Stuurgroep wil de aktiviteiten voor werklozen stimuleren Gladiolen vertellen hoe het met luchtverontreiniging zit gigjÉ(f£& V.V.D. en C.D.A.: „Alles op alles" Harlingen heeft een echte zeehaven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eindversie beleidsnota Metingen in Zierikzee aL-ïs :'"ï- i 'i gordijnstof TUINMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 mei 1978 134ste jaargang Nr. 22306 s 6uop<i ■^EELN^ WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1P89) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23.90. per jaar 91.-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4.40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W. in dit nummer: IV V V over de ..kleine kernen ZIERIKZEE, 23-5. De provinciale Stuurgroep Werk loosheid heeft een nota samengesteld onder de titel Aanzet tot een beleid", die een eindversie is van een eerder in de Stuurgroep behandelde diskussie-nota. In dit stuk wordt informatie gegeven over de Oorzaken van de werkloos heid, de feitelijke werkloosheid in Zeeland, ontwikkelingen in en rondom de provinciale Stuurgroep en aktiviteiten ten behoeve van mensen zonder werk. De nota zal op grote schaal worden verspreid, zodat een in de toekomst te voeren beleid aan kan sluiten op behoeften vanuit het werkveld. Ook al is het percentage werklozen in Zeeland lager dan in de rest van Ne derland (4,9 tegenover een landelijk percentage van 5,1), toch waren in in Zeeland altijd nog 3552 mannen werkloos in januari 1978 en 1355 vrouwen. Zierikzee steekt daar met 4,3 procent nog erg gunstig tegen af. Het aantal werkloze mannen in het gewest Zierikzee bedroeg in januari 552 en het aantal werkloze vrouwen 139, waarvan 248 mannen in Zierik zee zelf en 81 vrouwen. Bedrijfstakken In het rapport wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de werkloos heidcijfers in de verschillende be drijfstakken en plaatsen in Zeeland. Zo is in het gewest Zierikzee het grootst aantal werklozen te vinden in de sektor losse arbeid en vervol gens in de bouwvak. In de bouwvak is ook de vraag naar personeel h<et grootst. Er is ook een indeling naar leeftijd gemaakt. Daaruit blijkt dat het werkloosheidscijfer het hoogst is in de leeftijdscategorie 25 tot 39- jarigen en het laagst bij de.50 tot 54- jarige mannen. Bij de vrouwen ligt de werkloosheid het hoogst in de groep 19 tot 22-jarigen en het laagst bij de 60 tot 64-jarigen. Breuk De gevolgen van werkloosheid zijn bekend en voor jongeren zonder werk zijn die gevolgen verhoudings gewijs nog ernstiger dan voor oudere werklozen. „Naast de psychische en de sociale gevolgen welke het niet kunnen deelnemen aan het arbeids proces voor elke werkloze - ongeacht zijn leeftijd - heeft, is er bij de jeugd werkloosheid bovendien sprake van een breuk in het ontwikkelingspro ces van de jongere naast de proble men, die de aansluiting school-werk veel jongeren reeds oplevert". „Ilel proces van zelfontdekking en zelfontplooiing dreigt onderbroken te worden, indien de jongere niet kan I3RUINISSE. Hier is de heer M. D. Bal te Bruinisse bezig met het „sle pen" van een stuk bonenland, een methode, die in landbouwsfeer maar zelden meer wordt toegepast. Het gegeven is uniek: een 83-jarige aan hel werk, een antiek landboinv- procedé en voorop een 1 plc-haver- machine. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) deelnemen aan het arbeidsproces, waarop het onderwijs hem met be paalde verwachtingen voorbereid en dat vormt een extra bedreiging van het persoonlyke en maatschappelijke welzijn van de jeugdwcrklozc, waar door zijn kwetsbaarheid vergroot wordt. Bovendien heeft de jeugdwerk loosheid ook nadelige gevolgen op de verdere onderwijs- en vormingsmo gelijkheden." Inventarisatie Dat opvang en begeleiding in veel gevallen daarom nodig is, is duide- Advertentie Hoofdonderwijzer Van der Sneppen stemt op het CDA. Waarom? P, R. M. v. d. Sneppen Hoofdonderwijzer De Wittestraat 21 44 jaar Omdat het gehele onderwijs in Zie rikzee „bijzondere" aandacht krijgt! A christen democratisch lijk. In Zeeland gebeurde in een aan tal plaatsen daar al het een en ander aan en de stuurgroep heeft dan ook een inventarisatie van die aktivitei ten gemaakt. Er zijn een aantal sa- menwerkingsprojekten waarin alle welzijnsinstellingen, de gemeente en het betrokken arbeidsbureau deelne men. Onder meer in Goes en Middel burg (en in Vlissingen in oprichting) zijn sociaal kulturele projekten voor jeugdige en oudere werklozen. Daarnaast hebben ook een aantal provinciale organisaties aktiviteiten in de sfeer van belangenbehartiging, individuele hulpverlening en werk- bevordering. zoals Werkende Jeugd CNV, de KWJ, de CPJ, de Dienst in de Industriële Samenleving vanwege kerken, de arbeidsbureaus, de ge meenten en gemeentelijke sociale diensten, enz. Aanvullende funklie De Stuurgroep heeft zich bezon nen op de vraag naar wat er zoal meer gedaan kan worden en is tot de konklusie gekomen dat de meest voorkomende vraag „help ons aan werk" zal zijn. De' Stuurgroep op zich kan daar weinig aan doen, maar kan wel een aanvullende funktie hebben ten aanzien van werkverschaffing, onder meer door het stimuleren van anderen, door het aandragen van ideeën en adviezen en door het on derzoeken van mogelijkheden, met name in de sfeer van arbeidsstimu- lerende regelingen. De groep is er zich van bewust, dat alle aktiviteiten' die voor en door werklozen georga niseerd worden, in relatie moeten staan met de vraag naar werk. Bouwstenen Omdat er van uit gegaan kan wor den dat de werkloosheid in Zeeland niet minder zal worden ip de naaste toekomst, wil de groep bouwstenen aandragen voor een beleid dat ge richt is op de verlichting van deze werkloosheid. (Vervolg pag. 2) OOSTERHESSELEN, 22-5. De be windslieden van VVD en CDA samen zullen alles op alles moeten zetten om de. ingrijpende bezuinigingsoperatie te verrichten die nodig is om te voorkomen dat de werkloosheid nog aanzienlek zal stijgen. Ook de kaders van de partijen en de kamerfrakties zullen daaraan moeten meewerken. Dat zei minister Wiegel van binnenlandse zaken op een spreekbeurt voor zijn partij in het Drentse Oosterhesselen. Hij rea geerde op de kritische opmerkingen, die met name ARP-voorzitter Hans de Boer eerder die dag maakte aan het adres van de VVD op een bijeen komst van de AR. Het is, zo zei Wie gel, in het belang van alle partijen ZIERIKZEE, 22-5. Het valt wel mee met <le luchtver- outreiniging in Zierikzee. De Sneeuwprinsesseii van de heer M. C. van der Schelde vertonen tenminste nog maar weinig afwijkingen. Het is dan ook nog erg vroeg en veel blad hebben ze nog niet. Het zal gauw augustus, september worden voor we weten hoe bet zit met de gasvormige fluoriden in de lucht, die wc dagelijks inademen. m -v WSBS^ ,1§. 'T' tik gggpi; !W-* -,«T 'v y* WVVjT--* Het lykt allemaal ingewikkelder dan het is. Kort verteld: de 63-jari ge heer Van der Schelde is de enige op Schouwen-Duiveland die meedoet aan een amateur-meetnet voor gas vormige fluoriden van de Stichting de Jonge Onderzoekers in Nymegen. Enkele maanden geleden gaf hij zich daar voor op, na een oproep in Natuurbehoud, het blad van de vere niging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland. Daarop kreeg hij zijn pakket thuis: vijf-tien gladio len van het type „Sneeuwprinses" en vijftien gladiolen van de soort „Flo wer Song". Plus lijsten om gegevens op aan te tekenen en een uitvoerige handleiding waarin staat wat hij moet doen. Een maand geleden gingen de bol len de grond in en deze week moes ten de eerste „metingen" worden verricht. Gevoelig Wat wil namelijk het geval: in de kunstmatige vergassingskassen in Wageningen is onderzocht welke planten last hebben van luchtveront reiniging en welke niet. Uit die on derzoekingen bleek dat de Sneeuw prinses supergevoelig is maar dat de Flower Song nergens last van heeft. De heer Van der Schelde kreeg beide soorten thuis: ter vergelijking. Bruine punten Een paar keer in de maand moet hij nu gaan bekijken in hoeverre zijn Sneeuwprinsessen al bruine punten aan hel blad vertonen. Met een meetlat neemt hy dan de schade op. tekent die aan een stuurt de lysten in september terug waarna aan de universiteit in Nymcgcn de landelykc resultaten worden beke ken. (Vervolg pag. 3) als aan die bezuinigingsoperatie de beste krachten worden gegeven. Wiegel kondigde aan dat binnen enkele dagen een brief aan dé Twee de Kamer gestuurd zal worden over de bestuurlijke reorganisatie. De brief beyat een aantal voorlopige uit komsten van het ambtelijk - beraad daarover en is bedoeld als diskussie- stuk voor alle betrokken groeperin gen. HARLINGEN, 22-5. Bedrijven die zich vestigen aan de nieuwe indu striehaven van Harlingen zullen een gunstige invloed hebben op de werkgelegenheid van de gehele pro vincie Friesland en Harlingen in hel bijzonder. Dit zei burgemeestér De Haan van Harlingen maandagmiddag tijdens een vaartocht door de nieuwe indu striehaven van Harlingen. De nieu we haven was kort daarvoor offi cieel in gebruik genomen door mi nister Van Aardenne van ekonomi- sclie zaken. De aanleg van de haven met de bijbehorende 25 hectare industrie terrein heeft twintig miljoen gul den gekost, waarvan het ministerie van ekonomische zaken 75 procent voor zijn rekening heeft genomen. Advertentie TUINMANS VOORDEEL Mooie 1 gedessineerde slechts 6,50 p.m. Geldig t/m 3 juni INTERIEURVERZORGING ZONNEMAIRE. In het kader van regio-toeristische trips, mag Zonne- maire niet worden overgeslagen. Het heeft nog sfeer in het centrum, die de bezoekers iets kan doen, aan de vooravond van hel jachtige sei zoen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit JOpagina's d Verwachtingen gaan door- gaans boven het genot uit. Henry Home Verwachting lol woensdagavond: Vrij koud Vrij veel bewolking en plaatselijk een bui; matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordwest; mini mumtemperaturen omstreeks 9 gra den, maximumtemperaturen van 12 graden aan zee tot ongeveer 16 gra den in het binnenland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 mei. Zon op 5.34. onder 21.40 Maan op 23.38. onder 7.36 25 mei. Zon op 5.33. onder 21.41 Maan op 0.30, onder 8.41 Laatste kwartier: 29 mei (5.30). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 24 mei 5.25 17.52 10.51 23.19 25 mei 6.11 18.35 11.36 Springtij: 24 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-5. Het K/Ï.M.I. deelt mede: Woensdag zal het weer in on ze omgeving weinig verschillen met dat van dinsdag. Een lagedrukge bied boven Midden-Europa heeft zich het afgelopen etmaal verder noordwaarts uitgebreid. Hierdoor draaide de wind bij ons naar bet noordwesten. Warme lucht uit Oost- Europa, die op de oostfank van hel lagedrukgebied via Denemarken naar de Noordzee stroomde, heeft daar mist velden en lage bewolking veroorzaakt, die met de noordwes telijke stroming het land binnendre ven. Het lagedrukgebied veroor zaakte in West- en Oost-Duitsland op veel plaatsen regen- en onweers buien. De neerslaghoeveelheden lie pen daar sterk uiteen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1