat ze wat van het vergiftigde vlees had den gegeten vielen ze dood neer. De baas van een van de honden - die arts is - heeft inmiddels zelf sektie verricht. In de gehaktballen zat een zwaar gif maar om wat voor gif het precies gaat is nog niet bekend. De politie speurt momenteel naar de herkomst van de giftige etenswaren. DAM 9 IENGKFEK LEDFRWAREN ZIERIKZEE Voor 40 jaar Lagerhuis zo verliezen dat de rege ring moet opstappen. Wat dit aanvankelijk bitter maak- OVCI*Vctl te voor Labour was dat de vooruit zichten niet zo best waren. In En- geland was het vooral de nogal ra- Op POUipSLcltlOri cistische beweging die in de ivijken waar Labour de stemmen vandaan moet halen furore maakten, een verschijnsel dat naar de ervaring leert niet zo lang hoeft te duren, maar nu was dat lastig. Het enige geluk was dat de Conservatieven er eveneens last van hadden zodat de race toch nog tamelijk open bleef. DREISCHOR. Woensdag a.s. zal alhier bij dokter N. gelegenheid be staan voor kostelooze koepokinen ting en wel des namiddags van 2 tot 3 uur. Alleen voor kinderen bene den den leeftijd van 2 jaar. BRUINISSE. Binnenkort zal op de Grevelingen een proef worden genomen met het uitzetten van pan nen voor het bevorderen van oes- terzaadval zooals ook op de Ooster- sc'helde thans weer in ruime mate gebeurt. Een halve eeuw geleden zijn dergelijke proeven mislukt. RENESSE. Woensdagavond gaf het fanfarekorps Luctor et Emergo haar eerste Zomerconcert op de mu ziektent. Er was, hoewel er van te voren niet van bekend was, tame lijk veel belangstelling. Wij hopen dat er deze zomer veel mooie avon den zullen zijn, zoodat we de mu ziek veel zullen hooren. ZIERIKZEE. Men deelt ons van welingelichte en betrouwbare zijde mede, dal opkoopers van gouden tientjes in onze provincie hun werk uitoefenen en dat deze daarbij prij zen van f 11,- 11,25 voor een gouden tientje betalen, terwijl de werkelijke waarde tegenwoordig tusschen f 12en 12,50 ligt. ADVERTENTIE. Voor woon- en slaapkamer meubelen steeds het goedkoopste adres. Old Finish en eiken meubelen crapeaud garnitu ren 55,prima afwerking, woon- kamerstoelen vanaf f 2,95. RENESSE. Het ledental der af- deeling Renesse-Noordwelle der Vereentging van Vrijzinnig Her vormden is de 120 gepasseerd en daarmede verdubbeld. Onder den indruk der kerkelijke ontwikkeling der laatste maanden sluiten velen zich openlijk aan. Wat voor Labour vervelender was is dat zo het traditioneel ook moeten hebben van Schotland. Maar daar maakten juist de Schotse nationalis ten veel opgang. LUXEMBURG, 12-6. De verkeers ministers van de EG hebben maandag in Luxemburg opnieuw een poging gedaan om in de nabije toekomst alle EG-landen op één lijn te krijgen voor wat betreft de invoering van de zomertijd'. Maar het is er weer niet van gekomen. Het is nu vrijwel zeker dat er vol gend jaar in Europa weer landen met en zonder zomertijd zullen zijn en dat de zomertijd weer op geheel verschillende tijdstippen ingevoerd en beëindigd zal worden. Het is zelfs de vraag of het lukt om voor het jaar 1980 de zomertijd-chaos op te lossen. AUCKLAND, 12-6. Prinses Beatrix en prins Claus hebben in het week einde enkele toeristische attrakties op het noordelijke eiland van Nieuw- Zeeland bezocht. Ze hebben onder andere de warmwaterbronnen be wonderd en een bezoek gebracht aan Waitangi, waar in 1840 de Engelsen in een verdrag met de oorspronke lijke bewoners, de Maori's de En gelse soevereiniteit over Nieuw- Zeeland regelden. DAR ES SALAAM, 12-6. John Ma- lecela, de voorzitter van de „Desert Locust Control Organization of East Africa", de organisatie die zich bezig houdt met het voorkomen en bestrij den van sprinkhanenplagen in Oost- Afrika, heeft in Dar Es Salaam een krachtig pleidooi gehouden voor in ternationale hulp nadat hij een ver slag uit de eerste hand had gegeven over de verwoestingen die reusach tige zwermen sprinkhanen in de Hoorn van Afrika hebben aangericht AMSTERDAM, 12-6. Het regent klachten over de atmosfeer in de vrouwentoren van de Amsterdamse Bijlmerbajes. Zowel gedetineerden als bewaak sters lijden aan hoofdpijn, huiduit slag, vermoeidheid, misselijkheid, prikkende ogen, droge kelen en ver stopte neuzen. De direktie heeft een onderzoek naar de oorzaak van de klachten toegezegd, maar tot nu toe is daar niets van gekomen. Dat bleek maandagmorgen tijdens een voorlopig getuigenverhoor voor de rechtbank in Amsterdam. Het verhoor vormt de inleiding op een kort geding dat twee vrouwelijke ge detineerden uit de Bijlmerbajes heb ben aangespannen tegen het minis terie van justitie. Zij eisen dat het ministerie maatregelen treft om in de situatie verbetering te brengen. Advertentie VOORSCHOTEN, 12-6. Maandag middag is in Voorschoten een over val gepleegd op een benzinepomp houder die met zijn auto geld naar de bank wilde brengen. Toen de man met zijn auto voor een stop licht stond te wachten, werd zijn portier opengerukt en griste een (vermoedelijk ongewapende) man een tas met ongeveer 100.000 gulden weg. De man verdween in een groe ne Peugeot, waarvan, zo zei de Rijkspolitie, het kenteken vals was. LEIDSCHENDAM, 12-6. Bij het ministerie van volksgezondheid zijn opnieuw meldingen binnengekomen van twee vermoedelijke gevallen van polio. Het gaat om een meisje van vier jaar in Terneuzen (volgens een woordvoerder van het ministe rie het eerste geval in Zeeland) en een zestienjarige jongen in Rotter dam. Beide zijn met lichte verlam mingsverschijnselen in een zieken huis opgenomen. Ook deze twee pa tiënten komen uit gezinnen waar van de kinderen om religieuze rede nen niet zijn ingeënt. Flitsen uit het buitenland KINS J ASA. In de afgelopen da gen zijn in Zaïre op last van presi dent Mobutu Sese Seko vier of vijf Zaïrese soldaten geëxekuteerd we gens plunderen in de mijnstad Kol- wezi, zo is zondag uit Zaïrese leger- kringen vernomen. PERTH. In Norseman, 700 kilo meter ten oosten van de Australi sche sad Perth, zijn zes voetballers om het leven gekomen toen het lichte zakenvliegtuigje waarin zij zaten bij de start verongelukte. RABAT. Minstens 23 mensen zijn om het leven gekomen en 22 ge wond toen een autobus 50 kilome ter ten oosten van Chaouen in Ma rokko in een ravijn stortte, zo heeft de politie in Rabat zondag meege deeld. PARIJS. Drie hotelbedienden zijn door het Parijse Luxehotel ontsla gen, omdat ze weigerden de koffers te dragen van hoge officieren van de Argentijnse militaire Junta, en voor hen déuren open te maken. MEXICO. De families van Perua nen die ctoor de regering in Lima naar Argentinië zijn uitgewezen, hebben het internationale gerechts hof in Den Haag verzocht tussen beide te komen om inlichtingen over deze ballingen te verkrijgen. Dit is bekendgemaakt door het komité tot steun aan Peruaanse po litieke ballingen. PRAAG. Een woordvoerder van de Tsjeohoslowaakse beweging voor de mensenrechten, Charta-77, heeft protest aangetekend tegen de inter nering van een zestigtal Charta- aanhangers tijdens het bezoek van de Russische president Leonid Brezjnjew aan Praag, vorige week. VALENCIA. In de gevangenis van de Spaanse stad Valencia is een oproer uitgebroken. In een vleugel van het gebouw hebben gevangenen met meubilair en matrassen brand gesticht. BEIROET. Éen van de leidende figuren van de rechtse nationale liberale partij in Libanon, Joseph Abu Saab, is in het noorden van Li banon doodgeschoten, zo is uit goedingelichte kringen vernomen. KINSHASA. Frankrijk en België zullen een 15.000 man tellende Zaï rees elitekorps opleiden dat in staat zal zijn aanvallers tot over de grens te achtervolgen. Dit hebben mili taire funktionarissen in Kinshasa meegedeeld. TEL AVIV. Bij een aanval op de Joodse nederzetting Mehola in de Jordaan-vallei is maandagmorgen een Palestijn gedood. De overige drie Palestijnse aanvallers wisten te ontkomen. Dit heeft het Israëlische opperbevel bekendgemaakt. SALISBURY. B|j een gevecht tussen Rhodesische veiligheidstroe pen en zwarte nationalistische guer rillastrijders zijn zaterdag in een dorp ten noorden van Salisbury 22 zwarten om het leven gekomen, zo heeft het Rhodesische militaire op perbevel zondag bekendgemaakt. JOHANNESBURG. Het aktiekomi- té van Sowelo heeft de 1,3 miljoen inwoners van deze negerstad bij Jo hannesburg opgeroepen een week van rouw in acht te nemen voor de meer dan 600 doden die tijdens de opstand van voorjaar 1976 in Soweto vielen. LONDEN. Zuid-Afrika kan zich ekonomisch gezien ongeveer twee jaar redden als het door een embar go zou worden afgesneden van olie toevoer. Dit staat in een rapport dat twee Britse ekonomen in opdracht van het V.N.-centrum tegen de apartheid hebben gemaakt. Het rap port wordt volgende week in New York gepubliceerd. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 14 JUNI NED. I: In het middagprogramma om te beginnen een aflevering van Jabberjaw waarin professor Ortega een helm heeft uitgevonden, die de drager ervan in de gelegenheid stelt alles te krijgen wat hij zich wenst. Vervolgens de eerste aflevering van een driedelige Engelse serie De aan valler geheten. De serie gaat over de jongen Ben Dyker een talentvol voetballertje, die van zijn strenge vader niet mag voetballen. Daarna Bolle blauw, waarin het kleine oli fantje een krantewijk doet. Tot be sluit de film van Ome Willem. Teuntje heeft een ondraaglijke kies pijn. 's Avonds een rechtstreekse reportage van de voetbalwedstrijd van de tweede ronde. In de pauze van deze wedstrijd, volgt er een uitzending van de Pacifistische So cialistische Partij. Daarna nieuws, gevolgd door Den Haag vandaag, na de parlementarische informatie op nieuw een rechtstreekse reportage gevolgd door twee samenvattingen. Mocht Argentinië in de tweede ron de zijn beland, dan volgt des nachts nog een rechtstreekse reportage. NED. II: Het IKON brengt het eerste deel van de Russische jeugd film Honderd dagen na de kinder tijd. Sergei Soloviev sleepte vier staatsprijzen in de wacht met deze film, die handelt over het gevoelsle ven van jonge tieners en dat op een geestige en roerende wijze. Na Ken merk zet de AVRO de uitzending voort met Fons en Fonzie, waarin Fens van Westerloo de akteur Hen ry Winkler interviewt. Daarna, na tuurlijk, een aflevering van Happy days. Richie moet uit met de doch ter van een belangrijke zakenrelatie van zijn vader die op bezoek is. Ri chie heeft echter al een afspraak, zodat Potsie voor hem zal invallen en zich zelfs- als Richie zal voor doen. Dan Up with people tweede en laatste programma rond het ge lijkluidende muziekgezelschap. Voorts weer eens een aflevering van de serie The blue knight. Bumper Morgan is op jacht naar een be ruchte heler. Zijn tipgever Tonto wil hem daarbij wel helpen, maar is vel te overmoedig en gaat on doordacht, zodat hij zijn eigen leven in gevaar brengt en de politie bijna m diskrediet brengt. WOENSDAG 14 JUNI NED. I: 11.00 Schooltelevisie; 15.30 Jabberjaw; 15.50 De aanvaller; 16.55 Bollie blauw; 17.05 De film van ome Willem; 18.20 Socutera; 18.25 Toeristische tips; 18.30 De fa beltjeskrant; 18.35 Nieuws; 18.39 W.K. voetbal; 20.35 Panoramiek; 21.07 Journaal; 21.25 Den Haag vandaag; 21.40 W.K. Voetbal; 23.40 Journaal; 23.45 W.K. Voetbal. NED. II: 18.20 Teleac18.50 Zondag 18 juni, 22.05 uur, Nederland I: Linda's live performance. Linda Ronstadt, hei middelpunt van deze show. Staatsloterij; 18.55 Nieuws18.59 Honderd dagen na de kindertijd 19.24 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Socutera; 20.32 Fons en Fonzie; 20.40 Happy Days; 21.05 Up with people; 21.50 The blue knight; 22.45 Jour naal. DONDERDAG 15 JUNI NED'. I: De TROS begint de uit zending met de eerste aflevering van een nieuwe science fictionserie De man van Atlantis. Deze man, die gemakshalve Mark Harris genoemd wordt, is een vreemd individu. Hij heeft onder meer vliezen tussen zijn vingers en kiewachtige weefsels in plaats van longen. Bovendien zwemt hij razendsnel. Weet u wie de popu lairste groep van Nederland is? BZN. Vandaar de nu uit te zenden special rond de Volendamse Band zoner naam, die een zevental num mers van de nieuwe LP You're wei- Advertentie Gebruik'm goed. come zal vertolken. De soldaten uit O, moeder wat is hel heet die voor de Japanners al zo bang zijn, krij gen er tot hun grote schrik een paar vijanden bij, te weten een groep bandieten.'Na Den Haag van daag volgt het tweede gedeelte van Internaionaal Country Festival. De volgende drie sterren staan in het middelpunt van de belangstelling: Carl Perkins, Tom Paul Glasser en Merle Haggard. NED. II: Ned, de ex-gedetineerde uit Black Beauty blijft achtervolgd worden door zijn verleden. Dit keer in de vorm van de uit het gevang ontsnapte Simey. Daarna Zo vader, zo dochter. Het panel wordt bezet door Rien Poortvliet, Bram Biesler- veld, Marie Cecile Moerdijk en Heddy Lester. In Schandaal in Washington, beleeft CIA-chef Wil liam Martin een korte hereniging met zijn vrouw Linda. President Moncton is erachter gekomen, dat Martin een onderzoek heeft inge steld naar de bronnen van de ver- kiezingskampagne en laat ogenblik kelijk Martins dossier fotograferen. De mededeling dat de bombarde menten in Zuidoost-Azië opgevoerd worden, ontlokt aan de pers een hoop konsternatie. Hei Kerkepad '78 voert vanavond door Gelderland en door Friesland. Daarna nog twee programma's Hier en Nu en Ver nieuwd geloven. DONDERDAG 15 JUNI NED. I: 11.30 en 14.00 Schooltele visie; 18.50 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 1S.59 De man van Atlantis; 20.32 BZN; 20.57 O moeder wat is het heet; 21.37 Journaal; 21.55 Don Haag vandaag; 22.10 Internationaal Country festival: 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 18.59 Black Beauty; 19.25 Zo vader, zo dochter; 20.00 Journaal; 20.27 Schandaal in Washington; 21.55 Kerkepad '78; 22.20 Hier en nu; 23.00 Vernieuwd geloven; 23.20 Journaal. pttpost Jossa loopt rood aan. „Geld heb ik zelf, al is het dan minder dan hij be zit. Natuurlijk realiseer ik me, dat ik maatschappelijk bezien een goed hu welijk doe. Niets menselijks is mij vreemd. Maar voor het overige speelt dit alles nauwelijks een rol". „Wel, après nous le déluge, Jossa. Ik heb je mijn zienswijze uiteenge zet. Voor het overige is aan jou de eindbeslissing." Els, Jossa's enige zuster, getrouwd met een dameskapster met zes meis jes personeel, ziet het niet zo zitten. Zelf heeft ze geen geluk in haar hu welijk, dat zo mooi is begonnen en waarin ze vrij snel achter elkaar drie kinderen kreeg: elf maanden na haar huwelijk een dochter en ruim een jaar later een tweeling: twee jon gens, waaraan ze nu handenvol werk heeft. Niet meer in staat be neden ook een oogje in het zeil te houden is ze er pas kort geleden achter gekomen, dat haar man al geruime tijd een verhouding heeft met een der kapsters. Wat een enor me scène ten gevolge had, waarin de scheldwoorden naar eikaars oren vlogen en het slot was, dat Antoon Slems haar te kennen gaf, dat ze kon verdwijnen, als het haar niet aanstond. Zodat men rustig kon vaststellen, dat haar huwelijk na zes jaren in feite al kapot was. Van dit alles bleef Jossa onwe tend, want Els was er dc vrouw niet naar om de vuile huwelijkswas bui ten de deur ten toon te stellen. Maar haar zuje, die inmiddels „zus" was geworden en die een verduveld knappe zus is geworden, dat kon- stateert ze met de nodige jaloezie, vertelt van haar huwelijksplannen met een grote fruitexporteur. Nee. Els kan nooit van hem gehoord heb ben. Hoe oud hij is? Een en veertig. Nogal een verschil in leeftijd, he? Nu ja, Antoon is ook negen jaar ouder dan ik. En Els zucht. Want het is immers toch misgelopen? Els zegt enkel tot haar zuster: „Denk er nog maar eens goed over na, want trouwen is houwen. En als het mis gaat, blijft enkel een scheiding over. Die geeft en verrotte nasmaak, Jos sa, neem da maar van mij aan. Als je dan met alle geweld met die man naar bed wilt, waarom ga je dan niet met hem samenleven? Weder zijds vrijblijvend?" Jossa wordt rood van veront waardiging en naar lucht happend, zegt ze op woedende toon: „Heb je mij horen zeggen, dat ik zo graag met hem naar bed wil?" „Vreet me alsjeblieft niet op, wil je?" Els kijkt Jossa minstens even verontwaardigd aan. „Je bent toch zeker niet van steen? En je hebt in tussen ongeveer de leeftijd. Zes jaar geleden was ik net zo oud als jij nu en al getrouwd. En ik vond het maar wat fijn. Jij zult in dit op zicht heus niet anders zijn dan elke andere normale vrouw. Heb je er dan nooit over nagedacht om ge woon te gaan samenwonen?" „Nee. allicht niet; dat is immo reel. Ik denk, dat Sam uit zijn vel sprong, als ik zoiets voorstelde. Hij is op en top een heer." „O.juist." Els kijkt haar knappe zus nadenkend aan. „Waarom neem je hem niet eens mee? Kom es een zondagavond, dan hoeven we niet op een latertje te kijken, want maandags is de zaak dicht." „Ik zal het Sam voorstellen; ik bel wel." De man in kweste voelt niet zo veel voor kennismakingsbezoeken met de broer en zuster van Jossa. Als zij er een balletje over opgooit, door LEIDA GRAAFLAND kijkt hij bedenkelijk. En komt er- eerlijk voor uit, dat 't hem beslist niet aanlokt. „Van nature ben ik helemaal niet familiezwak. Zelf heb ik twee zusters, beiden getrouwd. De een woont niet eens hier gek ver vandaan: Ridderkerk. Haar man is ingenieur en werkt bij de scheeps bouw. Mijn oudste zus zit met haar man in Zuid-Amerika. Die heeft daar een eigen zaak opgebouwd. Ik ben er één keer geweest met het vliegtuig. Waarschijnlijk zullen ze wei op ons huwelijk komen, dat ligt voor de hand. En is het nodig te zeggen, dat jouw familie even wel kom is? Dat is overigens helemaal jouw aangelegenheid want je weet mijn instelling: ieder zijn eigen ver antwoordelijkheid. Ook ha ons hu welijk behouden we een zekere pri vacy." Sam is één keer bij oom Frans en tante Corrie thuis geweest. Uit hoofde van hun beroepen kennen de mannen elkaar. Ze schudden stevig de handen en lachen. Tante Corrie krijgt een handkus en een bos bloe men. Waarmee ze bijzonder verguld is. want Frans koopt nooit bloemen, dat vindt hij zonde van het geld. En in de tuin staan er immers vol doende? Het wordt wel een gezellige avond. Jossa is trots op haar vriend, die een gesprek kan voeren, zowel met oom Frans als met tante Corrie. Sam is matig, wat drinken betreft. En daardoor stijgt hij aanzienlijk in dc ogen van tante Corrie, want zij heeft een hekel aan ..drinkers". Summa summarum is hel echtpaar van mening, dat hun pleegdochter en nicht een uitstekende keus heeft gemaakt. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7