Een illusie armer ONTWAPENING Als in't weekend de kinderen komen, dan haalt u toch wel ki|) in huis. deurloo I X i Geen landgenoten omgekomen in Shaba Over vijf jaar olietekort boer 9 BLIK DOOR HET WERELD r4\ 21 f 69.75 VENSTER De komende verkiezingen Drankmisbruik in het verkeer Doop van fregat „Piet Heyn" administraties en belastingzaken, economisch advies en begeleiding ZIFRIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 25 mei 1978 Nr. 22207 Advertentie Ontwapening is het onderwerp waarvoor de algemene vergadering der Verenigde Naties in speciale zit ting bijeenkomt. Zeker ruim een maand en des noods nog langer wil men besteden om tot een slotdokument te komen dat de wereld veiliger moet maken. Van te voren staat al vast dat deze VN-konferenie mislukt voor zover het gaat om het veiliger maken van de wereld - men zal al moeite ge noeg hebben een slotdokument zo te formuleren dat ieder zijn handteke ning eronder wil zetten. Wat dan wil zeggen dat alles wat erin staat braaf genoeg klinkt om goede wil te bewijzen zonder dat dit iemand noodzaakt af te wijken van zijn huidige handelwijzen. Derde Wereld Zoals overal zal hier de zoge naamde derde ivereld botsen tegen de industriestaten. Een voornaam Advertentie l ilt mol 5-7 zierlkzee telefoon 01110-2890 DEN HAAG, 24-5. Alle Neder landers die zich bij het uitbreken van de opstand in Shaba in Kolwezi bevonden zijn vrijwel zeker in vei ligheid. Tot nu toe zijn op het minis terie van buitenlandse zaken geen berichten binnengekomen, dat Ne derlanders die zich in de Zairese mijnstad bevonden, zijn gedood, letsel hebben opgelopen, of worden vermist. Twaalf Nederlanders zijn uit Kol wezi naar Brussel overgebracht, een bevindt zich in Kinshasa. Voorts is bericht ontvangen dat alle geeste lijken in Kolwezi, ook de vier Ne derlanders die zich daar bevonden, ongedeerd zijn. AMSTERDAM, 24-5. De directeur van het Internationaal Energiebu reau (International Energy Agency) te Parijs, dr. Landzke, heeft op een Europese conferentie over aard olie en gas in Amsterdam voorspeld, dat reeds over vyf jaar, in het jaar 1983 dus, schaarste aan aardolie kan beginnen te ontstaan. D!t hangt volgens dr. Landzlce af van de economische groei in de we reld: is de eionomische groei bijzon der laag, dan kan het nog enkele ja ren langer duren, alvorens een schaarste zich gaat manifesteren. Wordt er echter niet op grote sdhaal iets gedaan, dan zal de oldeschaarste zich onvermijdelijk voordoen. Er moet op grote sdhaal op energie wor den bezuinigd en met alle kracht zal moeten worden gestreefd naar de ontwikkeling van andere energie bronnen. punt hierbij is de nucleaire bewape ning. Daar is iedereen tegen, inklu- sief de grote bezitters van kernwa pens. Die laatsten zijn er vooral te gen dat nog meer landen zich een kernbom bouwen wat bezegeld werd in no-proliferatie-accoorden. De derde wereld heeft geen ongelijk dat zij vooral daarvan de dupe is. Niet alleen doordat ze niet het materiaal krijgt om zo'n bom te bouwen, maar meer nog doordat ze zoveel mogelijk buiten alle ontwikkelingen gehou den wordt waarmee de kernener gie voor vreedzame doeleinden is gebaat. Uiteindelijk mag de derde wereld dan wel duur kopen wat in het wes ten is uitgebroed in de laboratoria. Maar daarmee steunen ze dan ook diezelfde laboratoria waar zeker ook wel eens iets ontdekt zal worden waarvoor de militairen best aandacht hebben. En wat staat daar tegenover aan vmtiging van de kernmachten? Ont zettend weinig, zelfs te weinig om het lijf hebbende SALT-akkoorden tussen de VS en de USSR lijken haast niet te sluiten en de diverse praatmarathons (in Genève en We nen bijvoorbeeld) over algemene en nucleaire ontwapening leveren ook al niets op wat vermeldenswaard is. Kuratele Maar als dat dan zo is, waarom moeten die monopolisten van de kernwapens dan de derde wereld in dit opzicht onder kuratele stellen? Met welk recht? Moeten die derde wereldlanden het dan maar aksep- teren dat ze in een wereld leven waarin nog steeds het levensgrote gevaar van een kernoorlog blijft be staan, zo-nder dat ze in enig opzicht invloed hebben? Niet om die wa pens uit te bannen en ook niet om eventueel een partij mee te azen als daarmee ooit gestreden zal worden. Kortom, In het Newyorkse VN-ge bouw ligt voor de konferentie haast onuitputtelijk ruziemateriaal klaar. Conflictstof En bjj de gewone bewapening zijn de mogelijkheden voor tweespalt haast nog groter. Cijfers zoals het Stockholmse instituut SIPRI ze ver zamelt, laten zien dat de derde we reld gigantische sommen besteedt aan wapens - geld dat ze onbetwist aanzienlijk beter zou kunnen beste den. Geen van die landen koopt a- tuurlyk die wapens vrijwillig - ze doen het allemaal omdat een wel licht boze buur tanks en kanonnen en vliegtuigen heeft waartegen men zich moet kunnen verdedigen. Als aan die buur nu maar noo'vt geleverd was dan had men zelf ook niet hoe ven kopen. De verdenking ligt dan zeer voor de hand dat de grote wapenleveran ciers hun business florissant houden door telkens iemand iets te leveren, waarna de volgende orders vanzelf komen. En daartegen wordt in het geheel niets gedaan. Dat is konfliki- stof nummer twee, volop beladen met politieke stunts. Flitsen uit het buitenland WENEN. Een helikopter van het Oostenrijkse leger met vijf militai ren aan boord is bij vergissing ge land op Tsjechoslowaaks grondge bied aldus het ministerie van bui tenlandse zaken in Wenen. NEW DELHI. De vereniging van Zuidaziatische buitenlandse corres pondenten in Zuid-Azië heeft in New Delhi een resolutie aangenomen waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen de arrestatie en de openbare geseling van journalisten in Pakis tan. BONN. Het openbaar ministerie in Bonn is een groots opgezette handel in nazi-symbolen in Bonn en de om liggende gemeenten op het spoor ge komen. Bij twee antiekhandelaren zijn partijen nazi-emblemen in be slag genomen. ROME. Rond de plaatsen Barentu, Iddi en Rama in de Ethiopische pro vincie Eritrea woeden hevige ge vechten. Dit heeft een woordvoerder van het volksfront voor de bevrijding van Eritrea in Rome verklaard. JERUZALEM. Bij monde van mi nister van defensie Ezer Weizman heeft de Israëlische regering ontkend dat zij van plan is landerijen op de bezette westelijke Jordaanoever die zijn, te onteigenen om er zes grote nederzettingen voor Joden te ves tigen. LONDEN. Een bommelding heeft de 2.400 passagiers en bemannings leden van het Britse cruiseschip Oriana acht uur lang in spanning gehouden. Bij de Britse strijdkrach ten werd alarm gegeven. SALONIKI. Twee mensen zijn ge wond cn ruim 300 huizen zijn be schadigd bij drie aardschokken die zich in de nacht van dinsdag op woensdag in Griekenland hebben voorgedaan. Dit heeft de politie in Athene woensdag meegedeeld. MUNCHEN. Hevige overstromin gen in het zuiden van West-Duits- land hebben twee mensen het leven gekost. Een kwam om 'toen hij ten noorden van Stuttgart op een boer derij een pomp wilde insalleren. De 21-jarige man werd geëlektrokuteerd De andere werd gedood toen hij met zijn auto slipte en op een vrachtwa gen botste. WEDZA. De zwarte Rhodesische leider dominee Ndabaningi Sithole, heeft verklaard dat het in de bedoe ling ligt tegen juli alle zogenaamde beschermde dorpen te hebben afge schaft. Sithole maakt deel uit van de interim-regering die Rhodesië op het moment leidt. CHICAGO. Een federaal hof van beroep heeft bepaald dat Ameri kaanse nazi's het recht hebben een protestmars te houden in Skokie, II- linais, waar voornamelijk Joden wo nen. De stad kan nu in hoger beroep gaan bij het hooggerechtshof. LONDEN. Het aantal werklozen in Groot-Brittannië is in mei sterk verminderd met 20.700 tot 1.366.00, of 5,7 procent van de beroepsbevol king. Het cijfer, dat geen rekening houdt met schoolverlaters, is gecor rigeerd voor he seizoen. MUNCHEN. De bond van Duitse schrijvers heeft een beroep gedaan op het Westduitse parlement, de pu blieke opinie en de vakverenigingen „zich vastbesloten te keren tegen pogingen om van onze republiek na genoeg een politiestaat te maken". ROTTERDAM, 2415. Voor wait be treft Ihet 'landelijk: resultaat bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zal het CDA de grote winnaar blij ken1, zal de PvdA een beperkt ver lies 'lijden en zal de WD. verhou dingsgewijs als de grote verliezer uit de bus komen. De opkomst van de 'kiezers zal groter zijn dan vier jaar geleden (69,1 procent) en waar schijnlijk tussen de 71 eni 77 procent bedragen. Deze prognoses zijn dan drs. Wil Foppen die als paliiticoloag en ver- kiezingsdeskimdige venbonden is aan de Erasmus-universiteit. DEN HAAG-, 24-5. Tijdens een ko mend mondeling vragenuurtje in de Tweede Kamer gaat het kamerlid Fam Cornelissen (CDA) bij de mi- njisters Tuijnman van verkeer en wa terstaat en De Ruiter van justitie een betere aanpak bepleiten van het drankmisbruik in het verkeer. Ge vraagd zal ondermeer wonden een onderzoek in te -stellen naar de mo- gelijtohead Nederland1ademana- lyse-apparatuur te gaan gebruiken voor het vaststellen van het alco holpercentage an het bloed'. Voorts wül het kajnerhd de instelling van een speciale commissie voor 'het on derzoek naar de wijze, waaróp het alcoholmisbruik kan' worden bestro den. VLISSINGEN, 24-5. Zaterdag 3 juni zal din Vlisingen het standaardfregat Piet Heyn worden gedoopt en te wa ter getaten. Het fregat wordt voor rekening van de Koninklijke Marine gebouwd bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen. De plechtigheid zal worden verricht door do echtgenote van de directeur- generaal materieel van het ministerie van defensie luitenant-generaal L. Hensen. De kiellegging van de Piet Heyn geschiedde op 28 april 1977. Het ligt in de bedoeling dat het schip rond 1980 zal worden opgeleverd voor de proefvaart. Het schip heeft een ac tieradius van 4.000 mijl, een maxi mum snelheid van ca 30 'knopen en een bemanning van 175 man. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. Wegens het ver- oorzaken van een ernstig verkeers ongeval, waarbij twee kinderen het leven verloren, heeft de rechtbank in Maastricht de 25-jarige bouwvak arbeider J. H. uit Vaals conform de eis veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan drie voor waardelijk en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. VEENDAM. Brand in een woning in Veendam heeft het leven gekost van het vijfjarig zoontje van de fa milie Freeburg. De woning en een snackbar er onder brandde geheel uit. UTRECHT. De zestienjarige jon gen uit Vriezeveen, die afgelopen week met verschijnselen van kin derverlamming in een Almelo's zie kenhuis is opgnomon, heeft inder daad polio. Er zijn nu twaalf „zeke re" en drie vermoedelijke gevallen. BEVERWIJK. Alpha Engineering, een werkmaatschappij van VMF- Stork, heeft een opdracht van ca. f 25 min. ontvangen van de Libyan Arab Romanian Poultry Company (Larpco) in Benghazi voor de leve ring en bouw van een komplete kip penslachterij op „turn key" basis incl. de afvalverwerking en afval waterbehandeling alsmede koel- en Vriesruimten. AMSTERDAM. De rechtbank in Amsterdam heeft de 25-jarige poli tieagent J. A. V. uit de hoofdstad wegens misbruik van gezag veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf. V. had toegegeven de afgelopen vier jaar circa dertig prostituees te heb ben overgehaald tot sexueel kontakt door hen te bedreigen met een pro ces verbaal. Het vonnis was hetzelf de als de eis. LEIDEN. De Boycot Outspan Aktie zal, vanaf 2 juni, een foernee van anderhalve maand door Nederland maken met als begin en eind stand plaats Leiden. De BOA-karavan zal daarbij zesendertig plaatsen aandoen waarvan Den Haag en Leiden zelf twee keer. DEVENTER, Bij een bedrijfsonge val in de nieuwbouwwijk Groot Douwel in Deventer is de 47-jarige H. Lankamp uit Rijssen om het le ven gekomen. Hij bediende vanaf de grond een houwkraan die bij het verrrijden in aanraking kwam met een tienduizend volt hoogspannings kabel. De man was op slag dood. DEN HAAG. De Chinese minister van buitenlandse zaken, Huang Hua, zal in de eerste helft van juni, ver moedelijk van de 8ste tot de 10de, een officieel bezoek aan Nederland brengen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. DEN HAAG. In de raad van de casinospelen is een diskussie gaande of er na Scheveningen nog een casi no moet komen en zo ja op welke termijn. De raad heeft bezoeken ge bracht aan Eindhoven, Breda en Arnhem, maar daaruit mag geen en kele konklusie worden getrokken. DEN HAAG. De minister van bui tenlandse zaken, dr. C. A. van der Klaauw, zal op 14 en 15 juni in Pa rijs de bijeenkomst van het minis- terskomité van de OESO (organisatie voor ekonomische samenwerking en ontwikkeling bijwonen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. DEN HAAG. Na een demonstratie ve wandeling door de Haagse bin nenstad heeft de nationale kommis sie tegen het alkoholisme, vertegen woordigd door ongeveer honderd- vijftig mensen dinsdagmiddag op het Binenhof een lijstje met 42.000 hand tekeningen aangeboden aan de voor zitter van de Tweede Kamer dr. Vondeling. AMSTERDAM. Twee mannen heb ben drieduizend gulden buitgemaakt bij een roofoverval op het bijkan toor van de Telegraaf in de Spui straat te Amsterdam. DEN HAAG. Minister Pais van on- deiwij® wil drie experiment-en met funderend onderwijs. Daarbij1 gaat het er ori, meer inzicht te krijgen in de onderwijskundige aanöhiitiings- mogielij'Wlieden (bussen basis- en het voortgezet onderwijs. DEN HAAG/AMBON. De Indone sische autoriteiten hebben op Ambon een aantal personen aangehouden en na verhoor weer vrijgelaten. Ze heb ben allemaal contact 'gehad met Joop Hatumena, die ina een reis door de Molu'kken .in Jakarta is aangehou den. 'Hij wordt verdacht van. RMS- aktïviteiten en zit vast op Ambon. DEN HAAG. Staatssecretaris me vrouw Haars van justitie meent dat alteen nog jeugdige (personen (tot 23 jaar) en vrouwen na een veroor deling door de rechter tot onvoor waardelijke gevangenisstraf te lang moeten wachten op de uitvoering van die straf. Overdag heeft Jossa de nodige af leiding. Ze heeft altijd veel van wan delen gehouden, dus is ze iedere dag, als het weer zulks toelaat, buiten. Ze heeft de wijde omtrek al spoedig ver kend, een keer koffie gedronken in een der buurtschappen, gezworven over de heide, gekeken naar het scheuren van stoppelland en een pluimveebedrijf bezichtigd. Maar het liefst wandelt ze over de bos- en landwegen, waar ze enkel samen is met de vogels en de konijnen, een enkele maal een schichtige ree ziet wegvluchten of een fazantenpaartje ziet opvliegen. Zelfs het verkeer over de autoweg, die slechts enkele kilo meters van Arten verwijderd langs gaat, is hier niet te horen. Alles ademt rust en vrede. Het werkt als balsem voor haar gewonde hart. De woede in haar ebt weg en verandert geleidelijk aan in een gelaten aan vaarden van de werkelijkheid; er is immers niets meer aan te doen! Maar 's avonds op haar kamer, als ze probeert te lezen in de boeken die ze gekocht heeft, vreet de wroeging over het gebeurde aan haar en vraagt ze zich af: waarin ben ik tekort ge schoten, dat het uiteindelijk tot deze climax is gekomen? Wat is mijn aan deel in de oorzaak en schuld, als er daafvan al sprake is? Heb ik het zelf ongemerkt aangemoedigd? Be wust of onbewust? Maar ik kan het me niet herinneren. Had ik teveel gedronken? Maar ik ben immers al tijd matig? Op de kamer, die haar in hef pen sion is toegewezen, heeft ze een fles sherry staan, maar ze heeft pos één keer een glas gedronken. Ze geeft er maar weinig om. Ze drinkt 's avonds Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 26 MEI NED. I: Om te beginnen een an derhalf uur durende, eerste af leve ring van de nieuwe Amerikaanse serie De familie Robinson, naar het beroemde boek van Johann David Wyss. Deze familie spoelt tesamen met een kapiteinsdochter op een eiland aan in de Stille Zuidzee. Al daar treffen ze Jeremiah aan, die al zeven jaar tevoren is aangespoeld. Daarna voor de vuist weg, nummer 162. Jaap van Meekren neemt daar na minister-president A. A. M. van Agt een interview af. In het tweede deel van de serie Poolse ontmoetin gen wordt aandacht besteed aan het geloof en zijn tegenstrijdigheid met het kommunisme en er wordt ge sproken over de mate van vrijheid tot meningsuiting al of niet op pa pier. NED. II: Vanavond al weer de laatste aflevering van Pipo en de noorderzon. Pipo en Per Pleksen zitten gevangen in de grote Diep vriezer omdat ze koningin Kanakke wilden bevrijden. Koningin Frigite was hier echter niet van gediend, want mensen stralen warmte uit en dat deed haar meubilair smelten. Eveneens voor de laatste maal in dit seizoen Hoe bestaat het, waarin Ati Dijckmeester, Hettie Blok, Joop Brusse en Hans Emmering de kijker weer enige wederwaardigheden van de werkelijkheid tonen. Hierna volgt een Franse speelfilm uit 1959 van Francois Truffaut Les quatre cents coups. Deze gedeeltelijk auto biografische film van Truffaut gaat over een kwajongen, die op een heel Freudiaanse wijze de dupe wordt van de disharmonie tussen de ouders. Hoe slechter het huwelijk wordt hoe ondeugender wordt hij, toidat hij zelfs in het gevang te recht komt. Na Vara-visie het pro gramma dat is samengesteld uit Achter het nieuws, de ombudsman en Koning Klant volgt een afleve ring van Terug naar de natuur. Tom en Barbera kweken niet alleen hun eigen groente, ze spinnen ook hun eigen wol, dié echter blijkt te kleven en vuil bleekgroen van kleur is. De buren ondertussen on dernemen een gezamenlijke inspan-, ning om Jerry te laten promoveren tot direkteur. VRIJDAG 26 MEI NED. I: 10.50 Schooltelevisie; 18.20 Teleac; 18.50 De fabeltjes krant; 18.55 Nieuws; 18.59 De fami lie Robinson; 20.35 Voor de vuist weg; 21.37 Journaal; 21.55 Voor de vuist weg; 22.55 Gesprek met de minister-president; 23.05 Poolse ont moetingen; 23.52 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Pipo en de noorder zon; 19.26 Hoe bestaat het; 20.00 Journaal; 20.27 Les quatre cents coups; 2?.05 Vara-visie; 22.55 Terug naar de natuur; 23.30 Journaal. ZATERDAG 27 MEI NED. I: Een feest tijdens de droge Moesson is de titel van een doku- mentaire die gemaakt werd van de schuwe Txicao Indianen in Brazilië. Het middagprogramma gaat verder met een nieuw avontuur van Mum- plichtsgetrouw de twee kopjes kof fie, die in het hotelkannetje zitten en rookt één of twee sigaretten en gaat bijtijds naar bed, al weet ze dat ze vaak niet in slaap kan komen. Soms neemt ze een boek mee in bed en probeert te lezen, maar de let ters vervagen tot lange, zwarte stre pen, waaruit ze niets meer kan op maken. Ze heeft het al geprobeerd met slaaptabletjes, waardoor ze de volgende ochtend wakker werd met hoofdpijn, zodat ze daarvan is afge stapt. Pas op de avond, nadat ze het meertje in het bos heeft ontdekt en het plan heeft opgevat weer te gaan schilderen, is er wat meer rust in haar en gaat ze die avond met een enigszins tevreden en voldaan gevoel slapen. De volgende morgen rijdt ze in haar wagentje naar het naburige stadje en loopt door de winkelstraat. Ze heeft geluk: er is een hobbyzaak, die ook heel wat heeft voor schil ders: palet, penselen, olieverf, doek jes, panelenze kan kiezen. De eigenaar van de zaak, kennelijk zelfs een amateurschilder, adviseert haar. Hij heeft een beschaafde stem, niet het bekende Brabantse accent. Het valt Jossa vrij direkt op; het doet weldadig aan weer eens algemeen beschaafd Nederlandse te horen. Niet dat ze iets tegen het Brabantse dia- lekt, vast niet. Maar ze heeft al zo lang geen zuiver Nederlands meer gehoord. Het enige wat de man in zijn win kel niet in voorraad beeft, is een ezel. Maar dat is geen probleem. Jossa wordt uitgenodigd mee te gaan naar achteren, waar de kamer herschapen blijkt te zijn in een atelier. Een zij- bly. Daarna een Engelse natuurfilm Een man en een jongen in de na tuur. Dit in leeftijd verschillende duo ontdekt in de bossen van Ex- moor een loslopend hert en zij be sluiten het dier te volgen. Tot be sluit Bollie Blauw die op reis gaat en De film van ome Willem. Het eerste gedeelte van het avondpro gramma is bestemd voor twee afle veringen van de Japanse volksheld Lin Chung Kao Clviu het enfant terrible van de Japanse Keizerlijke garde doet vanavond weer zijn best iedereen tegen zich in het harnas te jagen. Oorzaak hiervan is het meis je Li Hua, die voornemens is met een lid van de Chai-familie te trou wen waardoor deze nog meer macht zouden krijgen. Vervolgens een por tret van Johan Cruyff die in het stadion van Barcelona afscheid neemt van zijn Spaanse supporters met de daarna uit te zenden voet balwedstrijd C.F. de Barcelona te gen Ajax. Naast het portret worden tevens beelden uitgezonden van de eerder gespeelde match tussen oud- Ajax en oud-Barcelona, waarin vele van de kopstukken aanwezig zullen zijn. Een afscheid van Johan Cruyff wordt genomen in Amsterdam, wanneer de returnwedstrijd wordt gespeeld. Van het voetbal over naar de serie O moeder wat is het heet, waarin mannen van opper Williams het bijna in hun broek doen van angst wanneer zij zich in de eerste plaats midden in de jungle bevinden, waar bovendien vijande lijke Japanners blijken te huizen. NED. II: In de Bereboot een de buut en wel dat van goochelaar Hoedin. Helaas gooit tante Oen met haar voortvarendheid roet in het eten. De liefhebbers van populaire muziek hebben daarna even een bit tere pil weg te slikken, gezien het feit dat Avro's Toppop van de hui dige vorm afscheid neemt. Op 2 september zal dit programma vol gens de oude formule terugkeren. Jos Brink presenteert vervolgens het spelprogramma Telecross waarin het zaak is zoveel mogelijk woor den uit een cryptisch kruiswoord raadsel te raden. De aflevering van De man aan de top.staat in het te ken van twee aangelegenheden. Op de eerste plaats heeft Don Walling zeer véle bedenkingen tegen de ver houdingen tussen Brian en Summer. Om de situatie te verergeren blijkt nog dat Summer in verwachting is geraakt. Anderzijds wordt de afleve ring beheerst door de begrafenis van Julie, die nogal wat emoties aan de oppervlakte doet komen bij be paalde personen. Daarna de aktua- liteitenrubriek Televizier magazine gevolgd door Avro's Sportpanorama. ZATERDAG 27 MEI NED. I: 10.00 Teleac15.30 Nieuws15.32 Een feest tijdens de droge moesson; 16.32 Mumbly; 16.40 Een man en een jongen in de na tuur; 17.05 Bollie Blauw17.15 De film van ome Willem18.50 De fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Lin Chung; 20.30 Portret van Johan Cruijff; 20.45 Voetbal Barcelona- Ajax; 22.45 O moeder wat is het heet; 23.20 Nieuws. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Bereboot; 19.05 AVRO's Toppop; 20.00 Journaal; 20.28 Telecross; 22.00 De man aan de top; 21.50 Televizier; 22.40 Sportpa norama23.10 Nieuws. muur is vrijwel geheel weggebroken en inplaats daarvan is glas gekomen. Er is veel licht en nu de zon schijnt staat het atelier in een glans van goud. Met kennersoog bekijkt Jossa de doeken en paneeltjes. Ze ziet een half afgemaakt naakt en huivert, het gezicht afwendend. De man biedt haar gedurende haar verblijf in Ar ten een van zijn schildersezels in bruikleen aan. Nee, geen geld. „Be schouwt u het maar als service van de zaak", voegt hij er lachend aan toe. Terug in de winkel betaalt Jossa het gekochte. De man gaat mee naar buiten en deponeert de ten dele ge demonteerde ezel in de auto en steekt dan zijn hand uit, die Jossa wat aar zelend drukt. „Veel plezier", wenst hij. „En als u iets te koop hebt, laat u het me dan zien, ja? Ik krijg wel eens een kunstkenner in mijn zaak". Terwijl Jossa terugrijdt, denkt ze: wonderlijke man. Vraagt niet eens: waar verblijf je, maar geeft meteen een van zijn ezels mee in bruikleen. Zonder kosten. Ongekomplieeerde mensen in dit deel van ons land. Gelukkig dat die er nog zijn. Nog diezelfde middag trekt ze er op uit. Meta haar wagentje probeert ze zo dicht mogelijk bij het bos- meertje te komen en sleept dan de attributen erheen. Ze voelt ineens een onweerstaanbare drang om te werken. Als ze alles naar haar zin heeft staan, begint ze te tekenen. Eerst wat hoofdlijnen. Ze neemt die éne hoek, waar de verschillende nu ances groen zo tot hun recht komen, met de voet aan het water. (wordt vervolgd) Advertentie Accountantskantoor Lam LINDENLAAN 3 - 01870-3477 - MICDELHARNIS door LEIDA GRAAFLAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9