Zoet water heeft invloed op kwaliteit van produkten 5 INGEZONDEN STUKKEN Sages en legenden GOES, 16-5. „Zoet water voor cle tuinbouw is niet alleen een kwestie van grotere produktic, liet is ook en dat is zeker zo belangrijk van grote invloed op de kwaliteit van de produkten." Dit zei de heer M. J. Goud op de jongste vergadering van bet ZLM-hoofdbcstuur. Hel ziel er naar uil dal de leell van winterbloemkool in Zeeland on mogelijk gaat worden. Dal komt dan door de massale aanval van duiven op dit tuinbouwprodukt. Jammer want het gewas staat er overwegend goed voor. Grondgebruikers en ja gers dienen de vinger ten aanzien van dit probleem aan de pols te hou den.' Het ziet ernaar uit dat er dit jaar evenveel uien zullen worden geteeld als het voorgaande jaar. De uien van oogst '77 vormen een probleem, ten eerste omdat ze alleen maar negatie ve waarde hebben en ten tweede hoe men de uien kwijt kan zonder dat het voor anderen problemen schept. De prijs van fruit blijft stabiel. De oogstraming van derde landen blij ken tegen te vallen waardoor de markt niet zwaar onder druk komt. Toch neemt dit niet weg zei de heer Goud dat we onverminderd blijven aandringen op een duidelijk EEG- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De regering vindt dat in de wet gewetensbezwaren mi litaire dienst moet worden opgeno men dat een gewetenbezwaar ver- mo^t honden met direkte of in- direkte betrokkenheid bij het ge- orutK van militaire geweldsmidde len. Voor 25 jaar.... HAAMSTEDE. Nu de nooddijk van de Meeldijk naar het Hoge Burgh, die gelegd is ter bescher ming van de polder Burgh en West- land, ongeveer klaar is gaat men op het laagste gedeelte van de Meeldijk nog een kistdam aanleggen. ZIER1KZEE. Binnenkort kan uit Amsterdam een schip worden ver wacht met een lading van 240 ka chels van verschillend model en af metingen, voor het droogstoken van de onder water gestaan hebbende huizen in Brouwershaven, Bruinisse en Zierikzee. ADVERTENTIE. Woensdag a.s. acht uur namiddag in de Con certzaal Annie M. G. Schmidt en Si mon Carmiggelt vertellen over en uit eigen werk. ZONNEMAIRE. Ofschoon de pol der Nieuw Bommenede te Zonne- maire voor wateroverlast ten gevol ge van de ramp van 1 februari jl. gespaard bleef, werden toch grote gaten geslagen in het lichaam van de zeewerende dijk. Thaiis is een begin gemaakt met het' herstel er van. BURGH-HAAMSTEDE. Naar wij vernemen zullen door de zangver eniging Nu met Hope en het kerk koor der Ned. Herv. kerk te Burgh de Harmonie Witte van Haemstede, het Chr. zangkoor „Looft den Heer" en het kerkkoor der Ned. Herv. Kerk te Haamstede gezamenlijk ge concerteerd worden ten bate van het Rampenfonds. BRUINISSE. Te Bruinisse heeft een grote motorpomp in werking gesteld afkomstig uit Zeeuws Vlaan deren, die de polder zal droog pom pen. Deze pomp heeft een capaciteit van 50 kubieke meter per minuut. ZIERIKZEE. Na 3 maanden van gasverwarming en -verlichting ver stoken te zijn geweest, heeft een groot gedeelte van de stad thans weer gas. Sinds vorige iveek kunnen veel huisvrouwen weer de kraan van het gasstel in de keuken weer opendraaien, terwijl de straatver lichting ook weer brandt. Hel korps Zierikzee van het Leger des Heils hield zaterdagmiddag op het Havenpark de eerste van de openluchtsamenkomsten in het sei zoen. Er was, zoals gebruikelijk weer veel belangstelling voor dit toch altijd aantrekkelijke gebeuren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) beleid ten aanzien van de importen van fruit. DEN HAAG. Dc koninklijke lucht macht krijgt defintief 102 F-16 ge vechtsvliegtuigen. Nederland maakt hiermee gebruik van een optie achttien van deze toestellen. Staats- sekretaris Van Eekelen van defensie heeft dit woensdag aan de vaste ka merkommissie van defensie laten we ten. SCHEEPVAART Acteon, 16-5 100 zuid zuid west Karachi naar Mina Amersfoort, 16-5 van San Juan naar Tenerife Area, 16-5 van Tandjongpriok naar Singapore Atys, 17-5 te Singapore Diogenes, 17-5 te Rotterdam Mercurius, 17-5 te Charleston vcrw. Ondina, 17-5 te Seria Onoba, 16-5 van Cagliari naar Tarbert Vlieland, 16-5 van Aden Acmaea, 13-5 te Shellhaven Amersfoort, 16-5 te San Juan Diloma, 14-5 van Portland naar Cayman Isl. MARKTBERICHTEN GOES, 16-5. Beursbericht Markt Goes. Granen en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tar we, vrij van schot, f 46,50-f 47,50; groene erwten (oude oogst) tot f 59,groene erwten (nieuwe oogst) tot f 62,50; voererwten f 36, - f 41,Schokkers f 67,bruine bonen, vrij van grond f 127,Ex- klusief b.t.w. Uien 40 mm en opwaarts luchtgekoeld, tot 4 cent per kg; mechanisch ge koeld, 10 tot 16 cent per kg. Exklu- sief b.t.w. Vlas Ongerepeld 25-30 cent per kg. Ex-; klusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve ring af bedrijf f 10,- f 15,— per 100 kg. Voederaardappelen f 5,50 per 100 kg. Exkjusief. b.t.w. Hooi' én stro Prijzen per 1.000 kg: Weidehooi f 235,tarvvestro f 70,gerste stro f 70,f 90,Exklusief b.t.w. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 17-5. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 208 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2550-f 3650; werkpaarden f 1475-f 2450; oude paarden f 1425- f 2375; 3-jarige paarden f 1300- f 2225; 2-jarige paarden f 1050- f 1825: hitten f 700-f 1225; veulens f 550-f 1150; ponies f 275-f 600. Prijzen per kg geslacht gewicht; Oude slachtpaarden f 4,80-f 5,60; jonge slachtpaarden f 4,90-f 5,70. De handel was voor de rest rustig. Aardappclbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 17-5. Prijzen exkl. b.t.w., vastgesteld per 100 kg af be drijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. Klei-aardappelen binnenland: Bin tje 35-55 mm los verladen f 16,00- f 18,00; Bintje 50 mm opw. los ver laden f 23,00-f 28,00; Bintje 55 mm opw. f 25,00-f 29,00; Irene 35 mm opw. f 28,00-f 32,00. Klei-aardappelen export: Bintje 35-50 mm los verladen f 13,00- f 16,00; Bintje 50 mm opw. los ver laden f 23,00-f 28,00. Voeraarclappelen f 4,00-f 4,50. Stemming binnenland zowel als export; kalm. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 17-5. Aanvoer: to taal 7389, runderen 23.10, graskalve ren 2421, vette kalveren 42, nuchte re kalveren 2711, sohapen 691, lam meren 395, geiten 54, slachtvarkens 765, slachtrunderen 1185. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien f 1950-f 3050; guiste koeien f 1600-f 2450; kalfvaarzen roodbont f 2250-f 3075; zwartbont 1' 1750- f 2500; klamvaarzen f 1925-f 2380; guiste vaarzen f 1775-f 2050; pinken f 1450-f 1700; graskalveren f 950- f 1275; nuchtere kalveren voor fok en mesterij roodbont f 325-f 550; zwartbont f 275-f 450; weideschapen f 160-f 185; lammeren 1' 330-f 450. Prijzen per kg: le f 7,10-f 7,65, 2e f 6,60-f 7,05; vaarzen le f 6,90- f 7,95, 2e f 6,40-f 6,85; koeien le 1" 6,55-f 7,75, 2e f 6,00-f 6,50, 3e f 5,65 -f 5,90; worstkoeien f 4,90-f 5,90; vette kalveren le f 6,35-f 6,50, 2e f 6,15-f 6,35, 3e f 6,00-1" 6,15; nuch tere slachtkalveren f 1,65-f 1,80; slachtzeugen le f 2,56-f 2,61, 2e f 2,50-f 2,55, 3e f 2,45-f 2,49; slacht varkens f 2,80-f 2,90. Prijzen per stuk: Vette schapen f 190-f 240; vette lammeren f 225- f 270. RECHTSZAKEN Korruptiezaak Amsterdamse politie AMSTERDAM, 17-5. Voor de rechtbank in Amsterdam is woens dag de geruchtmakende zaak legen zes van korruptie verdachte Amster damse politieagenten begonnen met een felle aanval van twee der raads lieden - mr. G. Boekhoff en mr. A. A. M. Hesseling - op het beleid van hel openbaar ministerie. Nadat de rechtbank zich kortstondig had te ruggetrokken deelde de president, mr. J. A. Schroeder, daarop mee dat de rechtbank het verweer van beide advocaten dat de dagvaardigingen niet ontvankelijk verklaard diende te worden, voorlopig verwierp. De agenten worden ervan beschul digd geld en goederen te hebben aan genomen van Chinese gokhuisbazen een heroïnehandelaren. Ik ben voornemens een boekje sa men te stellen over vex'halen, sages, legenden, sterke verhalen die be trekking hebben op het eiland Schouwen-Duiveland. Het gaat mij om die verhalen, waarvan nog geen publikaties verschenen zijn maar die onder de bevolking van het eiland mondeling worden doorgegeven. Om dergelijke verhalen in handen te krijgen heb ik de hulp nodig van veel eilandbewoners. Ieder verhaal, kort of lang, is wel kom. Men kan een verhaal op ver schillende wijzen naar mij opsturen; b.v. een bandje inspreken, gewoon in een brief, of indien men dat prettiger vindt ben ik graag bereid de mensen thuis op te zoeken en het verhaal op te nemen; alleen een adres is dan voldoende. Niets zal zonder voorafgaande toe stemming worden gepubliceerd. Indien u geïnteresseerd bent, ben ik graag bereid1 e.e.a. verder met u te bespreken. Met belangstelling zie ik uw be richt tegemoet. Ph. H. KLEINGELD Daleboutsweg 4. Burgh, Tel. (01115) 2110 of 's avonds 1 2151. De Zeskamp te Bruinisse Zoals vele „Bruënaars" ongetwij feld al weten zijn we al enige tijd bezig met allerlei aktiviteiten rond de Zeskamp. Sinds kort zijn ive of ficiéél vereniging geworden en stre ven ernaar aan onze leden een zo breed' mogelijk scala van ontspan ningsmogelijkheden te bieden. We hebben reeds een behoorlijk aantal enthousiaste leden, maar een volledig slagen van deze doelstellin gen is uiteraard slechts mogelijk, wanneer de gehele bevolking van Bruinisse zich positief wil inzetten om de Zeskamp in Bruinisse tot een groots festijn te maken. In verband hiermee zouden wij het als een erkenning zien wanneer zich nog een aantal aktief meespelende leden zich zouden melden, of andere mensen, die ons kunnen bijstaan door b.v. het verschaffen van mate rialen, het opbouwen van spelattri- bulen, hulp bij de organisatie etc. teraad in 1975. Naar aanleiding hier van is toen door de Heidemaatschap pij een ontwerpschels gemaakt. Dit kwam vrijwel overeen met het door mij ingediende, nadat ik mijn visie had gegeven op een Openbare Raadsvergadering waartoe ik in de gelegenheid was gestéld door het ge meentebestuur waarvan de heer S. A. J. voorzitter was. Dit was een duidelijk voorbeeld van wat ik zou willen noemen; Demokratische in spraak. Jammer dat uitvoering toen niet is door kunnen gaan wegens ge brek aan financiële middelen en het totaal plan tot het creëren van het „Westhoekplantsoen", in fasen uit gevoerd moest worden. De naam „Westhoekplantsoen" wel ke ik aan dit gebied had gegeven is toen toch we] door het gemeentebe stuur overgenomen. Zie brief van b. en w. d.d. 6-6-1975. Dat dit gebied welke een „Plant soen" is, nu voor tenminste vijf jaar als „woonoord" gebruikt gaat wor den door het hier plaatsen van die z.g. wisselwoningen t.b.v. de bewo ners die hun woning moeten ontrui men i.v.m. de stadsvernieuwing van de z.g. oude nieuwbouwwijk, wordt door mij ernstig betreurd. Dit gebied of beter gezegd „Westplantsoen", voor zo'n langen tijd te gaan gebrui ken als „Woonoord", acht ik een ern stige aantasting van het milieu. Zijn er dan werkelijk geèn andere plaat sen te vinden vraag ik me af Naar ik hoop zult u dit nog eens ernstig in overweging nemen. Als C.R.M. nog eens groen licht1 geeft voor uitvoering van het -gemaakte plan, mag dit niet belemmerd wor den door dë aanwezigheid' Van 'die wisselwohihgen. Een ander punt betreft het nu aangelegde gedeelte van het „West plantsoen" vanaf de bushalte tot de Molenweg. Hier is nu een „UNIEK WANDELGEBIED" gecreëerd waar iedere natuurliefhebber met recht trots op kan zijn. De oorspronkelijke plannen waren echter heel anders. Er zou hier een „IJSBAAN" aangelegd worden. Door mij is hiertegen protest aangetekend door het indienen van een ontwerp- schets en voorts heb ik mijn bezwa ren schriftelijk kenbaar gemaakt. Bruinisse G. v. d. WEELE Boeken en brochures ZIERIKZEE. Vorige week ging de eerste paal de grond in voor de nieuwe bedrijf vestiging op het in dustrieterrein van de firma Van Dijk Co. Bouwstoffen. Men hoopt legen het einde van de zomer van de Scheepstimmerdijk te verhuizen naar dit nieuwe bedrijf, dat aan het Groene Weegje zal verrijzen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Leef tijd" komt met tliema-nummer Het maandblad „Leef tijd", tijd schrift met betrekking tot de wel zijnszorg voor de oudere mens, heeft haar mei-nummer opgehangen aan het overlijden van de 51-jarige Nelly Katz op 10 decêmber vorig jaar in het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis. De redaktie van het tijdschrift stelt dat deze Nelly Katz niet is over leden aan de gevolgen van haar ziekte (zij lag 33 jaar in zieken- en verpleegtehuizen) maar aan de nood lottige gevolgen van de institutiona lisering in de gezondheidszorg. Leven en sterven van deze dame werd uit gebreid beschreven in een artikel in het NRC-Handelsblad. Behalve de levensloop van de da me, dan \vel het slachtoffer in kwes tie, woi-dt de huidige stand van za ken in de gezondheidszorg uitvoerig beschreven en; beschouwd. Veel plaats is ingeruimd'voor de reakties met betrekking tol dit onderwerp van tal van :persönen. instanties en groeperingen. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de „werkgroep ge- institutionaliseerde personen". Titels van artikelen als „Mensen horen niet in instituten", „Instituten zijn steen-geworden stigma's" en „Naar een beter verpleegtehuis. geven een indruk van de teneur van dit thema-nummer. Met de redaktie van „Leef tijd" kan gekorrespondeerd worden via adres: Eisenhouwerlaan 114 te Den Haag. Middelburgse arehitekt centraal in Zeeuws Tijdschrift Zoals elke vereniging kampen wij uiteraard met financiële perikelen, hoewel een aantal zakenmensen in Bruinisse ons geldelijk ter wille is ge weest, daarvoor onze hartelijk dank. Desondanks zouden wij het ten zeerste toejuichen, wanneer u dona teur zou willen worden van onze vereniging, via een vrijwillige bij drage op rekeningnummer 349760594 van de plaatselijke Rabobank of per giro 131951, of in ieder geval een aantal komende akties tot een finan- ciëel succes wil maken. Inmiddels heeft er reeds één wed strijd plaatsgevonden (na een zeer geslaagde dag) te Schoonrewoerd, waar we een vierde plaats behaal den. De overige vijf wedstrijden zijn te Maurik (3 juni), Beesd (24 juni), Bruinisse (22 juli), Hoogvliet (9 sep tember) en Vorselaar (België 23 sep tember). Naast de specifieke zeskampaktivi- teiten zijn er op deze dagen ook nog talloze atfraktieve nevenaktiviteiten, zodat het ook voor supporters ten zeerste de moeite waard is de reis mee te maken. Als voorbereiding voor de wed strijden vindt er een doelgerichte, maar wel zeer plezierige training plaats in en rond het zwembad o.l.v. de heer J. Douwens, op de donder dagavonden, 20.00 uur, terwijl er ge streefd wordt ook op zaterdagmorgen te trainen voor hen die op deze avond verhinderd zijn. Vertrouwend op uw steun en medewerking, hopen wij in de eerste plaats er een ge slaagd evenement van te maken. Namens de „Zeskampvereniging Bruinisse". Kontaktadres: p/a Chr. Hekman, Dokter de Kockstraat 32, tele foon (01113) 1235. Reaktie op „Ingezonden" ai Geachte redakteur, Naar aanleiding van de vele, meest positieve reakties op mijn ingezon den stuk d.d. 27-4-*78, vraag ik u be leefd of ik op sommige punten een nadere uitleg mag geven. Er schijnt bij enkelen de indruk verwekt, dat ik andere mensen, voor wie ik toch grote waardering heb, alleen, maar negatief beoordeel naar hun daden. Dit is echter geens zins 't geval. Mijn mening is echter, dat je aan jaknikkers, als ze niet an ders doen, in de meeste gevallen niets hebt. Zeker niet als 2e niet de moeite nemen eens zelf te gaan kij ken naar projekten waar zij hun fiat aan gegeven hebben en dan op Open bare Raadsvergaderingen met vra gen komen waarvan ik me wel eens afvraag, hoort deze man nou eigen lijk wel thuis in een gemeenteraad. Het gaat soms om vele duizenden guldens gemeenschapsgeld waarover beslist wordt en achteraf blijkt dan. dat ze niet eens de zaak voldoende hebben begrepen. Op deze wijze sla je dan wel goed voor schut en de kiezers zullen dan ook wel op de juiste wijze hierop reageren. Ook al kom je nu tegen de verkiezingen met mooie leuzen en een program wat toch niet waar gemaakt kan worden. Als ik op demokratische wijze ap pelleer, of zo u wilt kritisch beoor deel, heeft dat altijd de bedoeling, verbetering te brengen in bepaalde misstanden en/of ook wel tekortko mingen die het leefklimaat of het milieu kunnen bevorderen. Naar ik meen is dit een demokratisch recht waarvan ik blij ben gebruik te mo gen maken in ons demokratisch be stuurd Nederland. Ik beschouw dit niet alleen als een recht doch ook als een opdracht welke ik als christen naar mijn beste weten en kunnen be hoor le doen. Wat dit betreft staan wij als medeburgers en christenen voor de taak, dié mensen in ons be stuursapparaat te kiezen welke kun nen steunen op een gegeven op dracht. Vanzelfsprekend naar de ons gegeven kennis en krachten. Tor informatie aan die enkelingen die mijn schrijven uitsluitend ver oordelen, wil ik graag enkele zaken opnoemen waaruit blijkt, dat in spraak toch ook wel eens tot een be ter resultaat kan leiden. Daarbij zal ik me beperken tot slechts een paar zaken waarover ik het gemeentebe stuur heb benaderd en suggesties heb ingediend. Ijsbaan Ten eerste: Op het plan om de nog steeds aanwezige ijsbaan van een „betonnen bodem" te voorzien, is door mij gereageerd met een gedegen en goed overwogen suggestie. Deze heb ik toen ingediend hij de gemeen Rekreatie-naslagwerk van de Provinciale V.V.V. Onlangs verscheen bij de Provin ciale VVV Zeeland dc VVV-Rekrea- tiegids 1978. Deze jaarlijks uitko mende gids bevat ook nu weer uit voerige en gedetailleerde informatie over tal van rckreatic-mogelykhedcn die Zeeland te bieden heeft. De dokumentatie is, per regio, overzichtelijk weergegeven en geeft informatie over meer dan vijfenze ventig onderwerpen. Een kleine greep: te bezichtigen gebouwen, musea en oudheidkamers, te bezoeken boerderijen, veilingen, rondvaarten, autoroutes, adressen voor de verhuur van fietsen, boten strandkabines etc., wandelgebieden, zeilscholen en zwembaden. Naar de mening van het VVV is haar rekreatiegids 1978 het meesl komplete naslagwerk met betrekking tot de besteding van vrije tijd en va kantie in Zeeland. De gids is a f 2.50 verkrijgbaar bij onder andere de plaatselijke VVV's cn de boekhandel. Kaart Ook door dc Provinciale VVV kortgeleden op de markt gebracht en op de al genoemde adressen ver krijgbaar is de geheel bijgewerkte nieuwe toeristenkaart van Zeeland. Het betreft een in vierkleurendruk uitgevoerde wegenkaart met de meest recente kartografische gege vens. De uitvoering van de kaart is verzorgd door het kartografisch-gco- grafisch buro dat ook de Bos-atlas vorm geeft, namelijk die van Wol- ters-Noordhoff. Behalve de informatie over wegen staan op de kaart zaken aangegeven als campingterreinen, jachthavens, picknickplaatsen en bezienswaardig heden. benevens stadsplattegronden van Vlissingen. Middelburg. Zierik zee en Goes. De achterkant is ge bruikt als „Kinderattraktiekaart". Hierop staan weekmarkten, midget- golfbanen, bowlingcentra, plaatsen voor waterfietsenverhuur etc. aan gegeven. Bovendien kunnen sportvis sers ook nog hun voordeel met de kaart doen (prijs f 4.90). Het laatste verschenen nummer van Zeeuws Tijdschrift staat voor namelijk in het teken van de Middel burgse arehitekt wijlen Piet 't Hooft, bouwer van onder andere het psy chiatrisch ziekenhuis in Goes, het stadhuis in Doorn, het Rotterdamse internaat voor schipperskinderen en gezinsvervangende tehuizen en dag verblijven voor geestelijk en/of li chamelijk gehandikapten in Zierik zee, Goes en Schoondijke. Ook als restaurateur genoot hij een grote naam. Zo hield hij zich ondermeer bezig met de kerken van 's-Graven- polder en Kaltendijke en Kasteel West hove te Domburg. ,t Hooft was voorts een zeer goed tekenaar en in zijn vrije tijd dichter met een overtuigd christelijke instel ling. Zijn grote zwak voor het histo rische bracht de samenstellers van Zeeuws Tijdschrift ertoe een verhan deling over „het Middelburgse stad huis en de Keldermansèn" op te ne men. Speciaal naar dc Kclderman- sen, een familie van Middeleeuwse bouwmeesters die ondermeer het Middelburgse stadhuis en de Grote of O.-L.-Vrouwekerk te Breda bouw den. ging de belangstclliing van deze Middelburger uit. Verder in Z.T. artikelen over de gevelwand van de Loskade in Mid delburg en de Zeeuwse ringdorpen. Nazi-kunst WASHINGTON. Hitier gaf tijdens dc Tweede Wereldoorlog kunstenaars opdracht om frontscènes, gevange nissen cn vluchtelingenkampen te vereeuwigen. Het was nazi-propa- gandn die echter voor het grootste deel niet propagandistisch, maar ta melijk objektief uitviel. Dat blijkt uit een artikel in de Washington Post waarin Bess Hor- mats. ex-konscrvatrice van de kunsl- kollektie van hel Amerikaanse leger en gespecialiseerd in kunst van het Derde Rijk, vertelt over dc na de oorlog naar Amerika verscheepte Duitse kunstwerken. Een groot deel van dc oorspronke lijk uit negenduizend stuks bestaan de verzameling schijnt op één of an dere wijze verdwenen te zijn. Ame rika onderhandelt momenteel met Duitsland over de teruggave van de (overgebleven) werken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5