In plan voor Kop van Schouwen is geen rekening gehouden met belang rekreatiebedrijven Jehova's Getuigen Zierikzee kregen nieuwe Koninkrijkszaal Hittegolf in India CDA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kamer van Koophandel schrijft brief aan Provinciale Staten Inwijdingsbijeenkomst zaterdag Wet op de ondernemingsraden U<u ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maain Tiici 1978 134stc jaargang Nr. 22305 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1P89) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling 23,90. per |aar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Eerste paid-slug woningen Serooskerke f; V. ZIERIKZEE, 19-5. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord-Zeeland heeft, op voor stel van adjunkt-sekretaris inr. R. de Blij, tijdens de vergadering - vrijdag in „Mondragon" in Zierikzee - besloten een brief te sturen aan provinciale staten van Zeeland. In deze brief zal worden bepleit, dat er in de besluitvorming over de voorgenomen aanwijzing van de Kop van Schouwen als beschermd natuur gebied rekening wordt gehouden met de verworven rechten van de rekrea tiebedrijven in de Kop van Schou wen. De rechtsonzekerheid van deze bedrijven, wanneer de aanwijzing doorgaat, kan tot vervelende situa ties leiden, zo meende de heer De Blij. „Wanneer de bedrijven jaar lijks af moeten wachten of ze van c.r.m. een vergunning krijgen om hun bedrijf uit te oefenen, lijkt me dat erg onaangenaam". Belangen De Kamer van Koophandel is er ook allerminst gelukkig mee, dat noch c.r.m. noch g.s. van Zeeland tot nu toe hebben gereageerd op dc eerste brief van de Kamer over dit onderwerp aan de minister. „Er is in het voornemen in geen enkel opzicht rekening gehouden met de gevestigde ekonomische belangen. De aanwijzing heeft tot doel de na- tuurbelangen te beschermen, maar dat mag niet betekenen dat de so ciaal-ekonomische belangen daaraan werden opgeofferd. Overleg met de belanghebbende is er echter tot nu toe niet gevoerd. Ook niet namens de provincie". Voorzitter J. J. Claas kon voor deze vijftigste Kamervergadering zesentwintig van de zesendertig le den welkom heten. In zijn wel komstwoord betrok hij ook verte genwoordigers van de ZLM en de Brabants-Zeeuws christelijke werk geverskring. Verder drs. S. A. van Keulen die na het huishoudelijk ge deelte van de bijeenkomst een in leiding zou houden over het regio naal- ekonomisch beleids-advies waaraan ook de Kamer van Koop handel volgens de nota regionaal sociaal ekonomisch beleid van de ministers van ekonomische zaken en sociale zaken mee zal moeten doen. ETI-bcstuur Dc Kamer van Koophandel voor De nieuwe Koninkrijkszaal van de Jehova's Getuigen aan Kerkhof Noordzijde in Zierikzee. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) Midden- en Noord-Zeeland heeft in overleg met de Kamer van Koop handel van Zeeuwsch-Vlaanderen mr. W. M. Otten voorgedragen als algemeen sekretaris in het bestuur van het ETI Zeeland. De heer Otten is ook sekretaris van de Noord en Midden Zeeuwse Kamer. Hij deelde mee, dat de Zeeuws Vlaamse Kamer de heer A. Hendrikse uit Terneu- zen heeft aangewezen en dat de ka mers samen verder de volgende leden voor het algemeen bestuur hebben afgevaardigd :drs. C. Hartog uit Middelburg, ir. H. P. van Heel uit Veere en drs. H. J. P. Verschaf- fel uit Sas van Gent voor industrie; de heer A. van Langeveld uit Hulst voor verkeer en vervoer; de heer A. C. Legrand uit Oostburg voor het midden- en kleinbedrijf; de heer P. K. M. Verwijs uit Yerseke voor de visserij en de heer M. P. Moelker uit Renesse voor rekreatie. Geen verhogingen Het kapitaal van de Kamer van Koophandel is in het afgelopen jaar met twee ton gegroeid. Het ziet ei- echter naar uit, dat dit jaar zal ein digen met een nadelig saldo omdat het sekretariaat van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt per 31 december 1977 niet meer bij de Ka mer huist. Dat bleek tijdens de behandeling van de jaarrekening. Op voorstel van voorzitter J. J. Claas werd be sloten om desondanks geen heffin gen of verhogingen door te voeren. „We zullen zien wat er in 1978 uit komt". Nieuwbouw Besloten werd verder om het voordelig saldo te bestemmen voor de nieuwbouw van de Kamer. Het bestuur voert op het ogenblik ge sprekken over deze nieuwbouw met de gemeente Middelburg. Gebleken is echter, dat de grond in het cen trum van de stad erg duur is en dat het industrieterrein geen geschikte vestigingsplaats oplevert. Overwogen wordt nu om naar el ders, bijvoorbeeld naar Vlissingen, uit te wijken waar de grond aan merkelijk goedkoper is. Ook bestaat er een kans dat de Kamer en bij het huidige kantoor in de buurt liggende pand aan kan kopen. De vergade ring gaf het bestuur machtiging om de plannen verder uit te werken. De Kamers van Zeeland zijn ak koord gegaan, zo deelde de heer - Claas hierna nog mee, met de nieu we struktuur van het overkoepelend orgaan van de Kamers van Koop handel. Dat betekent dat het be stuur van dit orgaan slechts uit vijf tot zeven leden zal bestaan, maar dat betekent ook dat het gevaar ex- in zit dat er van een regionale ver tegenwoordiging weinig terecht zal komen. De Kamers zijn er nu mee akkooi-d gegaan dat het bestuur in de genoemde samenstelling gaat funktionei-en, maar dat ze het recht houden om later te bezien of het bestuur wellioht tot tien, twaalf mensen moet woi-den uitgebreid. De Kamer besloot verder vrijdag om akkoord te gaan met de benoe ming van de heren J. Littooy en .M. W. Hoogesteger in de kommissie Detailhandel en Ambacht. ZIERIKZEE, 20-5. De Jehova's Geinige», gemeente Zierikzee, hebben samen met gasten uit andere ge meentes, zaterdag hun nieuwe Koninkrijkszaal aan Kerkhof NZ 16 in gebruik genomen. Dat gebeurde mot een inwijdings- büeenkomst in dc nieuwe zaal, waar broeder E. v. d. Heuvel, reizend op ziener voor Zuidwest Nederland het inwgdingsgebcd uitsprak. Voor dc Getuigen in Zierikzee is dit dc eerste eigen zaal. De bijeenkomst werd geopend dooi de heer J. J. v. d. Schoor, die alle aanwezigen, de eigen verkondigers en de gasten uit andere gemeentes verwelkomde. Ook wethouder W. den Boer en direkteur gemeentewerken de heer J. Louwerse waren aanwezig. De heer v. d. Schoor nomde dit een speciale gelegenheid, een hoogtepunt voor de Jehova's Getuigen, die hier lang naar hebben uitgezien. Hij wees erop, dat veel vrijwilligers aan de inrichting van de zaal hebben ge werkt en dat die met eigen middelen tot stand is gekomen. Vijftig verkondigers De heer G. Scherpenisse uit Zie- rikzee is een van de vier volle tijd- werkers die de gemeente in Ziei-ikzee heeft (het echtpaar Lebbink en het echtpaar1 Scherpenisse). Hij vei-telde een en ander over de geschiedenis van de Zierikzeese Getuigen. Op het ogenblik zijn er vijftig verkondigei'S. In 1.958 was er nog maar één. In die twintig jaar van gi-oei hebben de Je hova's Getuigen heel wat gebouwen gebruikt. Allereerst het gebouw in dc Patcr- noslerslraat, waar nu het Rode Kruis is gevestigd cn later het nieuwe bus station van dc RTM. Tijdelijk ging de groep tenslotte naar een gebouw aan Kerkhof Zuid zijde, waar vier jaar vergaderd werd en nu kon dan eindelijk dit eigen ge bouw aan Kerkhof Noordzijde in ge bruik worden genomen., Verheugend De heer J. Barncveld uit Zierikzee verleide hierna een en ander over de bouw van de zaal, die smaakvol werd uitgevoerd met natuui-produkten, na- tureltinten en i-ood veloursc gordij nen. Kringopziencr broeder E. v. d. Heuvel, voor het eerst in Zierikzee, noemde dit meteen een erg verheu gende gebeurtenis. De inzegening van een nieuw gebouw vindt niet zo erg veel plaats. Voor deze gelegenheid had hij een stuk bouwgeschiedenis opgezocht in de bijbel. Hij wees ei-op. dat mensen attributen gebruiken die voorhanden zijn, maar dat de Schep per iets maakte uit het niets. Dat Hij iels maakte, dat mensenhanden niet kunnen maken. Hij gaf de mens ech ter wel het vermogen met de attribu ten te werken, die in dc schepping voorhanden zijn. Bouwgeschiedenis Ook het volk van Israël had een bijzondere bouwreputatie. Het maak te bouwwerken, waarvoor de plan nen van Godswege werden verstrekt. De tempel van koning Salomon bij voorbeeld. De heer v. d. Heuvel had omgerekend hoeveel dit bouwwerk heeft gekost: 18 miljard gulden naar onze begrippen. (Vervolg pag. 3) NIEUW DELHI 21-5. Een hitte golf met temperaturen tot 47 graden heeft in het noorden en midden vaxx India aan honderd mensen het leven geHost, zo wordt i/n Nieuw Delhi ver nomen. Tientallen mensen kwamen vooids om, in de nacht van zondag op maandag, bij een brand, in het stad je Bhaskaraopet in de Indiase deel staat Andhra Pradesj. In korte tijd bi-aden honderden van stro en ■leem gemaakte hutten af. Dezelfde streek is in november vorig jaar door een wervelstorm getroffen, waarbij meer dan 20.000 mensen het leven lieten. DEN HAAG, 20-5. Leden van on dernemingsraden krijgen een wette lijke bescherming tegen ontslag. Vol gens een voorstel van het kabinet mogen deze personeclsvcrtegcnwoor- digers niet langer meer ontslagen worden, behalve in een beperkt aan tal nauwkeurig omschreven geval len. In het door de regering-Van Agt bij de Tweede Kamer ingediende wijzigingsvoorstel van de Wet op de Ondernemingsraden woi'den deze ui'tzonderigen met name genoemd. Voor kandidaten- en gewezen onder nemingsraadleden blijft de bestaan de regeling gelden dat ontslag slechts toegestaan is met toestemming van de kantonrechter. Het kabinet stelt ver- der ook op andere gebieden de i-echts- posltie van leden van de onderne- mingsi-aden te versterken. Een bepaling is verder, dat de On dernemingsraad kan vergaderen zon der de direkteur van de onderne ming, die evenwel kan worden ver zocht vergaderingen bij te wonen. Advertentie Govcrt van Dam bekijkt hel haarfijn Kapper Nw. Bogerdstr. 39 43 jaar Ik zeg maar zo Hear of kaal, het CDA is voor allemaal christen democratisch appèl ROME. Aldo Moro. dc door dc Ro de Brigades vermoorde christen-dc- mocratischc politicus, heeft zijn ont voerders talrijke belangrijke zaken, onder andere van militaire aard, onthuld. Dit heeft een hoge officier van de Italiaanse inlichtingendienst in een interview in het dagblad „Re- publica" van vrijdag gezegd. RENESSE. Een plaatje als uit een Fellini-film. Een (nog) eenzame Rampweg, richting Renesse, die zich luisterrijk slingert door het duin landschap. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's n. f f Niet wat wij beleven is ons f lot, maar hoe wij het dragen, i Baei'-Oberdoi-f t Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk een bui Vrij veel bewolking en plaatselijk een bui; matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost; mini mumtemperaturen omsli'eeks 8 gra den, maximumtempei-aturen van on geveer 13 graden in het noorden tot circa 18 graden elders. Voor woensdag: Aantal ui-en zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-tempcraturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 mei. Zon op 5.35, onder 21.38 Maan op 22.37, onder 6.41 Volle maan: 22 mei (15.17) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 23 mei 4.41 17.07 10.10 22.30 Springtij: 24 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT>, 22-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag zal er vrij veel be wolking zijn en plaatselijk is een bui mogelijk. Een depressie trok zondag van het westelijk deel van de Mid dellandse Zee naar het Alpengebied en verplaatst zich vandaar langzaam naar midden-Duitsland. Rond dit lagedrukgebied stroomt iets minder koude lucht uit het noordoosten ons land binnen. In deze lucht komt vrij veel bewolking voor, waaruit plaat selijk regen of een bui verwacht wordt. De depressie bracht zondag langdurig regen in zuid-Frankrijk en noord-Italië. Ook maandag regende het nog flink aan de zuidkant van de Alpen. In Skandinavic wordt hel weer al enige dagen in gunstige zin bepaald door een uitloper van een hogedruk- gebied boven noord-Rusland. In Fin land bereiken de middagtempcratu- ren waarden rond de 23 graden. In de dalen van zuid-Noorwegen wor den maximumtemperaturen tussen 20 en 24 graden gemeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1