In augustus volgt aanbesteding van sluizen in de Philipsdam Raad van Duiveland eens met voorstel voor ontheffing van winkelsluiting op zondag DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Deltawerken Journalistendag van V.V.V. Alleen S.G.P. tegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 juni 1978 134ste jaargang Nr. 22315 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Vraag naaitoekomst Bruse Middenstand BRUITNISSE, 6-6. In augustus van dit jaar zullen de sluizen in de Philipsdam worden aanbesteed. Het werk bestaat uit twee grote duw vaar t-sluizen van 24 bij 280 meter, een jachtensluis van 9 bij 8 meter, doorlaat- werken en een brugverbinding en mogelijk nog een jachtensluis. Verder is ruimte gereserveerd voor een derde duwvaartsluis. Dat zei dinsdagmorgen de heer H. Bijl, hoofd voorlichting van de Del tadienst van Rijkswaterstaat tijdens een bijeenkomst in de rykswater- staatkeet bij de Grevelingendam ter gelegenheid van de door de VVV Bruinisse georganiseerde internatio nale journalistendag. Scheiding In januari van dit jaar is het werk- eiland, van ongeveer duizend bij vijf honderdvijftig meter, gereed geko men op de Plaat van. de Vliet tussen te stroomgeulen Krammer en Slaak. De Philipsdam en de Oesterdam zul len de scheiding gaan vormen tussen zout en zoet water en om te voor komen dat door de sluizen een zoet- zout verbinding tot stand komt, wordt in de sluizen een systeem ge maakt dat als een soort buffer tus sen beide watertypes zal werken. Zoals bekend, zal in 1985 pas de beslissing worden genomen of de Grevelingen zout of zoet zullen wor den en in verband daarmee is bij de plannen voor werkeiland en slui zen rekening gehouden met beide mogelijkheden. Omdat de afsluiting van de dammen in 1985 plaats zal vinden, moeten de overige werken voor die tijd gereed zijn en dat heeft voor rijkswaterstaat konsekwenties voor een strak tijdschema gehad. Vo rig jaar januari moest daarom al be gonnen worden met de bouw van het werkeiland. Kompromis voor het tra cé van de Philipsdam werd een ver binding tussen Flakkee en St. Phi- lipsland. Wanneer de sluizen in de dam klaar zjjn zullen pas de beide geulen kunnen worden afgesloten, om de schecpvaartmogelijkheden veilig te stellen. Bij Koninklijk Besluit van april van dit jaar is vast komen te staan dat de Philipsdam de meest ooste lijke aansluiting krijgt op St. Phi- lipsland. Brug Voor de werken aan de sluizen zullen dagelijks driehonderd tot vier honderd mensen naar het werk eiland moeten worden gebracht en daarom werd besloten om een brug over het Slaak aan te leggen. Die brug bleek, na onderzoek, goedkoper dan een verbinding met een pont, ondermeer omdat de materialen ook voor de brug over de sluizen dienst kunnen doen. Van de gemiddeld 315 mensen die tot 1989 aan het Philips- damkomplex zullen werken, komt ze ventig procent uit Brabant en der tig procent uit Zeeland. Tonnen De projektleider van dit werk, de heer J. v. d. Meulen, deelde mee dat tot nu 'toe voor het werkeiland vier miljoen, ter plaatse gewonnen, kubieke meter zand, 450.000 ton mijnsteen, 250.000 ton zink en kraag stukken, en 100.000 ton stortsteen werd gebx-uikt. Een 100.000 vierkante meter glooiing van betonblokken werd Vastleggen Het volgende bestek dat gereed wordt gemaakt is de uitbreiding van de werkhaven in de Grevelingen en het vastleggen van de - vanouds be weeglijke - bodem in het Krammer. Als laatste zullen zoals gezegd Kram- versnellingen, die het gevolg zijn van de werken, de verdiepingen in de beide stromen toenemen. De bo dem wordt daarom verstevigd met bezinking en bestorting. Ook de zandplaten zullen worden vastge legd. Zont - zoet Van de zomer zal verder worden begonnen met de aanleg van ben van -de bekkens bij het sluizenkomplex, mer en Slaak worden afgesloten en tot die tijd zullen door de stroom- die nodig zijn voor de zout-zoet- scheiding. Het is niet aanvaardbaar, dat via de sluizen zoet of zout water terecht komt aan de andere kant. Daarom is een systeem ontwikkeld, dat ook al bij de Kreekkraksluizen werd gebruikt en dat werkt volgens het principe van het gewichtsver- schil tussen zout en zoet water. Met een dubbele bodem en een riolen- stelsel kan worden bewerkstelligd dat het zoute water dat naar bene den zakt wordt afgevoerd en dat het zoete water, dat boven blijft drijven eveneens ter bestemde plaatse komt. Proeven met dit ingewikkelde sy steem werden al genomen in de Oesterdam. Journalisten, gemeentebestuurders en vertegenwoordigers uit de re- kreatie-sektor waren dinsdag de gast van de VVV Bruinisse. In de ochtenduren stond een bezoek aan het werkeiland van rijkswaterstaat voor de aanleg van de Philipsdam op het programma. Bij die gelegen heid werd een van de achttien me ter hoge terpen beklommen, die al vast zijn aangelegd voor de bi~ug- verbinding over het sluizenkomplex in de dam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode Dit nummer bestaat uit 12 pagina's MIDDELBURG. Woensdagmorgen is op de rechtbank in Middelburg het 1169 brt metende asfaltschip Bitu- menjo van de Liberiaanse maat schappij Imperatur nterprises Inc. uit Monrovia, varend onder de vlag van Singapur, gerechtelijk verkocht. Op het schip rustte een schuld van drie miljoen gulden. Twee miljoen hypotheek en één miljoen andere kosten. UTRECHT. De Vervoersbond CNV wil dat vakantiegangers met hun au to's wegblijven van parkeerplaatsen voor vrachtauto's langs de grote rou tes. WASHINGTON. De wereld hoeft voorlopig niet bang te zijn voor een voedselkrisis, al ziet de toekomst er voor sommige landen niet veelbelo vend uit. Dat is de konklusie van een rapport van de Wereldbank, dat is opgesteld door Montague Yudel- man, direkteur van het departement voor de ontwikkeling van de land bouw en het platteland van de bank. ZIERIKZEE. Prins van Wijngaarden B.V. heeft een aan de St. Jooslmeet staand pandje, een treffende op knapper gegeven, in het kader van de stadsrestauratie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 6-6. Met drie SGP-stenimeii tegeu is de raad van Duiveland in de vergadering van dins- dagavond akkoord gegaan niet het kollegevoorstel voor de verordening winkelsluitingswet. Dat betekent, dat nu ontheffing kan worden verleend aan winkels om op zondag, tweede Paasdag, tweede Pinksterdag, Hemelvaarts dag en Koninginnedag van negen tot twaaif uur open te zyn. De SGP-fraktie, bij monde van de heer M. Stouten, vond het betreu renswaardig dat op initiatief van, de raad de mogelijkheid tot ontheffing van de verplichte zondagsluiting tot stand is gekomen. Recht tegenover deze mgning stond mevrouw A. F. van der Zan- de-Vleugels Schutter (WD). Zij wilde nog verder gaan dan het kol lege in het voorstel en pleitte voor V#\\ een beleid, dat de winkeliers het recht geeft op zondagen zelf te kie zen of ze hun winkels willen ope nen. Geweld Wethouder S. Overbeeke (CDA) was het daar niet mee eens. Hij wees erop, dat het uitgangspunt van de winkelsluitingswet is, dat op zondagen de winkels zoveel moge lijk gesloten moeten zijn. „U doet met deze gedachtengang de winkel sluitingswet geweld aan", meende hij. Mevrouw Van der Zande maakte er toch een voorstel van. Bij stem ming bleek ze daarin echter de an dere negen raadsleden (de heer M. Romeijn was wegens vakantie af wezig) tegenover zich te vinden. In een vorige raadsvergadering had de raad van Duiveland ook al gediskussieerd over de winkelslui tingsverordening. Het punt moest toen worden aangehouden omdat de stemmen staakten. Streekarchief De raad van Duiveland stemde dinsdagavond verder in met het voorstel om mee te doen aan de ge meenschappelijke regeling streek- archivariaat Schouwen-Duiveland en St. Philipsland. De kosten hier van zullen jaarlijks f 128.031,76 be dragen waarvan de salarispost voor een archiefambtenaar. Garage De raad besloot verder om een krediet van f 100.000,beschikbaar te stellen voor de verbouw van de brandweergarage in Oosterland. De ze dient verbeterd en uitgebreid te Worden en bovendien voorzien van een gedegen instruktie-ruimte om de brandweerlieden 7.0 goed mogelijk op hun taak voor te berei den. Bovendien zal deze verbouwing de brandweer in staat stellen om zonder oponthoud direkt uit te ruk ken en zal het brandweermateriaal dan goed opgeborgen kunnen wor den. Sportkomplex Het d>orp Nieuwerkerk bezit op het ogenblik een goed en modern sportkomplex. Om dit komplex goed te houden moet worden gepro beerd te voorkomen, dat onbevoeg den er op een of andere wijze mis bruik van maken. Daarom is het noodzakelijk om aan de oost- en zuidzijde van het sportkomplex een afrastering aan te brengen van twee meter hoog. Aan de west- en noord zijde wordt het veld door een sloot afgebakend. Kosten van de afras tering bedragen met twee draaihek- ken en een loophek ongeveer f 14.500,— De meeste raadsleden vonden dat een hoo£ bedrag en zij suggereerden dan ook' om het hek wat lager te maken. Dat werd echter afgeraden, omdat het dan mogelijk is om er overheen te springen. Besloten werd daarom het genoemde bedrag te voteren. Bevolkingskas De raad trok verder een krediet van f 3000,uit voor de aankoop van een roterende bevolkingskast. Deze kan voor dat bedrag worden overgenomen van de gemeente Zie rikzee, die een groter exemplaar nodig heeft. Verder keurde de raad een voor stel tot wijziging van de brandbe veiligingsverordening goed, op voor- sel van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. (Vervolg pag. 2) Advertentie Een pond weemoed vereffent nog geen ons schuld. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden, maar later in het binnenland kans op een bui; meest matige westelijke wind; minimum- temperaturen omstreeks 9 graden; maximumtemperaturen rond 17 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperatuur; omstreeks 9 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 juni. Zon op 5.21, onder 21.58 Maan op 8.53, onder 0.10. Eerste kwartier: 13 juni (0.44) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 juni 6.31 18.43 11.59 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oceaandepressie trok het afgelopen etmaal van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar de Noorse Zee en koerst vandaar ver der naar Midden-Skandinavië. Het bijbehorend frontensysteem passeer de de afgelopen nacht en ochtend ons land. Het bracht daarbij 3 tot 5 millimeter regen, maar op de vliegbasis Leeuwarden werd 9 mil limeter afgetapt. Achter het front draaide de wind naar westelijke richtingen cn stroomde koele lucht via de Britse eilanden en de Noordzee naar ons land. Deze lucht zal de komende dagen tot ver in Europa doordrin gen, waardoor het warme weer naar Rusland en Zuid oost-Europa wordt teruggedrongen. Boven het midden van de oceaan komt een zwakke rug van hoge luchtdruk tot ontwikke ling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1