Partij van de Arbeid Zierikzee heeft accent verlegd srr„w:r8rv:nw2nd^udnLnf,;^,rn naar zachte sektor r*™*.. STREEKNIEUWS „De Graanhalm" een pannekoekenhuis te Haamstede Zeer royale uitbreiding van bakkerij D. Kik Voorzitter drs. R. Sayers: ZIERIKZEESC.IIE NIEUWSBODE Romtrrdnst 18 mei 1978 Nr. 22383 3 don". ZIERIKZEE. 17-5. I)p PvdA van Zierikzee heeft in het programma waarmee de partij de komende vier jaar in gaat, het aceent iets verlegd. De nadruk wordt nn ge legd op de zogenaamde „zachte sektor". Dat betekent dat zaken als kuituur, welzijn en milieu meer aandacht krijgen dan in het verleden is gebeurd. Dat deelde drs. R. Sayers, voor zitter van de afdeling' Zierikzee, mee tijdens een persbijeenkomst woens dagavond in het „Huis van Nassau". Tijdens deze bijeenkomst werd een toelichting gegeven op de vier hoofd punten uit het programma: demo- kratie, bestuur en beheer; ruimte lijke ordening, volkshuisvesting en verkeer; ekonomie en milieu; onder wijs, welzijn en kuituur. In Zierikzee dient - zo is de me ning van de PvdA - een kommissie voor kultuurbeleid te komen, die door het gemeentebestuur zal moe ten worden ingesteld om dat kultuur beleid op gang te zetten. Deze kom missie moet bestaan uit vertegen woordigers van kulturele instellin gen, de bevolking en de gemeente. Een ambtenaar zal moeten worden belast met kulturele zaken. Om planning en koördinatie mo gelijk te maken op hef gebied van welzijnsbeleid, is het nodig dat het gemeentebestuur eert welzijnskom- missie in het leven roept, die moet bestaan uit vertegenwoordigers van uitvoerende instellingen, de bevol king en de gemeente. De gemeente zal speciaal een amb tenaar voor welzijnszaken aanwijzen. Ook zaLonderzo.cht moeten worden' in hoeverre er tot de oprichting'van een kulturele raad voorde regio Schouwen-Duivelartd moet worden Overgegaan,- zo mèende de -heer jack de Coninck, die een toelichting op dit onderwerp gaf. „De könklüsie van de Zeeuwse Culturele Raad is ook dat een dergelijke regionale raad wen selijk is". Demokratisering De heer G. Brand lichtte toe wat in het uitvoerige program bedoeld wordt met demokratisering. „De ver antwoording van de fraktië naar bui ten toe is een moeilijk punt. Voor ons is het iets vanzelfsprekends dat we als „open" partij iedereen zoveel mogelijk gelegenheid geven om mee te praten". In het program wordt daai'om opnieuw gepleit voor het openbaar maken van de kommis sievergaderingen. „Alleen wanneer daarmee schade wordt gedaan aan het algemeen belang of ter bescher ming van iemands privacy, moet er een uitzondering worden gemaakt". In dit verband merkte de heer Brand op dat het verheugend is dat nu ook het CDA dit in het programma heeft opgenomen. Toeristenstad? Moet Zierikzee een toeristenstad of een woonstad worden?, zo vroeg Ongeveer drie jaar geleden kocht het echtpaar de molen „De Graan halm". In het bijgebouw, waarin dus nu de koeken „de panne" uit rijzen, stonden paard en varkens. Inmiddels is dat tot een stenen gebouw gewor den, waarin de sfeer van het oude molenambacht door het aanbrengen van allerlei daarbij behorende attri buten opnieuw tot leven is gebracht. In het bijzijn van de bezoekers hierna drs. R. Sayers, kandidaat voor de gemeenteraad, zich af by de uit eenzetting die hij gaf over het onder werp ruimtelijke ordening, volks huisvesting en verkeer. De PvdA staat op 't standpunt dat, om de leefbaarheid van de hele stad te handhaven, de verkeersstromen zoveel mogelijk buiten het histori sche stratenpatroon gehouden moe ten worden, omdat anders de woon- l'unktie van de stad wordt bedreigd en de bewoner het verliest van de toerist. Tegelijkertijd is dit ook in t' belang van de bezoekers aan de stad, die in alle rust kunnen rondlopen. Voetgangersgebied „Een ongeremde druk via autover keer op dè binnenstad en het onge breideld aanleggen van verkeers- voorzieningen, is zowel voor bewo ners als toeristen ongewenst", aldus de heer Sayers. „De PvdA wil daar om geen verkeersdoorbraken in de binnenstad en wil het huidige stra tenpatroon handhaven. In onze visie zal in de zomer het centrum ver keersarm moeten worden .door mid del van loopstraten: - - „Maar clan gaat het er wel om vanuit welk gezichtspunt je dat doet. Maak je alleen maar één óf twee straatjes loopstraat, dan ontstaat er een enorme druk op dè omringende straten". „Dat betekent dat wij vinden dal je beter het voetgangersgebied kunt uitbreiden en de nadruk zal moeten liggen op hét parkeren aan de rand van de stad en niet binnen de stad". Hij uitte verder zijn tevredenheid over het feit dat voor niéuwe bewo ners van Zierikzee het pïincipe van de ekonomische gebondenheid geldt. Werkgelegenheid Wat werkgelegenheid betreft, staat de PvdA Zierikzee, zo lichtte hierna de heer L. Koper toe, alleen een se- lektieve groei voor, bijvoorbeeld in de dienstensektor; De partij neemt onder meer fel stelling tegen weide- winkels, vanwege hun effekt op de kleine middenstand. „Er moet een aktief beleid gevoerd worden ter ver- Krijging van nieuwe industrie- en be drijfsvestigingen en er moet een pas send beleid gevoerd worden met be trekking tot de invloed van de Oos- terscheldewerken op de plaatselijke werkgelegenheid. Gedurende de raadsperiode '78-'82 zal reeds vooruit gedacht moeten worden aan de sociaal-ekonomische situatie na beëindiging van de Oos- worden de pannekoeken gebakken, waarbij de pannen op een molensteen worden verwarmd. „Achterwielen" Hét baksel is van een flink formaat - men noemt ze „achterwielen" - en het meel daarvoor wordt gemalen in de naast het huis staande windmolen. De pannekoeken bevatten nog alle Wat de rekreatie betreft: „In de haven De Val dulden we geen ver- blij fsrekreatie. Rekreatie is welkom, maar er dient op gelet te worden, dat de rekreatie het regionale en land- schaps- en natuurschoon slechts ge bruiken mag. Verbruik hiervan moet ten allen tijde worden tegengegaan". De heer Koper pleitte verder voor een rampenplan voor kustverontrei- niging'. „Zierikzee heeft een grote verantwoordelijkheid voor een flink aantal hectaren zout water". In het programma wordt voorts onder meer een pleidooi gehouden voor een wijkakkommodatie voor Poortambacht, de bouw van twee permanente openbare basisscholen en voor het geven van de portefeuille van volkshuisvesting en verkeer in handen van een van de wethouders. De heer A. Verschelling, thans nog raadslid: „Het is beter wanneer deze portefeuille in handen is van een ge kozen kollegelid, dat politiek aan spreekbaar is". Het uitgebreid verkiezingsprogram is aan de leden toegezonden en is verder verkrijgbaar voor belangstel lenden bij de heer J. Groen, Kram merstraat 29, Zierikzee. Ook zal in de huis-aan-huiskrant, die ter gele genheid van de verkiezingen wordt verspreid, aandacht aan het pro gramma worden besteed. ZIERIKZEE Bekentenissen van Dordts tweetal In de nacht van'maandag op dins dag zijn tijdens een inbraak in een fotozaak in Dordrecht de 15-jarige Chr. D. en de 16-jarige.L. C. V., op heterdaad betrapt. De twee minder jarige Dordtenaren bekenden behal ve de diefstal van vijf auto's in ëen week öok de inbraak bij de sport en dumpzaak van de firma K. aan de Mol in Zierikzee te hebben ge pleegd. (Zij maakten toen o.m. een aantal vrindbuksen en dolkmessen ter waarde van f 2500,buit.) De opbrengst van deze inbraak werd nog diezelfde nacht terugge vonden. Een inwoner van Oude Tonge merkte de jeugdigen om streeks half drie op toen zij bezig waren hun buit over te laden van een uit Zwijndrecht gestolen wagen in een op de zelfde wijze verkregen, auto uit Oude Tonge. De daders vluchtten te voet en ontvreemden een uur later op Ooltgensplaat maar weer een auto om thuis te kunnen komen. L. en V. zijn inmiddels in verze kerde bewaring gesteld en zullen waarschijnlijk nog deze \veek in Zierikzee worden gehoord. Sluiting sekretarie In verband met de jaarlijkse reis van het gemeentepersoneel zal de se kretarie op vrijdag 19 mei a.s. geslo ten zijn, met uitzondering evenwel voor zaken, die de burgerlijke stand betreffen. bestanddelen van 't graan („krop uüt de zak") en zijn zodoende bijzonder gezond. Zij kunnen met allerlei soor ten „beleg" genuttigd worden, zoals kraaksuiker, bruine suiker, honing, stroop, spek e.d. De molen zelf is in juli en augustus op de woensdagen te bezichtigen. Een beklimming van de molen gekombi- neerd met pannekoek-eten lijkt dan even aantrekkelijk als voor de hand liggend. Een kijkje in het interieur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Moeder-Mavo In verband met het thema (z.g.n.) Moeder-Mavo organiseert de Zeeuwe Avondscholengemeenschap, een voorlichtingsavond in de Chr. Mavo op woensdag 24 mei a.s. De bijeenkomst is toegankelijk voor alle belangstellenden. Voor tijd: zie agenda. Doorgereden In de Nieuwe Boogerdstraat werd de auto van de uit Gorkum afkom stige C. M. B. aangereden en aan de voorzijde beschadigd. De dader- reed meteen na het gebeurde, wég, maar doordat zijn kenteken opgenomen werd kwam hij nog als H: i. t. V. in het proces-verbaal te staan. Bioskoop Deze .week weer één film in Mon- dragon, maar dan ook „eindelijk de grote film naaf het beroemde boek". Zo luidt althans de begeleidende slagzin. Het boëk is eerder berucht, of op zijn minst omstreden en de film is niet zo „groot" geworden als fil mer Güido Peters in gedachten had. Wat dat boek betreft: dat is ge schreven door dr. A. M- H. Roothaert, die zich tijdens de oorlog in enige mate met de NSB heeft gelieerd en zijn boek is niet geheel vrij van na- tionaalsocialistische invloeden. Reden - voor het vaderland om dit boek .ja renlang als vergeten- te. beschouwen. Het yerhaal zoals het verfilmd, is, speelt vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Vlimmen (gespeeld door Peter Faber) is een jonge veearts die het nogal te kwaad heeft met de stupiditeit en achter docht van de boeren in en rond zijn kleine woonplaats. Bovendien is hij' door zijn vrouw verlaten en vreet het alleen zijn aan hem. Kommer en kwel wordt nog groter als hij op een gegeven moment het vaderschap krijgt aangewreven van 't kind van zijn dienstmeisje. Dan wordt het pas echt oorlog met de plaatselijke bevol king. Van de dubieuze tendens van het boek is wenig terug te vinden, al was het alleen maar doordat de film wel heel fragmentarisch is. Jubileumavond vrouwengroep „Wees een Zegen" Donderdagavond 25 mei zal de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Zierikzee het 45-ja- rig jubileum vieren. Voor tijd: zie agenda. Schoolfeest De r.k. Willibrordusschool in Zie rikzee houdt dinsdag 23 mei het jaarlijkse schoolfeest. Om negen uur 's morgens maken de leerlingen een oriëntatietocht door de stad, waarna om elf uur de leerlingen van de drie hoogste klassen op de fiets naar Ouwerkerk gaan en de laagste klas sen per bus volgen. In de kreken van Ouwerkerk wordt de ochtend doorgebracht en daar wordt na de pic-nic een spelmiddag gehouden. Hierna gaan de leerlingen rond een uur of vijf terug naar de school waar op het plein al een ijskarretje klaar staat. Na het diner op school verzorgen de leerlingen zelf een Bonte Avond ter afsluiting van het feest. Slot Gidsenkursus Op donderdag 18 mei vindt in het Huis van Nassau, dc slotayond plaats van de door de Vereniging Stad en Landp in samenwerking met de V.V.V. en stadsarchivaris W. H. Keikes, georganiseerde gidsen kursus. SWAPO-kollekte De kollokte voor de Swapo, de be vrijdingsbeweging van Namibië, die donderdagavond 11 mei en zaterdag 13 mei in Zierikzee werd gehouden, heeft f 421.68 opgebracht, zo deelde men ons van PSP-zijde mee. Bijdra gen kunnen nog steeds worden ge stort op gironummer 144G6 ten name van Aktic Namibië. Amsterdam. U.V.V.-eikursies De UVV-afdeling Zierikzee wil als laatste kontnktbijeenkomst van het seizoen, een bezoek brengen aan de kwekerij van de Gemeentelijke Plantsoenendienst aan de Boeren- weg. Dit bezoek zal plaats vinden op woensdag 24 mei 's middags om kwart over twee. Alle medewerkers hartelijk welkom. Opening Koninkrijkszaal Op zaterdag 20 mei vindt de ope ning van de Koninkrijkszaal van de Jehova's Getuigen gemeente „Zierik zee" plaats, 's'Middags is in 't Kerk hof N.Z. 16 een open huis en 's a- vonds houdt de kringopziener Z.W. Nederland daar een inwijdingstoe spraak. Zondag 21 mei is er 's mor gens een .dialezing, eveneens door de kringopziener Z.W. Nederland. HAAMSTEDE Hoogzwanger bij gasboei Zondagmddag omdrie uur kreeg het noodcentrum te Goes de mede deling dat er bij de op het stfand- liggende gasboei bij het Verklikker pad een hoogzwangëre vrouw be wusteloos lag. Politie en dokter spoedden zich naar de plek van de mogelijkebevalling, maar daar aangekomen bleek de. uit het Belgi sche Mechelen afkomstige vrouw al aan de arm van haar man naar de behandelkamer van een plaatselijke arts onderweg te zijn. Daar werd zij nader onderzocht. „Verstoppende" belangstelling Maandagmiddag stonden er op de Klooterweg zoveel automobilisten naar het zweefvliegen te kijken dat het doorgaand verkeer volledig ge stremd werd. De politie moest uit rukken .om aan de. massale belang stelling een einde te maken. N.C.V.B. afdeling Haamstede gaat reisje maken Woensdag 24 mei zal de N.C.V.B. afdeling Haamstede een reisje naar Apeldoorn maken. De bus vertrekt vanaf het RTM-station te Burgh en zal via Renesse rijden. Er zijn nog enkele plaatsen in de bus vrij. Ge- interesseerden kunnen zich nog, in dien zo spoedig mogelijk, opgeven bij mevrouw Silvis, tel. (01115) 2238, te Burgh. Voor vertrektijd zie agenda. WESTERSCHOUWEN Filmopnamen van Deltawerken Dinsdag 16 mei maakte een film ploeg van de B.B.C., bestaande uit zeven personen, filmopnamen van de Deltawerken en in het bijzonder van de Oosterschelde. Nadat alle werk- eilanden gefilmd waren, had er in de ontvangstruimten te Burghsluis een voorlichting plaats. Spreker tijdens deze bijeenkomst was de heer C. Fi scher uit Den Haag, hoofdvoorlichter van Rijkswaterstaat. SCHARENDIJKE Vergadering raad De raad van de gemeente Midden- schouwen is voor donderdag 18 mei bijeen geroepen voor de behandeling van een slechts vier punten tellende agenda. De hoofdschotel is het voor stel tot het maken van een verkeers- voorziening bij de jachthaven. In de praktijk is gebleken dat ver keersopstoppingen ontstaan op hel plateau van de haven Kloosternol, doordat het verkeer niet kan door- Aanwinst voor „Brouw" BROUWERSHAVEN. 17-5. Dezer dagens is dc uitbreiding gereed ge komen van dc bakkerij van de heer D. Kik aan de Nicmvstraat te Brou wershaven. Aan de bestaande bakke rij is een geheel nieuwe ruimte ge bouwd van 65 m!, zodat de totale bakkeryoppervlakte momenteel 130 mf beslaat. Het bijgebouwde gedeelte zal hoofdzakelijk worden gebruikt voor opslagruimte van de diverse meel soorten, die geplaatst zijn op meel- lorries, een afdeling voor het maken van gebak en een inpakafdeling. De inventaris van het moderne be drijf. dat reeds bestaat uit snelkne- der. afweegmachine. rijskast en op- maakmachine zal binnenkort worden uitgebreid met een deegremkast, zo- HAAMSTEDE. Een kijkje in het fraaie interieur van slagerij D. de Jonge in Haamsle.de. Enkele weken geleden werd deze zaak geopend nadat door een ingrijpende moder nisering het bedrijf werd omgezet van voedingsmarkt in slagerij. De verbouwing nam slechts vier dagen in beslag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) stromen. Op de oprit naar de haven ontstaan af en toe gevaarlijke 'situ aties in vérb'and met tegenliggërs. Op verzoek van de-gemeente heeft de Grontmij een plan gemaakt voor het maken van een ver keersluis aan het einde van het .havenpla'teaü waardoor iiet verkeer via dë Platte- dijlc en langs het bedrijf van -de fa. Van Dongen kan doorstromen. Voor de lus zijn twee plannen ge-, mgakt die respektievelijk f 72,334, en f 59.000,kosten. B. en w. stellen voor om het eerste plan té kiezen, omdat hiermee een royalere lus wordt gemaakt. Verder stelt het kollege voor om de helft van de kosten ten laste van de jachthaven te brengen en de an dere helft ten laste van de algemene dienst te nemen.. Wanneer eventueel een bijdrage voor een tankstation zal worden ontvangen, zal deze in mindering komen op het aandeel voor de jachthaven. AannemingsbedrijfTroost b.y. ,\yjl op korte termijn met de aanleg be ginnen. Daai'om werd de raad voor deze spoedeisende vergadering bij een geroepen. 1 Bejaardenreis Voor de bejaarden uit Scharendijke en omgeving zal dinsdag 6 juni a.s. weer de jaarlijkse reis worden geor ganiseerd. Hoofddoel van de reis zal deze keer zijn het klooster „De gou den handen" te 's-Heerenberg. De tocht hierheen zal gaan via Helle gatsplein, Moerdijkbrug, Dordrecht, Gorinchem (koffiepauze) en Arnhem, De Steeg (theepauze). Op de terug weg zal in Driebergen een diner wor den gebruikt. Het is de bedoeling, dat de bejaarden, die de reis willen mee maken zich voor 27 mei a.s. opgeven bij het komité bejaardenreis. Ledenvergadering Z.S.C. '62 Vrijdag 19 mei houdt de sportver eniging Z.S.C. '62 de jaarlijkse le denvergadering in de kantine op het sportveld. Belangrijke punten op de agenda zijn behandeling begroting en be stuursverkiezing. Tevens zullen voorstellen worden gedaan lot ver hoging van de kontributie en de do- naleursgelden. Daar een ledenver gadering belangrijk is voor het voortbestaan van dc vereniging, hoopt men op een goede opkomst. DREISCHOR Aanrijding Woensdag 17 mei reed J. P. T. uit Dreischor met de auto over de M. P. Moggestraat te Dreischor en botste tijdens deze rit op een geparkeerd staande auto, eigendom van J. W. v. W. uil Dreischor. Er ontstond alleen lichte materiële schade aan beide voertuigen. dat het bedrijf volautomatisch de strijd kan aanbinden tegen de grote tocristcndrukte, welke weer voor de deur staat. Met deze uitbreiding behoort het Brouwse bakkersbedrijf tot één der grootste en modernste op Schouwen- Duiveland. Het betekent zowel voor de Brouwse bevolking als voor de toeristen en in het bijzonder voor de heer Kik een aanwinst en aanpas sing aan de steeds drukker wordende toeloop van kooplustigen, die de ech te „warme bakker" prefereren. Rest nog te vermelden dat jn het nieuwe gedeelte een kunststofvloer is gelegd en dat de bouw werd uitge voerd door J. Slager, metselwerk. J. v. d. Velde, timmerwerk, S. v. d. Vel de. schilderwerk en Gebr. v. d. Hoek elektra. HAAMSTEDE, 17-5. Samenvallend met de Nationale Molendag hebben Piet Jan Landegent ert zijn vfotiw Mattic hürt kortgeleden, na een verbouwing voltooide pannekoekenhuis „De Graanhalm", met een openhuisdag als hore cagelegenheid in gebruik genomen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3