Meningen lopen uiteen over rekreatieve ontwikkelingen Vertegenwoordigers bevolking gaven visie op ontwikkeling Diskussie in boswachterij Westerschouwen Werkbezoek prinselijk paar STREEKNIEUWS Koninklijk werkbezoek aan Dreischor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 mei 1978 Nr. 22300 3 HAAMSTEDE, 10-5. Rekreatieve ontwikkelingen moe ten nauwlettend in liet oog gehouden worden. Tot die konklusie kwam woensdagmiddag, in de romantische Boswachterij van Haamstede, het gezelschap dat, sa men met prinses Beatrix en prins Claus, een gesprek had over de problematiek die de rekreatie met zich meebrengt. Dat de opvattingen daarover voor al tussen de provincie en de gemeente Westerschouwen op sommige punten nogal uiteenlopen, bleek ook nu weer. Ook de gemeente Zierikzee, bij monde van burgemeester Th. H. de Meester, blijkt niet zo gelukkig met de voor zichtigheid die wordt gehanteerd. Westerschouwen pleit - zoals bekend - voor een afbouw van de al be staande plannen. Zierikzee wil graag enige watersportontwikkeling bij de haven De Val op gang brengen. Stroomversnelling Het onderwerp werd woensdag middag ingeleid door gedeputeerde A. L. van Geesbergen, die ook als gespreksleider fungeerde. De Delta werken, zo betoogde hij, brachten voor Zeeland een stroomversnelling in het rekreatiegebeuren; naar ve ler mening te stormachtig, volgens anderen niet stormachtig genoeg. In 1961 had Zeeland zo bijvoorbeeld 400.000 overnachtingen, in 1968 1.350.000 en op dit moment al meer dan twee miljoen toeristische over nachtingen. De ver blij fsrekreatie is te meten; de dagrekreatie niet en daarover ontbreken dus ook de ver gelijkende cijfers. „Het gaat er nu om welke richting we op Schou- wen-Duiveland uitgaan. Worden we de speeltuin van Nederland of ge ven we de leefbaarheid voor de eigen bevolking prioriteit?" In dat verband, zo benadrukte hij, gaat het niet alleen om de eigen be volking, maar ook om de toekomsti ge inwoners waarvoor ruimte geres- veerd moet worden. De rekreatie brengt ekonomische belangen met zich mee, maar er zijn ook andere belangen die de leefbaarheid bepa len. „Tussen dc belangen van de eigen bevolking en die van elders slaat het duelisme van rekreatie en na tuur. In hoeverre moet de natuur tegen de rekreatie in bescherming genomen worden?" zo vroeg hij zich af. Pijlers De gedeputeerde herinnerde er aan dat aanvankelijk de Zeeuwen een sterke uitbreiding van de re kreatie voor ogen stond. „Het toeris me wordt niet voor niets een van de pijlers van de ckonomie genoemd. Sindsdien is er echter een kentering gekomen in het denken van zowel de bevolking als de overheid". Met nadruk onderstreepte hij niet van het standpunt „Zeeland voor de Zeeuwen" te willen uitgaan, omdat duizenden van elders in de Zeeuws- se ruimte rekreëren. Samenvattend konkludeerde hij dat een deel van de beschikbare ruimte daarom voor rekreanten moet worden gereserveerd, maar Maagd Burgemeester C. Slabbe- koorn zorgde tijdens de bij eenkomst in de Boswachterij in Haamstede 'voor een la chertje. „We zijn als bewoners trots op onze kernen", zo zei hg, „als op een mooie jonge maagd. We willen met liefde rekreanten ontvangen, maar we willen haar graag maagd houden." Waarop burgemees ter Baerends opmerkte, dat op latere leeftijd ook een maagd niet gegarandeerd mooi blijft dat andere gebieden moeten worden bewaard voor de eigen bevolking. „Daarbij moeten we dan de waarde van de natuurgebieden in de gaten houden". Kunstwerk Tekenend voor de kentering in het denken noemde hij de Greve- lingenschets, die in eerste opzet een prioriteit aan de rekreatie bood en door de veranderde inzichten in de nieuwste versie de nadruk op de natuurbelangen in het Grevelingen- gebied legt. Een tweede voorbeeld is de voor genomen aanwijzing van de Kop van Schouwen als natuurgebied ook al heeft de procedure waarmee dat is gebeurd, veel ergernis gewekt. Ook de toekomst van de ontwikke ling van de Oosterschelde is veel zeggend. „Dit peperdure kunstwerk wordt gebouwd ten behoeve van het be houd van de natuurwaarde. Daar naast moeten echter ook visserij en rekreatie aan hun trekken komen". Uitbreiding seizoen Voor prins Claus was deze inlei ding reden om te vragen op welke manier de kwalitatieve verbetering van het rekreatiegebied en de uit breiding van het seizoen een middel kunnen zijn om de schaarse ruimte zo goed mogelijk te benutten. De heer M. P. Moelker die na mens de rekreatie-ondernemers, middenstand en horeca bij deze bij eenkomst aanwezig was, zei van mening te zijn, dat de uitbreiding van het seizoen heel goed mogelijk is door het spreiden van de vakan ties. Het sociale rendement van de kampcerplaatsen zou beter uit te buiten zijn, wanneer de vakantiepe riode over tien weken uitgespreid kan worden. Dit zou in samenspraak met de Oosterburen geregeld moe ten worden omdat die een grote druk op de kustgebieden uitoefenen. „Dc drang van dc ondernemers om vaste standplaatsen tc verhuren, zou dan ook minder zijn. Het is beter om het zo te regelen, dan bestem- mingsplanmatig". Druk Do heer H. J. van Zuijlcn, die de VVV's vertegenwoordigde, pleitte voor een totaal uitgewerkt rekrea- tieplan van c.r.m. waarin ook tege moet wordt gekomen aan de be hoefte van met name de jongere re- kreant. „We houden hen dan af van andere dingen met name van de aantasting van de natuur." De heer Van Geesbergen wees erop, dat al jarenlang van provin ciale zijde wordt gestudeerd op een mogelijkheid om de vakanties te spreiden. Ds. L. de Wit bleek duidelijk niet zo gelukkig met het idee om het vakantie-seizoen te verlengen. „Wanneer dat betekent, dat het minder druk wordt wat aantal men sen betreft, is het uitstekend. Maar als het een verlenging van dc uiterst drukke periode inhoudt, zou dat ontzettend zijn. Hij wees erop dat do huidige zes weken topdrukte een In Westerschouwen was burge meester H. P. Everwijn gastheer voor het prinselijk paar. Links op de foto de kommissaris van de ko ningin dr. C. Boertien. Ook bij de boswachterij waren weer heel wat belangstellenden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) geweldige inspanning betekenen voor heel wat mensen. „De morele en geestelijke druk daarvan moet niet onderschat worden". Spreiding De heer W. J. Geleijnse bleek als afgevaardigde van de middenstand die visie niet te delen. „Wij zijn voor het bevorderen van de rekrea tie. Stilstand betekent achteruit gang". De heer Van Geesbergen wees hem erop dat het bedrijfsleven niet benadeeld wordt door het stoppen van de rekreatieve groei. „Dat is ten behoeve van de vakantieganger nodig. Een doorgaan van de rekrea tieve groei zou een vermindering van de aantrekkelijkheid van het gebied betekenen." Overigens vroeg hij zich af of er nu al geen sprake is van enige spreiding. Afbouw De heer li. P. Everwijn, burgemees ter van Westerschouwen, wees op de kontroverse tussen provincie en ge meente voor wat betreft de afbouw van het aantal slaapplaatsen. Pro vincie en gemeente zijn het er wel over eens dat 60.000 het maximum is, maar er bestaat wel verschil van in zicht over het tempo waarin afge bouwd mag worden. Hij zei in dat verband dat de nota Westhoek heel wat meer mogelijkheden biedt dan het ontwerp voor de herziening van het streekplan. „Hoe kun je nu in twee jaar een visie veranderen en daar dan je beleid op richten?" vroeg hij zich af. Hij zei van mening te zijn dat plannen, waarover al sinds 1970 wordt gepraat, niet ineens uitgeslo ten kunnen zijn. Pi'inses Beatrix wilde hierna weten wat de afbouw van die plannen in-' houdt, waai'op de heer Everwijn ver duidelijkte dat de gemeente Wester schouwen de marge van. tienduizend slaapplaatsen, die nu nog geldt, voor een deel wil besteden voor voorzie ningen, zoals ten behoeve van dc waftèrsport cn voor het ovei'igc om de bestaande plannen te realiseren. Gedeputeerde mr. P. Boersma ver dedigde hiex-na het provincie-stand punt. Het resterende aantal slaap plaatsen .- zo meende hij - is nodig om de kwaliteit van de bestaande voorzieningen té kunnen verbeteren. „Laten we dat eerst doen, vóór we nieuwe plannen bekijken". „Kop" Prinses Beatrix vroeg zich hiérna verder nog af wat de aanduiding „bè- schermd natuurgebied" in zal gaan hóuden voor de Kop van Schouwen. De heer Boersma verduidelijkte dat een aantal zaken, die volgens het be stemmingsplan wel ontwikkeld kon den worden, nu niet meer mogen. „Het zal een gelukkige zaak zyn wanxieer erm nu zegt: ga die réchten afkopen. Dan wordt het serieus be keken; anders wordt alleen de bur- gér maar gèpcst. Dc provincie zou erg gelukkig zijn ook met een royaal afkoopbcleid voor gronden in dit na tuurgebied". Watersport Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee bracht hierna het on- derwex'p „rekreatie te water" aan de orde. „Schouwen-Duiveland is vol, maar het water rond Schoxiwen- Duiveland nog. niet. In het Ooste- scheldegebied kunnen nog tiéndui zenden rekreëren. Crm remt die ont wikkeling echter af onder invloed van de milieugroepen. Studies heb ben aangetoond dat de ver ontreiniging van 'het water door de rekreatie, een te verwaarlozen fak- tor is. Daarom zouden we die ont wikkelingen op gang moeten bren gen. Er is behoefte aan en de moge lijkheden, zijn er. Ik vind het betreu renswaardig dat dit nog niet kan. Wc hebben hier een taak voor heel Nederland". De lieer Van Geesbergen wees hem ex'op dat, hoewel de provincie dat be lang onderkent, men toch ook in de stuurgroep Oosterschelde de gx*oot- ste voorzichtigheid wil betrachten, ook al omdat dc* afsluiting van deze zee-arm zo pepex-duur is geweest. De heer W. Goeman (Landbouw schap) gaf hierna de mening van landbouwzijde. In die kringen is men het eens met het standpunt dat de rekreatie een halt moet worden toe geroepen, al hoewel hij de kombina- tie landbouw en rekreatie een geluk kige zaak vond. Dc heer Van Geesbergen kon hem gerust stellen; grootschalige projek- ten moeten wachten op een eindvisie op dit gebied. Dc heer F. Jansen wees hierna, na mens waterschap en Natuur- en Vo gelwacht, op het belang van het be houd van dc kwaliteit van het ge bied, ook in het belang van de re kreatie. Verrassing Spontaan reagerende kin deren tussen de enthousiaste bewoners zorgden woensdag middag voor een verrassing. Bij het vertrek van het prin selijk paar uit Haamstede overhandigden ze prinses Beatrix boeketjes bloemen, tekeningen en een kadootje. Overigens bleek het prinse lijk paar ook erg te genieten van de muzikale hulde die door de „Witte van Haemste- de" werd gebracht. ZIERIKZEE Werkzaamheden Zeelandbrug Op de Zeelandbrug moet het ver- keer rekening houden met werk zaamheden. Afwisselend wordt hét verkeer over één rijbaan geleid. Er geldt een inhaalverbod en een maxi mumsnelheid tot 50 km/uur. Er wordt allé dagen gewerkt met uitzondering, van de zondagen. De werkzaamheden duren tot 31 mei en worden na half augustus voortgezet. Solistenconcours Op het zaterdag jl. gehouden so listenconcours te Brielle behaalde het kwartet Cor Struyk, Hans Groot- jans, Kees Hillebrand en Kees van Geesbergen, leden van de Kon. Harmonie Kunst en Eer in de 2e af deling K.N.F. een eerste prijs met 48 punten. Uitgevoerd werd het werk Six of Daimonds van Th. van Campen. Iljj merkte op dat uit dc Rand stad dc laatste jaren een vrU sterke stroom naar Schouwen-Duiveland is gevloeid, hetgeen niet tot ernstige problemen heeft geleid. In de nota wordt enerzijds een ge leidelijke ombuiging bepleit, terwijl uit de cijfers juist een abrupte ont wikkeling valt te konstateren. Het zou kunnen rijn dat de ontwikkeling van hét denken over de ondex*werpe- lijke zaken, te weinig tot uiting is gekomen in de nota Bewoningspa- troon. Ir. Adi-iaansens gaf wel toe, dat de middenstandszaken te weinig in de nota naar voren zijn gekomen, maar - zo vond hij - men mag de relatie met de rekreatie niet over trekken, want 's wintei*s zit men toch weer zonder voorzieningen. Bij voor spoedig verloop in de toeristenmaan den, kunnen zaken 's winters soms wel worden gesloten. Pendel Wat te bereiken valt aan goeds door extra import, staat in de nota, maar die import moet afgemeten worden naar de - niet wenselijke - lange afstandspendel. Voor- en na delen moeten tegenover elkaar wor den afgewogen. Behoud open ruimte en ontwikkeling kleine kernen, be hoeft niet met elkaar in strijd te zijn, maar de nota is - in het algemeen - tegen vestiging zonder ekonomische binding. Een ontwikkeling uitge smeerd tot 1985, kon hij moeilijk als abrupt kwalificeren. De druk is snel toegenomen de laatste jaren, maar het beleid is gericht op geleidelijk heid. Vergrijzing De heer J. H. Stoutjesdijk, direk- teur van de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening Noord-Zeeland, wees op de vergrijzing van de be volking in de kleine kernen. Die ver ouderde bevolking blijft verstoken van eerstelijns-voorzieningen, omdat de federatie daar geen mensen voor heeft (personeelsstop). Gedeputeerde mr. J. P. Boersma, keerde zich tegen de uitdrxxkking „bevriezen van ker nen". Daar is nooit over gerept. Nodig zyn een specifiek welzyns- bcleid en een jeugdbeleid, waarvoor (ook) dc gemeenten geld moeten four neren. In dit verband wees gedeputeerde A. L. van Geesbergen op de idee van „proeftuinen", op het gebied van welzijnszorg, waarvan Schouwen- Duiveland er een wordt. Hiervoor wordt f 1 miljoen uitgetrokken en een aparte kx-acht mag worden aan getrokken. Prinses Beatrix „wat gebeurt als het geld op is?". Gedeputeerde Van Geesbergen: „De minister zal het tot een zaak van landelijk beleid moeten maken". W erkgelegenheitl Over de werkgelegenheid maakte de heer Dokman enkele'opmerkin- gen, die o.m. verwees naar de ko mende werkgelegenheid '(1200 a 1500 man) voor de Oosterscheldedam- sluiting. DREISCHOR, 10-5. Laat men plaats en zaal buiten beschouwing, dan was de woensdag gehouden ont vangst in bet dorpshuis te Dreischor van prinses Bea trix en prins Claus, kongruent aan het eerder in de morgen aan Ouwerkerk gebrachte bezoek. Ook het on derwerp in heide plaaten was eender: de Nota Bewo- ningspatroon. Inleider was hier ir. Th. M. Adri- aansens, direkteur Provinciale Pla nologische Dienst voor Zeeland, die het thema vrijheid van wonen aan sneed. Er is een diskussie gaande in hoever cr op dit punt beperkingen kunnen en mogen worden opgelegd. Het geheel moet gezien worden tegen de achtergrond van dc eisen der plaatsclyke bevolking. De grootte van dc plaats (kleine kernen) is daar- by niet eens zo relevant. De plaatselijke bevolking in de kernen zou de geschakeex-de pi-oble- matiek aan de orde moeten stellen. Daarbij gaat het om de ideale om vang van een kern en een ideaal pakket voorzieningen, „maar men weet dat is er niet". Dc allemoodzakclUkstc voorzienin gen zyn bekend: basisschool, winkels, openbaar vervoer, kleuterschool. Men heeft gezegd: „bouw huizen en het pi'obleem is opgelost", maar duidelijk is geworden, dat men daar mee alleen er niet komt. De diepere oorzaak van de achteruitgang steekt in de snel zich wijzigende maat schappelijke struktuur (grotere wel vaart, kleine gezinnen e.d.). Scholen Voor wat de scholen in kleine ker nen betreft, zijn de ideeën van de onderwijs-Innovatiekommissie eon handreiking, waarbij gedacht wordt aan 2-klassige scholen met minimaal 25 leei'lingen. In het algemeen zal het moeten gaan om een ge-integreerd beleid, dat gedragen wordt door overheid en bevolking. De natuurlijke groei van dc kleine krrnen is gering: groei moei dus ko men van migratie, waar echter door gebrek aan werkgelegenheid, een langc-afstandspcndcl aan vastzit. In deze streek zijn vijf kernen met meer dan 1500 inwonex*s en negen kernen met minder dan 1000. Het gaat dex-halve om een proces van zorgvuldig verdelen; gewerkt wordt .met kleine getallen over een groot aantal kernen, Kauipwinkcls In het kader van de diskussie wees de heer M. J. Krijnse Locker op de korrelatie tussen voorzieningen t.b.v. de x-ekreatie en die voor de eigen be volking. Hij geloofde dat - b.v. bij juiste situering van kampwinkels - de bevolking van kleine kernen een graantje mee kan pikken. Hij vond ter zake van de middenstand, geen visie neergelegd in de Nota Bewo- ningspatroon, daarbij wijzend op de 50 procent van de regio-werkvoorzie ning t.b.v. de rekreatie. Drs P. Vis had nogal moeite met de nota. De heer J. Coumou waarschuwde met klem tegen verlies van diensten cn instellingen en bepleitte vestiging van diensten. Hij had b.v. angst voor verplaat sing van het waterschap, na even tuele verdex-e concentratie van wa terschappen in Zeelaxxd. Wat de klei ne kernen betreft pleitte hij vooral voor kleine aanzetten, waar bij be woning op zich onbelangrijk is, want de afstanden in de regio spelen geen rol. Mevrouw E. L. Littooy-den Hol lander wees op de ongemakken, die de rekreatie ook met zich brengt voor de autochtone bevolking, zulks in vex-band met uitbreiding van het loeristenseizoen. Opgemerkt werd dat het gaat om seizoensverlegging binnen bepaalde grotere concentra ties (bungalowparken), waarvan geen ovexiast uitgaat. Dx*s Vis tenslotte bepleitte renovatie van bestaande woningen in de kleine kernen, plus toewijzing van tweede woningen. In Dreischor bij het Dorpshuis stond ook heel wat publiek ie wachten om een glimpje op tc vangen, van prinses Beatrix en prins Claus. Hier verlaat de prinses naast burgemees ter C. Slabbekoorn het Dorphuis na een bespreking waarin de bevolking een visie kon geven op dc nota be- woningspatroon. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3