C.D.A. C.D.A. Brouwershaven voelt niets voor een meerderheidskollege j CDA WESTERSCHOUWEN LIJST 1 Meting luchtverontreiniging te Zierikzee Gemeente Bruinisse wordt groter door grenswijzigingen Stem lijst 1 Voorzitter tijdens vergadering STREEKNIEUWS I CHRISTEN i DEMOCRATISCH APPEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 mei 19Y8 Nr. 22306 3 BROUWERSHAVEN, 22-5. Hei onlangs gevormde CDA van Brouwershaven wil geen meerderheidskol lege. „Het grote gevaar daarbij is dat tegenstellingen op de spits worden gedreven 0111 het meerderheids- kollege op de heen te houden". De heer M. C. van der Schelde meel de bruine punten aan het blad van de Sneeuwprinses. Deze gladiool heeft de eigenschap onmiddellijk te reageren op luchtverontreiniging. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Program In het verkiezingsprogram van het CDA Brouwershaven krijgen onder meer de vol gende punten, waarvoor de partij zich in wil zetten, aan dacht. Leefbaarheid kleine kernen, detailhandel, ambachten en dienstverlening, rekreatie, agrarische aktiviteitscholen in de kernen, jongeren, sport, muzikale vorming, ouderen, toegankelijkheid openbare ge bouwen en een christelijke maatschappij visie. Dat zei maandagavond de voorzit ter van de CDA-kieskring, de heer B. Heringa, tijdens een openbare ver gadering in het Tonnenmagazijn. „Dat is niet het samen verantwoor- lijk zijn. wat het huidige CDA be doelt. Het gaat ons in de gemeente niet om de behartiging van partij- of groepsbelang. Het streven naar de verwezenlijking van onze doelstel lingen, zoals in ons program is uit eengezet, mag niet leiden tot machts uitoefening". Nieuw situatie De heer Heringa wees er in zijn inleiding op dat door de totstandko ming van het CDA een nieuwe situa tie is ontstaan in de gemeentepoli tiek. „Het CDA voelt zich in haar optreden gesteund en gesterkt in lan delijk verband. Onze raadsleden wil len graag werken vanuit een in gro ter verband opgesteld politiek pro gram". Hij wees er op dat het CDA- px-ogram duidelijk contoux-en ver toont en dat de raadsleden zich in hun werk niet slechts gesteund zul len weten door onderling overleg in de fraktie, maar ook door een volle dig bestuurskollege van zeven per sonen. „Het bestuur heeft zich namelijk op 'het standpunt gesteld dat zij op regelmatige tijden bijeen wenst te komen om de algemene vraagstuk ken, die zich op het gemeentelijk vlak voordoen, te bespreken. Daarbij zullen de gekozen raadsleden uiter- aax-d volledig worden ingeschakeld". Herkenbaar Een andere nieuwigheid in de plaatselijke politiek in Brouwersha ven noemde de voorzitter het niet meer mee doen van GPV en SGP aan de samenstelling van de kandi datenlijsten voor de protestants chris telijke groeperingen. „Wij hebben wel het initiatief genomen voor een ge sprek, maar dit heeft nie geleid tol bepaalde afspraken. Hij verzekerde zijn gehoor dat met de mening van de vroegere protestants christelijke deelnemers rekening zal worden ge houden in de fraktie. Hoewel op grond van het lande lijke CDA-pi-ogram in het gemeente program een duidelijk herkenbaar standpunt heeft gefox-muleexd, wilde de voorzitter niet ontkennen dat ook Verleden week werd de familie v. cl. Wiel uit Renesse winnaar van de wekelijkse Caddy-Bugatti aktie. De ze aktie levert iedere week een winnaar op die met een old timer (Bugatti) een weekend door Neder land mag toeren en die bovendien f 200,zakgeld mee krijgt. Dit weekend werd er door de familie v. d. Wiel gretig gebruik gemaakt van dit buitenkansje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dc andere partijen, die aan de ver kiezingen in de gemeente Brouwers haven meedoen, op een groot aantal punten ongeveer hetzelfde voorne men uiten. „Dit is enerzijds gerust stellend voor wat de vex-wezenlijking betx-eft, maar mag niet leiden tot de konklusie: zie je wel, het is alles één pot nat. Gelukkig dat verschillende demokx*atische partijen op een aan tal punten dezelfde visie vertonen". Afspiegeliiigskollege Hij wees er daai'bij wel op dat het CDA de principes over vrijheid, vex-- Ambachtelijke markt te Veere Op 24 juni wordt in Veei-e een schaapscheerdersdag gehouden tij dens welke, behalve natuurlijk het schex-en van (ongeveer zeventig) schapen, een oude ambachtenmarkt te bezoeken zal zijn. Men kan kijken naar stoelen matten, klompen maken, koper beslaan, kaax-senmaken. enz. De markt zal ook bezocht worden door tx-oubadoux-s en een Zeeuwse folklox-istische dansgx-oep. Het gebeux-en woi'dt geoi-ganiseex-cl door atelier „De Schapekop". ZIERIKZEE Uitstapje C.P.B. De CPB gaat op dinsdag 6 juni een bezoek brengen, aan Warnink's Ad vokaat fabriek dn Muddeliharms. 's Middags om een uur vertrekt het gezelschap vanaf 'het station Zieriik- zee en de d'ames uit Duiveland kun nen zich onderweg aansluiten. De rondleiding en een gezellig onder onsje zullen ongeveer twee uur- du- x-en. Wie mee wil kan zich telefo nisch opgeven bij de sekretaresse, tel. 01110-4614. Ook vriendinnen en kermissen van leden zijn welkom. Galerie Nobel De Rotterdamse kunstenares Jean ne Langeweg exposeert van 25 mei tot en met 30 juni in „Galerie Nobel" te Zierikzee. Al de door haar geweven en ge knoopte wandkleden, werkstukken van macramé en andex-e objekten BRUINISSE, 23-5. A/s dc p/annen, waarover tussen de provincies Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland overeenstemming is bereikt, doorgaan zal deze provincie ongeveer 2200 ha groter worden, door grens wijzigingen die het logisch gevolg zijn van veranderingen in het stroompatroon in de laatste honderd jaar. Deze stroomveranderingen, waar mee de betonningsdienst altijd heeft geworsteld, hebben voornamelijk plaats gevonden op de Grevelingen - voor de aanleg van de Grevelingen- dam de Krammer en het Volkex-ak. Uitschuring van het stx-oombed, hadden het ontstaan en teniet gaan van zandbanken tot gevolg en over het algemeen kwam de vaargeul dichter bij de Zuidhollandse en antwoordelijkheid en het geven v^m bijstand aan zwakkeren en minder heidsgroepen heeft ontleend aan het Evangelie. „Ons standpunt is, dat liet dragen van verantwoordelijkheid, het sa menwerken met andere niet-CDA- partijen, gelet op de problemen die zich ook in onze gemeente voordoen, geboden is. Wij zijn dan ook voor een zogenaamd afspiegelingskollege". Tenslotte uitte de CDA-voorzittex* zijn spijt ovex- het feit dat er niet meer vx-ouwen op de lijst voor de ge meenteraadsverkiezingen staan. DisUussu; Na de inleiding van de voorzitter werd tijdens de vergadex-ing - maan dagavond - het CDA-program punt voor punt behandeld. Het px-ogx-am werd ingeleid door de voorzitter en nader toegelicht door de raadsleden J. A. van der Bijl en J. J. Klaasse. Vragen uit de zaal werden beant- wooi-d door een lorum onder leiding van de voorzitter, de beide x-aads- leden en de bestuursleden mevx-ouw C. E. van der Wekken-Van der Bijl en de heer C. L. Soeters. Na een levendige diskussie ging de vergadex-ing met de inhoud van het program akkoord. v zijn te koop. Eén van haar laatste wex*ken is de „Mobile", gebx-eid uit schapewol en voor het grootste deel uit de gesponnen wol van een Schot se collie. „Zang en Kleui" De Vogelhoudersvereniging „Zang en Kleur" houdt op dondei'dag 25 mei de ledenvergadering' in het „Huis van Nassau". Voor tijd: zie Agenda. Aanrijding Maandagmiddag omstx-eeks 13.40 uur ontstond op de kx-uising Cau- straat, Calandweg een aanrijding tus sen twee personenauto's. Een auto bestuux-d door A. R. uit Middlesbe- rough (Eng.) vex-leende geen voor rang aan een uit de Caustraat ko mende auto, bestuux-d door J. E. d. J.-G. uit Zierikzee. Er ontstond al leen matex-iële schade. Brommer tegen auto Maandagmiddag omstx-eeks 17.00 uur ontstond een aanrijding tussen een bromfiets en een auto op de hoek Watermolen/Hem. Een brommer, be stuurd door W. IJ. uit Bi-ouwersha- ven verleende geen vooi-rang aan een auto bestuux-d door G. M. S. uit Delft. Aan beide voex-tuigen ontstond scha de. Tennisavond Op dinsdagavond 13 juni houdit de LTC (Dawn Tennis-Club) Zierikzee een algeméne ledenvergadering in „De Zeeuwsche Hex-bex-ghe". (Voor tijd: zie Agenda). Noox-dbx-abantse wal te liggen. Bij het vaststellen van de provinciegrenzen is het gewenst het stroómvex-loop te volgen. 700 ha meer Voor de gemeente Brunisse bete kent dit een winst van ongeveer 700 ha (geheel bestaande uitwatex-). De gemeente St. Philipsland spant ech ter de kx-oon met 1025 ha, In deze ge meente speelt ook de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal een rol. Door het voortdui'end verandex-en van de vaax-geulen is de gx-ens een tijdlang flexibel geweest. Reeds en kele jax-en geleden besloot men, nu stx-oomvex-leggingen veel minder dan vx-oeger voorkomen een definitie ve gx'ens vast te stellen. Nieuwe zaak De nieuwe zaak in xadio- en tv- artikelen in het pand St. Domus- straat 80-82, van M. Kats zal op vrij dag 26 mei a.s. wox-den geopend. Op de avond van 25 mei zal een recep tie worden gehouden, in het kader waarvan de nieuwe zaak kan worden bezichtigd. BURGH Internationaal hengelconcours De HSV „De Krabbe" hield zater dagmiddag een uitstekend geslaagd internationaal hengelconcours, waar aan 243 personen uit binnen- en bui tenland deelnamen. Vanaf de Plompetox-en tot aan het Schelphoekgat lagen vanaf één tot vier uur in de middag een goede 700 vishaakjes, rijk voorzien van stukjes zee-aas in de vox-m van leeglopex-s, piex-en, zagei's enz., te wachten op de vraatzucht van de visstand in de Ooslex-schelde. Kennelijk hadden de vissen pas gegeten, want het liep niet druk met de vangst. De kx-abben hadden een buitengewone middag en vraten regelmatig de haakjes leeg, doch de vissex-s waren op deze „scheeflopex-s-hongei-" voox-bex-eid. Omstx-eeks 18.30 uur kon voorzit ter M. Wessels de uitslag bekend maken. Gx-ote winnaar was A. v. Loon van de H.M.S.V. (Heense Mo len) met 800 punten. Hij ontving de gx-ote beker en mocht een keus doen uit één van de dx-ie hoofdpi-ijzen (de kenkist, bijzet-set en stofzuigex*)2. mevrouw Van Zweden (E.G.H.V.), 685 pnt. 3. J. v. Ovelen, Halsteren, 675 pnt,; 4. P. Luyks, Glijmenvissers, 655 pnt.; 5. mej. Elly Dekker, H.V. K.K. 645 pnt.; 6. C. Lepoeter H.V.K.K. 640 pnt.; 7. Sj. Disco, Eendrachtsvis- sers, 635 pnt.; 8. W. Fx-anken, Edel- karper, 590 pnt.; 9. M. Roks, 't Schie- tex-tje, 565 pnt.; 10. C. Koole, Leeglo pers, enz. Van De Krabbe was A. Deurloo de beste met 355 pnt. (21), gevolgd door M. v. d. Wielen 200 pnt. (58). Bij de Oosterscheldevissers uit Zierikzee was M. A. Vex-ton de beste met 365 pnt. (19), gevolgd door C. Bolle 265 pnt. (34), A. v. d. Wouden 265 pnt. (36), A. L. Mol 260 pnt. (37), P. Ros kam (225 pnt. (50), M. P. Ravia 20(5 pnt. (59) en P. Bazen 200 pnt. (62). De korpsprijs was voor HVKK (Kapelle) 2285 pnt.; 2. HMSV 2165 pnt. (Heense Molen); 3. Zeester (Hal stere^ 1975 pnt.; 4. Glijmersvissers (Lepelstraat) 1645 pnt. en 5. 't Schie- tertje (Steenbergen) 1525 pnt. De beste heer was A. van Loon (HMSV) beste dame mevrouw Van Zweden (EGHV); beste junior P. Luyks (Glij mersvissers); H. Vissers (HMSV) ving de meeste vissen, namelijk vijf. De px-ijzen werden uitgereikt door de voox-zitter, de heer M. Wessels, diQ iedereen, die aan het welslagen had geholpen, bedankte. Politie en bakkers aan de bal Woensdagavond te 19.00 uur voet balt een elftal van de rijkspolitie gx-oep Schouwen-Duiveland tegen een bakkerselftal van de bekende bx-ood- en banketbakkerij Geleijnse, Haam stede. Inzet is de adjudant Stroo- bokaal, die vorig jaar in het bezit kwam van de bakkers. RENESSE Jaarvergadering „Op Drift" Woensdagavond 24 mei houdt de Renesser toneelvex-eniging Op Drift zijn jaarvex-gadering in het dorpshuis van Renesse. De vex-gadéring zal worden geopend door de voox'zitter, de heer M. de Hamex-, waarna notu len en ingekomen stukken aan de ox-- de komen. Na afhandeling van de fi nanciële zaken is het tijd voor de be stuursverkiezing. Aftredend en her kiesbaar zijn mevi'ouw R. Gilijamse- Meijers en de heer D. Kooman. Me vrouw Gilijamse-Meijers is tevexis aftx-edend als lid van de keuzekom missie, in welke funktie zij niet her kiesbaar is. Bejaardenreis Op 13 juni wordt wedex-om een rij- sex-s van Renesse. Het woi'dt een loer georganiseex-d voor de 65-pIus- tocht over de Veluwe. Ondei-wég zal in Woex-den wox-den gestopt voor een kop koffie. In x-estaux-ant „De Post bank" zal een koffiemaaltijd worden gebruikt, waarna via Arnhem en Rhenen de tocht wordt voortgezet naar Ochten waar zal wox-den ge stopt voor de theepauze. Op de te rugtocht naar huis zal in Zevenber gen wox-den gedineex-d. Ter bestrijding van de onkosten vraagt het organisex-end komité naast een verplichte bijdx-age van de deel- nemex-s aan de tocht een vx-ijwillige bijdrage van de inwoners van Renes se. Men hoopt op deze wijze in staat te zijn de goede traditie, om de be- jaax-den een prettige dag te bezor gen, voort te zetten. BURGHSLUIS Geslaagd Hester de Bruinie uit Burghsluis slaagde aan de pedagogische acade mie in Middelburg voor het eind examen. SEROOSKERKE Botsing met gewonden Op de in aanbouw zijnde nieuwe ki-uising Serooskerkseweg-Stoofweg deed zich zondagmiddag een botsing voor tussen een auto. bestuurd door E. S. uit Burgh en een motorrijder, bestuurd door P. J. G. uit Heine- noord. S. die de Serooskerkseweg uit de richting Burgh komende, ver liet zag de motor niet naderen waarna de botsing ontstond. G. liep daarbij een heupfraktuur op, terwijl zijn duopassagiex-e P. v. S. uit Klaaswaal een hersenschudding op liep. Beiden zijn per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis vervoei-d. De auto en de motor werden ernstig beschadigd. Dokter Simons uit Renesse verleen de eerste hu/p. (Vervolg van pag. 1) Zo simpel is dat, maar de heer v. d. Schelde bekent eex-lijk dat hij vx-oeger toen hij nog opzichter van de Zieiikzeese Plantsoenendienst was, nooit heeft vermoed dat de merk waardige ziekteverschijnselen die sommige planten vertoonden, te ma ken zouden hebben met luchtveront reiniging. Konklusies - Na ziqh jax-éniang in dat/probleem te hebben verdiept, weet hij 'nu beter en hij is er dan ook van overtuigd dat er iets móet vei-anderén,-waht dal anders de mensheid over honderd jaar niét.meer bestaat. Vandaar dat bij onmiddellijk zijn steen'tje aan 't onderzoek wilde bij dragen en dat hij in de volkstuin op de Zille (achter de gemeentelijke be graafplaats) de gladiolen plantte. Op tien centimeter van elkaar, zoals wex'd voorgeschreven. KERKWERVE Rektifikatie Zoals ui't het stukje over hel schoolkamp in de Z.N. van maandag 22 mei wel blijkt zijn niet de laagste 'klassen van d.e christelijke lagex*e schooi op kamp geweest maar de twee 'hoogste klassen. (Red.) BROUWERSHAVEN B.M.W. gestolen P. F. V. uit Braine (België) miste zondagmorgen zijn bij de jachtha ven geparkeex-d staande auto, merk B.M.W. De eigenaar deed hiex-van aangifte bij de politie. OUWERKERK Opbrengst kollekte De kollekte ten bate van Sonne- vanck-Zonneglorcn heeft hier ter plaatse f 389,opgebracht. Serenade voor vijf-en-zestig-jarige De heer J. Manni, vele jax-en lid van het muziekgezelschap „Nieuw Leven" te Ouwerkerk, viei'de vorige week vrijdag zijn 65e verjaai-dag. Ter geJcgpnheid hieivan rukte 's avonds Nu moet hij nog metingen doen op 2 en 15 juni, op 15 juli, op 4 en 15 augustus en op 15 september en dan zal bekend zyn hoe het met de lucht hier staat. „Je kunt zelf je konklusies tx-ek- ken", meent de heer Van der Schel de. „We zullen toch toe moeten naar schonere industx-ie, een zuivei'der au to. De samenleving moet geld over hebben voor een beter milieu. Dan moet het maar wat minder met de welvaart." Biologische techniek ri'k'stf; - i t- De techniek waarmee de-'heer' Van der Schelde wei*kt is een van de fa- icettenr.van het ondex-zoeki|Deze. me- ..thQdje ;he.et:,.,de biologische techniek, waarmee spontane vex*anderingen aan voor de luchtverontx-einiging ge voelige planten worden bekeken. An dere methodes 'zijn de fysische, de chemische en de micx-oscopische tech niek. De resultaten van het onderzoek zullen gepubliceei'd wox-den en kun nen aanleiding zijn om de vex-ontx-ei- nxging, meer dan nu al gedaan wox-dt, tegen te gaan. „zijn" vereniging uit om hem een klinkende serenade te brengen. De heer Manni, die de alt bespeelt, is één der oude getrouwe steunpila- x-en van het orkest. Behalve als ar tiest maakt hij zich o.m. verdieiiste- lijk met het bijbx-engen van de eerste beginselen, het uitzetten en weer op- bergeft van het benodigde matex-iaal, enz. Wij hopen dat hij zijn aktivitei- ten nog lang zal kunnen voortzetten. NIEUWERKERK Feestavond openbare basisschool Donderdag- en vrijdagavond 25 en 26 mei, zal de jaarlijkse feestavond gehouden werden van de openbare basisschool 'te Nieuwerkerk, in de grote zaal van „Ons Dorpshuis". De oudex-kommissie van dc school heeft vanwege de drukte cp één avond, beslctcn het feest cp twee avonden te vieren. Gebleken is vorig jaar, dat het op die manier plezieriger is. Opgevoerd wordt de musical „Blits, het televisiemannetje". Voor aan vangstijd: zie agenda. Ophalen van oud papier Vrijdagavond 26 mei zal le Nicu- werkerk weer oud papier worden opgehaald, waarvoor de opbrengst weer bestemd is voor het werk van de zending van de Gereformeerde Gemeenten. Gebundeld gereed zei ten, bevordert het ophalen. Met vragen en problemen? Komt 25 mei om 8 uur naar de gespreksavond in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk te Haam- E E stede. E ïmtiiiiiiimmiiiimmimimiiiiiiiiimmiriimriiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiimiiiiiiiiiiiiiiTi Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3