gekonfronteerd W oningbou wvereniging wordt met een ander beleid Eerste paal geslagen voor twee-en-dertig zorgwoningen P.B. „Duiveland" Piloot en navigator bleven in S.U. GELD NODIG DE ZIERIKZEESCHE COURANT Direkteur Beter Wonen tot Woningraad: Bouwen te „Bru" ZIERIKZEE, 22-4. „We worden nu gekonfronteerd niet een ander regeringsbeleid. Binnen volkshuisves ting wordt veel geregeld door middel van nota's en de toepassing daarvan hangt af van het gevoerde beleid. Dat merken we duidelijk nu sinds januari de verplaatsbare wisselwoningen alleen nog in grote gemeentes mogen worden gebruikt. Het begrip stadsver nieuwing gaat dan „grote stadsvernieuwing" betekenen". Aan het woord ing. Ph. H. van Doorne, direkteur van woningbouw vereniging,, Beter Wonen" en be stuurslid van het gewest Zeeland van de Nationale Woningraad. Vijfenvijf tig leden van de Zeeuwse Woning raad, waaronder bestuurders van de verschillende woningbouwcorporaties leidinggevende funktionarissen en hun dames waren zaterdagmiddag op bezoek in Zierikzee en onder meer de gast van „Beter Wonen". Het gezelschap bekeek in de mid daguren een aantal renovatiepro- jekten in de stad en ook de histori serende bouw in het Havenkwartier, waarna de foyer van Mondragon de heer Van Doorne en architekt J. Jobse uit Vlissingen een inleiding hielden. Kritiek Beter Wonen, zo bleek uit de woorden van de heer Van Doorne, heeft ook kritiek op de sloopkosten- bijdrage die tegenwoordig alleen nog maar wordt verstrekt voor de sloop van voor-oorlogse woningen. Terwijl juist veel na-oorlogse wo ningwetwoningen problemen geven. „Dat betekent het weghalen van een bijdrage, daar waar die het meest nodig is", aldus de heer Van Doorne. Ook de bijdrage voor renovatiewo ningen is omlaag gegaan. Vroeger was de vuistregel f 65.000,dat is nu al beneden f 40.000,gezakt, terwijl een woningbouwvereniging amper klaar is met f 130.000,per woning te renoveren. „Het wordt •steeds moeilijker tegen zo'n tendens te vechten". De vereniging heeft nog wel op tijd toestemming gekregen voor zes wisselwoningen in Bruinis- se. Visie De heer Van Doorne gaf in zijn inleiding de visie vanuit de woning bouwvereniging op de stadsvernieu wing als middel om een taak in de volkshuisvesting te volbrengen. De visie vanuit de nationale overheid, zo betoogde hij, wordt door politiek of door het budget bepaald. De ge meentelijke taak gaat verder dan de taak van de woningbouwvereni ging, die werkt voor dat deel van de samenleving, dat zonder hulp niet tot goed wonen kan komen. Fasering In Zierikzee heeft de stadsver nieuwing met een aantal specifieke zaken te maken. Zo wordt gewerkt in een rehabilitatiegebied, wat be langrijk is in verband met de sub sidie en in een gebied dat is aange wezen als beschermd stadsgebied en dat betekent dat de dienst Monu mentenzorg invloed heeft op wat er gebouwd wordt. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Belangengemeenschap over welstand ZIERIKZEESCHE 'Maandag 24 april 1978 134ste jaargang Nr. 22291 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De heer J. v. d. Berge - man van de eerste paal - wond het kennelijk plezierig in de kabine. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 21-4. Met het slaan van de eerste paal, vrijdagmiddag jl„ is de bouw van de 32 zorgwoningen officieel van start gegaan. Deze officiële daad werd verricht door de heer J. van den Berge, voorzitter van de besturen van de Stichting Protestantse bejaarden zorg „Duiveland" te Bruinisse. Deze eerste veertien meter lange paal is er één van de honderd zestig va riërend in lengte van 14, 15 en 16 meter die nog de grond in moeten. Deze twee en dertig zorgwoningen, ook wel aanleunwoningen genoemd, worden in twee woonlagen gebouwd. Het zijn gelijkvloerse woningen die met een lift te bereiken zijn voor de bovenste laag. De woningen werden gebouwd in opdracht van de Chris telijke woningbouwvereniging „Schouwen-Duiveland" op het ter rein gelegen naast het bejaarden centrum „In 't Opper" langs de Dok ter de Kockstraat. Volgens de plan ning zullen deze woningen volgend jaar juni door de bewoners betrok ken kunnen worden. De feestelijke start van de bouw van deze woningen werd onder an dere bijgewoond door de burgemees ter van Duiveland de heer J. D. de Kam en van Bruinisse de lieer T. C. Hekman en de wethouders van bei de gemeenten. Verder waren aanwezig bestuurs leden van de Stichting proiestantse bejaardenzorg en van de christelijke woningbouwvereniging „Schouwen- Duiveland", personeel bejaarden centrum „In 't Opper", leden van de Vrouwcnad vieskommissie „Schou wen-Duiveland" de vroegere voor zitter van het bejaardencentrum, de heer Stoutjesdijk en afgevaardigde van architektenbureau Wentink uit Baarn en aannemersbedrijf Gelijnse uit Zevenbergen. Dankwoord Ne de officiële verrichting verza melde het gezelschap zich in de re- kreatiezaal van bejaardencentrum „In 't Opper" waar de voorzitter van de christelijke woningbouwvereni ging „Schouwen-Duiveland" een dankwoord sprak tot alle medewer kers die bij de voorbereidingen be trokken waren. De voorbereidingen hebben vier en een half jaar in be slag genomen, en het slaan van de eerste paal noemde de heer De Groot voor de heer Van den Berge een be kroning voor al zijn inspanningen. „U heeft volgehouden omdat u in het plan geloofde, ondanks dat u „nee" kreeg op de plaatsen waar u „ja" had verwacht,, aldus de heer De Groot. De heer De Groot zei verder dat de bouw van deze woningen in een be hoefte voorziet in de regio. Mijlpaal De heer Van den Berge zei dat het bestuur van de stichting protestantse bejaardenzorg cr verheugd is dal het NFAV YORK. Secretaris-generaal Waldheim van de VN heeft zater dagavond een persoonlijk^ oproep gericht tot de ontvoerders van do Italiaanse staatsman Aldo Moro om hem „om der wille van humanitaire beginselen" overwjjld vrü te laten. zover is, en dat het slaan van deze eerste paal een mijlpaal is. „Samen met de burgelijke gemeenten van Bruinisse en Duiveland en kerkelijke gemeente is het mogelijk geworden dit projekt van de grond te krijgen. „Op deze dag hebben we lang ge wacht; soms zat er zo weinig schot in de voorbereidingen dat we er moe deloos van werden" aldus de voorzit ter. De woningen komen er uitdrukke lijk in het belang van de bejaarden, daar vier en twintig uur van de dag hulp nodig is". Er is veel hulp bui ten ons land, maar we mogen onze naasten in de onmiddellijke omge ving niet vergeten, aldus de heer v. d. Berge die verder zei dat er steeds meer bejaarden komen, met de daarbij noodzakelijke verzorging. Burgemeester Hekman feliciteerde namens de gemeenten Bruinisse en Duiveland het bestuur met deze dag, dat hij een bekroning noemde op de vele moeizame gesprekken die nier- aan vooraf zijn gegaan. Enige tech nische toelichting werd gegeven door ir. D. E. Wentink, die eveneens het bestuur veel succes wenste, liet ar chitektenbureau Wentink als mede aannemingsbedrijf Gelijnse zijn bei de betrokken geweest bij de bouw van bejaardencentrum „In 't Upper' Koffieuurtje De bewoners van „In 't Opper" zijn vrijdagmorgen tijdens het kuüieuur- tje betrokken bij de feestelijke slart van de zorgwoningen. De direktrice, mej. N. Bal heeft tijdens dit gezellig samenzijn uiteen gezet over de bouw van deze woningen en in hoeverre zij betrokken zijn bij het bejaardencen trum. Ter gelegenheid van deze fees telijke dag werd na de koffie nog een apperetief gedronken. De vele voor bereidingen heeft er toe geleid dat de heer Van den Berge veel van huis was en zijn echtgenote alleen thuis zat. Voor de vele uren van alleen zijn werd haar door de voorzitter vin de christelijke woningbouwvereniging, de heer De Groot, een boeket bloe men aangeboden. De leden van het gewest Zeeland van de Nationale Woningraad be zochten zaterdagmiddag Zierikzee. Hier neemt het gezelschap een kijk je in de Molenstraat, waar een aan tal huizen wordt gerenoveerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MOSKOU. De Verenigde Stalen en de Sowjet-Unie zUn donerdag in Moskou een ronde besprekingen over de strategische bewapening begon nen. die door beide partpen als uit zonderlijk belangrijk" werd geken schetst. Al enkele jaren geleden nam Be ter Wonen het initiatief om het Ha venkwartier te renoveren. Er werd een maquette gemaakt, die eigen tijdse bouw liet zien. Na overleg met de betrokken overheden werd tot bouwen in historiserende stijl overgegaan. In eerste instantie werd een to taal plan gerealiseerd, dat echter door gemeente en rijksoverheid werd gefaseerd. De zeventien wo ningen in de Venkelstraat en de 19 woningen in de binnenstad zijn in tussen klaar. Dertien woningen in de Molenstraat en omgeving verke ren in de ruwbouwfase. Dit waren allemaal nieuwbouwwoningen op krotplekken. De vierde fase van het plan is de renovatie van elf wonin gen in het Havenkwartier en de aanbesteding daarvoor is al ge beurd. De vijfde fase is opnieuw de renovatie van aoht woningen. Doel Om dit doel te bereiken, zo be toogde de heer Van Doorne, moet de woningbouwvereniging bereid zijn kompromissen aan te gaan en dat kan alleen, wanneer die vereniging duidelijk weet wat het doel is, dat men wil bereiken. Beter Wonen wilde met dit pro jekt een stuk stadsherstel bereiken en daarnaast woningen bouwen voor de lage en midden inkomens groepen. Verder streeft de woning bouwvereniging naar gedifferen lieerde bouw, dat wil zeggen naar huizen voor alleenstaanden, gezin nen voor twee persoonshuishou dens en voor bejaarden. Andere doelstellingen voor het bouwen in de binnenstad waren, dat Beter Wo nen wilde bouwen voor mensen die graag in de binnenstad willen wo- (Vervolg pag. 2) Boeing- op terugreis: ANCHORAGE, Alaska, 22-4. Op de terugreis naar Seoel is de Zuid-Ko- reaanse Boeing, die in het noorden van de Sowjet-Unie een noodlanding moest maken, zondagavond aangeko men in Anchorage op Alaska. De tweede piloot vertelde daar dat Russische straaljagerpiloten niet waarschuwden alvorens het vuur op het toestel te openen en daarbij twee passagiers dodend. Tweede piloot Cha Soen, 43 jaar, vertelde op een persconferentie met de hulp van een tolk „Ik zag de straaljagers naast me vliegen. Er was geen aanwijzing dat zij op ons zou den gaan schieten. Dat gebeurde na een minuut of vijf". De piloot en de navigator van het toestel zijn in de Sowjet-Unie geble ven. Volgens de Japanse ambassa deur in Helsinki, omdat de Sowjet Unie hen niet liet gaan in afwach ting van een onderzoek naar de vraag waarom zij zover van koers waren geraakt. Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Plaatselijk mist, en veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Voor woensdag Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temperaturen: omstreeks 6 gr Max. temperaturen: omstteeks 13 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 april. Zon op 6.23. onder 20.54 Maan op 23.47, onder 8.04 Laatste kwartier: 29 april (23.02) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 april 5.42 18.09 11.15 23.28 Springtij: 25 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Geleidelijk Jcomt er boven ons land een stroming tot stand die voch tige lucht, afkomstig van de Noord zee, aanvoert. Plaatselijk mist cn veel bewolking zijn daar het gevolg van. Deze storing staat op de wcstflank van een depressie, die zich maandag morgen .ten zuiden van Finland be vond en in de richting van de Balkan koerst. Een frontale zóne boven het midden van de Noordzee, behorend bij dit lagedrukgebied, ligt dinsdag dicht bij of over ons land. Deze zóne is niet erg aktief en regen van be tekenis wordt dan ook niet verwacht. Het gebied van hoge luchtdruk, dat het afgelopen weekend het weer in ons heeft bepaald, neemt in beteke nis af en verdwijnt in de richting van IJsland en Groenland. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hij geeft tweemaal, die snel heeft; hij geeft tienmaal, die te rechter tijd geeft. Goethe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1