Middenstand van Bruinisse wil weten hoe toekomst eruit ziet 'n Ei hoort erbij Korenavond Haamstede DRIE OPEENVOLGENDE DONDERDAGEN TOERISTENMARKT TE HAAMSTEDE S VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te Ouwerkerk DEMONSTRATIE SCHAPENSCHEREN IN HET CENTRUM VAN RENESSE Distributie Planologisch Onderzoek nodig Journalistendag van V.V.V. STREEKNÏEUWS „Ring Promotion 1978" Geslaagd experiment ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 juni 1978 Nr. 22315 3 BRUINISSE, 6-6. De middenstand van Bruinisse vindt, dat vóór het projekt Aqua-Delta in Bruinisse tot stand kwam, een uitgebreid Distributie Planologisch Onder zoek had moeten plaats vinden. Dat zei de heer J. lattooy, voorzitter van de middenstandsvereniging van Bruinisse, dinsdagavond tijdens de joumalistendag van het VVV. De heer Littooy vroeg zich af of een dergelijk groot projekt ook re venuen heeft voor de middenstand van Bruinisse. „De vraag die ons be zighoudt: Trekt de consument naar het winkelcentrum of naar Brui nisse. of wellicht naar beiden? 2500 vierkante meter winkeloppervlakte erbij is niet niets". Alsnog onderzoek De middenstand verwijt het ge meentebestuur dan ook, dat dit. niet eerst is onderzocht. „Nu zal dat wel door Wilma gebeurd zijn, maar dan zeer eenzijdig". De middenstand van Bruinisse wil dan ook, zo liet de voorzitter weten, dat alsnog een Distributie Planologisch Onderzoek plaats vindt. „Niet alleen in Brui nisse, maar op heel Schouwen-Dui- Advertentie Zestien ondernemers, met daar naast twee hier gevestigde banken, met medewerking van b. en w. en de plaatselijke VVV te Haamstede ho pen zij deze dagen te doen slagen. Naast het invullen van hun bran che, nemen vele oude ambachten hier aan deel. o.a. stroopwafels bakken, batik stikken, kaarsen trekken, os aan het spit. klompen maken, portret schilderen, molenstenen slijpen, vis netten boeten, paardehoevcn beslaan, schapen scheren, pannekoeken bak ken. Dit alles wordt opgeluisterd met veland. We kunnen dan eens orde op zaken gaan stellen en iets te weten komen over de ontwikkeling in de komende jaren. Een dergelijk DPO- rapport zou voor het gemeentelijk beleid een leidraad moeten zijn, want wij blijven vinden, dat over- bewinkeling, zoals wij dat nu zien, rampzalige gevolgen zal hebben voor het voorzieningenapparaat in de oude kern. Als deskundigen er an ders over denken en dat aan de hand van cijfers kunnen staven, vernemen wij dat gaarne. Misschien kunnen wij dan gerust gesteld wordenhéél misschien". Markt De heer Littooy maakte van de gelegenheid gebruik om zijn onge rustheid uiit te spreken over een an dere ontwikkeling namelijk de plan nen van het gemeentebestuur om met een «week- 'of toeristenmarkt te beginnen. „Opnieuw een gevaar voor omzetvennindering". Hij was het er mee eens, dat de oude dorps kern wat aantrekkelijker gemaakt moet worden, maar dat zal tijd kos ten. „Nu zullen velen zeggen: de middenstand moet zich aanpassen, moet ondernemend zijn, moet aan de toekomst denken. Maar hoe kun je investeren, als je niet weet wat je van de toekomst kunt verwachten?" Niet best De middenstand van Bruinisse heeft zelf geprobeerd cijfers te ver zamelen. „We zgn daar niet hele maal in geslaagd, maar wel werd duidelyk dat het hier en daar niet best zit en dat wtf die consumenten- gulden hard nodig hebben". muziek, terwijl 's avonds verschillen de muziekkorpsen hun opwachting maken op de geplaatste muziektent. Witte van Haemstede te Haamstede, Luctor et Emergo uit Renesse en Kunst en Eer uit Zierikzee. Racewagen Tevens zal door een fotozaak te Haamstede de formule V race-wagen van Presto Print tentoongesteld wor den. die gereden wordt in de Grand Prix door de Benelux kampioen Hu- Tijdens de journalistendag van het VVV werd ook een bezoek gebracht aan restaurant ,,'t Punt" aan het cen trumplein van Aqua-DeltaRond dit plein werden begin maart volwas sen lindebomen geplant, die met een beregeningsinstallatie extra vertroe teld worden om aan de nieuwe situ atie te wennen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een andere reden om voor een DPO te pleiten, vond hij het gemeente lijke beleid inzake uitgifte van ven ters en standplaatsenvergunningen. „Dit is zeker een zaak die provin ciaal of mi'sschien landelijk moet worden aangepakt, omdat we anders dorpen krijgen zonder winkels. Nog afgezien van de oneerlijke konkur- rentiepositie van hen, die een standplaats verwerven". Natte industrie Terzijde vroeg de heer Littooy ook aandacht voor de problemen van de natte industrie in Bruinisse door de telkens terugkerende hoge water standen. „Dat heeft de betreffende ondernemers al meerdere tienduizen den guldens gekost". Het gemeentebestuur van Bruinis se is op het ogenblik bezig met het verzamelen van gegevens en cijfers over die wateroverlast. Burgemeester T. C. Hekman zei desgevraagd', dat alleen op die manier hard gemaakt kan worden dat er maatregelen no dig zijn. De heer Littooy pleitte dins dagavond voor een schadeloosstelling aan de bedrijven. Het gezelschap journalisten, ge meentebestuurders en anderen werd dinsdagavond ontvangen in net res taurant ,,'t Punt" aan het centrum plein van Aquadelta. Dit restaurant en bowiingcentrum zal op 1 juli wor den geopend. De heer H. J. Jens, manager van het Aqua-Delta projekt deelde mee dat dit centrumplein werd geënt op het „Zuid-Franse werk". De eerste fase van het projekt zal in juli 1979 zijn afgerond. De mosselzaadvisserij De mosselzaadvisserij op de beide gedeelten van het Wad (Friese Wad en Groninger Wad) werd in de week van 29 mei tot 2 juni met wisselend sukses uitgeoefend. Zowel op het Groninger Wad (en dat is go de Groot. Radio Veronica zal de markt opluisteren, door aanwezig te zijn met een stand, in de vorm van hun eerste piratenzendschip. De laatste dag zal naast het optre den van de „Witte van Haemstede". de Boerenkapcl uit Oosterland 's avonds een concert verzorgen, met tevens ter afsluiting van deze toeris- tendagen een groots vuurwerk op de Ring. omstreeks 10 uur. De kleine toeristen zijn ook niet vergeten op deze toeristendagen, ie dere middag zal er een of zelfs twee maal een poppenkast, goochelaar en zelfs een buikspreker optreden voor de kleinen. De opening van deze toeristen- markt zal officieel geopend worden op 6 juli 's morgens door de burge meester van Westerschouwen H. Everwijn, door oplaten van een reu zeballon. De markt ..loopt" van 's morgens 11 uur tot 's avonds 21 uur. met uitzondering van de laatste avond tot 23.00 uur. belangrijk hoger dan hel Friese Wad) als op het Groninger Wad, was er wegens lage ebstanden, weinig water om te vissen, zodat men de hoger gelegen banken niet kon be vissen. Het geviste zaad, ieder kreeg toch een bescheiden deel, was van goe de kwaliteit, het zaad van het Gro ninger Wad werd in Zeeland uitge zaaid. Dit zaad mag niet op de Waddenzee worden gebruikt. ZIERIKZEE Bioskoop Het is lachen geblazen deze week in de Concertzaal-bioskoop: Marty Feldman en Gene Wilder in één film. Dat is Amerikaanse en Engelse humor gekombineerd door twee vakmensen. Titel van de film: Sher lock Holmes' slimmere broer, of in 't Engels: „The adventure of Sher lock Holmes' smarter Brother." De film werd gemaakt naar aan leiding van het sukses van „Young Frankenstein", een film van Mei Brooks (regisseur van o.m. „Silent Movie") uit 1975. De beide komieken stonden toen voor het eerst samen voor de kamera's en dat bleek een ware vei-rassing. Nog datzelfde jaar besloot Gene Wilder zijn eigen film te regisseren met behulp van wat hij inmiddels van Brooks had ge leerd. En natuurlijk met Marty Feldman. Toch is Sherlock Holmes' slimmere broer in de Nederlandse bioskopen niet zo'n groot sukses ge weest als „Young Frankenstein". Het verhaal begint als volgt: Lord Redcliff, sekretaris op het Engelse ministerie van buitenlandse zaken, ontvangt van koningin Victoria een belangrijk dokument. Dit doku- ment is zó gewichtig, dat de veilig heid van het land ervan afhangt. Dezelfde nacht nog wordt het doku ment uit Redcliffs slaapkamer ge stolen en de koningin zelf roept de hulp in van de beroemde Sherlock Holmes, die met het factotum Wat son het moment rijp acht om enige dagen te vei'd wijnen en de zaak in kwestie over te laten aan zijn - op dat moment nog onbekende - broer Sigerson (Gene Wilder), een zenuw lijder eerste klas, die zijn tanden in het projekt zet met hulp van ser geant Orville Sacker (Marty Feld man) van Scotland Yard, een goed ogende gek die geacht wordt een fotografisch gehoor te hébben. De filmvertelling is een aaneen schakeling van de meest waan- en dolzinnige grappen, die voor het overgrote deel uitermate verrassend zijn; de timing is vrijwel perfekt, ?,oals men kan verwachten van mensen als Wilder en Feldman. Voor de mensen die zo nu en dan graag eens een serie moppen naver tellen is er echter een maar. Het aantal in de film verwerkte komi sche vondsten is zo groot en de snelheid waarmee ze gebracht wor den zo hoog, dat de kijker nauwe lijks kan navertellen wat hij gezien heeft. Geen uitvoerige napret derhalve, maar wel een dikke anderhalf uur onafgebroken lachen Uitstapje C.P.B. De dames van de C. P. B. afdeling Schouwen-Duiveland' maakte recen telijk per auto een uitstapje naar Warninks Advocaat-fabriek te Mid- delharnis. De dames werden verwel komd door de heer Meyer, hij vertel de dat de firma is opgericht in 1616 en dat achtennegentig procent van de omzet wordt geëxporteerd. Jaarlijks worden zestig miljoen eidooiers ge bruikt. Om deze dooiers gescheiden te krijgen heeft de fabriek ook een fascinerende eierscheidmachine. Hoofdzakelijk wordt in deze fa briek drinkadvocaat vervaardigd. Na de rondleiding van de dames moch ten ze van de advocaat proeven. Hierna sprak de presidente verge zeld met een presentje, hartelijke dankwoorden. Buiten het hek van de vier jaar oude fabriek kreeg ieder nog een zakflacon advocaat mee naar huis. Een ieder kon terugzien op een gezellige middag. „Wees een zegen" op reis 1 Op 1 juni leidde het jaarlijkse reisje van de Hervormde vrouwen groep „Wees een zegen" de desbe treffende dames naar het Rotter damse warenhuis Ter Meulen, welk bedrijf ook voor het vervoer zorg droeg. Er werd druk gewinkeld en ook het postorderbedrijf van Ter Meulen werd voor een bezichtiging aangedaan. Andere programmapun ten waren een bezoekje aan de Euromast en een dineetje in de Blauwe Keet in Oosterland. De laatste kilometers van het twaalf uur durende uitstapje werden ver reden in een bus van de firma Van Oeveren, die de dames vanaf Oos terland weer thuisbracht. In het kader van de jaarlijkse re gionale korenavond, gehouden in een goed gevulde hervormde kerk te Haamstede, heeft een tiental koren zich woensdagavond op zeer over tuigende wijze laten horen. Aan het slot van deze vokaal zonder twijfel geslaagde avond, werd opgemerkt „dat de koren vooruit zijn gegaan" en dat is geen overdreven reklame- kreet, maar werkelijkheid. Natuurlijk blijft er een duidelijke diversiteit in het vokale prestatie vermogen, maar dat is noch een wonder, noch „erg"; er moet voor elk koor ruimte overblijven om te groeien, niet alleen in lal, maar ook in kwaliteit. Groeien in tal intussen behoeft niet voor het koor V.Z.O.S. te Oos terland (dirigent: J. W. Zuidgeest), dat met 65 leden aantrad en dat is voor een zo bescheiden plaats als het Duivelandse dorp, enorm veel. De verleiding toch wat aan de ver schillende optredens opmerkingen te verbinden is groot, al gaat het in de gegeven kontext niet aan, de on derlinge verschillen al te zeer te benadrukken. Een fout wil nog wel eens zijn, dat individuele stemmen prevaleren bo ven het totaalgeluid en koorzang is en blijft natuurlijk community- werk. Hier en daar mag ook best nog meer „en sourdine" worden ge zongen, als is er op dit punt reeds een aanmerkelijke verbetering in getreden met - zeg maar - een jaar of twee, drie geleden. Verrassingen genoeg op deze avond, die ook uitmuntte door een grote aandacht van het publiek, op zich ook graadmeter voor de kwali teit van het gebodene. Eén zo'n verrassing: het Ecce quomodo mori- tür door „Nu met Hope" te Burgh (dir. M. Hogenstein), met veel inge togenheid gebracht en gevoel door dit lied, dat veel wordt gezongen op de 4e mei (dodenherdenking). Heel dapper weerde zich ook „Smalstads Gemengd Koor" (dir.: M. Dalebout), zo kort nog maar „aan de bak" en toch al fris present, met een overi gens eenvoudig programma. „De Lofstem" te Zierikzee (dir.: Mar v. d. Veer), wist raad met: „Heer wees mijn gids", gebracht met grote devotie en „hekkesluiter" Nieuwerkerk „Eén Naam is onze Hope" (dir.: P. H. Wessels), frap peerde met ingetogen zang en veel gevoel voor frasering. Een opvallend koor is ook „Sursum Corda" te Scharendijke (dir.: J. Schouls), best rijp om eens wat uit het obligate re pertoire te treden, al is er dezerzijds geen miskenning van dit repertoire. De Z.O(rat.)V. (dir.: M. van Asch- Faas) had sukses met o.m. het „King All Glorious" van G. M. Vail. Met werkjes van Melchior Franck en Carl Gerhardt, behoorde het kerk koor te Haamstede (dir.: M. Bliek), tot de durvers. Het Hervormd Kerkkoor te Re- nesse (dir.: Jannie Lemsom) ver- rastte met „Kinderen van de reke ning", geschreven door de heer J. H. Blom, hoofd der school. Een lid van de voorbereidings kommissie, koorlid van Haamstede, sprak een korte inleiding op het ge beuren en dankwoorden tot slot, na samenzang van het bekende: „God roept ons broeders tot de daad". Bd.v RENESSE, 6-6. Als experiment om volgend jaar in het voorseizoen tot wat meer toeristische attrakties te komen organiseerde de evenemen tenkommissie van de plaatselijke VVV „Renesse Vooruit" woensdag morgen tydens de seizoensweek markt een demonstratie schapensche ren. Het werd een zeer geslaagd gebeu ren dat veel publiek trok. Tegen tie nen arriveerde de heer W. Hart uit Haamstede met drie schapen op de parkeerstrook naast de muziektent, waar een gedeelte voor de demon stratie was afgezet. Tijdens 't sche ren van de schapen werd door de dames E. Gebraad-Oostendorp en L. van 't Veer-v. d. Kasteele gedemon streerd hoe van de vacht wol wordt gesponnen. Ook voor deze aktiviteit bestond veel belangstelling. Onder de belangstellenden bevon den zich ook de leerlingen en het personeel van de O.B.S. ,,'t Staepel- 'of'\ Zeker voor de kinderen was het een extra attraktie dat ook hun meester even mocht scheren, iets dat hem overigens niet al te best afging. Verloren schaap Hilariteit ontstond, toen het laatste schaap na zijn scheerbeurt bij een moment van onoplettendheid besloot de omgeving eens wat nader te ver kennen. Het dier baande zich een weg door het publiek, dal groten deels een stapje achteruitdeed en vond zijn weg naar de vrijheid. Niet voor lang overigens want vijf man zetten de achtervolging in en brach ten het verloren schaap terug. Rond half twaalf kwam er aan het evenement een einde. De twee spin sters werden voor hun werk beloond door de schapenscheerder W. Hart. Zij kregen elk een halve vacht, zodat ze thuis nog een beetje verder kun nen spinnen. De scheerder aan het werk, onder toezicht van vooral jeugdig publiek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van (iets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het J kanfoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255. HAAMSTEDE, 7-6. De gezamenlijke ondernemers rond de ring te Haamstede gaan op de donderdagen 6 juli, 20 juli, 3 augustus 1978 een toeristenmarkt op zetten, met de bedoeling de hier verblijvende gasten nog iets anders aan te bieden dan strand, zee en zon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3