Ds. drs. A. A. van Leeuwen studeerde als eerste vrouw af aan katholieke faculteit Fraaie gymnastiekdemonstratie voor gasten van patiëntenschip Informatie-bijeenkomst Ouderenbond te Nieuwerkerk S.G.P.-folder in de gemeente Duiveland 3 Skriptie over lijden STREEKNIEUWS Bezoek m.s. „Prins Willem Alexander" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE D<mSe.«iag 25 mei 1978 Nr. 22307 Ds. A. A. van Leeuwen „Ik heb soms het gevoel dat de mensen moeten wennen aan een vrouwelijke dominee (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH, 25-5. „Het lijden in al zijn facetten driiigt zieli steeds opnieuw in alle hevigheid bij mij op en houdt mij intens hezig". Een zin uit de inleiding van de skriptie „Mijn pastoraal omgaan met men sen, die lijden", waarmee ds. A. A. van Leeuwen uit Burgh vorige week slaagde vcor het doctoraal examen theologie aan de katholieke theologische faculteit in Tilburg. Twee bijzonderheden: ds. Van Leeuwen was daarmee de eerste vrouw die aan deze faculteit afstu deerde en bovendien is het niet zo heel gewoon, dat een Nederlands Hervormde dominee aan een rooms katholieke faculteit haar studie vol tooid. Doorheen In haar tweehonderdvijfentwintig- bladzijden dikke skriptie 'heeft zij een manier van pastoraal omgaan met mensen die lijden, uitgewerkt. Daarbij heeft zij uit de vele vormen van' lijden, dat lijden gekozen, dat iemand overkomt en dat niet opge heven kan worden. „Het is het lij den, waar we doorheen moeten". Een van de motto's van haar skrip tie: „Lijden is misschien dieper le ven" van A. Vinet en „II est bon d'avoir souffert; la peine des autres entre mieux dans les coeurs at- teints" (R. Bazin). In haar skriptie wordt deze manier van lijden afge bakend tegen het lijden dat zijn oorzaak vindt in strukturen, honger, oorlog, enz. én het lijden omwille van het evangelie. Niel zo nodig Domina Van Leeuwen, die vanuit haar pastorie achter de Burghse pe rebomen, sinds 1970 de hei-vormde gemeente begeleidt met haar her derlijke zorgen, hoefde aanvanke lijk, zoals ze het zelf uitdrukte „niet zo nodig af te studeren." Het kwam ervan toen ze een aan tal jaren geleden besloot mee te dóen aan een pastorale training, „ik heb het gevoel, dat alle pastores dat kun nen gebruiken. Het wordt tegenwoor dig ook meer ingebouwd in de op leiding". Meer dan in de jaren, dal da. Van Leeuwen studeerde. Ze komt uit een domineesgezin, waarvan de vier kinderen, er drie de theologische studie kozen. De pastor van Burgh studeerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht theologie en deed, zoals ge bruikelijk, daar haar kandidaats.- Daarna deed ze eenkerkelijk cxa- Een nieuw initiatief van de bond is kadervorming en het plegen van voorlichting. De besturen van vijf regionale afdelingen van de bond - omvatten de ruim 1000 leden - kwa men te Nieuwerkerk bijeen. Ter ver gadering waren de gewestelijke be stuurders, de heren Potter en Sloot- maker aanwezig (Zuid-Bcvcland) om de plaatselijke besturen hier te in formeren over de nieuwe werkwijze. 200.000 Icdrn De bond telt 200.0(10 leden en die willen af van de idee dat bejaarden „wel wat aan de kant kunnen wor den gezet". Zij wensen volledige er kenning als volwaardige medebur gers. die kunnen en willen meepra ten in de bevoegde organen, zo goed als met de gemeentebesturen inzake kwesties die hen zelf raken. Door het stilaan dalen van dc pen sioengerechtigde leeftijd, kunnen in de besturen personen naar voren treden, die adequaat tegenspel kun nen geven. Vandaar bijeenkomsten in geheel men bij een hoogleraar van haar eigen kerk. In 1951 was ze niet haar studie klaar, maar omdat de vrouw in het ambt in die tijd nog niet zo'n vanzelfsprekendheid was. werkte zo aanvankelijk als vicaris. Zelfstandig predikant werd ze in september 1970 in Burgh. Bijscholing Werkend in de praktijk kreeg ze het gevoel dat meedoen aan een pustoriale training nuttig zou kun nen zijn. „Die trainingen worden gegeven om beter beslagen ton ijs te komen, om naar mensen te kunnen luisteren en in te kunnen gaan op problemen. Je kunt het vergelijken met bijscholing van huisartsen". Ze gaf zich op voor zo'n kursns, toen het bericht kwam dat er in Til burg een mogelijkheid was voor spe cialisatie in jhet basispastoraat. De uitnodiging om daaraan mee to doen kwam van dé hervormde kerk en deze specialisatie voor hel gewo- fiê gemeentewerk, sprak haar erg aan. Rlopstcr Ze begon er mee in 1972. Twee dagen in de week. twee jaar lang, trainingen in groepsverband hoofd zakelijk hoe kan het anders, samen met room katholieke pastores. Die oeucumenische gedachte ligt haar wel Het is haar familie ook niet vreemd. Een van haar broers werkt in de Merenwijk in Leiden nauw samen met pastores van gerefor meerde en katholieke huize. Dc stage voor h<tay studie \vas haar werk in de Ned. Hervormde Ge meente van Burgh. Daarna begon ze aan haar skriptie waarvoor ze vaii haar kerkbestuur twee keer studie verlof kreeg. Voor een van die periodes zócht ze de rust van een klooster. De zus ters van Liefde in Tilburg boden haar drie. en een halve maand gast vrijheid. Tcgejwicht Om lot van bejaarden NIEUWERKERK, 21-5. Gelijk bekend kwam een fusie lot stand tussen de Algemene Bcjaardcnbond en de Bond voor Staatspcnsioncring. Dc nieuwe organisatie kreeg dc naam: „Algemene Bond voor Ouderen", difc o.m. de (octrcdingslccft(jd verlaagde tot 50 jaar. Nederland, waarin plaatselijke be sturen informatie kunnen geven over de situatie. Zaken als: zaalhuur, spclgerccdschap, bestek e.d. Een an der punt is de geringe vertegenwoor diging van bondsleden in de speciale organen van het ouderen-welzijn. In het algemeen blijkt nog een grote achterstand in de afdelingen te be staan. Ook de subsidieregeling per gemeente too>it verschillen en zijn ronduit onrechtvaardig, zulks in te genstelling met allerlei beloften voor ouderen in de réspektfevelijke par tijprogramma's voor de raadsverkie zingen. Raadsleden Ter vergadering meenden sommi gen. dat deze beloften na de verkie zingen. wel voor een deel zullen worden vergeten. Afgeraden wordt echter zelf aan de verkiezingen deel te nemen, zoals wel eens is overwo gen. Voorlopig rekent de ouderen bond op de medewerking van dc raadsleden cn het inlossen van be loften ten aanzien van relevante ou deren-kwesties. gelegen bui-ten de havenmond van het stadje). Geïnteresseerden voor deze open dag kunnen zich opgeven vóör vrij dags 17.00 uur via postbus 14 te Vl;'s- singen of telefoonnummer (01184)- 18137. Geslaagd Een dezer dagen -slaagde aan de Landbouw-Economische Faculteit van de Staatsuniversiteit Georgia in Athens (V.S.) voor het doctoraal examen Master's degree in de land- bouw-economie ing. C J. ten Haaf. afkomstig uit Kruiningen. Kerkconcert Middelharnis Aanstaande zaterdag, 27 mei zal er weer een concert plaatsvinden op het orgel van dc Grote Kerk te Middel harnis door Jan Raas. organist van de Mozes en Aaronkerk te Amster dam. Dooi' de concertgever is het vol gende programma samengesteld: Pre ludium en fuga in D van Johann Se bastian Bach, fuga over de naam B.A.C.H. van Robert Schumann, de Echofantasie in C van Jan Pieters zoon Swèelinck, Intermezzo uit Sym phonic I van Charles-Marie Widor, Suite du premier ton van Guillaume- Gabriel Nivers, Hymnus Veni Crea tor van Jehan Titelouze, Choral va- rié sur le thème du Veni Creator van Maurice Duruflé. ZIERIKZEE Bioskoop Een jaar of vijf geleden regisseerde Franklin J. Schaffner zijn keiharde aktiefilm Papilion, naar het gelijkna mige boek van Henri Charière. Deze laatste maakte negen jaar geleden met het verslag van zijn jaren als strafgevangene in Guayana internati onale furore. Of het als. geheel auto biografisch gepresenteerde verhaal ook-als zodanig opgevat moet worden is nog weieens betwijfeld, maar Cha rière schreef in ieder geval een. der mate smeuïg, spannend en vlot boek dat het een bestseller werd. De hoofdfiguren Papillon (Vlinder) en Dega worden in de film gespeeld door resp. Steve McQueen - een typi sche akteur voor harde aktie - en Dustin Hoffman; een sterbezetting dus. Tijdstip van handeling: begin jaren dertig. De film is al net als het boek. De gebeurtenissen volgen elkaar snel op. Ontsnappingsplannen worden uitge voerd, de hoofdrolspelers moeten zien te overleven in de jungle; mishande lingen en brutale staaltjes- worden zonder véél scrupules uitgevoerd, omkoping, afpersing, het hele skala aan onderwérpen wat dit soort films per definitie te bieden heeft. In tegenstelling tot veel van zijn soortgenoten is Papilion echter rede- DUIVELAND, 23-5. Door middel van een huis-aan-huis folder worden de kiezers van de gemeente Duive land ingelicht over de kernpunten van de SOI' in de gemeentepolitiek en over betgeen de raadsleden van deze partij zich onder meer voorstel len in de komende zittingsperiode naar voren te brengen. Een zestal punten worden in deze folder behandeld: Eerbiediging van Gods naam en dag: De S.G.P. acht krachtige bestrijding van verregaande zeden verwildering noodzakelijk. Doelmatig beheer van de fi nanciën: De S.G.P. staat afwijzend tegenover het geven van subsidie aan wat dient tot publiek vermaak en het zedenbederf bevordert. Verantwoord milieu- en ge zondheidsbeleid: De S.G.P. bepleit hel nemen van doeltreffende1 maat regelen tegen verontreiniging- van water, lucht en bodem, zodat onze land- en tuinbouw optimaal kan fun kt ioneren. Rekreatie: De S.G.P. is tegen massa rekreatie, men wil zoveel mogelijk verantwoorde rekreatie op kleine schaal (zogenaamde boerep- vergunningén). Werkgelegenheid: De S.G.P. is voor handhaving en versterking der werkgelegenheid, niet noodzakelijke Zondagsarbeid dient geweerd te worden. Volkshuisvesting: De S.G.P. acht het bouwen van woningen voor aanwas eigen bevolking in de toe komst voldoende. Zij acht dat in het bijzonder ook aandacht besteed moet worden aan de bejaarden, hun begeleiding, hun zorg en hun woon wensen. lijk tot goed verfilmd en het verhaal blijft tamelijk geloofwaardig. Een film die bezig is een klassieker te worden onder de harde aktiefilms uit de jaren zeventig. Dat verklaart met een dc reprise in Zierikzee. Zaterdagavond treedt de nacht nog een uur eerder in dan we al gewend waren (alsof we al niet genoeg heb ben aan de zomertijd). Dit althans.te oordelen naar de term „nachtfilm", die de Concertzaal-bioskoop hanteert om haar film aan le kondigen die om elf uur begint. Men hoeft zich echter geen zorgen te maken dat het - van wege het tijdstip - geen échte nacht film zou zijn. Gekeken naar de titel kan het niét missen: „Poel der wel lust". Onmiskenbaar, nietwaar? Geslaagd Aan dé rijkspedagogische akade- mi.e te Middelburg slaagde voor de akte van bekwaamheid als volledig bevoegd onderwijzeres, M. v. d. Post' uit Zierikzee. P.S.P. op de bakfiets Leden van de PSP Schouwen- Duiveland zullen op" zaterdag 27 mei' met een mobiele bakfiets op hét HaVenplein in Zierikzee vertoe ven. De PSP, geeii deelnemer aan de aanstaande gemeenteraads verkiezingen in Zierikzee, zal daar ten Informatiebulletin uitdelen, waarin de programma's van de wel diselnépnendie partijen) worden be sproken en waarin een stemadvies wordt gegeven. Ook zullen nog an dere aktiviteiten vanaf de bak fiets worden ontwikkeld zoals hel te koop aanbieden van propaganda materiaal, het te koop aanbieden van alternatieve koopsompolissen, een zogenaamde antistémming, waarbij op alternatieve stembiljet ten kan worden aangegeven aan welke partij men de meeste hekel heeft. Verder zal er een zogenaamd „rechts ballengooi-evenemc-nt" zijn cn wordt een prijsvraag gehouden. Geslaagd Voor het te Utrecht gehouden exa men radio-therapie slaagde onze vroegere stadgenote, mej. N. A. C. I. Sinck. Zij is werkzaam op de Rönt- gen-afdeling van het ziekenhuis Leijenburg te 's Gravenhage. Weekend P.J.Z. De P.J.Z. houdt op 16, 17 en 18 juni een leden-kampeer-weekend te Lochem (G). Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op maandag 5 juni houdt de afde ling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een thee middag in „Hostellerie Schudde- beux's" te Schuddebeurs. Voor vér- trek: zie agenda. Over haar omgaan met katholie ken „Er was een aanlooptijd nodig om eikaars taal te leren kennen. Over en weer bleken er verkeerde ideeën te bestaan". De skriptie kwam klaar. Oordeel van een van haar referenten: „Eigenlijk ben ik erg blij met dit soort theologie. Het vormt een (be gin van een) legeiiwitht tegenover het soms oorverdovend theologise ren van veel theologische cracks". Daarnaast deed ze nog twee deel- 'w; mens. Een over hel onderwerp godsdienstsociologie: '.„De vertros sing van godsdienst en kerk" en een er ..De filosofie van dc troost". Wennen Burgh heeft nu een dominee met een titel. Een vrouw. ..S'órrïs heb ik het gevoel, dat de mensen moeten wennen aan een vrouwelijke domi- pcc'. Zelf zou ik ook liever werken in een team met mannen cn' vrou wen, zodat de mensen kunnen kie zen. Dit -dorp is nu aan een vrouw gebonden. Als ik c'erfyk bcri zijn er eigenlijk óók hog Reinig ftiógclijkhcdën voor vrötiR'ctf irt het ambt. Pföeëriluccl zijn er ook nog niet zoveel cn ga maar na. je vindt ze alleen in kleine plaatsen". Het pastor zijn. „Ik vind het een hele opgave. Maar wanneer je merkt dat de mensen er iets aan hebben, dan geeft dat een gevoel van bevestiging". Burgh heeft intussen zijn domina in de bloemen gezet. Terecht. Men kan er trots op zijn op zo'n pastor. Fraktiekommissie onderwijs P.v.d.A. naar Zeeland Op vrijdag 26 mei brengt dc frak- tiekemmissie Onderwijs van de Tweede Kamerfraktie Partij van dc Arbeid een werkbezoek aan Zeeland. Do heren Van Kemenade, Klein, Van Ooyen en De Hamer en de dames Krouwel-Vlam en Schaapman zullen ondermeer een bezoek brengen aan het proefprojekt Open School in de Bevelanden te Goes cn de Stichting Samenwerkingsverband Zeeuws ho ger beroepsonderwijs le Vlissingen. Ook zal de kommissie een gesprek hebben met de werkgroep Del ia- Instituut vcor lerarenopleiding. Bezichtiging traditionele zeilschepen De firma Zeeland Charters in Vlis- singen houdt a.s. zondag open huis. Dit ter gelegenheid van het feit dat de Duitse televisie momenteel opna men maakt van de aktiviteiten van het bedrijf. Een klein gedeelte van de char- tervloot zal te bezichtigen zijn. waar onder enkele originele traditionele zeilschepen. Wind en weder dienen de zal daar ook mee gevaren worden. Om 13.00 uur "s middags vertrekt van uit Veere een pendelschip naar de voor desbetreffende anker liggen de schepen. Vanaf de steiger, direkt ZIERIKZEE, 23-5. Zestig bewoners uil liet Verpleeg huis „Blöeilietnlaal" in Gouda, brachten dinsdag een bezoek aan Zierikzee. Zij arriveerden in het begin van de middag met liet patiëntensehip „Prins Willem Alexander". Door de hulpverlening van onge veer twintig dames van de Rode Kruis kolonnc in Zierikzee werd het de gasten mogelijk gemaakt wat meer van de stad te zien dan alleen het silhouet vanuit de Nieuwe Haven Voor het amusementsprogramma in de avonduren tekende als vanouds de afdeling Jeugdzaken en Rekreatie van het Rode Kruis. De heer M. A. Gieskes werd wederom bereid ge vonden het programma te openen met vrolijke muziek van het draai orgel „Alanti". korsages Een fleurig welkom word aan de bezoekers uit Gouda aangeboden door mevrouw J. M. Hagc-Speclman. die met een mand vol /.elf vervaar digde korsages - witle anjers - aan boord verscheen. Mevrouw Ha ge werd bij het opspelden van dc bloe men geassisteerd door mevrouw J. A. Joppe-de Bloeme. Beide dames waren gehuld in fraaie Schouwse klederdracht. Naast zpn muzikale gift had orgel man de heer Gieskes ook nog iets aan te bieden. Hij kwam met prent briefkaarten van het draaiorgel. De heer J. K. Joppe heette de gas ten welkom namens het Rode Kruis Zierikzee en het gemeentebestuur en gaf een overzicht van het verdere programma. Na muziek en bloemen volgde iets geheel anders. Op de ka de werden gymnastiekdemonstratios gegeven door de selektieploeg van dc S.V. Deltasport onder leiding van de heer J A. Kosters. De knappe ver richtingen op de kade werden door de mensen aan boord met zichtbaar enthousiasme gevolgd. Zeeuwse babbehlat-s In de hierna volgende pauze was het de beurt aan het Rode Kruis Zierikzee voor de aanbieding van een doosje boterbabbelaars aan alle patiënten. Het overige gedeelte van het programma bestond uit muzicly cn zang. Hiervoor tekende de band De Nova's uit Bruinisse en mevrouw L. E. de Jonge-van 't Hoff uit Oos- terland met liedjes van vroeger. Het viel allemaal prima in de smaak bij de gasten, hetgeen alleen al viel te konstateren uit het enthousiaste meezingen. De „Prins Willem Alex ander" heeft de Nieuwe Haven in middels weer verlaten om dc reis voort te zetten naar Vcere. Dc dames Ilagc (r.) en Joppe tijdens het uitdelen van de korsages aan dc gasten van de „Prins Willem Alexander (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3