S. H. R. F. Ochtmar gouden jubileum bij Drukkerij L. O. S. EL R. F. Ochtman viert Bloemsierkunst „Romijn" laat geheel vernieuwd gezicht zien VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Bruinisse l VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te Ouwerkerk Coïncidentie bij een „opening" STREEKNIEUWS Assortiment verviervoudigd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 4„„i im» Nl. ame 3 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 8-6. Toen de lieer S. H. R. F. Ochtinan, thans te Hoorn, maar „een levenlang" boekhandelaar „op het hoekje" (Appehnarkt-St. Janstraat) de aan vallige leeftijd had van 25 jaar, zei zijn vader, de heer L. Ochtinan: „jij moest maar kommissris van Drukke rij Lakenman Ochtinan worden". Dat was in 1928, een jaar voordat de wereld bevroor in de strenge win ter van 1929, allemaal vijftig jaar geleden. Niet iedereen uiteraard kon zich aanmelden voor deze job, maar de familie Ochtman was zakelijk ge-lieerd aan het stedelijk drukkersbedrijf, dat -even tussen haakjes - op 27 juni a.s. de uitbreiding en verbouwing van het bedrijfs pand aan het Jannewekken, in gebruik gaat nemen. Advertent ie m Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan hei 5 kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255. I Het is een coïncidentie van het aardige soort, dat het gouden ju bileum van de heer Ochtman met deze hei-opening samenvalt en hij is uiteraard de gepredestineerde man, om de opening van de nieuwbouw op die feestelijke dinsdag, te verrich ten. De heer Ochtman 40 jaar lang president-kommissaris van „JL O" - hield eerst wat de boot af op dit punt. „Ik woon nu in Hoorn en dat heen en weer reizen en zo"met dat soort argumenten kwam hij, maar niemand in de kring van direktie en kommissarissen wilde daar van hor ren. Hij wordt de opener en dat valt helemaal in de lijn van de man,, die een boeiend stuk stadhistorie als be schouwer heeft beleefd, maar er op verschillende terreinen ook aktief aan heeft deelgenomen. Uitdaging Voor hem betekende als 25-jarige het aanbod van het kommissariaat een uitdaging, want „eerlijk" - zo vertrouwde hij ons toe - „er viel wel het een en ander te verhapstuk ken in die drukkerij". Hoe moet je interne zakelijke problemen uit de dertige jaren verwoorden en analy seren? Het beste is maar, er niet over uit te weiden, maar de konsta teren, dat jong blbed in het begelei dingsteam best welkom was „en zo is het gekomen". De heer Ochtman begon met bepaalde saneringsmaat regelen, w.o. - wat hij zelf noemt - een „ijzeren dividendpolitiek" en dat schijnt toen meer clan nodig te zijn geweest. „Wering van Armoede" Er is nog een punt dat de toen kersverse kommissaris aantrok. De typografie in het algemeen was geen vetpot. Typografen en schoolmeesters waren verkapte armen, maar van de mens in nood naar de jubilaris van straks liep een lijntje, door zijn penningmeesterschap van de Vereni ging tot Wering van Armoede. In die hoedanigheid kon hij in de kontekst van het bedrijf, waar nodig, de hel pende hand bieden en dat was nogal eens nodig, want de krisisjaren wa ren voor velen hard en bitter. Pen ii i iiginees terscliappen Penningmeesterschappen waren hem blijkbaar toch beschoren, o.m. nog van de Lagere Technische School, een in die tijd vrij moeizaam karwei, later getrokken in de sfeer van de professie. De journalistiek leidt tot alles, maar blijkbaar het boekhandelaarschap ook, want op uitnodiging van Den Haag, werd de heer Ochtman betrokken bij de orga nisatie voor het Middenstandsdiplo ma, als examinator. Toch moest er tijd overblijven voor „de drukkery". die een nieuwe fase beleefde door de komst van (wij len) de direkteur, de heer J. Cats- hcek (1.935). Toen allerlei moeilijkheden stilaan waren geruimd, kwam de oorlog, moeilijke jaren opnieuw, die princi piële beslissingen vergden. Werken in dit vak. onder bezettingsomstan digheden. Men moet hel mee ge maakt hebben, om le begrijpen hoe lastig dat was. Dnghlad Tevoren al was de wereld ge schokt, door de Italiaanse inval in Abessinië. Daar speelde zoveel nieuws rond, dat de president-kom missaris de Zierikzeesche Nieuws bode tot dagblad maakte. Dat heeft geduurd tot 1953. Na die tijd was zulks financieel en vooral struktureel onmogelijk en werd de verschyningsfrekwentie vier maal per week, een kompromis dat in de praktijk bleek aan te slaan. In een lang gesprek laat de heer Ochtman allerlei mensen in en rond het bedrijf de revue passeren. De toenmalige hoofdredakteur, de heer A. Frankel (vóór 1918), die politiek opteerde voor de Centralen, niet we tend welk wreed lot zijn Joodse land genoten in de toekomst ten deel zou vallen. Nadien de heer M. J. „Kosten, vooral befaamd om zijn „Jöös en Joane'-stukjes, in onvervalst Schouws. Destijds droeg de jubilaris er verschillende voor, voor de Avro- mikrofoon. Het leverde hem stapels „fanmail" op. „Warme herinneringen heb ik aan de helaas te vroeg gestorven boek houder van L. O., cle heer J. v. d. Velde. ,Wat heeft die man - vooral in en na de ramptijd - veel voor het bedrijf gedaan". En dan zitten we „ai in de huidige tijd, met andere journalistieke wen sen en eisen en met een drukkerij, die in faseringen streeft naar eigen tijdse moderniseringen. Fusie Een mijlpaal viel kort na de oorlog, toen krant en drukkerij een fusie aangingen. Voorheen was de Z.N. een aparte naamloze vennootschap. De jubilaris heeft het ervaren als een mogelijkheid drukkerij en krant in die konstruktie van tweepotigheid, een nieuwe toekomstmogelijkheid te geven. In de marge van een druk bestaan was er gelegenheid voor toneel, want „naar de toneelschool" is altijd de droom van de jubilerende kommissa ris geweest. Het kon toen niet en het „mocht" blijkbaar niet, maar als speler in de Zierikzeese toneel'klub en als re gisseur, heeft het toneel toch zijn le ven gestempeld. Hij was er als zoda nig bij, als „Kunst en Eer" een ope rette. bracht en dan natuurlijk bij de toenmalige, befaamde M.C.D.-re- vue's. Bij elkaar is het een brolc Zie- rikzees leven, boeiend genoeg er wat aantekeningen bij te maken. „Toen en nu" De jubilaris filosofeert wat over hel Zierikzee „toen en nu". „Het dé cor is gebleven, maar mensen en om standigheden zijn sterk veranderd", vindt hij. Vroeger speelde ondanks alles - het gezelligheids- en gemoe- delijkheidsëierrient een veel grotere rol en de onpersoonlijkheid in de sfeer is toegenomen. „Ik ben ai op jaren", zo besluit hij ,.en' kijk terug, niet louter met nos talgie, want veel is veróeterd, maar ook veel is minder geworden." Gevoelens van dankbaarheid spe len een rol, „maar ik zou het toch niet allemaal meer over willen doen. Het is verdrietig om te zeggen, maar het leven op deze planeet wordt er niet beter of veiliger op, maar met die opening - op zo'n cruciaal mo ment - ben ik toch echt wel heel blij". MIDDELBURG Orgelconcert Het eerste concert van de reeds eerder aangekondigde serie „zomer avondconcerten" in de Nieuwe Kerk te Middelburg, zal op dinsdag 13 juni worden gegeven door de organist van deze kerk, Anthon de Vries. Het programma dat* door hem zal worden uitgevoerd vermeldt de vol gende werken: Preludium en Fuga in f, J. S. Bach; Uit Messe a L'Usage des Convents: Basse de Trompette, Recit de tierce; Offertoire sur les Grands Jeux en Tierce de taille, Fr. Couperin; Sonata da Chiesa, Hendrik Andriessen; drie orgelkoralen, S. Karg-Elerl. Anthon de Vries besluit met één van Bach's bekendste en veel gespeelde composities, Prelu dium en Fuga in Es. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE „Aanzien van Zierikzee'' Burgemeester Th. H. de Meester opent op vr\jdag 16 juni a.s. de twee de zomer-expositie in bet Graven steen, die het motto draagt: „Aanzien van Zierikzee. (Stadsportretten van vroeger en nu)." Inbraak In de nacht van woensdag 7 juni op donderdag 8 juni is een inbraak gepleegd irr het gebouw van de Z.W.N. aan de Grachtweg. Aan de achterzijde werd een ruit van een deur vernield, waardoor de inbre kers in de gelegenheid waren om twaalf sloffen shag en tien sloffen sigaretten mee te nemen. Totale waarde f 560,—. De daders zijn on bekend. Botsing Donderdag 8 juni vond om 12.35 uur een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets op de hoek Brouwstraat-de Huybertstraat. De bromfiets bestuurd door C. W. V. uit Renesse reed in de Brauwstraal rich ting Huybertstraat. Uit de Huybert straat kwam J. H. C. F. uit Zierikzee, die geen voorrang van de bromfiet ser kreeg. Bij de botsing ontstond lichte materiële schade. Niemand raakte gewond. BURGII Ernstige afloop Op dinsdagavond om acht uur reed P. E. v. d. L. over de Westerseweg. In plaats van rechtsaf de Cauersweg in te slaan reed hij rechtdoor. Met hoge snelheid ging hij door een schrikhek de sloot in en brak daarbij een nek- wervel. Voorts liep hij diverse been- frakturen en hoofdwonden op. Via het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis werd hij vervoerd naar Dijkzigt Rot terdam. De auto is total-loss. RENESSE Ouderavond peulerspeelzaal Dinsdagavond 6 juni werd in de peuterspeelzaal van Renesse een ouderavond gehouden. De belang stelling hiervoor was, misschien ook wel door de konkurentie van de \yK voetballen, een beetje teleurstellend. De avond werd geopend door de voorzitster, mevr. J. Kraaijenbrink- Gerhardt. Vervolgens werd achter eenvolgens verslag uitgebracht dooi de sekretarésse en de penningmees- teresse. De kas was gekontroleerd door de dames Horst en Degen; die verklaarden dat de zaken in orde warén. De ouderkommissie, die tot deze avond bestond uit een. persoon, werd uitgebreid tot drie personen. Hiertoe werden de dames v. d. Schaaf en Degen gekozen. Verder was er ook bestuursverkiezing. Aftredend waren de dames Kraaijenbrink en Visser, die beiden werden herkozen. Er werd besloten om donderdag 14 juni op de markt pannekoeken te verkopen ten bate van de kas. Door moeders werd toegezegd thuis panne koeken te bakken en deze op de markt te brengen. De leiding en het bestuur van de speelzaal, die op de markt pannekoeken bakken en ver kopen, beschikken dan gelijk over een flinke voorraad. Zij hebben daarvoor redenen te over. Het bloemenmagazijn is omge toverd tot een ware lusthof, waarin het viervoudige van het voorheen toch al respektabele assortiment ge presenteerd kan worden. De verbouwing werd in twee ge deeltes uitgevoerd, waardoor het mo gelijk was de zaak, via de ingang aan de Hem, geopend te houden. Belang rijke aanwinst is een spiksplinter nieuwe kas, ontworpen door binen- huis achitekt P. Tieleman, achter de winkel waarin de klant op zijn ge mak kan snffelen. V rijlieid De filosofie achter de hele verbou wing is dan ook om tegemoêt te ko men aan de behoefte van de klant om rustig rond te kunnen kijken. Dat kan nu veel gemakkelijker in een royale ruimte. De binderij, waar de bloemstukken worden gemaakt, heeft een plaats achter in de zaak en zo is de bezoe ker altijd verzekerd van een deskun dige begeleiding. Bovendien kan hij Tijdens de rondvraag werd door een der móéders voorgesteld dat iedereen zich zou voorstellen opdat men elkaar een beetje zou leren ken nen. Het voorstel werd met veel ani mo aanvaard. Nadat in de pauze een kopje koffie was gepresenteerd hield de heer Smallegange ortbopeed te Zierikzee, een praatje over gezonde kindervoeten. Hij was een interes sante uiteenzetting waarin hij met klem wees op het belang van goed schoeisel. Hij illustreerde dit aan de hand van enkele voorbeelden. Tegen half elf werd de geanimeerde bijeen komst besloten door mevr. Kraaijen brink, die de heer Smallegange van harte dankte en hem een boekenbon aanbod. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 12 juni wordt in het raadhuis van Scharendijke, een ver gadering gehouden van de gemeente raad van Midd.enschouwen. De agen da telt een 14-ral- punten. KERKWERVE Koorzang In de in onze dinsdagkrant ver schenen aankondiging van de koor zang tijdens de diénst in de Neder lands Hervormde Kerk is niet .hét juiste koor genoemd. Aan deze dienst op zondag 11 juni zal de Christelijk Gemengde Zahgverenigirig mede werking verlenen. daar de vakman - de heer Jonker is gediplomeerd op het gebied van de bloemsierkunst - aan het werk zien en zich ei* van verzekeren dat hij waar voor zijn geld krijgt. „We willen de klant graag wat vrijheid gunnen", zegt de heer Jon ker en hij is in dat streven zo ver mogelijk gegaan. In de kas bijvoor beeld kunnen de onderste tabletten met planten eenvoudig naar voren geschoven worden, waardoor én ruimte wordt gespaard én alles goed overzichtelijk is. In die kassen werd een modern be- vloeiïngs- en beregeningssysteem aangebracht en bovendien is de zon wering gemaakt volgens de moderne techniek in de tuinderijen, met ge makkelijk oprolbare schermen. Achter de zaak werd naast de mo derne koelcel, nog een aparte schoon- maakafdeling ingericht, waarin ver plant kan worden en bakken kunnen worden klaargemaakt. Winkel werd etalage In de winkel zelf is alles aan aan- BROUWERSIIAVEN Burgerlijke stand over mei Geboren: 12. Alexandra, d.v. Cor nells Jozef Theresia van Velzen en Agnes Catharina Maria van Verlaan; 17. Daniël Cornells, z.v. Marinus Jan van 't Hof en Lena de Jonge; 19. Ste fan, z.v. Willem Johannes Kooman en Nelly Everarda Francina Kloet; 30. Antoinetta Maria, d.v. Leendert Cor nells Lievensee en Cornelia Maatje Nuijens; 5. Leonie Albertha, d.v. Leonardus Jan Klompe en Cornelia Apolonia Maria Vermue (Zierikzee); 14. Cornelis Willem, z.v. Cornelis Willem Kloet en Pieternelle den Boer (Goes). Gehuwd: Dirk Cornelis van der Well en Gerarda de Beer; 12. Teunis van Sluijvenberg en Jacoba Meinsje Christina Wielard; 19. Frits Albert Koster en Hendrika Jacoba de Vlie ger. Overleden: 14. Elizabeth Minne, 88 jr.; 14. Naomi Kaatje Slager-den Ou den, 57 jr., (Goes); 19. Johanna van Dijke-van der Sluijs, 90 jr. (Zierik zee); 21. Aagje van der Linde, 67 jr. (Zierikzee)20. Mattheus van Dongen 86 jr. (Zierikzee); 27. Jakoba van Dij- ke Heijboer, 91 jr. (Zierikzee); 29. Elizabeth A. O. Vis-Hendrikse, 75 jr. (Zierikzee). HEERLEN. De 31-jarige bulldozer- machinist J. F. Wauben uit Heer len is donderdagmiddag in een zil verzandgroeve aan de Heerenweg in Heerlen oider zijn vijftien ton we gende bulldozer terechtgekomen en op slag gedood. kleding eruit gegaan en vervangen. De etalage werd uitgebroken en bij de winkeloppervlakte getrokken, waardoor de hele 35 meter diepe winkel als etalage fungeert. De mu ren werden bezet met kloostermop pen en de steensoort pariso, die zich in de kassen voortzet. De tegenover liggende muur werd gegranold. Het plafond werd zo natuurgetrouw mo gelijk bezet met ruw houten schro ten en de vloeren in winkel en kas belegd met plavuizen. Alles bij elkaar zorgen deze mate rialen voor een perfekte achtergrond voor het van zichzelf al aantrekkelij ke en daarbij ook nog smaakvol ge rangschikte assortiment. Dat assorti ment bestaat behalve uit bloemen en planten en wat dies meer zij ook uit droogstukken, keramiek en kunst nijverheid, want ook de bloemist, al dus de heer Jonker, probeert zijn as sortiment te verruimen. Overigens wil de heer Jonker, enthousiast, zijn vakkennis graag wat uitdragen. Hij wil dat doen door bijvoorbeeld vrou wenverenigingen de eerste beginse len van het bloemschikken uit te leg gen en verder door belangstellenden in zijn zaak te ontvangen. Een kijkje in het smaakvolle interi eur dat nu na de verbouiving - de etalage vormt van bloemsierkunst Romijn in de Zierikzeese Lange No- belstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Wij zoeken een slevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling ol telefonisch aan het J kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, ZIERIKZEE, 9-6. Met een „Open Hiijs" vanaf vanmid dag twee uur presenteren de heer en mevrouw J. Jon ker na een door aannemer Roggeband en Steutel uitge voerde verbouwing hun zaak: „bloemsierkunst Ro mijn" in de Lange Nobelstraat in Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3