Minister over de komende ombuigingsoperatie Gemeente Kortgene kampt met havenmoeilijkheden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen Nieuwerkerk organiseerde een fraaie trip Stimulering van werklozen- aktiviteiten VERKIEZINGEN Het mes moet er in t)e Vrijwillige ziekenfonds verzekering Alle studenten gaan staken Tekenaar Jo Spier overleden DOCTOR VLIMMEN AGENDA Aan eeu snufje politiek ontkomt men in deze dagen niet, want er na deren (weer eens) verkiezingen. Dit maal voor de gemeenteraden en te hopen valt nu maar, dat déze typi sche lokale verkiezingen weer niet uitdien tot een breed landelyk poli tiek „item", zoals min of meer - maar meer meer, dan min - viel te konsta teren bfó de onlangs gehouden Sta tenverkiezingen. Andersoortige verkiezingen dan Kamerverkiezingen, mogen en kun nen wel een beetje graadmeter zijn voor het landelijk politieke denken, maar ze dienen in hun typische ei genwaarde te worden gehouden. Diet name geldt dit voor raadsverkiezin gen, omdat hierbij zoveel plaats- en streekgebonden elementen meespe len,, dat misbruik voor een landelijk beeld, uit den boze is. Hoe overigens die verkiezingen ook zullen uitvallen, te hopen valt voor de toekomst dat het (ingezette) proces van decentralisatie zal worden door getrokken. Een rijksoverheid kan het nog zo goed bedoelen, wat speelt in stad en regio, waar de echte knelpun ten liggen, wordt toch het scherpst ervaren ter plekke en de beleidsvoor nemens van de lagere bestuursorga nen dienen daarop te worden afge stemd zonder al te veel betuttelarij van bovenaf. Een interessante maar stellig akademische - strijd is inmiddels ont staan over de vraag, of de nieuwe re geringsploeg nu het beleid voortzet van het vorig kabinet, dan wel of een nieuw beleid aan de orde is. Inderdaad een akademische vraag, want eeu nieuwe ploeg komt op een bepaalde manier altijd met een nieuw beleid. Minstens worden zoveel ver anderingen aangebracht en bijstellin gen gepleegd, dat het woord „nieuw" niet te zwaar is, maar het heeft geen zin om de beleidspapieren van twee opeenvolgende regeringen van uitein delijk verschillende, signatuur, pér regel te gaan.vergelijken. Helaas- wordt dat (wederzijds) ge daan en het leidt tot nu toe, tot vrij vervelende diskussies en verwijten, die de sfeer remd de raadsverkiezin gen vertroebelen. Het vaderlandse politieke leven is er vol van, maar wellicht ebt het allemaal weer wat weg, zodra de stembussen zijn geslo ten de stemmen geteld. Onomstreden immers blijft het hoge goed van vrije verkiezingen en het ontbreken van technische ingrepen, zoals recentelijk in de Dominikaanse republiek. Verkiezingen worden pas echt tot een bespotting, als er mee gesold wordt. Het is misschien toch een en kele keer goed, te bedenken dat die dingen bestaan in een wereld vol ge weld, onrust en knoeierij. Tegen die achtergrond worden bepaalde vader landse problemen wat kleiner en hun gewicht wat gerelativeerd. STEIN. Bij Macintcsch Confectie NV staan 750arbeidsplaatsen op de tocht wat ds te wijten aan stagnar ie in de afzet. De moeilijkheden spit sen zich toe op de vestigingen in Emmen, Tilburg, Susteren en Stein, aldus de Raad van Bestuur. DEN HAAG. Uit een begin, mei dcor door het NIPO gehouden onder zoek bij ruim zevenhonderd mensen blijkt dat zesendertig procent van de ondervraagden vindt dat de PvdA te veel naar voren treedt op radio en tv dn programma's die buiten de zedtijd voorpolitieke partijen om gaan. Reuzen in Mokum AMSTERDAM, 22-5. De vijftien meter hoge reus, die als symbool moet dienen voor de kampagne „Amsterdam reuzestad" zal naar verwach ting op 1 juni op de Dam kunnen worden opgetrokken. De kampagne is een initatief van een aantal grootwinkel bedrijven in de hoofdstad. Men hoopt hiermee het win kelend publiek weer naar de binnenstad te trekken en te vens het kulturele leven in de hoofdstad in de schijnwerpers te plaatsen. De grootwinkelbedrijven zullen de aktie ook met eigen reuzen ondersteunen. Advertentie t UTRECHT, 22-5. De Algemene le denvergadering van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen heeft maandag in Utrecht in princi pe ingestemd met een door een werkgroep van dc Ziekenfondsraad uitgewerkt plan voor een ander sy steem van premieheffing in de vrij willige ziekenfondsverzekering. De premies van. de 1,4 miljoen vrijwillige verzekerden zijn al jaren in. discussie, omdat ze met name voor mensen met lage cn lagere inkomens een, enerrne belasting vormen. Dc hoogte van de premie houdt name lijk geen verband met dc hoogte van het inkomen, zoals In dc verplichte verzekering wel het geval is. DE BILT, 22-5. Bij de komende omlniigingsoperatie van hét kabinet-Van Agt gaat liet 0111 een terugdringen van de overheidsuitgaven met ongeveer tien miljard gulden in 1981. Dat is geen gering bedrag en het zal over dc hele linie pyn doen. Als over drie weken de definitieve plannen naar buiten zullen komen, zal er zwaar tegen die maatregelen worden aangeschopt. Ik maak me daar geen enkele illusie over. Dit zei minister Van Ardenne van economische zaken maandagavond op een politieke bijeenkomst van de VVD in de Bilt. Voor een groot deel zullen de ombuigingen volgens de bewindsman moeten worden gezocht in de zogenaamde overdrachtsuitga ven, d.w.z. de uitkeringen op basis van de sociale verzekeringen. Minima ontzien Daarbij zullen de minima worden ontzien, zoals de regering dat in januari heeft toegezegd', aldus Van Ardenne. Veel kan volgens hem worden be reikt door korrekties van in de so ciale uitkeringen ingeslopen fouten en oneigenlijke elementen. De sociale minima zullen, zo zei hij, ook van oneigenlijke kenmerken moeten worden ontdaan. Verder wees de minister cp het bezuiniging* effect van de kinderbijslag en kin- deraftrekoperatie, die ruim een mil jard moet opleveren. Ambtenaren Ook de ambtenarensalarissen wil- KORTGENE, 23-5. De gemeente Kortgene kampt met moeilijkheden wat betreft de haven van Colijns- plaat. Rijkswaterstaat voert een steeds vooortdurende strijd tegen de niet aflatende verzanding ter plaatse. De zandrug bemoeilijkt het binnen komen van de haven. Verder moet de .gemeente zelf zor- gep, dat de haven aantrekkelijk* blijft voor de garnalen- en Noordzee vissers, "die er hun thuishaven heb ben. Een koelcel en een nieuwe mijn- klok- zijn enkele noodzakelijke in vesteringen. De -inmiddels aange schafte vorkheftruck kan, wegens het niet sterk genoeg zijn van de steigers, maar cp een klein gedeelte van de haven dienst deen. Sommige steigers zijn niet te bereiken en zul len verzwaard moeten worden. Men heeft nu bij Rijkswaterstaat aange klopt om de onderbouw van de stei gers te verzwaren. De gemeente hèr- jnnert Rijkswaterstaat daarbij aan de indertijd gedane belofte: „De Rijkswaterstaat zorgt ervoor, dat de vissers in Colijnsplaa een huis'haven hebben". Reis naar Brussel NIEUWERKERK, 19-5. Georgani seerd door de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, maakten de be jaarden een reis naar de koninklijke tuinen te Brussel. Aan de geslaagde reis namen 70 personen deel. Ook een drietal invaliden was van de party dank zij de geneureuze hulp van va lide med-reizigers. De reis van de invalide passagiers werd mede mogelijk door het be schikbaar stellen door derden van invalide-wagentjes en daarvoor is het bestuur erkentelijk. Gestart werd ?s morgens om 7 uur, een fraaie dag tegemoet. De tuinen bleken voor de reizigers een openbaring en de reis werd mede een sukses door de goede voorberei ding, die voorzag in aangename pleisterplaatsen, waar goed werd gezorgd voor de inwendige mens. Tijdens de reis werden trouwens ook nog wat etenswaren uitgereikt, ter onderbreking van de lange morgen. Geprogrammeerd was een bezoek aan Mechelen, een rit door Brussel en een bezoek aan de Romboutska- thedraal. Terugreis In „Volksbelang" werd een ver frissing gebruitk, waarna de terug reis werd aanvaard. In Hogerheide wachtte een voortreffelijke maal tijd. In de bus werden dankwoorden gebracht aan de heren chauffeurs (busbedrijf Van Oeveren), het be stuur en de deelnemers. Algemene opinie was: een bijzonder geslaagde reis; boven verwachting zelfs. Moe, maar voldaan was men rond acht uur weer thuis. Onder de aanwezi gen bevonden zich ook ouderen uit Oosterland en uit „In 't Opper". De tocht werd gemaakt met een twee tal bussen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG.è Het Nederlands Ge ne oaschap van Leraren (NGL) over weegt ernstig 'het vertrouwen cp te zeggen i.n 'het ministerieel beleid. He hoofdbesu'ur van het NGL 'heeft dit maandag -gezegd in een telegram aan staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn van onderwijs en wetenschap pen. ROTTERDAM. In het afgelopen jaar zijn meer zeeschepen vergaan dam het jaar daarvoor. Volgens het Instituut voor Maritieme Economie in Bremen zijn in 1977 141 vaartui gen met een brute-register tonnage van 973.568 voor de wereldhamdels- vloot geheel verloren gegaan. In 1976 gingen 139 schepen met een fonage va 907.370 teoder. EINDHOVEN. Politie en brand weer hebben dinsdagmorgen drie volwassenen en twee jonge kinde ren gered uit het brandende café De Koppel aan de Tongeelresestraat in Eindhoven. Het vijftal was naar een balkon op de eerste verdieping van de achterzijde gevlucht. Met ladders werden zij uit deze benarde positie bevrijd. VEEN0AM. Mevrouw Penning uit het Groningse V< laten haasje in het rekreatiepark der gemeente. Met i ker flesje op zijn tijd, maakt de vondeling het best. de hij niet ongemoeid laten. Van Ar denne dacht daarbij vooral aan het trandbeleid voor de ambteparen en de indexering daarvan. Hierin zitten zo zette hij uiteen, elementen dieper saldo de ambtenaren een hoger be steedbaar inkomen opleveren dan de werknemers in het partiku-liere be drijfsleven. LUSAKA. Uit westerse diploma tieke bronnen is vernomen dat de rebellen in Zaire in een keer 200 zwarten zouden hebben vermoord. De diplomalen hadden radioberich ten opgevangen, waarin gemeld werd dat 200 zwarte i) in een myn by een waren gedreven en met een machi negeweer neergemaaid waren. UTRECHT, 22-5. Aanstaande woensdag, zullen in alle universiteits steden van ons land studenten uit protest tegen de nota Pais het werk 's middags van 1 tot 3 uur neerleggen De studentenvakbonden verwach ten dat het personeel uit solidariteit hetzelfde zal doen. Tijdens de werkonderbreking hou den de studenten protestbijéenkom-. sten onder het motto „Weg de 4-jaren nota Pais". Op deze bijeenkomsten zullen de ontevreden studenten zich beraadslagen over verdere akties te gen de omstreden nota, aldus een persbericht van het L.O.G. maan dag. DEN HAAG, 22-5. De tekenaar en aquarellist .To Spier is op 77-jarige leeftijd in de Verenigde Staten over leden. Joseph Eduard Adolf Spier werd op 26 juni 1900 in Zutphen geboren. Hij bezocht de rijksakademie van beeldende kunsten in Amsterdam en het atelier „Cormon" in Parijs. Van 1924 tot. 1940 tekende hij voor de Te legraaf. Na de oorlog was hij verbon den aan Elseviers Weekblad. Hij heeft diverse boeken gepubliceerd. In 1939 illustreerde hij de jubileumuit gave (40e druk) van de „Camera Ob- scura". In 1951 emigreerde Jo Spier naar de Verenigde Staten. (Vervolg van pag. 1) Daarbij wordt uitgegaan van de be ginselen dat de bron van niet-mate- riële moeilijkheden is gelegen in het gedwongen nietsdoen, dat de geeste lijke weerbaarheid van de werkloze hierdoor niet mag worden aangetast en dat de kennis en vaardigheid van de betrokkenen in stand moet wor den gehouden en indien mogelijk ver groot moet worden. Daarnaast is het wenselijk om vaardigheden op neventerreinen te ontwikkelen. Preventief De Stuurgroep vindt ook, dat de op te zetten aktiviteiten zoveel mo gelijk in overleg met de betrokke nen zelf en hun organisaties moeten worden vastgesteld. Daarnaast moet de Stuurgroep in de preventieve sfeer de werkzaam heden verbreden, waarbij onder meer gedacht wordt aan het verzamelen van informatie over de situatie van jeugdige werklozen in dc provincie, naar ontvangen onderwijs. Zo kun nen manco's in educatieve program ma's worden gesignaleerd. Ook nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs en daaruit voortvloeiende mogelijkheden voor jeugdwerklozen, dienen nauwlettend in het oog ge houden te worden. Koordinerrii Dc Stuurgroep vindt ook dat be langrijke aandachtsvelden in het on derwijs zelf bij de bestrijding van dc jeugdwerkloosheid zijn: de verbre ding van het middelbaar beroepson derwijs. de voorzieningen voor wer kende jongeren en de verbetering van de bcroepenvoorlichting. Tenslotte pleit de Stuurgroep er voor dat alle mogelijke instanties en instellingen elkaar bij de aanzet van aktiviteiten voor werklozen in één beleid vinden. Vanuit een dergelijk gekoördineerd beleid kunnen binnen tedere discipline afzonderlijk en bin nen eigen verantwoordelijkheden ak tiviteiten worden opgezet. Voorgesteld wordt om in eerste in stantie prioriteit aan het probleem van de jeugdwerkloosheid te geven. Daarhy zou in het bijzonder aan dacht besteed kunnen «orden aan de problematiek van de langdurig werk lozen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE HEDENAVOND LAATSTE VOORSTELLING van: Eindelijk de grote film naar het beroemde boek. een nederlandse film van Guido Pieters iat*' 'is~ S Chris Lomme Cox'Habbema Rogèr van Hoo! Brigitte de Man Monique van de Ven Aanvang 20.00 uur Toegang 16 jaar Ledenvergadering Zierikzeesche Oranje Vereniging op maandag 29 mei a.s. in het Huis van Nassau Ie Zie- rikzee. Aanvang: 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, V.H.V. „Zang cn Kleur". Haamstede Geref. Kerk, hoorzitting CDA, 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, indivi duele klaverjaswedstrijden voor ie dereen. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, feestavond openbare basisschool. Vrijdag 26 mei Middelburg 19.00 uur start halve marathon (21 km); 19.05 uur start 4-8-12-16 km. Start aan Nadorstweg bij de klub- huizen. Zierikzee Stadhuis, 20.00-22,00 uur, „Open avond" gemeentemuseum. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, slui tingsavond seizoen '77/'78, Bond van Opzichzelfslaanden. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 19.30 uur, feestavond openbare basisschool. Zaterdag 27 mei Zierikzee Reis Stad en Lande. Start; Kraan plein, 8.00 uur v.m. Hotel van Oppen, 15.00 uur. Bond van Opzichzelfslaanden, kof He-uur tje. Concertzaal-bioskoop, 20.00 uur, Pa pilion; 23.00 uur Poel dei- Wellust. (OlilO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Reciaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Bezorging (01110) 4203 Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Haamstede Natuur- en Vogelwacht. Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaan v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Dreischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Dinsdag 23 mei Zierikzee Wijkgebouw Groene KruiSj 15.30 uur, slotmiddag bejaardengymnastiek, beide groepen. Bioskoop Concertzaal, 20.00 uur, Dokter Vlimmen. Restaurant-café „De Witte Raaf", 20.00-24.0C uur, Vrouwencafé. Renesse Bowlingavond van de Bond van Op- zichzelfstaanden, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, afd. Plat telandsvrouwenbond. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 13.30 uur, haak- kursus voor beginner's. Woensdag 24 mei Zierikzee Kantine Christelijke Mavo-school, Huybertsraat 35; koionne-avond Ro de Kruis; 19.00 uur. Chr. Mavo. 19.30 uur, R.K.-kolonne- avond. Chr. Mavo, 20.00 uur, voorlichtings avond Moeder-Mavo. Burgh RTM-station, 8.00 uur, vertrek reisje NCVB afdeling Haamstede. Renesse Dorpshuis, 20.00 uur. jaarvergadering „Op Drift". 25 mei t/m 30 juni Zierikzee Galerie Nobel, dinsdag t m zaterdag 10.00-18.00 uur.' Donderdag 25 mei Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jubilcumavond Hervormde vrouwengroep „Wees een zegen". Advertentie „Vó" Het wordt allemaal ernstiger in de gemeenteraden en daarom zijn de komende verkiezingen ook ern stiger. Er wordt immers gepraat over bestemmingsplannen en deel- plannen en de nota's regenen van de zolder op de onschuldige hoofden van de raadsleden neer. Ze {die raadsleden) werken met miljoenen en de niet doorstromende zinkput komt maar zelden meer aan de orde, evenmin als de afgestoten stoeprand of de distels aan de rand van het plantsoen. Het spel der raden ver liest zijn folkloristische kanten en teil dele is dat jammer. In dit kader is de herinnering le vend aan een raadslid ergens in de regio, die ooit zijn afwijkend stand punt - op verzoek van de voorzitter - moest motiveren. De sfeer icas wat stekelig; eerst wilde de man niet, maar wat in het nauw gedre ven, kwam hij met zijn konfessie: ,,'k bin dur tegen, omdat k' ur te gen bin". Kijk mensen, dat is van een hoog kostelijk goed. „Dur tegen weze, om dat je dur tegen bin". Dat stoelt wel niet op een dik partijprogram ma, maar die man heeft iets heiligs en onverwoestbaars in zich op voe len borrelen, icaar geen bestem mingsplannen, deelnota's en discus siestukken tegenop kunnen. Z'n standpunt zonder motivatie heeft nog iets van de Batavieren. Ik acht die tegenstemmer van toen in staat, zonder nadere toelichting, zijn echtvriendin uit de woningwetwo ning te slepen en/of zijn toom kip pen, zijn huiskat of hond te verdob belen in het dorpscafé. „Waerom doe je dat noe", zullen de mensen vragen. „Dal doek, omdat 'k el doe", zal hij antwoorden en die man heeft gelijk, want we treffen hier een zeldzaam subtel staal van fijnzinnig gelijk hebben, waarbij de daad ge heel ondergeschikt wordt gemaakt aan dc onder liggende x'raag naar het waarom. Minder fijn besnaarde geesten zouden tot woede vervallen en uitroepen: „jij tur gin barst meeê te maeken" en die kant moeten we natuurlijk niet op. Maar voor deze persoonlijke in terpretatie van standpunten laten de gemeenteraadsvergaderingen helaas steeds minder ruimte. Het is daar ook „werken met kleine marges" en je moet wel zeggen waarom je voor of tegen bent, want via de band of de notulist komt het allemaal in de krant van Fabeltjesland. Nee. het folkloristisch element verdwijnt stilaan en daarom kijken de kandidaten op de lijsten door gaans ook niet erg vrolijk. Ze rui ken de nota's en de rapporten, bij wijze van spreken en zc staan niet te kijken als op het punt in lachen uil te barsten. Eén element is ons nog gelaten. Op de verkiezingsdag zien xuc hu welijkspartners samen op weg naar het stemlokaal. Daaronder steken paren, die al jarenlang niet samen z\jn uitgeweest. Pa zit bij zijn dui ven en ma aan de naaimachine of pa houdt van zijn stamcafé en ma bereddert de boel thuis. Samen uit, nee dat doen ze niet, maar dan komt de verkiezingsdag en ja hoor. daar gaan ze saampjes op weg. Wel niet arm in armmaar toch op weg om het vakje rood te maken. Een groot demokratisch goed en laat mij hier nu niet precies gaan uitleggen waarom: ,,'k bin dur vó, omdak ur vó bin. 7,n rif dat! schif.uf.il ANDMAN I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2