59,- Te verwachten aantal leerlingen in 1981 aan regio-scholen Sekretaris van en Vogelwacht Natuur- maakte boekje met fietstochten De kleine basisscholen Steun van Zeeuwse Staten voor Monumentenwacht Woning aan Erling Steenstraat aangevuld met logopedie-praktijk Introduktiebijeenkomsten voor nieuwe statenleden Protestbrief VVV's EXPOSITIE WEGENS DE OVERGROTE BELANGSTELLING VERLENGD Provinciaal Opbouworgaan Ambtenaren salarissen 2 procent omhoog Jeugdreisje in gevaar Dollar fleurt wat op Het ULO/MAVO- diploma Blauwe jeans onze omzet uw voordeel „Zelandia Illustrata" 4 ZIElïIK/RE. 21-4. Hot provinciaal opbouworgaan van de Stichting Zeeland heeft een onderzoek gedaan naai de situatie in het onderwijs en het te verwachten aan tal leerlingen per 1 januari 1981. Uit dit onderzoek is onder meer ge. bleken, dat op Schouwen-Duivelanü per 1 januari 1977 acht kernen wa ren waar de scholen samen minder dan 75 leerlingen hadden. Hiervoor waren de kleuter- en lagere scholen samengeteld, in verband met de te verwachten integratie. Hot aantal 4 tot en met 11-jarigen bedroeg in Noordgouwe op 1 januari 1977 93. Aan de openbare kleuter school waren eind 1977 15 leerlin gen aan de lagere school 43. Ver wacht wordt, dat Noordgouwe op l januari 1981 nog 69 4 tot en met 11- jarigen 'heelt en dat betekent dat het aantal met 26 procent is afgenomen. In Ouwerkerk bedroeg het aantal 4 tot en met 11-jarigen op 1 januari 1977 53. Eind 1977 had de openbare kleuterschool 11 leerlingen en de lagere school 52. Verwacht wordt dat op 1 januari 1981 het aantal 4 tot en met 11-jarigen nog 46 bedraagt en dat betekent een daling van 13 pro cent. De verwachting is dat Sirjans- land gelijk blijft met 26 4 tof en met 11-jarigen. Daar bezochten eind 1977 25 leerlingen de openbare lagere school. In Ellemeet had de openbare lagere school 31 leerlingen. Op 1 januari 1977 bedroeg daar het aantal 4 tot en met 11-jarigen 46, maar verwacht wordt dat dit aantal op 1 januari 1981 met 41 procent gedaald zal zijn tot 27. Noordwelle had eind 1977 23 leer lingen op de lagere school en het dorp telde op 1 januari van dat jaar nog 27 4 tot en met 11-jarigen. Op 1 januari 1981 zal dat. cijfer gedaald zijn tot 22 en wel met negentien procent. Serooskerke had cp 1 januari 1977 20 4 tot en met 11-jarigen waarvan er eind 1977 17 de openbare lagere school bezochten. Op 1 januari 1981 wórdt verwacht dat er nog 17 4 tot en met 11-jarigen in het dorp wonen en ook dat betekent een daling en wel met 15 procent. Zonjiemaire had eind 1977 27 leer lingen op de protestants christelijke lagere school en 35 op de openbare lagere school en het aantal 4 tot en met 11-jarigen bedroog op 1 januari 1977 66 in dit dorp. Verwacht wordt dat dit aantal met acht procent zal dalen tot 61 op 1 januari 1981. Brouwershaven staat een daling van een procent te wachten van 161 4 tot en met 11-jarigen op 1 japuari 1977 tot 160 op 1 januari 1981. Daar bezochten eind 1977 39 kinderen het kleuteronderwijs, 106 de openbare Lagere school en 36 de protestants christelijke lagere school, Kerkwerve telde op 1 januari 1977 nog 162 4 tot en met 11-jarigen, maar dit aantal zal- dalen tot 146 op 1 ja nuari 1981 en d'at is dan tien procent. In Kerkwerve g'lngen eind 1977 38 kinderen naar de openbare kleuter school en 29 naar de openbare lagere school. De protestants christelijke lagere school werd door 93 leerlin gen bezocht. Van de grote woonkernen, waar onder Ziierikzee, zijn geen gegevens in -het rapport opgenomen, hoewel ook daar door de daling van het aantal geboorten problemen kunnen ontstaan. Uitgave van „De Stern" Noordgouwe Damesbezoek ooievaar VOORSCHOTEN, 20-4. De mannetjesooievaar, die zich sinds 4 april ophoudt in een reigerskolonie op het land- goed Duivenvoorde in Voor schoten, heeft bezoek gekre gen van een vrouwelijke soort genoot. Het nieuwe paar z-it op een reigernest aan de rand van de kolonie. Het mannetje heeft waarschijnlijk aangevoeld dat hij bezoek zou krijgen, want sinds drie weken is de ooie vaar bezig geweest het nest te verbouwen. De reigers in het bos heb ben de ooievaars geaksep- teerd. Het is voor het eerst dat een ooievaarsechtpaar nestelt in de veertig jaar oude reigerskolonie. HAAMSTEDE, 21-4. De heer P. M. van Dalsen, sekretaris van de Na tuur en Vogelwacht Schouwcn-Dui- veland heeft drie fietstochtjes be schreven, die in samenwerking met camping „De Stern" te Noordgouwe zijn uitgegeven onder de titel „Schouwen-Duiveland" op de fiets vanaf camping „De Sterp", Noord gouwe. De fietstochten, die fraai zijn ge ïllustreerd, voeren de fietsliefhebber over Schouwen-Duiveland en geven een uitvoerige beschrijving over de flora en fauna die men zoal tegen kan komen. Het start- en eindpunt van de tochten is steeds Noordgouwe, dat zich, door zijn centrale ligging, daarvoor uitstekend leent. Boekje De drie tochtjes zijn in een klein boekje verzameld en zijn verkrijg baar bij de receptie van camping „De Stern" en bij de verschillende VW-kantoren, Het idee voor dit boekje is afkomstig van de heer H. B. Zuiderent, beheerder van camping „De Stern", die daarvoor onmiddel lijk veel geestdrift bij de heer Van Dalsen ontmoette. De heer Van Dal sen wilde, als sekretaris van de Na tuur- en Vogelwacht, de beschrijving van de routes graag op zich nemen. De heer Zuiderent vraagt in het voorwoord aandacht voor het werk van de Natuur- en Vogelwacht. DEN HAAG, 20-4. De salarissen van het burgeerlijk overheidsperso neel gaan in het kader van het trend- beleid voor 1978 met twee procent omhoog met een minimum van f 33,33 per maand. Dit is donderdag besloten in de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken. Dit overleg staat onder leiding van minister Wiegel van binnenlandse za ken. De twee procent worden per l pini a.s. in de salarissen verwérkt. Óver de periode januari tót en met mei zal dit percentage in de vorm 1 van een DEN HAAG, 20-4. De reis van twee weken dat vijftien jeugdspelers van de Haagse voetbalvereniging Zwart/ Blauw deze zomer naar de Verenigde Staten zullen maken is onzeker ge worden, nu de vereniging bij de re cherche te Den Haag aangifte heeft gedaan van vermissing van 10.000 gulden die de spelertjes met akties en sparen hadden bijeengebracht. De 23-jarige postbode J. K., jeugdtrai ner van de vereniging, wordt er van verdacht dit bedrag dat hij als aan betaling voor de totale kosten van 29.000 gulden zou storten bij de or ganisatie Eurosportring, gedeeltelijk te hebben verduisterd. Het huis Erlingsteenstraat 25 is een z.g.n. Boogertwoning, gebouwd in de vrije sektor derhalve. Dezelfde aan nemer, die de woning bouwde - Bouwbedrijf Boogert B.V. te Ooster- land is ook verantwoordelijk voor de uitbreiding, die logisch aansluitend is gemaakt met het geheel. Een deel van de tuin is gebruikt om de prak tijkruimte te realiseren, die bestaat uit een - inmiddels ge-outilleerde - spreekkamer van 4Vèx3 meter en een kleine wachtruimte, die 3x1 meet. Harmonisch De bouw is uitgevoerd in dezelfde bouwmaterialen van het huis, zodat uitkering ineens worden uitbetaald. Bij deze uitkering zal ook de gebrui kelijke verrekening van het pen- sioenbijdrageverhaal plaatsvinden. De overheidspensioenen zullen over eenkomstig deze algemene salaris verhoging worden bijgesteld, aldus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken. AMSTERDAM, 20-4. De koers van de Amerikaanse dollar is donder dag op alle belangrijke internatio nale valutamarkten zeer fors geste gen als gevolg van de aankondiging van het Amerikaanse ministerie van financiën dat de Verenigde Sta ten een klein deel van hun enorme goudvoorraad zullen veilen. De keerzijde van de medaille is dat de goudprijs omlaag tuimelde. UTRECHT, 20-4. Tweederde van de jongens die in 1965 de lagere school verlieten en die daarna een ULO/ MAVO-diploma haalden, is verder gegaan met de studie. Bij de meisjes was dat ongeveer de helft. Dit staat te lezen in een door het ministerie van sociale zaken uitgegeven boekje, getiteld „van jaar tot jaar". Het boekje behandelt een onderzoek naar de school- en beroepscarrière van jongens en meisjes die in 1965 het lager onderwijs verlieten. (Vervolg van pag. 1) ZIEKIKZEK, 20-4. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben in een schrij ven van 10 april jl. aan de provinciale staten voorgesteld de Stiching Monu mentenwacht Zeeland voor 1978 een krediet van f 47.000,te verlenen, even als een subsidie van vijftig procent van de door GS goedgekeurde personeels kosten. In een ontwerp-besluit dat op 26 mei ter tal'el komt hebben provin ciale staten gunstig over dit voorstel beschikt. In zijn driejarig bestaan heeft de Monumentenwacht aangetoond dat, door in een vroeg stadium de monu menten te inspekteren op wind- en waterdichtheid, aantasting van hout en steen enz., vroegtijdig verval kan worden voorkomen. Zeker in een tijd waarin de middelen schaars zijn, is voorkomen van kostbare restauraties van groot belang voor het behoud van ons monumentenbezit, aldus ge deputeerde staten in hun brief. Inspekties De afdeling Zeeland van de Monu mentenwacht werd in december 1975 opgericht, een half jaar later begon de stichting met haar inspek ties; voor het uitvoeren van die in spekties werd door provinciale sta ten toen een subsidie beschikbaar ge steld van bijna twaalfduizend gulden. De Monumentenwacht voorzag dui delijk in een behoefte, want in 1977 was het aantal abonnees dermate op gelopen dat er een bus met een vaste bezetting van twee „monumenten wachters" nodig was om de monu menten (zoals kerken en kastelen) ter kontrole langs te gaan. Tegen woordig zijn er bijna tweehonderd eigenaars van monumenten die een beroep doen op de stichting, een aan tal dat zoals het zich laat aanzien nog zeker zal toenemen. Voordat de monumentenbus - na een gift van het Prins Bernhardfonds - kon gaan rijden, werden de kon- trole-tochte door Zeeland door de Utrechtse Monumentenwacht uitge voerd. Uitbreiding' te Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 20-4. Het pand Erling Steenstraat 25 te Nieuwerkerk heeft een uitbreiding ondergaan, waarin gevestigd de logopediepraktjjk van mevr. E. van Donk-Geschiere, voorheen te Zierikzee en vorig jaar verhuisd naar Duitsland. school, mits het leerlingenaantal niét te groot is, een haalbare zaak kan zijn. In 'heft verleden heelt de gedachte post gevat dat een zesklassige school de ideale school zou zijn, omdat de leerlingen dan in zes leeftijdsgroe pen zijn verdeeld. Dat zou betekenen dat na de integratie, voor de leef tijdsgroep <van vier tot twaalfsjari- gen, de achtklassige school het ide aal is. Wanneer gedacht wordt dait een school die de leerstof per leeftijds groep per klas verdeelt het beste is, klopt d'at -inderdaad. Maar intussen zijn de voordelen hekend, vanuit bij voorbeeld het Montesóri onderwijs, van een systeem waarbij' de leerstof anders wordt verdeeld. Dan blijkt, dat de tweeklassige school voor acht leerjaren werkzaam is en zelfs in veel omstandigheden verantwoord. De heer Van Ertien gaf toe dat een d'rie-kiassigé school pog beter funk- iioneevt. Samenwerken Hij wees daarnaast cp de .mogelijk heid van het invoeren van een zo genaamde halve leerkracht. Dat be tekent dat twee schelen, die daar voor zouden moeten samenwerken, samen een leerkracht extra 'kun nen inzetten. De kcanrrtissie neemt verder dui delijk afstand van het vorig jaar in gevoerde idee'van dependances m kleine keren voor de leeftijdsgroep t-ot acht jaar. Dat zou echter beteke nen dat de scheiding d'ië wordt, weg gehaald voor de groep vijf en zes jarigen nu wordt verplaatst naar de die manier zijn er mogelijkheden om de eenzijdigheid van een klein aantal onderwijskrachten te doorbreken. Zes weten nu eenmaal meer dan twee," Belangrijk Al deze zaken zullen in de prak tijk uitgeprobeerd moeten werden en daarbij zal de grote stimulerende kracht u!t moeten gaan van de men sen die het experiment deen. De heer Van Etten zei verder, dal nu erkend wordt, da.t de oplossingen uit het verleden ingegeven worden door economische motieven. „Wij vinden dat een onjuiste zaak. In het onderwijs zijn onderwijskund'ge, pe dagogische, levensbeschouwelijke en sociaal culturele aspekten belangrij ker. Wanneer je de economie te zwaar laat wegen zie je het diepmen selijke over het hoofd". [•[swig mol 5-7 - zierikzee - telefoon 01110-28 90 leeftijdscategorie acht en negenjari gen, die dan van school moeten gaan veranderen. 'De heer Van Etten be lichtte verder de suggestie van de zogenaamde „mobiele concentratie", waarmee niet de 'leerlingen, maar de leermiddelen worden geconcentreerd. Het is denkbaar dat 'bijvoorbeeld in een bus. handenarbeid, muziekles en documentatie leermiddelen van school naar school worden vervoerd. Daarnaast kan de school nog meer funkties hebben, waarin een derge lijke bus ook een rol kan spelen. De school kan bijvoorbeeld als hulpse- kretarie worden gebruikt, als baby consultatiebureau enz. en de spullen kunnen met de bus meekomen. „Op die manier krijgt de school een so ciale en kulturele betekenis". Ook het belang van samenwerking tussen scholen belichtte de heer Van Etten. „Je 'kunt met de onderwijs- ■tearns van 'een aantal scholen gaan samenwerken en gaan praten over bijvoorbeeld schoolwerkplannen, de aanschaf van leermiddelen enz. Op Rondvraag een geheel is ontstaan, dat harmo nisch aansluit en uiteraard gelijktij dig geheel funktioneel is gemaakt aan het be-oogde doel. Begin maart werd met de bouw begonnen en rond Pasen was deze interessante minri bouw gerealiseerd. Voordeel is ten slotte dat de praktijkruimte geschei den is van het huis en via het naast de woning gelegen zijpad, bereikbaar is voor het publiek. NIEUWERKERK. Dit is de aan het pand Erling Steenstraat 25 aange- bormxle logopedie-praktijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In provinciehuis Middelburg MIDDELBURG, 21-4. Voor de nieuw gekozen leden van provinciale staten van Zeeland - dat zijn er 21 van de 47 - zullen vier introduktiebijeen komsten in het Provinciehuis te Mid delburg worden gehouden en wel op woensdag 26 april, dinsdag 9 mei, dinsdag 16 mei en woensdag 24 mei. De bijeenkomsten worden gehou den op de filmzolder en zijn ook toe gankelijk voor de statenleden, die al langer zitting hebben. In de eerste bijeenkomst, op 26 april, zal dé kommissaris der konin gin, dr. C. Boertien, een inleiding houden over de bestuurlijke organi satie. Hij zal spreken over de provin cie, wie zij is en wat zij doet, alsme de over de interne bestuursorganisa tie. In de tweede bijeenkomst op 9 mei - spreekt de griffier der staten, dr. D. van der Wel, over de beleids- en besluitvorming op provinciaal ni veau. Voor 16 mei staat een inleiding op het programma van de heer J. Wagen voort, chef eerste afdeling provinciale griffie, over de financi en van de provincie. In de laatste bijeenkomst op 24 mei, zal de kom missaris het reglement van orde voor de vergadering van de staten van Zeeland behandelen. Aan de nieuw gekozen statenleden is inmiddels een uitgebreid pakket informatiemate riaal gezonden. Zoals te verwachten kwam in de rondvraag na de pauze het experi ment betreffende de leefbaarheid kleine kernen ter sprake. In dit geval werd geïnformeerd of er geen dou blure zou ontstaan ten opzichte van de eventuele onderzoeken integratie kleuters- lagere scholen. Burgemeester Baerends wees er op, dat met de leefbaarheid veel meer onderwerpen gemoeid zijn en dat het schoolonderzoek veel specifi'ker benaderd wordt. Het leek hem wen selijk, dat „men elkaar in de gaten houdt", maar beide zaken zullen moeten worden aangepakt. Mevrouw Loschacoff-de Kanter vroeg naar de begeleiding van de onderwijskrachten bij de verander de school-insteLling. Daarin is voor zien. Zij wilde itevenis, nu zoveel be trokkenen bijeenwaren, van de gele genheid profiteren om meteen spij kers met 'koppen te slaan en dé vas te kamerkommissie berichten, dat de streek gaarne bereid is mee te wer ken aan de integratie kleu ter-basis- enderwijs. Burgemeester Baerends stelde echter voor, dat de aanwezi gen de informaties van deze avond eerste zouden laten bezinken en pro- jekteren op hun eigen situatie. (Vervolg van pag. 1) ding van het toegestane aantal slaap plaatsen op kampeerterreinen steeds minder sprake kan zyn". Belangrijk Het hanteren van de juiste gege vens door de statenkommissie vinden de beide V.V.V.'s zeer belangrijk in verband met door haar te nemen be slissingen over de toekomstige eko- nomische en rekreatieve ontwikke lingen. De cijfers, die tijdens het bezoek van de kommissie aan Schouwen ge noemd zijn, zijn met 70 procent over trokken, zo oordelen V.V.V.-Renesse en -Haamstede. De Statenkommissie voor de streekplannen heeft nog geen kom- mentaar klaar op het schrijven. MIDDELBURG, 20-4. De tentoonstelling „Aangename gezichten uit de „Ze landia Illustrata", die de afgelopen drie weken in het Rijksarchief In Zeeland te Middelburg werd ge houden, is verlengd tot 20 mei. Dit wegens overweldi gende belangstelling van het publiek. Dc „Zelandia Illustrata" is een unieke historisch-topografische at las, in het bezit van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Weten schappen. Hij valt uiiteen jn vier af delingen: Kaarten en plattegronden; Topografische prenten en tekenin gen; Historie en leven, zeden en ge woonten. en Portretten en persona lia. Begin 18e eeuw De geschiedenis van de atlas gaat terug «tot de eerste helft van de 18e eeuw, toen Matheus Broucrius a Ni- deck een verzameling - al onder dc huidige naam - aanlegde van af beeldingen met oud stedenschoon en monumenten. Na diverse toevoegin gen door volgende eigenaars kwam de Illustrata in het bezit van het Koninklijk Zeeuws Genootschap dor Wetenschappen, de huidige eigenaar dus. Hij besloeg toen 3000 afbeeldin gen. Inmiddels is hot aantal opge lopen tot tienduizend. Geheel toegankelijk Vanzelfsprekend is slechts oen klein gedeelte van deze cudheid en geschiedenis n Zeeland verslaan de afbeeldingen in de expositie op genomen. Over ruim een jaar echter zal de verzameling door fotogra le ring geheel toegankelijk zijn voor be langstellenden en .fe bezichtigen in de studiezaal van het Rijksarchief.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4