Kaaskenswater niet opnemen in lijst van natuurgebieden bij ontwerp herziening streekplan Andermaal felle kritiek op ergerlijke verkeerssituatie Carter krijgt in deze straat 0 A Zes-en-twintig ton gasolie in de Westerschélde steun senaat var DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mening van G.S. van Zeeland Buurtvereniging „De Hoofdpoort" Moord te Amsterdam GELD NODIG nor Dt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 mei 1978 134ste jaargang Nr. 22302 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1B89) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W: in dit nummer: Plattelandsvrouwen over leefbaarheid ZIERIKZEE, 9-5. Gedeputeerde staten van Zeeland stemmen niet in met het verzoek van de Slichting Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming, 0111 in de lijst van natuurgebie den het Kaaskenswater in Zierikzee op te nemen. Het Kaaskenswater heeft bijzonde re natuurwetenschappelijke waarde omdat hier een zeldzame slakken- soort voorkomt. Dit water, zo schrij ven g.s. in hun nota met reakties op bezwaren tegen de herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland, ligt echter zozeer temidden van de stadsbebouwing en andere stedelijke voorzieningen van Zierikzee, dat het niet op de weg van het streekplan ligt, om het als natuurgebied aan te geven. „Het streekplan is wat. betreft de daarin vermelde natuurgebieden ook niet uitputten." G.s. wijzen er op dat bezien kan worden in hoe verre de waarde van het gebiedje tot zijn recht kan komen in het be stemmingsplan. waarvoor een her ziening in voorbereiding is. Slikkcii De gemeente Zierikzee. de Stich ting Zeeuws Coördinatieorgaan en de heer T. W. Rosmalen hebben ge vraagd om het schor- en slikgebied bij de Gouweveerse zeedijk in het streekplan op te nemen als natuur gebied. Het overleg met deskundigen als Staatsbosbeheer, .zo schrijven g.s., heeft er niet toe geleid, dat de slik ken voor de Gouweveerpolder in de lijst met natuurgebieden is opgeno men. Dat gezien het relatieve belang ten opzichte van de wel opgenomen natuurgebieden. Overigens wijst het kollege erop, dat het streven tot be houd van natuurwaarden zich niet mag en zal beperken tot de gebie den, vermeld op de lijst. „De ge meentelijke bestemmingsplannen nemen doorgaans meer natuurge bieden op, dan in het streekplan als zodanig zijn aangewezen". BRUINISSE. Vrijdag 12 mei vierde het echtpaar J. C. Verstraate en M. Verstraate-Vaane 't 55-jarig huwe lijksjubileum. Het echtpaar woont sinds ruim een jaar in het bejaar dentehuis „In 't Opper". Daarvoor woonden de heer en mevrouw Ver straate in Bruinisse en voordien in Sirjansland. Het echtpaar heeft twee zoons, vier kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. De heer Ver-, straate is werkzaam geweest als boe. renknecht en als schippersknecht. De echtelieden ontvingen vrijdagmorgen de gelukwensen namens het gemeen tebestuur van burgemeester T. C. Hekman en zijn echtgenote. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Middenstand Ook de Stichting Ondernemers Advertentie Wat zegt mevr. L. v. d. Sluis- Bij de Vaale op 31 mei a.s.? j Huisvrouw Plf Rode Dorp 39 |f 64 jaar. Centrale Zierikzee heeft bezwaren tegen het streekplan. Deze centrale vindt het een ernstig verzuim dat voor de streekplanherziening geen distributie-planologisch onderzoek heeft plaats gevonden overeenkom stig het daartoe strekkende artikel 7 van het besluit op de ruimtelijke ordening. De Stichting vreest, dat de sterke ontwikkeling van het de tailhandelsapparaat met name in de Westhoek en Bruinisse, het winkel voorzieningenniveau in Zierikzee ernstig nadelig kan beïnvloeden. Dat zou strijdig zijn met de aan Zie rikzee toegedachte streekverzorgen- de funktie. Ten behoeve van een ruimtelijk ordeningsbeleid, waarin de winkelvoorzieningen onderdeel van het totale voorzieningenniveau van de regio vormen, zo meent de stichting, zou alsnog aan distribu tie-planologisch onderzoek moeten worden uitgevoerd. Richtlijnen G.s. zijn het met de Stichting eens, dat. het ontbreken van een dergelijk onderzoek iriderdaad als gemis moet worden beschouwd. De tijd voor een dergelijk onderzoek is echter alleen beschikbaar wan neer sprake is van een integrale herziening van het streekplan. „Het streekplan diende aan recent plaats- (Vervolg pag. 4) VLISSINGEN, 12-5. Vrijdagoch tend is 26 ton gasolie in de Wester- schelde terecht gekomen. De olie is afkomstig van de Duitse binnen vaart tanker „Margret", die op de zandplaat „De Springer" vastliep. Het schip, dat na de aanvaring plooide, heeft totaal ruim 1100 ton gasolie aan boord. Een andere bin- nenvaarttanker zal de rest. van de olie bij hoog water van de „Sfargret" overnemen. De rijkspolitie te water heeft de gemeenten Terneuzen en Oostburg gewaarschuwd zich gereed te hou den, omdat bij harde wind de olie richting Zeeuwsvlaamse kust zal stuwen. Gasolie is een vrij dunne substan tie die snel vervliegt. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij het scheepsongeluk niet voorgedaan. Op tie in Chinees restaurant ,,Pe- gehouden algemene vergadering van de buurt- ZIERIKZEE, 12-5 kin vereniging „De Hoofdpoort", annex feestvergadering, onder voorzitterschap van de heer C. Berrevoets, is an dermaal de vrijwel wanhopige verkeerssituatie in deze straat ter sprake gekomen. Uit de vergadering kwam naar voren, dat - schandelijk genoeg deze over drukke straat nog als racebaan wordt gebruikt ook. Het zware vrachtverkeer teistert de straat en het neemt in omvang (ook van grootte van wagens) en frekwcntic nog steeds toe. Verschillende - vooral jongere - leden van de buurvereniging zagen weinig heil meer in akties en bespre kingen, maar verwachten meer van drastische maatregelen. Als op een gegeven moment de straat wordt af gesloten met autowrakken en pers en tv worden met dit probleem ge- konfronteerd, dan helpt dit heel wat beter dan besprekingen en brieven- schrijverij. Het verleden heeft aan getoond dat zulks niets uithaalt. Hoogst ernstig Uiteraard wilde de voorzitter niet inhaken op deze revolutionaire plan-* nen, al vond hij langzamerhand de toestand ook hoogst ernstig worden. Op zijn voorstel werd besloten dat de vereniging zich nogmaals schrif telijk met het gemeentebestuur in verbinding zal stellen, om krachtig aan te dringen op verlichtende maat regelen. Slecht plaveisel Ge-attendeerd zal dan tevens wor den op de slechte toestand van het plaveisel, hetgeen het dreunen en trillen van 'en in de huizen maar al te zeer bevordert. De schokken die grote vrachtwagens teweeg brengen, als zij door de straatputtcn gaan, zijn ronduit ergerlijk. Ter vergadering bestond de over tuiging, dat deze situatie niet zomaar zonder meer door kan gaan. Er zal - hoe dan ook - verandering moeten komen in deze verkeerssituatie. Vooral tijdens de spitsuren is de toestand verschrikkelijk. Alle woon- en werkverkeer komt door deze straat, al het zware vrachtverkeer en alle bevoorradingsverkeer; tenslotte heel veel toeristisch verkeer, want nog altijd voert notabcnc de ANWB- route door deze straat. WASHINGTON, 16-5. Dc Ameri kaanse senaat is maandagavond ak koord gegaan met het voorstel van president Carter tot verkoop van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen aan Saoedi-Arabië, Egypte en Israël. Met 55 stemmen voor en 13 tegen sprak dc senaat zich voor dc verkoop uit. Daarmee is de weg vrijgemaakt voor uitvoering van deze controversiële wapenlransaktic. AMSTERDAM, 15-5. Drie buiten landers hebben in de nacht van zon dag op maandag een ongeveer 60-ja- rige man in zijn woning aan de Raamgracht in Amsterdam om het leven gebracht. Het drietal heeft be kend. De identiteit van de man, die nadat zijn vrouw onlangs overleed alleen woonde, is nog niet bekend. Het is volgens de politie nog niet duidelijk welk aandeel elk van de drie buiten landers in het misdrijf heeft gehad. De verhoren verlopen moeizaam door taalproblemen. Een bekende van het slachtoffer trof hem zondagavond levenloos aan. Advertentie Maaltijd Overigens waren het niet louter problemen op deze toch gezellige feestavond, die "werd ingeleid met een uitgebreide Chinese maaltijd, waar bij Chinese wijn werd genuttigd. Na dien werd bingo gespeeld, waarvoor aantrekkelijke prijzen beschikbaar waren. Het geheel verliep in een prettige sfeer cn duurde tot in de kleine uurtjes. Eerder werd een drie tal nieuw ingekomen gezinnen door de voorzitter verwelkomd. In de va- kature-Koper in het bestuur werd voorzien door verkiezing van de heer E. Smit. ..Ome Wong", de eigenaar van het etablissement, werd dank gebracht voor sfeer, gezelligheid cn gastvrijheid. 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Finaiicieringskanlnor M. Gecnse BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 OOSTERLAND. „Oosterlands Fan fare" vierde zaterdag het 80-jarig bestaan, met een geslaagd manifes tatie, waaraan door een zestal mu ziekverenigingen uit de regio werd deelgenomen. De foto toont de jubi lerende fanfare in optima forma. (FotoZierikzeesche Nicuwsbodc) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Methode en stiptheid zijn J doorgaans resultaten van op- a voeding en plicht. J W. B. Clulow i BiU AA Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Perioden met zon en hier en daar een bui; weinig wind; in de nacht en ochtend plaatselijk mist en mini mumtemperaturen omstreeks 5 gra den, maximumtemperaturen onge veer 16 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 mei. Zon op 5.44, onder 21.30 Maan op 15.18, onder 3.28 18 mei. Zon op 5.42. onder 21.31 Maan op 16.28, onder 3.52 Volle maan: 22 mei (15.17) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 17 mei 11.48 5.09 17.54 18 mei 0.11 12.58 6.19 18.54 Doodtij: 17 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-5. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een zwak gebied van hoge luchtdruk begint boven west-Europa .tot ontwikkeling te komen. De lucht- drukverschillen zullen gering zijn, zodat het woensdag bij ons rustig weer is. In de nacht en ochtend kan er wel plaatselijk mist voorkomen. Hiermede komt er een einde aan het wisselvallige pinkstenveer. Een la gedrukgebied gevuld met onstabiele lucht bepaalde toen het wéér in ons land. Vooral op de Tweede Pinkster dag zijn er op verschillende plaatsen in ons land buien gevallen, sommige van lange duur, anderen met flinke neerslag en onweer. Werkelijk mooi warm weer was het in Spanje en dan nog voornamelijk aan de Middel landse zeekant en in het binnenland met middagtempera turen tussen 20 en 25 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1