Ruim vijftig jaar geleden werd „Proeftuin" Schouwen-Duiveland gesticht Moedermavo' gaat 21 augustus in Zierikzee van start Meubelstad Zonnemaire V.V.D voor DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jubileumviering op 17 juni gordijnstof TUINMAN LA.ISTA Nog geen onderkomen De Lance-raketten 't Zit in de lucht A.L.G. Noordwelle Ook in de gemeentepolitiek V. A3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 inei 1978 134ste jaargang Nr. 22308 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummek: Kring Schouwen-Duiveland buurtvervoer? HAAMSTEDE, 26-5. Er is in de Westhoek een tijd ge- eTTvS^è- weest dat slechts enkele boomgaarden rond Haainste- te,'ik- de en Renesse te vinden waren en we doelen dan op de Bolleinnoe" jaren vóór 1925. De zogenaamde geestgronden wer den toen gebruikt door een aantal kleinere boeren (zandboeren genaamd) voor de verbouw van veepro- dukten en rogge. De omgeving van de dorpen was toen nog zeer vochthoudend zodat er 's zomers gras genoeg was voor de koeien en het mestvee; in tegenstel ling met de huidige tjjd nu het wa terpeil drastisch is gezakt en er veel Advertentie TUINMANS VOORDEEL Mooie 1 gedessineerde slechts 6,50 p.m. Geldig t/m 3 juni INTERIEURVERZORGING verdroging voorkomt met als oorzaak de rekreatie die massa's water nodig heeft en de vlottere afvoer van het overtollige water, dat na de ramp en herverkaveling via kaarsrechte af- voervaarten zeer snel in de Ooster- schelde verdween. Een andere bijzonder gewaardeerde teelt was die van de bloembollen en die dateert van circa 1900. Op de geestgronden deden de tulpen, nar cissen, hyacinten en ander kleingoed het uitstekend, zoals ook op de gron den van bijna dezelfde samenstelling in de bollenstreek langs onze kust in Noord- en Zuid-Holland. Veel prach tige gekleurde bollenvelden sierden dan in het voorjaar de Westhoek en aan die teelt zijn de namen v. Wave- ren, Leeuwe, Boot, Landegent (deze Advertentie De warme bakker bekt CDA-koekJet IjM. BOOT warme bakker varremarkt 8 51 jaar Het CDA la voor llnkee en rechtse middenstander»! christen democratisch appèl Helaas ging deze teelt grotendeels verloren omdat de tulp geen gemak kelijk gewas is om te telen en de grond werd ziek, anders gezegd „bol- lenmoe" Het ging niet meer en het zetgoed moest naar de klei, wat veel geld ging kosten. En nu bleek opeens dat de geest grond zich uitmuntend leende voor fruitteelt en wel voor de nieuwe ty pes ondei'stammen die vanuit Enge land ook hier snel voet aan de grond kregen. De grond werd „gedriediept" om de resten derrie of veen die op een meter diepte een ondoordringba re laag vormde aan de oppervlakte te brengen. .Bitter Deze „bitter" genaamd, was; na een poos aan de zon te hebben blootge staan bijzonder vruchtbaar en diverse landbouwgewassen zoals mangels en mais groeiden als kool. En na dat jaar kwamen de fruitboompjes op zwak ke onderstammen de vroegere fulpen vervangen. Ze groeiden zeer snel en velen volgden het voorbeeld van de eerste pioniers zodat tegen 1940 meer dan 500 ha ïn de Westhoek met fruit was beplant. Er werd een uitmuntend produkt geleverd, zo goed dat ande re fruittelers uit heel het land door middel van ekskursies dit wonder wel eens van nabij wilde aanschou wen. Want „op dat klap zand kon niks groeien", zeiden ze dan. De he ren waren dan ook stomverbaasd. Voorlichting Voor de moderne fruitteelt in die tijd waren vaklui nodig en die waren er juist niet. Wei wat oudere fruitte lers, die snoeilessen gaven, doch van de moderne teelt weinig kaas hadden gegeten. Daarom rees bjj enkelen het plan om een vereniging op te richten. De man, die de eigenlijke ge- dachtcngang van die tijd naar voren bracht, was wijlen W. G. Boot Jz. In verband met de steeds opkomende tuinbouw in deze streek achtte hij het noodzakelijk en menselijk dat er aan dacht geschonken werd aan voldoen de voorlichting en tevens opleiding van jonge krachten. Op 1 februari 1928 was de eerste bijeenkomst om over deze gedachten- gang te praten en te komen tot een tuinbouwschool met proeftuin. Voor zitter was de heer W. G. Boot, met mede-ondersteuning van de toenma lige Rijkstuinbouwconsulent Ir A. W. v. d. Plassche, die zei dat op mede- (Vervolg pag. 4) Advertentie AUTOMOBIELBEDR. W. C. 1ST A ZOON Dealer voor Schouwen-Duiveland van: Mini - Allegro - Princess - Triumph - Marina Dealer voor geheel Zeeland van Land/Rover en Range/Rover St. Joostdijk 41 - Oosterland - Tel. (01114) 1495 RENESSE. Deze schuur annex woonhuis aan de Hogezoom zal bin nenkort onder de slopershamer val len. De schuur werd jarenlang als opslagplaats voor de gemeente ge bruikt, het huis werd door de ge meente verhuurd. In het kader van het plan „Fasol" gaan schuur en woonhuis verdwijnen om - waar schijnlijk - plaats te maken voor een aantal amusementsgelegenhe den, die thans tijdens het toeristen- seizoen in het winkelcentrum van Renesse zijn gestationeerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Kunst is gevoel voor het menselijke en voorgevoel van het goddelijke Yzarn Frissine DEN HAAG, 25-5. Met een krappe meerderheid van stemmen heeft de Tweede Kamer zich donderdagmid dag geschaard achter de recente re geringsbeslissing de nieuw aan te schaffen Lance-raketten tevens ge schikt te maken voor het dragen van atoomkoppen. De drie woensdag, tij dens het kamerdebat over de beslis sing ingediende moties: Stemerdink (P.v.d.A.); Wolff (C.P.N.)Van der Spek (P.S.P.) en Brinkhorst (D '66), werden niet. aangenomen. Advertentie ZIERIKZEE, 24-5. Woensdagaonil werd in de Chr. Mavo een voorlichtingsavond gehouden door de Zeeuwse Avondscholengeineenschap, over de op 21 augustus te starten „Moedermavo" in Zierikzee. ZIERIKZEE. Dc kinderen Mn kleuterschool „Dc Maltarakkers" brachten donderdag een bezoek aan de Stadskwekerijwaar zij werden rondgeleid door het hoofd van de plantsoenendienst de heer J. J. Doeswijk. De schoolmelk was voor deze gelegenheid overgebracht naar de Stadskwekerij en smaakte natuurlijk „veel beter" in de fraaie kassen. Bovendien werd er ditmaal een lekkere koek bij getrakteerd. Op de foto is duidelijk te zien dat de kleuters het allemaal best fijn vonden. Zie ook elders in dit nummer. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) De aanduiding „Moedermavo" is overigens niet geheel korrekt, daar niet uitsluitend moeders worden toe gelaten. De juiste benaming luidt: Dagmavo voor volwassenen. Onge veer vijf-en-twintig mensen, waar onder vier mannen, waren woens dagavond aanwezig bjj deze, voor lichtingsbijeenkomst. De heer P. Hupkens, adjunkt-di- rdkteur van de Zeeuwse Avondscho- lengem een schap hield een uitgebrei de t< elichtirtg op de duur en moge lijkheden van deze nieuwe onder wijsvorm. Na de pauze werd gelegen- Advertentie Let op onze advertenties heid gegeven tot het stellen, van vra gen, waarvan druk gebruik werd ge maakt. Vanaf nulpunt Brandende vraag bij vele aanwe zigen was: „Weten we ,niet te weinig om die Moedermavo fe volgen?" De heer Hupkes wees erop dat gestart wordt vanaf het nulpunt en dat een lagere schoolopleiding voldoende is. Ook de leeftijd doet niet ter zake, iedereen vanaf 1G jaar is welkom. De „Moedermavo" wordt gehouden vanaf 12 augustus, drie ochtenden in de weck van kwart voor negen tot twaalf uur. Men volgt een Mavo- 4 opleiding gedurende drie jaar. Mensen, die over te weinig tijd be schikken. kunnen ook kiezen voor een half lessenpakket. Zij doen dan voor slechts drie vak ken examen en ontvangen een deel- eertifikaat en hebben tevens de mo gelijkheid het overige vakkenpakket later te velgen. Uit acht vakken kun nen zes examenvakken gekozen worden. Tct het te kiezen pakket be hoort ook het vak textiel handvaar digheid. dat als volwaardig examen vak geldt. Het cmvat werken met moderne technieken en kunstgeschie denis. Kombineren Vermeidingswaardig is verder nog de mogelijkheid de „Moedermavo" te kombineren met de opleiding aan de Avondmavo, voor diegenen, die zich geen drie ochtenden in de week vrij kunmen maken. Aan de „Moe dermavo" wordt, lesgegeven door parttime leerkrachten uit de regio. Een grote moeilijkheid, waarmee de Zeeuwse Avondscholengemeen schap thans nog kampt, is het feit dat nog geen onderkomen voor de „Moedermavo" is gevonden. Men is neg in onderhandeling met het Zie- rikzeese gemeentebestuur, maar men is nog niet tot een oplossing gekomen. Voor deze nieuwe onderwijsvorm zijn reeds vijftien inschrijvingen binnen. Belangstellenden kunnen hoort ook 't vak textiele handvaar- zich opgeven of om informatie vra gen bij de Zeeuwse Avondscholen- gemeenschap( tel. (01184) 66186 of bij mevrouw G. C. Weekhout-Zijde veld, tel. (01110) 3474. UITDEUKEN SPUITEN VINYLDAKEN aan alle merken automobielen Telefoon (01116) 1245 Roskam, J. W. van Gaatel, L. J. Vrijheid Geleljnse, J. J. Verantwoordelijkheid Becu. L. Verdraagzaamheid de Kreuk, J. Sociale gerechtigheid ZIERIKZEE STEMT 31 MEI VOOR V.V.D. t I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1