59,- V.V.D. wil op de bres voor bestrijding werkloosheid Rekreatieplan De Bout in Scharendijke is al ver klaar g/è/- Nog 2700 slaapplaatsen in bestemmingsplannen Duikers met caissonziekte naar Schelphoek gebracht Presentatie gemeenteraads programma Partij van de Arbeid Pinksterdrukte in de Westhoek E. Verkerk-Terpstra voor V.V.D. Middenschouwen Blauwe jeans onze omzet uw voordeel STREEKNIEUWS Verschuiving naar vërHüürakkönimodatie Amro Privérekehirig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dius,tag te met luis SCHAREND1JKE, 12-5. ..Wij (lurven ie stellen dat de werkgelegenheidsoperalie het meest sociale program ma is dat je als WD en CDA op poten kimt zetten. Er wordt niet alleen op de bres gesprongen' voor alle werklozen, maar ook voor al die tienduizenden die staks werkloos zullen worden". 300.0G0 werkelozen bijkomen. Daar voor zal ieder - en daarbij moeten de sterkste de zwaarste lasten dragen - offers moeten brengen. Ook het as- pekt van de verborgen werkloosheid door het groot aantal WAO-ers bracht ze naar voren. Blauwe ogen Een somber relaas, konstateerde ze. „Wanneer het vorige kabinet beslis singen had genomen, zouden we er straks niet zo hard aan hoeven trek ken. Mevrouw Verkerk deed ook een uitval in de richting van D'66, die ze verweet klakkeloos achter de PvdA aan te lopen. „Ik hoop dat de mensen straks niet stemmen op de blauwe ogen van D'66, maar de partij, die het beste is. En als ze toch die koers op willen kunnen ze beter PvdA stem men. Dan komt er tenminste politieke duidelijkheid". Middelmaat Ze verweet de lijsttrekker van D'66 dat hij de VVD heeft gekwalificeerd als de partij voor mensen met de met goud gevulde kiezen. „We moeten van dat valse etiket af, dat we de partij van rijke stin kerds zouden zijn. De VVD is een partij voor de doodgewone middel maat van de Nederlandse bevol king." Ze wekte de aanwezigen op iets te doen aan een verandering van het VVD-etiket en aan het uitdragén van de drie pijlers waarop het liberalis me steunt. „De VVD kan zich de luxe van liberale laksheid niet meer per- Advertentie Mevrouw E. Verkerk-Terpstra tij dens haar optreden vrijdagavond voor de V.V.D., van Middenschou wen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aan het woord mevrouw E. Ver kerk-Terpstra, tweede kamerlid voor de VVD, tjjdens een bijeenkomst van de nog jonge afdeling Middenschou wen vrijdagavond in de Putmeet in Scharendijke. Ze werd verwelkomd door de voor zitter van de VVD-afdeling de heer R. W. Menschaar, die in dat wel komstwoord ook vertegenwoordigers van de VVD-afdelingen Brouwersha ven en Westerschouwen en de VVD- vrouwen kon betrekken. De afdeling Middenschouwen, zo deelde hij mee, werd op 23 januari dit jaar opgericht met een klein le dental en de eerste moeilijkheden, die overwonnen moesten worden was onder meer het feit, dat de afdeling te laat was om aan de verkiezingen voor de staten en de gemeente deel te nemen. Het is echter toch gelukt en intussen is ook het ledental van de VVD Middenschouwen vervijfvou digd en het neemt nog steeds tóe. „Zwaar weer" Mevrouw Verkerk herinnerde aan het begin van haar toespraak aan de uitspraak van minister Wiegel „dat er zwaar weer op komst is". Dat zwaar weer, zo konstateerde ze, is in tussen in de tweede kamer losgebar sten onder meer door een van PvdA- zijde gevoerde oppositie die de VVD van „met de botte bijl-bezuinigingen" beschuldigt. Ze bracht de aanwezigen in herin nering, dat minister Duisenberg des tijds al hééft gezegd, dat er tien mil jard bezuinigd moet worden op de rijksbegroting en dat het bezui nigingsbeleid nodig is om te voorkomen, dat er straks weer mol 5-7 zierikzee telefoon 01110-2890 In Westerschouwen HAAMSTEDE, 16-5. De gemeente Westerschouwen heeft nog een open staande kapacitcit van 2700 slaap plaatsen in vigerende bestemmings plannen. Deze gegevens zijn gebaseerd op de door gedeputeerde staten van Zee land goedgekeurde bestemmingsplan nen, een inventarisatie van de ver- blijfsrekreatieve eenheden in 1977 en een terreinverkenning op 27 april '78. Dat delen gs van Zeeland mee aan de leden van de kommissie voor ad vies en bijstand voor de streekplan nen. In het statenadvies over de herzie ning van het Streekplan Schouwen- Duiveland is de statenleden toege zegd dat nog een overzicht zou wor den gegeven over de nog openstaan de kapaciteit in de al aanvaarde plannen jn Westerschouwen. Behandeling in dekompressietank SEROOSKERKE, 16-5. Twee sport- duikers zyn tweede pinksterdag naar het duikvaartuig „De Katse Veer" in Schelphoek-haven gebracht voor een behandeling in de daar aanwezige dekompressietank. Beide duikers ble ken. toen «y tweede Pinksterdag rond vier uur hij Kattendjjkc na het duiken uit de Oosterseheldc kwamen, aan de calsson*lekte te Ujdcn. De twee slachtoffers, de Belgen I. V. uit Hirselt en A. V. uit Geel, wer den aanvankelijk door kollega-dui- kers vervoerd naar de dekompres sietank in Sofia-haven op Noord-Be veland. Deze kon echter niet geopend worden, waarna men doorreed naar de Schelphoek op Schouwen-Duive- land. waar ook de nodige appara tuur aanwezig is. mitteren". Daarnaast vond ze dat haar partij zich teweer zal moeten steilen tegen de onverdraagzaamheid, die ze een van de meest treurige trek ken in onze samenleving noemde, zo als die nu gepolariseerd is. Voorbeelden Verheugd konstateerde ze verder, dat er wel het een en ander veran derd is sinds de VVD deel uitmaakt van het kabinet. Een voorbeeld daar van vond ze de middenschool, die ze wel als een van de keuze mogelijk heden geschikt vond, maar niet als enige mogelijkheid voor jongeren tussen twaalf en zestien jaar. „Dan zou veel talent verloren gaan". Ook de grondpolitiek vond ze een voor beeld daarvan evenals het stopzetten van het geven van ontwikkelingsgel den aan Cuba. „We zijn als VVD voor ontwikkelingssamenwerking, maar niet aan een land, dat om zijn poli tieke struktuur wordt uitgekozen en dat op een gruwelijke wijze in Afrika te keer gaat." Hoewel de VVD tevreden is met het regeerakkoord, waarbij het zoals gebruikelijk geven en nemen was, zei ze het wel te betreuren'dat in CDA- kringen nog geen eenheid is bereikt. „We kunnen niet vermijden dat als VVD aan de kaak te stellen. Het CDA zal moeten zorgen dat dit kabinet overeind blijft. En wanneer de Aan- Ijes en Boersma's door blijven gaan met stoken, woi'dt dat door de kie zers goed begrepen". Mee-voetballen Ze pleitte daarnaast nog voor een grotere deelname van vrouwen aan de politiek en wekte de VVD-leden op om „mee te gaan voetballen". Om mee te doen aan inspraak, lid te worden van besturen enz. „De be- trokkenheidsfilosofie moet in prak tijk gebracht worden. Wannéér wé dat met energie in praktijk brengen kunnen we het zwaar weer wel aan. Al zouden we moeten zwemmen", zo besloot de oud-zwemkampioene. Na de pauze kwamen dé ledén met vragen. Zo wilden zij onder meer we ten of de VVD-kamerfraktie al éen standpunt heeft over de aanwijzing van de Kop van Schouwen als be schermd natuurgebied. De VVD wil daarbij eerst de mening van de be volking afwachten, zo deelde me vrouw Verkerk mee. Het tweede ka merlid zal ook de opmerkingen van de leden meenemen over de hoge tol- gélden, die de bevolking van Schou wen-Duiveland nog steeds moet be talen voor dé Zeèlandbru'g én Verder raadde zij een vraagsteller aan om met het gemeentebestuur van JBrui- riisse overleg te plegen over vaste tij den voor het ophalen van de brug in Bruinisse. Het ophalen van deze brug veroorzaakt door vertragingen héél wal extra kósten aan vrachtver voer en vervoer voor agrarische doel einden. 7IF.KIKZEF. Vergadering Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel cn Fa brieken Midden- en Noord-Zeeland houdt de vijftigste vergadering vrij dag 19 mei, in café-restaurant „Mori- dragon" in Zierikzee. Op de agenda staat onder meer een voorstel om het voordelig saldo van 197, dat f 158.378,96 bedraagt, voor een deel te gebruiken voor de nieuwe huisvesting van het kamerbureau. Aan de Kamer wordt ook voorge steld om de jaarrekening 1977 goed te keuren. Nu de Kamer van Koop handel niet langer meer het sekre- tariaat van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt beheert, heeft dat financiële gevolgen. De Kamer zal per saldo f 60.029,minder ontvan gen dan in de begroting voor 1978 was opgenomen. Verder zal de vergadering moeten praten over de organisatie en werk wijze van de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken, waar over op 10 mei 1978, in een plenaire verenigingsvergadering, een wijzi gingsvoorstel is behandeld. Op advies van de kommissie De tailhandel en Ambacht komt het be stuur verder met een voorstel om deze kommissie uit te breiden met de heren J. Littooy en M. W. Hooge- steger. Drs. S. A. van Keulen zal na de rondvraag een toelichting houden over de rapportage inzake de sociale en ekonomische situatie van de pro vincie Zeeland. De Kamer van Koop handel is een taak toebedacht in de rapportage die jaarlijks aan de mi nister van cvm moet worden uitge bracht. Zorgelijk Intussen was de toestand van A. V. zorgelijk geworden; hij gaf al bloed op. zodat men dacht aan een long scheuring. Dat was reden voor de be handelende arts om enkele marine artsen te waarschuwen. De twee doktoren werden per reddingsheli- copter van het type Linx vanuit Den Helder naar Serooskerkc gebracht, waar zij om negen uur 's avonds landden op een geïmproviseerd vlieg veld bij de Schelphoek. Hierna gin gen de artsen aan boord van de Kat se Veer, waar zij tot heden- dinsdag ochtend bleven. A. V. werd vanmorgen naar het ziekenhuis Do Bevelanden in Goes gebracht. I.V. kon, weer hersteld, naar huis. werden ze naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis gebracht waar ze later door familieleden konden wor den opgehaald. De motor is geheel vernield. Kolonne-avond Rode Kruis Op 24 mei houdt het Nederlandse Rode Kruis - afdeling Zierikzee, een kolonne-avond in de kantine van de Chr. Mavo-school aan de Huyberl- straat. Aan de orde komen onder meer het jaarverslag kolonneaange- legenheden, het financieel jaarver slag, uitreiking van de diploma's E.H.B.O. en helper(ster) tweede en derde klasse en het lesrooster 1978- 79. Na de rondvraag zal er bingo gespeeld worden. (Zie voor aan vangstijd de agenda). Afsluiting Gidsenkursus Op donderdag 18 mei wordt de gidsenkursus, die Stad en Lande in samenwerking met de V.V.V. en de gemeentearchivaris Zierikzee organi seerde, afgesloten met een „Slot- avond". Ondermeer zullen de nieu we gidsen worden voorgesteld. (Voor tijd en plaats zie agenda). RENESSE Autodiefstal In de nacht van zondag op maan dag werd van de heer W. J. K. aan de I-Iogezoom te Renesse een hem toebehorende Daf personenauto ont vreemd. De dieven werden het hier bij erg gemakkelijk gemaakt, daar men de kontaktsleuteltjes op de auto had laten zitten. Naar de auto, welke nog spoorloos is, wordt door de rijkspolitie een onderzoek ingesteld. Aanhangwagen door de heg Vrijdagmorgen schoot de aanhang wagen van de personenauto van de heer G. uit Bruinisse met grote vaart door de heg van de familie v. d. A. aan de Stoofweg te Renesse, waarbij -deze geheel total-loss raakte. Dit on geluk gebeurde nadat. G., die met zijn auto met aanhanger die geladen was met graszoden, een wiel verloor, waardopr de aanhanger begon te slingeren en van de auto losraakte. De schade in de tuin bleef beperkt tot enkele struiken. Door de techni sche afdeling van de verkeersgroep Middelburg werd eén uitgebreid on derzoek ingesteld. Bokje tegen auto Zondagmorgen te 5.15 uur liep de auto bestuurd door de heer D. J. L. uit Rotterdam lichte schade op nadat deze op de Rampweg een overste kend reebokje had aangereden. Het reebokje overleefde de botsing met de auto niet en werd later overge bracht naar de provinciale voedsel- commissaris te Goes. ZIERIKZEE, 16-4. Morgen zal de Party van de Arbeid in het „Huis van Nassau" haar gemeenteraadspro gramma '78-'82 presenteren. In haar programma stelt de partij o.m. dat de sociaal-demokratische gemeentepolitiek draait om de vol gende uitgangspunten, te weten de bewuste besturing van het spel der maatschappelijke krachten; wij ziging van de produktieverhoudin- gen; spreiding van inkomen, macht, kennis- en arbeid; solidariteit met de onderdrukten en achtergestelden in eigen samenleving; solidariteit met de derde wereld en solidariteit met toekomstige generaties. Vanuit deze uitgangspunten komt de PvdA tot het formuleren van een groot aantal stellingen, gegroepeerd rond vier hoofdpunten, nl. „Demo- kratie, bestuur en beheer"; Ruimte lijke ordening, volkshuisvesting en verkeer"; „Ekonomie en milieu" en „Onderwijs, welzijn en kuituur". Een saillante uitspraak te vinden onder het eerste hoofdpunt, luidt als volgt: Het beheer van de Ooster- schelde dient snel en demokratisch geregeld te worden. Bij het beheer dient de milieuwaarde voorop te staan. Voorkomen moet worden dat de waterschappen en rijkswaterstaat een te grote stem in de komende be heersvorm krijgen. WESTERSCHOUWEN, 15-5. Met de pinksterdag heeft de Westhoek weer een behoorlijk aantal toeristen te verwerken gekregen. Door het minder standvastige weer vielen er deze keer geen rekords te boeken maar over het geheel genomen was er toch een goede bezetting van de toeristische verblijfplaatsen. Goed tot zeer goed was de bezet ting van de campings waarvan er verschillende volledig waren bezet. Vrijdagmiddag begon de stroom op gang te komen welke zaterdag nog de gehele dag voortduurde. Vooral in de kernen ontstond hier- Vijf gewonden In de nacht van vrijdag op zater dag vond op de Laone een eenzijdig ongeval- plaats, waarbij vijf personen verwondingen opliepen. De perso nenwagen, béstuürd door P. A. K. uit Papendrécht kreeg één klapband en schampte eerst een lantaarnpaal en botste vervolgens tegen een boom. Nadat dokter Flach uit Renesse de eerste hulp had verleend werden zij allen met kneuzingen en snijwonden naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis, te Zierikzee vervoert!, waar drie vah hen ha behandeld te zijn huiswaarts konden keren, In het ziekenhuis werden opgeno men J. S. uit Papendrecht niet eén hersenschudding en halswond en A. P„ eveneens uit Papendrecht met een spierscheuring en hersenschudding. Naar huis konden bestuurder K. mét enige vleeswonden. J. D. met een ontwrichte schouder en J. K. met snijwonden. door een grote drukte waarbij het parkeren van de auto's weer een groot probleem vormde. Hoewel het weer zich nu niet be paald leende voor een heerlijk zonne bad op de stranden viel er toch wel een aantal aktiviteiten waar te ne men waarbij enige moedigen zich zelfs in het zilte nat waagden. Wandeling Velen maakten een wandeling over de wandelpaden in het duin- en bosgebied waarbij vooral het domi- niale bosgebied een grote aantrek kingskracht had. Velen maakten ook gebruik van de auto waardoor; het op de wegen bijzonder druk „was. In de avonduren koncentreerde de grootste drukte zich wéér in dé kern Renesse waar het vooral op de Hóge- zoom voor de voetgangers weer een probleem was om er zohder kleer scheuren door te komen.Een pro bleem te Rétiesse blijft nog steeds dé aan- én afvoer route van' de Hoogen- boomlaan ovér het fietspad naar hét centrum Van Renesse. Naast de voetgangers wordt hier ook gébfiiik van gémaakt door dé fietsers en bromfietsers. Ook nu weer ontstonden er een. aantal valpartijen, gelukkig zónder ernstige gèvolgêh. 's Nachts bij het sluiten van de bars, werd door een aantal liedén het nodige-lawaai geschopt waardóór vé len Weer in hun nachtrust werden gestoord. Zoals door deze lieden ge bruikelijk werden op hun luidruch tige tocht ook weer vernielingen aangericht. Zo werd aan de Hoogen- boomlaan bij de camping Schouwen een gedeelte van de omheining ge mold. SCHARENDIJKE, 16-5. In de Zeeuwse-diskussienota van maart 1977 is eeri van de globale beleidsdoelstel lingen voor het te voereii rekreatiebèleid in de naaste toêköinst, dat de Zèèuwsè bevolkin'g naar aard en om vang voldtièhdè dagi-èkreatièvè vó'o'èéiètiirigèri kail worden geboden. Gesignaleerd is reeds in deze nota, dat een belangrijke rekreatieve ont wikkeling bij Scharendijke in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Als kónkrete doelstelling is opgenomen een verschuiving van partikuliere akkommodatie naar verhuurakkommodatie. In 1975 wefd een stuurgroep in gesteld voor een doelmatige ontwikkeling van de rekreatie rond Scharendijke Motorrijder verblind: twee gewonden De motorrijder A. B. B. uit Rotter dam reed maandagavond rond elf uur met duopassager J. G. B. uit Hoogvliet op de provinciale weg Haamstedc-Zierikzee in de buurt van de Nieuwe Kooiweg. B. kwam uit de richting Haam stede. In de buuVt van het tanksta tion werd hij door een tegemoetko mende automobilist zo verblind, dat hij in de berm terecht kwam. Daar door raakte hij de macht over hel stuur kwijt en zeilde over de weg. Beide heren raakten gewond én hadden eerste hulp nodig van dc Zierikzeese arts W. Bonlkes. Hierna In deze kommissie waren opgeno men vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, de stedebouwkundige de projektontwikkelaar en een me dewerker van de Provinciale Plano logische Dienst voor Zeeland. De gemeenteraad van Midden schouwen heeft in afwijking van het streekplan Schouwen-Duiveland be slist, dat in het gebied ten westen van Scharendijke geen verdere ont wikkeling van de verblijfsrekreatie in de naaste toekomst meer zou plaats vinden. Het streekplan staat zowel rekreatieve ontwikkeling ten westen als ten oosten yan Scharen dijke toe. Afronding Met het plan „De Bout" is bewust gekozen voor een afronding van de rekreatieve ontwikkeling rond Scha rendijke. Dit plan omvat een gebied van 40 ha gelegen ten zuidoosten vap Scharendijke, omsloten door de Boutlaan, Kapelleweg en Klooster- weg. In de toelichting op het plan is vermeld, dat de bijdrage in positieve zin voor de dorpsgemeenschap voor op wordt gesteld. Deze bijdrage be helst twee aspekten namelijk: het tevens bruikbaar maken van de re kreatieve voorzieningen voor het dorp en de stimulerende invloed van het plan op de ekonomische aktivi teiten in het dorp. Voorzieningen De voorzieningen zijn: een tweetal tennisbanen, een verwarmd en over dekt zwembad met kinderbadje, een midgetgolfbaan en een manege. Bovendien is overeengekomen, dat de dorpsbewoners vrijelijk door het rijk van groen te voorziene plan mo gen wandelen. Het rekreatieplan zal worden uit gevoerd door Gronddeel b.v. waarin de voornaamste deelgerechtigde is Cebeco Handelsraad. Speciaal toerisme Bij de inrichting van het plan is de nadruk sterk gevallen op het so ciaal toerisme. Grote behoefte be staat aan een terrein voor toeris tisch kamperen met tenten en cara vans. De meeste terreinen op Schou wen-Duiveland zijn ingericht met vaste staanplaatsen voor caravans. De 150 stacaravans (verhuur) zul len een betaalbaar objekt vormen. Voor ontsluiting van hét plan is aan de zuidzijde van Scharendijke de Boutlaan aangelegd. De behoefte aan rekreatiegebieden met gepaste voorzieningen is zeer groot, misschien nauwelijks te bevre-. digen. Uitgegaan dient te worden van de draagkracht van hét betref» fende gebied. Bezwaren De projektontwikkelaar heeft in middels de nodige gronden voor uit voering van het plan in eigendom verworven. De vraag of het rekrea tieplan eventueel kleiner zou kunnen worden opgezet moet ontkennend be antwoord worden, daar het dan on mogelijk is om de voorzieningen, welke ook dienstig zullen zijn voor de dorpsgemeenschap, te realiseren. Zoals bekend zijn er nog al wat bezwaren tegen het plan gerezen, waaronder zoals gemeld, van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Advertentie Géhoord bij dc Améo Bank. (20) Stel nu *s dal ik in het buitenland m 'n geld of Eurocheques verlies Dan kunnen we direct helpen. Met de Amro leleservicc kunnen wc binnen een dag voof hieuw geld zorgen bij een bank aldaar. En Eurocheques zijn altijd verzekerd. Kan ik ah Antrb Prlvtrckcning- houdcr met mijn Eurodiequcs nu ook makkelijk in bijvoorbeeld cm schoenenwinkel betalen? Natuurlijk, meneer. Cheques en een pasjt zijn éven goed als contanten. (bij dc Amro Bank staan ze altijd voor u klaar).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3