Meningen Gedeputeerde Staten en gemeente Westerschouwen over herziening Gemeenteraad Westerschouwen eens met krediet ter verbetering van kruispunt Aantjes over „smalle marges" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Streekplan Schouwen-Duiveland Ook rekonstruktie Noordstraat WAT k^( ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f978 134ste jaargang Nr. 22209 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succes/es" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: De herverkaveling van stadsscholen HAAMSTEDE, 9-5. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn het met de gemeente Wcsterschouwens eens over een wijziging in de herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland. De gemeente heeft er bü de pro vincie op gewezen, dat een terrein ten westen van de duinovergang Wilhel- minahoeve, als natuurgebied is aan gegeven, terwyl er overeenstemming is over een bestemmingsplanwijziging In deze wijziging wordt dit terrein tot kampeerterrein bestemd, om het kamperen elders in het duingebied te kunnen laten beëindigen. Dat is te lezen in de antwoorden, die g.s. hebben gegeven op de be zwaarschriften en opmerkingen over het streekplan. stemming is in 1958 opgenomen in een uitbreidingsplan in onderdelen en in 1972 overgenomen in het be- stemmigsplan „Zeebad Nieuw Haamstede'.' met de bestemming „woondoeleinden". De huidige be stemming, zo menen g.s., heeft voor dit gebied rechtskracht en het ont- werp-bestemmingsplan dient dan ook aangepast te worden overeen komstig de opmerkingen van de ge meente. ,De Meipaclit" Kamperen De gemeente Westerschouwen be doelt hiermee het perceel dat in het vigerende bestemmingsplan „Archi tect Hoogenboomlaan" uit 1964 werd bestemd tot natuurreservaat. Het huidige gebruik is echter voorname lijk parkeren van auto's en de ge meente wenst het terrein te bestem men voor kamperen. Dat is nodig, omdat in het oostelijke deel van het oostelijk aangrenzend ciuinpereeei, gekampeerd wordt in strijd met het vigerende bestemmingsplan „Buiten gebied". Een mogelijkheid om dat op te lossen is het verplaatsen van het kampeerterrein naar genoemd ge bied. G.S. zijn het daar mee eens. „Aan gezien deze oplossing uit oogpunt van landschaps- en natuurbehoud als wenselijk kan worden beschouwd, ware aan het verzoek van de ge meente tegemoet te komen". Woningbouw Ook heeft de gemeente Wester schouwen er op gewezen, dat een strook grond ten oosten van de Bad- weg, krachtens het vigerende be stemmingsplan „Zeebad Nieuw Haamstede" bestemd is voor woning bouw en op de kaart si aangegeven als natuurgebied. De betreffende be ling van de permanente woonfunkie plaats vindt." De gemeente wil deze doelstelling genuanceerd zien, in de zin, dat het „buiten wonen" mogelijk blijft in nader aan te wijzen gebie den. „Dat de terreinen voor verblijfsre- kreatie ook voor dit doel worden ge bruikt en niet voor het permanente wonen, zal geen nadere toelichting meer behoeven", zo menen g.s. „De funktie van het „buiten wonen" zal als woonfunktie bij de woonkernen moeten worden gesitueerd. Een ver dere ontwikkeling van het zoge naamde rekreatief wonen wordt af gewezen". Afronding G.S. is het al evenzeer met de ge meente eens, wanneer die er op wijst dat op de lijst van natuurgebieden en de kaarten het bosje „de Meipacht" als natuurgebied voorkomt. Bestem- mingsplanmatig is daar de bouw van een logiesgebouw mogelijk en er is sprake geweest van verkoop door Staatsbosbeheer aan de Nederlandse Jeugdherbergen Centrale ten behoe ve van de bouw van een jeugdher berg. De vraag is nu of dit terrein nog als natuurgebied moet worden aangegeven. De Meipacht is een klein, maar we gens zijn ligging middenin de rekrea- tieconcentratie van Westenschouwen, belangrijk landschaps- en natuurele ment. In het vigerende bestemmings plan Hogeweg is het bestemd tot „groenvoorzieningen", met uitzonde ring van een klein gedeelte aan de oostzijde, dat bestemd is voor „lo- geergebouwen". G.S. vinden dat de hiermee bereikte bescherming van het gebied voldoende is, zodat de aanduiding in het streekplan als na tuurgebied kan vervallen. „Buiten wonen" Niet eens zijn g.s. het met de be zwaren van de gemeente tegen de vierde doelstelling in de nota. Die luidt als volgt: „Voorkomen moet worden dat op terreinen voor ver- blijfsakkommodatie een ontwikke De gemeente Westerschouwen is verder van mening, dat de ontwerp herziening van het streekplan te wei nig ruimte laat om - ondanks de af ronding van de rekreatie die ook zij voorstaat - toch nog een bepaalde ontwikkeling te hebben binnen het kader van het binnenkort vast te stellen gemeentelijke struktuurplan. Zeer waarschijnlijk, zo denken gede puteerde staten, gaat het bij het be zwaar van de gemeente Wester schouwen om een andere interpreta tie aan het woord „afronding" dan door de provincie daaraan wordt ge geven. De gemeente legt de voorge stane afronding van de rekreatieve ontwikkeling van de Westhoek uit als een beleid dat toch nog streeft naar een uitbreiding - zij het geen grote - van de aanwezige verblijfs- akkommodatie. De provincie is van mening, dat na de stormachtige ontwikkelingen van de afgelopen jaren, waarbij het ac cent sterk op de kwantiteit heeft ge legen, wellicht kwalitatief nog onvol komenheden en onevenwichtigheden bestaan. Opheffing daarvan, die de kwaliteit van de rekreatie in de Westhoek zal kunnen verbeteren, zal mogelijk een beroep doen op de nog geringe hoeveelheid voor rekreatie beschikbare ruimte in dit gebied. NIEUW VENNEP, 8-5. „Sommigen dreigen te vergeten dat de smalle marges van de demokratie ook gel den voor een CDA/VVD-kabinet, Met name sommige WD-politici hebben de neiging zich polariserend tegen Hiervoor dient dan ook de laatste nog resterende ruimte te worden bestemd. De Stichting Zeeuws Coördinatie orgaan is het met g.s. eens.. Deze stichting heeft laten weten van me ning te zijn, dat de in de Westhoek nog beschikbare ruimte dient te worden gereserveerd voor sanering en aanpassing van al aanwezige voorzieningen. het beleid van het vorige kabinet af te zetten". Met deze woorden lanceerde CDA- fraktievoorzitter Aantjes maandag avond, tijdens een CDA-bijeenkomst in Nieuw-Vennep, een aanval op de WD-politici, die over een puinhoop spreken die ministers van het vorige kabinet zouden hebben achtergela ten. „Daarmee veroordelen zij ook het beleid waar Van Agt als vice- premier mede verantwoordelijk voor was én ook het teruglopen van de inflatie en het behoud van de ar- beidsvrede, die onder het beleid van met name Boersma en Lubbers zijn verwezenlijkt", aldus Aantjes, vol gens wie ook het huidige kabinet al leen zal kunnen slagen als het het beleid van Lubbers en Boersma op dit punt in grote lijnen voortzet. HAAMSTEDE, 8-5. Hoewel de agenda van de verga dering van de raad van Westerschouwen maandag avond maar een klein aantal punten vermeldde, kwam liet kollege toch met een paar belangrijke nieuwtjes. ZIERIKZEE. In de Stadskwekerij staat een oude pereboom. die - ondanks zijn leeftijd - zich duchtig en bloesemrijk doet gelden in deze schone lente tijd. Het dochtertje van de „baas van de kwekerij", ruikt aan de fraaie bloesems. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Een daarvan is de, lang verwachte verbetering van het kruispunt. Noordstraat-Serooskcrkseweg, waar voor de raad een krediet van f 80.000 beschikbaar stelde. In totaal is een bedrag van f 681.000 nodig, waarvan echter een groot deel kan worden gefinancierd uit het fonds Dorpsuitbreiding en door onder meer provinciale subsidies. De heer Z. Roseboom, direkteur gemeentewerken, gaf een toelichting op het plan. dat voor een groot deel bestaat uit een uitbreiding van het kruispunt met een aantal stroken voor afslaand verkeer. Behalve voor het verkeer, dat rechtsaf de Hooge- zoom in gaat, omdat het aantal au to's dat deze richting kiest, te gering is. Het kruispunt zal beveiligd gaan worden door een verkeersafhanke- lijke lichtregelaar. Voor de fietsers zal er een oversteekplaats met druk knop bediening zijn. De oversteek plaatsen voor voetgangers en fietsers zullen iets buiten het hart van het kruispunt worden aangelegd. Reden tot vreugde was dit plan vooral voor de PC-fraktie, die, zoals de heer J. van den Berge herinnerde, al sinds 1970 op een dergelijke ver betering heeft aangedrongen. Kritiek Het moest burgemeester H. P. Everwijn maandagavond toch weer even van het hart. Hij voelt zich al lerminst gelukkig met de visie, die GS van Zeeland hebben neergelegd in de ontwerp herziening voor het Stz-eekplan Schouwen-Duiveland. De kwestie kwam aan de orde naar aan leiding van vragen van mevrouw A. G. J. Hogenboom-Landegent (VVD), die wilde weten wanneer de struk- tuurstudie van de gemeente klaar is. „Door beslissingen van de overheid, moeten onze studies steeds worden aangepast. Wat blijft er van de visie van de gemeente over? Straks wordt in Middelburg het streekplan behan deld en dan ligt onze visie er nog niet". Praatstuk De voorzitter wees haar erop, dat de afdeling ruimtelijke ordening de door ministeriële beschikking om de Kop vart Schouwen voorlopig aan te wijzen als natuurgebied en door het ontwerp streekplan - zo overbelast is, dat de studie niet op tijd klaar kan zijn. Het kollege heeft wel be sloten om de studie niet eerst in vooroverleg met de PPC te behande len, maar onmiddellijk - en dat zal dan in juni of juli zijn - als praat stuk in de raad te brengen. „We kunnen geen ijzer met handen bre ken". De heer J. Lustig (PvdA) zei daar op, dat zijn fraktie veel respekt heeft voor de manier, waarop de ambtena ren van de afdeling r.o. diepgaand en goed hun werk doen en ook de heer L. Tieleman (PCF) uitte dezelfde waardering. De PC-woordvoerder was het echter met de VVD eens. dat op deze manier het gemeentebestuur van Westerschouwen grond onder de voeten verliest. „We hebben geen been om op te staan, omdat we zelf niet klaar zijn. Het bestemmingsplan Hoge Zoom Lage Zoom bijvoorbeeld moet worden vastgekoppeld aan een struktuurplan. De heer Everwijn her innerde eraan, dat al twee jaar gele den de provincie het midden-model van de nota Westhoek heeft aan vaard. „Men zag dat toen als een interim streekplan. We mochten daarop door borduren. Het is te betreuren, wan neer provinciale staten - nu in de herziening van het streekplan nog meer wordt teruggenomen dan in de nota Westhoek - geen korrektie daar in zullen brengen. Noorclstraat De direkteur gemeentewerken kwam maandagavond ook met een toelichting op de derde fase van het rekonstruktieplan voor de kom van Haamstede; de verbetering van de Noordstraat, waarvoor een krediet van f 450.000 beschikbaar werd ge steld. De rekonstruktie houdt in. dat vanaf slagerij De Jonge tot en met hotel Bom het trottoir wordt ver breed. dat het parkeren tussen de bomen niet meer mogelijk is, dat een aantal parkeerplaatsen in de lengte richting van de straat wordt gelegd, maar dat in totaal ongeveer 50 par keerplaatsen zullen vervallen. In plaats daarvan zal de aandacht wor den gevestigd op het parkeerterrein achter de Amro-bank, dat op ge meente - en nog te verwerven grond, zal worden uitgebreid. Ook zal een andere verlichting worden aangebracht in de Noord straat. Er komt t.I.-verlichting en een sfeerverlichting, zoals op het Dorps plein in Renessc en zoals ook al rond de kerk in Haamstede is aange bracht. (Vervolg pag. 4) BRUINISSE. Met als objekt de sluisbrug te Bruinisse, werd maan dag een oefening gehouden van de Nationale Reserve, zulks in verband met het 30-jarig bestaan van deze verdedigingsorganisatie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Deugd is Heet ijdel en licht zinnig, als het om een belo ning vraagt. Montaigne ZEGT eiiT Verwachting tot woensdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig; meest matige wind uit noordoost tot noord; kou dere nacht met minimumtemperatu ren van 6 tot 2 graden en mogelijk hier en daar nachtvorst; maximum temperaturen van 14 tot 19 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5-15. Min.-temperatuur: omstreeks 6 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 10 mei. Zon op 5.55, onder 21.19 Maan op 8.24, onder 0.13 11 mei. Zon op 5.54, onder 21.21 Maan op 9.12, onder 0.56 Eerste kwartier: ,15 mei (9.40) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 10 mei 6.15 18.35 11.49 11 mei 6.49 19.05 12.22 0.10 Springtij: 9 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag mogen we droog en vrij zonnig weer verwachten. Een krachtig en omvangrijk hoge- drukgebicd, waarvan het centrum ten noorden van Scandinavië ligt, breidt zijn invloed verder naar het zuiden uit. Tussen dit hogedrukge- bied en een gebied met lage baro meterstanden boven Oost-Europa heeft zich een noordoostelijke stro ming ingesteld, die vrij koude en droge lucht vanuit Scandinavië aanvoert. Een zwak front dat dins dagmorgen boveh Noorwegen lag, trekt langzaam zuidwaarts, maar neemt daarbij in betekenis af. Het zal bij ons wat bewolking in de ho gere niveaus kunnen veroorz.aken. Daar de zon al veel kracht heeft, bereiken de middagtemperaturen waarden, de normaal zijn voor de tijd van het jaar. Wel zullen de nachten geleidelijk kouder gaan worden. Maar de kans op nacht vorst is de komende nacht nog klein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1