Hernieuwd „Ziejook" vindt domicilie in de Concertzaal La LÜ 'n Ei hoort erbij De Lance-raket LEDIKANT 110- d e u r I o o ERIC DE NOORMAN Eerste vertoning op 2 juni STREEKNÏEUWS DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Jongeren over het onderwijs Weer drie polio-gevallen ''Heeft II nog een^ goed BANKSTEL maar... beat U er toch eea beetje op uitgekelcea... RUIL hetdaa IN bil ea bepaal meteea uwaieuwe keus. INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEE, 25-5. Stichting Filmkring „Ziejook" is weer bezig filmvoor stellingen te organiseren. Na een filmloos seizoen is er een nieuw bestuur gekomen, dat zich - naar eigen zeggen - weer gaat beijveren om met het medium film een bijdrage te leveren aan de verrijking van het kulturele leven op Schouwen-Duiveland. Op 2 juni wordt een voorstelling gehouden in de Concertzaal, die voor (oud) leden zowel als voor belangstellenden vr\j toegankelijk is. Op het programma staat „Stroszek", het laatste cine-produkt van de Duitse regisseur Werner Herzog. Dit bij wijze van voorproefje van wat de filmliefhebber binnen het zogenaamde „alternatieve circuit" tijdens het komende seizoen te wachten, staat. Behalve het organiseren van film voorstellingen gaat „Ziejook" zich er ook op toeleggen het publiek te voor zien van meer informatie over - wat zij noemt - de betere film. Het stre ven is ee nmaandelijks bulletin te doen verschijnen. Stichting Filmkring „Ziejook" be gon haar aktiviteiten op 29 septem ber 1969. Hoewel al vrij snel gebruik werd gemaakt van de foyer van de Concertzaal, heeft het overgrote deel van de voorstellingen plaatsge vonden in de aula van de R.S.G. Hoewel men te kampen kreeg met financiële problemen en gebrek aan enthousiasme binnen het be stuur bleef de filmkring draaien tot in 1976. Toch bleken genoemde pro blemen zodanig te spelen dat de nog voor het afgelopen seizoen de ak tiviteiten van de filmkring geheel stil vielen. Laatstleden december echter werd een nieuw bestuur gevormd - be staande uit een oud-bestuurslid en drie tot „filmfanaten" uitgegroeide bezoekers - teneinde te onderzoeken of en in welke vorm de filmkring nog levenskansen had. Levenskansen Die levenskansen bleken dus wel degelijk te bestaan. Zeker toen bleek dat gerekend kon worden op de heer Van der Zwan, bedrijfsleider van Mondragon en exploiteur van de Concertzaal. Al in een vrij vroeg stadium van de „wederopbouw" werd hij bereid gevonden de Con certzaal mèt de aanwezige 35 mm- apparatuur, onder zeer gunstige voorwaarden op de vrijdagavonden ter beschikking van de „alternatie ve filmliefhebbers" te stellen. Met het „verwerven" van deze zeer geschikte akkommodatie hoopt „Ziejook" tevens de wat oudere filmliefhebbers binnen haar kring te krijgen. Behoefte Over belangstelling voor hun her nieuwde aktiviteiten maakt het be stuur zich geen zorgen. „Wij hebben een flinke achterban, daar zijn we zeker van," verklaart penningmees ter Peter de Koeijer. Er bestaat veel behoefte aan wat meer kulturele ak tiviteiten i.e. film. De heer Van der Zwan is het daar zeker mee eens. Die behoefte was namelijk een van zijn belangrijkste redenen om medewerking te verle nen aan het gebeuren. „Er hoort op het eiland een bepaald soort films te draaien waar men anders voor naar Rotterdam moet," vindt hij. Overi gens zal hij geen enkele stem in het kapittel hebben als het de filmkeuze aangaat. Die is in handen van de kring, die ook zelf de te draaien films bestelt. BRUINISSE Popfestival Op 12 augustus wordt <>P het voet balveld een door de Stichting „Bru- pop" georganiseerd popfestival ge houden. Het spektakel moet een kleine twaalf uur in beslag gaan nemen. De groepen Partner, Barrelhouse, Herman Brood his Wild Romance, Solution, The Salomon King Band en Trail, alsmede twee regionale bands, zijn gekontrakteerd. Naar een internationale topattraktiewordt nog gezocht. Op het terrein zullen zich ook een aantal marktkraampjes bevinden, met voeclsehvaren, sieraden, kleding, grammofoonplaten e.d.. Advertentie Subsidie Eveneens weinig zorgen maakt „Ziejook" zich (meer) over de finan ciële kant van de zaak. Voor het tij dens het vorig draaiseizoen ontstane tekort van f 2300,heeft zij een subsidie aangevraagd, waarvan de toekenning volgens het bestuur „voor 99,9 procent zeker is." Het nieuwe bestuur heeft strenge normen ten aanzien van het finan cieel beleid aangelegd, evenzo met betrekking tot de organisatorische opbouw. „Ziejook" heeft van het verleden geleerd. Speerpunt Als reden voor zijn affektie met het fenomeen film geeft koördinator Advertentie Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER Bom in huisje TROYES, 24-5. Een rechtbank in Troyes, Frankrijk, heeft woensdag Lionel Legras tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 300 gulden veroor deeld. Legras had in zijn leegstaande vakantiehuisje een trucbom in een kast geplaatst. De bom doodde één inbreker en verwondde een andere. De schadevergoeding die door de ge wonde inbreker van Legras was ge- eist, werd door de rechtbank niet toegekend. Er was in tien jaar tijd al twaalf maal ingebroken in het vakantiehuis van Legras. AMSTERDAM, 24-5. Het Jonge rencontact van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen (NVV- JC) eist dat werkende jongeren waar krjjgen voor hun recht op goed on derwijs. Daartoe moet het onderwijs voor 16 tot 18-jarigen worden vernieuwd. Het middelbaar beroepsonderwijs moet daartoe worden uitgebreid en verbreed en het participatie-onder wijs afgewezen. Dit blijkt uit de resolutie die meer dan honderd kaderleden van het NVV-JC hebben opgesteld aan het einde van ren studiebijeenkomst 0\ er onderwijs. Jan van Ours op: „film is een speer punt in het maatschappelijk proces." En sekretaris Wim van der Post brengt die onder woorden met: „film is een medium dat kan verbazen; die verbazing kan aan hel denken zetten en dus tot nieuwe inzichten leiden. Misschien wel: hèt inzicht", wat dat dan ook moge zijn." Wat ook moge zijn, is dat het „Zie jook" gelukt in het komende seizoen haar programma met twintig films van bekende buitenlandse cineasten te brengen. Daaronder zijn produk- ten van Truffaut, Bunuel, Tanner, Visconti en Arrabal. WASHINGTON. Zes leden van een tien man sterke delegatie van het Amerikaanse congres die in januari China bezocht, hebben in een dins dag in Washington gepubliceerde verklaring gepleit voor een officiële breuk met Taiwan en het aanknopen van volledige diplomatieke betrek kingen met Peking wat nog dit jaar zou moeten gebeuren. DEN HAAG, 24-5 Het spoeddebat van woensdagmiddag in de Twee de Kamer over de regeringsbeslis sing, de door het leger aan te schaf fen Lance-raketten zo uit tc rusten dat zij ook atoomkoppen kunnen dragen, heeft als resultaat gehad, dat de linkse partijen PvdA, PPR, PSP en CPN zich daartegen heb ben opgesteld. De rechtse partijen, CDA, VVD en GPV stelden zich achter de beslissing van de regering op. D'66 deed geen duidelijke uit spraak. Namens de frakties van SGP, DS'70 en BP werd niet aan het debat deelgenomen. LEIDSCHENDAM, 24-5. De afge lopen dagen zyn er opnieuw drie ver moedelijke gevallen van polio gesig naleerd. Een 17-jarig meisje uit Koudhoorn (dat tussen Putten en Garderen ligt) is 'dinsdag met vrij ernstige verlam- ■mihgsvëréöhijnseïefn van een zieken huis in Amersfoort overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht, omdat de artsen ademha lingsmoeilijkheden vrezen. Een 8-jarige jongen uit Wouden berg is met lichte vei'lammingsver- schijnselen in het ziekenhuis in Amersfoort opgenomen. Voorts wordt de ziekte vermoed bij een 21-jarige man in Nunspeet. Bij hem zijn de symptomen zo licht dat hij thuis be handeld kan worden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De rijkspol'iie heeft in miinder dan een uur tijd een Pa ce-maker (hartstlimuïa'tor) van Die ren in Gelderland naar het Dijk- zigtziekenhuLs in Rotterdam gebracht De rijkspolitie heeft.' daarmee vol gens de firma Vit air on Medical uit Dieren het leven 'gered van een hart patiënt, diie In Rotterdam cp de Pa ce-maker lag fe wachten. ROOTERDAM. De Universiteits raad van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam heeft zich in een mclie uitgesproken tegen de veroordeling in de Sovjet-Uniie van de natuurkun dige Joeri Orlov. DEN HAAG. Hel tweede-kamer lid Van Zeil (C.D.A.) heeft in schriftelijke vragen aan staatssekre- taris mevrouw Smit-Kroes (PTT- zaken), bezwaren ontwikkeld tegen haar plan over te gaan tot invoering van een nieuwe giropas met foto en geboortedatum van de betrokkene. Zilveren lamp DEN BOSCH. 24-5. Hel Noordbrabants museum stelt bij de afdeling kerkelijke kunst een zilveren godslamp ten toon, die onlangs kon wor den verworven en een zeer belangrijke aanwinst voor de verzameling betekent, aldus het museum. De lamp is gemaakt in 1716 in Den Bosch door zilversmid Jocobus Smits, is meer dan een meter lang en heeft een doorsnede van 55 cm. De lamp heeft een ongewoon sculptu raal karakter voor een litur gisch gebruiksvoorwerp. Uit het bolvormig vat komen drie engelen naar voren die de kettingen dragen waaraan de lamp hangt. Voor 40 jaar ADVERTENTIE. Rolfilms 8 opna men 40 cent. Ontwikkelen, 15 cent. Afdrukken 5 cent. 's Morgens ge bracht 's avonds klaar. Vakkundige afwerking. BRUINISSE. Voor de aanvang van het nieuwe leerjaar zijn aan de Openbare School 19 en aan de Christelijke school 24 nieuwe leer lingen ingeschreven. REN ESSE. Zaterdag wordt hier een concert gegeven dat voor mu ziekliefhebbers een gebeurtenis kan worden genoemd. Een volledig strijkorkest van medewerkenden komt hiervoor over, vergezeld van den bekende baszanger Otto Coupe rus. ZIERIKZEE. De Kunstkring wel ke het afgloopen winterseizoen zich in veler sympathie mocht verheu gen, de gewenschte samenwerking verkreeg waardoor dezen winter drie tooneelavonden konden wor den gegeven heeft dezer dagen ver gaderd om voor het komend seizoen de plannen te bespreken. OOSTERLAND. In samenwerking met de Landbouwvereeniging zal door de Musschengilde de bestrij ding van musschen weer daadwer kelijk ter hand worden genomen. De premie is vastgesteld op 1 cent per musch en 1 cent voor 2 eitjes. RENESSE. In de Vrijdagmorgen gehouden voltallige vergadering van den Raad dezer gemeente is het voorstel van de meerderheid van B. en W. om alsnog tot de Waterlei dingmaatschappij toe te treden met 4 tegn 3 stemmen verworpen. ADVERTENTIE. Dik droog ge zouten spek 40 cent per pond. Dikke bladreuzel 75 cent per K.G. Advertentie U bent van harte welkom. NIEUWERKERK.RUKSWEG26.TEL. 01114-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Woudenberg en te Hasselt (O.): (toez.): C. van den Bergh, Rotterdam-Zuid; te Haar lem-Schoten (toez.): L. J. de Leeuw, St. Annaparochie; te Amersfoort: J. P. Smit, Barsingerhorn c.a.; te Val- kenswaard/Anlst/Waalre: drs. J_ .1. v. d. Wal, pastoraal medewerker te Arum en Kinswerd (Fr.); te Zeg veld: J. P. Nap, kand., Ede; te Hoo- geveen: B. van der Lelie, Raams- dank; te Oudewater (toez.): H. Koudstaal, Ridderkerk; te Rhoon en te Hoofddorp: J. Pronk, Marken, die bedankte voor Weesp (toez.); te Hierden: G. C. Post, Baarn; te Bles- kensgraaf en te Harderwijk: Iz. Kok, Zoetermeer; te Haren (Gron.): b.w.: Joh. van Beek, Enschede. Aangenomen de benoeming tot be jaardenpastor te Hilversum: S. W. de Vries, a.s. emeritus predikant te Hilversum. Bedankt voor Middelharnis: A. van Brummelen, Huizen (N.H.); voor Heusden: W. L. van der Geer, Heu- kelum; voor Leerdam: K. A. Abels- ma, Watei-ingen; voor Koudum (toez.): L. Westland. Hellendoorn. Beroepbaarstelling: B. J. Stobbe laar, vicaris, van Ostadestraat 2J2 Amsterdam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Glanerbrug: drs. Sj. P. Zwaan, kand., Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Ber- kel en Rodenrijs: A. G. E. Klap, Fijnaart; te Hengelo: C. Warner, Barendrecht; te streekgemeente Midden-Beluwe: H. E. Schouten, kand. te Twello, die dit beroep heeft aangenomen; te Eindhoven: drs. G. P. van Dam, wetenschappe lijk medewerker aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, wonende te Alphen aan de Rijn; te Uithoorn: drs. W. J. Eeltink, Wommels. Benoemd tot ziekenhuispredikant in het psychiatrisch centrum Rozen burg (4dg.) en Zeehospitium te Den Haag-Loosduinen (1 dg.): ds. A. v. d. Kooij, Hilversum, die deze benoe ming heeft aangenomen; tot geeste lijk verzorger in de Inrichtingen van het Ministerie van Justitie te Veenhuizen: W. ten Kate, Vleuten- De Meern, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen naar Franeker: J. van Verseveld, Amsterdam-Noord, die bedankte voor Leeuwarden- West. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Spakenburg-Zuid (voor de missionaire dienst op Irian Jaya): P. R. Baas, kand., Heemse; te Berkel en Rodenrijs: R. T. Urban, Goes; te Vlaardingen: G. A. Snip, Eemdijk; te Deventer: drs. H. J. Messelink, kand., Enschede; te Harkstede in kombinatie met Óver- schild: J. van de Wetering, kand., Zwolle. Beroepbaarstelling: De klassis Kampen heeft préparatoir geëxami neerd en beroepbaar gesteld: H. W. van Egmond, J. H. Kokstraat 82, Kampen en A. van de Sloot, Groe- nestraat 136, Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Krimpen aan de IJssel: J. van Haaren, Amersfoort; te Oud-Beijerland: A. Hoogerland, Krabbendijke; te Den Haag-Cen trum: L. Blok, Cappelle aan de IJs sel. |fJ.|f99d^pJiJ,y90j: Boskóop: R. Boo gaard, Leiden; voor Terwolde de Vecht: P. Honkoop,, Kampen; voor 's-Gra venpolder: J. W. Verweij, Hendrik Ido Ambacht. Oud Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid: M. J. Middelkoop, Zwolle. Ger. Geni. in Nederland Nieuwerkerk Heden (donderdag)-avond: ds. 'J. de Groot te Rijssen; 19.30 uur. Grote edelsteen RIO DE JANEIRO, 24-5. In de Braziliaanse staat Minas Gerais is onlangs een enorm stuk rode toermalijn gevon den, aldus het dagblad O Glo- bo. De edelsteen weegt 12 kilo en is loaarschijnlijk enkele miljoenen dollars waard. Hel is het grootste stuk toermalijn dat ooit gevonden is. De hard heid van het mineraal bena dert die van diamant. De eigenaar die de edelsteen op zijn land vond, heeft hem uoor de veiligheid verstopt en weigert hem voorlopig door deskundigen te laten onder zoeken. Advertentie Tijdelijke aanbieding massief vuren inclusief lattenbodem 80 x 190 cm meelstraat 31 zierikzee Beroepen predikant bedankte Sedert ds. J. Karens in 1970 af scheid genomen heeft als predikant van de Gereformeerde Gemeente, wegens vertrek naar Opheusden, heeft deze gemeente reeds tientallen beroepen uitgebracht. Onlangs werd een beroep uitgebracht op ds. B. Reinders uit Hardinxveld-Giessen- dam. Inmiddels is bekend geworden dat ook deze predikan heeft ge meend te moeten bedanken voor dit beroep. Zodat de nu acht jaar du rende vakature nog steeds voort duurt. Interkerkelijke midweekdiensten in de Gasthuiskerk Ook dit jaar hoopt de Interkerke lijke Werkgroep Zierikzee (IWZ) te Zierikzee interkerkelijke pauzedien sten te organiseren. Deze diensten zullen worden ge houden in de maanden juni, juli en augustus op donderdag tussen 12.00- 12.30 uur. in de Hervonnde Gasthuis- kerk aan het-Havenplein. Opzettelijk, is -voornoemd tijdstip gekozen opdat óók de inwoners van onze veste in de gelegenheid zullen zijn hun Zinnen te verzetten van hel aardse naar het metafysische. Uit de vorig jaar gehouden enquê te n.a.v. het projekt „Alledagkerk" is onder meer gebleken dat donderdag (marktdag) veruit het gunstigst tijd stip was voor deze korte interkerke lijke diensten. Oók is uit dit onder zoek gebleken dat er tevens bij velen vanuit de regio Schouwen-Duiveland belangstelling bestond voor dit soort korte diensten. Hoewel in opzet duidelijk van pe riodiek karakter, is het bij gebleken belangstelling wellicht mogelijk van deze midweekdiensten een perma nent gebeuren te maken. De diensten zélf zijn bedoeld als momenten van overdenking en be zinning. Aan de hand van een gele zen Schriftwoord en een korte uitleg wordt men in de gelegenheid gesteld zich te bezinnen op zichzelf en op datgene waarmee men bezig is. Men wordt kortom in staat gesteld zich zelf geestelijk op te laden. De IWZ is de Hervormde Gemeen te Zierikzee bijzonder erkentelijk dat deze, door middel van het be schikbaar stellen van haar kerkge bouw, mee heeft willen werken aan de totstandkoming van dit nog zo prille projekt. Van harte nodigt de IWZ dan ook iedereen uit die zich op voornoemd tijdstip in de buurt van de Gasthuis- kerk bevindt, binnen te komen en zich voor een korte tijd te koesteren in de zon van het Evangelie. Tot ziens, de IWZ Het loon der hebzucht 30. In luttele ogenblikken is Nahcnah uit het gezicht verdwenen zonder dat Eric in staat is een hand uit te steken. Hij heeft overigens al zijn krachten nodig om zelf niet weggesleurd te worden. Met spieren die lijken tc zullen scheuren vecht hij voor zijn leven. Hij krijgt de kans niet om zich heen te kijken en poogt op het gevoel de juiste riching te bewaren. Dan eensklaps merkt hij. dat de stroom iets minder sterk wordt en hij verdubbelt zijn krachtsinspanning. Door eon mist van water en schuim ziet hij vaag geboomte voor zich. Dan voelt hij grond onder zijn voeten en hij gend sleept de Noorman zich uit het water. Hij gunt zich geen tijd om op adem te komen. Zijn ogen zoeken de oever af. Hij is nog een flink eind voor de landtong aan wal gekomen. Met een gevoel of zijn hele lichaam gebroken is. rent Eric struikelend langs dc oever. Eens klaps ziet hij iets bewegen in de donkerte van de rotsblokken aan het uiterste puntje van de landstong. Met een juichkreet plast hij nader bij. Nahenah! De oude krijger ziet lijkbleek on der zijn bruine huid, maar hij poogt overeind te komen. „Nahcnah's hart is verheugd, dat gij het gehaald hebt, mijn broeder" zegt hij zwaar- ademend, en geen woord over het levensge vaar waarin hij zelf verkeerd heeft, geen klacht over de wonde in zijn zijde, welke hem een ondragelijke pijn moet bezorgen. „Mijn broeder,," herhaalt de Noorman, schor, niet in staat om iets te antwoorden. Zwijgend beurt hij de ander op en zwijgend zitten zij even naast elkaar uit te rusten van het vreselijke gevecht. Het is Nahcnah, die het eerste de stilte ver breekt: „Wij moeten verder. Dc onrust in uw hart is te groot. Komt." Zo trekken zij stil door de invallende nacht verder. Tot Nahenah. de Noorman, die voorop loopt eensklaps bij de arm grijpt. „Mijn broeder mag voorzichtig zijn," fluis tert hij, „voor ons bevinden zich mensen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5