BUSREIZEN Een illusie armer VADERLANDSE EKONOMIE BLIJFT OOK DAN MOEILIJK 23 Wens voor één zuiveringschap voor Zeeland Carter over Sowjet-Unie Duitse minister treedt af RABOBANKEN Groot bedrag (vierhonderd miljoen gulden) voor waterzuivering Na de ombuiging Als er weer voetbal op de TV is, zet dan wat kippeboutjes bij de mannen neer. De machtige j! computer Jaarverslag van Unie van Waterschappen De ambtenaren en de bezuinigingen Eén centrale Zeeuwse fruitveiling Poliogeval te IJsselmuiden „Flitsen" uit het buitenland Vrouw verdacht van vergiftiging Dood door overdosis Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 8 juni 1878 Nr. 22315 7 Advertentie Vereniging' Milieuhygiëne DEN HAAG, 7-6. Ook na de om buigingsoperatie zal in 1982 de eco nomische positie van Nederland nog moeilijk zyn. Het effekt van de ombuigings maatregelen op de werkloosheid inoet niet hoog worden aangeslagen. Drs. C. A. Burk van het Centraal Plan Bureau heeft dit voorspeld in een bijeenkomst in Den Haag van de Vereniging voor Strategische Be leidsvorming van het N.I.V.E. Hij kon nog niet zeggen hoe de economische vooruitzichten op mid dellange termijn zijn, omdat de om buigingsmaatregelen van de rege ring nog niet bekend zijn, er zijn echter grenzen aan de mogelijkhe den, die de regering heeft om in te grijpen, zoals de omvang van het fi nancieringstekort van de overheid en de betalingsbalans, die bijvoorbeeld geen al te groot overschot mag gaan aanwijzen, omdat daardoor de gul den weer in waarde gaat stijgen. ANNAPOLIS (MARYLAND), 7-6. President Carter heeft woensdag de S.U. samenwerking en ontspanning aangeboden, maar erby gezegd ge reed te zyn voor confrontatie wan neer de Russen die koers willen va ren. Hy herhaalde dat hy vreedzame betrekkingen met Moskou wil, maar waarschuwde opnieuw dat het Sow- jet-Russische optreden in zyn ogen niet tot vermindering van de span ning bijdraagt, vooral in Afrika. De Amerikaanse president achtte het vooruitzicht op een overeenkomst inzake beperking van strategische wapens goed. Waar hy dat optimis me op baseert zei hy niet. BONN, 7-6. De Westduitse liberale minister van binnenlandse zaken, Werner Maihofer heeft dinsdagmid dag zijn ontslag ingediend na een on derhoud van bondskanselier Helmut Schmidt met de voorzitter van de li berale partij, Hans-Dietrich Gen- scher. Maihofer heeft vorig jaar aan he vige kritiek blootgestaan in verband met de afluister-affaire in het huis van de kerngeleerde Kurt Traube. Maihofer was de laatste tijd ook het dfcelwit van hevige kritiek in ver band met onderzoekingsmethoden van de veiligheidsdiensten ten aan zien van mensen, die van links-ex- tremisme verdacht worden. Waterschappen in 1977 DEN HAAG, 7-6. De Waterschap pen hebben in 1977 byna 400 mil joen gulden uitgegeven voor de ver betering van de kwaliteit van het oppervlaktewater. Bij de inwerkingtreding van de wet verontreiniging oppervlaktewa teren in 1970 werd voor de zuive ring van het afvalwater van huis houdens en industrie door de wa terschappen nog maar 27 miljoen gulden besteed. Voor het beheer van waterkeringen (dijken en duinen) en Daarom staat het wel vast, dat hoe de ombuigingsoperatie van de re gering er ook uit zal zien, de ekono- mische toestand moeilijk zal blijven. LONDEN, 5-6. Het overheids- apparaat is zo afhankelijk ge worden van computers dat een 4» technisch mankement of een stakingsaktie van computer ,1 operators „dramatische risi- <1 co's" zou opleveren voor essen tiële overheidsdiensten in En- i geland. Dat staat in een offi- icieel rapport dat aan de Britse regering is uitgebracht. Vol gens het rapport moeten plan nen worden opgesteld om aan een dergelijke noodsituatie het i hoofd te bieden. Zo zijn dure i) regelingen voor reserveperso- neel nodig voor het geval van een staking van compuierper- soneel, dat beschikt over een f machtspositie die in geen en- i kele verhouding tot hun aantal staat. DEN HAAG. De gezamenlijke wa terschappen hebben in 1977 bijna 400 miljoen uitgegeven voor de verbete ring van de kwaliteit van het opper vlaktewater. Zulks door middel van zuivering van huishoudelijk- en in dustrieel afvalwater. Dit beteknt een kleine vervijftienvoudiging van de uitgaven van de waterschappen sinds 1970, toen de Wet verontrei niging oppervlaktewateren in. wer king trad. Deze gegevens zijn terug te vinden in het deze week uitgekomen jaar verslag van de Unie van Water schappen. In 1977 zuiverden 517 rioolwater zuiveringsinstallaties in beheer bij waterschappen op provincies ruim 14 inwonerequivalenten. Eén „i.e." staat gelijk aan de hoeveelheid af valwater van één enkele „benutter" van het sanitaire). De hoeveelheid vervuiling die voor reiniging in aan merking komt wordt geschat op 21 miljoen inwoner-equivalenten, zodat langs deze weg nog 7 miljoen „i.e.'s" gezuiverd moeten worden. Op Schouwen-Duiveland stonden in 1977 vijf rioolwaterzuiveringsin stallaties onder beheer bij het wa terschap, die goed waren voor het verwerken van 50.000 inwoner-equi valenten. ten behoeve van de waterbeheersing werd 320 miljoen gulden uitgetrok ken, zo vermeldt het jaarverslag over 1977 van de Unie van Water schappen. Vorig jaar zuiverden 517 rioolzui veringsinstallaties in beheer bij wa terschappen of provincies ruim 14 miljoen inwoner-equivalenten, doch de hoeveelheid vervuiling die voor totale reiniging in aanmerking komt, wordt nog 7 miljoen hoger geschat. DEN HAAG, 7-6. De P.v.d.A.-ka- merleden Van Thijn, Knol en Moor menen dat de Ambtenarenorganisa- ties voor het blok worden gezet en hebben minister Wiegel (binnenland se zaken) gevraagd aan te geven hoe hij hieraan wil tegemoet komen. Met name hebben de kamerleden de mi nister gevraagd hoe hij uitvoering zal geven aan de toezegging dat er open en reëel overleg met de ayibtenaren- organisaties zal plaatsvinden over de komende bezuinigingsmaatregelen. GOES, 7-6. Krabbendijke en Ter- neuzen, zullen per 1 januari 1979 gaan samenwerken in één centrale veiling die de naam zal krijgen: Cen trale Tuinbouwveiling Zeeland. Maandagavond werden in Goes en Kapelle ledenvergaderingen gehou den en met overgrote meerderheid besloten tot dit samengaan, dinsdag avond hebben ook de leden van de veiling in Krabbendijke met ruime meerderheid hun goedkeuring gege ven aan de plannen. Op 15 juni zal de veiling in Terneuzen een besluit dienaangaande nemen en verwacht wordt dat ook deze veiling achter de plannen zal staan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De industriebon den NVV en NKV zullen volgende week maandag en dinsdag op vier vergaderingen hun leden die bij Shell Raffinaderij en Shell Chemie werken, de vraag voorleggen wat er moet gebeuren nu de c.a.o.-on- derhandelingen met de Shell-direk- tie definitief zijn vastgelopen. GEMERT. Uit een woning in het Brabantse Gemert is in de nacht antiek ter waarde van 80.000 gulden gestolen. Het betreft een groot aantal verschillende goederen waar onder tinnen voorwerpen en klok ken. De bewoners sliepen tijdens de inbraak. ROTTERDAM. De rijksrecherche gaat een onderzoek instellen naar de aanklacht van de 31-jarige Rot terdammer Freddy Fabre, die be weert op 23 mei door de politie van Capelle aan de IJssel mishandeld te zijn. DEN HAAG. Minister Van Aar- denne (ekonomische zaken) heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de levering van marineschepen aan Iran doorgang zal vinden. „De re gering is niet van mening dat leve ring van marineschepen aan Iran achterwege dient te blijven", aldus de bewindsman. ROTTERDAM. Het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam heeft tien van de zestien operatiekamers ge sloten, omdat in één daarvan stof- luizen zijn aangetroffen. De opera ties gaan normaal door, zo deelde een woordvoerder van het acade misch ziekenhuis dinsdag mee. DEN HAAG. De Haagse politie heeft nog geen enkele zekerheid over de identiteit van het slacht offer, aan wie de lichaamsd.elen hebben toebehoord die zondagmid dag in Den Haag werden aangetrof fen. DEN HAAG. De 27-jarige C. M. Willemse uit Hengelo is bij het om zagen van een boom in het Haagse Marlotpark om het leven gekomen. De boom bleek van binnen verrot te zijn. Het slachtoffer overleed ter plaatse. DEN HAAG. De PvdA-tweede- kamerleden Van Kemenade, Poppe en Worrell hebben een wetsvoorstel ingediend, waarin de medezeggen schap van personeel, leerlingen en ouders op alle scholen voor voortge zet onderwijs, openbare zowel als bijzondere, wordt geregeld. DEN HAAG. De regering moet bevorderen dat er op korte termijn een wet komt voor registratie van belangrijke kunstschatten en voor he verbod van uitvoer van kunst voorwerpen die karakteristiek zijn voor de artistieke en maatschappe lijke ontwikkeling van ons land. Met de stemmen van enige VVD-ers en de fraktie van de PSP tegen heeft de Tweede Kamer deze opvat ting dinsdag uitgesproken. VIANEN. Volgens minister Beel- aerts van Blokland (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) zou den de relatief hoge kosten en het gebrek aan geschoolde vaklieden de ongestoorde voortgang van de ver nieuwbouw wel eens kunnen be dreigen. Dit zou er toe kunnen lei den dat afbraak, gevolgd door ieuwbouw het enige alternatief is. UTRECHT. 7-6. Een 14-jarig meis je uit de buurtschap Grafhorst (ge meente IJsselmuiden, bij Kampen) lijdt vermoedelijk aan polio. De voor lopige diagnose moet nog door onder zoek worden bevestigd. Het meisje vertoont géén verlammingsverschijn selen. Het totaal aantal poliogevallen blijft overigens staan op 22 (waarvan twee vermoedelijk), omdat een 22- jarige vrouw uit Vriezenveen, bij wie ook polio werd vermoed, niet aan de ze ziekte blijkt te lijden. Eerder is abusievelijk gemeld dat ze 17 jaar was. MIDDELBURG, 7-6 De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) vindt dat er een zuiveringschap moet ko men in Zeeland om aan de belasting ongelijkheid een eind te maken. Zeeland heeft negen waterschap pen, die allemaal andere zuiverings tarieven hanteren, waardoor de hoogte van de te heffen bedragen sterk uiteenlopen. Het verschil in de tarieven is in sommige gevallen f 25 per inwonerequivalent. Zo betaalt men bij het waterschap Axeleram bacht (Zeeuws-Vlaanderen) f 15 mi lieubelasting en op Schouwen-Duive land f 43. „In heel Nederland is zo'n zotte situatie niet te vinden", zo merkt een woordvoerder van de VMZ op in het verenigingsblad „De Gouden Delta". Een provinciaal zuiveringsorgaan dat aan iedere Zeeuw precies evenveel milieubelasting zou vragen, zoals in Friesland, Utrecht en Limburg ook OOST-BERLIJN. Leiders van de Oostduitse protestantse kerk hebben de Oostduitse regering te kennen ge geven ongerust te zijn over plannen tot het invoeren van verplichte mili taire opleiding op scholen met ingang van de komende herfst, aldus is uit kerkelijke kringen vernomen. VATICAANSTAD. Paus Paulus de Zesde heeft een waarschuwing ge richt tot de Vei-enigde Naties en zijn goede diensten aangeboden voor de oplossing van het vraagstuk der ont wapening. De pauselijke waarschu wing en het pauselijk aanbod waren vervat in een boodschap die door mgr Agostino Casaroli werd voorge lezen in een bijeenkomst van de V.N. NEWARK. Ondanks verzekeringen van de Russische regering heeft een Amerikaanse federale rechten gewei gerd de borgsom van twee miljoen dollar per persoon voor twee Russi sche VN-funktionarissen te verlagen, die hebben ontkend zich aan spiona ge schuldig te hebben gemaakt. PARIJS. De Verenigde Staten en vier van hun Westeuropese bondge noten zijn het er over eens, dat pre sident Mobutu moet worden gehol pen in het zadel te blijven, op voor waarde echter dat hij ingrijpende politieke hervormingen invoert. BEIROET. Israël wil voor onbe paalde tijd een klein aantal eenheden in zuid-Libanon handhaven om er zeker van te zijn dat er in dat gebied geen Palestijnse guerilla-aktiviteit meer wordt ondernomen. Dit hebben Libanese kranten gemeld. Van Slagen was op en top heer met zijn dame aan de arm. Trots en voldaan omdat hij eindelijk zo ver was, dat Jossa zijn uitnodiging had aanvaard. Hij was er terdege van doordrongen, dat hij deze jonge vrouw zeer subtiel moest benaderen en deed daarom alles wat mogelijk was om haar een zo genoeglijk mo gelijke avond te bezorgen. Maar toen hij kort na twaalven 's nachts voorstelde nog een poosje met hem naar zijn woning te gaan, weigerde ze gedecideerd. Van Slagen drong niet aan, maar reed zijn dame rustig naar de woning aan de Mathenes- serlaan, haar bij het afscheid hoffe lijk de hand kussend. Er volgden meerdere avonden. Ze begon toe te staan, dat hij haar kuste en omhelsde. Soms had ze weinig zin om uit te gaan, als ze verwoed aan het werk was geweest en te leeg om nog ergens anders be langstelling voor te hebben dan haar bed. Maar op andere avonden ging ze met hem mee en genoot van alles, wat hij haar liet zien. Pas na dat ze zo een half jaar met hem uit was geweest, stemde ze er in toe, toen hij haar weer uitnodigde mee naar zijn huis te gaan. Omdat hij een aantal nieuwe doeken had ge kocht, die hij in zijn tentoonslel- lingszaaltje had opgehangen. Jossa oegreep best. dat dit een voorwend sel was haar bij hem binnen te krij gen, maar ze vertrouwde er op, dat hij zich ook hier als een heer zou gedragen. Ze weid daarin niet teleurgesteld, al trok hij haar wat onstuimig op een divan om haar te omhelzen en te kussen. In menig opzicht was Jossa vrij koel. Zijn zoenen deden haar weinig, zijn omhelzingen gingen ge laten over haar heen. Plichtmatig gebeurt, zou, volgens een woord- ïrder van VMZ, een einde kunnen maken aan de grote rechtsongelijk heid die er nu in Zeeland heerst. VEENENDAAL, 7-6. De Veenen- daalse politie heeft de 35-jarige vrouw R. S. uit die plaats aangehou den wegens poging tot moord op de 45-jarige fabriektarbeider J. de K. Deze moest vorige week in het zie kenhuis worden opgenomen omdat hij ernstige vergiftigingsverschijnse len vertoonde. Bij onderzoek bleek in zijn bloed thallium te zitten. De man is inmiddels buiten levensge vaar. De politie neemt vooralsnog aan dat de voruw een vriendin van de K. is. ROTTERDAM, 7-6. De 27-jarige J. P. de G. is in zijn woning in de Eer ste Stampioendwarsstraat in Rotter dam overleden aan een combinatie van overvloedig alcoholgebruik en heroïne. De man had 's middags met een vriend gewerkt aan de opbouw van een kunsttentoonstelling, waar bij zij veel alcohol dronken. Rond acht uur 's avonds diende G. zich een schot heroïne toe, waarna hij vrijwel onmiddellijk, het bewustzijn verloor. De gealarmeerde huisarts constateer de dat de G. was overleden. beantwoordde ze soms zijn kussen, in het begin wat schuchter. Eigen lijk was Van Slagen de eerste man in haar leven, die haar kuste en liefkoosde. Tevoren had ze nauwe lijks belangstelling gehad voor de andere sexe, tenzij het te maken had met de commercie of de kunst. En dan nog bleef het daarbij be perkt. Elke poging tot toenadering werd door haar beslist afgewezen. Zodoende kreeg ze enigszins de naam van ongenaakbaar te zijn. En trots, vooral trots. Met Van Slagen werd het heel ge leidelijk aan anders. Het begon tot haar door te dringen, dat deze man haar wellicht als zijn vrouw be geerde. Hoewel ze hem tamelijk sympathiek vond, kon ze geen ant woord vinden op de aan zichzelf ge stelde vraag: is dit nu liefde? Houd ik van hem? Dat de man in kwestie zelf zwaar verliefd was, voelde ze instinktmatig aan. Zijn liefkozingen logen er niet om en als hij al eens een enkele keer haar ergens aan raakte, waar het in haar ogen niet betamelijk was, raakte ze in ver warring. In de zomer, die er op volgde, gingen ze zwemmen. Jossa had een nieuwe bikini gekocht, die haar uitstekend stond. Misschien vond ze het die eerste keer, dat ze met hem het water in rende, wat gênant zich zo aan hem te vertonen, maar Sam, hoewel weg van haar prachtige fi guur, dat zich nu immers ten volle kon ontplooien, wist zich te beheer sen en deed alsof'het de vanzelf sprekendste zaak van de wereld was. Pas na enkele keren samen ge zwommen en gebaad te hebben, bekeek Jossa zijn gestalte wat nauwkeuriger. Ze wist nu precies, hoe oud hij was, omdat ze in het VRIJDAG 9 JUNI NED. I: De prairiewolf die naar Hollywood ging is de titel van een film van Walt Disney over een ■jonge coyote, die per ongeluk op een truc belandt en daarmee naar Los Angelos reist. Voorts een toneelstuk met Ton van Duinhoven en Ina van Faassen in de hoofdrollen, Niet be reikbaar. Van Duinhoven speelt de rol van uitgever Simon Hench, die erg rijk en erg moeilijk te benade ren is. Het stuk werd in de Engelse uitvoering tot het beste van het jaar uitgeroepen. Daarna een glamour- show Sinatra and Friends. Die vrieden zijn Dean Martin, Robert Merill, Tony Bennett, John Denver, Natalie Cole en Loretta Lynn. De volgende nummers worden ver tolkt: I've got you under my skin, I get a kick ou of you, The lady is a tramp en September song. Na het wekelijks gesprek met minister-pre sident Van Agt, volgt een film van Kees Hin en Sandra van Beek over Russische mensen in Nederland, on der de tiel De salon van verdriet. Achtereenvolgens wordt het levens verhaal verteld van Assja, Natasja en Tatiana. NED. II: Maarten van Rooyen stelt zijn Toverlantaarn in werking. In Daar komen de schoutters wordt Mainwaring door ziekte geveld. Prompt maken de predikant en zijn koster van de gelegenheid gebruik om zich bij het korps aan te slui ten. Na afloop hiervan Nieuw ge volgd door Space 1999 waarin de Maanbasis Alpha benaderd wordt door vijandelijke ruimteschepen. Kommandant Koenig ziet geen an dere oplossing dan hen de oorlog te vrklaren. Vervolgens Vara-visie en Seventh Avenue, een nieuwe Engel se serie, die de VARA in drie afle veringen uitzendt. Een van de hoofdrollen wordt vertolkt door Jane Seymour. De serie is gecen treerd door Jack Blackman een klaploperig individu, dat in de na dagen van de Amerikaanse krisis- tijd erg handig is geworden in het onuitgenodigd bezoeken van feest jes. Hij zegt deze levensstijl vaar wel wanneer he tot hem doorge drongen is dat er in de konfektie- industrie heel wat geld te verdienen valt. VRIJDAG 9 JUNI NED. I: 18.20 Tëleac; 18.50 De fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 De prairiewolf die naar Hollywood ging; 19.46 Niet bereikbaar; 21.37 Journaal; 21.55 Sinatra and friends; 22.45 Gesprek met de minister-pre sident; 22.55 De salon van het ver driet; 23.40 Journaal. NED. II: 18.55 Nieuws18.59 De toverlantaarn; 19.21 Daar komen de schutters; 20.00 Journaal; 20.27 Space 1999; 21.17 Vara-visie; 22.07 Seventh Avenue; 23.47 Journaal. voorjaar bij hem was op zijn ver jaardagsfeest: een en veertig. Er was tussen hen dus een leeftijds verschil van bijna achttien jaar. Maar als ik met hem trouw, doe ik ontegenzeggelijk een goed huwelijk, want hij is gefortuneerd. Hij is hoofs en vereert me op een wijze, die ik niet voor mogelijk heb ge houden. Het vleit me en verwarmt me tegelijk. Nu, op het stille strand nabij Wassenaar, waarheen ze door gaans reden om te zwemmen, had ze gelegenheid hem goed te bekij ken. En konkludeerdc: hij heeft een athletische gestalte en voor een man van zijn leeftijd een goed fi guur. Op een zonnige middag, na het zwemmen, lagen ze tegen de dui- nenrand uit te rusten. Ze voelde zijn arm om haar schouders en dus ging ze met haar hoofd tegen zijn borst liggen. Terwijl hij zich even over haar heenboog, haar op dc lip pen kuste en in de welving van haar borsten, vroeg hij op zachte toon: „Wil je met me trouwen, Jos sa?" Ze verwonderde zich helemaal niet over deze vraag, want al enige tijd verwachtte ze zijn aanzoek. Maar onder deze omstandigheden vond ze het eigenlijk niet prettig. Ze maakt zich los uit zijn arm cn richtte zich enigszins op. Terwijl ze hem nadenkend aankeek, vroeg ze: „Hoe komt het dat jij, een aantrek kelijke man. goed gesitueerd, kort om voor menige vrouw een bege renswaardige partij, terwijl je een regiment vrouwelijke kennissen hebt, nog niet veel eerder een vrouw hebt gevonden, met wie je had willen trouwen?" (wordt vervolgd) OPSTAPPLAATS: o.a. ZIERIKZEE op Schouwen-Duiveland Het adres voor uw A.N.V.R. reizen Advertentie Gebruik'm goed. pttpost door IEIDA GRAAFLAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7