Staten verlenen krediet voor voorbereiding van aanleg wegvak Scharendijke-Renesse Mislukte vlucht Maffia-geweld in Napels Stijging defensie drie procent per uitgaven: jaar Weer drie poliogevallen? Boze ijsventers Nog overleg met betrokkenen C.A.O.-akkoord bij Hoogovens Eduard Verkade- postzegel Zadkine-beeld was van Bijenkorf Middelburger beroofd Ongeluk te IJzendijke Zonnig' en vrij warm Oude mensen beroofd Poging' vrouw te vermoorden AGENDA SAMENTREFFEN 2 MIDDELBURG, 26-5. De staten van Zeeland willen - zo bleek tijdeus de vergadering van vrijdag, in hel provinciebuis te Middelburg - voorzichtig zijn met de aanleg van nieuwe wegen op Schouwen-Duiveland. Over het algemeen voelen de pro vinciale bestuurders meer voor de aanpassing van bestaande wegen en willen ze alleen tot aanleg van nieuwe wegen overgaan wanneer dat strikt noodzakelijk is. Wegvalt Zo is- hef provinciaal bestuur evenals het rijk ervan overtuigd, al dus gedeputeerde mr. P. Boersma, dat de vierbaans weg over de Oos- ROTTERDAM. De Nederlandse re gering heeft een open oog voor de problemen, waar hét bedrijfsleven mee te kampen heeft bij de export, maar is niet bèreid de nadelen van de „hardheid" van de gulden te sub sidiëren. UTRECHT, 29-5. Hoogovens en de vakbonden hebben maandagnacht de laatste twee barrières genomen voor een principe-akkoord over de c.a.o. 1978. Eerder was al.overeenstemming bereikt over het sociaal plan, de werkgelegenheidsparagraaf (geen. ge dwongen ontslagen tot öind 1979) en een aantal materiële punten. Er zijn nu ook afspraken gemaakt over de richtlijnen voor passend werk en dé affinanciering van pensioenen. DEN HAAG, 29-5, In 't najaar wordt een bijzondere postzegel uitge geven ter herdenking van het feit, dat het dit jaar honderd jaar geleden is, dat Eduard Rutger Verkade, to neelspeler en regisseur, overleed. „De P.T.T. zal alsnog deze herdenkings zegel aan het postzegel-uitgiftepro- gram voor 1978 toevoegen", aldus heeft minister mevrouw Gardeniers- Berendsen van c.r.m. maandag ge antwoord op schriftelijke vragen van de tweëde kamerleden Mertèns, Zee- valking en Brinkhorst (allen D'66). ROTTERDAM, 29-5. Met de over handiging van een plaquette aan de wethouder van kunstzaken van Rot terdam, drs. J. Riezenkamp, heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur van Koninklijke Bijenkorf Beheer, drs. J. Bons, zaterdag de anonimiteit van de gever van het beroemde beeld „Verwoeste stad" van Zadkine na vijfentwintig jaar opgeheven. Het beeld van een man, waaruit het hart j.sgesneden, werd destijds door het warenhuisconcern aan Rotterdam, dat bij het bombardement in het be gin van de Tweede Wereldoorlog het hart van de stad verloop gegeven. BROUWERSHAVEN. In de Molen straat te Brouwershaven werd on langs de eerste Zonnebank in Zee land geopend, onder leiding van Wil Mutsaers, Als men tien dagen ach tereen een half uur plaats neemt op de zonnebank is een stralend bruin huidje verzekerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) terscheldedam er niet moet komen. De staten besloten vrijdag wel lot het geven van toestemming voor de aanleg van het wegvak Scharendijke- Renesse. De voorbereiding voor dit werk gaat f 940.000 kosten en daar voor werd een krediet verleend. De aanleg van de fietsverbinding komt op zeven ton en het wegvak zelf bij na op zes miljoen. Op aandringen van SGP en CDA frakties zal voorheen nog overleg plaatsvinden'met de be trokkenen.'Vooral van landbouwzijde bleken er nogal bezwaren te zijn. Alleen de PPR had moeite met het voorstel. De heer W. v. d. Heide vreest, dathierdoor nog meer ver keer wordt aangetrokken. Distributie-onderzoek Er zal ook bekeken worden of het alsnog mogelijk is om op een andere manier een onderzoek in te stellen naar de distributiestruktuur op Schouwen-Duiveland. De Stichting Ondernemers Centrale Zierikzee en de Kamer van Koophandel hebben daarop aangedrongen. Omdat een dergelijk onderzoek echter nogal wat tijd en géld kost, kon het niet meer ingepast worden in de voorbereidin gen voor de streekplanherziening. Op aandringen van de heer A. Maljaars (SGP) zal echter worden bekeken of er alsnog een oplossing voor te vin den is. Ook GS ei-varen het als een gemis, dat een dergelijk onderzoek niét heeft plaats gevonden. Zomieruaire Kavero bv heeft in een brief aan provinciale staten gevraagd, om in het streekplan de mogelijkheden voor verblijfsvoorzieningen bij Zon- nemaire te handhaven. Volgens het streekplan is bij Zonnemaire minder mogelijk dan voorheen. De inrïch- tinsschets voor het Grevelingenbek- ken wil daar geen enkele ontwikke ling. „We zijn echter bereid in over leg met de gemeente te bekijken wel ke mogelijkheden er nog kunnen ■worden toegestaan", liet gedepu teerde Boersma weten. PPR-er W. v. d. Heide had daar een andere me ning over. „Wij willen liever alle openingen afsluiten. De grens van het toelaatbare is overschreden". beste oplossing is, om het gebied in handen te brengen van de overheid, dan wel van natuurbeschermingsor ganisaties. Volgens de heer W. v. d. Heide (PPR) zouden beheersovereen komsten op vrijwillige basis nodig zijn. De heer L. A. M. Elenbaas (VVD) was van mening, dat de betreffende eigenaren volledig schadeloos ge steld moeten worden en dat de be nodigde gelden tot uitkoping volle dig voor rekening van CRM moeten komen. Watersport Duinpolder Ook de Duinpolder kwam lei- sprake bij de behandeling van het streekplan. De heer P. G. van den Bosse (CDA) suggereerde, dat de De SGP en GPV-frakties, zo bleek uit woorden van de heer A. Maljaars maken zich bezorgd over de ontwik keling van de watersport aan de zuidkant van Schouwen-Duiveland. „Onze fraktie wenst een massale ont wikkeling, zoals aan de Grevelingen en in Bruinissc te voorkomen. Met name bebouwingen, zoals door Wil- ma, zijn ongewenst. Naar het ons voorkomt is hoogstens een botenhel- ling en botenloods toelaatbaar". PRAAG, 29-5. Een man uit Zuid- Moravie heeft maandagochtend ge probeerd een Tsjechoslowaaks vlieg tuig met 26 passagiers, dat een bin nenlandse lijn vlucht maakte, te ka pen, zo is officieel in Praag meege deeld. Hij is door politie en leden van de vliegtuigbemanning onscha delijk gemaakt. Er zijn geen doden 'of gewonden gevallen, aldus het kommuniqué. Het toestel was al boven Westduits grondgebied toen de man werd over meesterd. Het is in Praag geland. NAPELS, 29-7. Een 14-jarige jon gen heeft maandag voor het gerechts gebouw in Napels geschoten op drie plaatselijke maffia-leden, die net het gebouw wilden binnengaan waar zij zich tegenover de rechter moes ten verantwoorden. Een van de mannen was op slag dood en een tweede werd ernstig gewand. Toen politieagenten toesnel den schooit de jongen een va;n hen in een been voordat hij ken worden overmeesterd. Volgens de politie paste de schietpartij in het patroon van de strijd tussen twee maffia- benden om de heerschappij in een voorstad van Napels. DEN HAAG, 29-7. De reële stij ging van de uitgaven voor defensie zal in de komende planperiode wor den gebracht op drie procent per jaar. Hiermee komt het kabinet een eind vorig jaar in NAVO-vcrband gemaakte afspraak na, die door vrij wel alle NAVO-bondgenoten al in dc planning is opgenomen. Dit heeft minister Scholten van defensie maandag in een brief aan de Tweede Kamer laten meedelen, aan de vooravond van de NAVO-top in Washington. Als overweging wordt onder meer genoemd het feit dat het regeerak koord van de regering-Van Agt niet kan worden uitgevoerd als de hand wordt gehouden aan de begroting- 1978 van defensie, die nog gebaseerd is op de plannen uit de defensienota- 1974 van het kabinet-Den Uyl. Ook doen zich in de exploitatie- en de investeringssfeer knelpunten voor. Als overweging heeft tevens gegolden het streven van de NAVO- lidstaten om - in het licht van de zich wijzigende krachtverhoudingen tussen Oost en West - de gemeen schappelijke verdediging te verbete- LEIDSCHENDAM, 29-5. Evenals in dc afgelopen week zijn èr maandag in ons land opnieuw drie vermoede lijke gevallen van polio gesignaleerd. Dit heeft het ministerie van volksge- zondhéid bekendgemaakt. Het gaat bij deze gevallén om een 11-jarig meisje uit Horst bij Harder wijk, om een 9-jarige jongen uit Udel en om een 17-jarig meisje uit Vrie zen veen bij Almelo. In de afgelopen weken is bij twaalf patiënten de diagnose polio definitief vastgesteld. HULST, 29 5. De Zceuwschvlaamsc gemeente Hulst heeft de zes ijsven ters in de gemeente danig tegen zich in het harnas gejaagd, door het ijs- venten met bel 's avonds na zeVen uur te verbieden. Woordvoerder van de boze ijsven ters, de heer P. J. Janssens uit Sint Jansteen is woedend op het gemeen tebestuur. „Onze familie loopt al zes tig' jaar met ijs. Nog nooit zijn er problemen geweest en ineens mogen we na zeven uur geen ijsklantjes meer lokken met de bel, zegt hij. Dinsdag heeft hij met de delegatie Zeeuwschvlaamse ijsventers een ge sprek met de burgemeester van Hulst de heer P. Mollhof. Als dat geen po sitieve resultaten oplevei*t, stelt de ijseoman de gemeente aansprakelijk voor gederfde inkomsten. MIDDELBURG, 29-5. Maandag middag rond twaalf uur hebben drie mannen een 62-jarige man in Mid delburg overvallen en hem van een diplomatenkoffer met dertienduizend gulden beroofd. De man, C. J. van M. had dit geldbedrag even tevoren van de bank gehaald. De politie van Mid delburg heeft in verband met deze bex'oving drie mannen 'gearresteerd. Ze worden op het politiebureau in Middelburg' verhoord. IJZENDIJKE, 29-5. De vierjarige Marcel Aerssen uit IJzendijke (Z. Vlaanderen) is maandag bij een ge- kompliceerd verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Het jongetje zat bij zijn vader in de auto, die op de provinciale weg van IJzendijke naar Biervliet stond voorgesorteerd om linksaf te slaan, toen een bus ze van achter aanreed en ze tegen een tegenligger drukte. De twee auto's vlogen in brand. Ook een hond, die in de koffex'bak van de eerste auto zat, kwam om in de vlammen. Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met weinig of geen be wolking; zwakke tot matige wind uit noordoost tot oost; minimumtempe raturen omstreeks 11 graden, maxi- mumtemperaturen morgen van 20 tot 27 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min.-temperatuuromstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12-jjur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON - EN MAANSTANDEN 31 mei. Zon op 5.27. onder 21.48 Maan op 3.13, onder 15.59 1 juni. Zon op 5.26. onder 21.49 Maan op 3.38, onder 17.08 Nieuwe maan: 5 juni (21.02) IjOOU- EN EAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 31 mei 11.54 5.08 17.53 1 juni 0.18 13.05 6.21 18.57 Doodtij: 31 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-5. Hei K.N.M.I. deelt mede: In de algemene luehtdrukvcr- deling boven west-Europa en het bij behorende droge en zonnige weer komt het komend etmaal vrijwel geen verandering. Loven dc Noord zee handhaaft zich de kern van een hogedrukgebied. Occaandeprcssics koersen via IJsland naar noord-Eu ropa en vervolgens naar het oosten. Nog steeds veroorzaakt een storing in de hogere luchtlagen veel bewol king en plaatselijk regen in hot Bal- kangebied, terwijl maandag nogal wat onweersaktiviteit voorkwam bo ven het Iberisch schiereiland en zuid-Frankrijk. Zowel iri het Middel landse Zeegebied als in west. midden en noord Europa bereiken dc mid- dagteinperAUfren waarden an 20 tol ARNHEM, 29-5. Na de arrestatie in Rotterdam van een vrouw en twee meisjes die bij alleenstaande oude mensen geld en waardepapieren wog- haalden voor een totale waarde van rufm honderd duizend gulden, is ge bleken dat het drietal ook in Arnhem heeft geopereerd. Volgens de politie van die plaats vroegen zij bij een 67-jarige alleenwonende vrouw aan de Utrechtse weg om een glas water, omdat één van de vrouwen een dok ter nodig had. Hoewel de bewoonster weigerde de vrouwen binnen te la ten, zag één van hen toch kans de huiskamer binnen te gaan. Daar werd voor ongeveer vijftigduizend gulden aan sieraden meegenomen. EINDHOVEN, 29-5. be 31-jtirigc M. K. uit Eindhoven heeft maandag tcgenovér 'de politie bekend dat hij zijn ex-vrouw, de 26-jarige L. D„ heeft willen vermoorden. Hij is aan gehouden en ingesloten. «58 Maartdagmorgën reed de verdachte zijn voormalige echtgenote met zijn personenauto van achteren aan, ter wijl deze samen met haar vriendin op de stoep naar haar werk liep. De vriendin zag kans opzij te springen. Het slachtoffer werd wel geraakt. Achteraf bleek zij slechts licht te zijn gewond. De verdachte meldde zich een half uur ha het gebeurde op het Ejndho- vénse politiebureau. Hij vertelde tol zijn daad te zijn gekomen, omdait zijn ex-vrouw niets meer met hem te maken wilde hebben. Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110» 4997. Iedere vrijdag- en dinsdagavond Haamstede Natuur- en Vogelwacht. Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaan v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Dreischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. 25 mei t/m 30 juni Zierikzee Galerie Nobel, dinsdag t/m zaterdag 10.00-18.00 uur. Dinsdag 30 mei Haamstede Rombi-school, 19.30 uur, ledenverga dering chi'istelijke nationale school- veréniging. Woensdag 31 mei Zierikzee Concox-dia, opening winkelpassage, 10.00 uur. Donderdag 1 juni Zierikzee Raadszaal stadhuis, vergadering ge meenteraad 20.00 uur. Dorpshuis „Oostex'hof", 20.00 uur, concert Akkordeonorkest van de Zeeuwse Muziekschool. Vrijdag 2 juni Goes „Prins van Oranje", 9.00 uur Ver gadering Z.L.M. hoofdbestuur, 10.00 uur vergadering Z.L.M. Ledenraad. Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde I^erk, Sint Domusstxaat 35, tentoonstelling over Suriname en het zendingswerk van de Broedex'gemecnte vanaf 19.30 uur. Zaterdag 3 juni Zierikzee Dc Zuidhoek. Havenstraat 1, open huis, 8.30 tot 12.00 uur. Sporthal „Onderdak" 9.00-15.30 uur, Bijscholingsdag sportieve rekreatie. Vakantiepark „Schouwen", 20.00 uur optreden Kwartet '67. Ouwerkerk Dorpshuis 14.00 uur, start wandel tocht S.V.O.W.K. Bruinissc Durps'uus start Rode Kruiswandcl- tochl, 14.00 uur. Maandag 5 juni .Middelburg Slatenzaal. vergadering provinciale staten, 2 4.'00 uur. Zierikzee Theemiddag afd. Schouwen Plallc- landsvrouwenbond. Vertrek: RTM- 'tation. 14.00 uur. of ..Welgelegen' Schuddcbcurs, 14.30 uur. Dinsdag 6 juni Zicri(tzec Busstation. 111.00 uur. ver rek CPB naar Middelhui nis. Re nesse Bowling-centrum; avond van d< Bond van Opzichzelfstaanden: 20.0.) uïir. Vrijdag 9 juni Concertzaal; Bx-ogum-Conserts pre senteert Gruppo Sportivo; 20.00 uur. Bruinisse Raadhuis. Vergadering gemeenteraad 19.30 uur. Zaterdag 10 juni Chr. Ger. Kerk, 13.30 uui', zendings middag. Zondag 11 juni Haamstede Geref. Kerk, 19.00 uur, Kantafe- dienst. Maandag 12 juni Haamstede Gemeentehuis, 14.00 uux", x-aadsver- gadering. Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer Zierikzee, 9.30 uur, vergadering waterschap Schouwen- Duiveland. „Zeeuwse Herbcx-ghe": algemene le- denvex-gadering LTC; 20.00 uur. Woensdag 21 juni Bruinissc Dorpshuis 19.30 uur, algemene le- denvex-gadering Het Gxxxene Kruis Schouwen-Duiveland. Donderdag 22 juni Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Vrijdag 23 juni Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw 20.00 uux*. Afscheidsavond Theo Tbijssen- school. Zaterdag 24 juni Zierikzee Concertzaal, 21.00 uur, opening zeil- week met Conny van Rietschoten. Donderdag 13 juli Ziex-ikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. (01X20) 22SS ZiERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Bezorg', ng (01110) 4203 Donderdag 8 juni 'S.ir-riUrrr JlavenpU 20.00 uur Nou, ik ben er absoluut onderste boven van: de Zierikzeese Paar denmarkt en de gemeenteraadsver kiezingen vallen op één en dezelfde dag, t.w. morgen, woensdag 31 mei. Bovendien is het dan nog de laatste dag van de meimaand en de ge beurtenissen tuimelen dus over el kaar. Van hel slemhokje naar de „man met de beelden'of hel textielkraam ,,il n' y a qu'un pas" (één stapje maar). Toch kan die vermenging van sferen bruskeren. Je kunt er - als gezegd - ondersteboven van ge raken, want terwijl je het ene mo ment alle partijprogramma's op je in laat werken en doelbewust of aarzelend hel rode potlood han teert, loop je even later aan een ijsje likkend over (ons allerPaar denmarkt, met nipt dc blos van de meimaand nog op de wangen. Kan dat goed gaan, vraag je je af. Ja, dal kan goed gaan, want cr valt een lip te geven. De stemmende dames, voor hel eerst of bij vernieuwing met pa op stap naar de stembusi kunnen - geografisch gezien - de lijn doortrekken naar de Balie en samen derhalve zich op dc koopjes Werpen. Allemaal door dit uitzon derlijk samentreffen. Intussen is het beter de bovenge schetste volgorde aan le houden en dus niet omgekeerd. Er valt be zwaar te maken tegen een potentië le kiezer of kiezeres, die met papier omwikkelde planten, met irx karton nen dozen verblijvend sendesgoed of tol een pakket samengedrongen hoeveelheid textiel in het stemhok je wordt gesignaleerd. Dc voorzit ters van de stembureaus zouden daar ook bezwaar tegen kunnen maken. Eerst stemmen dus en daar na dc markt bezoeken. Tenslotte vloeit hel door dr. Teruwc gesigna leerde beginsel van erkenning ook voort uit het bestaan van ecu vrije markt. In diklatoriaal geregeerde landen, heb ik ook wel markten gezien, maar daarop bevinden zich leven dige kippen, wier vrijheid is be snoeid door touwtjes aan dc polen en agenten mei grijpvtngge jnslolen op dc heup en dat sum en is nu precies /Vat die marl ten onder scheidt van dc Zterkrecse. Boven dien kunnen dc mar kt bezoekers Hier nonchalant weg een partijprogramma in de hand houden oj uif de zak la ten bengelen en dat zet demokrati- sche zoden aan de dijk. 7,o doen we dat hier. Niks. geen in het vrij- heidsslrepcn belemmerde kippen of schictdlenders of één-partijenstel sels. maar de vrije klaarte van de Balie, onder de bedauwing van on ze 15c eeuwsr MonsiertorrnFr r he 1 i'ret on. n.ororn hlij óver 1'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2