crqXs 79 ê\G\ê Licht staat op groen voor de inrichting van Grevelingen „Kop van Schouwen" wordt een C.R.M.-„proeftuin" voor kleine kernen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Natuur en rekreatieschap in Zierikzee I iterbak ter introduktie nil Halvar ine „Vrouwen in de V.V.D." ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 april 1978 134«ü> jnart» WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: Wat meer geld voor herstel Nobelpoort ZONNEMAIRE, 26-4. Voor de inrichting van het Ore- vel ingenbekken staat het licht op groen. Het ministe rie van CRM heeft per 1 jan. het beheer van de natuur- en rekreatiegebiedeu overgenomen, nadat de minister raad vorig jaar de Nieuwe inrichingenschets, de kos ten- en batenanalyse en de oprichting van een natuur- en rekreatieschap De Grevelingen heeft goedgekeurd. Deze week is het rapport klaarge komen, waarin de resultaten van de inspraakronde over de Nieuwe In- richtingenschcts zijn gebundeld. Dit rapport zal aan alle insprekers wor den toegestuurd en werd woensdag middag tijdens een perskonferentie in de gebouwen van Rijkswaterstaat bij de werkhaven Bommenedc in Zcnnemaire gepresenteerd. Tijdens deze perskonferentie, die ook werd bijgewoond door perso neelsleden van Staatsbosbeheer en rijkswaterstaat - welke laatste voor zever betrokken bij de Grevelingen- werkzaamheden nu voortaan onder c.r.m. reserteren - gaf ir. F. C. Pril- levitz, hoofd van de direktie natuur behoud en cpenluohtrekreatie van het ministerie van c.r.m. een over- Adverteutie 149 kuipje 500 gram 437 zicht van de wekzaamheden, die tot nu toe in en rond het Grevelingen- bekken zijn veriebt en van de plan nen van c.r.m. dn de nabije toekomst. Schap in Zierikzee In de komende tijd zal een Natuur- en rekreatieschap worden voorbe reid dat de bevoegdheid krijgt over het hele buitendijkse gebied inklusief de aan het GreveHngenmeer liggen de havens. Het natuur- en rekreatieschap, dat in Zierikzee gevestigd zal worden, zal bestaan uit vertegenwoordigers van rijk, provincie en gemeente. Wanneer het schap de werkzaam heden aan gaat vangen, is de direkte bemceienis van het rijk - sinds kort van c.r.m. dus - afgelopen. In overleg met de twee provincies en tien gemeentes die aan het bek ken grenzen is een ontwerp-gemeen- schappelijke regeling gemaakt. Deze stuurgroep bestond' verder uit het p roj e ktb-iea u Grev eling enibekken Veer de overgangsperiode tot het schap er is, zal de huidige overleg- struktuur tussen het rijk en de Stich ting Rekreatieplan Grevelingen, waarin genoemde provinciale en ge meentelijke overheden zitting heb ben, worden vuortgezet, zij het in iets gewijzigde vorm. Verantwoordelijkheid Nu de grote lijnen van de inrich ting zijn vastgesteld en het accent komt te kiggen cp de uitvoering van de inrichting en het beheer, zal in de overlegstructuur het accent ver schuiven vain een gezamenlijke naar meer rechtstreekse verantwoorde lijkheid van de deelnemers voor hun eigen werkterrein. De Stuurgroep zal1 daarbij veranderen in een kon- talkitkommissie. Voor wat het rijk be treft houdt dit nu een grotere be moeienis in van het ministerie van c.r.m. inzake het beheer en de in richting van dit gebied. Staatbosbe- heer voert op het ogenblik in op dracht van dit ministerie de beheers- werkzaamheden uit. C.R.M. zal ook de inrichtingswerk- zaamheden, voor zover die voor re kening van het rijk komen, bekosti gen. In opdracht van c.r.m. bereidt de Rijksdienst voor de IJsselmeer- pelders de inrichtingsplannen voor. Dit onder leiding van ir. H. J. H. Pinkers, die ook tijdiens de perskon ferentie het woord voerde. Frojekt- werkgroepen zullen de plannen be geleiden. 77 miljoen De beheerswerkzaamheden in de Grevelingen hebben tot nu toe bijna 1'2 miljoen gulden gekost, waarvan 3 miljoen gulden werd besteed aan de inrichting van het strand- bij de Gre- velingendam, 2,5 nfiljoeh aan het vastleggen'van de'platen in het bek ken en zes miljoen aan grintdammen die nodig waren voor de oeverbe scherming. Voor het aktieve beheer van het gebied was één miljoen gul den per jaar beschikbaar en een half miljoen voor personeelskosten. Dit zelfde bedrag staat voor deze werk zaamheden nu op het budget van CRM. De verwachting is, dat de daadwer kelijke inrichting van de Grevelingen tot 1985 77 miljoen gulden zal gaan kosten. Daarvan zal 25 miljoen gul den van rijkswege worden geinves- teerd en 30 tot 40 miljoen gulden 'door het bedrijfsleven. De rest van het bedrag deels door het rijk (even tueel in de vorm van subsidies) en deels door partikulieren. Visplaats voor minder-valideu Het eerste werk, dat werd uitge voerd was de aanleg van een visplaat voor de minder-valide sportvisser bij de werkhaven Springersdiep. Deze visplaats kwam tot stand in nauw overleg met de Algemene Nederland se Invalidenbond. Het was tevens de verwezenlijking van een tijdens de inspraakperiode vaak gehoorde \vens. Inmiddels zijn ook de program ma's van eisen vastgesteld voor de Punt (bij Goedereede), de haven van Herkingen en de Kabbelaarsbank. In een vergevorderd stadium zijn de programma's van eisen voor de Cen trale Platen en voor de haven Den Osse en in voorbereiding zijn. de ei sen programma's voor de Slikken van Flakkee en van Zonnemaire. (Vervolg pag. 2) ZIERIKZEE. Hel kamerlid L. M. L. A. Hermans was woensdagavond aan de officiële bestuurstafel ge flankeerd door verschillende char mante dames, deel uitmakend van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Stichting Organisatie Vrou wen in de V.V.D.1'. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 26-4. „Bij wijze van proef gaat CRM de mogelijkheid ohderzoeken in bepaalde gebieden de kleine kernen optimaal te laten funktioneren, door deze te laten delen in een gericht „welzijnsbeleid". „Het gebied waarin die kleine kernen liggen, wordt gekwalificeerd als „proeftuin". De Schouwsc Westhoek wordt zo'n proeftuin". Aan het woord drs. L. M. L. A. Hermans, lid van de Tweede Kamerfraktie van de VVD, op een woensdag in de „Mondragon"-foycr belegde vergadering door de Stich ting „Organisatie Vrouwen in de VVD", afdeling Schouwen-Duiveland, on der voorzitterschap van mevrouw E. de Kup te Haamstede. De „proeftuinen" (heel iets anders uiteraard dan de aanwijzing van de „Kop van Schouwen" tot land schapspark), worden gekozen in kleine-kernen-gebieden, die niet gedomonieerd worden door een grote stad. Men gaat er van uit, dat een grote stad zoveel verzorgende uit- stralings-effekten heeft, dat daar door de kleine kernen belangrijk kunnen profiteren. Wat Schouwen- Duiveland betreft wordt Zierikzee niet als zo'n dominerende stad aan gemerkt, gezien het toch vrij kleine aantal inwoners van rond 9000. Verzorgende funktic Overigens werd vanuit de zaal er op gewezen, dat de verzorgende funktie van Zierikzee niet gering is. Als centrumgemeente zijn er talrij ke vooiv.ieningen op onderwijs, maatschappelijk en sportgebied, waarvan in de regio mede wordt ge profiteerd, overigens zonder dat Zierikzee (en op het gebied van de rekreatie geldt voor Westerschou- wen hetzelfde) daar financieel ade quaat voor wordt geholpen. „Kop van Schouwen" Het kon niet uitblijven op deze vergadering, dat ook de zaak „Kop van Schouwen" aan de orde kwam. Uit de vergadering werd gewezen op de kwalijke gang van zaken bij de aanwijzing tot landschapspark, waarbij ieder vorm van voorover leg ontbrak. Vrees bleek er met name bij de landbouwers, dat deze groep door dc aanwijzing in de knel zal komen. Onderstreept werd dat in dc ge meente Wcstcrschouwcn bestem mingsplannen buitengebied heeft op. gemaakt en door dc abrupte aan wijzing, heeft dc gemeente de indruk gekregen zijn werk niet goed tc heb ben gedaan. Wethouder M. J. Sleur van Wes- terschouwen was op dit punt de kennelijk wat geprikte, woordvoer der. Kwalijke aanloop De heer Hermans tilde heel zwaar aan de aanloop tot de aanwijzing, die hij als onjuist kwalificeerde en die zeker zo niet is gewild door de VVD-fraktie in de Kamer, maar hij stipuleerde wel dat de aanwij zing op zich, gelet op de belangrij ke pr'otektionische belangen op na tuurgebied, een goede zaak is. Als het er op aankomst ontstaan er door de aanwijzing slechts enkele knel punten en er is geen sprake van dat de landbouw niet meer of niet meer goed, zou kunnen worden uitge oefend. Natuurbescherming en derhalve de instelling van landschapsparken, zijn nu eenmaal bittere noodzaak, aldus dc heer Hermans. Bepleit werd verder tegenover het kamerlid de invoering van een pro vinciaal belastinggebied, hetgeen een veel grotere autonome regionale bestedingsmogelijkheid zal schep pen, dan financieel dirigisme vanuit Den Haag. In dit opzicht onder steunt de V.V.D. de decentralisatie gedachte en vindt dat het gegeven provinciaal belastinggebied, be spreekbaar moet worden gemaakt. Spreker deelde mede, dat tóch meer geld naar Zeeland zal vloeien in de toekomst. Als mogelijke provinciale belasting, tipte de heer Hermans o.m. opcenten op de motorrijtuigen belasting. Belangrijk trouwens is ook - volgens V.V.D.-inzicht - dat de gemeenten over meer geld gaan beschikken. Tevoren had de heer Hennans ccn samenvattend beeld geschetst, van de vele problemen, die thans aan de orde zijn in het kader van de Twee de Kamer-agenda er op wijzend, dat het nieuwe kombi-kabinct ge- konfronteerd wordt met talrijke problemen, een deel daarvan mag worden aangemerkt als smeltend ijswater van dc berg, die in een vo rige periode is opgericht. Op een en ander komen we nog terug. Vrouwen in de VVD In een inleidend woord onder lijnde de presidente de noodzaak van politiek engagement, gezien de polariserende krachten, die optre den. Vroeger was er sprake van een standenverschil onder de mensen en nu drijven de politieke inzichten de mensen weer uit elkaar. De V.V.D.- vrouwen hebben destijds terecht in gezien. dat zij ook op politiek ter rein de officiële politiekbedrijvers een ruggesteuntje moeten geven, vandaar destijds dc oprichting van de Organisatie Vrouwen in de V.V.D. Het GreveHngenmeer, hier gezien vnaaf de haven van Brouwershaven. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer beslaat uit 14 pagina's Het begrip verspilde liefde Longfellow Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk een bui Half tot zwaar bewolkt en plaatse lijk een bui; in de nacht en ochtend hier en daar mist; minimumtempe raturen van 8 tot 3 graden, maxi mumtemperaturen van 10 tol circa 15 graden; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, maar in het Waddengebied eerst nog krach tige oostelijke wind. Voor zaterdag Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temperaturen: omstreeks 6 gr Max. temperaturen: omstreeks 14 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zatèrdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 april. Zon op 6.17, onder 20.58 Maan op 1.47, onder 10.57 Laatste kwartier: 29 april (23.02) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 april 7.46 20.08 13.27 1 0.57 Doodtij: 3 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met hoge barome terstanden boven het noordelijk deel van de oceaan heeft een uitloper in de richting van Skandinavië. Rond dit hoog stroomt koude en droge lucht vanuit Skandinavië naar Polen en noord-Duitsland. Het afgelopen etmaal trok ccn kleine depressie van noord-Frankrijk via west-België naar de Noordzee. Deze zorgde voor een aanvoer van zachtere cn vochtige lucht. De grens tussen dc droge en vochtige lucht lag donderdagmorgen van zuidoost naar noordwest over ons land. Langs deze lijn ontwikkelden zich woensdagavond enkele buien, waar van sommige mei onweer. Verwacht wordt dat de scheiding tussen de twee luchtsoorten vrijdag nog dicht bij of over ons land zal liggen. Er zullen dan opklaringen voorkomen met plaatselijk een bui. In het tem pera tuurverloop zal weinig verande ring komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1