Sinas nu Heineken Bier VA Dr. G. J. van der Top; „Lokaal welzijnsbeleid is zaak van onszelf" Provincie heeft huiswerk ,van minister C.R.M. voor Kop van Schouwen over moeten doen CDA Ii<w DE ZIERIKZEESCHE COURANT vruchtenlimonade fles 0,5 litei^w Algemene ledenvergadering V.N.G. Kommissie ruimtelijke ordening: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 mei 1978 134ste jaargang Nr. 22303 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1P89) Jonge mensen op weg naar hef CDA HELEEN DE KUYPER- van iwaaroen Gemeente-ambtenares Hoofdpoortstraat 40 22 jaar Ja, zij weten wat zij doen I Zierikzee christen democratisch appèl MIDDELBURG, 16-5. Het ministerie van erin had zorgvuldiger te werk moeten gaan bij de voorlopige aanwijzing van de Kop van Schouwen als beschermd natuurgebied. De minister heeft zijn huiswerk niet goed gedaan; de provincie Zeeland, met name de PPD, heeft dat huiswerk over moeten maken. Hadden g.s. daar om moeten besluiten om de stukken terug te sturen? „Dat had dan wel betekend, dat de hele procedure opnieuw had moeten beginnen en dat terwijl de gemoede ren geladen zijn en er al heel wat be zwaarschriften waren geschreven". Dat zei dinsdagmiddag in het Pro vinciehuis in Middelburg, de heer A. L. van Geesbergen in de vergadering van de kommissie ruimtelijke orde ning van de provinciale staten in antwoord op opmerkingen van de kommissieleden. Botte bijl Advertentie literfles nu De kommissie is allerminst geluk kig met de manier waarop het minis terie zoals de heer G. J. de Jager (CDA) het uitdrukte „met de botte bijl heeft gehakt" en frustraties te weeg heeft gebracht door op een slor dige manier de zaken rond het voor nemen te behandelen. „Dat had an ders gekund", meende de heer De Jager dan ook. „Ook al is er volgens de wet geen vooroverleg nodig, het zou toch normaal geweest zijn, wan neer dat vooroverleg er wel geweest was". Hij was het dan ook in grote lijnen eens met het standpunt van GS en van de PPD. Haast De cruciale vraag vond hij de rechtsgeldigheid van het stuk, nu blijkt dat de nummers op de kaart en de Tcadkstrale aanduidingen niét kloppen. Verder vroeg hij zich af hoe de grondeigenaren tegen ongewenste ontwikkelingen kunnen worden be schermd. De heer G. v. d. Berg (SGP) sloot zich daar bij aan. Hij wilde ook we ten op welke manier de rechtsgevol gen van de aanwijzing bestreden kunnen worden. „Waarom al die haast? Wanneer er rustig de tijd voor genomen was en de betrokkenen ge raadpleegd waren, had een betere af weging van de belangen plaats kun nen vinden". Zorgen Mevrouw A. Vaas-van Oven (PvdA) ondersteunde het betoog van de vorige sprekers en GS. „Maar ik kan me de zorgen op het departement voorstellen. Met grote haast worden allerlei gebieden in de Kop van Schouwen bestormd. We moeten op passen dat we in Nederland royaal natuurgebieden overhouden en ik zie in .dit gebied voortdurend rekreatie- plannen waardoor er geen garantie is dat dit een behoorlijk natuurgebied blijft. We moeten daarom oppassen niet te veel af te wijzen." Kop van Jut rechten in dit gebied respekteren. Voor bijvoorbeeld de Duinpolder moet met de eigenaren een goede re geling worden getroffen en ik vind dat primair het rijk daarvoor moet zorgen". Hij was het dan ook eens met de mening van GS, dat, wanneer er uitgekocht moet worden, dit ten laste van het rijk moet komen. T egens I rijdighedeii „Ik hoop niet, dat de Kop van Schouwen de Kop van Jut wordt", vond toch de heer P. v. d. Bosse :..Ook dè heer R. Meijering (GPV) (CDA). „We moeten de- verkregert&loot zich bij die' mening aan.Hij ZIERIKZEE. Het echtpaar S. Struijk (84) en C. Struijk-Hageslein (82) vierde dinsdag jl. hun diaman ten bruiloft in de Corneliastichting. Hel echtpaar ontving gelukwensen van burgemeester Th. H. de Mees ter, evenals een gelukstelegram van H.M. de Koningin. De heer en me vrouw Struijk hebben 7 kinderen, 29 kleinkinderen en 23 achterklein kinderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZJERIKZEE, 17-5. „Het lokaal welzijnsbeleid moeien we zien als een zaak van onszelf. Het wordt ons niet zo maar opgelegd door Den Haag, we hebben hel zelf gewild. We hebben ons verzet legen de betutteling van erin, terwijl koppel subsidie-systemen altijd een doorn in ons oog zijn geweest". Dat zei de heer dr. G. J. van der Top woensdagmorgen in de Concert zaal tydens de algemene ledenverga dering van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Dr. Van der Top, direkteur van de VNG was overigens wel van mening dat door dit lokale welzijnsbeleid een zware wissel getrokken wordt op de gemeentebesturen, die nog niet ge heel zijn ingeschoten op deze zaak, die ook politiek gezien een belangrij ke rol zal gaan spelen. Geen uniformiteit Hij zei voorstander 4e zijn van een gedifferentieerd welzijnsbeleid, waarbij rekening wordt gehouden met de grootte van de gemeente en met de plaatselijke problemen. „Schrijf niet de nota's van een ande re gemeente over, streef niet teveel naar uniformiteit". Bovendien pleitte hij ervoor in het lokale welzijnsbeleid een bestuurlijke profilering aan te brengen en zo weinig mogelijk der den (adviesbureaus) in te schakelen. Dr. Van der Top wees erop dat men zich niet op een breekpunt in het welzijnsbeleid bevindt, maar dat de ontwikkeling, die zich enkele jaren geleden heeft ingezet, moet worden doorgetrokken. „Het is in de loop der jaren gegroeid van goedbedoelde zorg naar systematische planning. Ook politiek gezien zal het in de toekomst een hoogst gevoelige materie wor den". REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V Drukkerij v/b Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: PvdA-gemeenteprogrum Zierikzee wilde echter weten waar de grenzen liggen voor de beheersovereenkom- komsten die met de eigenaren moe ten worden afgesloten. Kommissievoorzitter L. A. M. Elenbaas (VVD) zei dat de verontrus ting van de provinciale bestuurderen over de manier waarop de aanwij zing tot stand is gekomen blijkens de vele bezwaarschriften wordt gedeeld door partikulieren, gemeente, water schap, WMZ, landbouwschap enz. -Hij vroeg zich af of op deze manier wel (Vervólg pag. 2) jektgroep financiële gevolgen decen tralisatie" ingesteld. Basisvoorzieningen Verder sneed de heer Van der Top het vraagstuk basisvoorzieningen aan. Hij zag deze basisvoorzieningen als een aanslag op de mogelijkheid prioriteiten te stellen door de lokale overheid. „Inhoudelijk wordt de be leidsruimte van het lokale bestuur beperkt en derhalve moeten zo wei nig mogelijk basisvoorzieningen ge- kreëerd worden". Aan het eind van zijn betoog besteedde hij nog aan dacht aan de kaderwet Specifiek Welzijn. Ten aanzien van deze kader wet zal een speciale Tweede Kamer kommissie op 9 juni aanstaande een gesprek hebben met een afvaardiging van de VNG. Verder wees hij erop dal de Ityks- bydragercgeling Sociaal Culturccl- werkbydrage inmiddels is omgezet in een algemene maatregel van bestuur. Het eerste ontwerp van deze regeling stuitte op nogal wat protest van de VNG, in het tweede ontwerp is in grote mate tegemoet gekomen aan dc wensen en bezwaren. Zo omval de regeling thans ook de niet-gereglemcnteerde sport, evenals kreativiteitscentra en muziekscholen. De heer Van der Top vroeg zich af in hoeverre men het lokale bestuur met vragen en problemen moet belasten en was in dit verband tevreden met het feit dat het ontwerp ook hierin enigszins tegemoet komt. Hierdoor zal het mogelijk worden dat naar lo kale maatstaven aan planning en programmering vorm gegeven kan worden. Toespraak voorzitter De algemene ledenvergadering van de VNG werd geopend door voorzitter mr. F. G. A. Huber, bur gemeester van Goes. Hij feliciteer de gedeputeerde de heer A. L. van Geesbcx-gen met zijn onlangs ant- (Vervolg pag. 4) Advertentie Hy onderscheidde by het lokale welzijnsbeleid vier zaken, die cen traal staan, tc weten: Harmonisatie in bet beleid en zo mogclyk integre ren van aktivitcitcn, decentralisatie, planning waarin doelstellingen en prioriteiten worden gesteld cn het geven van formele regels, zodat bur gers rechten kunnen doen gelden op subsidies en diensten. Voor een lokaal welzijnsbeleid goed kan funktioneren moeten er naar de mening van dr. Van der Top nog belangrijke barrières uit de weg geruimd worden. Zo pleitte hij er voor dat minder centrale stuur mid delen worden ingebouwd, ondanks het feit dai c.r.m. de zaken wat moeilijk los kan laten. Hij achtte het verder noodzakelijk dat het welzijns beleid op een zo breed mogelijk Ier- rein gevoerd kan worden en daarbij niet aan banden wordt gelegd door rijksbijdrageregelingen. Hij zag deze bijdragen liever omgezet in een uit kering uit het gemeentefonds. Ten slotte zag hij weinig heil in de zoge naamde vereffen ingsvoorziening (spreiding van geld onder de ge meenten volgens een bepaalde noe mer) als er niet meer geld beschik baar komt voor het welzijnsbeleid. Hij noemde in dit verband een be drag van 30 a 40 miljoen gulden. Ten aanzien van de financiële regeling van het welzijnsbeleid werd onlangs door de minister van c.r m. de „pro- ZIERIKZEE. Vrijdag was het de laatste schooldag voor de examen kandidaten van de Chr. Mavo. De scholieren 'vonden deze mijlpaal be langrijk genoeg om er een extra tin tje aan te geven. Gekleed in over alls trokken zij het centrum in en poseerden op de stoep van de Rabo bank. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk een bui Aanvankelijk perioden met zon, la ter van het zuiden uit plaatselijk een regen- of onweersbui; meest matige wind uit oostelijke richtingen; mini mumtemperaturen ongeveer 6 gra den, maximumtemperaturen circa 19 graden, maar in het Waddengebied enkele graden lager. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal60 procent. N.B. Voor dc temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 mei. Zon op 5.41, onder 21.33 Maan op 17.41, onder 4.18 Volle maan: 22 mei (15.17) IIOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 19 mei 1.18 13.58 7.21 19.45 Springtij: 24 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-5. Het KNMI deelt mede: Een boven de Noordzee gele gen hogedrukgebied dat ons vrij zonnig weer brengt, gaat aan bete kenis inboeten. Boven Frankrijk bevindt zich nl. een lagedrukgebied dat zich langzaam naar onze omge ving uitbreidi. Dit heeft tot gevolg dat vrijdag later op de dag de be wolking in het zuiden gaat toene men en daar kan een lokale regen- of onweersbui vallen. Elders blijft het overwegend zonnig. In Noord- en Midden-Finland be reikten de temperaturen donderdag hier en daar zomerse waarden. Om dat met zuidoostelijke wind daar droge en warme lucht uit Rusland werd aangevoerd. Va?i vastberaden zijn plicht doen', krijgt men nooit genoeg. A Theuriet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1