Sociaal werkvoorzieningsschap is gewoon een normaal bedrijf „Overleg nodig vóór de stads wijken gerenoveerd worden" Veranderende samenleving en lager technisch onderwijs van „De Orka" U.V.V. vangt patiënten op V oor jaarsuitvoering van „Op Drift" met bal na op zaterdag 29 april STREEKNIEUWS Architekt J. Jobse: Direkteur van „De Zuidhoek": ZIERTKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 april 1978 Nr. 22292 3 Lezing op ouderavond L.T.S. De heer Pomper probeerde in zijn inleiding de vooroordelen die be staan tegen de „sociale werkplaats" weg te nemen. „Het beeld 'is voor velen zo, dat hen de rillingen over de rug lopen." Aan bet eind van zijn verhaal nodigde hij de NW-leden uit voor een bezoek. „Ik weet zeker dat u zult zeggen: het valt me alles mee". Ontwikkelingen De sociale werkplaats, - nu sociaal werkvoorzieningsschap en naar de mening van de heer Pomper eigen lijk alleen een werkvoorzienings- schap, omdat dit bedrijf in niets on derdoet voor het vrije bedrijf - heeft in de loop der tijd een aantal ont wikkelingen meegemaakt. Vanaf 1969 bestaat de wsw, de wet op het sociale werkvoorzienings schap. Daarvoor kende Nederland, vanaf 1949, de gemeentelijke sociale werkplaatsen en een regeling voor hoofdarbeiders. In de tijd die daar aan voorafging was het niet zo bij ster goed gesteld met de gehandi- kapte zorg. Er was een regeling, dat elk bedrijf per vijftig werknemers een géhandikapte in dienst moest ne men, maar daar werd nogal de hand mee gelicht. Niet gemakkelijk De werkplaatsen hadden het aan vankelijk niet gemakkelijk. Er kwa men mensen, die vele jaren niet ge werkt hadden en die stonden er met veel reserves tegenover. Bedrijven, die werk zouden moeten geven aan de werkplaatsen hadden er 'geen vertrouwen dn, dat dat werk goed zou gebeuren en de werkzaamheden die gedaan werden, waren van een minimaal niveau. Bovendien was er geen werkeloos heid in de vijftiger jaren en dat be tekende dat iedereen die maar enigs zins kon, in het vrije bedrijf aan de slag ging. De werkplaatsen werden toen alleen maar door erg zwaar ge hand! kaplen bezocht. Investeringen Aan het einde van de vijftiger en begin van de zestiger jaren kwam daar een kentering in. De werkplaat sen gingen meer investeren in. ma chines en begin '60 kregen zij steeds meer aanzien. Ook de huisvesting werd beter. Aanvankelijk waren de werkplaatsen in oude gebouwen ge vestigd. Zo ook in Zierikzee en de werkplaats dankt aan het onderko men in een voormalige kleuterschool nog steeds de bijnaam „de schole". In 1965 echter werd op Schouwen- Tocht naar Zierikzee Op woensdag 26 april a.s. brengt een aantal gehandicapte patiënten van het Albert Konlngsbrug ver pleeghuis uit Utrecht een bezoek aan Zierikzee met het schip „De Orka". Het ligt in de bedoeling dat het schip om c.a. 2 uur zal afmeren aan het „Luitje", waaif het draaiorgel van de heer Gieskens enige wijsjes zal laten horen. Daarna zal een aantal PI Duiveland begonnen met de nieuw bouw, die op 4 februari 1966 uit mondde in de officiële opening van het werkvoorzieningsschap, in een van de mooiste sociale werkplaatsen van Nederland. Werk Het vinden van werk voor de werkplaatsen is een probleem. Tot voor kort 'kwam dat werk uit heel Nedei'Iand, -maar nu er een nieuwe regeling van kracht is geworden mo gen de werkplaatsen, alleen nog in de eigen regio werk weiven. Dat is voor het werkvoorzieningsschap Sdhouwen-Duiveland een 'heel pro bleem. Wel mogen bedrijven wor den ingeschakeld, die nog geen kon- nefcties met een andere werkplaats onderhouden of waarmee van ouds her al een relatie bestond. Beter wasknijpers In Zeeland is het. werk tussen de werkplaatsen die een goed onder ling kon,takt onderhouden - redelijk goed verdeeld. Zierikzee speciali seerde zich als eerste op metaal; Goes, Middelburg en Walcheren doen in metaal en (hout. Daarnaast heeft Zierikzee onder meer een aan tal elektronische werkzaamheden. Zo worden bijvoorbeeld gestabili seerde voedingsapparaten gemaakt. Bovendien is er ook ander, eenvou diger werk, zoals het 'inpakken van snoep, het maken van plastiek arti kelen enz. Dat eenvoudige werk wordt vaak gedaan door mensen, die eigenlijk geschikt zijn voor hoog waardiger arbeid. De heer Pomper: „Het kriterium is echter, als je maar plezier hebt in het werk wat je doet en de atmosfeer in een bedrijf bepaalt dat voor een groot deel. We gaan er dan van uit dat we no-g lie ver wasknijpers inpakken, dan hele maal niets doen. Want het is toch een probleem om iedere dag meer dan honderd mensen aan het werk te houden". Doorstroming Ook de beloning van de mensen die voor het sociaal werkvoorzie- ningssohap werken, is de laatste ja ren erg verbeterd. Vroeger was het de bedoeling van de werkplaats, dat mensen na verloop van tijd zouden kunnen worden herplaatst in het vrije bedrijf. Men ging er dan vanuit, dat de beloning lager moest zijn om dat anders de prikkel om naar het vrije bedrijf te gaan, zou ontbreken. „Herplaatsing is echter iets wat praktisch vergeten kan worden. Doorstroming naar het vrije bedrijf komt bijna niet voor. Die is nooit dames van de U.V.V. het gezelschap rondrijden door Zierikzee onder lei ding van 2 gidsen uiteraard bij gun stig weer. 's Avonds zal een ontspan- nings programma worden aangebo den in het Ned. Herv. Ver. Gebouw in 't Vrije, wat eveneens verzorgd zal worden door de U.V.V. Op het pro gramma staat een zangspel, dia's en enige schetsjes. Ook op 3 mei zal uit hetzelfde ver pleeghuis weer een andere groep Zierikzee bezoeken. De U.V.V. zal dan hetzelfde programma verzorgen. Het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, is lange tijd een van de best geoutilleerde sociale werk plaatsen van ons land geweest. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) boven de 5 °/o uitgeweest. 'Men kan zeggen: helaas, maar dat vind ik niat, omdat ik van mening (ben dat de sociale werkplaats minstens de evenlknie is van het vrije bedrijf, zo niet beter." De heer Pomper sprak als zijn overtuiging uit dat hat grootste deel van de huidige groep werknemers op de Zuidhoek wil 'blij ven. „De hunke ring' naar het vrije bedrijf is niet zo groot en een van de oorzaken daar voor is dat de loon verschillen niet meer zo groot zijn". Daarnaast noemde hij als oorzaak onder meer de 'goede werksfeer: „We hebben een brok saamhorigheid en vertrouwen over en weer". Bewijs voor de ar beidsvreugde is d'at degenen met een wao-uitkering toch verkiezen, voor weinig extra te blijven werken. Binding „Het karakter van De Zuidhoek", zo vertelde de heeir Pomper, „wordt niet alleen 'bepaald door het ver trouwen onderling, maar ook door binding, 'die door de personeelsver-e- niiging wordt veroorzaakt. Deze week wordt in De Zuidhoek de nieuwe bedrijfskem gekozen. „Ik ben ervan overtuigd dat dat een goede zaak is. Voor de medezeggen schap in bedrijven is men in het vrije bedrijf bang. Ik dacht, dat dat niet hoeft". i Konkurrentie Na deze inleiding werden door de NV V-leden een .groot aantal vragen gesteld. Zo vroeg men zich af of de werkplaatsen 'geen konkurrentie be tekenen voor het 'bedrijfsleven. De heer Pomper antwoordde daar over tuigd „nee" op, opdat naar zijn me ning het bedrijfsleven juist profijt trekt van de diensten van de werk plaats. „We werken, voor het be drijfsleven en wel eens voor een te lage prijs. Daar mogen ze ons wel dankbaar voor zijn". Eerst welzijn Hij gaf toe dat het gevaar wel be staat dat de werkplaatsen een stuk werkgelegenheid naar zich toehalen. Vroeger was dat .niet zo. Dan namen bedrijven, die moeilijk zaten, werk terug om hun eigen mensen aan het werk te houden. De 'buitendienst, het hoveniersbe drijf, stelt zich wel in een konkur- reritiepositie op. Maar dat betékent ook dat bij inschrijvingen de prij zen wel eens te hoog blijken en dat het werk dan niet gegund wordt. „Onze prijzen zijn even hoog als in het vrije bedrijf. Het gaat in deze konkurrentiepesitie dus cm goed werk en onze mensen werken goed". De sociale betekenis van de werk plaats onder de Joupe nemend, kon- kludeerde hij tenslotte, dat „het be drijfsleven produktcn maakt e» daar mensen bü zoekt en dat de sociale werkplaats mensen krijgt, waar werk bij gezocht wordt. Bij ons gaat het in de eerste plaats om welzijn en in de tweede plaats om economisch gewin, al mogen Wc daar best aan denken". ZIERIKZEE Vrouwenkontakt P.v.d.A. Het Vrouwenkontakt in de P.v.d.A.. afdeling Zierikzee houdt woensdag 26 april a.s. haar bijeenkomst in het Huis van Nassau. Spreekster is me vrouw Charlotte van Hoorn over het „feminisme". Alle vrouwen in de P.v.d.A. zijn hartelijk welkom. Voor tijd: zie agenda. V.V.D.-bijeenkomst De afdeling Schouwen-Duiveland van de „Organisatie Vrouwen in de VVD" houdt op woensdag 26 april in de foyer van Mondragon de alge mene jaarlijkse bijeenkomst. Drs. L. M. L. A. Hermans, lid van de tweede kamerfraktie voor de VVD, zal een inleiding houden over de werkzaam heden van het ministerie van CRM. Ter sprake zal komen onder meer de problematiek van de kleine kernen, het inrichtingsbeleid van het Greve- lingenmeer, de genomen maatregelen ten aanzien van de „Kop van Schou wen-Duiveland" en de recente poli tieke ontwikkelingen. Hierna is gele genheid tot het stellen van vragen. Hoewel deze bijeenkomst is georga niseerd door de Stichting' „Organisa tie Vrouwen in de VVD" afdeling Schouwen-Duiveland, zijn alle le den welkom gezien de aktualiteit van de onderwerpen. Programma koninginnedag De Z.O.V. heeft voor koninginne dag (dit jaar 1 mei) weer een fraai programma opgesteld. Het geheel is verwerkt in een oranjekleurig boekje dat huis-aan-huis wordt verspreid. Het programma ziet er als volgt uit: 9.00-9.15 uur: vlaghijsen en toe spraak burgemeester. 9.15-10.15 uur: rondgang Kon. har monie „Kunst en Eer" met S.V. „Del ta Sport". 9.45-10.15 uur: Beiaardbespeling .(Kees van Eersel). 10.00-12.00 uur: rolschaatswedstrij- den in de Scheldestraat. 10.30-11.15 uur: kindershow in de Concertzaal. 11.30-12.15 uur: kindershow in de Concertzaal. (Beide keren m.m.v. het kindertheater „Deurtje open" te Mid delburg). Ongeveer 12.30 uur: stunt. 13.30-15.30 uur: vossenjacht (voor kinderen 8 t/m 14 jaar). 13.30-15.30 uur: atletiekwedstrijden op „Bannink". 13.30-15.30 uur: kinderspelen (voor jongens en meisjes van 4 t/m 8 jaar), op weide tussen Miei'eweg en Schel destraat. 15.00-16.00 uur: i*oeiwedstrijden in de Oude Haven (door „Brogum"). 16.00-17.00 uur: lawaai-optocht (m. m.v. „Kunst'en Eer". Start: parkeer terrein Hoofdpoortstraat. 18.45-19.20 uur: rondgang G.V. „Rust Roest" met tamboer- en trom petterkorps en majorettes. 19.20-19.30 uur: prijsuitreiking op het Havenplein van de „Stunt". 19.30-22.00 uur: oranjemarkt en volksspelen op het Havenplein. 22.00-02.00 uur: oranjebal in het „Huis van Nassau". 22.00 uur: popconcert in de Con certzaal m.o.v. pop-rock-punk groep „Tilt". Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De publiciteit die de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Zierikzee wilde hebben voor zjjn avond op woensdag 26 april in de „Zeeuwsche Herberghe", Is haar bo ven het hoofd gegroeid. Op de avond, die om acht uur begint, wordt een Ie- Die mening opperde zaterdagmid dag architekt J. Jobse uit Vlissingcn in dé inleiding, die hy in Mondra gon hield voor het gewest Zeeland van de Nationale Woningraad. De heer Jobse was uitgenodigd, omdat hjj als architekt van de woningen in het Havenkwartier een en ander kon toelichten over de totstandkoming van deze in historische stijl gebouw de huizen. Eigentijds De heer Jobse pleitte in zijn betoog voor woningen, die in eigentijdse stijl worden gebouwd. „Het is de vraag of je in oude stadswijken door meet gaan met krotjes te renoveren. Ik vraag me af of het niet zinniger is om een aantal huizen, die ver krotten, te riopen en dan vergun ning te vragen om een eenheid van woninkjes te bouwen". De heer Job se zei zich er bewust van te zijn dat het hier gaat om een gevoelig ge bied. „We moeten voorzichtig zijn. dat er geen vormen gebouwd wor den, die in strijd zijn met de omge ving. Hier zijn andere methodes dan gebruikelijk voor nodig. Je moet hier op een andere wijze met alle be trokken disciplines bezig zijn." Differential ie De heer Jobse begon zijn inleiding ZIERIKZEE, 25-4. De nieuw geko zen voorzitter, de heer J. A. Klompe, van de ouderkommissie van de LTS te Zierikzee heette iedereen welkom aan het begin van de vorige week gehouden ouderavond. De heer Itos- kot en de heer Beek van het bestuur van de LTS werden apart genoemd. De voorzitter vond het bedroevend dat zo weinig ouders aan de uitnodi ging gehoor hadden gegeven. De se- kretaresse las vervolgens de notulen voor, welke werden goedgekeurd. Bij de mededelingen stond de voor zitter nog even stil bij de eerste prijs die de LTS gewonnen had bij de wedstrijd van de PZEM. De school- klub van de huishoudschool en de technische school draait goed. Ver schillende avonden zijn inmiddels georganiseerd, onder andere een Sint Nikolaasavond, een gekostu meerde avond, een grote avond met medewerking van de 'band „Vol Schcuwse Hoop" en een play back avond waarbij verschillende soholie- ren, zangers^ zangeressen en groepen na-bootsten. Vrij snel werk De lezing van de heer Loenhout, medewerker aan het Pedagogisch Centrum dn Middelburg, was geti teld: „De veranderd erende samen leving en 'het lager technisch onder wijs". Hij vertelde dat men het on derwijs niet los van de arbeid kan zien', hoewel dat op het ogenblik met RENESSE, 25-4. Toneelvereniging Op Drift geeft op zaterdagavond 29 april in het Dorpshuis te Renesse de voorjaarsuitvoering. Op het pro gramma staat het toneelspel „De blauwe bergen" van Hugh Hastings in een vertaling van Jobs van Zuij- Ien. „Op Drift" hoopt met de keuze van. dit stuk te bewijzen, dat de vereniging kwalfteits-amateurtonee] niet schuwt. Men is van mening het publiek een dienst te bewijzen door het seizoen af te sluiten met dit to neelspel. Door 'het bijzondere karak- zing gehouden over „de leesbaarheid van de verhalende kinderboeken". Dit gebeuren werd als bericht in onze krant opgenomen. Daar had ei genlijk vermeld moeten worden, dat de avond slechts toegangelijk is voor leden van de bond zelf en die van de Vereniging voor Vrijzinnig Her vorm den, alsmede aspirant-leden. Dat dit niet gebeurt is, baart de Plattelandsvrouwen enige zorgen, want de aanwezige ruimte is niet be rekend op een grote toeloop van het publiek. met een stukje recente geschiedenis. Ongeveer vier jaar geleden kreeg hij opdracht voor de bouw in het Ha venkwartier en daarbij was duidelijk dat de overheid persé wilde, dat er historiserend gebouwd zou worden. Het probleem was dat aanvankelijk Monumentenzorg de huisjes precies zo wilde herbouwen als ze daar ge staan. hadden. Er was echter niet zo veel van bekend omdat er in de loop der tijd nogal „gerommeld" was aan de huizen. Hierna werd als eis ge steld dat de kavelbreedte gehand haafd zou moeien wordenmaar daar verzette Beter Wonen zich le gen. Dat zou -teveel geld gaan kostten. Uiteindelijk mocht met standaard- maten gewerkt worden. Zo konden betonnen vloeren worden -toegepast en kon ook in de vormgeving standa- riserend gewerkt worden. Er werd echter wel naar different)a'tie ge zocht in de grootte en de diepte van de huizen, door er bijvoorbeeld twee samen te voegen. Ook uiterlijk werd zoveel mogelijk naar afwisseling gezocht. Twee huizen kenden bij voorbeeld in door de gemeente be schikbaar gestelde IJsselsteen wor den uitgevoerd. Zo doorgaan? De heer Jobse vroeg zich af of het „hard nodig is dat we zo door blijven gaan?" Toen de opdracht van de zeventien woningen in de Venkelstraat er lag, zijn gelijktijdig de grote werkeloosheid (66 °/o van de schoolverlaters van de LTS, Mavo, Havo, enz., begint met werkloosheid) moeilijk te handhaven is. De LTS-leerlingen blijken in ver gelijking met andere leerlingen van andere opleidingen vrij snel' aan een baan te komen. „De LTS", aldus de heer Loenhout, „volgt kritisch de ontwikkelingen in de maatschappij. Algemene -vorming is nodig om kri tisch te kunnen den-ken en kiezen. Praktische vorming is nodig voor het -beroep". Om aan dit laatste te gemoet te komen, word aan de leer lingen de kans gegeven nog een jaar op de LTS te blijven om extra prak tijk cp te doen. Diskussie Na de pauze ontwikkelde zich een Levendige diskussie, waarbij de maatschappij dn al haar schakerin gen aan de orde kwam. Een van de leraren hield een pleidooi cm het negativisme van de jeugd te probe ren om te zetten in een positieve le venshouding. Een van de ouders merkte nog op, dat als er een extra leerjaar bij kwam, de nieuw te bouwen school nu al te klein zou zijn. De heer Scherjon, direkteur van de LTS, antwoordde dat daar zeker rekening mee gehouden zou worden. De heer Klompe dankte de heer Loenhout voor zün lezing en bood hem een boekenbon aan namens de ouders. ter van het stuk is aan 'het decor extra aandacht besteed en het wijkt dan ook totaal af van het gewone kamerdecor. Het gebeuren speelt zioh af :in de tliin van de familie Ashley. De achtergrond wordt ge vormd door bergen. Bal na Het spel gaat over een man, die voor de tweede maal is getrouwd. Het huwelijk is kinderloos en om dit gemis te vergoeden wordt de zoon uit het eerste 'huwelijk van de man, in huis gehaald. Het k-ind is van zijn tweede jaar, na de dood van zijn moeder, gedurende veertien jaar grootgebracht door zijn grootouders. Het -botert echter niet tussen de stiefmoeder en de stiefzoon. Ook personeel en buren zijn van betekenis in het spel. Het stuk wordt gespeeld door de dames M. Nijeboer, N. de Hamer-de Jager, C. Hazebroek, N. A. v. d. Hoek-Sturm en de heren D. Dokman, P. v. d. Aart, J. Verboom, C. v. d. Bcogert en M. de Hamer. De heer D. Dokman heeft ook de regie in handen. De 'heer J. Schults verzorgt de grime en mevrouw L. de Feiter- v. Oeverèn is souffleuse. De avond wordt besloten met een bal op mu ziek van „After Eight" uit Koude- kerke. eigentijdse woningen getekend met een eigen gezicht. Dat wekte echter verontwaardiging. „Dat hebben we gedaan omdat we wisten, dat we niet exakt hetzélifde huis konden bouwen, dat er stond". De architekt was aan de huidige voorschriften gebonden en zo moest bijvoorbeeld de verdieping vloer la ger komen, waardoor ook de puien zestig tot zeventig centime!ei* lager kwamen dan oorspronkelijk. De huisjes zelf werden in totaal hoger. „Dat is een voorbeeld van de kom- premissen, die we moeten sluiten". Nieuwe vormen Dit beleid werd voortgezet in de volgende negentien woningen, die verspreid, op krotplekken in de bin nenstad, werden gebouwd. Dit ge spreid weiken geeft echter veel pro blemen op de bouwplaats, zo tekende de heer Jobse aan. Het moest de Vlisslnger architekt wel van het hart, dat dit prettig werk is. maar da het voor een ar chitekt op den duur toch interessan ter is om iets nieuws te bouwen. Restaureren is een genot, maar n'ieuwe vermen bedenken, doe je nu eenmaal liever als aroh.itekt". Hij gaf toe, dat in (het verleden niet alle nieuwbouw even gelukkig is geble ken, maar hij was ook van mening dat. er goede dingen zijn gebeurd. De heer Jobse wees op het nut van het overleg voor er plannen worden gemaakt. „Dat betekent meer werk van te voren maar min der achteraf en bovendien bevredigt het meer. Het heeft als voordcel dal iedereen er bij betrokken wordt en dat iedereen weet waarom een huis cp een dergelijke manier tot stand is gekomen". De bijeenkomst in Zierikzee stond onder leiding van de heer J. Pom per. voorzitter van het gewest Zee land van de Nationale Woningraad. sat'. ZIERIKZEE, 20-4. „Het sociaal werkvoorzienings- seliap is gewoon een normaal bedrijf, dat misschien nog wel wat hogere punten zal scoren dan het vrije bedrijf. Ik zou best een vergelijking aandurven". Dat zei donderdagavond de heer J. Pomper, direkteur van het werkvoor zieningsschap „De Zuidhoek" in Zierikzee. De heer Pomper hield in het Huis van Nassau een inleiding voor de NVV afdeling Schouwen-Duiveland over het onderwerp: „Wat kan de WSW voor u betekenen". ZIERIKZEE, 22-4. Wanneer een stadswijk gereno veerd moet worden, zouden eerst alle daarbij betrok ken disciplines bij elkaar moeten gaan zitten 0111 een plan op apier te zetten. Dan kom je tot een maximum aan inbreng en een maximum aan bruik baarheid van het huis. Ook de voorbereidingstijd kan dan worden bekort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3