Een illusie armer Zeeuwse landbouworganisaties pleiten voor een faktor-analyse en zoetwatervoorzieningen Tijdelijk zwaarverzilverde koffielepelljes bij DouweEgberts koffie! Liberalen verliezen in Bonn Helikopter verongelukt Landbouwschap gaat praten Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS Griezelige vondst in Den Haag &oik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dïncdip 6 juni 197$ 11 r. 22314 7 DEN HAAG/ZIEIÏIKZEE, 2-6. Het Landbouwschap gaat met minister Van der Stee praten over mogelijke oplossingen voor de specifieke problemen van het zuidwestelijk akkerbouwgebied. Dit is het resultaat van een gesprek tussen het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en het overlegor gaan drie Zeeuwse landbouworgani saties (3 ZLO) dat vorige week in het SER-gebouw in Den Haag plaats vond. Het gaat by de zuidwestelijke problemen vooral om de veiligheid van de zoetwatervoorziening en de achterblijvende produktiviteit van de grond. Nadeel van de voorsprong In zijn toelichting op de zuidweste lijke problemen konstateerde 3 ZLO- voorzitter A. J. G. Doeleman dat het zuidwesten duidelijk te kampen heeft met het „nadeel van de voorsprong". Er zijn relatief veel kleinere bedrij ven met een intensieve produktie- struktuur. Dat zijn bedrijven die nog niet zo lang geleden in de herverka velingen als gezond gezinsbedrijf werden opgezet en die nu uit de boot dreigen te vallen omdat ze niet meer voldoen aan de nonnen van het hui dige landbouwbeleid. „Toch zullen de goede ondernemers op deze bedrijven ook de kans moe ten hebben om mee te groeien", aldus de heer Doeleman, die als voorbeeld onder anderen de veel te hoge nor men voor de grondbank aanhaalde. Opbrengend vermogen Om het opbrengend vermogen van de grond te verbeteren is het volgens de 3 ZLO nodig extra aandacht te besteden aan destructuurverbete ring van de grond. Dit kan volgens de 3 ZLO door dierlijke orchanische mest uit Brabant aan te voeren en door uitbreiding van het areaal groenbemestingsgewassen. De over heid zou deze projekten dienen te sti muleren door transport- dan wel sti muleringssubsidies. Daarnaast is het dringend gewenst dat de kuituur- technische toestand van veel gronden verbeterd wordt. Herinvoering van de bijdrageregeling partikulier-kul- tuurtechnische werken (PCVV) op basis van werkelijke kosten biedt daarvoor een uitstekende oplossing. Met deze PCW-regeling denken de ZLO's vooral aan profielverbetering en drainage. Teneinde tot een goed inzicht te komen over de faktoren die van in vloed zyn op de achterblijvende pro duktiviteit van de grond in zuidwest Nederland bepleiten de 3 ZLO bij voorrang een zgn. faktor-analyse onderzoek. De kosten daarvan belo pen ongeveer 250 duizend gulden. Reaklie Landbouwschap In zijn reaktie zei Landbouw schapsvoorzitter drs. Joris Schouten dat het Landbouwschap de specifieke problemen van het zuidwesten dui delijk onderkent. Dat is dan ook de reden dat het Landbouwschap beslo ten heeft de ZLO's voor een afzon derlijk gesprók uit te nodigen om de problemen te bespreken. Aan de veiligstelling van de zoet watervoorziening zal met z'n allen gewerkt moeten worden. Dagelijks bestuurslid ir. Lutein meende dat de oplossing vooral gezocht zal moeten worden in een totaal-projekt van landbouw, waterschappen, delta dienst, overheid en industrie. Het Landbouwschap is in ieder ge val van plan daar ook landelijk een duw aan te geven. Het initiatief om van landbouwzijde een specifieke kommissie zoetwater in het leven te roepen vond men dan ook een goede zaak. Besloten werd de resultaten van deze kommissie gezamenlijk te bespreken. Aankaarten Ten aanzien van de struktuurver- betering werd door het Landbouw schap toegezegd een en ander bij de minister aan te~kaarten. Daarbij zal getracht worden specifieke maatre- Advertentie "Hanekam": dit sierlijke model "met de Hanekam" dateert uit de vroege 19e eeuw, de Laat» Biedermeierperiode. "Rarelrand": in de tijd van Lodewijk de Zestiende (1754-1793) was de voorname, ingetogen Rtrelrand een van de meest geliefde motieven. "Stijlappel": de gedraaide steel stelt de windingen van een klimplant voor, het bolletje een kleine appel; twee typische natuurmotieven uit de Art Nouveau-periode. Tijdelijk zijn elk van deze drie schitterende koffie* j lepeltjes verkrijgbaar in een setje van 2 stuks voor slechts f 7»25 plus 2 uitgeknipte D.E.-vrouwtjes uit de voorkant van elk pak D.E.-koffie»U kunt dus ook verschillende sets bestellen. U kunt uw lepeltjes met- i een afhalen bij een van de D.E.-Geschenkencentra. Of u gebruikt de bon hieronder. I Stuur mij a f 7.25 per set van 2 lepeltjes: set(s) "Hanekam" f set(s) "Rirelrand" F sct(s) "Stijlappel" f "ïl I I v I f Totaalbedrag Bijgaand stuur ik mijn Q girobetaalkaart O bank» of Eurocheque giro-overschrijvingskaart ingevuld en gefekend,t.n.v. Douwe Egberts "kofficlepeltjc?',' gironummer 79900,Utrecht. Tevens stuur ik hierbij D.E.-vrouwtjes (aantal bestelde sets x 2). Naam:_ Adrest- I\»stcode:— _Woonplaatsi__ I Stuur dcre bon.wmto met het betaalmiddel en de D.E.-vrouwtjes, in één envelop naart Douwe Egberts "koffielepeltjes',' Postbus 2076, 1500 GB Utrecht. gelen voor het zuidwesten los te krij gen. In ieder geval was het Land- bouwschapbestuur van mening, dat er snel een proefprojekt voor het mestvervoer uit Brabant naar Zee land opgezet moet worden. Dit zou dan gepaard moeten gaan met een intensieve voorlichtingscampagne. De opzet van dit projekt zal nog nader intern door het Landbouwschap wor den bekeken. Ditzelfde geldt voor de stimulering van de groenbemesting. Als kernonderdeel zag ook het Land bouwschap een. faktor-analyse als noodzakelijke voorwaarde. Tenslotte zal nagegaan worden welke onderde len van de PCW-regeling het beste passen in de zuidwestelijke situatie. (je weet dat t goed is) HAMBURG, 5-6. De liberalen (FDP), coalitiepartner van de sociaal democratische SPD in de bondsrege ring, hebben bij de zondag gehouden verkiezingen in de Westduitse deel staten Nedersaksen en Hamburg een zware klap te inkasseren gekregen. In de parlementen van deze deelsta ten zullen de liberalen, die de kies drempel van vijf procent niet wisten te overschrijden, niet meer vertegen woordigd zijn. ABOE DHABI, 5-6. Vijftien men sen zijn om het leven gekomen toen het hefschroefvliegtuig waarin zij zaten 65 kilometer ten noorden van Aboe Dhabi in zee stortten. Zij kwa men van een booreiland en zouden aan land gebracht worden. De inzittenden waren een Ameri- - kaanse vlieger, acht Britten en men sen uit Jemen, Somalië en Pakistan. KINSJASA, Zaïre. De Chinese mi nister van buitenlandse zaken Hoeang Hwa heeft na aankomst in de Zaïrese hoofdstad Kinsjasa de Sowjet-Unie ervan beschuldigd dat zij het strategisch gelegen land in het hart van Afrika in haar macht pro beert te krijgen. WASHINGTON. Zaterdag is een eerste Amerikaans transportvliegtuig C-141 in Marokko aangekomen om Marokkaanse soldaten naar de Zaï rese provincie Shaba te vliegen als onderdeel van een Afrikaanse vre desmacht. KINSJASA. Het werk in de bo vengrondse kopermijnen van Kolwe- zi in de Zaïrese provincie Shaba is hervat nadat het als gevolg van de opstand en het vertrek daarna van veel blanken had stil gelegen. SALISBURY. Twee rooms-katho- lieke missionarissen van de missie post „Embakwe" zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ten zuiden van de Rhodesische stad Pluntree bij <!e grens met Botswana vermoord. MADRID. Toeristen die naar de Costa Brava in de provincie Barce lona gaan moeten volgende week re kening houden met een driedaagse hotelstaking. KINSHASA. De stad Mutshasha, 100 km ten westen van Kolwezi, is door het Zaïrese leger heroverd, zo meldt het Zaïrese persbureau. De stad is 12 mei door rebellen ingeno men, tegelijk met Kolwezi. HONKONG. Het Chinese leger moet volgens partijvoorzitter Hwa Kwo-Feng in een „wedloop tegen de klok" gemoderniseerd worden, opdat het is voorbereid op „een nieuwe, onafwendbare oorlog". LOS ANGELES, Californië. De computer van de bank waar de werkloze musicus Robert Carmichael een cheque van 600 van zijn familie ging verzilveren maakte een foutje en schreef 600.000 dollar. WARSCHAU. Een universitair ge nootschap van dissidenten in Polen heeft bekendgemaakt dat zijn eerste akademische jaar is afgesloten en dat er ruim 120 kolleges voor studenten zijn gegeven. Ondanks officiële tegenwerking zal het werk worden voortgezet. DACCA. Generaal Ziaur Rahman blijft president van Bangla Desh na de verkiezingen die zaterdag wer den gehouden. Deze konklusie kan worden getrokken nu een groot ge deelte van de stemmen geteld is. HAMBURG. De Westduitser drinkt gemiddeld meer bier dan wie ook in de wereld. De inwoner van de bonds republiek verwerkt per jaar gemid deld 147 liter van deze hoppige drank De Belgen blijven niet ver achter met 143 liter per inwoner. WOENSDAG 7 JUNI NED. 1: In het middagprogramma allereerst Wat heet oud, waarin de goede oude tijd zal herleven door beelden uit de kinderjaren, gevolgd door de lachfilm Abott en Costello gaan naar Mars. Het duo raakt in een startklare raket per ongeluk de starter aan, waardoor zij spoorslags New York verlaten en bij New Or leans pas weer landen, 's Avonds een live-reportage van de match Brazilië-Spanje. In de pauze doet de Partij van de Arbeid zijn zegje. Daarna Panoramiek en Den Haag vandaag, gevolgd door een recht streeks verslag van de wedstrijd Nederland-Peru. Na middernacht kan de ware voetballiefhebber nog twee samenvattingen aanschouwen, te weten van de wedstrijden Schot land-Iran, respektievelijk Oosten- ryk-Zweden. NED. II: In de vooravond brengt het IKON het tweede deel van de Russische film De jongen met de bril. Kuvancychbek, zoals deze ge brilde jongeman heet, toont dit keer dat hij allerminst laf is. Na Ken merk en 'Stichting Socutera is de beurt aan Veronica. In de derde af levering van Robin Hood moet de DÜSSELDORF. De toestand van de met zout, chemicaliën en ander afval bevuilde Rijn blijft slecht. Tot deze konklusie kwam de internatio nale werkgemeenschap van water leidingsbedrijven in het gebied van de Rijn in haar „Rijnverslag 1977". DEN HAAG, 5-6. In een plastic vuilniszak die de Haagse politie zon dagmiddag heeft gevondtn bij de plaats waar spelende kinderen twee onderbenen hadden aangetroffen, za ten een menselijk hoofd en enkele organen. De vondst werd gedaan langs een sloot aan de Lozerlaan in Den Haag. De stoffelijke resten waren aan vankelijk overgebracht naar de Al gemene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan. Later zijn ze vervoerd naar het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk (Z.H.), omdat de outillage daar beter is. Sherwoodse held Marian redden uit de handen van een Arabische sjeik. Na Popjournaal volgt een soulmusi- cal, getiteld Demoliton man. De film gaat over een puinruimer die op een zekere fortuinlijke dag een ware schat in zijn bezit krijgt. Sa men met Mary, zijn vriendin reist hij de wereld rond totdat zijn hon derdduizend dollar op zijn. De mu ziek voor deze film is geschreven door Eve King en Billy Livsey. De Info-special is dit keer gewijd aan Ierland, een land waar heden en verleden nauw met elkaar verbon den zijn. Starsky en Hutch putten zich uit in een vermoeiende achter volging, die op een gegeven moment vruchteloos en vergeefs lijkt te zijn, wanneer ze het idee krijgen dat de achtervolgde in het geheel niet be staat. Daarna Veronica Klassiek, waarin het Radio Philharmonisch Orkest Pelleas et Melisande van de komponist Babriel Fauré ten gehore brengt. WOENSDAG 7 JUNI NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 15.30 Wat heet oud; 16.00 Abbot en Costello gaan naar Mars; 18.25 So cutera; 18.30 De fabeltjeskrant; 18.35 Nieuws; 18.39 W.K. Voetbal; 20.35 Panoramiek; 21.07 Journaal; 21.25 Den Haag vandaag; 21.40 W.K. Voetbal; 23.40 Journaal; 23.45 W.K. Voetbal. NED. II: 18.20 Teleac; 18.50 Toe ristische tips; 18.55 Nieuws; 18.59 De jongen met de bril; 19.24 Ken merk; 20.00 Journaal; 20.27 Socute ra; 20.34 Robin Hood; 20.59 Pop journaal; 21.04 Demolition man; 22.09 Info-special: Ierland; 22.34 Starsky and Hutch; 23.22 Veronica klassiek; 23.40 Journaal, DONDERDAG 8 JUNI NED. I: Het KRO-programma wordt geopend met het Wereldcir cus waarin de volgende artiesten de piste zullen betreden. Vervolgens het tweede en laatste deel van Mei '68 in Parijs. Voordat een overwin ning van de Gaullisten orde schept in het maatschappelijk leven, wordt Parijs geteisterd door stakingen, fa- brieksbezettingen en gewelddadige politionele akties. Bob Bouma pre senteert daarna zijn filmquiz Voor een Briefkaar op de eerste rang. Zijn speciale gast is Michel Lang. Hierna brengt Ton Planken enige partem entarische inlichtingen in Den Haag vandaag. De reeks pro gramma's wordt beëindigd door Op zoek naar Sandra Laing, hel eerste van een tweetal dokumentaires over Zuid-Afrika en de problemen rond de apartheid. Zondag 11 juni, 20.40 uur, Neder land II: Het Simplisties Verbond BV. Koot en de Bie gaan die avond met elkaar aan de slag over het thema: Bedrog. NED. II: In Black Beauty krijgt dokter Gordon konkurrentie van de kwakzalver Joskins. Gordon be schuldigt Joskins openlijk van op lichterij, waarna Joskins bijzonder rancuneus blijkt te worden. Daarna Zo moeder, zo dochter waarin Ce cile Moerdijk, Ilse Wessel, Bram Biesterveld en Rien Poortvliet de juiste bloedverwantschap trachten te achterhalen. In de derde afleve ring van Schandaal in Washington worden onsmakelijke stappen on dernomen om demonstranten weg te werken. Bij de voorbereiding van deze akties komt Martin van de CIA in gevaar, althans dat vreest hij en daarom doet hij een onder zoek naar de verkiezingskampagne van Mockton om, indien dat nodig mocht' zijn, zich tegen chantage te weren. Meer politiek in de Lucy Show waarin Lucy en Ethel de baas van Ricky ervan moeten overtuigen dat Ricky een hoger salaris waard is. Tot besluit de aktualiteitenru- brièk Hier en nu en Vernieuwd ge loven, waarin Jezus opstanding on derwerp van gesprek is. DONDERDAG 8 JUNI NED. I: 14.00 Schooltelevisie; 18.50 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Wereldcircus; 19.50 Mei '68 in Parijs; 20.40 Filmquiz; 21.37 Journaal21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Op zoek naar Sandra Laing; 23.15 Journaal, NED. 11: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 18.59 Black Beauty19.25 Zo moeder, zo dochter; 20.00 Jour naal; 20.27 Schandaal in Washing ton; 22.00 De Lucy show; 22.25 Hier en Nu; 22.55 Vernieuwd geloven; 23.15 Journaal. Advertentie VOORHAAM EN STIJLVOL Clippertassen j|l| Attachékoffers :^'Jr fyU/LU» DAM LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Jossa begreep: dit kan ik niet wei geren, dat zou een belediging zijn. Dus knikte ze, hoewel enigszins ver ward, want ze had wel zoveel nuch ter verstand om te begrijpen, dat hij hier een speciale bedoeling mee had. Gelukkig beschikte Jossa over een behoorlijke algemene ontwikkeling, zodat ze vóór het doorknippen van het lint toch een paar woorden sprak. Haar waardering uitend voor de ini tiatiefnemer van deze avond en deze tentoonstellingsruimte, die misschien in zijn genre uniek was, maar onge twijfeld of wellicht juist daarom ten volle het aanzien waard moest zijn. In de hoop, dat het gestelde aan ie ders verwachting zou beantwoorden, knipte Jossa het lint door en ver klaarde de tentoonstelling voor ge opend. Er werden foto's gemaakt en er was applaus. Jossa zelf was een beet je rood geworden want achteraf was ze nu zelf verbaasd over haar ge durfde initiatief, wat overigens op hoge prijs gesteld bleek te zijn bij de gastheer. Hij trok haar arm door de zijne en zei: „Dat was een komplete vei-rassing, juffrouw Hunninkhuizen, waarvoor ik u veel dank verschul digd ben. Mag ik u nu voorgaan om mijn doekjes en paneeltjes en niet te vergeten de beeldjes te laten zien?" Jossa zag haar eigen werk, maar ook van andere schilders, al of niet bekend. Er waren figuratieve en ab stracte werkjes, maar in haar ogen toch wel aanvaardbaar. Zelf zou ze zich beslist niet aan het non-figura tieve wagen, maar daarom kon ze de beweegredenen van de betrokken schilders wel enigszins begrijpen. Van Slagen gaf uitleg bij de verschil lende schilderijen, vertelde iets over de maker of maakster, zodat ze een aardig overzicht kreeg van het ge heel, al zou ze bij lange na niet alles kunnen onthouden. Daarna was er koffie of een drankje, waarna Van Slagen een toast hield. Zijn dank uit sprekend voor het bezoek, de eer hem aangedaan, maar vooral betrok hij Jossa in zijn redevoering, die hij schetste als een jonge, veelbelovende kunstenares, van wie er enkele doek jes op de tentoonstelling hing en van wie men in de toekomst zeker nog veel zou horen. Daarna was het officiële gedeelte zo ongeveer afgelopen. Er bleek op eens in een nevenvertrek een bandje zich opgesteld te hebben en bij de tonen van de eerste muziek boog Van Slagen voor Jossa en zei: „U zut me zeer verplichten als ik deze dans van u mag hebben". Ook nu wist ze dat weigeren bele digend zou zijn en omdat ze een hele tijd geen gelegenheid had gehad om te dansen, accepteerde ze voor haar doen vrij gretig en draaide weldra met hem rond in een aangrenzend vertrek, dat blijkbaar als dansgele genheid was ingericht. Van Slagen maakte haar komplimentjes, die ze glimlachend in ontvangst nam. Mis schien kwam het door de sherry, die ze na de koffie had gedronken; mis schien was, alles tesamen, het de ongeboden sfeer die er heerste, in ieder geval vermaakte ze zich en had daarom voorlopig nog geen plan voor tijdig te vertrekken. Ze danste met andere heren, tot ze er voorlopig ge noeg van had en ging daarom nog eens door het zaaltje om op haar ge mak alles te kunnen bekijken. Later op de avond was er een koud buffet, dat ze alle eer aandeed, maakte kennis met andere gasten, die haar werden voorgesteld, wiens namen ze te horen kreeg, maar bin nen vijf minuten prompt weer was vergeten. Er was trouwens niemand onder voor wie ze zich ook maar enigszins interesseerde, met uitzon dering dan van de gastheer, voor wie ze nu meer belangstelling kreeg. Want een man die zoveel voor de kunst doet en dus een weldoener is in de ware zin van het woord, ze- door LEIDA GRAAFLAND ker voor onbemiddelde schilders en beeldhouwers, kun je gevoegelijk als een soort weldoener beschouwen. Ze kreeg zodoende nodige respekt voor hem en vond het ineens prettig als hij zich tot haar wendde en een bab beltje met haar maakte. Maar om één uur 's nachts vond ze het wel letjes. Tegen Van Slagen verklaarde ze naar waarheid het erg prettig ge vonden te hebben, maar nu naar huis wilde. De man zorgde voor een taxi en kuste haar hand ten afscheid, er aan toevoegende: „Tot ziens, juf frouw Hunninkhuizen, ik was bijzon der verguld met uw aanwezigheid". Drie dagen later vernam ze van haar kunsthandelaar dat Sam van Slagen opnieuw twee doekjes van haar had gekocht. Het kon niet uitblijven, wist Jossa en dus verwonderde ze er zich niet over toen Sam haar een paar weken later belde, informeerde naar haar ervaringen op de bewuste openings avond en of ze zin had eens een avondje met hem uit te gaan naar zeer beschaafde en exklusieve gele genheden. Ze accepteerde en maakte een afspraak voor de komende vrij dagavond. Tegen haar pleegouders zei ze dat Van Slagen haar had uit genodigd een avondje uit te gaan. Of ze er bezwaar tegen hadden? Maar Frans noch Gerrie zagen er iets ver keerds in. Oom Frans zei op z'n ge wone, kalme toon: „Je bent intussen drie en twintig jaar. dus een volwas sen vrouw, intelligent en knap, doorj je schilderen bekend geworden. We stellen het erg op prijs dal je ons in licht en onze mening vraagt, dus zeg gen wij: ga gerust. Van Slagen staat beslist niet ongunstig bekend, anders zouden we het zeggen en afraden. Het is aan jou om te beslissen wat je in dit opzicht wilt doen. We wensen je veel plezier". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7