W*> Bruse mosselkwekers willen gronden in de Oosterschelde R. van Ommeren werd gekozen als S.G.P.-kandidaat Huurverhoging per 1 juli? Prinses Margriet naar Canada Gemeenteraad Duiveland Vrouw en twee kinderen verdronken Aantal oorlogsdoden van vijf-en-twintig miljoen na „de oorlog" DELTADIENST-NEPTUNUS PRESENT OP „LANDROTTEN "-TENTOONSTELLING Pleidooi voor sportvissershaven Journalistendag van V.V.V. JOURNALISTENDAG Gene Wilder Marty Feldman Madeline Kahn AGENDA Foto-expositie in „Dikke Toren" 2 v BRUIN 1SSE, 6-6. De Bruse mosselkwekers claimen gronden, die in de Oosterschelde tengevolge van wij zigingen in het stroonipatroon, in de toekomst voor mosselpercelen geschikt zullen worden. Naar de mening van de mossel- kwekers is de overheid verplicht haar beleid daar op te richten. „An ders zullen de Bruse mosselkwekers, naast de vreugde van de open Oos terschelde het verdriet ervaren van het langzaam opdrogen van hun be- dryven. Dit omdat de mosselgronden op de Waddenzee te grote risiko's met zich meebrengen om daar een mosselbcdryf te konlinuercn". De mening van de mosselkwekers werd dinsdagavond tijdens een pers- konferentie in Bruinisse, vertolkt door VVV-voorzitter C. Jumelet. De Bruse mosselkwekers voelen zich zo langzamerhand kind van de reke ning worden, die hen door de Delta werken wordt gepresenteei'd. „Bo den de laatste jaren de mosselper celen in de Volkerak nog enige soe laas, ook deze zullen ten gevolge van de Philipsdam gaan verdwijnen. Dan zullen het voornamelijk de Bruse kwekers zijn, die deze afsluiting als een amputatie zullen ervaren". De heer Jumelet, zelf mosselvisser, deed een beroep op kollega-vissers in. an dere plaatsen om de argumenten van de Bruinissenaren te ondersteunen. „Dan kan Bruinisse een mosseldorp blijven". Haven Daarnaast vroeg hij het gemeente- bestuur om een grotere haven in Bruinisse. Omdat de mosselkwekers vele uren moeten varen om naar de Waddenzee te gaan, hebben zij ook steeds grotere schepen nodig om hun bedrijf met voldoende winst te kun nen uitoefenen. „De grootste wens is nu een nieuwe haven, waar die sche pen in kunnen." Sportvissers Een pleidooi voor een andere ha ven werd ^dinsdagavond gehouden door de sportvisserij-journalist Cor van Heugten. Hij wees erop, dat de aanleg van een sportvissershaven bij de Philipsdam het inlossen van een oude belofte zou worden. Burge meester T. C. Hekman kon meedelen dat het gemeentebestuur van Brui nisse de verlangens van de sport visserij steeds heeft ondersteund, maar dat tot nu toe de hogere over heden niet overtuigd blijken te zijn van de noodzaak daarvan. VVV- Sinas 6 juni weet ik het. Het toppunt van tegenstrijdigheid is een ambtenaar op een werkeiland. Mededeling van de heer H. Bijl, voorlichter van de Deltadienst. Gedaan op het werkeiland voor de Philipsdam, dus we konden meteen konstateren of het ivaar was. Het is een feit, op zo'n internationale journalistendag, die tradi tiegetrouw door de VVV van Bruinisse toas georganiseerd, wordt niet al te hard gewerkt. Er is tijd voor een borrel en wat te eten en voor nog wat ontspanning. Maar aktiviteiten roerden er ontwik keld. Onder andere door de Deltadienst. En door de journalisten. Van wie er een het presteerde om een ivurm in dé soep van een ander te laten zakken. Dat vereist concentratie. Gevist is er ook. Oogst van een middag :,n wat druilerig weer op de Albatros: vier scholietjes. Niet om te gillen, al moet gezegd worden dat vooral burgemeester Hekman van Bruinisse zich een enthousiast sportvisser toonde. „Op 't Veerse meer vangen ze er nog meer", wist Cor van Heug ten, bekend sportvisjournalist, die ons de eerste beginselen van hel sportvissen bijbracht. In de kajuit werd soep gegeten en gewerkt door een paar kol lega's, die hun stukje maar vast af wilden hebben. Wc hadden ei- toen ook al een flink deel van de dag opzitten. Met informatie over wat er aan en rond de Philipsdam gaat gebeuren en is gebeurd, een bezoek aan het werkeiland en het vertrek vanaf de jachthaven Aquadelta waar jachten liggen die je doen watertanden. Onze Belgische kollega, die het internationale accent van deze dag voor zijn rekening nam, was toen al uitvoerig geïnformeerd over de konsekwenties van de Deltawerken in zijn v er schijning s- gebied. Wij kregen nog een portie extra vóór het uitstekende diner ■in het nog niet officieel geopende restaurant ,,'t Punt". De midden stand van Bruinisse wil een onderzoek naar de konsekwenties van het Wilma-gebeur en, de mosselvissers vragen om aandacht voor hun positie, die steeds opnieuw door de Deltawerken in gevaar is gekomen en de sportvissers willen nu eindelijk wel eens een sport vissershaven in de buurt van Bruinisse. We zullen u het graag allemaal doorgeven. Vandaag in onze krant; volgende weck in de Zierikzeesche Nieuwsbode Extra. Kollege G.S. van Zeeland MIDDELBURG, 7-6. De staten van Zeeland hebben woensdagmorgen in het nieuwe college van gedeputeerde DEN HAAG, 7-6. Socialisten en christen-democraten willen de datum van de jaarlijkse huurverhoging de finitief verschoven zien van 1 april naar 1 juli. De woordvoerders van deze partijen brachten dit verlangen dinsdag aan de regering over tijdens het debat over de huurprijzenwet woonruimte. Staatssecretaris Brokx deelde de kamer enige tijd geleden mee pas over deze verschuiving te kunnen oordelen in het kader van de bezuinigingsoperatie die op komst is, maar C.D.A.-woordvoerder Cornelis- sen wachtte hier niet op en diende alvast een amendement in. Thailand bestelt wannen BANGKOK. 7-6. Thailand is in de markt voor wurmen, speciaal de soort die afval eet. Hel heeft 15.000 exemplaren besteld in de V.S. om ermee van het afval af te komen. Dr. Narong Chomchalao, onderdi- rekteur van het instituut roor uie- tenschappelijk onderzoek in Bang kok, zeg dat de wurmen er speciaal voor zijn gekweek.t Ze hebben een geweldige eetlust en zetten het teuftrticloze afval otn in uit stekende mest voor dc landbouw. staten twee CDA-gcdcputcerdcn, P. G. van de Bosse uit Axel en A. L. van Geesbergen uit Zierikzec, voor de vierde achtereenvolgende termijn gekozen. Bij de PvdA werd mr. P. J. Bocrs- ma uit Middelburg voor een tweede ambtstermijn herkozen. W. Don uit Middelburg kreeg woensdag de twee de PvdA-zctcl toegewezen. Bij de VVD is J. Hoekstra uit Oost burg voor dc komende vier jaar ge kozen als lid van g.s. DE SGP heeft II. van Ommeren uit Zierikzec als gedeputeerde geleverd. Over dc zetelverdeling binnen hel college van g.s. hebben dc politieke partijen onderling afspraken ge maakt. SCHIPHOL. 7-6. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn woensdagmiddag van Schiphol naar Canada vertrokken voor een officieelv bezoek van elf dagen aan dit land. De prinses en haar echtgenoot ma ken de reis op uitnodiging van de gouverneur-generaal leger en zijn echtgenote. Het bezoek van prinses Margriet en mr. Van Voflenhovcn begint in Ottawa, dit is de geboor teplaats van prinses Margriet. voorzitter Jumelet noemde dc plan nen voor de sportvissershaven „een oud zeer". Hij herinnerde eraan, dat de tekeningen voor een sportvissers haven klaar lagen, maar dat het voormalige gemeentebestuur niet be reid was om de plannen verder uit te werken en in te passen in die van de nieuwe jachthaven. De vissershaven kan er alsnog komen. „We hebben havens genoeg", meende hij, daarbij wijzend op de tramhaven de vluchthaven en de Philipsdamha- ven. „Wanneer u schrijft en de bur gemeester zorgt voor een vergunning is hel opgelost". (Vervolg van pag. 1) Grenzen Ook was de raad het eens met de wijziging van de provinciegrenzen, waardoor de gemeente Duiveland 57 hectaren groter wordt en werd verder ingestemd met de wijziging van enkele artikelen in de voor schriften voor het bestemmingsplan „Rekreatie-gebied Sirjansland". Aan de oorspronkelijke voor schriften werd goedkeuring ont houden door g.s. De i*aad moest verder de grenzen van de bebouwde kom ingevolge de Bos wet vast stellen evenals de kap- verordening. Volgens deze wet heeft het rijk binnen de bebouwde kom geen bevoegdheden en voorts heeft de gemeente regelende bevoegdhe den ten aanzien van bepaalde hout- opstanden buiten de bebouwde kom. De in de Boswet neergelegde mel dingsplicht en herplantingsplicht geldt niet voor houtopstanden bin nen de bebouwde kom. In antwoord op een vraag van mevrouw A. F. van der Zande-Vleugels Schutter deelde de voorzitter mee, dat ook voor bomen die doodgegaan zijn kapvergunning moet worden ge vraagd. Scholen Door de hoofdleidster van de Openbare kleuterschool te Ouwer- kerk is een verzoek ingediend voor beschikbaarstelling van een extra krediet voor aanschaffing van ma teriaal voor muzikale ontwikkeling, konstruktie-materiaal, bouwtapijt en materiaal voor taalontwikkeling. Na vergelijking met de Openbare kleuterschool te Oosterland bleek dat de onderhavige kleuterschool, in relatie met het leerlingenaantal, uitermate goed geoutilleerd is. De aanschaf voor muzikale ontwikke ling acht men dan ook niet noodza kelijk, doch voor het overige ge vraagde wordt een extra krediet van f 946,beschikbaar gesteld, waarmee de inspekteur van het kleuter- en lagerondenvijs zich kan verenigen. Verder werd de zevende wijziging gemeentebegroting 1978 goedge keurd. Volgens een mededeling van de wethouder van Onderwijs de heer Overbeeke heeft de Openbare lage re school in het dorp Ouwerkerk nieuwe groeikansen. Verwacht wordt dat in het komende leerjaar een totaal van 60 leerlingen de school zal bezoeken. B. en w. beslo ten toestemming te vragen voor de aanstelling tijdelijk van een derde leerkracht aan deze school. Tevens wordt de mogelijkheid onder ogen gezien voor een derde leslokaal. Op de volgende vergadering zal even tueel voor' deze uitbreiding aan de raad om een krediet worden, ver zocht. DEN HAAG. Premier Van Agt hoopt de Kamer voor het einde van dc komende week „bescheid" te ge ven over Urenco. „Maar volledige zekerheid daaromtrent heb ik niet", zo liet dc minister-president woens dag weten nadat oppositieleider Den Uyl een dag eerder om duidelijkheid in deze slepende zaak had gevraagd. DUISBURG, West-Duitsland, 7-6. Een Belgische vrouw en haar twee jonge kinderen zijn woensdagavond gedood bij een ontploffing aan boord van een tankboot die in de Rijn lag afgemeerd, zo heeft de politie van Duisburg meegedeeld. Vier personen ontsprongen de dans door overboord te springen. De 26- jarige vrouw, afkomstig uit Gent, was de echtgenote van de roergan ger. Ontstellende cijfers NEW YORK, 7-6. Sinds 1945 zijn er in de wereld 133 gewapende konflik- ten geweest, waarby 88 landen be trokken waren en die ongeveer 25 miljoen mensen het leven hebben gekost. Dit heeft dc ambassadeur van Singapore by de V.N., Tommy Koh, woensdag in de bijzondere VN- zitting over ontwapening, onder dc aandacht gebracht. Koh meent, dat alle landen voor Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE a.s. zaterdag 10 juni en zondag 11 juni (The adventure oI Sheiiucn Holme»' Smarter Brother) \€WP- UiigeOiacni dooi CFM lilmveihuur I Toegang a.l. Aanvang 20.00 uur Alle plaatsen f 6,50 de bewapeningswedloop verantwoor delijk zijn, zowel industrie-landen als ontwikkelingslanden. De twee super-mogendheden en andere industrielanden geven vol gens Koh ongeveer 77 procent van de circa 400 miljard dollar uit, die per jaar in de wereld voor bewapening wordt uitgegeven. Het aandeel van de ontwikkelingslanden was in de laatste jaren van 15 tot 23 procent gestegen. De Singaporese VN-ambassadeur zei nog, dat vele ontwikkelingslan den een vierde van hun bruto-natio- naal produkt uitgeven voor bewape ning, in weerwil van de noden hun ner bevolkingen. Zierikzec Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in 'het weekend, tel. 01110- 4997. Iedere vrijdag» en dinsdagavond Haamstede Natuur- en Vogelwacht. Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaan v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. 25 mei t/m 30 juni Zierikzee Galerie Nobel, dinsdag l/m zaterdag 10.00-18.00 uur. Iedere zaterdag tot 15 juli Renesse Vakantiepark „Schouwen", 20.00 uur, optreden Kwartet '67. Donderdag 8 juni Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. ZIERIKZEE, 7-6. ,,Ik, Nepliinus, «od van alle zeeën, heb het recht genomen om op deze tentoonstelling, georganiseerd door landrotten, te verschijnen". Dat waren dc woorden van Neptunus, alias de heer L. Weiss, voorzitter van de personeelsvereniging van Delia Dienst. „Ik, Neptunus, verklaar deze ten toonstelling voor geopend"; was het laatste van zyn opzienbarende rede en vedschyning. Gehuld in een groot net, behangen met zeewier cn gewa pend met een drietand, trad Neptu nus woensdagavond binnen in dc be nedenzaal van dc „idkkc toren". Dit, ter gelegenheid van dc opening van de fototentoonstelling, geëxpo seerd aldaar. Deze expositie uitge gaan van de Rijkswaterstaat met medewerking van de VVV Zierikzee, blijft geopend tot het einde van het toeristenseizoen. Eerste prijs Zes amateurfotografen, allen uit Zierikzee afkomstig, namen deel aan een fotowedstrijd voor amateur-fo tografen. De opdracht was: fotogra feer de si-ad Zierikzee. Dat dc deel nemers in die opdracht geslaagd zijn is wel duidelijk bij het bekijken van dc expositie. „De kwaliteit van de foto's staat op een zeer redelijk peil", aldus J. D. C. Berrevoels, zelf beroepsfotograaf en mede-jurylid van de fototentoonstelling. De jury leden, mevr. F. Zwart-Schenkels, be stuurslid van de VVV Zierikzec, dc heer Jan Krakeel, fotograaf en dc heer J. D. C. Berrcvoets, waren het unaniem eens over dc eerste drie prijzen. De heer Gilbert Rech, sleep te met de schitterende foto „Zicht op de Nieuwe Haven bij avondsche mering" de eerste prijs in de wacht. De tweede prijs was eveneens voor de heer Rech. „Een echte Zierikzeesc plaat. Het dijkje, de bekende huisjes, de boten", aldus de heer Berrcvoets. De heer D. Priester won de derde prijs, met het silhouet van Zierikzee in de sneeuw. een vrouw. R. van Hekken had haar foto van twee oude mannen, lopend met wandelstokken in de richting van het Havenpark, precies op het juiste moment geknipt. Bij de ju rering is wel degelijk rekening ge houden met de eis dat de foto's dui delijk moesten zijn. Ook voor dc toe rist die Zierikzee helemaal niet kent. Moeilijk was dc jurering wel. „Eigen lijk zou je dc foto's in een grote ka mer moeten hangen en er dan veer tien dagen tegenaan kijken", aldus dc heer Krakeel. „We hebben de foto's iii slecht licht bekeken en als je ze dan nu weer ziet, bekijk je zc toch anders". Sneeuwfoto's, één luchtfoto, silhouetten van Zierikzee, havenge zichten en dikke torenfoto's. Het was er allemaal. Neptunus Moeilijk Dc eervolle vermelding was voor Dc aanwezigheid van Neptunus kwam voort uit hel feit dat hij altijd al haat gekoesterd heeft, tegen Rijkswaterstaat, omdat de Rijks- waerstaat hem ontneemt wat hem altijd heeft toebehoort. De foto- klub is het enige goede wat de Rijks waterstaat heeft voortgebracht De foto's leggen immers voor het nage slacht vast wat van hem was. „Dc strijd tegen het water is ook een strijd legen NeptunusDeze woor- dén betekenden het einde van een «Vond jurering vah Zierikzeese foto's. Herv. Ver.gebouw, 20.00 uur, bijeen komst Herv. Vrouwengroep. Zonncmaire Caie „Bommenede": Klaverjaswed- strijd om prijzen; 20.00 uur. Vrijdag 9 juni Zierikzee Terrein B. L. Kloosterman, kleidui ven schieten, afdeling Zierikzee KNIV, 19.00 uur. Concertzaal; Brogum-Conserts pre senteert Gruppo Sportivo; 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering. Zaterdag 10 juni Zierikzee Chr. Ger. Kerk, 13.30 uur, zendings middag. Concerlzaal-bioskoop; Sherlock Hol mes' Slimmere Broer; 20.00 uur. Brouwershaven Sportpark Onder de Molen, 8.45 uur, opening sportdag. Kantine Onder de molen, 16.00-17.30 uur receptie ASV. Zonncmaire „De Gruttëpikker", disco met d.j. Rinus van Vessum; 20.00 uur. Muziektent, 16.30 uur, concert van Cresendo. Nabij de ijsbaan, 19.15 uur, optreden van Bruse balletgroep. Nabij de ijsbaan, 20.00 uur, show door Rust Roest. Zondag 11 juni Zierikzee Concertzaal-bioskoop; Sherlock Hol mes' Slimmere Broer; 20.00 uur. Haamstede Gereformeerde Kerk, Kanlalediensl 19.00 uur. Maandag 12 juni Haamstede Gemeentehuis, 14.00 uur, raadsver gadering. Scharendijkc Gemeentehuis, vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer Zierikzee, 9.30 uur, vergadering waterschap Schouwen- Duiveland. „Zeeuwse Herberghe": algemene le denvergadering LTC; 20.00 uur. Gravensteen, 20.30 uur, Vrouwenca baret „Vinger in de pap" (alleen voor vrouwen). Oosterland „Oosterhof", 19.30 uur, afd. Duive land Plattelandsvrouwenbond. Zaterdag 17 juni Nieuwerkerk Sportveld 9.00 uur aanvang sportdag Zondag 18 juni Zierikzee Bar Mirabelle, 16.00 tot 20.00 uur, optreden Max Collie Rythm Aces. Maandag 19 juni Haamstede Schrijfavond Amnesty International 19.30-21.30 uur, Geref. Kerk. Dinsdag 20 juni Brouwershaven Mai'kt, vertrek reisje Plattelands vrouwen, 12.15 uur. Woensdag 21 juni Bruinisse Dorpshuis 19.30 uur, algemene le denvergadering Het Groene Kruis Schouwen-Duiveland. Donderdag 22 juni Zierikzec Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Vrijdag 23 juni Zierikzec Hervormd verenigingsgebouw 20.00 uur. Afscheidsavond Theo Thijssen- school. Bar Mirabelle, 22.00 uur, dixieland- avond met ,Thc Riverside Seven". Zaterdag 24 juni Zierikzec Concertzaal, 21.00 uur, opening zcil- week met Conny van Rietschoten, Zaterdag 1 juli Scharcndykc De Putmecl, 21.00 uur, Bingo-dans avond s.v. ZSC'62. Donderdag 13 juli Zierikzec Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2