Glijgoot en/of brandweerladder wagen niet nodig voor Bruinisse Maar een klacht bij rekord-wandelfestijn: de koude Zaak Welstands kommissie Westerschouwen Aantekeningen bij zestig-jarig bestaan N.C.B.T.B. Bru-Pop" moet met cijfers komen „Laten we zacht zijn voor elkaar" AGENDA Rede voorzitter 24 Als u een vleessoort wilt, waarmee het nooit mis kan gaan, koop clan kip. De Avondvierdaagse BRUINISSE, 9-6. Voor hel aanschaffen van diverse materialen voor de vrijwillige brandweer stelde de gemeenteraad vrijdagavond tijdens de openbare raads vergadering een krediet beschikbaar van 8.150,50. Voor dit bedrag wordt aangeschaft: twee pcrsluchttoestellcn, een gelaat stuk, 200 meter tcevocrslang. overalls, laarzen en helmen niet alleen voor de vrijwillige brandweer maar ook voor de jeugdbrandweer, en een uit ga ansuniferm voor de plaatsvervangend onderkommandant dc heer A. Deur- loo. Over de aanschaf van deze mate rialen is overleg gepleegd met de in- spekteur voor het brandweerwezen te Breda, die de aanschaf van een glijgoot en/of ladderwagen niet nood zakelijk achtte voor Bruinisse. Dc heer A. Bal (P.v.d.A.) vroeg de voor zitter of de aanschaf van een glijgoot toch niet wenselijk was in verband met de hoogbouw in het Aquadelta- gebied en bejaardencentrum „In 't Opper". Burgemeester Hekman zei dat het bejaardencentrum zéér goed bevei ligd is tegen brand cn dat het uit slaan van een brand naar andere ge deelten van het gebouw zo lang duurt dat het gebouw dan inmiddels al leeg is. De deuren van de kamers zijn be veiligd dat zij een half uur de brand tegen houden. „Ook in het rekreatie- gebied Wilma is de brandveiligheid (Vervolg van pag. 1) De fout zag hij dan ook niet zo liggen bjj de Welstandskommissie maar bij het stedebouwkundigbureau en kollege en de raad die alles kri tischer zullen moeten bekijken. Hij vond het moeilijk voor de Wel standskommissie om hierin nog cor rigerend op te treden. De heer Tieleman was het eens met de wethouder dat de schaal mee spreekt, maar dan gaat ook het mo del meespreken. De heer J. v. d. Berge vroeg naai de mogelijkheid om bij de drie reeds eerder genoemde personen nog een landschapsdeskundige toe te voegen. De heer Hendrikse vroeg zich af waarom er ingenieurs en architekten in de^ Welstandskommissie zitting moeten hebben als zoals door de burgemeester naar voren werd ge bracht het bouwtechnisch gedeelte niet tot hun taak behoort. Naar de mening van Hendrikse zou één van deze twee plaatsen wel kun nen worden bezet door een land schapsdeskundige. Weihouder Steur wil wel uitbrei ding maar geen inkrimping zegt hij. De raadsvoorzitter zegt het niet te zien zitten om nu een van de zittende leden te laten vallen, maar dat hij eerst in overleg met hen wil treden. Het kollege zei de raad toe in na der overleg te willen treden met de Welstandskommissie en een voorlo pige regeling tot uiterlyk 1 decem ber 1978 tc willen treffen waarin de drie huidige leden de Welstandskom- missic zullen vormen. Door het huidige of het nieuwe kollege zal voor 1 december een voorstel ter tafel worden gebracht ten aanzien van het benoemen van een landschapsdeskundige. Dit besluit werd genomen nadat eerder de vergadering op voorstel van het kollege en de P.v.d.A.-fraktie tweemaal was geschorst geweest. Tot hoofd van de openbare basisschool te Serooskerke werd de heer H. W. Rösken te Emmeloord benoemd. Aan de openbare basisschool „De Kirre- weie" te Haamstede werd als onder wijzeres in vaste dienst benoemd mej. J. W. Krijger. Aan Delft- en Schieland te Vlaar- dingen werd vergunning verleend voor hét bouwrijpmaken van het perceel gelegen nabij Stoofweg/Stoof- wekken te Renesse ten behoeve van woningbouw overeenkomstig de le herziening van het bestemmingsplan Renesse. Met de realisatie van dc woning bouw volgens de tweede fase van dc planherziening kan eerst een aan vang worden gemaakt na 1 januari 1981. Door de gemeente werd li ierbij bedongen dat voor wat dc eerste fase betreft door Delft- en Schieland 3000 m- bouwgrond zal worden verkocht aan de woningbouwvereniging Beter Wonen c.q. de gemeente Wester schouwen voor het realiseren van woningbouw. Grens wijzigingen De raad ging akkoord met het voorstel van het kollege geen be zwaar te maken tegen het feit dal ten aanzien van dc grenswijziging Noord-Brabant-Zceland en Zuid- Holland twee ha „zeegebied" over gaat naar de gemeente Goedereede. Voor de inmiddels uitgevoerde re- konstruktie van het weggedeelte Zie- rikzeè-Haamstede nabij Serooskerke werd aan de direktic Zeeland van du Rijkswaterstaat 670 ca grond ver kocht' Vóhr f 3.130, optimaal", aldus de voorzitter. Daar neemt men een nog grotere brand veiligheid in acht dan de voorschrif ten van de brandweerinspektie die voorschrijven. Verder zei de voor zitter dat de aanschaf uitvoerig be sproken is met de brandweerinspek tie, maar dat deze dat niet nodig achtte. Beloning personeel Weinig moeite had de raad met de vaststelling van een nieuwe verorde ning beloning brandweerpersoneel, waarmee hun beloning 1 januari a.s. zal worden verhoogd. Verder stelde de raad de tweede wijziging brand beveiligingsverordening vast, waarip duidelijk tot uitdrukking komt dat de bevoegdheid van het verbinden van voorwaarden aan een vergun ning of ontheffing in handen ligt van burgemeester en wethouders, de toe kenning van de bevoegdheid aan b. en w. een vergunning of ontheffing in te trekken, dan wel daaraan nieu we voorwaarden toe te voegen, en het feit dat door het vervallen van de bioskoopwet de brandbeveiligings verordening thans ook van toepas sing is op de bioskopen. Dak gynmastiekgebouw Een krediet van veertig duizend gulden werd beschikbaar gesteld voor herstelwerkzaamheden aan het dak van het gymnastiekgebouw aan de Dreef. De raad had echter enige moeite met het beschikbaar stellen van dit bedrag omdat er een twistpunt is met de bouwer over de oorzaak van de schimmel die gedeelten van het dak hebben aangetast en deze mogeltfk veroorzaakt werden door een kon- struktiefout. De openbare vergadering werd ge schorst en nadat de raad enige tijd in besloten zitting overleg had gepleegd, werd toch besloten het gevraagde krediet beschikbaar te stellen, maar er zal onderzocht worden in 'hoeverre verhaal is op de bouwer destijds. Subsidie „Bru-Pop" Een verzoek van de Stichting „Bru-Pop" een subsidie beschikbaar te stellen voor het organiseren van een popconcert in augustus aan staande is door de raad niet ingewil ligd. Het kollege wilde in eerste in stantie voorstellen garant te staan voor een tekort van duizend gulden, maar de raad voelde daar niet veel voor. De heer Meeuwsen (PCG) vond nu zij dit jaar gebruik mogen maken van het sportterrein, waarvoor geen huur verschuldigd is, en dat reeds door de gemeente gesubsidieerd wordt, de gemeente nog eens niet verplicht is voor een tekort garant kan .staan. Grote tent De heer Bal (P.v.d.A.) wees erop dat op het sportterrein een grote tent komt waarvoor wel huur verschul digd is. De Stichting Festiviteiten heeft de „Bru-Pop" medewerking toegezegd in de vorm van mankracht maar niet financieel, aldus de heer Bal. De heer Jumelet (P.C.G.) had ver nomen dat wel een bedrag betaald moest worden aan Bruse Boys. De heer Verspoor (Alg. Belang) zei dat dit een reëel bedrag is voor onkosten zoals water en elektriciteit. De heer v. d. Bos (S.G.P.) vond dat wanneer je iets gaat organiseren en je denkt dé zaak niet rond te kunnen krijgen, Advertentie Per „VAN OEVEREN" touringcar naar het ODENWALD 6 dagen; standplaats: Vielbrunn. Reissom. voll. verzorgd f 440.—. Vertrek 14 augustus Deelnemers op Schouwen- Duiveland worden opgehaald en thuisgebracht. Voor nadere informatie: REISBURO V. OEVEREN Zierikzee Telefoon (01110) 2319 Winkelpassage Appelmarkt V ROME. In dc Noord-Italiaanse stad Mcdca Is maandag een kaïvervierllng geboren. De vier kalveren verkeren in goede gezondheid. Volgens des kundigen komt eten vierling bij koeien Mcchts eenmaal voor op dc 300.0(11) tot 100.000 geboorten. dat je dan maar wat moet laten val len, „ze kloppen maar zo gauw aan bij de gemeente". De heer Verspoor vond hel reëel dat deze jongens, die er toch veel voor doen gesteund worden. Besloten werd dat de Stichting „Bru-Pop" na afloop eerst de afreke ning maar eens moet overleggen en dat dan alsnog bekeken zal worden of er een subsidie gegeven wordt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND. ELST. Dc P.v.d.A.-afdeling in hel Gelderse Eist wil niet dat de ambas sadeur van Zuid-Afrika tijdens dc Vierdaagse van Nijmegen de ge meente Eist zal bezoeken. Ambassa deur Owen Francis de Villiers Booij- sen maakt deel uit van het erecomité 1978 van de vierdaagse en zal daarbij ondermeer ook Eist aandoen. VL1SSINGEN. Het aantal zeesche pen, dat zonder loods de Nieuwe Wa terweg, het Noordzeekanaal of de- Schelde opvaart, neemt toe. Dit blijkt uit cijfers gepubliceerd in het orgaan 7e Nederland-lei Loods van juni van dit jaar. DEN HAAG. Staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezondheid voelt wéinig voor oen systeem waarbij zwaarverslaafdert via artsen aan he roine wordc-n geholpen. DEN HAAG, 12-6. Onder het mot to „Latèn. we zacht zijn voor elkaar" verschijnen vanaf 10 juni spotjes op het televisiescherm die de kijker moet wijzen cp de hinder van la waai in de zomer waarin ramen va ker openslaan en men meer buiten zit. Dc Nederlandse Stichting Geluid hinder is al sinds vorig jaar mei steun van de overheid bezig met een grootscheepse campagne tegen deze geluidhinder. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne draagt met de spotjes op de buis de ze zomer bij aan de campagne. Ze zullen diverse malen te zien zijn. Voorts zal in twee andere televisie- spots aandacht worden gevraagd voor het grote probleem van het al coholisme, en voor het zogeheten passieve rokpn. De laatste spot gaat in op het recht Van niet-rokérs op lucht, die niet door tabaksrook wordt verontreinigd. Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997 Iedere vrijdag- en dinsdagavond Haamstede' Natuur- en Vogelwacht. Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaön .v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Drcischur Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Brouwershaven Markt, vertrek reisje Plattelands vrouwen, 12.15 uur. ARNHEM, 12-6. Dc Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond NCBTB (22.000 leden) heeft dinsdag in Arnhem zijn zestigjarig bestaan ge vierd. Wat meh vierde, merkte voorzitter drs. Piel Bukman in zjjn jubileum rede op, was eigenlijk „de overwinning van een nederlaag": omdat hét in dc praktijk onmogelijk was gebleken, de idealen van de christeljjke-sociaie be weging via één ongedeelde christelijke-sociale organisatie te verwezenlijken, werd de christelijke patroonsvereniging Boaz in 1918 opgesplitst in drie af zonderlijke christelijke ondernemersorganisaties, waarvan de NCBTB er één was. Al eerder waren de christelijk ge organiseerde werkgevers en werkne mers organisatorisch uit elkaar ge gaan, wat voor de christelijk-sociale beweging nog veel ingrijpender was. Zijn visie op de toekomst van de NCBTB als christelijk-sociale orga nisatie liét Bukman voorafgaan door een citaat uit het rapport „De ko mende vijfentwintig jaar" van de wetenschappelijke raad voor hetrfe- geringsbeleid. Daarin wordt de ver wachting uitgesproken dat de reli gieuze of levensbeschouwelijke orga nisatievormen plaats zullen maken voor organisaties, die hun leden wer ven door te apelleren aan de vervul ling van bepaalde programmatische opvattingen. Die mening moet men serieus ne men, vond voorzitter Bukman, want „het zijn geen kleine jongens die hier aan het woord zijn" Zijn eigen visie: of de keuze voor een christelijk-so ciale organisatie als de NCBTB bij voortduur gerechtvaardigd is, zal af hangen van de vraag, of de leden Werkelijk bereid zijn het grote gebod om in Christus' naam hun naaste even lief te hebben als zichzelf door *^.te laten werken in het landbouwbe leid dat zij voorstaan. Het zal ervan afhangen of zij alleen maar achter hun groepsbelangen willen aanhollen of bereid zijn, naar de oude idealen van de christelijke sociale beweging, over de grenzen van groepsbelang heen, samen met anderen algemeen maatschappelijke verantwoordelijk heid te dragen. Advertentie - 25 mei t/m 30 juni Zierikzee Galerie Nobel, dinsdag t/m zaterdag 10.00-18.00 uur. Iedere zaterdag tot 15 juli Renesse Vakantiepark ..Schouwen", 20.00 uur, optreden Kwartet '67. Dinsdag 13 juni Middelburg Nieuwe Kerk, orgelconcert Anthon de Vries, 20.00 uur. Zierikzee „Zeeuwse Herberghe"; algemene le denvergadering LTC; 20.00 uur. Gravensteen, 20.30 uur, Vrouwenca baret „Vinger in de pap" (alleen voor vrouwen). Oostcrland „Oosterhof", 19.30 uur, afd. Duive- land Plattelands vrouwenbond. Bruinisse Her. Verenigingsgebouw, Deestraat bijeenkomst Herv. Vrouwenvereni ging, 19.30 uur. Donderdag 15 juni Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, NCVB- bijeenkomst, 19.45 uur. Vrijdag 16 juni Zierikzee Terrein B. I. Kloosterman, kleidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV, 19.00 uur. Zaterdag 17 juni Burgh-Haaittstcde Rondgang Politiekapel „Hermandad" 15.30 uur, jubileumviering Proeftuin. Haamstede Kermis. Beatrixweide, 20.00 uur concert poli tiekapel „Hermandad". Centrum, na 14.00 uur, muziekkorps „Hermandad", mars. <»v Rondgang politiekapel „Hermandad", 14.30 uur, jubileumviering Proeftuin NieuWerkerk Sportveld 9.00 uur aanvang sportdag Zondag 18 juni Zierikzee Bar Mirabelle, 16.00 tot 20.00 uur, optreden Max Collie and the Rhythm Aces. Renesse Ned. Herv. Kerk,, 15.00 uur, con cert leerlingen Vladi Krejza. Brouwershaven Gre velingen, vaderdagzeilwedstrij den (vaders in jeugdboten). Maandag 19 juni Haamstede Kermté. Schrijfavond Amnesty International 19.30-21.30 uur, Geref. Kerk. Dinsdag 20 juni Haamstede Kermis. ZIERIKZEE, 12-6. Slechts één algemene klacht was er hij fle eerste avond van de 33c Zierikzeese Avondvier daagse. Woorden waren er niet voor nodig oin dat dui delijk te maken. De kou. De druppelsgewijs binnenko mende deelneemsters en deelnemers hadden rode wan gen en zagen er verkleumd uit. Het weer heeft beslist niet meege werkt om deze avoild (maandag 12 juni)lot een aangenaam wandclgc- bcuren tc maken. Geregend heeft liet ook nog. Toch mocht dat alles dc animo niet drukken. Dal bleek wel uit hel gróte aantal wandelaars. Achttienhonderd cn zesentwintig en thousiastelingen (een record aantal), stonden om kwart voor zéven gcrcéd om tc vertrekken. Heel veel jeugdigen cn minder ou deren Wachtten druk pratend, mis schien een beèljc zenuwachtig voor het toch wel grote gebeuren, bij het Havenplein op het vertrektckén. Geen traktatie Dc vele wandelaars vertrokken, ititgézwanid door ouders, familie en belangstellenden en uitgeleide ge daan door dc muziekvereniging „Rust Roest" uit Zierikzee richting Havenpark, Kraanplcin, Oude Ha ven Z.Z.. Zuidhavenpoort enz. Ook de ijBkokarretjes bleven niet achterwege. Dc dorstige kelen profi teerden na afloop dankbaar van het ijs. Bij die snoeperij bleef hel echter. Maandagavond cn woensdagavond Was cn is er geen traktatie voor de deelneemsters en deelnemers. Van wege de rommel in voorgaande jaren die een traktatie met zich meebracht is besloten dat dit jaar geen milieu onvriendelijke vefsnapcringen uitge deeld worden. Kén |>|anr Onder de sport ie veil ngen waren Woensdag 21 juni Bruinisse Dorpshuis, algemene ledenvergade ring Groene Kruis Schouwen-Dui- veland, 19.30 uur. Donderdag 22 juni Zierikzee Havenplcin 24: Rechtswinkel; 19.0U- 20.00 uur. Zcnnemarre Café „Bommenede", 20.00 uur, lezing over bijenteelt voor Plattelandsvrou wen Noordgouwe e.o. Vrijdag 23 juni Zierikzee 'Terrein 'B. I. Kloosterman, kleidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV, 19.00 uur. Hervormd verenigingsgebouw 20.00 uur. Afscheidsavond Theo Thijssen- school. Bar Mirabelle, 22.00 uur, dixieland- avond met ,The Riverside Seven". Moridragon-foyer. Muziekavond Plattelandsvrouwenkoor, 20.00 uur. Zaterdag 24 juni Zierikzee Hotel Van Oppen. Bond van Opzich- zelf Staanden, 15.00 uur. Concertzaal, 21.00 uur, opening zcil- week met Conny van Rietschoten. Vrijdag 30 juni Zierikzee Terrein B. I. Kloosterman, kleidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV, 19.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half ies Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 voor de eerste keer aanwezig enkele basisscholen uit de Westhoek en twee vakantiegangers uit Rotterdam (15 km). Het „blaren-prikken" was niet aan de orde gekomen maandagavond. Slechts één blaar onder alle wande laars. Naar verwachting zullen de rode plekken (wel aanwezig) op de voeten vandaag (dinsdag 13 juni) uit groeien tot blaren. Het Rode Kruis zal dan dr handen vol hebben aan de voetten. Dat het niet voor iedereen even ge makkelijk was verlopen bleek wel bij terugkomst in het Verenigingsge bouw. Enkele al stijf trekkend met dc benen, anderen moeilijk lopend op wandelschoeisel en niet-wandcl- schoeisel. Geen politic Bij het afwezig zijn van dc politie (wel gesignaleerd, maar niet bezig met de AVondviërdaagse-sliert door het verkeer te loodsen) werd een vraagteken geplaatst. Al mei al een rustig begin van de Zierikzeese Avondvierdaagse, dat de „wandel- freaken" tot en met donderdag 15 jlilii op de been houdt. ASPEKTEN Nu hadden we zondag een (aardi ge) dominee, die zijn auditorium aanried iedere morgen - na het op staan - enkele ogenbliken naar de lucht te kijken, bij wijze van ont spanning en bezinning. Nu heb ik dat maandagochtend dapper gedaan, maar in klimatologische zin blijkt het geen gevolgen te hebben gehad, want we bevinden ons in „slinger land". De ene week loopt men mei de bloes in de hand door het gehele land en de volgende week springt de gaskachel zo maar aan, omdat de temperatuur zover is gezakt, dat de thermostaat in werking komt. Dat is dus één aspekt van deze zomer cn het tweede is dan de voet ballerij, waaromtrent de meest bi zarre mystifikaties beginnen te ont staan. Zie ik bij toeval dat de Ne derlandse mannetjes - ondanks Bram en Freek - in het verre Zuid-Ame rika hard rennen, dan geeft dat een veilig gevoel. De mannetjes rennen hard, heel hard zelfs en ze laten zich op de grond vallen en ze geven schoppen, waar ze de bal raken kunnen of niet raken kunnen. Ze werpen de bal in als hij uit is en de tegenhouder (keeper) komt soms verbluffend tussenbeide. De mannetjes spannen zich soms zo driftig in, dat er één, of soms zelfs twee, met een brancard hel veld moeten afgedragen. Nou me dunkt, dan heb je toch je best ge daan. Soms is het aaien met een spons over de zere delen voldoende, maar dan weer niet. Dat hangt er maar vanaf en de grasmat in Men- dozza ziet er op de buis net uil als Bergoss-tapijt, maar het leder schijnt er niet erg op te veren. Be labberd natuurlijk. Maar iedereen doet kolossaal z'n best. De mannen zweten en spugen en als er een bal het poortje heeft gepasseerd, omhel zen ze elkaar, bezweet en wel. Maar als dan alles achter de rug is. komen de thuisziters even ver tellen, dat het goed waardeloos was. Dat Jan, die op een boekplaats stond, aanvalsspits had. moeten we zen en dal dc man met dat lange lichaam bij de vijandelijke stelling had moeten staan, om met zijn hoge hoofd de bal in het poortje te kun nen kieperen. „Ik zie het somber in", roepen dc mannen in de leun stoelen thuis, alsof er een begrafe nis op komst is en dat valt nauwe lijks te begrijpen, want dc mannen ginds rennen zich ongelukkig en dat is toch niet niets zo in. of in ieder geval, vlak tegen de vakantiêlijd. Bij al dat geharrewar zouden we vergeten 1e bedenken, dat een schop, die 16.UU0 km verder wordt gegeven, hier zichtbaar is. Dat is (alweer) toch niet niets cn dat gaat dan allemaal via een enorme sinaas appel, die hoog in de lucht zweeft en daar eerder met de dreun van een enorm klapperpistool in terecht is gekomen. Dat is toch bij elkaar nogal wat. liet is een wonder, maar gelukkig niet groter dan het kelkje van het speenkruid in een vochtige berm. Hét gaat er nu maar om dat dc mensen het vermogen tot ver-^ wondering niet verleren tlrtnnij zijn hard op ecg.' SCHIERE1LANDMAN 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2