OVERVAL OP GELDAUTO LEVERT MILJOEN OP 'n Ei hoort erbij Kommissie over „Kop van Schouwen" Birmaanse vluchtelingen Melk iets duurder Lijk van Charlie Chaplin terug gevonden Bom ontploft in mavo-school in Eindhoven Naar hoogtepunt Pensionering militairen Kritiek op Aantjes Wereld handelscentrum Amsterdam Werkloosheid en bijwerk Lqna:R;l:!a:l DOCTOR VLIMMEN Twee gevallen van polio Om de zoetwater- voorziening AGENDA Na alles wat er aan kritiek al is ge spuid over de aanwijzing van de „Kop van Schouwen", als beschermd natuurgebied, blijkt het geheel (de betekende zaak zelf en die kritiek) snel naar een hoogtepunt te gaan. Deze week heeft ook de Kommissie Ruimtelijke Ordening van de provin cie er zich intensief mee bezig gehou den en op vrijdag 26 mei, zullen Pro vinciale Staten er zich over uitspre ken. Op die dag wordt trouwens een kompleet „Schouwse pakket" op de bestuurstafel gelegd, want dan komt ook het ontwerp Herziening Streek plan Schouwen-Duiveland in behan deling. Men kan niet zeggen, dat de hogere overheden zich niet om deze regio bekommeren. Vat men de in de genoemde kom missie gemaakte opmerkingen sa men, dan lijkt het er veel op, dat het vraagstuk uïteiiïdeltfk wordt terug gebraèht tot een financiële aangele genheid. Hét CRM kan handelen vol gens de „letter van de wet", maar eventuele schade, optredend als ge volg van de aanwijzing, moet worden' vergoed en liefst royaal. Overigens is er ter zake nog geen jurisprudentie. Wat de beheersovereenkomsten be treft, kunnen betrokkenen in beroep gaari bij' de Kroon, maar het uitein delijk resultaat moet worden afge wacht. Intussen maskeren in een kommis sie als de onderhavige, de leden hun politieke standpunten niet. Visie op en aanpak van het vraagstuk, houden verband met de hoek, waarin men zit. Dat is meestal in dergelijke ge vallen, maar hoeveel kritiek er dan ook was op de gevolgde procedure, het aanwijzen als prihcipeel idee is niet aangevochten. Te hopen valt nu maar, dat daar in de praktijk voor de toekomstige ont wikkeling iets van zal blijken, want de kwestie speelt echt niet alleen in dit deel van Nederland. Als men hoort wat er aan de hand is, met b.v. het centrale - in twee jaar tijds sa mengestelde - Streekplan Groningen (provincie), dan loopt het hier nog niet zo'n vaart. Daar is sprake van een duidelijke accentverlegging, van landbouw naar rekreatie, die in die typische landbouwprovincie, echt grote zorgen baart. Er gaat misschien toch iets troost van uit, dat ook andere landsdelen worstelen met problemen, die min of meer vergelijkbaar zijn met de onze. Met wat van die troost en met het nodige geld, kan de rijksoverheid wellicht toch nog heel wat natuur- protektionistische punten scoren en het nut van het laatste wordt noch door de bestuurders, noch door het publiek aangevochten. UTRECHT, 17-5, De vakorganisa ties van (beroeps) militairen voelen niets voor verhoging van de pen sioengerechtigde leeftijd bij de krijgs macht. Momenteel gaat mep bij land en luchtmacht op 55-jarige leeftijd met pensioen (funktioneel leeftijds ontslag) en bij de zeemacht op 50- jarige leeftijd. Staatssekretaris Van Lent bekijkt momenteel of het mogelijk is de be roepsmilitairen op latere leeftijd „af te zwaaien". Maar plannen in die richting zijn niet aanvaardbaar. AMSTERDAM, 17-5. B(j een gewapende overval op een geldauto van de Nederlandse Middenstandsbank in Amsterdam, is woensdagavond een groot bedrag aan geld buitgemaakt. Volgens een politiewoordvoerder zou er voor een miljoen gulden aan geld en effektcn zijn Verdwenen. Het ge roofde geld wordt op enkele tonnen geschat. De overval werd uitgevoerd door vier mannen en speelde zich af om streeks half zeven bij het distrikls- kantoor aan de Oosterdokskade. Hier werd de geldwagen met drie inzit tenden klem gereden door twee per sonenauto's, waaruit de vier daders sprongen. Zij drongen de geldauto binnen en reden vervolgens dwars door de stad naar het industriege bied Amstel. de ï-echerche verstreek er tussen dé overval en het alarm ongeveer één uur. MAASSLUIS, 17-5. VVD-voorzit- ter Korthals Altes vindt het niet goed als een CDA-voorman telkens be zwaren oppert tegen een vooraan staand VVD-politikus. Korthals, woensdagavond sprekend voor de VVD-afdeling Maassluis, doelde op CDA-fraktievoorzitter Wil lem Aantjes, die VVD-minister Hans Wiegel al een paar maal verwijten heeft gemaakt over diens opvatting dat het beleid van het kabinet-Den Uyl niet door het kabinet-Van Agt wordt voortgezet. Advertentie Gebonden De chauffeur en de bijrijders van de geldwagen waren inmiddels met koorden gebonden. Ook kregen zij elk een vuilniszak over het hooL'd. Volgens de recherche moesten zij op de bodem gaan liggen. Enkele over vallers zouden gedurende de rit bo venop hen hebben gezeten. In het industriegebied stapten de overvallers met hun buit over in een andere auto en verdwenen. De be manning van de geldauto slaagde er na enige tijd in zich te bevrijden en de politic te waarschuwen. Volgens (Vervolg van pag. 1) iets goeds tot stand gebracht kan worden en verder wees hij op de te genstrijdigheden tussen deze aanwij zing en het ontwerp voor de herzie ning van het streekplan Schouwen- Duiveland. Rechtsgevolgen Wat de-rechtsgevolgen zijn van de onjuistheden is niet duidelijk, zo be antwoordde gedeputeerde Van Gecs- bergen hierna de vragen. Wat de schade betreft, voorziet de wet wel in een schaderegeling. „We hopen dat hiervoor behoorlijke financiële of fers worden gebracht en dat partïku- lieren niet de dupe worden. Een ju risprudentie voor deze schaderege lingen is er nog niet. Dat zal nog moeten worden uitgezocht, zo bleek tijdens deze vergadering. Wat de be heersregelingen betreft: die zullen moeten worden getroffen voor die gronden, die grenzen aan het be schermd natuurgebied. Overeenstemming De heer Van Geesbergen kon ver der meedelen, dat met b. en w. van Westerscliouwen en met het Land bouwschap overeenstemming is be reikt over het standpunt van GS in deze kwestie. Wat de Duinpolder betreft was hij van mening dat in eerste instantie het rijk, maar ook provincie en ge meente bereid zullen moeten zijn om de gronden van de eigenaren terug te kopen. Gedeputeerde mr. P. J. Boersma herinnerde eraan, dat de bestemming van het Duinpolder tot natuurgebied ook in het streekplan is geregeld en dat 't rijk hier de hoofdverantwoor delijkheid in moet nemen. „Maar ook de provincie heeft zijn verantwoor delijkheden". Wat de Kop van Schouwen betreft: „Wanneer het rjjk dit gebied aan wijst als beschermd natuurgebied zal het geld er bij gegeven moeten wor den. Anders had de aanwijzing wel achterwege kunnen blijven". Goede zaak Over het algemeen waren de kom missieleden het eens met GS dat de aanwijzing tot bescherming op zich een goede zaak is. Alleen de heer v. d. Bosse had daar zo zijn twijfels over. „Was het wel zo verstandig het huiswerk van de minister te maken. Straks is de pap gestort en kunnen we niet meer wegzwemmen". De heer Boersma wees hem erop dat ook deze vraag in het kollege is gesteld. ,,Wp vonden echter het doel: de bescherming van dit gebied zo groot, dat we deze maatregel niet meer ongedaan wilden maken. Met alle onzorgvuldigheden is dit toch een goede zaak". I.etler De direkteur van de provinciale planologische dienst, ir. R. M. Th. Adriaanssens maakte duidelijk, dat de minister bij deze overweging vol gens de letler van de wet gehandeld heeft en dat door deze aanwijzing nu een aktief beheer van dit natuurmo nument mogelijk kan worden. Voor de beheersovereenkomsten. heb ben de betrokkenen straks de ge legenheid om in beroep te gaan bij de Kroon. De kommissieleden dron gen er wel op aan, dat de jurispru dents die er zijn, uitgezocht wor den. ..Die moeten boven water ko men", meende de heer De Jager. Ook de kommissie voor milieuza ken heeft zich dinsdagmorgen achtcf de visie van GS geplaatst. Op vrijdag 26 mei zullen de provinciale staten van Zeeland een uitspraak hierover doert. Da« zal ook de ontwerp-her- zicnin'g van het streekplan Schou wen-Duiveland worden besproken. GENEVE, 17-5. De Bond van Rode Kruisverenigingen heeft de aange sloten verenigingen verzocht hulp te verlenen aan het Rode Kruis van B'angladesj bij de verzorging van vluchtelingen uit Birma. Meer dan 140.000 mensen, meest vrouwen en kinderen, zijn volgens de bond Birma ontvlucht en leven onder behoeftige omstandigheden in zeven kampen in cle buurt v.an Tsjit- tagong. Nog dagelijks komen rr dui zenden do grens over. RIJSWIJK, i?-5. De minimumprijs voor verpakte volje melk gaat op maandag 22 pieï een cent omhoog tot f 1,04 per liter. Het bestuur van het produktscbap voor zuivel heeft hier toe woensdag besloten. De, verordening behoeft nu nog de goedkeuring van de ministers van ekonomische zaken eri van land bouw. Reden voor deze verhoging is de verhoging van de EEG-zuivel- prijzen. waartoe de EEQ-min'ister- raad vorige week besloten heeft. Het productschap gaat ook veror deningen vóórbereiden over vermel ding van de houdbaarheidsduur bij cónsumptiemelk én cónsumptiëmelk- produkte'n. Een EEG-richtlijn ligt daaraan ten grondslag. AMSTERDAM, 17-5. Amsterdam krijgt nu toch een wereldhandelscen trum'. De plannen daarvoor bestaan al geruime tijd, maar thans verwacht men over een jaar met de bouw te kunnen beginnen op een al jaren, daarvoor gereserveerd terrein aan de Prinses Irenestraat, in Amster- dam-Buitenveldert. Men schat de bouwtijd op twee en een half jaar. Vooriztter E. G. Stijkel van de Stichting World Trade Centre Am sterdam l^peft dit woensdag meege deeld. DEN HAAG, 17-5. Werklozen die een uitkering genieten op basis van de wet werkloosheidsvoorziening (W.W.V.) of de Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers (R.W.W.) hoe ven de gemeentelijke sociale dienst niet van te voren op de hoogte 'te stellen van het voornemen onbetaald werk te gaan doen. Wel moet hij deze dienst en het arbeidsbureau op de hoogte stellen van een tijdelijk on betaald baantje. Alleen als dat on betaald werk in georganiseerd ver band gebeurt, als onderdeel van een bepaald project of van bepaalde in stellingen, moet hij vóóraf toestem ming vragen aan deze gemeentelijke sociale dienst. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het schip van de internationale aktiegroep „Green peace" de „Rainbow Warrior", dat onlangs met geld van het Wereldna- tuurfonds werd aangeschaft, hééft een bezoek gebracht aan de haven van Rotterdam. AMSTERDAM. „Soldaat van Oran je" is vorig jaar in Nederland de succesvolste film geweest. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Neder landse Bioscoopbond over 1977. In dat jaar trok ..Soldaat van Oranje" ruim anderhalf miljoen bezoekers, aldus een woordvoerder van de bond. HILVERSÜM. Mei oen korte plechtigheid is' woensdag in Hilver sum het Marine Opleidingskamp (M.O.K.) overgedragen aan de Ko ninklijke Landmacht. Het kamp werd op 1 februari 1946 als „tijdelijk onderkomen" voor de nieuwe mari nemensen in dienst gesteld, doch het heeft uiteindelijk ruim dertig jaar geduurd voordat het een definitieve bèstemming kon worden gegeven. DEN HAAG. Een CDA-studiecom- missie, ingesteld door de weten schappelijke instituten van KVP, ARP en CHU, wil een beperkte uit breiding van het huidige aantal pro vincies. De voorgestelde provinciale indeling van 24 provincies wordt door de commissie veel te hoog ge oordeeld. DEN HAAG. De tweede-kamerle den Schaefer, mevrouw Salomons en Patijn (allen PvdA) kfaebben woens dag ingediend het ariWsrhalve maand geleden aangekondigde ontwerp van de leegstand-wet. Dit initiatief is ge nomen ter bestrijding van ongerecht vaardigde leegstand van woningen. DEN HAAG. Bij branden met een schade van honderdduizend gulden of meer is over het jaar 1977 een to tale schade ontstaan van 457,5 mil joen gulden. De totale brandschades van de daaraan voorafgaande jaren bedroegen respektievelijk 279,9 mil joen (1973), 275,1 miljoen (1974), 322,5 miljoen (1975) en 408,0 miljoen (1976). DEN HAAG. Nederland is een groot voorstander van de toetreding van Spanje tot de Europese Gemeen schap. Deze indruk heeft dé Spaanse minister voor Europese zaken, Calvo Sotelo, woensdag gekregen in bespre kingen die hij voerde met enkele Ne derlandse bewindslieden. WEERT. Premier Van Agt verziekt het sociale klimaat. Deze beschuldi ging kwam woensdagavond uit de mond van PvdA-fraktievoorzitter Den Uyl tijdens een politieke bijeen komst in Weert. CORSIER, Zwitserland, 17-5. De Zwitserse politie heeft woensdag de doodkist met het lijk van de beroem de filmakteur Charlie Chaplin gevon den. Twee politieke vluchtelingen - een Bulgaar en efen Pool - zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens grafroof. Dit heeft de Zwitserse poli tie woensdag meegedeeld. De rechter van instruktie, Jean- Daniel Tenthorey, zei dat de kist bij het dorp Noville bij het meer van Genève gevonden werd. De dieven, die de kist daar begraven hadden, werden gearresteerd nadat zij een losgeld geëist hadden. Hij weigerde te zeggen hoe groot het gevraagde losgeld was. Hij wilde slechts kwijt dat het nog geen miljoen Zwitserse franken (ca. eèn miljoen gulden) was. Winter rond Jdlta MOSKOU, 17-5. In het ge bied rond Jalta aan de Zwarte Zee, waar normaal om deze tijd van het jaar vakantie gangers de stranden bevolken, is deze week vijf centimeter sneeuw gevallen, zo meldt een officieel Russisch dagblad. De lente dit jaar in Euro pees Rusland is een van de koudste die ooit geboekt is. WASHINGTON. De Amerikaanse luchtlandingsstrijdkrachten en lucht transporteenheden zijn dinsdag in staat van alarm gebracht voor een mogelijke evakuatie van Amerikanen en andere buitenlanders uit Zaïre, zo hebben funktionarissen van het ministerie van defensie gezegd. EINDHOVEN. 17-5. In het gebomy van een Nutsmavo aan de Jan Heijnslaah in Eindhoven is woens dagmorgen omstreeks elf upr een bom ontploft. Eén 16-jarige leerlinge raakte daardoor licht gewond. Kort voor de ontploffing was er b(j de school ccij waarschuwend telefoontje binnengekomen. De bom was geplaatst in een por taaltje voor een damestoilet op de eerste - en tevens bovenste - verdie ping van het schoolgebouw. In dat portaal en het toilet zelf ontstond aanzienlijke schade. Ook werd schade aangericht in het daarnaast gelegen biologielokaal, waar op het moment van de explosie zes leerlingen aan wezig waren. Een van hén, de 16-ja- rige VV. V. uit Eindhoven werd liéht aan haar hoofd gewond, vermoedelijk door vallend glas. Door lokaaf Een deel van do hom is dwars dóór het biologielokaal gevlogen en door een ruit buiten terecht gekomen, maar nog niet teruggevonden. Wel heeft de politie een aantal fragmen ten van de bom in het toilet zelf ge vonden, evenals onderdelen van ccn uurwerk. Technische recherche stelt een onderzoek in. Kort voor de explosie was bij de school een telefoontje binnengeko men, waarbij een man of jongen ver telde dat er in het bewuste dames toilet een bom was geplaatst die elk moment kon ontploffen. Voordat de assistente die het telefoontje aannam kans zag alarm te slaan, explodeerde de bom. Sommige bomdelcn zijn te ruggevonden. De Eindhovense gemeentepolitie heeft woensdagmiddag de 18-jarige scholier M. C. uil Nuenen aange houden. De knaap heeft bekend dat hij de bom heeft gemaakt. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag 20 piel zondag 21 mei en dinsdag 23 mei Eindelijk de grote film naar het beroemde boek. een nederlandse film van Guido Pieters mei Chris Lomme Cox Habbema Roger van Hoó) Brigitte de Man Monique van de Ven Aanvang 8.00 uur Toegang 16 jaar DOUGLAS (Man). Het eiland Man wil zijn naam van „belastingpara dijs" blijven verdienen. Het „parle ment", de Tynwald, heeft zich ak koord verklaard met een verlaging van de inkomstenbelasting en een flinke verhoging van de vrijgestelde bedragen. LEIPSCHENDAM, 17-5. Bij twee kinderen van wie werd vermoed dat ze door polio waren besmet, is woensdag vastgesteld dat ze inder daad door deze ziekte zijn getroffen. Het betreft twee jongens van drie en zes jaar uit Scherpenzeel. Het totaal aantal poliogevallen op de Veluwe is daarmee gestegen tot tien. Bij twee andere patiënten met verlammingsverschijnselen, een 22- jarige vrouw uit Kootwijkerbroek en een kind uit Garderen, is de diagnose nog niet definitief gesteld. LEIDEN, 17-5. Zonder infiltratie van rivierwater in de duinen kan geen garantie gegeven worden voor veilig drinkwater, ook al worden de modernste zuiveringstechnieken toe gepast. Zolang de waterleidingbedrijven van deze methode of van voorraad- vorming in zeer grote open bekkens geen gebruik mogen maken, kunnen zij er niet voor instaan dat altijd en onder alle omstandigheden alle voor de volksgezondheid schadelijke stof fen bij de zuivering volledig verwij derd zijn. Dit zei ir. G. Wijnstra, direkteur van het bureau van de vereniging van exploitanten van waterleiding bedrijven in Nederland (VEWIN) en het keuringsinstituut voor waterlei dingartikelen (KIWA), woensdag in Leiden tijdens de viering van hel honderd-jarig bestaan van de Leid- sche Duinwater Maatschappij. Zlcrikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Haamstede Natuur- en Vogelwacht. Exkursie broedkolonie meeuwen, vertrekpunt Pompstation Waterleiding, Adriaan v. d. Weijdeweg. 19.00 uur. Vanaf 18 mei met uilz. van de zondagen Dreischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Donderdag 18 mei Zicrikzce Huis van Nassau. 19.30 uur. slotavond Gidsenkursus. Scharend ij ke Gemeentehuis, raadsvergadering. 19.30 uur. Dreischor Plaatsenhuis, 20.00 uur, algemene ledenvergadering Ned. Rode Kruis, afdeling Brouwershaven. Bruinissc Herv. Ver gebouw, 19.30 uur, NCVB. Vrijdag 19 mei Zierikzee „Mondragon": Vergadering van Ka mer van Koophandel en Fabrieken; 10.00 uur. ConcertzaalOptreden popgroep „Lu cifer", 20.00 uur. Scharendijke Kantine sportveld, 20.00 uur, leden vergadering ZSC '62. Brouwershaven Geref. Kerk Vrijgemaakt, zang avond met medewérking van het Walchers Gereformeerd koor uit Middelburg, 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, Bond van Opzichzelfstaanden, open avond. Ouwerkerk Café Vijverberg: P.J.Z.-avond over Grevelingenschets; 20.00 uur. Zaterdag 20 mei Zierikzee Bioskoop Concertzaal, 20.00 uur, Dokter Vlimmen. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jeugd- bingo-avond. Zonnemaire Mobiele tent, 19.30 uur, concert „Nut en Uitspanning". Zondag 21 mei Zierikzee Bioskoop Concertzaal, 20.00 uur, Dokter Vlimmen. Maandag 22 mei Zierikzee Bijeenkomst Int. Ver. „Philatelica", 20.00 uur Huis van Nassau. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk 19.30- 21.30 uur Schijfavond Amnesty In ternational. Brouwershaven Tonnenmagazijn: Algemene vergade ring C.D.A.; 20.00 uur. Dinsdag 23 mei Zierikzee Wijkgebouw Groene Kruis, 15.30 uur. slotmiddag bejaardengymnastiek, beide groepen. Bioskoop Concertzaal. 20.00 uur, Dokter Vlimmen. Rcnesse Bowlingavond van de Bond van Op- zichzelfstaanden, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, afd. Plat telandsvrouwenbond. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 13.30 uur, haak- kursus voor beginners. Woensdag 24 mei Zierikzee Kantine Christelijke 'Mavo-school, Huybertsraat 35; kolonne-avond Ro de Kruis; 19.00 uur. Chr. Mavo, 20.00 uur, voorlichtings avond Moeder-Mavo. Burgh RTM-station, 8.00 uur, vertrek reisje NCVB afdeling Haamstede. Donderdag 25 mei Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jubileumavond Hervormde vrouwengroep „Wees een zegen". Haamstede Geref. Kerk, hoorzitting CDA, 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, indivi duele klaverjas wedstrijden voor ie dereen. Vrijdag 26 mei Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, slui tingsavond seizoen '77/'78, Bond van Opzichzelfslaanden. Zaterdag 27 mei Zierikzee Hotel van Oppen, 15.00 uur. Bond van Opzichzelfstaanden. koffie-uur- tje. Bruinisse Herv. Ver.gebouw, 20.00 uur, optre den Elly en Rikkert. Donderdag 1 juni Oosterhof, uitvoering accordeonor kest, 20.00 uur. Zaterdag 3 juni Bruinissc Durps'uus start Rode Kruiswandel- locht. 14.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119)660 Bezorging (01119) 660 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2