TWEE MINUTEN Geslaagde Oranjefeesten ook te Sirjansland Brezjnev's auto had lekke band Veilig weg uit brandend toestel OBS-Zonnemaire had schoolkamp in „De Koebel" te Burgh Zelfverbranding in Israël 2 Wipt van Doorpe ovepjeden Miljoenen geweren, duizenden tanks vormen twee legers, die elkaar bevechten tot in de dood! AGENDA Heel veel informatieve (en veront ruste) reakties zyn binnengekomen over de wijze, waarop Zierikzee op •1 mei de twee minuten stilte vulde om 20.00 uur ter herdenking van de doden uit de Tweede Wereldoorlog. In plaats van twee minuten stilte, werden deze kostbare minuten door lopend gevuld met sirenegeloei. Dit onverklaarbare lawaai-feit kreeg nog extra relief door de omstandig heid, dat velen thuis de stilte in acht namen, synchroom met de herden king op de VVaalsdorpervlakte, die door de televisie werd uitgezonden. De vergissing is onbegrijpelijk, hoewei deze zich heeft herhaald, want ook verleden jaar was er ge durende de volle twee minuten, sire negeloei. Vanouds is na de bevrijding de si rene er wel aan te pas gekomen. De sirene gaf het begin van de twee mi nuten stilte aan. Gedurende vele ja ren bevond de stoet in het kader van de stille omgang zich dan op de al gemene begraafplaats, waar de sire ne juist te horen was. De stoet hield dan stil, wachtte twee minuten, waarna opnieuw de sirene zich liet horen, ten teken dat de stilte-minu ten voorbij waren. Het is derhalve niet de bedoeling en dat kan het ook nooit zijn, om die twee minuten te vullen met sirene geloei. Daardoor ontstaat zelfs een anti-klimax en terecht hebben vele mensen zich daaraan ge-ergerd. We dringen er hier met de meeste klem op aan, dat Zierikzee maatre gelen treft om deze gang van zaken in de toekomst te voorkomen. Een jaar is kort, maar is ook lang en op 4 mei 1979 kan het allemaal weer vergeten zijn en wordt deze onjuiste vertoning misschien herhaald. Dat moet niet zijn. Twee minuten stilte, dienen echt twee minuten stilte te zijn. Oogstmijt plaagt velen UTRECHT, 3-5. Ondanks zijn geringe afmeting van on geveer een kwart millimeter weet de oogstmijt alleen in ons land al jaarlijks naar schat ting 50.000 mensen het leven zuur te maken. Heftige jeuk ontstaan op de plaats waar deze fel-oranje parasiet zich heeft genesteld. Nagenoeg geen enkele arts is bekend met het bestaan van deze parasieat en tegen de jeuk die hij ver oorzaakt bestaat geen medi cijn. Het hoofd van de Univer- siteits-polikliniek voor Huid en Geslachtsziekten van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, de arts R. F. E. de Wit, heeft over deze mijt een proefschrift geschreven „Tërombidiose in Nederland een nieuweparasitose. Dins dag is hij hierop aan de Rijks universiteit in Utrecht gepro moveerd tot doctor in de ge neeskunde. DJAKARTA. W. S. Rendra, een van de meest vooraanstaande schrij vers van Indonesië, is gearresteerd omdat zijn gedichten de regering in diskrediet zouden brengen. Dit heeft een woordvoerder vanh et leger dins dag meegedeeld. NOORDWIJKERHOUT. Velen vol bloeiende narcissen, hyacinten en vroege tulpen in de streek tussen Leiden en Haarlem. Haast om te ge nieten echter is geboden, omdat de bollenboerèn en hun families al weer druk in de weer zijn met het zgn. koppen van de bloemen. De achterblijvende bollen zijn bestemd voor de export. SIRJANSLAND, 4-5. Op maandag 1 mei vond te Sirjansland de zo lang zamerhand traditioneel geworden Oranjeviering plaats. Als gevolg van het 's morgens vroeg nogal dreigend aanziende weer, werd door het orga niserend comité „Sirjansland Voor uit" besloten de viering te doen plaatsvinden in de grote loods van de firma Van Dijk. Naast de gebruikelijke kinderspe len was ook weer een grote Oranje- markt georganiseerd met onder an dere: rad van avontuur, schiettent, balgooien en diverse raadtenten. De festiviteiten begonnen 's morgens rond tien uur met een kort openings woord van de voorzitter van het co mité, de heer J. op 't Hof. Hierna werden enige tientallen ballonnen opgelaten en werd een aanvang ge maakt met de Oranjemarkt en de kinderspelen. Belangstelling Na de middagpauze werden de spelen voor de groteren afgewerkt, waarbij zeer veel belangstelling be stond voor het ringsteken met krui wagen. Op het einde van de middag werden de uitslagen van de diverse raadattrakties bekendgemaakt. De uitslagen waren als volgt: de lengte van het opgeknoopte touw werd ge raden door C. Sfcruyk, het gewicht van de steen werd evenals het juiste aantal bonen geraden door I. op 't Hof, de naam van de pop werd dit maal niet geraden, zodat het rad van avontuur uiteindelijk Rianne Bolier als de gelukkige winnares aanwees. Fanfare Bij het ringsteken met kruiwagen gingen de prijzen achtereenvolgens naar: I. op 't Hof en F. Capelle, M. Joziassen, A. van der Wekken en C. Joziasse en J. van Damme. Het sponswerpen voor de kleintjes werd gewonnen door: Daniëlle van der Graaf, met als tweede Ricardo van Gelder en als derde Peter van Splundër. Het blokjesrapen werd ge wonnen door: Karin de Jong, gevolgd door Jacqueline Klaasse en Barry Nele. Bij het koekhappen gingen de prijzen naar Ronald Strijaards, Kees Padoms en Perry Brouwer. Bij de jongsten werd het best in de koek gehapt door Edwin van der Graaf, Dirk Hanse en Arjen van Doorn. Het ringsteken werd gewonnen door Conny Poot, gevolgd door Lisette van Doorn en als derde Rianne Bolier. De dag werd tenslotte besloten door een optreden van Oosterlands Fanfare en een lampionoptocht, wel ke echter in verband met de slechte weersomstandigheden geen doorgang kon vinden. Het bleef bij het vertol ken van enige nummers in de loods, waarna het Wilhelmus een einde maakte aan de festiviteiten. (Nage komen verslag). BONN, 4-5. Dc voor het staatsbe zoek aan dc bondsrepubliek by Daimler-Benz geleende Mercedes 600 kreeg donderdag op dc autobaan bandenpech toen de Russische gast Leonid Brezjnjev op weg was van het slot Gymnich naar Bonn. Naar de Westduitse politie mee deelde stapte Brezjnjev over' in een reserve-auto van hetzelfde type die bij staatsbezoeken altijd in de offi ciële kolonne meerijdt. Na een on derbreking van slechts één minuut werd de 'reis voortgezet. Volgens een goedingeliehle kring in Bonn „meenden de veiligheids mensen aanvankelijk dat 'het wel licht een terroristische aanslag be trof en het gehele konvooi remde hard. Gelukkig' 'was het wegdek droog, anders zou er gemakkelijk een kettingbotsing hebben kunnen ontstaan", niede gezien het feit dat de auto's een snelheid hadden van 120 km per uur en het loopvlak van de betrokken band (rechtsachter) er in één keer afsloeg. De Russische lei der lee kvolgens deze bron heel rus- ti g toen hij in Bonn aankwam. LONDEN, 4-5. Meer dan 100 pas sagiers zijn met de schrik vrijgeko men nadat de Boeing 737, waarmee ze op weg waren van Dtisseldorf naar Londen donderdagavond in brand vloog tijdens de landing op het vliegveld Luton, nabij de Britse hoofdstad. De 124 passagiers, onder wie twee babies, ontsnapten onge deerd via de nooduitgangen nadat het landingsgestel van de Boeing had vlamgevat op het moment dat het tosetel juist de grond raakte. Volgens een woordvoerder van dc Iuch vaartmaatschappij, Britannia Airways, werd h?t toestel slechts licht beschadigd. ZONNEMAIRE, 3-5. 24, 25 en 26 april heeft dc O.B.S. te Zonnemaire weer de 3-jaarlijkse schoolkamp in de „Koebel" te Burgh gehad. Het geheel stond onder leiding van dc heer R. Mandemakcr, het hoofd der school. Hij werd terzijde gestaan door een zestal moeders. Dc 37 leerlingen kregen door de heer Mandemaker een enerverend programma voorgeschoteld. Na aan komst 's maandags werden de kin deren in groepen verdeeld, zoveel mogelijk van alle zes klassen één in elke groep. Elke groep moest een eigen naam verzinnen, 's Maandags middags werd in de omgeving van de Koebel een opdrachtenspel ge daan. Na 't eten werden enkele bun kers bezocht, hetgeen voor de jong sten een hele belevenis was. Diezelf de avond werd er nog een film ver toond waarna men nog een avond wandeling in de omgeving maakte. Vossenjacht De tweede dag, dinsdag, werd een vossenjacht in de Domeinen gehou den, waarbij de heer Mandemaker - 'j> .A.y fit,} f EINDHOVEN, 4-5. In de nacht van woensdag op donderdag is op 71-ja- rige leeftijd in zijn woning te Eind hoven overleden de heer W. A. V. van Doorne. Samen met zijn broer, dr. Hub van Doorne, heeft hij 50 jaar geleden de grondslag gelegd voor de DAF-onderneming. Zijn ge zondheidstoestand liet de laatste tijd te wensen over: onlangs werd hij ge- roffen door een hartaanval, waar door hij de viering van het gouden jubileum van DAF Trucks niet kon bijwonen. TEL AVIV, 4-5. - Een Israëliër heeft donderdag, de nationale her denkingsdag voor de Joodse slacht offers van de Nazi's, getracht zich voor de ambassade van West-Duits- land in Tel Aviv dooi* zelfverbran ding van het leven te beroven. Voorbijgangers en politieagenten trekken hem echter de brandende kleding van ihet lijf. Hij werd met niet ernstige brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. De demonstrant is een uit Polen afkomstige man, die met zijn daad wildé protesteren tégen „het nieuwe Nazidom dat inWest-Duitsland heerst". Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) is er van overtuigd dat het opschox*ten van leveringen van hoogverrijkt uranium aan Petten „niets te maken heeft met de nonproliferatie-ideeën van de Amerikanen". Ook ziet hij ér „geen zaak in die samenhangt met Almelo". HONG KONG. China heeft een groot olieveld ontdekt in de Zuidchi- nese Zee, in grootte vergeleken met het grootste olieveld van China bij Taching.. Dit heeft Radio-Kanton dinsdag meegedeeld. TEHERAN. Bij de staatsgreep die vorige week in Afghanistan plaats vond zouden minstens drieduizend aanhangers van de afgezette presi dent Mhammad Daoed zijn vermoord. SALISBURY. De uit zwarten en blanken bestaande overgangsregering in Salisbury heeft een beroep op de zwarte guerrillabeweging gedaan óm het vuren te staken. Voorts deelde het kabinet mee dat het verbod op de twee partijen die deze beweging vor men, is opgeheven. LONDEN. Een gigantische ijsberg van 50 bij;35 km dpijft uin de rich ting van Afrika,'zq. is. van Britse on derzoekers; in Southampton vérno- Advertentie als vos fungeerde, 's Middags was er- gelegenheid voor de jongelui iets voor zichzelf te doen. In de namid dag werd de manege „Lisiduna" be zocht, wat in erg goede aarde viel bij de jeugd, 's Avonds was er een bonte avond georganiseerd met een quiz, bingo enz. De laatste ochtend ging de heer Mandemaker met de gehele groep in de duinen spelletjes doen om 'de dames van de leiding gelegen heid te geven het interne van de Koebel weer z'n normale aanzien te geven. Om half één werd het sein huis waarts gegeven, nadat de heer Man demaker de dames bedankt had met een bloemetje. Alle drie de dagen werden vervolmaakt met goed weer, af en toe zon, maar geen regen. Moe maar zeer voldaan, keerden allen huiswaarts. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Zaterdag 6 mei - 20.00 uur Zondag 7 mei - 20.00 uur Columbia prs:er.'.««n THE GREAT BATTLE" EwFitm vm YURI OZEROV-Een MOSFILM Piodoc» COLOR Leeftijd: 12 jaar WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 6 en zondag 7 mei 1978 Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel.. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lod'iers. Spoedgevaliêxi uitsluitend op spreekuur, zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede telefoon (01115) 1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Flach. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter M. M. van den Berg, Nicu- werkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Tandarts W. J. v. d. Velde, Haven park 18, Zierikzee. Tel. 01110- 2480, neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse. Zuster v. d. Haven, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Werkgroep „In 'l zelfde schuitje'' be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 1997. Vrijdag 5 mei Zoiiitcmairr Café Bommcnedc; Bond van opzich- zelfstannden, open avond: 20.00 uur. Bruinisse Aqua-Delta: Dansorkest „Limit Fi ve"; 21.00 uur. Zaterdag 6 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „The great battle". Dreischor Muziektent Ring, concert Cresendo, 20.00 uur. Zondag 7 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „The great battle". Maandag 8 mei Zierikzee Raadszaal stadhuis, openbare be stuursvergadering Stichting Samen levingsopbouw Schouwen-Duiveland 14.00 uur. Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Dinsdag 9 mei Zierikzee Exkursie Afd. Schouwen Plattelands vrouwen. Vertrek: ZWN-station. 7.30 uur precies. Corneliastichting. Kreatieve dag Rheumafonds, 14.00-16.00 uur. Huis van Nassau, Sportraadsverga dering. 20.00 uur. Restaurant-café De Witte Raaf, 20.00 tot 24.00 uur, vrouwencafé. Renesse Bowling; Bond van opzichzeifstaan- den; 20.00 uur. Kcrkwervc Verenigingsgebouw, 8.00 uur vertrek N.C.V.B. Woensdag 10 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Benedenzaal Geref. Kerk, 20.00 uur, vergadering Geref. vrouwenver. „De lampen brandende". Kcrkwerve Chr. Geref. Kerk, 19.30 uur, koorre petitie. Donderdag 11 mei Zierikzee Stadhuis, 16.00 uur, verloting kooi „Eendracht". Hervormd Ver.gebouw, 20.00 uur, bijeenkomst Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Vrijdag 12 mei Zierikzee Bar „Mirabellö". „The New Stork Jazzband". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenedc; Bond van opzich- zclfstaundcn, opeh avond; 20.00 uur. Zaterdag 13 mei Zierikzee Hotel Van Oppen; Bond van opzich- zelfstaanden, koffie-uurtje; 15.00 uur. Dinsdag 16 mei Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie ruimtelijke ordening, 15.30 uur. Woensdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, vergadering afdeling Zeeland VNG. 10 30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering staten- kommissie onderwijs, kuituur enz. 16.30 uur. Donderdag 18 mei Dreischor Plaatsenhuis, 20.00 uur, algemene ledenvergadering Ned. Rode Kruis, afdeling Brouwershaven. Vrijdag 19 mei Zierikzee Concertzaal: Optreden popgroep „Lu cifer", 20.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst Phi- latelica, 20.00 uur. Dinsdag 23 mei Zonnemaire Verenigingsgebouw, 13.30 uur, haak- kursus voor beginners. Donderdag 25 mei Haamstede Geref. Kerk, hoorzitting CDA. 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Beelden Nuchterheid is vaderlandse deugd, zegt men en wat willen we nu eigen lijk: je mag niet eens stil staan op een snelweg en daarom rijden dui zenden automobilisten gewoon de twee minuten stilte in de avond van 4 mei aan flarden en - nog eens - wat willen we eigenlijk, het is alle maal al 33 jaar geleden, dat nieuw gegeven leven, dat opstaan uit de donkerste diepte, dat gloren aan de kim na een nacht zo zwart, zo mate loos vol verdriet en zo aangestipt en beheerst door de dood. Uiteindelijk immers is het geen op wekkend thema, want er is geen her innering aan bevrijding, zonder dat- synchrone deitken aan dood 'en smart, aan ontreddering; honger, to- tale verlatenheid en wanhoop. Maak het maar eens duidelijk aan een nieuwe generatie, die bijna 1940-1945 zover weg vindt als de 80-jarige oor log en geen zaak meer om je over op té winden Toch moet het - zeg dan maar - eens per jaar nog eens worden ge zegd. De vaders en moeders van nu zijn - ieder op zijn en haar wijze - door de oorlog getekend. Ze weten wat vluchten is, wat bombardemen ten, hoe honger smaakt en wat dat is: ritselen en versieren om in leven te blijven. Normaal een beetje louche doen om aan warmte en voedsel te komen: een keutje klandestien slach ten in de keuken, in 24 uur weg ge jaagd worden van het „dierbaar plekje grond, waar eens de wieg op stond", de grond zien verzinken in het zoute, vernietigende water, niet door een natuurgebeuren, maar door mensen, door de „vijand", maanden smachten naar een levensteken van een dierbare, die weggevoerd werd en hopen tegen beter in: „hij zal straks ivel terug komen", maar hij kwam nooit terug. Schrei maar em mers vol tranen, maar hij (of zij) kwam en komt nooit meer terug. Twee minuten stilte en vandaag Bevrijdingsdagnog helemaal ido laat worden over het leven en de ge zondheid, over het „er nog bij zijn" en al die anderen dan? Moet dat nou echt? Nadien is al zoveel gebeurd, in Vietnam, in Chili, in het Midden- Oosten, in de Hoorn van Afrika. Dat is toch allemaal net zo erg? Ja, dal is net zo erg, maar nieuw leed in de verte, ivist oud leed nabij niet uit. De middenmoot van het volk - en zoveel andere volken - heeft vijf bange jaren ge-arcecrd, vijf oorlogs jaren, gemarkeerd, door de doden dans der miljoenen, weggevaagd, verteerd, lot as geworden, vaamloos vaak, vergeten en alleen misschien nog in dc verre herinnering van een eenzame ziel, die achterbleef. De tijd is liefdevol voor dc men sen, maar ook wreed. Niets kan men vasthouden, niets gebeurt, na hel grote leed, zonder verlies aan emotie cn toch Daar komen ineens die beelden te rug: een raam gaat aarzelend open langs een van bomen beroofde gracht. Vlaggen komen naar buiten: rood, wit, blauw, een Engelse, een Zweedse vlag. Een hongerige man schreeuwt hel uit met zijn laatste krachten schijnbaar „Vrede" cn zakt in elkaar. Schuifelende schimmen langs een kruis, geplant op een plek aan de bosrand nog gekleurd door het bloed der martelaren. Bloemen worden neergelegd en er is zelfs al een vogel, die het onuitsprekelijke zit uit te zingen op een hoog. ver dak. Een tank ratelt door dc straalbeladen met mensen. Je ziet het monster bp- na niet en de man aan het stuur rijdt maar zo'n beetje op het gevoel. ,,An allied soldier",, die niet goed weet wat hem overkomt. Ja. die beelden komen terug en- verdwijnen weer. Het is allemaal nog maar net voorbij, maar toch alweer zo lang geleden. Een vraag rest: wc werden bevrijd, cv zijn we echt be. vrijdEen gekke cn toch zinnige vraag op 5 mei 1978! SCHIERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2