Nog dit jaar globale schets voor het Oosterscheldegebied Publiek bleef (beetje) weg bij begin van koninginneviering BLOEMENDEFILE SOESTDIJK DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inventarisatie is klaar Opening feest Zierikzee Dood bij „joy-riding" GELD NODIG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 mei 1978 134ste jaargang Nr. 22295 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1899) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bl) vooruitbetaling 23,90, per jaar 91.-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W in dit nummer: De „Viera Y Clavyonaar Rotterdam Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE, 2-5. De stuurgroep Oosterselielde is op het ogenblik bezig met het verzamelen van gegevens die nodig zijn voor de vervaardiging van een totaal visie (struktuurscEets) voor het Oosterscheldegebied. De werkzaamheden worden verricht door projektgroe- pen, onder leiding van de koördinatiegroep Ooster selielde. De yoorzitter van de koördinatie groep, ir. II. Engel, hoofd Deltadienst Rijkswaterstaat, gaf tydens een bij eenkomst van de stuurgroep een overzicht van de stand van zaken. Er heeft een inventarisatie plaats gevonden, die praktisch is afgerond. Er zijn bijvoorbeeld gegevens ver zameld over de topografie van het Oosterscheldegebied, over gebieds- grenzen, ruimtegebruik, de biologi sche gesteldheid, bodemgesteldheid, waterkwaliteit etc. Ook is nagegaan wat er bij de diverse overheden ligt aan beleidsdoelstellingen. Vervolgens moet worden bekeken voor welke za ken bepaalde gebieden zich meer of minder lenen. Struktuurschets Volgens de planning zou het dit ■jaar moeten komen tot het op papier zetten van een globale ruimtelijke struktuurschets op basis waarvan verder wordt gewerkt en die tevens kan dienen voor het toetsen van plannen die geen langer uitstel dul den. De globale ruimtelijke struk tuurschets moet dienen om uiteinde lijk te komen tot de al genoemde to taalvisie voor het Oosterscheldege bied, die zal worden uitgewerkt tot een inrichtingsplan en tot deelplan- nen en beheersplannen. Zoals het er nu uitziet kan de totaalvisie in 1980 gereed zijn. Voorbereiding De stuurgroep stond stil bij de vraag hoe het werk van de stuur groep zich verhoudt tot de diverse instanties die bevoegdheden hebben in het Oosterscheldegebied. Het gaat daarbij vooral om de ruimtelijke or dening. De voorziter van de stuurgroep, ge deputeerde A. L. van Geesbergen, deelde mee, dat er een voorstel zal worden gedaan een voorbereidings commissie voor bestuurlijke zaken in te stellen, die deze zaak onder de loep neemt en die ook zal worden be last met het uitwerken van een in spraak-procedure. Ook zal de com missie zich moeten buigen over de toekomstige bestuursstruktuur voor de Oosterschelde. Een verzoek tot opname van de ge deputeerde voor ruimtelijke ordening in het dagelijks bestuur en een ver zoek van de gezamenlijke „Ooster- scheldegemeenten" tot opname van een tweede vertegenwoordiger in dit bestuur, zullen in de eerstvolgende vergadering worden behandeld. Anlwoord Het dagelijks bestuur legde de vergadering een aantal zaken voor dat het voorlopig heeft afgewerkt. In de meeste gevallen zijn ingeko men brieven waarin plannen of suggesties ten aanzien van de Oos terschelde zijn vervat, beantwoord met de mededeling dat moet worden gewacht totdat de globale struk tuurschets gereed is. Het ging om een verzoek van de BV Bouw- en Belcggingsmij., .vaste activa, te Amstelveen in verband met plannen voor rekreatieve voorzienin gen in samenhang met de haven van Burghsluis; een brief van b. en w. van Bruinisse, die belangstelling hebben voor de veerhaven Zijpe, na aanleg van de Philipsdam; een mede deling aan g.s. van Zeeland in ver band met plannen van Van der Rest Nautic tot uitbreiding van de aktiyi- teiten in de voormalige veerhaven te Itats; aan de heer C. van Heugten te Eindhoven in verband met sportvis- sery belangen; aan het provinciaal" visserij-coördinatieorgaan naar aan leiding van diverse pleidooien voor de berocpsvisserijaan b. en w. van Zierikzee en Geoproject te Nieuw- Vennep in verband met de toekom stige bestemming van de haven „De Val" en omgeving; Zevibel naar aan leiding van een pleidooi voor de schelpdierencultures en aan b. en w. van Bruinisse in verband met de werkhaven Grevelingen. De stuurgroep nam verder kennis van een brief van gedeputeerde sta ten aan b. en w. van Tholen over de aanleg van een sportvishaven in Stavenisse, waarover het dagelijks bestuur heeft geadviseerd. G.s. ach ten een verantwoorde uitbouw van de haven - die nu al gedeeltelijk ats sportvishaven wordt gebruikt - op korte termijn aanvaardbaar. Er zal hiex-door geen afbreuk worden ge daan aan de waarde van de Ooster- schelde. Volgens g.s. zou de uitvoe ring van het plan in dit stadium moeten worden beperkt tot de zgn. eerste fase, die ongeveer 150 tot 200 ligplaatsen omvat. Het betreft hier uitsluitend de bestaande haven. G.s. vinden het gewenst dat de haven ook wordt bestemd om boten onder te brengen die nu een vaste lig plaats hebben op de schorren of slikken. Haven Het dagelijks bestuur van de stuurgroep heeft b. en w. van Kort- gene geantwoord de urgentie in te zien van een besluit over het plan van de gemeente voor de aanleg van een haven in Colijnsplaat. De uitvoering dient namelijk plaats te vinden in kombinatie met de ver- stei'king van de zeedijk. Het dage lijks bestuur vindt dat 'het plan geen afbreuk doet aan de waarde van de Oosterschelde en het kan er mee in stemmen dat de haven op korte ter mijn wordt gerealiseerd. Daarbij is overwogen dat het projekt van groot belang is voor de kern Colijnsplaat, onder andere vanwege het ekonomi- sche voordeel dat er uit voortvloeit en het 'feit dat de zeedijk minder hoog hoeft te worden. Dit laatste is een voordeel als het gaat om de be- ï-eikbaarheid 'van de haven en het uitzicht over het water. Een planologische beoordeling is achterwege gelaten, omdat hiervoor de geëigende kanalen van de wet op de ruimtelijke ordening zijn. De Val De stuurgroep schryft het Zierik- zeese kollege teleurgesteld te zijn over de opvatting van de stuurgroep dat met de rekreatieve ontwikkeling van „De Val" in elk geval dient te De grote drama's in de schouwburg van de wereld, worden vaak door heel kleine mensen gespeeld. Wallis Nederland Koningin. vierde maandag enthousiast de 69ste jaardag van H.M. de SOESTDIJK, 1-5. Bijna 5.000 men sen hebben maandag deelgenomen aan het traditionele bloemendefilé op paleis Soest dijk ter gelegenheid van de 69ste verjaardag van koningin Ju liana. Ook al was de viering dit jaar een worden gewacht tot het gereedkomen van de globale struktuurschets eind van dit jaar. B. en W. vinden deze terughoudende benadering in strijd met de realiteit. Zij wijzen onder andere op de noodzaak tot het scheppen van aan vullende akkommodaties voor di verse takken van watersport in de omgeving van Zierikzee - de druk ste jachthaven van Zeeland. B. en w. menen, dat de plannen voor de bouw van verblijfsakkom- modatie bij „De Val" thans niet ver der ter diskussie moeten worden ge steld, maar wel dat de haven een funktie moet krijgen voor de op vang van passanten en voor vaste ligplaatsen. ZIERIKZEE, 1-5. Alle ingrediënten voor een schone feestopener waren maandagmorgen aanwezig bij de aanvang van Koninginnedag 1978, alleen liet publiek bleef( een beetje) weg. Er waren Koninginnedagen die bij de start aanmerkelijk meer mensen op de been brachten. ZIERIKZEE. Kernpunt van het Oranjefeest te Zierikzee was de STUNT, waarbij heel wat toiletpapier te pas kwam. Jeugdige feestgangers by het afrollen van het papier. Men zie het Oranjeverslag elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Feestredenaar burgemeester Th. II. de Meester, weet het aan het wat heiïge weer en aan het feit van de vakantiemogelykheden die deze week biedt. In ieder geval was er wel heel veel feestelijks en dat stempelde het begin van een blijde dag. Zeker wilde de burgemeester aan dc kleine bezetting rond het Haven- plein, geen gebrek aan aanhankelijk heid met het koningshuis konklude- ren. Juist de vlaggen en de aanwe zigheid van mensen en muziek, ver tolken de dankbaarheid dat konin gin Juliana weer voor ons volk is gespaard, ondanks vele staatszorgen. „Dc liefde van het volk koncen- treert zich rond de viering en ook nu heeft de Z.O.V. weer een echt fa miliefeest georganiseerd, waarbinnen die gevoelens zich kunnen kanalise ren. Het is een echt „elck wat wil"-pro- gramma cn draagt inderdaad de trek ken van een echt familiefeest". De toekomst De heer De Meester geloofde dat nergens ter wereld een koning, ko ningin of staatshoofd zo te midden van het volk (défilé Soestdijk) de jaardag zal vieren en de vraag is of dat in de toekomst zo zal blijven, on- dag later dan normaal het geval is, de belangstelling uit alle delen van het land was er niet minder om. Al lang voordat het officiële défilé be gon, hadden zich al drommen men sen buiten de paleishekken verza meld, zodat naar schatting 10.000 Nederlanders persoonlijk getuige zijn geweest van dit oerhollandse oranjefeest.. De voltallige koninklijke familie, inklusief de twaalf kleinkinderen, had zich om half elf op het bordes verzameld. De weergoden waren de ze happening goed gezind, want terwijl het in het westen van het land regende, bleef het in Soestdijk droog. Zelfs brak er rond het mid daguur een schraal zonnetje door. In totaal namen 59 groepen aan het défilé deel. De bordestrappen wei'den al gauw bedolven onder een ware bloemen vracht, terwijl depu taties van de meest uiteenlopende groepen de jarige koningin cadeaus aanboden. Uiteraai'd lieten de oran jeverenigingen zich niet onbetuigd. Hun volksdansen, majorettenkorp- sen en showbands droegen in be langrijke mate bij tot feestvreugde. De manifestaties op het gazon vlak voor het paleis stond in het teken van Helmond 800 jaar. der een nieuwe generatie, die wat kritischer tegenover de dingen staat. In dit verband vernoemde de burge meester de houding van de kroon prinses en prins Claus, die door hun gedrag zich waar maken tegenover een kritisch volk. Herinnerd werd daarbij aan beider komst - op 10 mei - naar Schouwen- Duivcland, waarby zy in rechtstreeks kontakt met de regio-bevolking zul len treden. Met de wens dat H.M. de Koningin nog lang gespaard zal mogen wor den, riep dé eerste burger de bevol king op te beseffen welk een rijkdom Nederland bezit in de bezielende lei ding die er van het Huis van Oranje uit gaat. Een driewerf „hoera" be sloot deze opening, die werd onder streept door de Kon. harm. „Kunst en Eer" met een plechtig gespeeld Wilhelmus. Tevoren was de nationale drie kleur gehesen door een padvindster en een padvinder van de Zierikzcese groep en gilde. Dc burgemeester werd ingeleid door wethouder C. Bij de Vaate, die zijn gelukwensen uitsprak aan het adres van de jarige vorstin. Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog; tot matig of zwak afnemende wind, in hoofdzaak uit oostelijke richtingen; vannacht hier en daar mist en minimumtempera turen van 12 graden op de Wadden tot ongeveer 17 graden in het zuiden van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 15. Min.-temperatuur: omstreeks 5 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 mei. Zon op 6.08, onder 21.07 Maan op 4.41, onder 16.58 Nieuwe maan: 7 mei (6.47). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 mei 13.38 6.53 19.30 Doodtij: 3 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor woensdag wordt over wegend droog weer met wolkenvel den verwacht. De laatste dagen werd het weer in onze omgeving bepaald door een groot samengesteld lage drukgebied, dat zich utistrekt van de Golf van Biscaje tot in west-Rus land. In dit lagedrukgebied komen verschillende kernen voor, waarvan de belangrijkste dinsdagmorgen bo ven Polen lag. Deze kern zal het ko mende etmaal naar het oosten trek ken, waarna een zwakke rug van hogeluchtdruk zich over de Noord zee in de richting van ons land zal uitbreiden. Geleidelijk stroomt drogere en min der zachte lucht ons land binnen, met een toenemende kans op opklaringen. Maandagmiddag en -avond trok een storing van nooi'd-Frankrijk via België naar het oosten weg. Deze sto ring veroorzaakte vooral in Brabant, de Betuwe en Limburg zware on weersbuien, die plaatselijk van ha gel vergezeld gingen. De meeste waarnemingsstations in Bx-abant tap ten over de afgelopen 24 uur 16 tot 17 mm regen af, terwijl op de vlieg basis Volkel zelfs 26 mm viel. TILBURG. 30-4. Een 15-jarige Tilburgse jongen M.S., heef<t in de nacht van zondag op maandag het leven verloren, toen hij met een ge stolen auto rod half twee tegen een aantal schoften reed. Bij 'het ongeluk, dat gebeurde op de onverharde dood lopende Lcvense Kanaaldijk»-Oost zijde in Talburg, raakte de mede passagier van S., de 17-jarige T. T. ernstig gewond. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financier in^skant oor M. Gecnse BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1