Oosterland beleefde fantastisch muzikale manifestatie V.N.G. over welzijnsbeleid 4 Fanfare tachtig jaar STREEKNIEUWS LANDELIJKE FIETSDAG EN NATIONALE MOLENDAG OOSTERLAND, 14-6. „Een muziekgezelschap is tegenwoordig niet meer weg te denken uit een dorpsgemeenschap en vooral bq feestelijke gelegen heden een onmisbaar element in de samenleving", aldus burgemeester J. D. de Kam van Duiveland, zaterdagmiddag b\j de opening van het muziek festival dat liier ter plaatse gehouden werd op het sportterrein „De Saële". Tevoren had de „lady-speaker", mevr. L. de Jonge-van 't Hoff, de verschil lende op het veld aangetreden muziekgezelschappen welkom geheten, in het bijzonder burgemeester en mevr. De Kam, onder aanbieding van een bloem stuk aan laatstgenoemde. Ofschoon in de morgen van zater dag de weersgesteldheid niet veel bij zonders was, werd het overdag nog betrekkelijk goed en reeds om twaalf uur kwamen de muziekgezelschap pen over het dorp gemarcheerd wat een kleurig gezicht opleverde en veel mensen op de been bracht. In zijn openingswoord wees de burgervader verder op de geboorte van „Ooster- lands Fanfare", nu 80 jaar geleden, hoe primitief het allemaal begon met zelfgekochte instrumenten, en hoe tenslotte de muziek van de grond kwam. „Tachtig jaar lang Oosterlands Fanfare is geen sinecure, het ging over hoogten en door diepten heen en nu b(j het 80-jarig bestaan kan Oos terland bogen op één der grootste muziekgezelschappen van de regio. Namens het gemeentebestuur feli citeerde de burgemeester het bestuur van de jubilerende vereniging harte lijk en verklaarde deze feestdag voor geopend. Zeven gezelschappen Vervolgens speelden alle korpsen samen onder leiding van direkteur Jac. Capelle van „Oosterlands Fan fare", de Juniorenmars, van Joh. Wi- chers. Hierna vingen de concerten van de deelnemende zeven gezel schappen aan, die door mevr. De Jonge werden aangekondigd. Eerst uiteraard de jubilerende vereniging onder leiding van de heer Jac. Ca pelle, gevolgd door de Kon. Muziek vereniging „Witte van Haemstede", onder leiding van de heer L. Horse- ling. Hierna de kleine, maar dappere muziekvereniging „Nieuw Leven" van Ouwerkerk, waarover de heer U. Manni de scepter zwaait. De bezet ting is klein maar wat ten gehore werd gebracht was subliem, daar over waren alle toehoorders het eens. Een veel grotere vereniging betrad daarna de tent, n.l. „Nut en Uitspan ning" uit Zonnemaire die in hun kleurige uniformen onder leiding van de heer E. A. de Looff, een fraai mu- programma uitvoerde. De muziek- kombinatie „Oefening en Uitspan ning" uit Nieuwerkerk, en „Nu met Hope" uit Bruinisse kwam hierna aan bod, onder leiding van de heer A. Radewalt uit Nieuwerkerk, ge volgd door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee, gedirigeerd door de heer E. A. de Looff. Als laat ste trad op de muziekvereniging „Crescendo" uit Dreischor, onder lei ding van de heer A. L. van Wallen burg. Ofschoon cr ccn kille wind blies over het sportveld vermocht dit niets af te doen aan de kwaliteit van de gebrachte muziek; er is van genoten. Ook de aanwezige drumbands verdie nen ccn woord van lof voor hun ge waardeerde medewerking. Na de pauze in de avonduren kwam nog het optreden van het showkorps „Rust Roest" uit Zierik zee, wat ook bijzonder in de smaak viel, gevolgd door een tentconcert door de brassband „Wilhelmina" uit Colijnsplaat. Muzikale wandeling Tenslotte om half tien de afsluiting van deze geslaagde feestdag met een muzikale wandeling door het dorp met het jubilerende korps en de OOSTERLAND. Tijdens de manifes tatie presenteerde zich ook de drum band van het jubilerend korps. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) drumband, waaraan verbonden een lampionoptocht wat een kleurrijk slot opleverde. De lampions waren gratis verstrekt door de familie Dorst van cafétaria „Neffen d'Eule". In een korte bijeenkomst na de optocht be dankte de voorzitter van de muziek vereniging, de heer A. C. Meerman alle medewerkenden, o.w. mevr. L. de Jonge-van 't Hoff die op bekwa me wijze de programma punten aan kondigde, de kommissarissen van ontvangst, de leden van de rijkspo litie, de S.V. Duiveland voor het ge- bi'uik van het kleedlokaal op het sportveld, en verder allen die op enigerlei wijze het hunne bijdroegen om dit muziekfeest zo goed te doen 'slagen, in het bijzonder uiteraard wel de deelnemende korpsen. KERKWERVE Bezoek gemaal Prommeljluii Vorige weck hebben de leerlingen van de 3e klas van de openbare lage re school Prinses Irene met hun klas seonderwijzer, de heer I. G. J. Ge- schiere, een bezoek gebracht aan het gemaal „Prommelsluis". Naar aanlei ding van de tijdens de aardrijkskun delessen behandelde waterhuishou- houding in de polder werd het ge maal nu eens nader bekeken. De heer Root vertelde een en an der over de geschiedenis, werking en inrichting van het gemaal. Na de rondleiding werd de heer Root door ccn van de leerlingen Eelco Kouwen- berg, geïnterviewd met behulp van een cassetterecorder. Na afloop be dankte hij de heer Root voor de ge noten gastvrijheid en bood mevrouw Root namens de school een bloemetje BROUWERSHAVEN Afdeling Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 23 mei a.s. wordt in het Tonnenmagazijn een bijeenkomst ge houden van de afdeling Brouwers haven van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. De avond wordt ver zorgd door mevr. R. Kuijper-Vijver- berg te Ouwerkerk. Mevr. Kuijper is leidster-helpster bij de Rode Kruis- kolonne te Zierikzee en organiseert samen met een arts en een verpleeg kundige EHBO-kursussen en ver pleegkunde voor de leden van deze kolonne. De Zonnebank In het pand Molenstraat 9-11 in Brouwershaven is sinds twee weken de eerste Zonnebank in Zeeland ge vestigd, onder leiding van Wil Mut- saers. Deze Zonnebank maakt het mogelijk heerlyk ontspannen bruin te worden in een tiendaagse kuur van een half uur per dag. De zonnelechniek is ingebouwd in een aangenaam aandoende ligbank plus telescopiscch verstelbare zon nehemel. Door speciale stralers wordt huidontziende, bijna pure U.V.A.- straling verwerkt, waarvan de brui nende werking meteen begint. Wie door stralen van de zon bruin wordt, stelt met deze Zonnekombinatiebank eenzelfde werking vast. De medische fisiologische werking wordt bereikt door een zeer geringe hoeveelheid U.V.B.-stralen. De huid droogt niet uit. verbrandt en schilfert niet, maar blijft zacht en soepel. Een half uur onder de Zonnebank staat gelijk met ca. vier uur in de zon liggen. Mensen, die reeds een bruine huid hebben, kunnen deze behouden door eenmaal per week een half uur gebruik te maken van de Zonnebank kombina- tie. Nu het zonnetje zich nog niet zo aktief heeft getoond, blijkt de be langstelling voor deze Zonnebank in middels zeer groot te zijn. ZONNEMAIRE Konsert „Nut en Uitspanning" Zaterdag 20 mei a.s. verzorgt de harmonievereniging „Nut en Uit spanning" een konsert te Zonnemai re. De mobiele tent wordt voor dit konsert geplaatst op het schoolplein. Onder leiding van de dirigent de heer E. A. de l/ooff zal de harmonie vereniging weer een pittig konsert verzorgen, waarbij een ieder die van muziek houdt, zeker aan zijn trekken kan komen. DREISCHOR Museum Vanaf heden is het landbouwmu seum in Dreischor voor de duur van het zomerseizoen, met uitzondering van de zondagen, weer dagelijks te bezichtigen, en wel van half twee tot half vijf 's middags. NIEUWERKERK Kollekte „Sonnevanck" De kollekte voor Sonnevanck-Zon- negloren heeft alhier opgebracht f 452,31. Een dankwoord komt toe aan de kollektrices en de burgerij voor de vrijgevigheid. Spelmiddagen Ouderen-bond De Bond voor Ouderen organiseer de gedurende het winterseizoen, elke dinsdag spelmiddagen, waarvan de laatste inmiddels - ter afsluiting - is gehouden. Van september 77 af, werden ruim 1100 bezoekers geteld. Een drietal dames belastte zich met de konsumptieve verzorging, t.w. mevrouw Heiboer-Bil, mevrouw Bom-Verstraate en mevrouw Hei boer-Heiboer. Zij kregen de dank van alle bezoekers en als stoffelijk blijk van waardering een plant aan geboden. Op de laatste spelmiddag werd een extra versnapering aange boden, terwijl de bezoekers ook nog een aardig geschenkje in ontvangst mochten nemen. Voor deze spelmid dagen is nog een batig saldo, dat zal worden aangewend voor het komend seizoen. De middagen vielen buiten bezwaar van de bondskas. Ongeveer eind september zal het nieuwe sei zoen beginnen. Een der bestuursle den dankte voor de goede verstand houding tijdens de bijeenkomsten. OOSTERLAND Bejaardenreis De bejaardenreis. die jaarlijks hier ter plaatse georganiseerd wordt door het bestuur van de Oranjevereniging, zal plaatsvinden op vrijdag 9 juni. Men vertrekt 's morgens om acht uur vanaf het Marktplein; de route gaat eerst over de Zeelandbrug en het veer Kruiningen-Perkpolder naar Hulst, waar een koffiepauze gehou den wordt. Vervolgens rijdt men naar Gent, waar in de Raadskelder een koffietafel geserveerd wordt. Verder gaat het naar de sinjorenstad Ant werpen waar een rondvaart door dc havens zal worden gemaakt. Terug over de grens wordt in „Napoieon" te Rijsbergcn gedineerd. Tevens is hier ook gelegenheid voor een dansje bij het elektronisch orgel: de C.A.P. Hierna gaat het via Willemstad en de Grcvelingendam weer huiswaarts. Diegenen die deze toch willen mee maken (bejaarden vanaf 55 jaar) die nen zich beslist voor of op zaterdag 27 mei op te geven bij één van de be stuursleden van de Oranjevereniging in Oosterland. t.w. bij de heren; J. P. Dnogert, Lange Dreef; M. Dalebout, Groenenduul; P. Bal, Bui gom. van der Havestraat; H. de Jong, dr. Schutterstraat; M. Stouten Janz. en Anthonie Ista, beiden Sandstrüm- straat alhier. Uitvoering Een accordeonorkest, dat werd sa mengesteld uit leerlingen van de Zierikzeese muziekschool, zal op donderdag 1 juni in het dorpshuis „De Oosterhof" een uitvoering ge ven, Voor tijd zie agenda. SIKJANSLAND Opbrengst kollekte Te Sirjansland werd vorige week gekollekteerd voor „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Bij elkaar werd f 153,50 door de kollektanten opge haald. Een woord van dank aan alle milde gevers en kollektanten. Erin en eruit Op een stuk landbouwgrond aan de Zandweg werd het daar geplan te aardappel-pootgoed door niet meer te achterhalen campingbezoe kers uitgerukt. Het betreft hier Amerikaanse poters die niet meer te krijgen zijn. Omwonenden meldden het gebeurde aan de gedupeerde, de de firma C. M. BRUINISSE Examens Rode Kruis-helpsters 3e klasse In het Durps'uus werd het exa men voor helper en helpster 3e klas afgenomen. Als docenten waren aanwezig mevrouw A. Jumelef-Ok- kerse en de heer F. J. J. Buytendijk, arts. Van uit de kring Zeeland als ge delegeerden zr. M. J. Janssens plv. comm. helpsters en de heer G. Roodhart, stafverpleegkundige. Van de 16 kandidaten werd er één afgewezen en vier zullen op 13 juni het theoretisohe gedeelte moeten herhalen. De geslaagden zijn als helper 3e kl. de hei*en J. Morcus, H. Smit, C. Hoogerwerf en J. Reurich. Helpster 3e kl. de dames J. Bal- -Okker-se, J. IJzelenberg-Okkerse, Bolier-Mol, I. v. dl Houten-Han zen, B. Steketee-Houkamp, M. de Vlieger-de Ronde en W. C. M. van Wolferen-de Ruyter. Bij voldoende deelname zal in het volgende seizoen wederom een kur- sus helper/ster worden gegeven, aan de jongere boottocht van 26 juni tot 1 juli zal door 3 dames een week van hun vakantie worden opgeof ferd om als helpster deze tocht mee te maken, in oktober vaaiT de Hen ry Dunant met patiënten uit 'Zee land, hieraan zullen ook 2 dames uit Bruinisse hun medewerking verle nen. Door de kolonne Bruinisse zal ook dit jaar weer veel aktiviteit wor den ontplooid, door medewerking te verlenen bij allerlei evenementén en aan 'het. Grevelingenstrand. Ook zal men dit jaar komen tot een oprichting van het Jeugd Rpde Kruis, men zal dit jaar nog e^n strandwacht zién aan het Grevelin genstrand en het volgend jaar zal een reddingsbrigade in aktie komeh. deling worden gehouden van de Vereniging „Hel Groene Kruis" Schouwen-Duiveland. Rode Kruis wandeltocht De Rode Kruiswandeltocht wordt in Bruinisse op zaterdag 3 juni ge houden. Om twee uur 's middags wordt het startsein gegeven bij 't Durps'uus, waar men zich al vanaf één uur kan inschrijven. Voor jonge ren lot 14 jaar bedraagt de prijs voor deelname twee gulden, voor ouderen een rijksdaalder. Voor iedere deelnemer aan deze wandeltocht is een leuke herinnering beschikbaar. Groepen kunnen in schrijven vanaf tien personen. Voor hen is de prijs twee gulden per per soon. De route zal door middel van een stencil worden aangegeven. De drumband „Nu met. Hope" zorgt voor het startsein. Het Rode Kruis rekent op een grote deelname. Eenzijdig ongeval en een verdwijning Zondagmiddag verloor M. S. uil Westbroek de macht over zijn stuur toen hij plotseling en hard moest remmen. Zijn wagen met aanhan- gertje slipte en kwam in een grep pel achter de berm terecht. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De wagen raakte zwaar beschadigd. Te zelfder plaats en tijd reed een, niet zo alledaagse, Simca Malra Bagheera achterop een vrachtwa gen, waardoor de voorkant van de personenwagen zwaar werd bescha digd. Toen de politie arriveerde bleek de bestuurder er vandoor te zijn met medeneming van beide kentekenplaten. Na veel moeite kon de politie de identiteit van de man achterhalen al werd hij vooralsnog niet gevonden. In de loop van de week meldde hij zich echter bij de politie. Het bleek ene A. M. E. uit Papendrecht te zijn. Beschonken Belg De uit Brussel afkomstige auto mobilist J. C. verkeerde in de nacht van zondag op maandag in een der mate beschonken toestand dat een patrouillerende politieman hem een rijverbod moest opleggen. Ophalen materiaal voor rommelmarkt Tijdens de visserijdagen zal de voetbalvereniging Bruse Boys ook dit jaar weer een rommelmarkt or ganiseren. Teneinde hiervoor vol doende materiaal beschikbaar te hebben zal zaterdag 20 mei een rond gang door de gemeente gemaakt wor den en kunnen allerlei spullen inge leverd worden. „Het Groene Kruis" Op 21 juni a.s. zal in het Dorpshuis te Bruinisse de algemene ledenverga- (Vervolg van pag. 1) vangen koninklijke onderscheiding en dankte het Zierikzeese gemeen tebestuur voor de gastvrijheid. Mr. Huber wees erop dat de VNG door de diverse ministeries inmiddels als een gewaardeerde gesprekspartner wordt gezien bij de bespreking van concepten, nota'sen voorstellen. Verder stipte hij enkele diskussic- punten binnen, de. VNG aan, zoals de vraag of de verenigingsraad, die de leden vertegenwoordigt, moet blijven voortbestaan. Hij zei zelf van mening te zijn dat de verenigingsraad niet gemist kan worden, maar dat men zich wel over het funktioneren ervan moet beraden. De heer Huber zei wat skeptisch te staan tegenover een deconcentra tie, daar dit afbreuk zou kunnen doen aan de taken van de VNG als service-instituut en als spreekbuis. Wat betreft de vraag of de VNG een ambtelijke funktionaris aan moet trekken, was hij van mening dal hiervoor nog te weinig emplooi is. De voorzitter zei het te betreuren datvan diverse zijde nogal wordt vooruitgelopen op de bestuursreor- ganisatie, die thans nog in een sta dium van diskussie verkeert. Na het openingswoord van de voorzitter gaf de heer I. Ha verhoek een overzicht vari de rekening over 1977, die sloot met een batig saldo van f 2.865,28. Bij de bestuursver kiezing werden de heren A. Schip per, burgemeester van Ooslburg cn W. H. M. Colsen, wethouder van Sas van Gent bij akl^lamatie herko- Flitsen nil het buitenland BRUSSEL KINSHASA. Bij de strijd in de Zaïrese hoofdstad Shaba zijn minstens vier Belgen en één Ita liaan gedood. Dit heeft een woord voerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken woensdag in Brussel bevestigd. LAUSANNE. De kist met het lijk van Charlie Chaplin, die tien weken geleden gestolen werd, is gevonden en de dieven zijn gearresteerd. Dit heeft de politie in Lausanne woens dag meegedeeld. BONN. De Weslduitse hoofdstad Bonn wil met behulp van chemica liën de toenemende konijnenplaag in de regei'ingswijk tegengaan. Volgens een gemeente-ambtenaar eten de knaagdieren al het jonge groen in dc stad weg. BANGKOK. „Rechtse rebellen" hebben, niet ver van het Laoliaanse Vientiane, veertien Russische mili taire adviseurs en één Vietnamese chauffeur gedood in een hinderlaag. Dit schrijft het Thailandse dagblad „Bangkok World Evening" woensdag. JERUZALEM. In de afgelopen twee jaar zijn ongeveer 20.000 be woners van het door Israël bezette deel van Jordanië weggetrokken. Dit aantal was aanzienlijk hoger dan dat in voorafgaande jaren. WASHINGTON. De kommissie voor internationale betrekkingen van het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft besloten bij president Carter aan te dringen op een han delsembargo itegen Oeganda. TURIJN. De politie van Turijn heeft woensdagochtend bekendge maakt, dat een politieman bij een aanslag verwondingen heeft opgelo pen in zijn benen en in zijn rug. KOEWEIT. De dertien lidstaten van de OPEC (de organisatie van olie-exporterende landen) hebben besloten hun gezamenlijke produk- tie van 34 miljoen vaten ruwe olie per dag te verminderen met bijna twintig procent tot 26 miljoen vaten per dag. LONDEN. President Kenneth Ka- unda van Zambia heeft verklaard dat zijn land zich het recht voorbe houdt een beroep te doen op Cuba en de Sowjet-Unie. Hij zei echter uitdrukkelijk dat hij hoopte dat een dergelijke maatregel niet nodig zou zijn. Vreemde vogel SCHIERMONNIKOOG, 17- 5. Op het eiland Schiermon nikoog is een voor West-Eu ropa zeldzame Casarka-eend gesignaleerd. Het betreft een gansachtige vogel, die thuis hoort in de steppen van Azië, en schier tropische kleurscha keringen vertoont. Volgens vogelkenners is hel de eerste keer dal een dergelijke vogel soort op het eiland is waarge nomen. Hel dier is waar schijnlijk op zijn vlucht van de voet van het Himalajuge- bergle naar Madagascar de koers kwijtgeraakt. ZIERIKZEE, 18-5. Zaterdag j.J. werd de landelijke fietsdag tevens Nationale Molendag gehouden. Door inspanningen van de BOVAG/COT waren ook in de Schouwse en Flak- kcese dreven een aantal aantrekke lijke routes uitgezet, waarby ook en kele molens konden worden bezocht. Men kon in praktisch iedere plaats bij zijn rijwielhandelaar starten cn zelf de afstand van 25-, 70- of 110 km kiezen. Aanvankelijk leek de belang stelling voor de fietsmanifestatie zeer groot te worden, maar door het slechte weer 's morgens verschenen heel wat mensen niet aan de start. Er' werd individueel, in groeps- of gezinsverband gereden. Een fraaie herinneringsspeld aan het eind van dè rjt, was de beloning voor een aantal uurtjes gezonde ontspanning. Voor de f ietslief hebbers is er goed nieuwe te melden; De organisatoren willen deze zomer nogmaals een ril door deze regio laten verrijden en deze eventueel kombineren met an dere evenementen. De datum hiervan woixlt zo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Op de foto: Een groepje enthou siastelingen aan het begin van de fietstocht. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4