MIST, ZON, ANTIEKE SCHOONHEID EN EEN VLAAMS SUPER-IJSJE I Weg over Oester dam mag niet fungeren als alternatief voor bestaande verbindingen Jaarexkursie „Stad en Lande" Bodemvondst tussen Steiltjesstraat en Rode Dorp STREEKNIEUWS Oude school' en studieboeken zyn geldwaard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Motie van Provinciale Staten van Zeeland ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 mei 1978 Nr. 22310 3 ZIERIKZEE/LEUVEN, 27-5. Twee bussen vol leden van de Vereniging „Stad en Lande" hebben zaterdag, in het kader van een trip naar het Belgische Leuven, weer van alles beleefd: mist in de morgen, zon later, konfrontatie met antieke schoonheid en een Vlaams super-ijsje. Het dacht de waard van het Leuvens restaurant, waarin de midda£hap werd gebruikt, goed de warme spijzen af te dekken, met twee tussen koek- platen verpakte ijzige tennisballen, hetgeen van het uitgebreid gezelschap het summum eiste van eetkunst, om binnen de grenzen van het welgevoege- Itjke te bly ven. We zagen leraren, artsen, kooplie den en deelnemers van andere pro fessies worstelen met deze bevroren Vlaamse guitigheid. IJs liep tussen de vingers door, plakte op de tafel, baarden en snorren kregen een win terse dons, revers van kostuums en bloemetjesjurken kregen een ijsver- siering en tenslotte besteeg iedereen inwendig koel en uitwendig kleverig de trouwe, brave bussen, die door twee trouwe, brave chauffeurs weer naar het goede Zierikzee werden te ruggestuurd. Kunstschatten Wie nu denkt: O, die van Stad en Lande gaan grote reizen maken om super-ijsko's te verorberen en daar mee basta, zit goed fout, want heus de hele dag was volgestouwd met het aandachtig bekijken - of zeg maar bestuderen - van de gedifferen tieerde kollekstie kunstschatten, die in deze Vlaamse stad worden be waard, ondanks bombardementsbe schadigingen in Wereldoorlog I en II. Om een startpunt te beginnen van een zo aan historische bezinning zo ryke dag, zij verhaald van het Groot Begijnhof van Leuven, een uitzonder lijk stijlvol gerestaureerde kollektie begjjnhuisjes met een eigen kerk en aanverwante gebouwen. Wie „alles in één" wil hebben vindt in dit 17e eeuwse begijnhof (maar er zijn nog oudere delen), een melange van historische en natuurlijke schoonheid. Zon schampte op de eeuwenoude stenen, wit van seringen en kastanjes lichtte op in de verstil de tuinen en om iedere hoek van de smalle straatjes waarover eens de begijntjes hun weg zochten naar huis of kerk, was er een verrassing van een fragiele, door de tijd gekoesterde schoonheid. Door het charmante ter rein van het Begijnhof stroomt het riviertje de Dijle, maar helaas niet met erg proper water. Oudste en kompleetste Het Groot Begijnhof is het oudste - en kompleetste - van Vlaanderen. In het begin van de zestiger jaren, dacht men nog „wat moeten we er mee", oud, verteerd, vervallen als het was, maar na een grootscheepse en pretentieuse restauratie, bezit Leuven thans een komplex, waarvoor de kwalifikatie „uniek" best nog eens mag worden gebruikt. Begynen hebben eeuwenlang in de schoot der Roomse kerk een rol ge speeld, maar - een fout die gemaakt wordt - het waren geen nonnen. Ze wilden een godvruchtig leven leiden in commune-verband en had den eigen regels, die echter minder streng waren dan die van klooster orden. Begijnen mochten zelfs trou wen, maar er zijn vast weinig of geen bruidsstoeten door het Groot Begijnhof getrokken. De enige nog in leven zijnde begijn, vertrouwde ons toe, vijftig jaar in het hof te hebben gewoond en gediend, maar zich met mannen nooit te hebben ingelaten. Een saillante hoek van het Groot Begijnhof, dat memt zijn woningen en andere gebouwen een oppervlak te beslaat van 7 ha. Zestiende eeuwse vakwerkhuizen in het Groot Begijnhof. Een der opschrif ten: „Van Pest, Oorlog en Dieren Tyt. Verlost ons Maria van Pys". Toch is daar het liedeke: „Kwezel- ke wilde ge dansen.en dat wijst op vrolijkheid. Ach, binnen de per ken waren de Leuvense begijnjes ook wel eens aan de vlotte kant. Een punt was vooral: op tijd binnen zijn d.w.z. om zes uur en daar mankeez*de het nogal eens aan. Pastoor Adriaan vande Sande (1652-1686) moest er dan achteraan, om toevende begijnen „in te roepen" en in 1657 komt de aarts bisschop zelf een kijkje nemen. Hij rapporteert: „soo ist dat wij het groot begijnhof hebben zelfs in persoone ondersocht ende doorsien, ende bevonden dat de iver ende vie- richeijt in het onderhouden van de statuten seer is verflaut ende daar door allengskens ingebreken is: te te groote libetijdt". De begijnen hadden het ook niet zo gemakkelijk; ze waren half in de wereld en half in de bescherming van het hof en (zegt de historieschrij ver): „zij bleven te lang buiten het hof. Er wordt teveel uitgelopen en op reis gegaan. Er zijn te menigvuldig etentjes in de stad", maar vele be gijnen bereikten een hoge graad van vroomheid en deden beslist niet on der voor echte kloosterlingen. Gotische sakramentstoren Tot een van de zeven wonderen (het Groot Begijnhof is er één van), behoort, de gotische sacramentstoren in de St. Pieterskerk, „een meester werk van de Brabantse gotiek. ,Hier in het hart van Rooms Vlaams-Bra- bant staat een godshuis van impone rende afmetingen en rijkelijk bedeeld met kunstschatten, met als voor naamste bezit: Het Laatste Avond maal van Dirk Bouts (een Haarlem mer - 1485). De sacramentstoren (in het interieur), is van Matthijs de Layens (1450). Een keur van schilde rijen verder en kunstzinnige voor werpen, w.o. een Romaans Christus- hoofd, zeker 800 jaar oud. Ook dit Leuvens pronkjuweel werd niet gespaard door dc oorlogsbrand, maar werd nadien (alweer) zorgvul dig gerestaureerd. In het kader van de restauratie werd een romaansc crypte ontdekt, tast- en zichtbaar bew(js van een eerdere kerkelijke be bouwing op deze grond. Elke eeuw wel heeft in de St. Pie terskerk zijn kunstschatten nagelaten en bouwkundig piece de milieu in de kerk het (laat-Gotisch) doxaal (priesterkoor). Allemaal gratis te zien in de St. Pieters, met uitzondering van Dirk Bouts meesterwerk, waarvoor (met vreugde overigens) enkele frankjes moeten worden ge-offerd. Andere kerken In het kader van de Leuvense ker ken zij niet ongenoemd de kerk van het Groot Begijnhof, een oude - maar niet louter daardoor - „moeilijke kerk", met een nog duidelijk Ro maanse inslag. Met die Begijnhofkerk „zitten" we in het midden van de 14e eeuw en het zal duidelijk zijn dat de tand des tijds het godshuis door de eeuwen heen een stevig kluifje heeft geboden. Daardoor is de kerk aan restauratie toen en dat gebeurt ook. want Leuven vijzelt al zijn kunst werken op. Het kon Zierikzee zijn. Probleem van de Begijnhofkerk is de vochtigheid, want talryke malen kwam het water van de Dyle, ge voed door dc vroegere moerasstro men rond Leuven, dc kerk binnen. Er hangt nog altijd een kille, voch tige sfeer cn de pijpen van het orgel zijn slachtoffer geworden van de tin pest. Tenslotte is er de voormalige kerk der Jezuïeten, de St. Michielskerk, een pompeus barokgebouw. gruwe lijk vernield in Wereldoorlog I, maar weer opgebouwd. De pastoor kroop tijdens het bombardement weg in het tabernakel en overleefde de ramp. Stadhuis Laatst te vernoemen pronkjuweel is het wereldberoemde stadhuis, wei nig minder fraai dan het Brusselse stadhuis. Het is een overdadig ver sierd gebouw uit de laat-Gotiek, en heeft pompeuse ruimten, w.o. uiter aard de raadszaal, gesierd met de ge schilderde ten-voeten-uil-portretten van de burgemeesters, die Leuven dienden. Zo iets doen we doorgaans niet in Nederland. De Stad en Lan ders hadden maar weinig tijd om ook het stadhuis nog even „te doen", maar soms is een „touch" van de dingen voldoende om er een herin nering aan te hebben. De bussen vervoerden hierna het gezelschap naar een koel - buiten Leuven gelegen - restaurant, waar de thee werd gebruikt. Eerder op de dag liep iedereen al tegen een Vlaamse vlaai op, hetgeen iets anders is uiteraard dan een Vlaamse Gaai. Er werd nog vijf minuten rondge-J stapt in een rijk belommerd vlakbij, gelegen park en toen claxoneerden de chauffeurs (Reisbureau Van Oe- veren) voor vertrek. Via Antwerpen en door het Brabantse (Hoogerheide) werd de terugreis gemaakt. Een beetje na 8 uur x-olde het Kraanplein alweer onder de banden door. De dag had veel te kort geduurd, al was er veel in gepasseerd, maar dat is altijd bij Stad en Lande. Veel oudheidkundige dingen doen op één dag. Tevreden mensen daar door, met als primus interparis, de voorzitter de heer J. L. Braber en reisleidster mevr. Jansen-Glas, die vergenoegd in de handen wreven. „Mooie reis geweest" zeiden ze tegen elkaar! En dat was waar. ZIERIKZEE, 29-5. Tydens grondwerkzaamheden is tussen Steil tjesstraat en Rode Dorp een interessante bodemvondst gedaan. Bij het graven van een sleuf werd een klein bakje met steel en drie pootjes (een soort grape) aangetroffen, dat omgekeerd in de grond lag. Er onder bevond zich een nog kleiner potje, eveneens van aardewerk en ten dele geglazuurd. De voorwerpen, die uit om streeks 1600 zullen dateren, zyn dooi bemiddeling van de heer C. Boot te Zierikzee voor de kollektie van het gemeentemuseum ver worven. Zoals men gedurende de afgelopen weken heeft kunnen vast stellen, wordt ook in de onmiddellijke omgeving van de Nobelpoort het Bolwerk ter hoogte van de Touwbaan grondig omgewoeld door draglines en ander zwaar materiaal ten behoeve van diepriolering. Het bolwerk werd daarbij zeker op twee plaatsen drastisch doorsne den, waarbij zelfs dc fundering van de verdwenen middeleeuwse stadsmuur hier en daar bloot kwam te liggen. Eén van de opzichters verkeerde wegens het grote aantal, meest kleine scherven in de ver onderstelling, dat er een pottenbakkerij in de buurt zou zijn ge weest. Dit laatste is echter niet waarschijnlijk. Het schcrvenmateriaal is dermate verbrokkeld, dat berging geen zin heeft. Wel kan worden gememoreerd, dat door het inzetten van het moderne, gebruikelijke zware graafmateriaal, de oogst aan gave of licht bescsadigde bodemvondsten in het vervolg uiterst miniem zal zijn. W. H. KEIKES Gift voor Telefonische Hulpdienst Op 24 mei 1978 heeft mevrouw J. B. Boertien namens de Vereniging voor Vrouwelijke Handwerken een bedrag van f 1000,aan de Telefo nische Hulpdienst Zeeland overhan digd. Deze gift was afkomstig uit de opbrengst van de bazar die de vereniging elk jaar organiseert. De voorzitter van de THD, J. Meire- sonne, nam het bedrag graag in ont vangst en bedankte mevrouw J. B. Boertien, en daarmee de Vereniging voor Vrouwelijke Handwerken van harte voor de bijdrage. In 1977 heeft de vereniging ook al een bedrag aan de THD-Zeeland geschonken. De financiële steun is, gelet op de begroting van 1978 bijzonder wel kom. Bovendien betekent dit gebaar een morele ondersteuning voor de 50 vrijwillige medewerkers die ge heel belangeloos het THD-werk doen. MIDDELBURG Afscheid statenleden Voor het laatst zullen de pro vinciale staten van Zeeland op maandag 5 juni in de oude samen stelling vergaderen. Voor deze gele genheid zijn ook de wederhelften van de leden uitgenodigd, omdat tij dens deze vergadering afscheid wordt genomen van de vertrekken de statenleden. ZIERIKZEE 45-jarig jubileum „Wees een Zegen" De Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" vierde vorige week op feestelijke wijze het 45-ja- rig jubileum. Een welkomstwoord werd gesproken door de presidente mevrouw Schot-De Regt. Ds. K. Schaap hield vervolgens een inleiding, waarvoor hij als the ma gökozen ihad de eerste brief van Petrus en een gedeelte uit Hande lingen. Advertentie Bij de Slegte verkoop je de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 jaar) en koop je wat je 't volgend studiejaar hebben moet voor zover voorradig). Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neem je Tl meteen mee. Dóén, nog voor je met vakantie gaat. Dat bespaard je tijd én geld. I jjl De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte B.V., Coolsingel 83, Rotterdam. Tel.: 010- 138305 Tijdens die viering van een jubi leum wordt teruggeblikt en zo pas seerden deze avond oOk vele gebeur tenissen in de Hervormde Vrouwen groep in de afgelopen 45 jaar die re vue. Aansluitend hierop kregen de dames Steendam, Botvliet en d. Vlie ger een bloemstuk je aangeboden, we gens het feit dat zij vanaf de op richting lid zijn van de groep. Na het zingen van een zelfgemaakt lied, mocht het bestuur van „Wees een Zegen" de felicitaties in- ontvangst nemen van andere vrouwengroepen. Na de pauze werd1 'het toneelstuk „Pappa strijkt de vlag" opgevoerd door een toneelgroep uit Zonnemaire onder leiding van de heer M. van 't Veer. De avond werd besloten met dankgebed en samenzang. Commandant brandweer De heer J. Quant te Zierikzee is benoemd tot kommandant van de Zierikzeese vrijwillige brandweer. Fotowedstrijd Deltadienst Eerste en tweede prijswinnaar van de fotowedstrijd, die onlangs georga niseerd werd door de Deltadienst, werd Gilbert Reg. De derde prijs is voor Dick Priester. De inzendingen van deze fotowedstrijd, met als on derwerp Zierikzee, werden gejureerd door mevrouw F. Zwart-Schinkel en de heren Joh. D. C. Berrevoets en J. Krakeel. Een eervolle vermelding viel ten deel aan Rieneke van Hek ken. Alle foto's zullen tijdens het toe ristenseizoen tentoongesteld worden in de Dikke Toren. Geslaagd Mejuffrouw M. Doorn en de heer J. A. M. van 't Westende, beiden werkzaam in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, slaagden voor het Ziekenverpleging Diploma A. Deze kandidaten deden examen aan de School voor Verpleegkundigen in Goes. Aanrijding Op de kruising Scheepstimmerdijk - Sas - Stapelshoefweg ontstond vrijdag een botsing omdat de van de Stapelshoefweg rijdende automobilist E. M. D. uit Zierikzee geen voorrang verleende aan de van rechts komen de auto, bestuurd door S. G. H. uit Ouwerkerk. D. werd lichtgewond aan het gelaat en eerste hulp werd verleend door dokter Visser. De auto werd door takelbedrijf Dé Jonge weggesleept. MIDDELBURG, 26-5. Provinciale staten van Zeelaml vinden dat de weg over de Oesterdani oj) geen enkele wijze mag en kan fungeren als alternatief voor ver bindingen die thans nog via Bergen op Zoom lopen. In een motie dringen dc staten er verder by de regering op aan om de realisatie van de Zoomwcg in ieder geval te laten gelykvallcn met de realisatie van de weg over de Oes- terdam. Tot dat besluit kwamen de staten tijdens de vergadering vrijdag op voorstel van drs. H. Eversdijk. De motie die door alle frakties werd ondersteund zal ter kennis worden gebracht van de minister van ver- kèer en waterstaat en de vaste kom missie van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer. Damaansluiting Een motie van de heer H. Vene kamp (PvdA) werd verworpen. In een uitvoerig betoog pleitte hij voor een oplossing van het probleem van de noordelijke damaansluiting op Tholen zo oostelijk mogelijk. Zijn voorstel was om de dam met een bocht te laten aansluiten op dc bestaande dijk van de Schakerloop- polder. Het wegtracé zou dan gedeel telijk via deze dijk, gedeeltelijk via de karrevelden, aansluiting vinden op het geplande tracé westelijk van de watergang. Dit zou minder schade doen aan visserij, schelpdierencultures, land bouw, natuur, landschap en milieu. Bovendien was gebleken dat ook de bevolking van Tholen hier het meest voor voelt. Advies Hoewel de staten waardering had den voor het werk, dat de heer Vcne- kamp heeft gedaan, konden zij er toch niet mee in stemmen. De heren L. Elenbaas (VVD) en H. Eversdijk (CHU) hikten duidelijk tegen de ver keerstechnische moeilijkheden aan. Ook de SGP steunde bij monde van de heer A. Maljaars het GS voorstel voor een advies aan de minister. Al leen de PPR ging met de heer Venc- kamp mee. De staten waren het wel met alge mene stemmen met het GS voorstel eens om de Oesterdam zo oostelijk mogelijk aan te leggen en om de sluis in de Oesterdam zo klein moge lijk te maken. Mr. J. F. G. Schlingemann. lid van GS. benadrukte nog eens dat het hier om een advies aan de minister gaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3