Staten van Zeeland akkoord met visie G.S. op voornemen aanwijzing Kop van Schouwen P.Z.E.M. is niet erg blij met plakkende politieke partijen Nieuwe president in Israël 2* DE ZIERIKZEESCHE COURANT Met kritische kanttekeningen Lang „Schoonmaakbeurt afwachten" lift' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 inei 1978 134ste jaargang Nr. 22310 w1' hcialf lé(4 ^c'ËLA^ WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: „Stad en Lande"-exkursie naar Leuven MIDDELBURG, 26-5. Provinciale stalen van Zeeland hebben er vrijdag geen twijfel over laten bestaan, dat ze allerminst gelukkig zijn met de manier waarop de minister van erin de beslissing lieeft genomen om de Kop van Schouwen voorlopig aan te wijzen als be schermd natuurgebied. Afgezien van die kritiek echter, waren de statenleden het wel met het kollege van GS eens over de in samenwerking met de PPD gemaakte be schouwingen op dit voornemen. Aanmerkingen waren er vooral op de onzorgvuldige slordige wjjze, waarop de beschikking is genomen. Onzorgvudigheden die door de pro vinciale planologische dienst moes ten worden rechtgetrokken. Verder waren de staten er allerminst blij mee, dat er vooraf geen overleg met de betrokkenen is geweest. Kwetsbaar Er zijn echter ook positieve kanten aan de aanwijzing en daarop atten deerde gedeputeerde A. L. van Gees- bergen in zijn antwoord op de door de statenleden gemaakte opmerkin gen. „Het gaat hier om een bijzon der kwetsbaar gebied, waar een toe passing van de wet op ruimtelijke ordening tekort kan schieten. Vanuit dat oogpunt is de aanwijzing een goede zaak. Wanneer de minister- echter besluit tot een definitieve aan wijzing, hopen wij dat zij dat doet met inachtneming van het advies van GS. Dan zal er een heleboel zeer uit de voorlopige aanwijzing zijn weg genomen". De behandeling van hel streekplan Schouw en-Duive- land, de voorlopige beschik king van de minister van c.r.m. om de Kop van Schou wen aan te wijzen als be schermd natuurgebied en de aanleg van het wegvak Re- nesse Scharendijke nam vrij dag in de provinciale staten vergadering nogal wat tijd in De voorzitter, de ko-mmis- saris der koningin dr. C. Boertien kon dan ook een verzuchting niet onderdruk ken: „Wat duurt hei toch lang". Dat lag dan zeker niet aan drs. A. C. U. Hildebrandt (PvdA) die zijn kommentaar opvallend kort hield. „We le ven in een land van herkau wers en nullen en daarom wil ik aan het voorgaande niets toevoegen". Beheersplan In dat verband wees hjj op de mo gelijkheden, die er dan zullen zijn in verband met de waterschappen en de waterwinning en op de overeen stemming .die GS heeft bereikt met Landbouwschap en gemeentebestuur van Westerschouwen. Hij suggereerde verder dat de mi nister het beste een beheersplan kan maken in samenwerking met de ge bruikers. De heer A. Maljaars wilde namens SGP en GPV weten hoe de schade vergoeding in de beheersovereen komsten geregeld wordt. Hij vroeg zich af of er al ervaringen elders daarmee zijn opgedaan. De heer Van Geesbergen moest hem daarin teleur stellen. De ervaring daarmee ont breekt. Heilzame haast „De minister is weliswaar haastig geweest, maar in dit geval was er sprake van een heilzame haast", zo meende de heer W. v. d. Heide (PPR). „Er is iets op gang gebracht en ge lukkig kan nu een groot gebied veilig worden gesteld". Hij was het alleen niet eens met de opvatting van GS, dat percelen waarover de bestem ming onduidelijk is buiten de aan wijzing moeten blijven. Deze gebie den zag hij liever binnen de aanwij zing, tot een definitieve beslissing is genomen. Hij ging verder niet akkoord met de suggestie om het parkeerterrein bij de vuurtoren te laten realiseren. De heer Van Geesbergen was dat niet met hem eens. „Het parkeerterrein bij de vuurtoren moet buiiten de aanwijzing blijven. Het is geregeld in een rechtsgeldig bestemmingsplan". Kampeerterreinen Mevrouw E. Maris-Koster (VVD) wees, mede naar aanleiding van een brief van de Kamer van Koophandel en de Recron, op de rechtsonzeker heid van de rekreatiebedrijven in het gebied. GS, zo benadrukte de heer Van Geesbergen, wil de kampeerterreinen uit de aanwijzing houden. „De Ka mer van Koophandel heeft ons advies niet goed gelezen". Rechten De heer P. G. v. d. Bosse (CDA) wilde graag dat met verkregen rech ten in het gebied in beginsel reke ning wordt gehouden. „In gevallen, waarin op den duur zal moeten wor den ingegrepen, zal slechts de weg van de minnelijke schikking primair aanwezig zijn". Wat de aankoop van gronden be treft, was hij van mening dat een goede financiële regeling primair voor rekening van het rijk dient te komen. Het hoeft niet uitgesloten te zijn, dat ook de provincie een bijdrage geeft, meende de heer Van Geesber gen. „We hebben daar een titel voor op de begroting". Advertentie NOORDGOUWE. Zon over het cen trum van Noordgouwe op een stille mei-middag. Wie eenzijdig Schou- wen-Duiveland „doet", komt wel wat tekort. Er is meer tussen Bru en Burgh dan men denkt. Zonovergoten Noordgouwe bijvoorbeeld! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Er is een ontevredenheid die werkt en een ontevredenheid, die handen wringt. De eerste wint, de tweede verliest. Gordon Graham ZIERIKZEE, 30-5. Politieke partijen proberen in deze dagen op alle mogelijke manieren de aandacht op zich te vestigen. Dat gebeurt met folders, stickers, bijeen- komsten en met het ophangen van aanplakbiljetten, Achter ruiten, op door de gemeente beschikbaar gestelde aanplakborden en zo maar waar dat kan: op viadukten, tegen huizen en op bijvoorbeeld transformatorhuizen en spanningskasten van elektriciteitsmaatschappijen. Er wordt wat afgeplakt. En niet iedereen is daar even gelukkig mee. ZIERIKZEE/LEUVEN. De Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland maakte een exkursie naar Leuven, waar verschillende historische monumen ten werden bezocht, w.o. de St. Pieterskerk, hier op een luchtfoto. Men zie ook elders in dit nummer. Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee heeft dat in een vorige raadsvergaderingduidelijk laten mer ken en tijdens die vergadering be loofde de fraktic van de PvdA - de partij die het enthousiasme in deze het moeilijkst kan beteugelen - dat het niet meer zou gebeuren. Overi gens attendeerde raadslid Sprengel- meijer er bij dei gelegenheid op dat ook andere groeperingen zich schul dig maken aan illegale plakaktivi- teitcn. Neigingen Op Goeree-Overflakkee schijnen dezelfde neigingen te leven en dat was voor de energiemaatschappij daar - de EMGO - aanleiding om alle politieke groeperingen een brief fe sturen, waarin wordt meegedeeld dat voor ieder - door de EMGO te verwijderen - biljet ongeveer f 40, in rekening wordt gebracht, zijnde de kosten van verf en manuren. Kwaail Op Schouwen-Duiveland en met name in Zierikzee, is ook deze keer, met de gemeenteraadsverkiezingen in zicht, ijverig geplakt Burgemees ter Th. H. de Meester: „Ik maak me daar kwaad over. De fraktievoorzit- ter van de PvdA heeft me beloofd dat hij er iets aan zou doen. Het valt me tegen dat een partij, die zich hard opstelt over het milieu, hier een mi lieuvervuiler is". Rekening Ook de PZEM stelt een dergelijke plakkerij niet op prijs, al wil de maatschappij zich niet al te hord op stellen. „Dan hadden we van tevo ren een brief moeien sturen", vindt één van de woordvoerders namens de PZEM-direktie. „Wij zullen de betreffende partij echter wel laten weten dat men er rekening mee moet houden dat, wanneer de kasten be schadigd worden, een nota wordt ge stuurd". De PvdA, bij monde van voorzitter drs. R. Sayers, laai echter weten dat er al geruime tijd plannen zijn om de biljetten donderdag weer netjes te verwijderen. „We hebben daar materiaal voor. Het is er met be- hangsellijm opgedaan en als je weet hoe je behang moet verwijderen, lukt dat je ook. We zullen het zo doen dat we de kasten niet beschadigen. Overigens vinden wij die biljetten een verlevendiging van het stads beeld". Fataal Intussen wacht de PZEM af wat de resultaten zijn van het schoonmaken. De PZEM-woordvoerder: „Er zijn ri- siko's verbonden aan het plakken. Vaak worden ook de sleutelgaten dichtgeplakt. Men moet in noodge vallen de kast open kunnen maken en dan staat zo'n man daar te zoeken waar het sleutelgat is. Dat kan fataal worden". Niet op alle PZEM-kasten staat: „Verboden aan te plakken". Wat echter niet wil zeggen dat het in zo'n geval is toegestaan. Een artikel in de wet verbiedt het beschadigen van andermans eigendom. Staat zo'n verbod er echter wel op, dan bete kent dat, dat het werken met water aan zo'n kast gevaarlijk kan zijn. „Er kan kortsluiting ontstaan en dan be staat het risiko dat degene die er mee bezig is, dood neervalt. We heb ben dus ook een veiligheidsargu ment", zegt de PZEM-woordvoer der. Plakkerig Politieke partijen in Zeeland - zo is de ervaring van de PZEM - plak ken er vaak op los, zonder aan die risiko's te denken. Met name D'66 en PPR zijn nogal plakkerig, evenals de PvdA. „Onze ervaringen zijn echter niet altijd slecht. Ook voor circussen, een braderie, een wielerronde enz. worden onze kasten wel gebruikt. Dan gaat er echter een stuk karton omheen, wat later weggehaald kan Worden". De PZEM houdt intussen de zaak in onderzoek. „Wordt het een epide mie, dan zullen we uit moeten zoe ken wat we er juridisch aan kunnen doen. Voorlopig zullen we echter proberen het in den gemoede te re gelen". JERUZALEM, 29-5. In Jeruzalem is maandag Israëls nieuw gekozen president Yitzak Navon beëdigd als de vijfde president van het land. Hij volgt Yephrayim Katzir op. Navon, 57 jaar oud, is in Jeruzalem geboren. Zijn familie woont al gene raties lang in Palestina. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1