Buitencentrum in Noordgouwe wacht al twee jaar op koper Zondag-winkelsluiting Aquadelta-haven te Bruinisse houdt gemoederen bezig w mMSt TUINMAN Zeer hoog ziekteverzuim fA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vraagprijs vijf-en-een-halve ton Te duur voor V.0.0. De „trendvolgers" TUUNMANS VOORDEEL Een haken- en ogen-zaak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 juni 197ft 134ste jaargang Nr. 22314 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierik2ee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. .Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T.W. in dit nummer: Samenstelling Zeeuwse kollege van G.S. NOORDGOUWE, 5-6. Het is er net zo leeg als een groot gebouw, waarin twee jaar niets meer is gebeurd, maar zijn kan. Je stem galmt er. Je fantasie gaat er op bol. Hoe zon liet er geweest zijn? Wat kan er gebeuren? Ryen kamers en zalen, vijf douches naast elkaar, vyf toiletten, gangen met boogplafonds, enorme keukens zonder fornuis, In de rekreatiezaal nog niet verschoten mozaiekjes door kinderen gemaakt en een plastiek van de oud- hoofdonderwjjzer van de school in Kerkwerve. In de hal het gebrandschil derde raam met de zeemeermin en man. Het Mr. de Rooshuis, voormalig zie kenhuis voor Schouwen-Duiveland, voormalig Buitencentrum van het Volksonderwijs. Eigenaar: de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs. Voormalig exploitant: de Stichting Buitenverblijven van deze vereniging. Sinds twee jaar niet meer in gebruik. Te koop. Vraagprijs vijf en een halve ton. Voor een zee van ruimte binnen en royaal buiten. Inklusief sfeer in en rondom het gebouw. En een kom- fortabele bungalow. Vakantiehuis De geschiedenis kan snel verteld worden, al zullen de verhalen die er over te vertelllen zijn misschien wel een boekenkast kunnen vullen. In 1902 werd het ziekenhuis gebouwd, later uitgebreid met een nieuw ge deelte. Na de ramp werd dat zieken huis opgeheven en gekocht door le den van de VOO, die het de vereni ging in 1966 bij het honderjarig be staan kado gaven. Er kwam een in terne verbouwing aan te pas om het gebouw geschikt te maken voor het nieuwe doel: een vakantiehuis en ge legenheid voor werkweken. Het werd er geschikt voor. De ziekenzalen wer den met stapelbedden slaapzalen, de keukens waren en bleven goed voor de driehonderd leerlingen, die een plaats in het huis konden vinden. Op de bovenverdieping kwam een to neelzolder, sfeervol aangekleed met toneelverlichting, een houten po dium, balken en wat daar zo bij hoort. Ook een ruimte voor handen arbeid en beneden werd een pracht van een rekreatiezaal ingericht, die er ook nu nog - leeg - erg zonnig en vriendelijk uitziet. In de gangen is nog te zien waar de vele kasten heb ben gestaan. Om van alles en nog wat op te bergen. Het interieur van het Buitencentrum is intussen ver- huisd naar de beide andere huizen van het VOO in Drouwenerzand in Drente en op Vlieland. Exploitatie-tekort De reden van de sluiting is heel eenvoudig. Het Mr. de Rooshuis had maar één nadeel. Het ligt daar in Noordgouwe wel erg mooi, maar ook erg onpraktisch. Niet in een omge ving orn met driehonderd kinderen vakantie te houden. Want na een paar wandelingetjes in de omgeving heb je het wel bekeken. Dan willen die kinderen naar het strand en om ze daar te krijgen moet. een bus worden gehuurd en dat maakt zo'n vakantie dan wel weer erg kostbaar. Er was belangstelling voor het huis: van schoolklassen op werkweek, van groepen invaliden bijvoorbeeld en ga zo maar door. Maar in de zomermaanden was die belangstelling nihil en omdat er nu eenmaal veel komt kijken bij het be heer van zo'n enorm huis, rezen de kosten van de exploitatie de pan uit. Na een paar jaar met exploitatiete kort te hebben gekampt moest het bestuur van de Stichting Vakantie verblijven van de VOO dan ook be sluiten het huis van de hand te doen. Verkoop „We willen het nu wel kwijt", zegt een van de bestuursleden, de heer H. M. v. d. Post te Zierikzee, die in tussen met een gegadigde aan het onderhandelen is. Er zijn toch nogal wat belangstellenden geweest in de loop der jaren. De heer Van der Post. „Onder andere de firma Akkerdaas die er een showroom in wilde maken. Maar het gebouw heeft de bestem ming gezondheidszorg en dergelijke en de gemeente maakte bezwaren. Overigens komt er van alles op af. Onder meer een kroegbaas uit Dord recht, die er de wildste plannen mée had". Voor belangstellenden: het hoofdbestuur heeft het huis, waar van intussen de naam is verwijderd, in verkoop gegeven bij V. d. Maas bv in Vlissingen. Buiteiicentrum Intussen hoeven de schoolkinderen het op Schouwen-Duiveland niet zonder voorzieningen te doen. Behal ve dat gebruik kan worden gemaakt van bijvoorbeeld' De Koebel, Ginster- veld en het CJV-kamp, heeft de VOO in de buurt van het CJV-kamp in Renesse een buitencentrum met kampeergelegenheid, die zowel door scholen als door gezinnen wordt ge bruikt. Daarheen zijn ook de fietsen verhuisd, die voorheen in het Mr. de Rooshuis te huur waren. In Noordgouwe valt het tot nu toe gelukkig nogal mee met het vandalis me, dat gewoonlijk lege gebouwen te wachten staat. Wanneer er een raam sneuvelt wordt die ook meteen gere pareerd om herhaling te voorkomen. Toch doet de tijd er zijn werk. Op het weitje houden schapen het gras kort, maar tegen de ramen en op de paden groeien wilg en grassen tierig. COOLANGATTA, AUSTRALIË. Prinses Beatrix en prins Claus heb ben dinsdag hun bezoek van tien da gen aan Australië beëindigd en zijn vertrokken naar Nieuw-Zeeland. DEN HAAG, 5-6. De zgn trend volgers, niet alleen ambtenaren, maar alle geörganiseerden in ge zondheidszorg, bejaardenzorg, wel zijnswerk, kruiswerk, wet sociale werkplaatsen, partikulier onderwijs, dreigen door het kabinet-Van Agt te zullen worden „gepakt". Dit heeft de voorzitter van het Algemeen Co mité van Overheidspersoneel (ACOP) Jan Dutman, tevens voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren (NVV), maandagmiddag meegedeeld op een persconferentie in Den Haag. 'Advertentie Kajuitbedden van 285,-- nu 245,- T eensr- ledikanten van 125,- nu 99,- Ölank massief Aanbieding tot 18 juni INTERIEURVERZORGING MOL 17-19 ZIERIKZEE TEL 01110-2997 DEN HAAG. Met ingang van maandag 5 juni zullen de Margarine- frabri kan ten hun af - f abri eksprjj zen met twaalf cent per kilogram mar garine verhogen. Halvarine zal dan zes cent per kilo duurder worden. HONGKONG. Vietnam heeft maandag een Cambodjaans voorstel afgewezen om te gaan onderhande len teneinde een einde te maken aan hun grensoorlog. Dit bleek uit een hoofdredactioneel commentaar in het officiële Vietnamese partijblad Nhan Dan, zo meldde het Vietnamese pers bureau in een uitzending- die in Hongkong werd opgevangen. DEN HAAG, 5-6. Het ziektever zuim zowel van mannen als van vrouwen is in februari tot een nieuwe hoogte gestegen. Zo blijkt uit de jongste gegevens van het CBS, gepubliceerd in het maandschrift van deze instelling. Onder de mannen liep het ziektever zuim op tot 13,6 procent van- het aantal mandagen en onder de vrou wen tot 16,7 procent. Het totaal van mannen vrouwen samen steeg tot 14,0 procent. Derge lijke hoge percentages zijn nooit eerder voorgekomen. Indezelfde maand van vorig jaar was het ziek teverzuim onder mannen 10,6 en on der vrouwen 11,9 en onder mannen en vrouwen tezamen 10,7 procent. BRUINISSE, 5-6. Du zoiiilagssluiliiig van ile winkels op ile Aquadelta-haven te Bruinisse, blijft de gemoe deren bezig bonden, niet alleen van de eigen inwoners, maar ook van de rechterlijke macht. In 1975, was het niet mogelijk op ic treden tegen de winkeliers in het bui tendijkse gebied (de jachthaven Aquadclta) te Bruinisse, omdat de wetgeving geen handvat bood, iets te ondernemen tegen hen die hun zaak de gehele zondag open stelden. ZIERIKZEE. De winnaar van de kteine-kernen-kwis, gehouden bij gelegen heid van de jubileumfietsrally van de Rotaryklub Zierikzee, werd gewonnen door de heer P. Dekker te Zierikzee. De prijs - een heren/iets - werd hem thuis - namens Rotary - aangeboden door de heer H. Af. van der Post. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na overleg met de Kamer van Koophandel werd vastgesteld dat in de nieuwe wet op de Winkelsluiting die op stapel stond, ruimte werd ge laten voor winkels die melk. brood en andere voedingsmiddelen ver kochten, aan binnenkomende varens gasten, ongeacht of dit de bei-oeps- of de pleziervaart betrof .maar dat de nieuwe zondagswet er van uit ging. dat de winkels 's zondags geslo ten dienden te zijn. Analoog aan dit advies van de Ka mer van Koophandel, c.q. de voor schriften van de nieuwe winkelslui tingswet werd daarop aan de winkels op de jachthaven, die voedingsmid delen verkochten een openstelling van drie uur verleend en werd pro ces verbaal opgemaakt, legen zaken die aan de winkelsluitingsverorde ning niet voldeden c.q. die in over treding waren. Boetes Naar aanleiding daarvan werd door de ekonomische politierechter te Middelburg een boete opgelegd van f 2000.aan de N.V. Panden Ex ploitatie te Weert (een Wilma doch ter) en aan vier anderen: A. F. te Nieuwerkerk: .1. F. C. D. 1e Bruinis se en aan J. M. te Kamperland ieder f 300,—. De verdachten gingen in hoger be roep en vorige weck besliste het Haagse Gerechtshof de zaak aan te houden, omdat men inzage wenst van de gemeenteraadsbesluiten van de Winkelsiuitlngsverordcning Brui nisse, alsmede van wat is overeenge komen met de betrokken exploitan ten. De vertegenwoordigers van de N.V. Pandenexploitatie zeggen, dat zij aan de huurders van appartementen (winkels) een algehele openstelling op zondag in het vooruitzicht hebben gesteld en zij achten zich benadeeld, nu de meerderheid van de gemeente raad hen daarin niet wilde volgen, maar de gemeenteraad heeft niet an ders gedaan, dan de wet op dit ge bied konsekwent toe te passen, n.l. beperkte openstelling op zondag al leen voor schippers. Mr. Th. N. J. Oostdijk uit Heerlen bepleitte voor het Hof aan de ver dachten geen straf op te leggen. Hij meende verder dat de dagvaardiging onjuist was, dat er geen strafbaar feit was gepleegd en dat er nu ineens iets strafbaar zou zijn, dat het tevo ren niet was. NOORDGOUWE. Het Mr. de Roos huis in de tegenwoordige staat, ziet er - met fraaie tuin - nog bijzonder goed uit. Het blijft een gebouw met mogelijkheden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Halt houden bij het dalen, is soms moeilijker dan al met het voorafgaande stijgen. VAT PEr Verwachting tot woensdagavond: Koeler Zonnige perioden, maar eerst nog plaatselijk een regen- of onweersbui; minimumtemperaturen omstreeks 14 graden, maximumtemperaturen rond 20 graden; eerst weinig wind, later meest matige wind uit westelijke richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond -de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 juni. Zon op 5.22, onder 21.56 Maan op 7.06. onder 22.55 8 juni. Zon op 5.22, onder 21.57 Maan op 7.57, onder 23.35 Eerste kwartier: 13 juni (0.44) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 juni 5.24 17.43 10.50 23.19 8 juni 5.58 18.13 11.24 23.56 Springtij: 8 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor woensdag wordt koeler weer verwacht, waarbij de kans op een bui, vooral later op de dag, vrij klein is. Maandag en dinsdag lag een fron tale zone, die de scheiding vormt tus sen warme lucht in midden-Europa en koelere lucht boven de Britse ei landen en de Golf van Biscaje, over onze omgeving. In dit overgangsge bied ontwikkelden zich plaatselijk regen- en onweersbuien. Het ziet er naar uit. dat hei buiten gebied ons land in de loop van woensdagnacht verlaten zal hebben. Boven de Britse eilanden bouwt zich een zwakke rug van hogelucht- druk op, die haar invloed via de Noordzee naar hel oosten zal uitbrei den. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1