Een illusie armer Tweede Kamer weinig enthousiast over de wijziging van algemene bijstandswet Neo-nazi moet terecht staan Orlov j veroordeeld boer Alle verzeker'n9en> pensioenadviezen, financieringen, hypotheken. Uitgifte van schaak- en korfbalpostzegel Niet zwemmen in Barneveld ONS NIEUWE FEUILLETON V Aantal leerlingen op b.l.o.-scholen Z1EKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 19 mei 1978 Nr. 22304 9 DEN HAAG, 18-5. De Tweede Kamer heeft donderdag weinig enthousiasme kunnen opbrengen voor de wij ziging van de Algemene Bijstandswet, die door het ka binet-Van Agt ongewijzigd is overgenomen van het vorige kabinet-Den Uyl. Vele fraktiewoordvoerders waren hei erover eens dat de enorme groei van de bijstandsuitgaven beteugeld moet worden en dat de hulpverlening zoveel mogelijk bü de verantwoordelijke departementen moet worden onderge bracht en niet ten laste moet komen van het ministerie van c.r.m. zals nu het geval is. Problemen had men echter met de centralistische tendens van het wets ontwerp en met de afwezigheid van garanties dat nuttige welzijnsaktivi- teiten die in de toekomst buiten de bijstandswet zullen vallen toch uit andere fondsen kunnen worden ge financierd. De algemene bijstandswet fungeert steeds meer als financier voor alles wat aantrekkelijk is, zo citeerde CDA-woordvoerder mevrouw G. M. P. Cornelissen de knelpuntennota van de regering. „De huidige financiering staat daarmee haaks op het streven naar harmonisatie van het welzijnsbeleid en welzijnswetgeving. Het houdt een ernstige bedrijging in voor de conti nuïteit van dit streven. Een snelle oplossing voor dit probleem is daar om geboden". Twijfels hadden zij en andere woordvoerders echter over de doelmatigheid en effektiviteit van de watswijziging. MAINZ, 18-5. De 22-jarige West duitser Gunnar Pahl zal zich voor de rechtbank in zijn land moeten ver antwoorden voor neo-nazistische ak- tiviteit. Een woordvoerder van justi tie deelde donderdag mee, dat de jongeman in het bezit was van ge schriften die tegen de grondwet ge richt waren en dat hij deze ook uit deelde. Op 11 april werd Pahl gear resteerd toen de politie in zijn wo ning in Mainz honderden Nazi-em blemen, hakenkruizen en anti-jood se leuzen vond. MOSKOU, 18-5. Joeri Orlov is donderdag veroordeeld tot zeven jaar strafkamp, gevolgd door 5 jaar ver banning. Orlov stond terecht voor „anti-Sowjet-propaganda". BARNEVELD, 18-5. In verband met de polio, die zich ook heeft uit gebreid tot de gemeente Barneveld, heeft het gemeentebestuur van deze plaats bekendgemaakt dat het schoolzwemmen er zal worden ge staakt. Volgens het gemeentebestuur kan deze extra inspanning kinderen vatbaarder maken voor het gevrees de virus. De scholen in Barneveld is ook gevraagd de kinderen tijdens de gymnastiek-uren niet te zwaar te be lasten. DEN IIAAG, 18-5. Op 1 juni a.s. zal de PTT een serie van twee bijzonde re postzegels zonder bjjslag uitgeven, één zegel gewijd aan het schaken, de ander aan de korfbalsport, aldus don derdag de PTT persdienst. De schaakpostzcgel (40 cent) zal door de PTT officieel worden aange boden bij de opening van het 18 IBM schaaktoernooi, dat op 12 juli a.s. in Amsterdam begint. De aanbieding van de korfbalzegel (45 cent) ge schiedt op 2 juni a.s. bij de viering Kostenbeheersing Om de kosten te beheersen is in de wijziging van de algemene bijstands van het 75-jarig bestaan van de KNKV. De zegels zullen bij alle Nederland se postinrichtingen verkrijgbaar zijn zolang de voorraad strekt. De geldig heidsduur voor frankering is onbe paald. De voorstellingen op de zegels zijn: schaakbord met enige figuren, als mede aanduidingen van schaakzetten ontwerp: Hans Kruit te 's-Graven- hage, en het woord „korfbal" diago naal in het beeldvlak, ontwerp: Mar ie Röling te Amsterdam. wet een toelatingsregeling opgeno men. Zijn in de huidige regeling de burgemeester en wethouders bevoegd om te oordelen of aktiviteiten mid dels de bijstandwet gefinancierd worden, die beoordeling komt nu te liggen bij het ministerie van c.r.m., waaronder de a.b.w. valt. De kolleges van b- en w. mogen slechts advise ren. „Uiteraard," zo zei het PvdA-ka- merlid Vellenga, „is de rijksoverheid zo nauw bij de zaak betrokken dat zij een hoofdrol in het stuk moet spelen. Maar of daardoor en daarmee de ge meentebestuurders alleen maar tus sen de coulissen mogen staan en flui steren dat lijkt mij niet houdbaar. In ons staatsbestel niet, naar de bedoe lingen van de a.b.w. niet en tegen de achtergrond van onze hartstochtelijke liefdesverklaringen aan de decentra lisatie niet." NED. II: In de Bereboot maken de tantes On en Oen het leven op de boot onveilig dankzij hun tover trucs. Daarna Avro's Toppop pre senteert de nationale hitparade ge volgd door De man aan de top, waarin vanavond het vooral draait om Andy Galt, zij vrouw Leona en Julie. Galt vermoedt dat er iets tussen beide vrouwen gaande is. Wanneer hij van Julie hoort dat ze lesbisch is denkt hij zijn verdenkin gen bewaarheid te zien. Voorts Wie van de driewaarin drie barpianis- tcn en drie produktie-assistentes voor het panel plaatsnemen. Na de aktualiteilenrubriek Televizier Ma gazine en de Sportrubriek Avro's Sportpanorama volgt een aflevering van Mash. Radar krijgt van kolonel Potter de opdracht een paal tc ver wijderen, waarvan hij weet dat de dorpelingen die gebruiken om de monen mee af te zweren. Maar 23e- fehl ist befehl.' en hij haalt de paal weg. Inderdaad gebeuren er de vreemdste dingen, zelfs werd er een oude gewonde Koreaan binnen ge bracht die door de duivel is beze ten. ZATERDAG 20 MEI NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 The Flintstones16.00 Maja de bij; 16.25 Klassew<>rk; 18.20 Teleac; 18.50 De fabeltjeskrant 18.55 Nieuws; 18.59 Black Beauty; 19.25 De Lucy show; 19.50 Twee kamp; 20.40 U zij de glorie; 21.37 Journaal; 21.55 Een kind van vijf miljoen; 23.25 Tot besluit; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Bereboot; 19.05 Top pop; 20.00 Journaal; 20.27 De man aan de top; 21.20 Wie van de drie?; 21.50 Televizier; 22.40 Sportpanora ma; 23.05 MASH; 23.35 Journaal. ZONDAG 21 MEI NED. I: In het middagprogramma als resultaat van de Teleackursus toneelspelen wordt een twee uur durend toneelstuk Dood in de pot door amateurs gespeeld. In de voor avond Jonge mensen op het con certpodium, waarin de kijker de volgende jonge talentent aan het werk kan zien: de Braziliaanse cellist De Meneses, de Amerikaan se sopraan Ciesinski en de Roe meense violiste Mihaela Martin. Zij vertolken respektievelijk muziek, van Dvorak, Weber en Cleber. Daarna Hier Parijs waarin Jan Brusse de kijker meeneemt naar Zuid-Frankrijk, alwaar ene me vrouw Hendriks zes verstoten kin deren opvoedt. In het kader van de Filmkeus van de maand volgt dan de rolprent Met z'n tweeën op weg, piet Aurey Hepburn en Albert Fin ney iii dé hoofdrollen. Lachentra nen, fantfisie en invallen, isde- titel van een 'programma ter ere' van de komponist Franz Schubert die hon derdvijftig jaar geleden stierf. De sopraan Elly Ameling zingt de lie deren Gretchen am Spinnrade, Liebhaber in allen Gestalten en Ave Maria. Tenslotte Mensen over men sen waarin aandacht wordt besteed aan de figuur Dirck Volckertzoon Coomhert. NED. II: Na Studio Sport volgt een aflevering uit de poppenfilmse- rie Noddy. Daarna weer eens een klucht uit de tijd van de stomme film: Pas op voor de leeuw, mei Syd Smith in de hoofdrol. In de derde aflevering van de Zweedse natuurserie voor de jeugd De witte steen speelt de kerkklok een grote rol. De koning van het gevaar die een brief heeft ontvangen, moet zor gen dat de klok niet langer ontwijd wordt. Na het tweede deel van Stu dio Sport komt de VPRO met Hol lands Spoor waarin kontakt wordt Hoofdstuk 1 Het meertje daar in de laagte scheen alsof het ineens uit het niet was gekorhen, in één ogenblik daar ontstaan. Het lag er rimpeloos, alsof hel zelf nog niet van zijn verbazing over dit feit was bekomen. Maar de werkelijkheid was dat de storm, die zo snel was opgekomen, evenzo was uitgewoed. Het leek bladstil en vre dig, maar de sporen van de woede der elementen waren aan de rand van het kleine meer merkbaar: grote takken en zelfs een paar ontwortelde bomen lagen aan de kant, half ver borgen in een brede rietkraag. Vanaf deze kant was er verder niets te be speuren, al was er in het bos aan de overkant ongetwijfeld veel schade aangericht. Het donkere groen van de sparren en dennen, met hier en daar het lichtere van enkele loof bomen. stak fel af legen de zilver- kleur van het nu heldere water, waarin de langzaam dalende zon weerspiegelde in een licht trillende schittering. Ergens was een steigertje in het water gebouwd, waartegen een roeiboot lag. Het geheel harmoni eerde en ademde nu een sfeer van rust en ontspanning. Buiten de vrouw die op het heuveltje stond tc kijken, was cr geen levend menselijk wezen te bespeuren. Zelfs de vogels Heten zich niet horen, waarschijnlijk nog te zeer onder dc indruk van het natuur geweld, dat onafgebroken een halve etmaal had gewoed, zich aan niets of niemand storend. Dit stukje paradijselijk landschap zou ik kunnen schilderen, wist dc vrouw. Ze voelde instinctmatig dat ze ertoe in staat zou zijn. Zo maar ineens ervoer ze nieuwe energie in zich groeien en bovenal inspiratie. Als ze haar ogen sloot, bleef het gezocht met de residentie die im mers de ruggegraat van het vader land vormtDaarna een herhaling van het optreden van de Ameri kaanse zangeres Bette Midler. Dit in Cleveland gehouden optreden was voor de Amerikaanse televisie le koniroversïeel, maar in Nederland heeft ze er naam door gemaakt. ZONDAG 21 MEI NED. I: 11.00 Eucharistieviering 14.00 Teleac; 17.00 Gegroet jij jij: 18.15 Teleac; 18.50 Paspoort; 19.00 Nieuws; 19.05 Jonge mensen op hel concertpodium; 19.55 Hier Parijs; 20.05 Met z'n tweeën op weg; 21.50 Lachen, tranen, fantasie en inval len; 22.? 5 Humanistisch verbond; 22.40 Journaal. NED. II: 18.00 Nieuws18.05 Stu dio Sport; 18.30 Moddy; 18.45 Pas op voor de leeuw; 18.55 De witte steen; 19.20 Studio Sport; 20.30 Nieuws; 20.35 Hollands spoor; 21.05 Bette Midler; 23.25 Journaal. Jossa Huninkhuizen, een jong schilderesje heeft iets dermate verschrikkelijks be leefd ten huize van haar ver loofde, dat ze haar koffers pcikt en verdwijnt. In een klein Brabants dorpje strijkt ze neer, probeert te vergeten en na een wandeling komt ze bij een bosmeer en krijgt zin opnieuw te gaan schilderen. De benodigde attributen haalt ze in Boxtel, waar de schilder Dolf Prinsse tevens een hob bywinkel drijft. Jossa, die na het, 'gebéurde „Een illusie ar mer'.' J is met een wre na smaak, hervindt langzaam zichzelf. En suggereert zich zelf,dat ze nu nog maar écn liefde heeft: schilderen. Er is heèl wat voor lïödig en er moet nog het een en ander meegemaakt worden, alvorens ze zelf gaat inzien, dat er toch ook nog hogere waarden blij ven bestaan. Natuurlijk heeft ook dit verhaal uit de schilderswerêld een „happy ending", maar voor het zover is, wordt er nog heel wat verf verstreken in hei atelier van Dolf Prinsse en op de doekjes eti de pane len van Jossa! In dit nummer maken wij een begin met dit nieuwe feuilleton. We hopen, dat het met stijgende belangstel ling zult lezen. DE REDAKTIE landschap in haar geestesoog zicht baar. Er ging een weldadig gevoel door haar heen, te weten dat ze op dit moment niet meer geheel apatisch was. Ben ik eigenlijk geen idioot, dat ik me al die tijd zo heb laten gaan? Wordt het onderhand geen tijd me er overheen te zetten? Ik moet weer aan de slag, dat verzet de zinnen en misschien voel ik de pijn dan wat minder. Jammer dat ik mijn schil dergerei niet bij me heb; ik heb im mers enkel een paar koffers met kle ren meegenomen! Morgen maar eens in het naburige stadje neuzen. Al licht is daar het nodige te koop. Ze keek op haar horloge, dat aan een dun gouden kettinkje om haar hals hing. Bijna vijf uur. Het had nu geen zin meer om te gaan; om zes uur sloten de winkels. Ineens viel haar blik op dc half omgewaaide boom. die schuin tegen een andere, hechter gewortelde stam was terecht gekomen. De grillig ge groeide stronk stak met gras en aarde een eind boven het grondoppervlak uit. De vrouw liep er heen en bekeek de ten dode opgeschreven boom; een der vele slachtoffers van dc storm. Ik voel verwanschap met dit leven, dat binnen afzienbare tijd geheel weg zal zijn als de bijlen en zagen van dc houthakkers hem in stukken breken. Door mij is ook een storm gegaan. Ik ben evenzo ontworteld, maar voor mij is er niets of niemand overgebleven waartegen ik kan leu nen; ik moet het helemaal alleen verwerken. Er zullen enkel geen houthakkers zijn om me de genade slag te geven. Ik moet verder leven, al vind ik het misschien nog altijd zinloos. Mogelijk dat ik door mijn werk weer een beetje zin krijg. Dc vrouw ging zitten op de stam. Vrijdag 26 mei, Nederland I: 20.35 uur. Voor de vuist weg. Willem Duys zorgt weer voor stuntwerk door met enkele parachutisten zijn program ma boven Hilversum te laten ope nen. MAANDAG 22 MEI NED. 1: Het gebochelde paardje is de titel van een Russisch tekenfilm pje over het ongelukkige jongetje Iwan, die dankzij het paardje met een prinses gaat trouwèn. Terug van weggeweest: Zo vader zo zoon. Het panel bestaande uit Rien Poort vliet, Marie Cecile Moerdijk, Bram Biesterveld en Ilse Wessel, speelt het spel onder het motto Knikkers naar Indonesië. Jan van Hillo pau zeert met zijn De tijd stond even stil, bij het spektakel van de Tour de France. Dit programma geeft geen beelden van zwoegende 'cou reurs, maar wel van het bonte kom- merclëlé circus dat om de Tour heenwérvelt. Naast vele filmimpres sies ook interviews niet de grootste cracks. NED. II: Na Tom en Jerry zijn Peppi en Kokki vöor de verande ring werkzaam als kwekers. Ver volgens de tweeëntwintigste editie van de Muppet show waarin de comedienne Kaye Ballard te gast is. Kaye speelt een wedstrijd van lan ge-zinnen-achter elkaar-opzéggen en houdt met miss Piggeldy een wedstrijd wie de meeste instrumen ten kan bespelen. In de Illusionist moet de goochelende detektive ene Laurie, bijstaan, want deze vrouw is zojuist op het nippertje ontkomen aan twe dubieuze ongelukken. Ze vermoedt dat haar echtgenoot er. meer van weet. Daarnö. Hij en Zij, xpadrin de echtparen Bleeker en Burger nogal naar een openhartige film zijn geweest. Thuis wordt ge praat over deze rolprent die nogal" wat schaamrood naar de kaken heeft doen stijgen, bij Joop Burger tenminste. Tussen Safifor'd 'en j£oon ontstaan moeilijkhêd-eii ïbanneer blijkt dat de ring die Lainont zijn vader ten geschenke heeft gegeven, aan Frank Sinatra blijkt toe te be horen. De aktualiteitenrubriek Brandpunt wordt gevolgd door Ge-' loven op maandag. MAANDAG 22 MEI NED. 1: 10.00 Schooltelevisie; 18.50 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 1S.59 Het gebochelde paardje; 20.10 Zovader, zo zoon; 20.20 Minivoetbalshow: 21.37 Jour naal; 21.55 De tijd stond even stil; 23.00 Tot besluit; 23.05 Symbiose; 23.14 Journaal. NED. II: 18.50 Paspoort; 18.55 Niéuws; 18.59 Tom en Jerry19.09 Peppi en Kokki19.24 De Muppet show; 20.00 Journaal; 20.27 De illu sionist; 21.17 Hij en zij; 21.42 San- ford en zoon; 22.07 Brandpunt; 22.47 Geloven óp maandag; 23.12 Socule- ra23.27 Journaal. die als een half neergelaten slag boom een stukje doorgang afsloot, maar er omheen was gelukkig ruimte genoeg. Tot nog toe stond ik als het ware ook voor een onzichtbare slag boom cn miste ik de moed er om heen tc lopen. Gek dal ik zo ineens weer de realiteit van alles zie. Is de storm in mij ook uitgewoed? Het moet haast wel. Ze keek nog steeds naar hot meertje. Groot was het niet. Ze had tamelijk veel oog voor verhoudingen en proporties, omdat dit immers no dig was voor het schilderen, maar zou geen getallen kunnen noemen omtrent lengte en breedte van het water. Misschien ongeveer tweehon derd meter lang en de breedte op minder dan de helft? Het was ook niet belangrijk. Voor haar overheer ste het sprookjesachtige met die ge mêleerde entourage op de achter grond; de mengeling van verschil lende nuances groen en het bruin der stammen. Met daarboven de hemel met zijn wegtrekkende wolken en wegtrekkende zon. Eigenaardig dat ze dit plekje niet eerder had ontdekt. Of was het toe val dat ze juist nu, na de uren van storm, deze kant uitging. Dominee Baten zou op zijn gewone stellige wijze zeggen: er gebeurt niets bij toeval, alles heeft écn doel. Jawel, dat is de taal der geestelijken, die ze met een korreltje zout nam. Mogelijk heeft hij gelijk, want het staal zeker in de bijbel, maar zij zag het niet zo zitten.. Want. wie kan zeggen wat dc zin was voor dc grote desillusie die haar leven zo radikaal heeft beïn vloed? Al dat lelijke, afzichtelijke, dal plotseling tot haar bestaan door drong? (wordt vervolgd) Advertentie f Assurantiekantoor .-SKisik LINDENLAAN 3 - 01870-3477 MICDELHARNIS J Flitsen uit het buitenland MONTREAL. Een onafhankelijk Quebec zal zijn eigen munteenheid krijgen. Volgens de minister van fi nanciën van deze franstalige Cana dese provincie, Jacques Parizeau, is de Parti Quebecois afgestapt van het idee dat Quebec na de onafhankelijk heid de Canadese dollar zal blijven gebruiken. BRUSSEL. Premier Tindemans van België heeft de jongste berichten uit Kolwezi over straatgevechten „on heilspellend" genoemd. De vraag is, zo zei hij, hoe belet kan worden dat er slachtoffers vallen onder de „meer dan 6000 Belgen in Shaba". (Het aan tal buitenlanders in Kolwezi wordt op 3000 geschat). TOKIO. De Chinese autoriteiten hebben gratie verleend aan ongeveer 100.000 mensen die uit het openbare leven waren verwijderd, nadat zij kritiek hadden gelevrd op het com munistische bewind tijdens eèn ex periment met vrijheid van menings uiting in de jaren 1956-57. Dit meldt het Japanse persbureau Kyodo. LONDEN. Lord Selwyn-Lloyd, die Brits minister van buitenlandse za ken was tijdens de Suez-crisis van 1956, is woensdag op 74-jarige leef tijd gestorven, zo heeft zijn familie meegedeeld. Hij is énkele weken ziek geweest na een val die hij met Pasen maakte. In maart onderging hij een hersenoperatie. GENEVE. De Wereldgézondheidor- ganisatie heeft meegedeeld dat bijna overal in de wereld de malaria ^eer de kop opsteektdoordat de kiemen béter bestand worden tegen insecti ciden. PEKING. De Chinese regering heeft de nota waarin de S.U. zich verontschuldigt voor het grensinci dent van 9 mei aan de Oessoèri offi cieel als onvoldoende afgewezén. NARITA (Japan). Militante tegen standers van het nieuwe vliegveld van Tokio te Narita hebben een regé- ringsoproep tot onderhandelen afge wezen. Het nieuwe vliegveld zal za terdag worden geopend, na jaren van gevechten waarbij vijf mensen de dood vonden en 8.000 werden gewond MADRID. De Socialistische Arbei derspartij (PSOE) van Spanje, die zich onlangs verenigde met de socia listische volkspartij (PSP), mag zich volgens een recent opinieonderzoek in ëen stijgende belangstelling van de kiezers verheugen. BRUSSEL. België onderzoekt wél ke maatregelen het moet nemen om indien nodig, Belgen die in de Zaire- se provincie Shaba verblijven te hulp te komen. Dat heeft de Belgische premier, Leo Tindemans, woensdag middag verklaard. BEIROET. Ethiopische troepen, gesteund door tanks en vliegtuigen, zijn een aanval begonnen op de hoofdstad van Eritrea, Asmara, zo is door woordvoerders van de Eritrese opstandelingen meegedeeld. TEHERAN. Een groeperingen voor de rechten van de mens in Iran heeft dinsdag gezegd dat de anti-regerings betogingen van afgelopen week een waarschuwing waren aan hét adres van de sjah. CANBERRA. Australië heeft dins dag bekendgemaakt, dat het in het komende jpaar nog 9.000 vluchtelin gen uit Indo-China wil opnemen om de overvolle kampen in Maleisië en Thailand te ontlasten. DEN HAAG, 18-5. Het aantal leer lingen op scholen voor buitengewoon onderwijs is in 1977/'78 tèn opzichte van net voorafgaande jaar met 1400 toegenomen tot 86.300. Deze stijging komt voornamelijk voorrt uit een toe nemend aantal leerlingen bij LOM- scholen. In 77/78 bezochten 1200 leer lingen meer dan in het voorgaande jaar - in totaal 27.700 - een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden. Wat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 20 MEI NED. I: In het middagprogramma kan de jeugdige kijke9 een afleve ring van de Flintstones' verwachten getiteld Het restaurant, een afleve ring van Maja de bij, die iheedoet aaii een springwedstrijd, en de scholierenkWïs Klassewerk. 's Avonds de vierde aflevering van Black Beauty, waarin een oom van Albert slaags raakt met zijn strenge pachter Armstrong. Het gevaar be staat zelfs dat de arnie man in het cachot zal belanden. Vervolgens de üucy Show. Dankzij het geteut van Lucy komen zij en Ricky te laat op een etentje bij de baas. Om dit in de tóekomst te voorkomen stelt Ricky vöor Lucy een tijdschema op. In Tweekamp de finale tussen IVO- mAvö uit Soest en de school- voor S cheeps werktuigkundig en uit Nij megen. Na afloop hiervan volgt de laatste editie van U zij dé glorie waarin twee samengestelde koren uit Leerdam, begeleid door het Ko perensemble hun koralen vertolken. Na het journaal een gedramatiseer de dokumentaire, getiteld Een kind van vijf miljoen. Aanleiding hier voor was het verhaal van een meis je dat. leed aan een ongeneeslijke stofwisselingsziekte. Haar onderwij zer zette zich in om vijf miljoen voor een noodzakelijk laboratorium bij elkaar te krijgen. Zijn inzet deed het plan in de Tweede Kamer be landen. In Tol besluit spreekt domi nee Bosman de dagsluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9