GEMEENSCHAPPELIJKE POGING EUROPEANEN TE REDDEN Scholier doodde leraar Roofoverval te Venlo Overval op Utrechts postagentschap Toestand in Zaire Gezondheidszorg De zaak Moro Belgen komen in Nederland nieuwe woonwagen halen De Bijstand blijft Toch afgraven in Limburg AGENDA 2 BRUSSEL, 18-3. Belgische, Ameri kaanse en Britse militaire leiders hebben overleg gepleegd over de operatie, die bedoeld is Europeanen uit de Zaïrese stad Kolwezi te eva cueren. Dut is donderdagmiddag in Brussel bevestigd door een offieiële Belgische bron. De militairen hebben de prak tische mogelijkheden en de proble men van een operatie besproken, zo werd gezegd. Waar het overleg heeft plaatsgevonden \verd niet meege deeld. De Belgische premier Tindcmans heeft donderdagmiddag verklaard dat alle voorbereidingen getroffen zijn maar dat nog geen eindbesluit over het ondernemen van pen opera tie is gevallen. Belgische militairen Dat zou er op kunnen wijzen, dat de Belgische militairen die donder dagmiddag naar Zaïre vertrokken, daar nog niet meteen ingezet zullen worden. Volgens militaire bronnen zouden deze militairen naar Kamina getransporteerd worden, een plaats op ongeveer 200 kilometer afstand van Kolwezi. Bijzondere draaitafel DEN HAAG/NEW YORK, - 18-5. In het begin van de ja ren tachtig komt er een draaitafel op de markt die volkomen verschilt van de bestaande. De geluidskwaliteit van het apparaat is aanzien-, lijk beter dan wat tegenwoor dig kan worden beluisterd. Het systeem is ontwikkeld, door Philips. De muziek wordt bij het opnemen van een'plaat omge vormd tot mathematische di gitale informatie. Deze wordt in een zeer hoge dichtheid op geslagen in de plaat. In de arm van de draaitafel is een laser gemonteerd, die de digi tale informatie afleest. Omdat de arm op geen enkele wijze de plaat raakt, blijft deze veel langer goed dan de bestaande. De plaat is overigens terug gebracht tot een schijf met een diameter van 110 milli meter. Toch kan erin genoeg informatie worden opgeslagen voor een vol uur stereomu- ziek. Over de plaat komt een beschermlaag, die de levens duur verlengt. Stofjes, kleine krasjes en vingerafdrukken hebben geen invloed op de geluidskwaliteit omdat de la ser er als het ware dooyheen léést. DEN HAAG, 18-5. Aktiegroèpen op het terrein van de gezondheids- en welzijnszorg hebben donderdag an derhalf uur gesproken met de staats secretarissen Veder-Smit van volks gezondheid en Wallis de Vries van c.r.m. Ze brachten een thermometer mee die 40,6 graden aanwees. Dit om aan te geven dat het volgens hen de hoogste tijd wordt voor een ander beleid. Maar na afloop van het ge sprek deelden ze op een persconfe rentie mee, dat hun ongerustheid eerder toe- dan afgenomen is. Hel vertrek van de militairen van de basis Meisbroek bij Brussel werd donderdagmiddag gadegeslagen dooi de Belgische minister van defensie, Paul van den Boeynants. Op vragen van journalisten of ze de reis mee mochten maken, zei de minister: „Geen sprake van. Dit is geen show. En onze mannen gaan daar geen gezondheidswandelingetje ma ken". ROME. 18-5. De Italiaanse staats radio (GR-2) heeft vrijdagochtend bekendgemaakt, dat de Romeinse po litie de moordenaar van de Italiaan se ex-premier en voorzitter van de christendemocratische partij, Aldo Moro, geïdentificeerd zou hebben. Ook de IBM-schrijfmachine zou ge vonden zijn waarop de boodschappen zijn getikt van de Rode Brigades tij dens gevangenschap van Moro. ro. Een en ander was gebeurd in de nacht van donderdag op vrijdag, na de ontdekking van twee schuilplaat sen van de Rode Brigades in Rome. Daarbij waren tien personen aange houden, onder wie een lid van de Rode Brigades, die in het begin van dit jaar de Romeinse rechter Ricardo Palma gedood zou hebben. AUSTIN (Texas), 1S-5. Een leraar engels bij een middelbare school in Texas, de 29-jarige Wilbur Rodney Grayson, is donderdag doodgeschoten door een 13-jarige leerling die vond dat hij een te slechte beoordeling had gekregen. De jongen, John Daniel Christian, zoon van een voormalige perssecre taris van de president, Georges Christian, is in hechtenis genomen en opgesloten in een huis van bewaring voor jeugdige delinquenten. In Texas kan een kind pas voor misdaad wor den vervolgd wanneer het 15 jaar oud is. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 18-5. Belgische woonwagenbewoners trekken de Ne derlandse grens over om hier via de bijstandswet een nieuwe, of verbeter de woonwagen te krijgen. Het CDA-kamerlid Beihema, dat deze gang van zaken donderdag in kamervragen aan minister Garde niers van c.r.m. signaleerde, wil dat aan dit oneigenlijk gebruik van de bijstandswet een einde wordt ge maakt. Hij vraagt de minister of er binnen de huidige wetgeving moge lijkheden zijn öm het misbruik tegen te gaan. Het standplaatsenbeleid voor de woonwagenbewoners wordt bo vendien door de handelwijze van de Belgische woonwagenbewoners op onaanvaardbare wijze doorkruist, zo meent hij. PURMEREND. Tc Purmerend werd de traditionele Pinkster Drie-tentoon stelling gehoudenWaarop klein vee wordt verhandeld. De fotograaf trof dit schattige meisje in een stil hoekje, samen met haar nieuwe vriendje een klein geitje. DEN IIAAG, 18-$. „De büstanfl blyft". Deze verzekepipg hpeft mi nister mevrouw Garflppiers-PpremJ- scn van c.r.m. donderdag de Tweede Kamer gegeven tüdens het voortge zette debat over een yvijziging van tjp algemene bystandswpL En zR voegde daaraan toe, dat degene 4jc rcclfl heeft op bijstand vaij de wptswijzj- ging weinig of niejs zaj fnerkep. „Aan mensen piet gfflfe projilemep wordt als steeds individuele hulp geboden. Nieuwe voorzieningen blij ven mogelijk", zei de minister. MAASTRICHT, 18-5. Provinciale Stalen van Limburg gaan in meer derheid akkoojrd met. liet verlenep van een vergunning aan de E.N..CJ. voor het afgraven van $$3 ha van het Margralcnplateau. Tijdens een spéci ale hoorzitting hebben 47 van de 63 statenleden zich donderdag akkoord verklaard met. de verlening. De statenleden wilden wel dat aan de vergunning een aantal voorwaar den wordt verbonden. Bodemvondst te Heerlen HEERLEN, 18-5. Tijdens graaf werkzaamheden aan de Dr. Pqels- straat in Heerlen is wpensdag een Romeinse muur vrijgelegd mét eèji dikte van 4Q cm en 90 pm hoog. KOnder een laag dakpannen be vond zich een gróte hoeveelheid aardewerk met potten. Qok zijn sporen van verbranding gekonsta- teerd. Hei aangetroffen aardewerk in de naaste omgeving rechtvaar digt de konklusie dai hier mogelijk de keuken van een Romeinse wo ning is ontdekt. Voorlopig kan de datering ge steld worden op de tweede helft van de tweede eeuw na Christus. Een aardige bijkomstigheid js dat weer een nieuwe naam uit Romeins Heerlen bekend is geworden name lijk die van Claudia. Deze naam is ingpkrast in de boderp vpn een ge vonden kruik. VENLO, 18-5. Twee gewapende mannen hebben donderdag in Venlo tegen half vijf 850.000 gulden belas tinggeld buitgemaakt bij een overval op een geldtransport. De geldauto stond aan de achter kant van het belastingkantoor. Óp het moment dat een medewerker van „Van Gend en Loos" en een belas tingambtenaar de geldcassettes in de auto wilden laden, w.erden ze over vallen. De twee overvallers, geko men met een auto - met bivakmut sen op en elk met een pistool gewa pend - gingen er in een bestel auto vandoor. 400 meter verderop wisselden ze op een parkeerterrein van voertuig. De politie is een zoek- aktie gestart. Het belastingkantoor had donder dag nogal wat geld in huis na een aantal loonbelastjngafdrachten. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Russische dissident Andrei Sacharov en zijn vrouw zijn donderdag in Moskou aangehouden na een incident bij de rechtbank waar een andere dissident, de na- tuurtuurkundigë dr. Joeri Oriov, te rechtstaat wegens „ahti-Sowjel-pro- paganda". AMMAN. Koning' Hoessein van Jordanië zal zeer binenkort in het huwelijk treden met de 23-jarige Amerikaanse Elizabeth Halabi* die van Arabische afkomst is. Dit is dinsdag officieel door het koninklijk paleis in Arpmaij b.ekendgeipaakt. NAIROBI, Somalië heeft een be roep gedaan op de Verehlgde Naties, de Organisatie van Afrikaanse Een heid, dé bpvveging Vim blokvrije sta ten en de Arabische Liga tussenbeide te komen in Eritrea waar Ethiopië aan een offensief is begonnen. LAATSTE NIEUWS UTRECHT, 19-5. Een met fceli pis tool gewapende man heeft vrijdag ochtend enkele duizenden guldens buitgemaakt in een sigarenwinkel annex postagentschap aan de Euter- pedreef in Utrecht. Dc 34-jarige beheerder J. van Nes en zijn 20-jarige assistente J. M. M. Torenstra arriveerden om kwart voor negen bij de achterdeur vah de winkel. Ze liepen door naar het kan toortje waar de beheerder de kluis openman,kir onder dat hij merkte dat er een man achter hen naar biiir non was gestapt. Dreigend met zijn pistool dwong de overvaller hen. achter dc toonbank te gaan zltfeif. Hij deed een greep in de kluis en hij was zo snel weer vertrokken, dat be heerder nog assistente de politic een brüikbaar signalement van de man hebben kunnen geven Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en in het binnen land plaatselijk een regen of on weersbui; matige tot vrij krachtige wind uit noordoost tot noord; mini mumtemperaturen rond 9 graden; maximumtemperaturen ongeveer 19 graden maar aan de kust iets lagere temperaturen. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min,-temperaturen om.streeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op pen droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag eep marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 mei. Zon op 5.40, onder 21.34 Maan op 18.56, ohder 4.46 21 rijei. Zon op 5.38, onder 21.36 Maan op 20.12, onder 5.18 22 mei. Zon op 5.37, onder 21.37 Maan op 21.27, onder 5.55 Volle maan: 22 mei (15.17) HOOG. EN LAAGWATER Hoogwater Ldagwater 20 mei 2.16 14.50 8.09 20.27 21 mei 3.09 15.37 8.50 21.08 22 mei 3.54 16.23 9.31 21.49 Springtij.:,24 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een onweersachtig storingsge- bied, waarvan het centrum zaterdag dicht bij ..ons ligt, beïnvloedt het weer bij oris. Zowèl zonnige perio den, ook een lokale regen of on weersbui, vooral in het binnenland bepalen -dan het weerbeeld. Het genoemde storirigsgebied, heeft donderdag in Frankrijk hoofdzake lijk in het gebied tussen Parijs en Straatsburg voor flinke onweersbui en gezorgd. Door winden van zee werden de middagtemperaturen in Bretagne niet hogei; dan rond 13 gradep, iri Spanje komen middagtemperaturen voor van 30 graden Vaientia, aan de kust van de Middellandse Zee, mel de donderdag deze waarde. Finland heeft ook mooi weer. Het is daar droog en zonnig met middag temperaturen rond 23 graden. Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Jlaanpsfedc Natuur- en Vogelwacht, Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaan v. d. Weijdeweg, 10.00 uup. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 20 mei en zondag 21 mei Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. ,(01112)-480, neemt waar voor dokter Bóntkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen van 11.00 tot 11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280. neemt waar dokter Brucl en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdehs de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Öosterland telefoon (Ö1Ü4) 1280. r.êemt waar voor, dokter Van den Berg en doklèf Buitendijk. Tandarts D. H. dc Kup, Vroonwcg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. Dc weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren, n.l. zaterdag- en zondag middag van 17.00 tot 17.30 uur. Te vens zal de dienstdoende arts bereik baar zijn van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zuster A. C. v. d. Velde, Öosterland, Weelstraut 16, tel. (01114) 2050, neemt, waar voor Bruinisse eri Duivcland. Zuster Werkman, Vloedstruat 1 Kerkwerve, tel. 01110-2309 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzcc ter. (OlllO) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. |C. H. Verschuren, Zie- rikzee. Dam 18, is op zater dagen geopend van 9 00-12.30 uur en van 16-30-17.30 uur. Op zondagen vah i 2.00-f2 30 uur en van 18.00-18 30 uur. Bel voor noodgcValle» alarinrrjilrum Noord- cn Midden-Zeeland (e|. (01100) 14144. Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Vrijdag 19 mei Zierikzcc Concertzaal: Optreden popgroep „Lu cifer", 20.00 uur. Scharcndijkc Kantine sportveld, 20.00 uur, leden vergadering ZSC '62. Brouwershaven Geref. Kerk Vrijgemaakt, zang avond met medewerking van het Walchcrs Gerefojrtneerd koor uit Middelburg, 20.00 uur. Zoiuiemaire Café Bommenede, 20.00 uur, Bond van Opzichzelfstaanden, open avond. Ouwcrkerk Café Vijverberg: P.J.Z.-avond over Grevelingenschets; 20.00 uur. Bruinisse Kantine Bruse Boys, 19.30-21.00 uur receptie. Zaterdag 20 mei Zierikzee Bioskoop Concertzaal, 20.00 uur, Dokter Vlimmen. Burgh Internationaal hengelconcours „De Krabbe", 13.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jeugd- bingo-avond. Zonnemaire Mobiele tent, 19.30 uur, concert „Nut en Uitspanning". Zondag 21 mei Zierikzee Bioskoop Concertzaal, 20.00 uur, Dokter Vlimmen. Renesse Parkeerterrein, sportvereniging Re nesse Grevelingen fietstrimtocht. 9.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee Bijeenkomst Int. Ver. „Philatelica", 20.00 uur Huis van Nassau; Haamstede Rekreatiêzaal Geref. kerk 19.30- 21.30 uur Schijfavond Amnesty In ternational. Brouwershaven Tonnenmagazijn, vergadering kies vereniging CDA Brouwershaven, 20.00 uur. Dinsdag 23 mei Zierikzee Wijkgebouw Grpehe Kruis, 15.30 uur, slotmiddag bejaardengymnastipk, beide groepen. Bioskoop Concertzaal, 20.00 uur, Dokter Vlimmen. Restaurant-café „De Witte Raaf", 20.00-24.00 uur, Vrouwencafé. Renesse Bowlingavond van de Bond van Op zichzelfstaanden, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, afd. Piat- telandsvrouwenbond. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 13.30 uur, haak- kursus voor beginners. Woensdag 24 mei Zierikzcc Kantine Christelijke Mavo-school, Huybertsraat 35; kolonne-avond Ro de Kruis; 19.00 uur. Chr. Mavo, 19.30 uur, R.K.-kolonnc- avond. Chr. Mavo, 20.00 uur, voorlichtings avond Moeder-MaVo. Burgh RTM-stalion, 8.00 uur, vertrek reisje NCVB afdeling Haamstede. Donderdag 2S mei Zierikzcc Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jubilcumavond Hervormde vrouwengroep „Wees oen zegen". Haamstede Geref. Kerk, hoorzitting CDA, 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. 20.00 uur, indivi duele klaverjaswedstrjjden voor ie dereen. Vrijdag 26 mei Middelburg 19.00 uur "start halve marathon (21 km); 19.05 uur start 4-8-12-16 km. Start aan Nadorstweg bij dc klub- huizen. Zicrjkzcc Stadhuis. 20.00-22.00 uur. ..Open avond" gemeentemuseum. Zonnemaire Café Bonimeuede. 20.(Ml uur. slui tingsavond sei/.weii "77''78, Bond van Opzichzelfstaanden. Zaterdag 27 mei Middclhut'9 Wegwedstrijd (25 km), 14.00 uur. Zierikzee Reis Stad en Lande. Start: Kraan plein, 8-00 uur v.m. Hotel van Oppen, J5.00 uur, Bond van Opzichzelfstaanden, koffie-uur- tje. Bruinjs.se Herv. Ver.gebouw, 20.00 uur, optre den Elly en Rikkert. Zondag 28 mei Renesse Puzzelrit, sportvereniging Renesse. Start 14.15 uur parkeerterrein sportveld. Dinsdag 30 mei Haamstede Kombi-school, 19.30 uur, ledenverga dering christelijke nationale school vereniging. Donderdag 1 juni Öosterland Oosterhof, uitvoering accordeonor kest, 20.00 uur. Zaterdag 3 juni Bruinisse Durps'uus start Rode Kruiswandel- tocht, 14.00 uur. Maandag 12 juni Haamstede Gemeentehuis, 14.00 uur, raadsver gadering. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 VIANE Onlangs was ik wéér eens te Viane ooit het gebenedijde zwémoord van tientallen - zeg maarhonderdtallen - Duivelandse jongelui, die hun weg zochten over een slechte macadam- weg, maar uiteindelijk vonden wat ze zochten, een kaai vol water of - nog beier - een hele zee vol. Men spant zich tegenwoordig zo in voor het welzijnswerk, maar wij (zeg maar „wij") hadden ons eigen wel zijnswerk en daarin paste: zwem men te Viane. Om de ouderlijke zorg om het ver drinkingsgevaar tegen te gaan, had den we eerst geoefend in waergan- gen. Dit werd echter moeilijker, toen de eerste geruchten over de ziekte van Weil de ronde deden. Onze spor tieve zwem-out-fit was uiterst bizar. Er waren nog specima van zébra- streep-zwembroeken van katoen en die plakten aan je lijf. Andere po tentiële zwemmers gebruikten hun dessous, die ze dan later in de zon lieten drogen. Weer anderen hadden een kledingstuk van hun zus ge-op- ieerd en er waren er zelfs, die para dijselijk tewater gingen, niet wetend dat zij voorlopers waren van kle- dinghaters, die zich op naaktstran den ophouden. Viane échter was en bleef doel. Op zomeravonden was het daar een luid gekwetter van stemmen en gespetter van lijven. Hoogtepunt van manne lijke durf was het duiken van een meerpaal de kaai in. Wie dat een beetje kon, kon al gauw de bewon dering inkasseren van hel handjevol mensen, dat Viane bewoonde en van de verschillende dames, die zich toen ook al in hel zilte nat waagden. Dc zedigheid was en bleef ongeschokt, want de zwemsters mochten hun kleedjes afleggen in een oude schuur. Als Ze stralend naar buiten traden, iverden ze met gejuich ontvangen. Het kon niet uitblijven dat menige idylle ontlook aan dc Viane-kaai of achter dc betonnen muurtjes op dc dijk, waar hel soms zo xwrschrikke- lijlc warm was, dat je als een kreeft thuis kwam. Maar het zal duidelijk zijn, dat alle ingrediënten voor een goed - en in de vakanties lui - leven voorhanden waren. Het was krisistijd, maar aan dc waterkant merkte je daar niets van. Dc bootjes in dc verte tjoekc tjoeken in de richting Zij pc; de meeuwen krijst en zo luid, dat liet ty pisch is geworden in je herinnering cn eb en vloed waren de belangrijk ste markaticpunlen in dc cirkelgang van de dag. Wie uil gezwommen was, zocht kwallen cn krabben. Intussen is het er allemaal nog in dit deel van Zeeland, dat Schouwen- Duiveland heet. maar ja, vroeger leek het allemaal anders en intenser beleefd. That's all in the game. Nv is Viane niet meer zo aanlokkelijk. Toegegeven, dc ckonomic moet zijn loop hebben, maar een sterfplaats voor schepen druipt van de nostalgie. Te gek cn te erg gewoon en oud roest zal nooit mooi zijn, buiten kleuren- detailopnamen da)i, waartoe kunste naars hun toevlucht wel eens zoeken Tussen 1ocn en nu liggen intussen aardig wat jaartjes, maar als je or even over nadenkt, is het ..oh dc dag van gisteren"! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2