Drs. L. M. L. A. Hermans stipte talrijke zaken Tweede Kamér aan AmroPrivérekening! Utrechtse gehandikapten zagen Vierschaar stadhuis PROEFTUIN"-IDEE C.R.M. GELDT VOOR GEHEEL SCHOUWEN-DUIVELAND ofl2é omzet üw voordeel AGENDA deurloo V.V.D.-vergadering Zierikzee „Lintje" niet hoog genoeg uit het buitenland Blauwe jeans ZIERIKZEE, 26-4. „Het is niet gering waarmee het nieuwe komhinatie-kabinet wordt gekonfronteerd; er is eén reeks van zeer moeilijke zaken aan de orde, als U.C.N., N-bom, groot-metaal, K.S.H. om er enkele te noemen, ten dele zaken, die wortelen in de andere ka binetsperiode". Wat de U.C.N. betreft is er in de Kamer een PPR-motie geyveest, tegen de regering gerieht, waarbij het gaat om de verantwoordelijkheid van de rege ring, die zelf beticht wordt van „onzorgvuldig handelen" en het geven van „valse voorlichting". Zo'n vaart loopt het echter niet, aldus het kamerlid drs. L. M. L. A. Hermans, op de deze week gehouden VVD-vergadering. se samenleving: het totale bestand is 32.000, waarvan 7.000 (de harde kern), de RMS-gedachle is toegedaan, 15.000 staan intergratie voor en de rest is oi' Nederlands, of Indonesisch-ge-oriën- teerd. De VVD staat niet positief te genover de RMS-gedachte en wil ze ker door de kwestie de verhouding met Indonesië niet vertroebelen, maar wil wel respekt opbrengen voor de eigen identiteit van de Molukse samenleving. Veel zal bij de aanpak in handen van de gemeenten komen te liggen. ka mpcerwet Drs. Hermans hield zijn betoog za kelijk, maar citeerde ex-president Den Uyl, die in een interview stelde, dat een (eventueel) kabinet Den Uyl II andere beslissingen zou hebben genomen. Bepaald onvriendelijk is D'66-leider Jan Terlouw geweest te genover de VVD, met zijn bekende opmerking t.a.v. de verhouding van de koalitiepartners in het kabinet. De heer Hermans zag - ondanks de ont kenning van die zijde - D566 toch steeds duidelijker als bijwagen van de PvdA, gelet op de stemuitslagen in de Kamer tot nu toe. De VAD De oude VAD is inmiddels opnieuw ingediend, een zaak „die uiterst moeilijk ligt voor de VVD". Gehoopt wordt dan ook dat dit wetsontwerp het niet in die vormhaalt. Stilge- staan werd bij de bezuinigingsope ratie, waarbij, het gaat om f 11 mil jard. Acht terreinen van c.r.m. moe ten daarbij worden betrokken. De operatie loopt tot 1981; het vorig ka binet had een bezuiniging van f 4 miljard op hét oog. In afwachting van een en ander, wil de VVD het kabinet niet voor de voet lopen, maar wachten tot eind mei; wanneer hetkabinetsbeleid cij fermatig geprofileerder aan de orde komt. Rekening zal moeten worden ge houden met het plan - Hofstra, maar de VVD is er niet voor in, men sen in moeilijkheden te brengen, die juist een eigen huis hebben gekocht. Het pïan-Hofstra moét bezien in het totaal"'van het'' regérings-be'zuini- gings-programma. Decentralisatie De WD wil sterk 't centralisatie- beleid bevorderen, in die zin dat ta ken van de rijksoverheid worden overgeheveld naar lagere bestuurs organen van provincie en gemeen ten. De erlijkheid gebiedt te zeggen, dat het vorig kabinet hiermede reeds een aanvang heeft gemaakt bv. mel de rijksbijdrage-regeling voor so- ciaal-kultureel werk. Algemene politieke stelling is, dat „grote partijen onderling inwissel baar moeten zqn"; m.avw. de VVD wil nimmer partijen bij voorbaat uitslui ten mee te regeren. Dat is de fout van D'66 geweest die feitelijk had moeten/kunnen meere- geren, maar zichzelf bij voorbaat uit sloot. Belangrijk wordt de reorgani satie van het binnenlandse bestuur, nog aangekaart door „Papa Gaai" (ex-minister De Gaay Fortman). Te WINTERSWIJK, 28-4. De voorma. Iige directeur van de machinefabriek Nijhuis in Winterswijk, de heer H. H. Nijhuis, heeft geweigerd een konin klijke onderscheiding in ontvangst te nemen. Hij vindt een gouden ereme daille een te lage waardering voor de verdiensten die hij meent te hebben gehad voor de fabriek. Daarin heeft hij 49 jaar gewerkt. Tegenover de fabriek vindt hij het niet te verant woorden dat hem een lagere onder scheiding is toegekend dan destijds aan zijn vader, die ridder in de orde van Oranje-Nassau was. Zo'n onder scheiding had de heer Nijhuis, die veel langer in het bedrijf werkzaam was, ook verwacht. „Het is beter dat ik helemaal niets ontvang", zo zegt hij. Met roeiboot over Kanaal DOVER. 2G-4. Vier leden van de Utrechtse roeivereni ging Viking zijn erin geslaagd om m een roeiboot het Kanaal over te,steken. Zij deden over de afstand van 45 km tussen Calais en Dover slechts vijf en een half uur omdat wind en stroming gunstig waren. Eigenlijk had het nog een uur sneller gekund, -maar voor de haven van Dover stond zo'n sterke tegenstroom dat het moeilijk was om binnen te lo pen. De laatste kilometer vergde dan ook meer dan één uur. denken valt thans niet meer aan 24 provincies, maar aan (mogelijk) 17. Molukse vraagstuk Ten aanzien van het Molukse vraagstuk is er een ge-differentieer de indeling te maken van de Moluk- Belangrijk onderwerp was nog de Kampeerwet, het vorlopig verslag is voor de VVD niet aanvaardbaar. Als alle buitengebieden worden vastgelegd in bestemmingsplannen, komt het kamperen geheel in de knel. Het kamperen op de Veluwe b.v. zou daardoor geheel kunnen verdwijnen. Het geheel van het kampeervraagstuk is komplex. Ove rigens blijken er op Schouwen-Dui veland' voor de buitengebieden wel bestemmingsplannen te bestaan. Komen er door de aanwijzing van de „Kop van Schouwen", als natuur park partikuliere belangen knel, dan moeten daar wel adequate schade loosstellingen tegenover staan, vond de beer Hermans tenslotte. KORTF. RF,RICHTEN UIT HEI BINNENLAND UTRECHT. Het tekort aan goed geschoolde restauratie-vaklieden in ons land, belemmert 'he.t snel weg werken van de achterstand in de restauratie van monumenten. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries (c.r.m.) donderdag in Utrecht gezegd tijdens de nationale monu mentenstudiedag. DEN HAAG. Voor het einde van dit jaar zullen de provincies plannen hebben opgesteld die voorzien in aanleg van kleinere kampen waar mee ook het tekort van 1.100 stand plaatsen voor woonwagens kan wor den weggewerkt. UTRECHT. De Voedingsbonden FNV zullen cp de openbare vergade ring van het Landbouwschap op 3 mei; waar een diskussiencta over de grondpolitiek aan de orde komt, een compromisvoorstel indienen. Advertentie Gehoord bij de Amro Bank. (15) Nu is mijn vrouw gemachtigde van mijn.Prwérekehihg. Kan zij nu ook eenjpasje voor mijn Eurocheques Natuurlijk meneer. Ik schrijf even eén opdrachtje. Dan kan ze 'm met een dag of veertien even afhalen. Sta ik afg zonder benzine én zondergeld. Gelukkig dat ik m'ti Eurocheques bij me had. Ja, die Eurocheques zijn echt heel gemakkelijk. Vijftig gulden wilde u opnemen, zei u? Alstublieft, meneer. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). In kader „dagje uit" Om half drie gistermiddag legde het schip „De Orka" vanuit Veere aan bij 't Luitje. Per rolstoel togen de bezoekers -in gezelschap van de plaatselijke UVV'ers en enige bege leiders van 'het Utrechtse verpleeg tehuis naar de Vierschaar in. het Ge meentehuis voor een bezichtiging. Niet hele gebouw Daar werden de bezoekers .toege sproken door burgemeester Th. H. de Meester, die zich hiervoor even uit een vergadering had losgemaakt. Hij vertelde het leuk te vinden dat hij de gehandikapten in 'het gemeen tehuis mocht ontvangen, en het jam mer -te vinden dat men in de 15e eeuw gebcuweji ontwierp die niet voor gehandikapten toegangkelijk waren. Hij verklaarde or van. op aan te kunnen dat de bezoekers een leuke dag zouden hebben, daarbij doelend op de inzet van de vrijwilligers. Om 'half vier zette de stoet van 26 wagentjes zich in beweging om, on der leiding van twee gidsen, een oudheidkundige tocht door Zierik zee te maken. Feest Voor 's avonds had het UW een feest (kompleet met verloting en een attentie voor iedere gast) op het piogramma saan. Rond half elf ging men weer scheep om koers te zetten naar Gorkum, dat morgen werd aangedaan. Maandagmorgen ver trokken de mensen uit ..Konings- brugge"; vanavond zullen zij weer thuis zijn. „Dit 'is de eerste keer dat de UW, na vele aktiviteiten voor plaaselijkc gehandicapte bewoners georgani seerd te hebben, voor mensen van buiten Zierikzee iets op touw zet, vertelde mevrouw E. P. van der Le lie-Fokker oris. „Er werken1 veel UVV'ers in de „Konirvgsbrugge" en zo is hef. kon- takt tot stand gekomen. We treffen het trouwens bijzonder met het weer." vond zij. ANKARA. Bij ongeregeldheden, woensdag, in de Turkse steden Is tanbul en Adana zijn vier mensen om het leven gekomen, zo is donder dag van officiële zijde in Ankara gezegd. ROME. IR- Itntlaimse politie hééft donderdag do 17-gfnrigc; dochter van een 'rijke Romeinse industrieel be vrijd die iwee maanden geleden werd ontvoerd. Advertentie. ZIERIKZEE, 26-4. Woensdag verzorgde de Unie van Vrijwilligers in Zie rikzee (U.V.V.) een dagje uit voor gehandicapten uit het Utrechtse verpleeg tehuis „Koningsbrugge". Mevrouw Van der Lelie vond' ook, dat heit vele werk dat de dames die niet met name .genoemd' kunnen worden, toch 'best even vermeld mag worden. „Zij hebben enorm veel werk ge maakt van deze dag: de aankleding •van de zaal, de bloemen, het dn orde maken van attenties - het zijn echt drukke dagen geweest." 59 In ander verband zijn wij redak- tioneel - maar dat was toen heel pre matuur - tegen het begrip „proef tuin" Schouwen-Duiveland opgelo pen. Toen evenwel drs. Hermans in zijn causerie bij herhaling exklusief over de Westhoek sprak, vatte de twijfel post. Weliswaar immers heeft In de 1ste week van mei 2al f.v.m. Koninginnedag en Hemelvaarts dag de ZIERIKZEESC'HE NIEUWSBODE op de volgende dagén verschijnen: dinsdag 2 mei woensdag 3 mei vrijdag 5 mei Lintje voor po eii ma DEN HAAG, 28-4. Bij de jaarlijkse lintjesregen dóet zich dit jaar een bijzonder zeldzaam geval voor: De toe kenning i>an de gouden ere medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan een echtpaar. Het .zijn :cle vroegere ouders van de jeugd herberg in Apeldoorn, de heer S. K. van der Molen en me vrouw S. van der Molen-Wet ter au w. Hel aantal dit jaar uitge reikte koninklijke onderschei dingen, verleend ter gelegen heid van de verjaardag van koningin Juliana, is groter dan in voorgaande jaren het geval was. Een niet-officiële telling leert dat de lijst., met koninklijke ónderscheidingen dit jaar uit ruim 4.000 hamen bestaat. Flitsen PARIJS. De communistisch gezin de Franse va'kbondt CGT heeft don derdag. opnieuw de Franse havena r- beiders in het gehele -land' opgeroe pen het komendeweekeinde het werk neeip ie leggen. NEW DELHI. In de Afghaanse hoofdstad Kaboel, werd donderdag zwaar gevochten, waarbij .tanks, ar tillerie en automatische wapens wor den gebruikt, zo is uit westelijke bron in de Indiase hoofdstad New Delhi vernomen. Een gebouw op de Pafeisgronden zcu dn brand' staan. JOHANNESBURG. Minstens 13 zwarte mijnwerkers die ingesleten zitten óp een diepte van.2500 meter in de goudmijn van Buffelsfontein in het Zuidafrikaanse Transvaal zijn nog 'in leven. Dit hebben dé .red dingsploegen donderdag bekend ge maakt. BEIROET. Het Libanese parle ment heeft donderdag met overwel digende meerderheid een omstreden plan tot verbod op partikuliere mi litie en beperking van de Palestijnse guerrilla aangenomen. ROME. De meer dan 45.000 artsen in de ongeveer 1500 openbare zie kenhuizen van Italië zij donderdag in staking gegaan. De gezondheids voorziening wordt door een tariefs kwestie tct zaterdag bijna uitge schakeld. TOULOUSE. Frankrijk en de S.U. gaan .in 1983 gezamenlijk bekijken hoe de atmosfeer van Venus in, el kaar zit. Het projekt is „Venera" ge doopt en woensdag in Toulouse, in het zuidwesten van Frankrijk, be kendgemaakt. mol 5-7 zierikzee telefoon 01110-2890 ZIERIKZEE/WESTERSCHOÜWEN, 27-4. Teneinde de mogelijkheid ie onderzoeken in bepaalde gebieden de kleine kernen optimaal te laten funktioneren, wordt door CRM geheel Schonwen-Dniveland ge opteerd als „proeftuin". Ten onrechte beperkte drs. L. M. L. A. Hermans, op de deze week gehou den vergadering van de WD-vrouwenprg^nisatie, de proeftuin-kwalifikatie tot de Westhoek. Dit is derhalve niet juist. Het gaat om geheel Schouwen- Duiveland. Westerschouwen ook kleine kernen, maar andere delen van de regio, met name Middenschouwen, kennen ze ook. Met. deze rektifice'rende aanvul ling, menen wij de lezers op de juis te wijze op de hoogte te hebben ge steld. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 29 en zondag 30 april en maandag 1 mei 1978 Dokter Lodiers, Noordgouwc, tel. (01112)-480, neemt waar voor doktep Bontkes, dokter Van Geer eh dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. -Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag. 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij.de dienstdoen de 'arts spreekuur voor spoed gevallen óp zaterdag en zon dag van .11.30 tot 12.00 uur en van 16:30 tot' 17^00 uur. Dokter H., Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, reemt waar voor dqkter Richard en dokter Buitendijk. Tandarts G, M. Poldermans, Post- straat 35, Zierikzee, Tel. 01110- 2380, neemt waar voor Schou wen-Duiveland. Spoedgevallen unsïuitend op spreekuur,, zaterdag- en zon dagmiddag van 17.00-17.30 uur. Zuster A. C'. M. Padmos. Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster v. d. Schelde, Noorddijk- straat 63j Brouwershaven, tel. (01119) 682. Heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 urn en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Werkgroep „In 't zelfde schuitje" be reikbaar in het weekend, tel. 01110- 4997. Vrijdag 28 april Ziërikzèé Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Kerkwerve Chr. Nat. school: Oprichtingsverga dering tafeltennisvereniging, 20.00 Zonnemaire Café Bommenede: Bond van opzich- zelfstaanden; Open avond, 20.00 uur. Stóofpolder. Snelschaakwcdslrijcien Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Zaterdag 29 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Hotel Van Oppen; Bond van opzich- zelfstaanden, koffie-uurtje, 15.00 u. Bioscoop „Dc Concertzaal": Film „March of die"; 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. 20.00 tot 22.00 uur, reccplie zwemvereniging „Onderdak". R.K. Kerk. 20.30 uur. uitvoering Zierikzees Kamerkoor. Bioscoop „Dc Concertzaal": Film „EmmanuelIe"; 22.00 uur. Rcuesse Terrein tegenover camping „Eureka". Kringconcours „Schouwse Ruiters". 11.00 uur v.m. Nourtlgouwc-.Si'hiiiliicbeurs Ophalen spullen rommelmarkt. Van af 9.00 uur. Zondag 30 april Zierikzee Vierschaar; tentoonstelling van teke ningen, gemaakt naar aanleiding van de boomplantdag door I.o.-leerlin- gen; geopend tijdens kantooruren. Foyer Concertzaal, koffieconcert, 12.00 uur. Bioscoop „De Concertzaal"; Film „March of die"; 19.30 uur. Bioscoop „De Concertzaal": Film „Dik Trom": 14.00 uur. Haamstede Jeugdsoos „Big S", 20.00 uur. Film avond. Maandag 1 mei Zierikzee Borrendamme. Concert muziek groep scholen. 15.30 uur. Dinsdag 2 mei Middelburg Provinciale griffie, vergadering vas te kommissie van advies en bijstand voor de waterstaat, 16.30 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeenteraad Middenschouwen. 20.00 uur. Kerkwerve Consistorie Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur, repetitie interkerkelijk koor. Nieuwerkerk Raadhuis. Vergadering gemeenteraad Duiveland. 19.30 uur. Vrijdag 5 mei Zonnemaire Café Bommenede; Bond van opzich- zelfstaanden, open avond; 20.00 uur. Maandag 8 mei Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering 19.30 uur. Dinsdag 9 mei Zierikzee Exkursie Afd. Schouwen Plattelands vrouwen. Vertrek: ZWN-station. 7.30 uur precies. Corneliastichting. Kreatieve dag Rheumafonds, 14.00-16.00 uur. Huis van Nassau, Sportraadsverga- dering. 20.00 uur. Renesse Bowling; Bond van opzichzelfstaan- den; 20.00 uur. Vrijdag 12 mei Zierikzee Bar „Mirabelle". „The New Stork Jazzband". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Bond van opzich- zelfstaanden, open avond: 20.00 uur. Zaterdag 13 mei Zierikzee Hotel Van Oppen; Bond van opzich- zelfstaanden. koffie-uurtje; 15.00 uur. Dinsdag 16 mei Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie ruimtelijke ordening, 15.30 uur. Woensdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, vergadering afdeling Zeeland VNG, 10.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering staten- kommissie onderwijs, kuituur enz. 16.30 uur. Vrijdag 19 mei Zierikzee Concertzaal: Optreden popgroep „Lu cifer", 20.00 uur. Maandag 22 mei Zierikzee Huis van Nassau, bijeenkomst Phi- latelica, 20.00 uur. Dinsdag 23 mei Zonnemaire Verenigingsgebouw, 13.30 uur, haak- kursus voor beginners. Donderdag 25 mei Haamstede Geref. Kerk, hoorzitting CDA, 20.00 uur. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2£27 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 KURS1EF Het kursief (de „lintjesregen" is daar wel een beeelje schuld aan) moet overstaan tol een volgende keer. Red. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2