De Franse en Belgische para's »De kaas is °p mogelijk snel terug uit Zaïre Kamers van Koophandel zullen moeten meepraten over een regionaal ekonomisch beleid Von Agt op C,H.U.=vergadering: Palestijnse aanval op vliegveld Orly bij Parijs Britse koningin naar West-Duitsland 2 Bloedbad in Kolwezi De V.V.D. en de woningwet woningen De ziekenfonds premie Kind vindt ouders Brand Drs. S. A. van Keulen voor „Kamer": Het Kaapverdische meisje Licht in moordzaak „Tarzan" Juwelenroof in Deventer AGENDA Bioskopp Concertzaal, 20.00 uur, Dokter Vlimmen. Restaurant-paf De Witte Raaf'. 20 00-24 00 uur. Vrouwr-ncai.- AR^IIEM, 20-5. „De kaas is op. Versobering is geboden". Dit heeft zaterdag premier mr. A. A. M. van Agt gezegd op de te Arnhem ge houden jaarvergadering van de CDU. KAMINA, 22-5. Lucht vaar tfunktionarissen verwach ten dat de Franse en Belgische parachutisten in Kol. wezi vandaag (maandag) zullen beginnen inet de te- rugtrpkking ep dat de hele operatie eind van t)e week zal zijn voltooid. Kolwezi was zondag rustig. Belgi sche militairen doorzochten sytema- tisch huis na huis naar blanken, die zich nog niet buiten hun huis had den gewaagd, en naar slachtoffers. Brief aan schoolverlaters DEN HAAG, 19-5. „Geluk ge wenst met het afsluiten van de schoolopleiding. Als je verder gaal met de studie: veel sukses. Ook als je nu een baan gaat zoeken. Want dat laatste is tegenwoordig niet «I- tijd eenvoudig. Daarom wilde ïk je eigenlijk een paar tips geven." Met deze zinnen begint de brief van minister Albeda (sociale zaken) aan ongeveer honderdduizend schoolverlaters, waarin zij tips krij gen om snel aan een baan te komen. Het ministerie van sociale zaken, dat dinsdag a.s. een aktie begint, geeft vooral het advies tijdig het arbeidsbureau binnen te stappen. Die boodschap zal ook doorklinken in een advertentiekampagne voor dagbladen en t.v., alsmede in een voor de schoolverlaters samenge stelde brochure: „Werkwijzer voor jongeren, die gratis op de arbeids bureau's verkrijgbaar is. De minister zegt in zijn brief on der het motto „Je eerste baan hoeft niet je laatste te zijn" ook dat men liever een baantje kan nemen dat eventueel niet overeenkomt met de opleiding, dan bij de pakken neer te gaan zitten. Er wordt óqk in ge vraagd om na tp denken over een verdere opleiding of studie. Binnenkort zullen een kwart mil joen bedrijven een brief van de mi nister kHjgon waarin hen wordt ge vraagd vakatures bij het arbeidsbu reau te melden. NIJMEGEN, 20-5. De V.V.D. is de eerste partij geweest die op het idee gekomen is bewoners van woning wetwoningen 't recht te geven hun woning te kopen. Door ons toedoen is dit punt ook in het regeerakkoord gekomen. Overigens mag dit recht om de woningwetwoning te kopen niet betekenen dat er nu maar uit verkoop gehouden moet worden van goedkope woningen. Dit zei V.V.D.- fraktieleider Rietkerk in Nijmegen. Anderen werden aan het begraven van de tientallen lijken gezet, blan- ken en negers, die in de zon gingen ontbinden en waaraan honden vra ten. Franse parachutisten zochten naar opstandelingen die burgerkleding hadden aangetrokken en in de be volking waren opgegaan toen zij aan kwamen. Twee Belgische officieren in Ka- mina, één parachutist en één man van de luchtmacht, beschuldigden zondag Franse parachutisten van het doden van zes blanken die op de vlucht waren voor de opstandelin gen. Het waren volgens hen vijf Rho- desiërs en een Belg. De hoofdmacht van het opstande- lingenleger zou nog op de vlucht zijn in gestolen vqertqjgen of te vqet, naar de grenzen van Zambia en An gola. Het aantal blanke slachtoffers bedraagt 150. Blanken weg Bijna alle blanke bewoners van Kolwezi hebben nu de stad verlaten. In de nacht van zaterdag op zondag waren in de buurt van de stad nog sporadisch schoten gehoord. Uit Havanna werd zondag gemeld dat de Cubaanse regering met kracht de berichten heeft tegengesproken dat Cubaanse troepen bij de aanval in Zaïre betrokken zouden zijn ge weest. In een officieel communiqué werd gezegd dat Cuba op geen en kele manier in verbinding staat met de krachten die in de provincie Sha ba tegen de regering-Moboetoe strij den. De verklaring zegt verder dat de Cubaanse regering uitdrukkelijk ver zekert dat tussen de opstandelingen en Cuba geen militaire samenwer king bestaat en ook niet bestaan heeft. Cuba heeft geen enkele rebel- lenaktie gesteund en evenmin spe cialisten naar het gebied gezonden. Aantal doden PARIJS, 20-5. Vijf Palestynen heb ben zaterdagmiddag een overval ge pleegd op het vliegveld Orly, bjj Pa- rjjs. Tijdens een schietpartij in de vertrekhal tussen de overvallers en dé politiebewaking werden drie Pa lestynen gedood. Een politieman werd dodelijk gétroffen. Twee Pales tijnse terr oristerTwisten uif dë hal te vluchten, volgens de politie hebben zij zich ergens in het gebouwencom plex verborgen. De Franse minister van binnen landse zaken, Christian Bonnet, die dit tegen het einde van de middag bekendmaakte, zei dat „agenten van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al de politie op de aanwezig heid van vijf verdachte figuren op merkzaam hadden gemaakt". Toen het vijftal zag dat zij ontdekt waren trok een van hen pen automatisch wapen en.begon óp de politiemannen en de op het vertrek van een vlieg- tiïig van El Ai wachtende passagiers te schieten. De. politie beantwoordde onmiddellijk het vuur een schobt.drie terroristen dood. Drie passagiers en een politieagent liepen verwondingen op. Volgens minister Bonnet is. het vliegveld afgezet en kunnen de twee gevluchte terroristen niet ontsnap pen. De politie deelde later mee dat de neergeschoten Palestijnen hun zak ken vol handgranaten hadden. AMSTERDAM, 20-5. Het achtja rige jongetje 'dat dinsdag spetend óp hiet Damrak iii Amsterdam werd aan getroffen, blijkt een kind yan ^paan- se ouders uit Hóogèveén'té zijn.. Het jongetje woont in een orthopedago gisch instituut in Zwolle. Vandaar- uit vertrok hy vorige vrijdag 12 mèi met Weekendverjqf jiaar zijn queers. Deze zetten Jiem dinsdag voor de terugtochtop de trein naar Zwojle én' verkeerden sindsdien ;in .dé ver onderstelling dat hun kind in het* in stituut verbleef. Omgekeerd werd óp het instituut gedacht, dat het' j.on-' getjé bij' zijn ouders was. De zaak werd vrijdagavond opge lost door de publikatiës ovér het ge val, aldus .de Amsterdamse kinder politie. Het is niét' bekend waaróm het kind naar Amsterdam is doorge reden. KORTE BERICHTEN U|T HET BJNNENEAND ASSEN. Bij het plaatsen van een grafbedekking op het graf van de zes bij de treinkaping in de Pun ge dode zuidmolukkers zullen dezelfde uitgangspunten worden gehanteerd als bij Nederlanders het. geval is. De gemeente Assen heeft dit rpeegedeeld B.'eh w. hebben' nog' geen' beslissing genomen. UTRECHT. Vandaag (maandag) zal dr. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede {Camer en voorzitter van het Nationaal Comité Europese verkie zingen, in Utrecht het plaatselijk co mité voor de Europese verkiezingen officieel installeren. Voorzitter js burgemeester H. j'. L. Vonhoff van Utrecht. WOERDEN. In een brief aan mi- nistér Albeda van sopiale zaken heeft de Federatie Bou\v en Houtbonden steun gevraagd voor de negentig werknemers van het aannemingsbe drijf. Öosterwijk BV in het Limburg- sè' Urmond. DEN HAAG. In brieven aan staats secretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en de' commissie yerkeer en waterstaat uit de, Tweede Kamér klagen de Nederlandse tijdschriftuit gevers, hun nood ovér de hoge kósten van de invoering van de postcode. DEN HAAG. De ministerraad kan vrijwel zeker volgende week het.pré advies tegemoet zien. inzake de grote pmbuigingsqperatie die half juni aan de Tweede"' Kpmer rppet worden voorgelegd. GJtOESBEEK. In Groesbeek zijn .vrijdag ruim vier'-hectare natuur schoon', eigendop van 'Staatsbosbe heer,'' door Brand yérlqren gegaan. 'Hetris yrijwql' zéker dat men hier te 'dóén heeft' met. eèn pyromaan, want de brandweer móest; .op niét 'mjndér dan óp zéven plaatsen tegelijk op treden.: daar vogelnestje HILVERSUM, 20-5. Een in slaande, brand hp eft in een woning aan de Hpzelaarslagn in Hilversum voor meer dan een ton schade aangericht. De brand, ontstond volgens {le politie tóen, een schilder, bezig taas - friet het afbranden van verf.; Waarbij, een kurkdroog vogelnestje onder hét dak vldni vatte:. Het vuur greep zq - sjiel.ofh -zich. heen., dat het he- Jëj dak" verwoest. iveiidT - De CHU herdacht tevens het ze ventigjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum schreef het oud- Tweede-Kamerlid voor de CHU, jonkvrouwe mr. C. \y. I. Wittewaall van Stoetwegen in het CHU-blad „De Nederlander", onder rpeer als herinnering heer dat zij eens na een verkiezingsvergadering eep niet te Jorseq kaas meekreeg. Het was premier van Agt dierbaar geweest als hij ook „zulk een kaas" mee had kunnen nemen naar de ju- bileifmbijeenkomst van de CHU. „Er is geen kaas meer. Er moet een ver mindering komen van de voorge stelde groei van de welvaart", zei mr. Van Agt. Hij vond dit niet dra matisch, omdat het slechts gaat om minder welvaartsverhoging dan aan vankelijk gedacht was. Mr. Van Agt zei bemerkt te heb ben dat de 'mensen bereid zijn om het verhaal aan te horen van de on vermijdelijke enige versobering, van de versobering die geboden is. „De ongemakken en teleurstellingen moe ten door alle bevolkingsgroepen wor den gedragen, ambtenaren en ande ren", zei 'premier Van Agt. NIJMGEN, 20-5. Alleen een zeer grote overheidssubsidie zal kunnen voorkomen, dat de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering - nu 8,2 procent - per 1 januari 1979 tot omstreeks 9 procent omhoog moet. Een dergelijke stijging zou „van forse invloed" zijn op de loonontwik keling. De premie voor de algemene wet bijzondere ziektekosten zal ook aanzienlijk moeten stijgen en wel van 2,86 procent nu tot zeker 3,25 procent in 1979. De heer H. C. van der Hoeven, di- rokteur van het Jlaagse ziekenfonds AZIVO, maakte deze opmerkingen zaterdag in Ifijmpgen op het pongres van de vereniging „Voorkomen is Be- tor". Olifantenstand vermindert MORGES, 20-5. Volgens door het Wereld natuur fonds in Zwitserland bekendgemaakte cijfers is hpt aantal olifanten ja Kenia, geschat op 70.000, sina. 1973 lot de helft terugge bracht. De Indische olifant ipgrdt piet uitsterven bedreigd, ïn heel Afrika daalt het aantal qlifanten. Er zijn er nu nog 1,3 ihiljoep. In Azië zoiiden nog rond de 30.000 olifanten zijn. Volgens het Wereldnatuur- fonds vormen de jacht op ivoor, de toenemende land bouw en de zich uitbreidende woongebieden voor mensen de grootste bedreiging voor de dikhuiden. In samenwerking met de New York Zoological Sociëtjj is het Wpreldnatuur- fonds een drie jaar durende campagne begonnen om de oli fanten te besehe.rmen. ZIERIKZEE, 19-5. „Het is erg belangrijk dat vanuit de regip wordt nieegedacht over liet regionaal ekono- lijisch beleid, Apders wordt er zonder je over je besljst. Het bedrijfsleven is wel eens de meest beroérd georganiseerde groëp van Nederland gepqepd eg daar ?it zeker iets waars in op regionaal niveau. Wil het bedrüfsleven meefunktjonereg, dan zjtf er jéls aap moeten gebeuren. Qojt de manier waarop de Kamer van Koophapjlel fggktioneerj js zeker piej ftP- timaal. HOO.GEZAND. De Noordncdcr- landsc Spaanplatenindustrie p.V. in Hoogezandj een dochteronderneming van Vezelpers B.V. gaat sluiten. Dc 33 werknemers komen daarmee op straat te staam De lopende orders worden momentpet nog afgewerkt. Verwacht wordt dat de fabriek in juli definitief dicht zal gaan. Dat zei drs. S. A. van Keulen vrij dagmorgen in Mondragon in zijn in leiding die hij hield voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Midden en Noord Zeeland over het regionaal-ekonomisch beleidadvies. Eenvoudige^* gezegd: hij probeerde antwoord te geven op de vraag hoe de Kamer van Koophandel in het oerwoud van de besluitvorming een rol kan vervullen. Facet ten-belejrt De heer Van Keulen schilderde de steeds ingewikkelder wordende sa menleving. waardoor besturen in plaats van vooruitzien steeds meer een afwegen wordt. De overheid heeft te maken met een sektorenbp- leid, waarin elk onderwerp op zijn interne samenhang wordt beoordeeld en een facettenbcleid, waarin alle sektoren opnieuw gerangschikt wor den in een totaal afgewogen beleid. Eep voorbeeld van dat laatste is bijvoorbeeld het ekonomisch cn soci aal kultureel facet dat in elk onder deel van de samenleving terug te vinden is. Regionale economie Ook de Kamer van Koophandel gaat van deze zelfde faccttenbenade- dering uit. waarbij regionaal gezien de ekonorpische, sociaal kulturele en ekologische facetten het belangrijkste zijn, die vertaald moeten worden in een regionaal beleidsprogramma zo als bijvoorbeeld streekplannen. „Binnen die facetten", zo betoogde de heer Van Keulen, „wint het regio naal ekonomisch facet in hoog tempo aar» belangrijkheid. De laatste vijf, zes jaar is dat ook terug te vinden in hel beleid van de provincie. Met na me de provincie Zuid-Holland was een van de eerste die de regionale ekonomie is gaan latén meewegen in haar beleid". Intermediair In dat regionaal ekonomisch beleid, aldus spreker, kunnen de kamers een weaeniyke rol vervullen, zy zUn de intermediair tussen overheid en be drijfsleven. De Kamers van Koop handel vertegenwoordigen de over heid in dc richting van het bedryfs- leven en ztyn pleitbezorger voor het bedryfsleven by dc overheid. Die sléutplpositie betekent dat de Kamers mee moeten helpen bij het opDomven van dat regionaal-ekono misch beleid. Zij kunnen dat ieder op hun eigen manier doen, zoals al jaren gebeurt. De heer Yan Keulen wist echter uit praktijkervaring, dat de zogenaamde RÈB-mcthode (dc regionaal ekonor misch beleidsmethode) een belangrijk hulpmiddel kan zijn. Bij deze methode kan de Karper èep visie formeren en van daaruit eeii advies geven 'pan de pvérhéitj. Ér moet dan worden uitgegaan van de vraag of produktie en arbeidsmarkt aap de normep voldoen. „De arbeids marktproblematiek is even belang rijk als de zuiver ekonomische pres tatie". Verder zal moeten worden be keken of de regionale produktie- stroktuur en het regionale produktie- mjjieu geschikt zijn. Cijfermateriaal De heer Van Keulen klaagde er over dat in Nederland nauwelijks Cij fers ié vinden zijn over dit onder werp. De statistieken sluiten niet op elkaar aan. Er klopt nauwelijks iets van. Je kunt met de lopende statistie ken nauwelijks iets doen. De Kamers zullen daarom voor een deel zelf. cijfers moeten gaan verza- meleii. „Je komt niet opdqr een aan vullend onderzoek uit". Beleidsinstrumenten De vraag van de provincie is welke instrumenten er gehantcérd kunnen worden voor de uitvoering van het voorgestelde beleid. „Er is in Neder land geen zicht op de beschikbare beleidsinstrumenten en de hanteer baarheid daarvan", aldus de heer Van Keulen, die verder zei dat men nu bezig is om te onderzoeken hoe niet alleen het „wensiystjc kan wor den ingediend maar ook hoe dat het beste kan worden gehanteerd. „Dat maakt het REB-advies konkreter". Tenslotte merkte hij op dat, wan neet het advies klaar is, er voortdu rend nazorg zal moeten geschieden. Omdat de doelstellingen verouderen zal het advies ook regelmatig moeten worden bijgesteld. Daarnaast is het nodig, dat de Ka mer mee blijft praten over het ad vies. Zonder dat meepraten is het REB-projekt tot mislukken gedoemd. DEN HAAG, 20-5. De zestienjarige Kaapverdische Manuela Correia Ca- bral: kan het beste naar haar ouders teruggaan. Het is ook nipt juist haar op eigen 'gelegenheid naar een ander land te'latep vertrekken. Met dit oordeel heeft de president van de. rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, donderdag de eisen van het meisje afgewezen. Minister Haars van justitie kon voort in redejijkheid tot de beslissing komen Manuela zo spoedig mogelijk uit te wijzen en naar de Kaapverdische eilanden te veevoeren, aldus mr. Blaauw. MIDDELBURG, 21-5. De politie van Aardénburg heeft zaterdag de 2Ö-jarige Luc Cauwels aangehouden. Hij wordt ervan verdacht op 23 fe bruari van dit jaar zijn 56-jarige va der J.'F. Cauwels - bijgenaamd „Tar zan" met', vijf pistoolschoten te Hebben gedood. Het mo'tief voor de moord is nóg niet duidelijk. Dit heeft •kommissaris A. S. de Winter van het regionaal bijstandsrechercheteam Züid\yest-Nederlahd zóndag meege deeld. - DEVENTER, 20-5. Bij een juwe lierszaak in de Nieuwstraat in De venter' is vrijdagmorgen om half vijf vóór ongeveer veertigduizend gulden aan sieraden en horloges uit de eta lage geroofd. De dader slaagde erin het veiligheidshek te verwijderen, waarna ftjj met een bijl de etalage ruit insloeg. Met zijn buit in een vuil niszak ging de rover er op een fiets vandoor. LAATSTE NIEUWS LONDEN, 22-5. Koningin Eliza beth en haar gemaal Priqs Philip, zijn maqndag uit LopcJen vertrokken vqór hiip tweede offjciële bezopk aan WestTDu!tsland. Minister van buiten- ]qnc|se zaken David Owen vergezelt hén. F et verblijf ip de Bondsrepubliek vier dagen duren. Onder meer staan bezoeken aan Mainz. West- Berlijn, Kiel en Bremen op het pro gramma. Zieriktee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. OHIO-- 4997. Haamstede Natuur- en Vogelwacht. Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaan v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Dfelschor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Mêêndag 22 mei Zierikzee Bijeenkomst Int. Ver. „Philatelica". 20.00 uur Huis van Nassau. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk 19.30- 21.30 uur Schijfavond Amnesty In ternational. Brouwershaven Tonnenmagnzijn, vergadering kies vereniging CDA Brouwershaven. 20.00 uur. Dinsdag 23 mei Zlerikzee Wijkgcbouw Groene Kruis, 15.30 uur, slotmiddag bejaardengymnast lek. beide groepen. Bowlingavond van de Bond van Op- zichzelfstaanden, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, afd. Plal- telandsvrouwenbond. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 13.30 uur, haak- lcursus voor beginners. Woensdag 24 mei Zierjkzee Kantine Christelijke Mavo-school, Huyberlsraat 35; kolonne-avond Ro de Kruis; 19.00 uur. Chr. Mavo, 19.30 uur, R.K.-kolonne- avond. Chr. Mavo, 20.00 uur, voorlichtings avond Moeder-Mavo. Burgh RTM-station, 8.00 uur, vertrek reisje NCVB afdeling Haamstede. Donderdag 25 mei Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jubileumavond Hervormde vrouwengroep „Wees een zegen". Haamstede Geref. Kerk, hoorzitting CDA, 20.00 uur. Zonnemaire Cafp Bommenede, 20.00 uur, indivi duele klaverjaswedstrijden voor ie dereen. Vrijdag 26 mei Middelburg 19.00 uur start halve marathon (21 km); 19.05 uur start 4-8-12-16 km. Start aan Nadorstweg bij de klub- huizen. Zigrjkzec Stadhuis, 20.00-22.00 uur, „Open avond" gemeentemuseum. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, slui tingsavond seizoen '77''78, Bond van Opzichzelfstaanden. Zaterdag 27 mei Middelburg Wegwedstrijd (25 km). 14.00 uur. Zierikzee Réis Stad en Lande. Start: Kraan plein, 8.00 uur v.m. Hotel van Oppen, 15.00 uur. Bond van Opzichzelfstaanden, koffie-uur- tje. Bruinissc Herv. Ver.gebouw, 20.00 uur, optre den Ëlly en Rikkert. Zondag 28 mei Renesse Puzzelrit, sportvereniging Renesse. Start 14.15 uur parkeerterrein sportveld. Maandag 29 mei Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, fraktie- vergadering VVD. Dinsdag 30 mei Haamstede Kombi-school, 19.30 uur, ledenverga dering christelijke nationale school vereniging. Bruinisse Opening postkantoor, 10.00 uur. Woensdag 31 mei Zierikzee Concordia, opening winkelpassage, 10.00 uur. Donderdag 1 juni Oosterland Oosterhof, uitvoering accordeonor kest, 20.00 uur. Zaterdag 3 juni Zierikzee De Zuidhoek, Havenstraat 1. open huis, 8.30 tot 12.00 uur. Durps'uus start Rode Kruiswandcl- tocht, 14.00 uur. Zaterdag 10 juni Zierikzee Chr. Ger. Kerk, 13.30 uur, zendings middag. Maandag 12 juni Haamstede Gemeentehuis. 14.00 uur, raadsver gadering. Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer Zierikzee, 9.30 uur. vergadering waterschap Schouwen- Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt aas Redakte (01110) 4669, (01110) 8227 Bezor0.au (01110) <203

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2