Kritiek van G.S. op voornemen tot aanwijzing van „Kop ipn Schouwen" als natuurgebied Gedeputeerde Van Geesbergen opende expositie Zeeuwse Kunstkring in Gravensteen WfRWtMi TUINMAN Meubelstad Zonnemaire DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks positieve benadering Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii (jiik en bepaal meteen uw nieuwe keus. A.L.G. Noordwelle L.A.ISTA rolgordijnen rol horren zonnezeilen 't Zit in de lucht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 mei 1978 134ste jaargang Nr. 22301 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1809) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bl) vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit nummer: Werkbezoek Prinselijk paar MIDDELBURG, 12-5. De aanwijzing van de Kop van Schouwen tot beschermd natuurgebied verdient een positieve benadering. Het algemeen belang is gediend met een zo goed mogelijk behoud en beheer van de na tuurwaarden in de Kop van Schouwen en de aanwij zing tot natuurmonument kan daartoe een waardevol instrument zijn. Dat is de mening van Gedeputeerde Staten van Zeeland, neergelegd in een beschouwing over de overweging van het ministerie van c.r.m.. De kommissie ruimtelijke ordening zal over deze beschouwing, waarin ook de vele bezwa ren zijn opgenomen, op dinsdag 16 mei gaan vergaderen. Gedeputeerde staten hebben echter ook veel kritiek over de vorm waar in de voorlopige aanwijzing is gepre senteerd. Die kritiek strekt zich ook uit over de terreinen die er in zijn opgenomen. Advertentie U bent van harte welkom. VNIEUWERKERK.RUKSWEG26.TEL. 01114-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL 01878-1280 Onvolkomenheden De Natuurbeschermingswet, zo schrijven g.s., schrijft vooroverleg over een overweging tot aanwijzing niet voor. „Wij zijn echter van me ning, dat met betrekking tot een be langrijke en ingrijpende beslissing als deze, vooroverleg met tenminste de regionale en lokale overheidsin stanties op zijn plaats zou zijn ge weest. Op deze wijze zouden ook de vele onzorgvuldigheden en onvolko- het besluit tot overweging van aan- menheden zijn voorkomen waardoor wijzing ernstig wordt ontsierd". Het kollege vindt dan ook dat een besluit tot aanwijzing niet de vele onvolkomenheden en tegenstrijdig heden behoort te Vertonen, die het bedoelde besluit doet. „De belanghebbenden hebben er recht op dat het besluit en bijbeho rende stukken op alle punten duide lijk zijn en geen aanleiding tot mis vatting geven". Daarbij wijzen g.s. erop, dat een groot aantal percelen, dat genoemd is in de beschikking of in de toelich ting niet op de kaart voorkomt en dat een groot aantal percelen op de kaart niet in de beschikking wordt genoemd. „Een aanzienlijk aantal perceelnummers, dat genoemd is in het besluit, bestaat niet, omdat ze gewijzigd, gesplitst of samengevoegd zijn." Misverstand Hierdoor bestaat over ruim zeven- Realities Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in totaal ne gentig reakties gekregen op het voornemen van de minis ter van c.r.m. om de Kop van Schouwen aan te wijzen als beschermd natuurgebied. Daaronder zijn drie adhe siebetuigingen met de aanwij zing. Provinciale staten moe ten voor 12 juni de beschou wingen op dit voornemen aan de minister hebben gestuurd. Provinciale staten gaan tijdens de vergadering van 26 mei hun mening kenbaar maken. tig percelen onduidelijkheid en mis verstand. Verder zijn op de kaart omvang rijke gebieden als behorend tot de aanwijzing aangegeven, die eigen dom van de Staat zijn. Dat is op grond van de wet niet mogelijk. Een andere kritische opmerking is dat de kaart zeer slecht leesbaar is. In plaats van perceelnummers zijn er andere nummers op vermeld en in de ondergrond kunnen niet ter zake doende aanduidingen, aanleiding tot misverstand geven. Naar de mening van g.s. beperkt de rechtsgeldigheid van de overwe ging tot aanwijzing van de Kop van Schouwen als beperkt natuurgebied zich daarom tot die terreinen, die met het juiste kadastrale perceel- nummer zijn omschreven in het be sluit. Bouw terreinen Verder vindt het kollege dat de aanwijzing een aanzienlijk aantal terreinen omvat, dat daarin, in ver band met zijn aard, gebruik en of bestemming niet behoort te worden betrokken. „Naar onze mening zijn zij niet, zoals de wet eist, van algemeen be lang uit oogpunt van natuurschoon of om hun natuurwetenschappelijke betekenis. In verband daarmee legt de aanwijzing tevens een te grote en onnodige bepei'king aan het gebruik van die terreinen op". Deze terrei nen, zo meent het kollege, omvatten bijvoorbeeld bestaande bebouwing, erf en tuin, bestaande kampeerter reinen en landbouwgronden. „Voor de bebouwde terreinen en de verblijfsrekreatieve terreinen is het naar onze mening zonder meer duidelpk, dat zij niet in de aanwij zing thuis horen. Ook de percelen waarop volgens een bestemmings plan wordt gebouwd, zal worden ge bouwd of gebouwd mag worden, die nen buiten de aanwijzing te blijven". Landbouwgronden De meeste landbouwgronden, met inbegrip van de fruitteeltpercelen die in de aanwijzing zijn betrokken, liggen aan de randen van het na tuurgebied in het gebied westelijk van de Kloosterweg, langs de Hoge- (Vervolg pag. 4) ZIERn<ZEE, 11-5. De heer A. L. van Geesbergen uit Zierikzee, lid van Gedeputeerde Staten, heeft donder dagavond tijdens een bijeenkomst in het Gravensteen de zoiner-expositie van de Zeeuwse Kunstkring ge opend. Gpdcjyutecnlc A. L. ran Geesbergen (links op rfe (oio) opende donderdag- avond in het Gravensteen te Zierikzee de expositie van de Zeeuwse Kunst kring. Naast hem de heer A. E. d'Angremont, voorzitter van de Zeeuwse Kunstkring. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Deze expositie zal tot en met 11 juni in het Gravensteen blijven. De kunstenaars Tessa en Ad Braat, Piet Bulthuis, Marja de Lange, Elly de Leau, Gerard Menken, Andries Minderhout, Matthy Murre, Jan Rjjnsaard en Kees v. d. Wetering hebben er werk voor beschikbaar gesteld. Uitgangspunt voor de zomerexpo- sities van de Zeeuwse Kunstkring was, zo betoogde de heer Van Geesbergen, het voornemen vijf jaar geleden om niet alleen in Mid delburg de traditionele Kerstsalon te houden, maar ook aan zomerexpo-' sities te gaan doen via een kunst markt. De kring wilde daarmee een breder publiek aan trekken. De be doeling was ook om niet uitsluitend in Middelburg tentoonstellingen te houden en daar is de kring wel in geslaagd met exposities onder meer in Bergen op Zoom en Zierikzee. Kritisch De heer Van Geesbergen filoso feerde hierna over het belang van tentoonstellingen en de opvoedende waarde die daar van uitgaat, waar door het publiek kan leren kunst kritisch te bekijken en te beoorde len. Daarnaast vond hij wel, dat ook de kunstenaar zelf zijn eigen werk kritisch moet toetsen. „Ik twijfel er wel eens aan of elke hier in Zee land werkende kunstenaar over voldoende zelfkritiserend vermogen beschikt". De taak van de beeldende kun stenaar is toch, konkludeerde hij, om een breder publiek te bereiken. De vraag is echter hoe? „Er wordt wel eens gezegd dat het publiek on geïnteresseerd is, geen verstand heeft van kunst". Dat is zo, stelde de heer v. Geesbergen vast. „maar er zijn onderwerpen waarvan het publiek geen verstand heeft, maar waarover het wel diskussieert zoals kernenergie bijvoorbeeld". Hij konstateerde dat de beeldende kunstenaar nog steeds een elitaire plaats inneemt. „We onderschatten wellicht het kritisch vermogen om te oordelen van het publiek". Voorwaarden De heer Van Geesbergen wees hierna op de grote plaats die het be leid voor de beeldende kunstenaars inneemt in het kultureel beleid van de provincie. Dit beleid is er op ge richt om voorwaarden te scheppen waardoor een breder publiek van kunst kennis kan nemen. Zo heeft de provincie Zeeland op de begroting van 1978 bijna f 150.000 voor direkte subsidies aan beelden de kunst. Hij zei verder het van groot be lang te vinden dat op veel plaatsen in Zeeland tentoonstellingen wor den georganiseerd en was er daar om verheugd over deze expositie in de fraaie tentoonstellingsruimte te kunnen openen. Ook het kollege van b. en w. van Zierikzee, en de voor zitter van de Zeeuwse Kunstkring mr. A. E. d'Angremont waren even als kunstenaars en andere belang stellenden bij deze bijeenkomst aan wezig. De heer d'Angremont bood mevrouw Van Geesbergen een boe ket bloemen aan. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van tien tot twaalf uur en van een tot vijf uur. Op zondag en Tweede Pinksterdag is de expositie gesloten. Advertentie NIEUW OKKASIONS REPARATIES ONDERHOUD Off.dealer van Schouwen-Duiveland Telefoon 01116-1245 Advertentie AUTOMOBIELBEDR. W. C. ISTA 6 ZOON Dealer voor Schouwen-Duiveland van: Mini - Allegro - Princess - Triumph - Marina Dealer voor geheel Zeeland van Land Rover en Range/Rover St. Joostdijk 41 - Oosterland - Tel. (01114) 1495 ZIERIKZEE: Om vier uur van morgen is het allemaal begonnen. Het af scheidsstunt je van klas 5 Havo van de R.S.G. „Prof. Zeeman", ter gelegenheid van de laatste schooldag voor de examens. Het groeide uit tot een suksesvol geheel. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De kritiek heeft nooit gedood wat moest leven. JERUZALEM. Israël heeft de bijna 10.000 doden herdacht die zijn gevallen in.de vier oorlogen die deze staat sinds zijn ontstaan in mei 1948 heeft gevochten. „Deze doden hebben ons volk zijn eer en vrijheid teruggeven", zo verklaarde premier Menachem Begin in een korte toe spraak op de berg Herzl in Jeruza lem waar de grootste militaire be graaf plaats van het land ligt. Advertentie Voor Gratis gemeten en vakkundig geplaatst INTERIEURVERZORGING Let op onze advertenties 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1