Diepstekende diskussie over hoe en wat van de Welstandskommissie Voorzitter stimuleert groeiende veiligheid in waterschapsgebied Kanotocht werd ramp Ramp in Japan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Westerschouwen JSÊBSéÊ^ Waterschap Schouwen-Duiveland 1*5*1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 juni 1978 134ste jaargang Nr. 22318 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889} REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4c/o B.T.W. DIT NUMMER: Het Groene Kruis in 1977 WESTERSCHOUWEN, 12-6. In de maandagmiddag gehouden raadsvergadering van de gemeente Wester schouwen werd de Welstandskommissie weer eens aan een nadere beschouwing onderworpen. Aanleiding hiertoe gaf het voorstel van het kollege om met ingang van 1 juli 1978 de heren Z. Rozeboom, direkteur van de dienst gemeentewerken, lr. J. P. H. Blok, hoofd van het bureau Middelburg van het Stedebouwkun dig adviesbureau Stad en Landschap en Ir. C. J. Keulemans, architekt ver bonden aan het Architektenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes, tot leden worden uitgevoerd en naar verwachting in 1979 vrijwel gereed zullen zgn". De heer J. Lustig sprak zijn be vreemding uit over dit voorstel van het kollege daar duidelijk in de vo rige hierover gehouden vergadering is gebleken dat de raad dit niet zo wil, desondanks komt toch weer met hetzelfde voorstel ter tafel.. Meer voelde hij er voor zich aan te slui ten bij de vereniging Dorp Stad en Lande het vroegere instituut Stand en Landschap van Zuid-Holland. Andere gemeenten De gemeente Bruinisse, Brouwers haven, Duiveland en Middenschou- wen zijn hierbij reeds aangesloten, en naar hij had geïnformeerd werkt deze vereniging goed. Het voordeel hiervan zag hij in het feit dat Schouwen-Duiveland dan voor het grootste gedeelte bg de zelfde organisatie is aangesloten. Het opnemen van een landschapsdes- kundige in de Welstandskommissie zag de heer Lustig als een eerste voorwaarde. De heer L. Tieleman had geen be zwaar tegen de in het voorstel ge noemde personen maar wel tegen het onvoldoende welstandsbeleid van de ze kommissie. „Deze kommissie niet" zei de heer Tieleman, „wat dan be tekent dat dit b en w zijn". „Onwetend" „Als raadsleden zijn wij onwetend wat er wordt gedaan, reden waarom hij voorstelde een raadslid in de Welstandskommissie te benoemen". De mening die door de kommissie wordt gesteld dat dit niet kan daar deze persoon dan niet deskundig zou zijn wees hij van de hand. De heer M. J. Krijnse Locker zag niets in het benoemen van een raadslid daar het dan weer in de politieke sfeer zou worden getrokken. IIy stelde voor wanneer dit nodig ZIERIKZEE. Maandag ging de Zie- rikzeesche Avondvierdaagse weer van start. Vanaf het Havenplein zette de lange stoet van ruim 1800 wande laarsisters) zich in beweging voor de tippels van acht en vijftien km. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zou blijken bg een bepaald projekt een landschapsdeskundige als 4e lid van de kommissie aan te trekken. Burgemeester H. P. Everwijn stelde vast dat reeds in 1966 de gemeente met eeri eigen kommissie is gestart. In de periode 1968-1969 begonnen de eerste klachten te komen over de te trage afwerking van de bouwaan- vragen. Getracht is toen tot een kom missie te komen voor geheel Schou wen-Duiveland, wat bij het toen hierover gevoerde overleg te verwe- zeliiken bleek. Evenals de heer Lustig had hij de andere gemeenten geraadpleegd over hun bevindingen met de ver eniging Dorp, Stad en Land. Dezelf de klachten welke te Westerschou wen worden geuit kwamen hierbij ook naar voren. „Waar het nu eigen lijk omgaat is, dat er verschillende gebouwen in de gemeente zijn ge bouwd waarover de individuele be oordeling van mening verschilt", zei de raadsvoorzitter. Als de huidige Welstandskommissie zou worden af gedankt zag hij net het vruchtbare overleg dat er nu is voor in de" plaats komen. In antwoord op het voorstel van de heer Tieleman om een raadslid in de kommissie te benoemen zei de heer Everwgn dat deze niet deskundig is in de zin der wet. Volkomen juist noemde hij het dat het kollege uiteindelijk verantwoor delijk blijft en dat het benoemen van een raadslid hier niets aan zou doen veranderen. Hoe de samenstelling ook zal zijn, kritiek zal men altijd wel houden was de mening van de raadsvoorzitter. Voor speciale geval len zag hij wel iets in een 4e land- schaps deskundige. p: GË&* Hwe'iis.? Landscliappelijke sfeer De heer J. C. Hendrikse stelde vast dat de kritiek bijna altgd in de landschappelijke sfeer ligt en niet in de bouwtechnische. Met het gebruik van materialen die passend zijn in het landschap wordt te weinig rekening gehouden wat wel het geval is bij de vereni ging Dorp, Stad en Land daar daar bij een landschapsdeskundige wordt betrokken. Als men zich hierbij aan sluit dacht hij dat er minder kritiek zou worden geleverd, kritiek welke men toch niet te. lichtvaardig moet opnemen. Het bouwtechnische ge deelte vindt niet in de Welstands kommissie plaats en is ook niet haar taak, deelde de raadsvoorzitter mee. De heer Tieleman was het eens met gevoeligheid van de plaats waar wordt gebouwd. In dit verband wees hg op een on langs gebouwde woning aan de Ho- gezoom waar bouwtechnisch niets op valt aan te merken maar die be slist niet op de plaats behoort te staan waar hij nu is gebouwd. r* „Door velen wordt hierover kritiek geuit en ik ben het daarmee nog eens ook" wilde de heer Tielman wel kwijt. Het gaat erom dat kritisch be keken wordt „wat" er gebouwd wordt. Dat het ve2-schil zou gaan ZIERIKZEE, 13-6. Op de heden (dinsdag) gehouden vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland, heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk, onderstaan de openingsrede uitgesproken. „Wanneer, zoals in een vergadering van vandaag, de rekening over het afge lopen jaar wordt aangeboden, maken we ook graag de balans op van de uitgevoerde en nog uit te voeren werken." Hg vervolgde: „Het stemt tot voldoening dat de partiële dijkverbeteringen op Schouwen-Duiveland vlot van de grond zgn gekomen, in een snel tempo worden uitgevoerd en naar verwachting in 1979 vrijwel gereed kunnen zijn". Wij zijn verheugd dat de verbete ring ter bescherming van de dorps kom van Bruinisse is aanbesteed. De gunning mag spoedig worden verwacht. De uitvoering van dit werk, d:at na de bouwvakvakantie op gang komt, eist veel zorg. Het ligt in de bedoeling dat het zoge naamde ruwe dijkswerk vóór 15 ok tober gereed komt, terwijl voor het heien van het damwand verschil lende maanden in herfst en a.s. winter ndoig zullen zijn. Aiulere dijkvakken Na voltooiing van deze werk zaamheden rest nog de verbetering van de dijken van de Zuidhoek, Gouweveerpolder en Vierbannen tot ongeveer de Zuidbout. De plannen hiervoor zijn goedge- keui-d in de laatste vergadering van de stuurgroep en worden aan Den Haag voorgelegd. Het gereed maken van het bestek is aan de gang; een eerste kontakt met eigenaren en pachters van gronden is gelegd (er is 1 ha landbouwgrond nodig, voornamelijk in de Gouweveerpol der). Binnenkort wordt over de aanpas sing bij het woonwagenkamp in de Zuidhoek overlegd, onder andere met betrokkenen en de gemeente Zierik zee. Het ligt in de bedoeling de ver beteringswerkzaamheden in 1979 uit te voeren. De reeds verbeterde dijkvakken, namelijk Borrendamme, Viane- Bruinisse. Schelphoek-Burghsluis en de verbetering van de zeewering in de Burgh- en Westlandpolder hou den zich goed. Herinzaai Op verschillende gedeelten van de vernieuwde Schouwse zeedijken kwam de grasgroei dit voorjaar niet op gang en op grote stukken vond. nu met meer sukses naar het zich laat aanzien, herinzaai plaats. Zoals bekend worden de zeedijken afgeheind met zogenaamd schapen gaas. terwijl uitsluitend beweiding met schapen zal plaatsvinden. Er blijkt voor deze dijken toch wel voldoende belangstelling te bestaan om lot beweiding met schapen over te gaan. (Vervolg pag. 4) maken als men zich bij de eerder genoemde vereniging aansloot dacht hij niet. „Krematorium" Burgemeester H. P. Everwijn ves tigde nog eens de aandacht op de te gen de bosrand te Westenschouwen gebouwde bungalow die in de volks mond de naam van het „Kremato rium" heeft gekregen. In een onder houd welke hij met een van de des kundigen uit de Welstandskommissie heeft gehad verklaarde deze dat het niet beter had gekund. Bij de heer Lustig ontlokte de uit spraak van „die moeten wij dan niet hebben". Voorstel De raadsvoorzitter deed het voor stel om het voorstel van het kollege aan te nemen waarbij het kollege dan de taak op zich zal nemen met de Welstandskommissie door te spre ken wat er aan schort, daar volgens de mening van de raad zij met haar adviezen te weinig rekening houd met de omgeving waarin wordt ge bouwd. Wethouder M. J. Steur zag de be stemmingsplannen als de grote boos doener daar de hieraangegeven ma ten een grote rol spelen. (Vervolg pag. 2) ZIERIKZEE. De Weststraat is ver sierd en v err ijkt. met een tij (land)- palissaden, die zijn aangepast aan de omgeving, maar vooral funktioneel zijn, om een veilige wahdelstrook in deze straat te garanderen. Ook iets voor andere straten? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's VILLE MARIE, 11-6. Zestien leer lingen en onderwijzers van een school in de omgeving van Toronto zijn zondag om het leven gekomen bij een kanotocht op een woelige ri vier naar een meer in de Canadese provincie Quebec. Vijftien deelne mers overleefden de tocht. Naar de politie maandag meedeel de zijn in het Temiscaminque-meer de stoffelijke overschotten van negen deelnemers aan de tocht geborgen. TOKIO, 12-6. De krachtige aard beving die maandag Japan trof, heeft niet alleen op het menselijke vlak tot drama's geleid. Ook had zg een milieuramp tot gevolg. Grot olie tanks scheurden door de aardbeving open. met als gevolg dat meer dan 4,5 miljoen liter olie de Stille Oceaan instroomde. De drie tanks bevatten ongeveer 35 miljoen liter loie. liet merendeel van de uitgestroomde olie werd te gengehouden achter, kunstmatige wallen die als veiligheidsmaatregel rond de tanks waren gelegd. EINDHOVEN. De Eindhovense ge meentepolitie heeft maandagavond een inval gedaan in een illegaal speelhol dat was ingericht i n de huiskamer van een woning aan de Frederiklaan in Eindhoven. Toen de politie binnenkwam werd er volop roulette gespeeld. Goede zeden hebben goede wetten nodig en goede wetten goede zeden. Machiavelli Verwachting tot woensdagavond: Meer zon Droog en geleidelijk meer zon; zwak ke tot matige wind uit noord tot noordoost; minimumtemperaturen omstreeks 7 graden; maximumtem peraturen ongeveer 17 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 juni. Zon op 5.19. onder 22.01 Maan op 14.09, onder 1.56 15 juni. Zon op 5.19, onder 22.01 Maan op 15.19, onder 2.20 HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 juni 9.47 22.03 3.22 15.56 15 'juni 10.50 23.10 4.20 16.54 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Er komt maar weinig veran dering in het huidige weertype. Een hogedrukgebied boven de Britse ei landen, daf nauwelijks van plaats verandert, blijft het weer bij ons en de ons omringende landen bepalen. Het hogedrukgebied houdt een stro ming in stand waarmee koele lucht uit noordelijke streken wordt aange voerd. Boven zuid-Europa bevindt zich lucht waarin plaatselijk middagtem. peraturen van 35 graden worden ge meten. In het grensgebied tussen de koele lucht en de warme lucht komt op verschillende plaatsen on weer voor, vooral in noord-Italië, Oostenrijk en noord-Joegoslavië. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1