DE ONTVOERDE DIREKTEURSDOCHTER OPENLUCHT-MANIFESTATIE YOUTH FOR CHRIST OP WEIDE HAAMSTEDE Hoofdbestuur van de Z.L.M. wil meer klaarheid over opbrengst graszaden Als u moeder een römertopf kado geeft, doe er dan een kippetje bij. d e u r I o o 7 Op zondag 14 mei makelaarskantoor tamboer b.v. ra 19 Nieuwe vaste televisie-avonden ZIEIïIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag II mei 1978 Nr. 22300 HAAMSTEDE, 10-5. Op een zondag 14 mei a.s. op de Beatrixweide te Haamstede te houden openluchtdienst van Youth for Christ, spreekt Pieter Boomsma, direkteur van Y.F.C. - Nederland. In „Ahoy" (eidde Bart van Empel de samenzang. In „Ahoy" sportpaleis werd 4 mei weer het jaarlijkse Mayday gehou den, georganiseerd door Youth for Christ - Nederland, met als thema: „Buigen of barsten". Ruim 9200 be zoekers werden geteld, waarvan bij na de helft voor het eerst kwam. Ook Schouwen-Duiveland was goed ver tegenwoordigd met zo'n 46 jonge mensen. Het werd een dag met veel muziek en samenzang, geleid door Bart van Empel. In het eerste programma sprak Len Rodgers, internationaal leider van Youth for Christ, over de radi- kale aanpak die Jezus geeft als ant woord op problemen waar de wereld van uit elkaar dreigt te barsten. De Engelse groep Nutshell bracht wat boeiende liedjes op muziek van hoog niveau. Het tweede programma be vatte een weefsel van zang, door Ida Koelstra, toneel van „Op Vrije Voe ten" die al meerdere malen in Zie- rikzee geweest is o.a. in de koffiebar ep op enkele scholen, en enkele toe- korte spraken van Pieter Boomsma, direkteur van Y.F.C. - Nederland. Een muziekconcert van anderhalf uur non-stop was het derde pro gramma, verzorgd door Choralerna, een fantastisch Zweeds koor met fris se en krachtige muziek afgewisseld door dringende solo's, en Adrian GOES, 8-5. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. toonde zich op de jongste ver gadering niet tevreden over de gang van zaken van de vermelding van opbrengstgegevens van graszaden in de rassenlgst. Het antwoord van het R.I.V.R.O. hierop Was negatief. Toch wil men het nu als Z.L.M. hierbij niet laten. Gezamenlijk, dus in landbouwver- band zal men moeten blijven zoeken naar een mogelijkheid om meer klaarheid te krijgen in de opbrengst- cijfers van graszaad. Duidelijk staat hierbij wel voor ogen dat het om ge middelden gaat en dat vooral bij graszaad grondsoort, streek, vakbe kwaamheid van de teler en de bege leiding van de teelt door de betref fende firma's veel invloed hebben op de opbrengst. Toch is het in het be lang van de teler om te weten wat een bepaald ras gemiddeld aan kilo opbrengst kan geven. Dc teler kan dan zelf wel uitreke nen wat dit gewas of dat ras hem on geveer financieel kan opbrengen. In Tholen heeft men regionaal als teler zelf zoveel mogelijk gegevens verzameld. Die hebben wel geleid tot een duidelijke verschuiving van het ene ras naar het andere. Ofschoon de Thoolse cijfers zeker niet als lande lijk representatief kunnen worden beschouwd zouden ze voor de zuid westelijke teler toch wel als globale informatie kunnen dienen. Pootgoed Ook het antwoord van de keurings dienst dat het onmogelijk is om aan te geven of pootgoed al dan niet is ontsmet vond het hoofdbestuur onbe vredigend. Ook hier moet nader on derzocht worden waarom zoiets on mogelijk is en wat er dan eventueel kan worden gedaan om die belemme ringen weg te nemen. Ten aanzien van de zgn. „koeba lies" had het hoofdbestuur nogal wat bedenkingen, ten eerste omdat Zee land een geringe veedichtheid heeft en ten tweede omdat de Scheldever- bindingen praktisch werken moeilijk maken. Bij de toekomstige ontwikke ling zal met deze gegevens rekening gehouden dienen te worden. Met de Z.L.M.-manifestatie ver loopt alles naar wens. De voorbereidingen zyn nu zover dat de hoofdlijnen van wat er zich op 23 en 24 juni af gaat spelen vast lig gen. Binnenkort zal de jury voor de be oordeling van de erfbeplanting op pad gaan. Zoals gemeld hebben zich 62 bedrijven aangemeld. De Beurskommissie Goes zal ook in de toekomst blijven doorgaan met zijn werk. Wel zal de samenstelling worden uitgebreid zodat verwacht mag worden dat de prijsvaststelling zal kunnen plaatsvinden op een nog reëlere basis dan voorheen. Advertentie kantoor: lindenlaan 3 middelharnis tel. 0(870-3477' privé: 01870-3816 I. tamboer jr. makelaar onroerende goederen bemiddeling bij aan- en verkoop taxaties beheer assurantiën hypotheken LtdNOMj Snell, een Engelse zanger die zichzelf begeleidde op piano en gitaar. Hij kreeg een spontane ovatie als blijk van grote waardering. Om het werk van Y.F.C. in Denemarken en Portu gal te steunen werd nog een inzame ling gehouden die f 19.000 opbracht. Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. Het voorarrest van de strijder voor de mensenrechten Alex ander Ginzburg is met een maand- verlengd, zo is van dissidenten in Moskou vernomen. Ginzburg wordt al 14 maanden vastgehouden op be schuldiging van opruiing tegen de S.U. MUNCHEN, Beieren. Het alcohol- verbruik per hoofd van de bevolking in de bondsrepubliek is in de laatste twintig jaar ruim verdubbeld en be draagt thans 12.4 liter per jaar. Elke derde patiënt die heden en dage in een psychiatrisch ziekenhuis moet worden opgenomen, is afhankelijk van de alcohol. TEL AVIV. Een militair van het Noorse contingent in Zuid-Libanon is dinsdag bij een botsing met Pales tijnse guerrillasrtijders gewond, zo melden ooggetuigen. Het gebeurde in het dorp Kaukaba, waar de VN-mi- litairen dicht bij Palestijnen liggen. WASHINGTON. De Amerikaanse ex-president Gerald Ford staat er bij de republikeinse kiezers het bes te voor om een nieuwe kandidatuur 4 te verwerven voor 't presidentschap. Volgens een recente enquête is 40 procent van de republikeinen voor een kandidatuur van Ford. WASHINGTON. De commissie van toewijzing van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft de begro ting voor de NASA, de Amerikaanse ruimteorganisatië, met 37 miljoen dollar verminderd. De meest tot de verbeelding sprekende projekten lo pen hierdoor gevaar. LA JOLLA, Californië. De weer stand van mens en dier tegen hart aanvallen wordt niet vergroot door lichaamsoefening. Aldus de conclu sie die in een rapport wordt getrok ken dat de universiteit van Californië publiceerde. RECIFE, Brazilië. Vijftien politieke gevangenen in Itamaraca in de Bra ziliaanse staat Pernambuco hebben besloten een einde te maken aan hun hongerstaking. Zij waren die 23 da gen geleden begonnen uit protest tegen de eenzame opsluiting van twee tot levenslang veroordeelde lot genoten. WASHINGTON. De ambassade van Zaire in Washington heeft tegenge sproken dat president Moboetoe Sese Seko 1.400.000 Amerikaanse dollars voor twee door de Verenigde Staten gesteunde guerrillabewegingen in Angola, in eigen zak heeft gestoken. Dit was beweerd door John Stock- well, een voormalig agent van de CIA. WASHINGTON. Na de fiets te hebben herontdekt interesseren de Amerikanen zich momenteel voor de brommer. Volgens officiële gegevens voerden de Verenigde Staten er vorig jaar 265.000 in, wat een toeneming met 150 procent is in vergelijking met 1976 en 562 procent vergeleken met 1975. HANOI. Honderden Vietnamezen van Chinese afkomst belegerden de ambassade van de Chinese volksre publiek in Hanoi, om uitreisvisa aan te vragen. De run is veroorzaakt door een uitlating vorige week van Xoean Thoey, secretaris van het centraal comité van de Vietnamese commu nistische partij, die zei: „als iemand wil terugkeren naar China, hoeft ie maar een aanvraag in te dienen". LONDEN. De Daily Telegraph in Londen heeft kritiek geuit op de uit spraak van de Hoge Raad der Neder landen, dat Knut Folkerts alleen aan de bondsrepubliek kan worden uitge leverd, als hij niet ter verantwoor ding wordt geroepen voor de ontvoe- rign van werkgeversvoorzitter Schley. Het blad vindt dat deze uit spraak een tegemoetkoming aan ter reur is. NICOSIA. De Cyprische hoge raad heeft een beslissing opgeschort in verband met een beroep tegen het doodvonnis, dat uitgesproken is over twee Palestijnen, die schuldig bevon den zijn aan moord op de vooraan staande Egyptische journalist Yous- sef el Sebai. NEW YORK. De Amerikaanse in lichtingendienst CIA was betrokken bij de staatsgreep tegen president Kwame Nkroemah van Ghana in fe bruari 1966. Dit meldt de New York Times. KATHMANDOU. De Oostenrijkse gidsen Peter Habler (35) en Reinhold Messner (33) zij er in geslaagd als eersten de Mount Everest bedwin gen zonder dat zij een zuurstofmas ker gebruikten. Dit is in de Nepalse hoofdstad Kathmandou bekendge maakt. ALGIERS. Het Frente Polisario, de bevrijdingsbeweging van de Weste lijke Sahara, heeft een beroep gedaan op secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties de gewapende interventie van Frank rijk in het konflikt om het gebied te doen ophouden. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 12 MEI NED. I: Na'een avontuur van Ca- limero volgt een special rond de snelgerezen ster voorzien van een fraaie sopraan Kate Bush. Tegen de achtergrond van Anton Piecks spookslot op de Efteling zingt ze onder meer Wuthering Hights, Mo ving en The kick inside. Vervolgens de laatste aflevering van Switch waarin Pete Pete en Mac een po pulaire ster uit Las Vegas moeten redden. Marco Bakker presenteert Muziek uit duizenden, waarin ope ra-operette- en musicalfragmenten ten gehore worden gebracht. Na het interview met de minister-president opnieuw een kijkje in de wereld van de misdaadbestrijding met Ba- retta. Baretta is ih een moeilijk parket geraakt. Na een lang onder zoek heeft hij genoeg bewijzen om een beruchte afperser voor het ge recht te krijgen. De rechter blijkt echter een goede vriendin van Ba retta te zijn, die zelf het laatste slachtoffer van de chanteur is. Ten slotte de laatste editie van De nieu we ketters Zuid-Amerika. Deze af levering gaat over Medellin een van de grote steden van Colombia. NED. II: In Pipo en de noorder zon trekken Pipo en Per naar trol lenkoning Knaikke die terug moet keren naar koning Kneus. Onder weg komen ze zusje Plom tegen. Daarna Hoe bestaat het gevolgd Advertentie Grenen buro's meeneemprijs in doos 99,- Grenen muziekmeubeis v.a. 49,50 5 ladenkast zwaar eiken 198,- geldig lol 31 mei meelstraat 31 zierikzee DEN HAAG. Staatssecretaris Haars van justitie heeft besloten dat Ste- phane Vieupeccate aan Frankrijk zal worden uitgeleverd. Frankrijk heeft Nederland om zijn uitlevering ver zocht omdat hij wordt verdacht van een bankoverval met een gijzeling in dè Ardcehe waarbij enkele doden zijn gevallen. door een Frans Italiaanse speelfilm Paje de bullebak met Jean Gabin in de hoofdrol. Gabin speelt de rol van afdelingskommissaris Joss, die de dood van een bevriende kollega wil wreken kosten wat het kost. Terwijl Joss met zijn onderzoek bezig is, ontmoet hij Nathalie met wie hij een listig plan vervaardigt teneinde de gangsterkoning te pakken te krijgen. In Terug naar de natuur merken Tom en Barbera dat buur vrouw Margo eens per week een vreemd huis bezoekt onder het mom dat ze is gaan paardrijden. Tom en Barbera vragen zich af wat ze Jer ry moeten vertellen. De redaktie van Vara-visie ontvangt een aantal parlementariërs voor het program ma Haagsche kringen. VRIJDAG 12 MEI NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 18.20 Teleac; 18.50 De fabeltjes krant; 18.55 Nieuws; 18.59 Calime- ro; 19.12 Kate Bush; 19.35 Switch; 20.25 Muziek uit duizenden; 21.37 Journaal; 21.55 Interview met de minister-president; 22.05 Baretta; 22.55 De nieuwe ketters: Zuid- Amerika; 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Pipo en de noorder zon; 19.24 Hoe bestaat het; 20.00 Journaal; 20.27 Pasja, de bullebak; 21.50 Terug naar de natuur; 22.20 Haagsche kringen; 23.20 Journaal. ZATERDAG 13 MEI NED. I: De kindermatinee op de zaterdagmiddag vangt aan met een aflevering van Bolke de Beer. In het programma Zolder presenteren Nelleke en Bob de gebruikelijke rubriekjes, Toverpotlood en Bolek en Lolek, de natuurfilm en het sprookje en proberen daarnaast dè aanleg van een snelle autobaan te voorkomen. Na pinksterkroon, een filmpje over een oude Twentse tra ditie, volgt een aflevering uit de se rie Slaty. De vindingrijke zeeleeuw Splash heeft de vinnen gespreid en is er tot wanhoop van zijn oppasser vandoor gegaan. In de vooravond de scholierenkwis 't Spant erom. Daar na een muizkaal programma, gelar deerd met spelletjes Vara's Muziek- toto. Enige van de komponisten wier muziekstukken vanavond ver tolkt zullen worden zijn, Gounod, Pugnani, Satie, Bizet en Simon en Garfunkel. Na het journaal de opi nie-rubriek Vara-visie gevolgd door een aflevering uit de Duitse krim- mi-serie De kommissaris. Antia Reese, telg ut en aanzienlijk indu- striëlengeslacht, wordt vermoord door wat op het eerste gezicht een in paniek geraakte inbreker lijkt. De pientere ko-mmissaris Keiler echter wendt al zijn scherpzinnig heid aan om een vooralsnog ge waagde theorie bevestigd te zien. Tot slot leest Simon Carmiggelt uit zijn bundel Bemoei je er niet mee het verhaal „Het portret" voor. NED. II: In de Bereboot kan za kenman Fred de Kei de malaise in de zakenwereld niet meer aan en gaat zelfs zover dat hij een ver geefse investering doet. Na Avro's Toppop volgt een aflevering van Mash waarin Radar zich op de lite ratuur heeft geworpen en naarstig op zoek is naar anekdotes. FrauK Burns ontvangt van B. J. Hawkeye een lawaaierig presentje. Up with the people is de titel van de eerste van twee programma's rond het ge lijknamige muziek- en zanggezel schap. Deze groep bestaat uit vier honderd studenten en is samenge steld uit zeventien verschillende nationaliteiten. In de tiende editie van Man aan de top getiteld, De ge luiden der stilte blijkt de liefde tus sen Summer Hohnson en Brian Walling geen lang leven beschoren. Hilary Madison wordt voogdes over het zoontje van de in het gevang belande Nick Koslo. Voorts is Ho well Rutledge naar huis terugge keerd en knijpen Stacey Walling en Harry Ragin er samen tussenuit. Daarna Televizier Magazine en Sportpanorama. ZATERDAG 13 MEI NED. I: 10.00 Teleac; 15.32 Nieuws; 15.35 Bolke de beer; 15.40 Zolder; 16.50 De pinksterkroon: 17.05 Salty; 18.20 Teleac; 18.50 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 't Spant erom; 19.55 Muziektoto; 21.37 Journaal; 21.55 Vara-visie; 22.45 De commissaris; 23.40 Simon Carmiggelt; 23.50 Journaal. NED. II: 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 De bereboot; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Mash; 20.55 Up with people; 21.40 De man aan de top; 22.30 Televizier; 23.20 Sportpanorama23.50 Journaal. HILVERSUM, 10-5. Het kollege van televisieprogrammaleiders heeft het bestuur van de NOS geadviseerd de vaste avonden op Nederland 2 in het komende winterseizoen voor de grote omroeporganisaties volgens het gebruikelijke schema te wisse len. Dit zou betekenen dat begin oktober van dit jaar de NCRV zou gaan uitzenden op maandag in plaats van donderdag, de VARA op dinsdag (nu vrijdag), de AVRO op donderdag (nu zaterdag), de KRO op vrijdag (nu maandag) en de TROS op zaterdag (nu dinsdag). De vaste avonden van de NOS op woensdag en van de Evangelische Omroep op dinsdag zouden gehand haafd moeten worden, (beiden op Nederland 1), evenals die van de VPRO op zondag (Nederland II). Bij dit schema is nog geen reke ning gehouden met het eventueel verkrijgen van de status van C- .omroep door Veronica, die dan ook recht krijgt op een televisie-avond per week. Carel Enkelaar: „Wan neer Veronica erbij zou komen, zou den we de indeling opnieuw bekij ken". door G. FRANSSEN Pitman kijkt met grote ogen op. „Je bent aardig op de hoogte, zeg. Ik heb vanmorgen het ochtendblad ge lezen, maar daaruit weet jij dit alles niet. Vertel es, hoe weet je dit alles?" „Ik weet misschien nog wel meer dat van belang kan zijn voor je on derzoek". En dan verhaalt Beckers over het volgen van Bronsa naar een zomerhuisje nabij de grens, niet ver van Gendringen af. Waar Bronsa een gesprek had met Peter Olderman. En het feit dat er ook in Duitsland een ontmoetingsplaats was: in een oude boswachterswoning in Kreis Lingen. Best mogelijk dat beide plaatsen kon- taktpunten waren voor de heren. Ver geet niet dat het zomerhuisje in Ne derland vlak aan de grens ligt en er allicht wel een jaar illegale over gangen zullen zijn. Zoals die vrijwel overal te vinden zijn langs de Ne derlands-Duitse grens. „Ik ben zelf wel eens per ongeluk via zo'n bin- nenwegje, zonder dat ik er erg in had, de grens over gereden en ont dekte het pas toen ik, tot mijn stom me verbazing, Duitstalige borden langs dè weg zag. Gelukkig hadden mijn vrouw en ik onze passen bij ons". Pitman kijkt Becfcers belangstel lend aan. „Dat is interessant, want de heren laten nog niet veel los. Ze bekennen wat we al weten, waar we de bewijzen voor in handen hebben - ze kunnen trouwens niet anders, niet waar? - maar voor het overige zwij gen ze of zeggen: daar weten we niets van. Dat was misschien een aangelegenheid van Peter Older man". „Ik zou in overleg met de rijkspo litie maar eens een kijkje gaan ne men in dat zomerhuisje bij Gendrin gen". „Weet jij dat te vinden?" „Waarschijnlijk wel. Ik weet zo on geveer hoe we gereden zijn, Bronsa voor me uit". Pitman denkt na. „Als jij en Sloef nu eens gingen kijken? Bel ik de mensen in Gendringen". Beckers is terstond bereid zijn me dewerking te verlenen. Sloef is een van de jongeren en als hij komt, wordt de man aan Beckers voorge steld. Er is al gebeld naar Gendrin gen en er zal een wagen staan bij het kruispunt naar of van Azewijn, hoe je het noemen wilt. Daar waar hij de weg kruist van 's Heerenberg naar Ulft. Tijdens de rit erheen vertelt Bec kers waarom hij geneusd heeft in deze zaak en aanvankelijk op een geheel verkeerd spoor zat. Maar toch wel een vermoeden had tegen Bronsa in eerste instantie. Hij vraagt aan Sloef: „Hoe zijn jullie er eigenlijk achter gekomen?" „We kregen al weken geleden een tip van het ministerie over deze zwendel met verdunde antibiotica en ook van onze Duitse kollega's kregen we in dit opzicht klachten. Het mi nisterie was van mening dat de haard in of nabij Boshagen gezocht moest worden. Aanvankelijk tastten we in het duister, maar door een samen loop van omstandigheden ontdekten we een opslagplaats in Eerden, op enkele kilometers afstand dus van Boshagen Die lag vol met dozen en flesjes. We hebben er maar één dag een paar mannetjes behoeven te zet ten, tot we de zogenaamde beheerder, althans de huurder van het pand, konden grijpen". „En die heette Zager?" „Dat is zijn bijnaam", zei Sloef lachend. ,In werkelijkheid heeft hij Piet Beevank. Hij is een oude be kende van ons. al enkele malen ver oordeeld voor alle mogelijke zwende- larijen en helingen. Als je zijn beroep vroeg, zei hij steevast: zager. Hij schijnt inderdaad in zijn jonge jaren een blauwe maandag in een zagerij aan de Zaan te hebben gewerkt. Maar hoe ter wereld weet jij van zijn ar restatie? Het heeft beslist niet in de kranten gestaan, want we hebben het geheim gehouden". „Door mijn onderzoekingen, die ik deed in opdracht van meneer Van Halverdingen. Het ging om de ont voerders van zijn dochter, weet je wel? Dat is nooit opgelost?" „Nee". De man kijkt hem onder zoekend aan. „Heb jij resultaten ge boekt?" „Ja. Maar de dader loopt op vrjie voeten: Peter Olderman. Zodra jul lie hem te pakken hebben, moet je hem daarover maar eens aan de tand voelen". „Er waren er toch meer bij be trokken?" Sloef kijkt de ander ver baasd aan. „Minstens twee mannen en een vrouw". „Dat kon ik niet ontdekken, maar Peter zal ook daar wel meer van weten". „Die krijgen we ook wel. Vandaag of morgen loopt hij in Duitsland te gen de lamp, want daar zoeken ze hem nu ook. En zal men hem daar in eerste instantie wel berechten, neem ik aan". De politiewagen uit Gendringen bleek al de weg te weten naar het betrokken zomerhuisje, want hij draait vóór de auto waarin Beckers en Sloef gezeten zijn, het kruispunt kan oversteken, al de betrokken weg in die naar het bewuste huisje voert. Dar blijken nog meer auto's te zijn, douane- en politic-autoriteiten. De tip van Beckers is heel belangrijk ge bleken. want het huisje is niet enkel een opslagplaats van de bewuste nep- antibiotica, het is tevens ten dele in gericht als een soort laboratorium. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7